Jliruuie ^rittsrijr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN KING-ATLAS? ^bonnementsprys per 3 maanden in Leiden en in plaatsen ai waar een agentschap gevestigd is 2 36 Per week IS et Losse nummers 5 et Alles bij vooruitbetaling. Uvertentieprijzen: PC TÜVt et. per regel Ingezonden Mede- deellngen 46 et. per regel. Minimum i regels. Bewijsnummer 5 ot Bij con- Q tract belangrijke korting. den stukken aan c No. 6169 WOENSDAG 10 JULI 1940 21e Jaargang j|8 Christelijk Hooger Onderwijs, geen luxe len vorig maal dan zagen we hoe bij en elders vanuit Christelijken kring test werd aangeteekend tegen de u i t- i i t e n d e waarde van rationalisme, sltyivisme en materialisme, ook op het s ede terrein van de wetenschapsbeoefe- In dit protest staan wij niet alleen, ijs ook veel van op te merken in de ^tesstroomingen, die zich in verschei- stelde landen openbaarden en die in ver slende staten van doorslaggevende be- J6Senis werden, ook voor het regeerbe- nt h van die landen. Men keerde zich tegen ?lg®jstreven, de wetenschap in alles souve- jrafe te laten. Men beleefde onrustige jaren, jm van spanning, waarin veel, ook veel Ïjkeï hetgeen reeds beschouwd werd als s e4ite resultaten eener diepe wetenschap- n^ke onderzoeking, aan het wankelen bej. koele verstand, dat alles voor zich :ijn een op te eischen en dat zichzelf tot en v wilde zijn, liet nauwelijks ruimte aan ;de ïgevoel, aan het hart ook. Het rationa- iet vie met zijn nevenstroomen erkende de beteekenis van des menschen ;ens en miskende de schoone harmonie ce ligt in het trio van hoofd, hart en het denkend hoofd, ja, maar ook lebbe*1 art' in dlt verband bat Êevoe^ en jSvai de hand, de waarde van de daad, an hide lichaamsoefening ook. aar.^t de critiek, welke vanuit anderen len' k op het rationalisme en de verwante lburefinSen wordt uitgeoefend, kunnen we en vjvoor een belangrijk deel eens zijn, en 'ne onderschrijven we het woord vah ^r. Anema: „In de kritiek, die van die zijde uitbrengt op geestelijke BUSmingen van ouderen en nieuweren is Za|m, zit op meer dan één punt juistheid, lar re pleidooi voor het goed recht der in- e* eefe, voor versterking van het gezag en ag gj' gezonde krachtsontwikkeling heeft •twijfeld iets, wat ook ons aantrekt." mogen er wel aan toevoegen, dat de rdag door ons te2en deze stroomingen j. jerd, al dateert van voor meer dan een aan y, en voorts wat het belangrijkste L dat wij daarbij onze kracht hebben inden in het geloof in de eeuwige Iheid, ons van God geopenbaard, it behoeft geen betoog, dat de keuze dit standpunt ook voor de wetenschap het grootste belang is, niet het minst wat betreft ons Hooger Onderwijs, vil immers leiding geven bij de eigen van hen, die aan de inrichting voor rwijs staan ingeschreven en die over tlden of onbepaalden tijd mede hun el zullen drukken op de geesteshou- heel ons volk. it, als men de absolute souvereiniteit ■etenschap loochent, zooals wij die lenen, en men stelt daarvoor mét ons plaats een levens- en wereldbe- iwing, afgezien van de vraag, welke dan nader tot inhoud heeft, dan zal ook wars moeten zijn van eenige ling tusschen de beginselen, men óók in de wetenschap wil aan- *1, èn de p r a k t ij k van het leven, komt in leer (dus wetenschap) en (dus het dagelijksch bestaan) een ine harmonie en eenheid naar voren, in wij voor onszelf ons eigen Chris- Hooger Onderwijs eens na, dan mo- e opmerken, dat deze harmonie en iid niet werden gemist. Zij Komen hierin uit, dat er nauwelijks een leraar is, die niet met zijn gaven werkt aan allerlei arbeid van stich- |n vereeniging. Meermalen