i'l. K 7-b UJie? >ENSDAG 10 JULI 1940 PAG. 6 n STADSNIEUWS Officieele publicaties DIENSTPLICHT El II Isp Aanmelding Groolverlofgsngers. zoover dit nog niet heeft plaats ge moeten alle groot-verlofgangers (hier- r begrepen reserve-personeel, vrij- liters van den landstorm enz.) zich on- in elk geval vóór 13 dezer telden aan het bureau Militaire Zaken Stille Rijn No. 3, onder overlegging van fpas en oorlogszakboekje. iden, 9 Juli 1940. i De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. ïüuim honderd fietsen uariin beslag genomen k Streng optreden der politie Pleravond heeft de politie 107 processen- u' opgemaakt tegen personen, die geen of d als geen maatregelen voor verduis- an de lichten hunner rijwielen hadden L De rijwielen werden voorloopig in- plgenomen. Uit het bovenvermelde groote ïnl overtredingen blijkt. dat velen nog „j; ernst betrachten bij het nakomen van het gebied der verduistering gegeven al hetgeen daarover in de laatste dagen plcouranten is -gepubliceerd, kan en moet »cn deze voorschriften kennen. Veelal »n de maatregelen niet genomen uit laks- igemakzuchl enz. De omstandigheden ge- Y ons de gestelde voorschriften nauwge- met ernst na te komen. De politie, die nakomen der voorschriften heeft te let- n niet langer volstaan met het waar- n der overtreders. In geval van over- wordt onherroepelijk proces-verbaal —akt de verduistering van woningen, gebou- laat nog veel te wenschen over. Te ©:iet men nog woningen, waarvan de be- 2's in de latere avonduren met vol licht en pamen en gordijnen zitten. De voorschrif- relke eenige. dagen geleden zijn gegeven, —ter duidelijk bindend: tusschen zonsonder- en zonsopgang mag geen 1 i lltje uit woningen of gebouwen naar i schijnen, ook niet aan deachterzijde pr zolderraampjes. Dit is niets s. Bij de gehouden verduisteringsoefenin- 1 daar steeds op gewezen, de controle, aie ook op dit gebied zal tl gehouden, zal niet meer waarschuwend p opgetreden, doch onmiddellijk proces- PLANTSOEN CONCERT. Lewisch Politie Muziekgezelschap zal, 33 leiding van den heer M. Bolderdijk, d brdag 11 Juli a.s. het vierde concert Bond van Leidsche Harmonie en re Vereenigingen verzorgen, in het (Musis Sacrum) 's avonds te 8 uur Rh herdenkingsrede, gewijd aan de nage- >nis van Dr. J. H. Gunning J.H.zn. op i j.l. door dr. J. Riemens in de Pieters- litgesproken, is bij het bureau Pniël in druk verschenen. COLLECTE MOEDER EN KIND Saterdag gehouden collecte voor Moeder td, uitgaande van Chr. Jeugdhulp, heeft tacht 581.86. Het bestuur van Chr. lulp dankt allen hartelijk, die hiertoe, Iken vorm ook, hebben medegewerkt. WATERPOLO. Zijl 3 speelde voor de competitie der Den Haag K.N.Z.B. tegen H.Z. en P.C. 'erloor met 29. Zijl 1 speelde een vriendschappelijke ijd tegen De Zijl 2. Rust 2—0. Eind- 2—6. j de competitie speelde gisterenavond Ijl I tegen Zian II (Den Haag) in de inrichting De Zijl alhier. 03. Eindstand 28. na werd voor de competitie gespeeld: i li—l.z.c. ra. 03. Eindstand 25. Chr. Kweekschool. [amen nuttige handwerken. Geëxamineerd 3 candidates De dames: W. M. Hol- Katwijk aan Zee; A. J. Kerkhoven te ude; M, Kramer te Bodegraven. Hiermede 'eindexamens geëindigd. |(ENWilly, dochter ieek; Martha, dochter hndrijn; Tom, zoon var Irijn: Aaltje, dochter P. v. d. Zeeuw A. Bleijenberg N. H. de Jager C. v. Duljn en A- Beekman Houthoff; Hendrika Wilhelmina. dochter Bink en A. M. Brouwe Icrgem en E. Weemn 1 P. Sprokkelenburg jtTROUWDH. Phillpsen jm ,23 j H. M. A .C. Peyki^' «iboom. jd. 48 j. >UWD: geen. .EDEN: J. Vblbrief huisvrou' 74 j C. Vavier, wed. van A -(Hendriks, man, 69 j. Alphen a/A. Rijn t bombardement j.l. Maandagmiddag jrdam is de jeugdige V. uit onze ge- fwerkzaam bij een vrachtrijder alhier, naatsplinters getroffen. Hij bekwam ftal, gelukkig niet ernstige, wonden beenen en onderlichaam. WEEKDIENST IGERLIJKE BALDADIGHEID Ie politie werden eer. zestal jongens tijd in het politiebureau opgesloten izich hadden schuldig gemaakt aan vernielingen in tuinen, parken en ien. BURGERLIJKE STAND p: Alida Maria, dochter van Martinus 4j- 1 en Hendrikje Johanna Barth: Jan 