deden onze ;soren, zoowel van Universiteit als Kerkelijke School, publicaties het j zien, die van waarde waren voor tien kring, waarop hun inrichting van |hvijs steunt. Doch het bleef niet tot jeigen kring beperkt. Het Christelijk er Onderwijs zorgde voor mannen, KKerk, Staat en Maatschappij hun et eere en toewijding vervulden. En jiteeren wij met instemming Prof. I, thans uit een vroeger geschrift: van de leuze „heel de kerk en heel ilk" vaak een min juist gebruik ge- maar dat neemt niet weg, dat er ;oed en onmisbaar element in zit. •licht, dien wij niet van ons kunnen, en willen afschuiven, maakt, dat ,j||is niet meer, zooals vroeger, voorna- op het gebied der principes kunnen en, maar ons gedwongen zien, een leel van onzen tijd aan practischen, (zelfs ook aan technischen arbeid te len". Inderdaad, dit samengaan van practijk behoedt zoowel voor imijding als voor opgaan in dagelij k- islommeringen. mogen dit in deze dagen, waarin de iging voor Hooger Onderwijs op bijeenkomt, wel eens opmerken. De ??|S|i^zijn moeilijk, voor heel ons Christe- IraS °°ëer Onderwijs, ook omdat thans L st wordt gemist, die voor weten- >elijken arbeid zoo noodig is. De |fp "^jkheden zijn van tweeërlei aard, 1 geestelijk als materieel. Nieuwe o H men vragen allerwege de aandacht, et minst van onze voormannen. En toe zal het b.v. nu gaan met den uit- ■kochUcdj}er vrije Universiteit? Reeds zal het Je^ladeiP opwegen, hoe het met de instand- hg moet gaan van hetgeen men thans Wetenschappelijke bijeenkomst en jaarvergadering te Utrecht Hoewel aanvankelijk hel jaarlijksche samenzijn der vrienden van de Vrije Univer siteit dreigde ingedeeld te worden in de rij der afgestelde vergaderingen, is het, dank zij ook de weer sterk verbeterde treinenloop, toch gelukt, ditmaal te Utrecht samen te komen. Vandaag en morgen is men in het Gebouw voor K. en W. bijeen, resp. voor de 25e wetenschappelijke samenkomst en de 60e jaarvergadering van de Verg. voor Hoo ger Onderwijs op G. G., waarvan de V.U. uitgaat. Voor den dag van heden stond de bespre king van twee referaten op het programma: ze zijn vooraf in druk verschenen en behan delen de onderwerpen „Physica en werkelijk heid" (door Prof. Dr. G. J. Sizoo) en „De Geref. opvatting omtrent den Schriftuur lijken grondslag der Kerkregeering" (door Dr. M. Bouwman) Physica en werkelijkheid In het eerste referaat heeft Prof. Sizoo, vooropstellende, dat physische kennis naar het inzicht van het Christelijk geloof steeds als de resultante der werking van subject en object beide, elk werkend naar zijn van God ontvangen aard, zal moeten worden ge zien, enkele der opvattingen die in de be schouwingen omtrent de moderne physica naar voren komen, besproken. Meer bijzon der geeft hij dan aandacht aan de interpre tatie der physische begrippen en aan die der physische wetten. De urgentie van dit schijnbaar (en voor een groote schare ook werkelijk) veraf liggende onderwerp treedt aan den dag, als men, gelijk Prof. Sizoo doet, rekening houdt met de be teekenis van het Christelijk geloof voor vraag stukken als deze. Dat geloof toch brengt mede de erkenning, dat er is een „objectieve", van den mensch onafhankelijke werkelijk heid, die door God is geschapen, die door Hem onderhouden en geleid wordt, en die Hem in volstrekten zin onderworpen is. Het houdt ook in, dat de mensch van God het vermogen en de opdracht ontving die werkelijkheid te onderzoeken en te leeren kennen, echter binnen de hem gestelde gren zen, want, het werk dat God gemaakt heeft, uitvinden van het begin tot het einde, zal de mensch, zelf schepsel, nooit kunnen. Een interpretatie der physische kennis, die vergeet, dat deze menschelijke kennis is, of die haar inhoud objectiveert en de binding aan het subject negeert, is daarom voor het christelijk geloof niet aanvaardbaar. Maar evenmin is daarmede vereenigbaar een op vatting, die aan de realiteit van het object te kort doet, die ontkennen zou dat de werke lijkheid reeds door Gods wil een geordend geheel is, ook vóór de mensch ze als zoodanig kent, of die aan de physische kennis, omdat ze menschelijk is, alle waarheidswaarde zou ontzeggen. En wat de bepaling der positie van den op dit terrein daartoe geroepene betreft, hij zal zich door het geloof in en het licht van het Woord Gods laten leiden: „Het vertrouwen in dè objectieve existentie van een reëele bui tenwereld is hem met dit geloof gegeven, en kan door de meest scherpzinnige solipsist of positivist hem niet worden ontfutseld. Maar van deze werkelijkheid mag dan ook a priori worden ondersteld, of liever gesteld, dat zij is een geordend geheel, dat zij eenheid en samenhang bezit, dat er in de rijke verschei denheid een harmonie der deelen is. Want de wereld in haar geheel is de ééne Schepping en haar onderhouding het ééne Werk van den éénen God, Wiens Wijsheid aanbiddelijk is". (Vervolg van de eerste kolom) heeft, en dat terwijl uitbreiding, ook om wettelijke redenen, vereischt is. Laat ons hopen, dat heel ons volk, ons Christenvolk, de waarde van het Christe lijk Hooger Onderwijs en dit dan weer ruim genomen, zoowel Universiteit als Hoogescholen en verdere inrichtingen inzie. Dit geldt voor het theologisch on derwijs. Als onze Catechismus het vierde gebod verklaart, dan wordt daarbij met zooveel woorden de onderhouding der scholen als taak genoemd. Maar het geldt ook het verdere levensgebied. Moge verre van ons zijn de gedachte, dat ons Hooger Onderwijs, hetzij uitgaande van de Kerk of van een vereeniging, die zich stellen wil op Gods Woord, een luxe is, welke men in tijden van inperking overboord werpt. Ons volk blijve -dan ook dicht geschaard om deze belangrijke instellingen, ons volk, dat zich voor de vragen rondom inrichting en leerstoel steeds zeer heeft geïnteres seerd. Men spreekt in onze dagen soms met eenige voorkeur van „volksch". Het is een woord, dat ons niet altijd even dui delijk is. Maar duidelijk is ons wél steeds geweest de belangstelling, die ons vólk heeft getoond voor het onderwijs, ook het Hooger Onderwijs, dat zich veilig wist op den grondslag van Gods openbaring. Het heeft den band gezien tusschen Bijbel en kennis, wijl het durfde zeggen: „Leer mij een goeden zin en wetenschap, want ik heb aan uwe geboden geloofd". -Het geloof gaat aan zin en wetenschap vooraf, het geloof, dat rust geeft in dagen van crisis, ook op geestelijk gebied, het geloof, dat ons de woorden in de ziel legt: „Die uwe wet beminnen, hebben grooten vrede". Schrift en kerkregeering Het onderwerp, door Dr. Bouwman behan deld, ligt in een breeder veld van belangstel ling en leidde de aandacht der aanwezigen naar het in dezen kring reeds bekende vraag stuk van „het oude en het nieuwe kerkrecht". Vrij algemeen is onder de Protes tanten de opvat ting verbreid, dat - de H. Schrift op fpgt''i>f het stuk der kerk regeering geen duidelijk bescheid geeft. Daarom zou men op grond van de gegevens der Schrift voor verschillende ker kenorde kunnen pleiten. Dit relati visme is in strijd met de Gerefor- Dr. M. Bouwman. meerde opvatting, die uitnemend wordt weergegeven door Voetius, wanneer hij zegt, dat door het goddelijke recht de