3-j. jto, zoon van Cornelis Hendrikus van 3, en Margaretha Johanna van der Vis 3* en: Johannes Maria van Kampen, lar (overleden te Leiden): Cornell:- [aria Captein, oud 4 jaar. Waarschuwing van den burgemeester In verband met het feit dat zioh in laatst van de vorige week enkele ongeregeld heden hebben voorgedaan bij colportage door mannen van een bepaalde beweging, heeft 'het hoofd onzer gemeente, de heer P. A. Colijn, de volgende publicatie uitgevaardigd: Aan de burgerij! In een korte toespraak, welk ik hield bij den aanvang van de eerste raadszitting na 9 Mei kon ik gewag maken van de zelf- beheersching waarvan de burgerij onder de Duitsche bezetting had blijk gegeven. Hoewel daarvoor toen nog geen bepaalde aanleiding was, wees ik er evenwel op, dat zulk een zelfbeheersching ook in de toekomst gebie dende eisch zou zijn. Thans zijn er symptomen, welke er op wijzen, dat het verantwoordelijk heidsbesef bij een deel der burgerij en ik heb hierbij niet het minst op het oog de opgroeiende jeugd, dreigt te verslappen. Op dit gevaar meen ik met ernst te moeten •wijzen. Wij moeten ons eiken dag realiseeren, dat Nederland een bezet land is en dat hier door aan autoriteiten en burgerij bijzondere verplichtingen worden opgelegd. Aan de overheid: een nauwkeurig toezien, dat niets wordt gedaan, wat in strijd is met hetgeen door de bezettingsautoriteiten is verordineerd en voorts, dat de openbare orde in de meest volkomen zin wordt ge handhaafd. A an de b u r g e r ij zich schikken naar wat de overheid gebiedt of verbiedt en zich onthouden van alles wat de openbare orde zou kunnen verstoren of daartoe aanleiding zou kunnen geven. Wat hierboven gezegd wordt moge gelden" als een ernstige waarschuwing, waaraan toe gevoegd wordt de mededeeling, dat de politie de meest strenge opdracht heeft om elke verstoring der openbare orde. of elke poging daartoe, zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. Van de burgerij meen ik te mogen ver wachten, dat zij de taak der politie niet noodeloos zal verzwaren. In dit verband zie ik mij genoodzaakt speciaal te wijzen op een bekendmaking door den bevelhebber van de weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, waarin gewaarschuwd wordt tegen elke demonstratie voor de vroegere Neder landsche regeering of leden daarvan. BEVOLKING Ingekomen van: Boskoop, Zijde 204, Johannes H. Rodenburg, schippersknecht, R.K.. 1 m., Wil lemstraat 34; Vlaardingen, Stationsstraat 166, Cornelia van Donk (wed. P. v. d. Heijden), Vr vf - Woubrugscheweg 50; Rosmalen, Molenstraat D. 30a, Hubertus van den Nieuwen- dijk 'en «chtg »K, 1 m.. I vr. Hofücht- straat 40; Amsterdam, Hoogte Kadijk 10II Adrianus de Korte (en gezin), R.K., 2 m. 1 vr Hoorn 172; Noordwijk, Offemweg 72, Johannes C. Visser (en echtg.), transp.arb., R.K., 1 m. 1 vr., Ridderbuurt 16; Nieuwkoop. A 212 Hen drik Kleijbeuker, chauffeur. N.H., 1 m., Machine- weg 8; Rotterdam. Korlekade 122a, Sietje Hoo- genboom (Wed. Kruit». N.H., 1 vr.. Prinr Hen drikstraat 29rood Vetrokken naar: Woubrugge, Hoogmade B.256. Cornelia Bogaard, zonder beroep, Ger K 1 vr Zuideinde 65. Boskoop In de laatst gehouden maandelijksche bij eenkomst van de afd. Boskoop der Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantk. complimenteerde de voorz. den heer Zwartendijk, hoofd van den Tuinbouwcursus, met het behaalde succes van zijn leerlingen bij de eind- en overgangsles op 1 Juli j.l. Daarna vond de bespreking plaats van het meegebrachte materiaal, dat o.m. bestond uit Japansche Iris, enkele soorten roode bessen, hef ster-soorten en een collectie rozen. Bij de rondvraag deelde de heer Zwarten dijk mede, dat door hem met den secretaris voor de volgende bijeenkomst een programma samengesteld zal worden voor het examen 2e en le knecht. Voorts gaf hij te kennen, dat alleen personen, die in het bezit zijn van het diploma Tuinbouwcursus, kunnen deelnemen aan den cursus aanleg en onderhoud van tuinen, en dat men als toehoorder dezen cursus niet kan volgen. Nog werd besloten op Woensdag 27 Juli een excursie per fiets te maken naar de Hortus te Leiden. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: A. J. M. Wognum-Distel, M. H. Schouten-v. d. Ben, z. GEHUWD: A. L. Vaissier, 27 j. en M. C. B. Verbakei, 25 j.; A. J. Spek, 32 j. en W. C. H. Barendsz., 25 j.; C. Benschop, 27 j. en M. W. Kooijman, 25 j. OVERLEDEN: Aaltje Vet, echtgen. J. Jongenburger, 65 j. Hazerswoude VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS De collecte in onze gemeente gehouden voor het Nationaal Hulpcomité heeft opge bracht de som van 374.83)4. De collecte voor de Rijnstreek ten bate van de slachtoffers van het bombardement is met de nagiften gestegen alhier tot 1891.70, terwijl voor de Vebo (steun voor de slacht-, offers onder de veehouders) een bedrag kon worden geboekt uit deze gemeente van onge veer 1000. OUDE RIJWIELMERKEN Ten bate van de T.B.C.-bestrijding kunnen oude rijwielmerken weer worden bezorgd aan de woning van Zuster Boer in de brie venbus. UIT DE HOOIBERG GEVALLEN Een dochtertje van de heer L. S. alhier, viel bij het spelen uit een hooiberg en brak daarbij een been. Na door Dr. Zoete voor- loopig te zijn behandeld, werd de kleine naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Hillegom NOG IETS VAN U BIJ? Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aange geven voorwerpen: Wit kraagje, zwarte en beige ceintuur, kinderschortje, zilveren vulpotlood, armband met rose steentjes, 2 huissleutels, oliespuit, vatenkwast, bruin handtaschje, zakkam in étui, zijschot van auto, kilogram gewicht. DE WERKLOOSHEID. Uit het overzicht der plaatselijke arbeids beurs blijkt dat het aantal werkloozen met 218 personen is gedaald en nu bedraagt 379. Vorig jaar op denzelfden datum wa= dit aantal 187. Koudekerk a/d. Rijn NATIONALE COLLECTE De alhier op Zaterdag j.l. gehouden natio nale collecte ter» bate van de oorlogslacht offers heeft opgebracht 142. Café-Restaurant Den Hout Het aangewezen adres voor Uw maaltijden GROOTE EN KLEINE ZAtEN VOOR GEZELSCHAPPEN Leiderdorp RAADSAGENDA De gemeenteraad komt a.s. Vrijdag 12 Juli n.m. 7.45 in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Onderzoek geloofs brief van den heer P. Ph. Deumer. 3. No tulen. 4. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 5. Aanbieding gemeenterekening 1939. 6. Bouwrijp maken terrein beoosten Acacia laan. 7. Vei koop grond aan A. Mol. 8. Voor stel tot dichten van de Pothuisbrug en overname onderhoud van de nieuwe ver harding. 9. Reclames plaatselijke belastingen en teruggaaf straattbelasting aan eenige be woners van den Hoogmadeschen weg. 10. Subsidie Ludwinaschool. 11. Subsidie Va- eantiekolonie. 12. Subsidie Groene Kruis. 13. Wijziging begrooting 1940. 14. Beschikbaar stelling grond voor het transformatiehuisje, 15. Rondvraag. 16. Sluiting. Lisse OPBRENGST NATIONALE COLLECTE Noordwijk GEREF. BOND Op Woensdag 10 Juli treedt in de zaal Julianaweg 27 des av. te 8 uur voor den Geref Bond op ds. Koolhaas van Huizen Sassenheim LOONEN ARBEIDERS IN DE BOLLENSTREEK Naar we vernemen, is de uitspraak van het scheidsgerecht dat het contractloon 72 r^r week wordt verminderd. VISSERSCHOOL Voor het R.K. Mulo-diploma A slaagden de volgende leerlingen: Rie Bader. Rie Beikers, J. v. Lernten en H. v. d. Berg: voor het diploma B slangden: P. Augustinus. H. Meijer. N. v. d. Krogt en J. Lestrade; mede slaagden voor diploma A: Cecilia Rechter, A. v. d. Zelm, J. Kaptein, L. v. Noort, K. Keebert en B. Meijer. CHR. GER. KERK Donderdagavond a.s. om 8.15 uur zal voor ds gemeente optreden de heer H. van Leeuwen van Rijswijk. Voorschoten RAADSVERGADERING. De burgemeester heeft den raad in open bare zitting bijeengeroepen tegen Vrijdag avond 12 Juli a.s. des namiddags te zeven uur. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Suzanna, Magdalena, dochter van A. Nasveld en J. Post, wonende woonschuit (Kerksloot). ONDERTROUWD: Petrus Reijling, oud 26 jaar coupeur, wonende te Zaandam en Antonia, Wil helmina Planje, oud 25 jaar, wonende School straat 150. GEHUWD: Johannes, Nicolaas de Heij, tim erman. oud 28 jaar, wonende te Leidschendam Maria, Catharina den Hollander, oud 30 jaar, wonende Veursche weg 203, alhier. Cornelis Moser, oud 38 jaar, kunstwever wonende Haagweg 20 en Johanna. Catharina van Biemen, oud 24 jaar, wonende Papelaan 20. alhier. DE LINOLEUMINDUSTRIE Werkt onder moeilijke omstandigheden Ontbinding van de trust lijkt waarschijnlijk Het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Linoleumfabriek, te Krom menie, maakte o. a. melding van het feit, dat er aan de stijgende bedrijvigheid, welke in 1939 nog kon worden waargenomen, door het uitbreken van den oorlog een abrupt einde is gekomen, doordat de meeste exportlanden in de onmogelijkheid kwamen te verkeeren, linoleum te importeeren. Hoewel dit in het verslag niet wordt mede. gedeeld, mag men aannemen, dat het bedrijf thans op weinig meer dan de helft van zijn capaciteit werkt, in hoofdzaak dus voor de binnenlandsche markt, welke tegenwoordig nog in vol doende mate van deze vloerbedek king kan worden voorzien. De voornaamste grondstoffen van het product zijn lijnolie, kurk en jute, hetgeen de vestiging van het bedrijf in het centrum der Zaansche olieslagerijen op voldoende wijze verklaart. In het kort komt het procédé hierop neer, dal de olie na een vooraf gaande chemische behandeling mei gom men en harsen, een weinig rubber en ver volgens met kurk, meel en verfstoffen wordt vermengd, welke taaie massa dan op jute wordt gewalst. De kwaliteit van het product hangt af van de dikte, daar het z.g. bedrukte linoleum, ook wel vloerzeil genoemd, van andere samenstelling is. Vroeger was dit een veel gebruikte vloerbedekking, doch later is het verbruik hiervan belangrijk verminderd, ook al door de vervanging van stragula, bala tum en andere vloerbedekkingen. Het grondstof fenprobleem Het grondstoffenprobleem speelt inder daad een voorname rol en indien de aanvoer ervan blijft stagneeren, zal het tijdstip kunnen worden bereikt, waarop ae voorziening met linoleum moeilijk wordt. Met stragula zal dit waarschijnlijk eveneens het geval zijn. Dit is gebitumeerd viltpapier, waarop wordt gedrukt; voor de vervaardiging van de bitumen heeft men zware oliën noodig, welke grondstof eveneens moet worden aangevoerd. In een desbetreffende beschouwing, voorko mende in de Deutsche Volkswirt van 28 Juni, merkt men op. dat het grondstoffenvraagstuk voor de linoleumindustrie daarom zoo moeilijk nagenoeg gelijke omstandigheden verkeeren, al thans wat het grondstoffenvraagstuk betreft, ziet men in. de betrokken kringen met belang stelling uit naar den verderen gang van zaken. Denkbaar is, dat de gemeenschap van belangen uiteenvalt en de vraag is dan, of zij op een andere basis van een verdeeling van de belan gen zal worden hersteld. Voorloopig kan meri zich daaromtrent moeilijk een oordeel vormen. Acuut schijnt het vraagstuk trouwens niet, nu een van de belangrijke problemen, n.l. de on derlinge concurrentie, thans niet aan de orde is De vooruitzichten van de lino leumindustrie, zoo merkt de Deutsche Volkswirt op, worden door twee factoren be paald. Eenerzijds is er de krachtige financieele fundeering, waarmede de oorlog werd inge gaan, anderzijds zijn er de zeer beperkte winstmogelijkheden tijdens den oorlog. Deze beide factoren liggen echter niet in hetzelfde vlak. De eerste is van statischen aard en ka rakteriseert de positie op een bepaald oogen- blik, de tweede is dynamisch en kenmerkt den gang van zaken voor de toekomst. Ze onder één noemer brengen en tegen elkaar afwegen, dat kan men slechts, indien men zich een juist oordeel zou kunnen vormen over den duur van de thans heerschende be lemmeringen voor de uitoefening van het bedrijf. DE COLORADOKEVER. het beschikking de desbetreffe nd- Binnenlandsch Nieuws Langs Neerlands mooie wegen Wij ontvingen ter kennismaking een zeer bijzondere Atlas van Nederland, n.l. de z.g. King-Atlas, thans opnieuw bijgewerkt en be langrijk uitgebreid. Naast de zeer duidelijke kaarten van de 11 provinciën, waarop grond soorten, spoor- en tramwegen, enz. zijn aan gegeven, vindt men van elke provincie een verkeerskaart, waarop de verkeerswegen, ook dc allernieuwste voorkomen. Verder is er een uitgebreide wegenkaart van het Gooi, van