pres- byteriaal-synodale kerkregeering aan de ker ken wordt voorgeschreven. Dr. Bouwman geeft een résumé van het eerste deel van het in 1646 door de Londen- sche predikanten uitgegeven werk, „Het God delijk recht der Kerkregeering". Zij bepalen den schriftuurlijken grondslag der kerkregeering aldus: Goddelijk recht is niet slechts wat op uitdrukkelijke geboden Gods berust, maar ook hetgeen in dat uit gedrukte gebod Gods begrepen is, alsmede hetgeen er bij noodzakelijke gevolgtrekking uit wordt afgeleid. Ook constitueeren god delijke handelingen en de goddelijke goed keuring goddelijk recht; terwijl ook het al- gemeene voorbeeld der allereerste kerk. voor zoover van moreelen aard, evenzeer voor ons normatieve beteekenis heeft. Wanneer zulke handelingen echter buitengewone daden zijn, samenhangende met het bijzondere karakter van den apostolischen tijd, of ook bijkomstige handelingen, die geen essentieele beteekenis hebben, missen zij deze normatieve strekking, en zijn zij voor ons geen voorbeeld, dat wij naar Gods wil algemeen hebben na te volgen. Met beroep op dit Sohriftbewijs berusten volgens de Gereformeerden uit den bloeitijd der Reformatie de kerkelijke ambten en de kerkelijke vergaderingen, die het presbyte- riaal-synodale stelsel kent, op schriftuurlij ken grondslag. Zij zijn door God aan Zijn kerk geschon ken, en door den Koning der kerk verordend. Daarom werd van deze ambten en vergade ringen, gegeven ter regeering der kerk, be lijdenis gedaan in de Gereformeerde con- sessies. Dr. B. bespreekt hier kort de arti kelen der Westminster Consessie en der Nederlandsche Geloofsbelijdenis inzake de kerkregeering. Aan deze belijdenis moet worden vastge houden. De schriftuurlijke grondslag der kerkregeering dient onverkort te worden gehandhaafd. Dit behoeft niet tot kerkisme te leiden; aan de synode van Dordrecht (1618/'19) nam ook de kerk van Engeland deel, hoewel zij met haar bisschoppelijke kerkregeering afweek van art. 31 der Neder landsche Geloofsbelijdenis. Vrouwen V. U.-hulp Vanmiddag te 2 uur vergaderde de Vrou wen V.U.-hulp, waar mevr. S. Verdam-Okma te Amsterdam een causerie hield over Onze rijkdom en ons tekort Onze plaats van samenkomst, aldus spr., roept herinneringen wakker. Hier was ge vestigd de Universiteit, waar Voetius' naam aan verbonden was. Hier werd ook op 5 De cember 1878 opgericht de vereeniging, waar van de Vrije Universiteit uitgaat. Die Vrije Universiteit is een symbool van onze rijkdom, naast zoovele andere weldaden Gods aan ons volk in den loop der eeuwen bewezen. Aan die Universiteit immers wordt op het gebied der wetenschap allereerst aan God de eer gebracht. Maar in direct verband met die rijkdom staat ons tekort, niet zoozeer het finantieel nadeelig saldo, maar de wijze, waarop ons volk zich tegenover zijn rijkdom gedraagt. Ondanks alle weldaden, aan ons volk bewezen, sloop in Nederland langzamer hand in school en universiteit, tot zelfs in de kerk, het ongeloof binnen. Maar ook tegen deze macht werd ons vergund weer een dam op te werpen, toen Dr. Kuyper greep de idee van een Gereformeerde Universiteit. Op onze eigen houding tegenover al die weldaden valt ook heel wat aan te merken. Een zichzelf geven kennen wij te weinig. Wij moeten onszelf de vraag stellen, of wij niet een tekort hebben aan liefde en geloof, ook ten opzichte van onze Universiteit. Maar wanneer wij de Universiteit niet zien als menschenwerk, maar als een gave Gods. dan gaan wij met blijde hoop voor haar aan den arbeid en werken met des te meer ijver. N.V. FABRIEK TOT HO UT BEREIDING TEGEN BEDERF