de Graafschap Zutfen, de Veluwe en Zuid-Lim burg. Voor den Watertoerist zijn er eveneens prachtige kaarten. Het Meren-gebied van Noord- en Zuid-Friesland en van het geheele gebied tusschen den Haag, Leiden, Gouda, Utrecht en Amsterdam. Op deze water-kaar ten zijn ook de landwegen zeer duidelijk aan gegeven, zoodat men onmiddellijk uitstekend georiënteerd is. De wetenschappelijke bewer king geschiedde door drs. G. J. de Vries te Waalwijk; de uitvoering door de N.V. J. Smul ders en Co., Den Haag. *t Is een verdienstelijk werk in alle opzichten. De wijze, waarop men in het bezit van deze uitvoerige en practische atlas kan komen, wordt per advertentie in dit nummer bekend gemaakt De aardbeiencampagne in het Kennemerland Men schrijft ons uit Beverwijk: De aardbeiencampagne in de streek Kenne merland heeft een bevredigend verloop. De aanvoer aan de veilingen is gunstig en het zelfde kan ook gezegd worden van de prijzen. Wel zijn'deze iets tcruggeloopen sinds den aanvang van de campagne, maar toch wordt voor de soort Moulin Rouge, welke vrucht verrassend groot van stuk is, nog altijd van 6085 cent per slof van 3 kg besteed en voor de Jucunda van 55—80 cent. Bij de conservenfabrieken bestaat dit jaar einig animo tot koopen. Het overgroote deel der vruchten is ditmaal alzoo bestemd voor binnenlandsche consumptie. Het valt* hierbij op, dat vooral voor Den Haag aanzienlijke par tijen hier worden gekocht. Was de laatste tien jaar nagenoeg de ge heele Beverwijksche aardbeienoogst bestemd voor conserveering. de grootste zorg die de tuinder thans aan de vruchten besteedt, de in- •ering van de handige kratten met drie sloffen en van de bekende cartonnen doosjes bij het begin en tegen het einde der cam pagne, hebben gemaakt, dat Beverwijk met :ijn aardbeien geleidelijk weer een belangrijke •laats gaat innemen op de binnenlandsche narkt en daardoor niet langer nagenoeg vol ledig afhankelijk is van de conservenfabrieken In toenemende mate consumeert Nederland Beverwijksche aardbeien en men mag met reden aannemen, dat het zich er wel bij vindt Duurde vroeger een campagne gewoonlijk zes weken, het is opvallend, dat het oogstfeest de laatste jaren nauwelijks vier weken haalt Ongetwijfeld zal dit laatste ook dit seizoen hei geval zijn, want reeds op dit oogenblik wor den de aangevoerde partijen kleiner, welk ver schijnsel zich volgende week in nog snellei tempo zal voortzetten Naar men mag verwach ten, zal omstreeks 20 Juli een streep onder de huidige campagne worden geplaatst toff doeleinden worden gebruikt, die sommige opzichten voor de volkshuishouding belangrijker zijn dan de productie van linoleum. Ook wanneer er dus nu nog behoorlijke voor raden lijnolie, jute en kurk zijn, zal men de positie van de linoleumindustrie van geheel anderen aard moeten noemen dan die van in dustrieën, die een soort van verbruiksmonopolie ten aanzien van een bepaalde grondstof heb ben; in dit verband wordt de chocolade-indus trie genoemd. Ruwe cacao kan bijv. voor geen enkel ander doelworden gebruikt. Naar men weet, was de Europeesche lino leumindustrie, met uitzondering van de zeer belangrijke Engslsche Engeland is de baker mat van het product sedert ongeveer tien jaren in een trust vereenigd, namelijk de Con tinentale Linoleum Union, met zetel te Zürich. In deze trust is ook de fabriek te Krommenie opgenomen, welke tevoren een Nederlandsche en wel zeer typisch Zaansche familie-vennoot schap vormde. Slechts via een obligatieleening had de beurs belang bij het bedrijf, welke lee ning echter eenige jaren geleden geheel werd afgelost. Wel werden indertijd aan de beurs te Amsterdam de aandeelen van de Continen tale geïntroduceerd, welke maatschappij in het bezit is van de helft der kapitalen van de bij haar aangesloten maatschappijen. Verreweg de grootste hiervan was de Deut sche Linoleum; de opzet van de trust berustte op een „pooling" van de winsten, zooals ook blijkt uit het verslag van de Nederlandsche Linoleumfabriek. Bij een zoo verregaande ge meenschap van belangen bestonden er uit den aard der zaak ook afspraken omtrent markt- verdeeling. Het