C. MIRANDOLLE GECREOSOTEERDE PALEN GEZAAGD HOUT PERKOENEN. DWARSLIGGERS Piekstraai 4345, Tel. 71732. Rotterdam Men kan weer reizen naar Amerika Maar er zit heel wat aan vast 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. Zoodra ons ter oore kwam, dat een der grootste Haagsche reisbureaux weer passage bookt naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika hebben we ons eons later, voor lichten omtrent de mogelijkheden, die daartoe aanwezig zijn. Vele Nederlanders hebben immers familie of goede relaties aan de overzijde van den Allantischen Oceaan, zoodat er ongetwijfeld belang stelling voor deze reizen zal bestaan. Dat die belangstelling er inderdaad is, be wezen ons de tientallen aanvragen, welke inmiddels al bij het bewuste reisbureau zijn binnengekomen. Via Petsamo Het spreekt vanzelf, dat aan het boeken van een dergelijke passage tegenwoordig meer vastzit dan voorheen, doch wie niet tegen moeite opziet, kan onder bepaalde omstandig heden in ieder geval zijn doel bereiken. Om te beginnen moet men in het bezit zijn van een paspoort en een emigratie-visum> (Betreft het een geval, dat iemand eigenlijk in Amerika thuishoort, doch om een of andere reden den laatsten tijd in Holland vertoefde, dan behoeft men niet over een emigratie visum te beschikken, doch is een z.g.n. re-enter-permit voldoende. Dit is een bewijsje, dat men destijds meekreeg in Amerika en waarop vermeld staat dat men weer terug kan komen). Behalve een paspoort een een emigratie visum moet men verschillende transit-visa bemachtigen van de landen, waar men door reist om Amerika te kunnen bereiken. Deze landen zijn: Duitschland, Zweden en Finland, daar vanuit laatstgenoemd land een vrij goede en veilige scheepvaartverbinding be staat met New York. De route per spoor vanuit Holland loopt over Berlijn, Stockholm, Haparanda en Rova- mimi, waarna men per autobus reist naar de Finsche havenplaats Petsamo. Het traject HollandPetsamo duurt 3 a 4 dagen en kost ongeveer vierhonderd gulden. De bootreis PetsamoNew York duurt ongeveer 14 dagen en kost 12,000 tot 14,000 Finsche kronen, al naar gelang de boot waarvan men gebruik maakt. De booten zijn kleine vrachtbooten en hebben slechts één klasse. De verzorging is eenvoudig maar goed. Men kan ook over Rusland en Japan Er bestaat ook nog een tweede manier om in Amerika te komen, n.l. met de Trans- Siberië-Express. Deze manier is echter veel omslachtiger, en meer aan te bevelen voor hen, wier bestemming aan de Westkust van N. Amerika gelegen is. Gebruik makend van de Trans-Siberië- Express reist men over Berlijn, Moskou, Otpor (Russische grens), Manchouli naar Japan. Het traject HollandJapan neemt ongevet dagen in beslag. Van Japan kan men met schillende scheepvaartmaatschappijen in 14 a 16 dagen de stad San Francisco bereiken, ge legen aan de Westkust van de Vereenigde Staten zoo men weet. Wil men vandaar dan doorreizen naar New York. dan moet men nog een treinreis van enkele dagen dwars door de U. S. A. maken. Via Lissabon Bovendien kan binnenkort een derde ver binding met New York tegemoet worden ge zien via Lissabon. Deze verbinding, die onge twijfeld de meest begeerde zal zijn, zal worden onderhouden door de prachtige schepen van de United States Line. Intusschen wordt hier aan nog gewerkt, evenals aan de treinroute Holland naar Portugal. Men gaf ons niet temin de verzekering, dat het in dienst stellen van deze verbinding weldra een feit zal zijn. Tenslotte nog een enkele opmerking ovi mogelijkheden van emigreeren naar de U.S.A. Gelijk bekend hebben de Vereenigde Staten