samengaan zal zelfs voor een niet gering deel zijn oorzaak gevonden hebben in het euvel der internationale tariefmuren. Zwaar werd niettemin de concurrentie met de Engelsche industrie gevoeld, toen dit land den gouden standaard verliet. Dit was echter van voorbijgaanden aard en toen de prijzen zich eenmaal internationaal aan de veranderde va luta-constellatie hadden aangepast, werd er blijkbaar ook met de Engelsche belangen een pr ijs-af spraak gemaakt. Aldus stevig gefun deerd, heeft de trust de laatste jaren bevre digend gewerkt, hetgeen ook moge blijken uit Moeilijkheden voor de trust Met Duitschland ontstonden er evenwel trans fermoeilijkheden en de daardoor ontstane ver liezen zoo lezen wij in het verslag van de Nederlandsche fabriek over 1938 werden door de niet-Duitsche concernvennootschappen on derling verrekend. Tenslotte kwam men over een. dat de Deutsche Linoleumwerke uit de ge meenschap zouden treden, waartoe in den loop van 1940 werd besloten, terwijl de uittreding per 1 Januari 1939, met terugwerkende kracht dus, werd geregeld. De reserve-positie van alle, bij de Continentale Linoleum aangesloten fa brieken, is zoo stevig, dat zij. zooals de Deut sche Volkswirt opmerkt, voor gcruimen tijd „op haar eigen vet" zullen kunnen leven. De juist verschenen balanscijfers van de Nederlandsche Linoleumfabriek wekken eveneens dien indruk. Bij een kapitaal van 3»i millioen en een reserve van 375,000 vermeldt de balans aan kasmiddelen een bedrag van niet minder dao 2,6 millioen, waarbij dar, nog de voorzichtig getaxeerde voorraden ten bedrage van ruim 8 ton komen Nu zich sedert medio Mei de Europeesche toestanden op politiek en oeconomisch gebied geheel gewijzigd hebben en met name de Fran- sche en Nederlandsche linoleumindustrie min of meer rechtstreeks in de Duitsche levens ruimte zijn opgenomen, terwijl de Zweedscbe en Zwitsersche participanten van de trust in gcdeelti de Lek. de Nieuwe Maas en den Ni met calslumarsenaat. dat van rijki aardappelverbouwers wordt 12 Juli ter bestrijding den Coloradokever is voorgeschreven, vestigt de Plantenzicktenkundige Dienst de aandacht var alle verbouwers er op, dat deze bespuiting nood zakelijk is en vooral ook, dat zij nauwgezet moei worden uitgevoerd. Op verschillende plaatsen zijn thans kevers er larven van den Coloradokever gevonden. Door eer zeer zorgvuldige bespuiting waarbij zeer zeker d( volle hoeveelheid vloeistof, waarop gerekend is, nl. ten minste 750 liter per hectare, gebruikt moe" worden, kunnen eventueel aanwezige larven ge dood worden. Wij weten allen, hoe gevaarlijk d< aanwezigheid van den Coloradokever, niet alleer voor onze aardappelcultuur en -uitvoer, maar ooï voor den uitvoer van andere tuinbouwproducten is. Alleen door zeer stipte uitvoering der voorge- wij uitbrei de beide voorgeschrevi ipuumgen wijaen. Laat men ook tijdens de bespuiting goed oplette >f men de aanwezigheid van het insect in he ardappelgew - i. ovalen, geelge :kschilden of de larven op de bladeren vindt. Als men gaatjes ln moet er op die plaats de blader vooral met aandacht Van elk geval, dat kevers of lar\ worden, moet mededeeling gedas iedere aardappelverbouwer zijn medewerking ent, kan voor de uitroeiing van den Colorado- nog veel bereikt worden. Rechtszaken RECHTBANK TE 's-GRAVENHAGE INBRAAK TIJDENS DEN KERKDIENST Toen Zondagavond, 3 Maart, te Warmond de winkelierster C. G. R. des avonds te half negen van den kerkgang terugkeerde in haar woning aan de Dorpstraat, waaruit zij ander half uur afwezig was geweest, ontdekte zij, dat een inbreker zijn slag had geslagen. Ver mist werden een bedrag van 160 en een aan tal gouden en zilveren voorwerpen. De politie slaagde erin den inbreker, een 19-jarigen jon geman. A. E. E. geheeten, aan te houden, terwijl mede de oudere broer, A. H. E., de 40-jarige portier J. C. H. K. en de 32-jarige H. C. S. we gens heling konden worden opgespoord. Gistermorgen hebben deze verdachten voor de rechtbank terechtgestaan. De negentien jarige E. bekende tijdens afwezigheid van de winkelierster haar woning door verbreking van een ruit te zijn binnengetreden en de gel den en sieraden te hebben weggenomen. Hij had een en ander daarna aan zijn broer afge geven en deze zou op 13 Maart den buit, of althans een groot deel ervan in den tuin van zijn patroon hebben ingegraven. De officier van justitie eischte tegen den 19-jarigen E. twee en een -half jaar, tegen diens broer en den portier K. elk drie jaar gevangenisstraf en tegen H. C. S. twee jaar en zes maanden. De rechtbank zal 23 Juli vonnis wijzen verttopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schleffer's Stofwisselingszout Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid, men gevoelt zich vrijer en beter. IN VRIJHEID GESTELD. De rechtbank heeft gisteren de zaak behan deld tegen den 35-jarigen chauffeur J. C. F M. Deze autobestuurder had op den dag na de overgave van het Nederlandsche leger, dus op 16 Mei, uit een chaos van materialen langs den Rotierdamscheweg te Rijswijk een autoband en eenige flesschen motorolie, die hem niet toe behoorden, meegenomen. Dit kwam op 22 Mei aan het licht. De man werd toen in hechtenis gesteld. De betreffende goederen waren eigen dom van de Bataafsche Importmaatschappij en inderdaad had niemand hem vergunning ge geven ze weg te nemen. Doch om een feit als het onderhavige te beoordeelen, dient men alle omstandigheden te weten en deze schenen op dat oogenblik nog onbekend. Zij kwamen ech ter bij de voorloopige behandeling van deze zaak ter kennis van den officier van justitie. De man bleek zich als een held in de vijf dagen van den oorlog hier te lande te heb ben gedragen, want hij had zonder eenige mililaire verplichting of verbintenis met uitschakeling van zichzelf in de hel van het gevecht bij dag en nacht transportdiensten ten behoeve van onze troepen verricht. Toen hij op den 16en Mei zag, dat anderen de olie lie ten wegloopen uit de reservoirs bij het pomp station van de B.I.M.. kon hij de verleiding niet weerstaan om enkele flesschen van deze olie en een zwervenden autoband mee te De officier van justitie, mr. Rouffaer. die deze omstandigheden bij zijn requisitoir in be schouwing nam en tevens vertelde, dat de man een volkomen blanco strafregister had, be perkte daarom zijn eisch tot een van vier maanden vrijheidsstraf. Nadat de verdediger, mr. Huygens aan het woord was geweest, begaf de rechtbank zich in raadkamer. Twee minuten later heropende mr. Bommezijn de zitting en deelde mede, dat de rechtbank geen termen had gevonden om de hechtenis van den man nog langer te doen voortduren, weshalve zij diens middellijke invrijheidsstelling gelastte. RECHTBANK TE ARNHEM Overval in een garage Op den morgen van 9 April begaf de groente handelaar F. A. v. d. L. zich in de vroegte naar zijn pakhuis te Nijmegen, met de bedoe ling, om zijn auto te halen om daarmede naar de markt te Enschede te gaan. Hij bemerkte toen, dat de deur niet meer gegrendeld was. Daar hij dit vreemd vond. ging hij voorzichtig het pakhuis binnen om te onderzoeken, of er iets bijzonders was. Toen hij zijn onderzoek geëindigd had en zich gereed maakte om in zijn auto te stappen, kreeg hij plotseling in een donker gedeelte van het pakhuis een slag op zijn hoofd. Hij geraakte toen in gevecht met den persoon, die hem de slag had toegebracht en die zich vermoedelijk in het donker had schuilgehouden. Bij het licht van een straat lantaarn herkende hij in den aanvaller een vroegeren knecht, zekeren H. V. Gistermorgen heeft V. voor de rechtbank terecht gestaan wegens poging tot diefstal met geweldpleging. Het was verd. n.l. bekend, dat zijn vroegere baas. wanneer hij naar de markt ging. steeds flink geld bij zich had. Verd. ont kende. Tegen hem pleitte echter, dat men zijn rijwiel, dat hij bij de vlucht had achtergelaten, had gevonden. Na het hooren van twee getuigen eischte de officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 23 Juli. RECHTBANK TE ROTTERDAM Gebruik gemaakt van den oorlogs toestand en zijn gevolgen De rechtbank heeft twee gevallen behandeld van ontvreemding, waarbij gebruik was ge maakt van den oorlogstoesitand, resp. van de gevolgen daarvan. I-Iet eerste geval betrof een 20-jarigen kelner, die op 14 Mei een fiets en twee regenjassen had weggenomen, benevens een hoeveelheid levensmiddelen en dranken. De politierechter had deze zaak naar de meervoudige kamer verwezen. Thans werd een jaar gevange nisstraf geëisch't. De verdediger, mr. W. L. Schorer, zei ten aanzien van het wegnemen van levensmidde len, dat er in een winkel waarschijnlijk on rechtmatig een uitdeeling was gehouden, zoodat, wat dit betreft, verdachte zich op zijn hoogst aan heling had schuldig gemaakt Ge zien de omstandigheden vroeg hij clementie. De tweede zaak was een geval van puin- schulmerij. De 41-jarige chauffeur L. B. had bij het puinruimen blikken annanas en ha ring opgedolven, welke hij zichhad toege- eigend. Behalve deze verduistering was hem ten laste gelegd dat hij bij een uitdeeling van schoenen, welke van gemeentewege plaats had, een paar schoenen had weggenomen. Tegen hem werd acht maanden geëischt. Mr. A. R. Henkemans, die dezen verdachte verdedigde, voerde aan, dat er in het begin te weinig controle en te weinig organisatie bij het puinruimen is geweest, zoodat de gele genheid den dief maakte. In beide zaken zal 23 dezer vonnis worden gewezen. Aan den wal niet de besLe stuurman Een kapitein ter koopvaardij, J. K. L. v. O., had autoles genomen en tijdens één van zijn lessen heeft nfj op den Beukelsdijk door een naar hij toegaf verkeerde manoeuvre een fietser aangereden, die hierdoor letsel had opgeloopen. De officier wilde er rekening mee houden, dat verdachte zich overigens zeer correct jegens het slachtoffer had gedragen en eischte wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld 30 boete, subsidair 10 dagen. Deze zaak had, naar bij het pleidooi van mr. S. J. Polak naar voren kwam, ook een princi- pieelen kant. De verdediger voerde n.L aan dat er geen schuld aanwezig was, omdat verdachte reed volgens de aanwijzingen van den naast hem zittenden instructeur; hij handelde dus niet zelfstandig. De officier bestreed dit standpunt en hoe de rechtbank er over denkt zal over twee weken uit het vonnis blijken. Met een mes gestoken Drie jaar i Het is niet gebruikelijk mee te deelen uit welke provincie een verdachte komt, maar de man, die vanochtend terecht moest staan, J- F. v. d. N. uit Zevenbergen, had zelf tijdens de vechtpartij, welke hem in de positie van ver dachte had gebracht, met veel nadruk gezegd, dat hij uit Brabant kwam. In een café aan den Hang alhier was het tn Maart van dit jaar tot een ruzietje gekomen tusschen een caféhouder en verdachte. Toen de vrouw van den caféhouder op het handgemeen was afgekomen, had haar man haar gewaar schuwd" pas op, hij heeft gestoken. Verdachte had toen geroepen: Ja. want ik ben Brabander! Ter zitting ontkende hij niet te hebben gesto ken; dat kon hij wel gedaan hebben, maar een mes had hij niet bij zich gehad, volgens zijn verklaringen. Op de plaats van de vechtpartij was een met bloed bevlekt mes gevonden, waar van de herkomst echter niet duidelijk kon worden. Getuigen hadden gezien, dat verdachte steken de bewegingen had gemaakt, maar dat. zij een mes hadden gezien, konden zij niet verklaren. Intusschen moesten de slachtoffers, de caféhou der en zijn vrouw, met steekwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. De man kan door zijn verwonding langen tijd zijn linker arm niet gebruiken; de verwonding van de vrouw, die in haar borst was gestoken, is inmid dels genezen. Tenlaste was gelegd zware mishandeling van den caféhouder en poging tot zware mishan deling van diens vrouw. De officier van justitie achtte de feiten be wezen en eischte tegen verd., die reeds twaalf veroordeelingen wegens dergelijke misdrijven achter den rug heeft, drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. H. Schadee, de verdediger, ging uit van het gezegde: waar er twee kijven hebben er twee schuld, om te betoogen dat de schuld van verdachte niet zoo groot was, dat een straf als de geëisebte moest worden opgelegd. Uitspraak 23 dezer. Marktberichten bos; peen p. kist i 1.451.60

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5