bepaald, dat van diverse landen jaarlijks slechts een vast aantal personen zich Amerika mag vestigen. Dit z.g.n. quotum kan niet worden overschreden. Overigens maakt het geen verschil of men ruim in z'n middelen zit of niet. Een en ander hangt geheel af van de beslissing van de Amerikaansche consulaten te Amsterdam of te Rotterdam, waarbij de vraag, of men al familie of goede kennissen ii Amerika bezit, een belangrijke rol speelt. Is dat het geval, dan maakt men doorgaans betere kans. De houtaanvoeren uit de Oostzee Volgens berichten uit Stockholm ver wacht men in scheepvaartkringen aldaar, dat binnenkort de verschepingen van hout van Leningrad, Finland en Zweden naar Duitschland weer zullen plaats vinden. Mén neemt tevens aan, dat ook Nederland aan weer op flinke hout- leveranties kan rekenen. Geschillen van bestuur Beroepen ter zake van geschillen van be stuur of andere, welke ingevolge par. 1 der Verordening no. 23/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van algemeen bestuur worden beslist door den secretaris-generaal van het departement, waaronder de materie ressor teert, dienen bij dien secretaris-generaal aan hangig te worden gemaakt. DE DUITSCHE WEERMACHT VERACHTELIJK GEMAAKT De persafdeeling van den staf van den rijkscommissaris deelt mede: Een Duitsche krijgsraad behandelde op 8 Juli in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-jarigen Salomon Leo Jacob van der Sluis, wonende te Dordrecht. Singel 144. Van der Sluis was bedrijfsleider van filiaal in Dordrecht van het warenhuis Hema aan.de Voorstraat aldaar. Hij werd er vai schuldigd, de vrouwelijke bedienden va zaak bij herhaling er tegen gewaarschuwd te hebben, met Duitsche soldaten uit te gaan, en haar verboden te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting, waar toe vertegenwoordigers van alle couranten uit Dordrecht toegang hadden, door de onder eede afgelegde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang juist vastge steld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli ge arresteerd was, werd door den krijgsraad we gens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht tot 3 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. De aanklager had 5 jaren gevangenisstraf gevorderd. Overzicht Na twee maanden Hot is nog niet zoo lang geleden, dat de vroegere Britsche premier Chamberlain de merkwaardige woorden sprak, dat men wel weet met wie men een oorlog begint, maar niet, met wie men hem eindigt Weinig zal hij toen hebben vermoed, dat een Duitsch offensief van slechts enkele weken in staat zou zijn Engeland volkomen te isoleeren. Het is vandaag juist twee maanden geleden, dat de groote veldslag in het Westen begon. In vijf dagen was voor Nederland het pleit be slecht, België capituleerde na 18 dagen, ter wijl Frankrijk op 21 Juni het wapenstilstands verdrag van Compiègne sloot, nadat ook Ita lië enkele dagen tevoren in den oorlog was getreden. De groote Duitsche militaire suc cessen zijn het gevolg van de geheel nieuwe wijze, waarop Duitschland den oorlog voert. De bewegingsoorlog met gepantserde een heden bracht een volslagen ommekeer in de strijd te land, voor den stellingoorlog, die in 1914'18 zoo onnoemelijk veel slachtoffers eischte kreeg Frankrijk geen kans. Zeer opmerkelijk voor den huidigen oorlog zijn naast de. militaire successen de politieke eranderingen, die zich op het Europeesohe Continent voordoen. In Frankrijk is men op weg naar een volledige „recbtsche" dictatuur onder maarschalk Pétain. Klaarblijkelijk koesteren de Fransche bewindslieden de hoop, dat het land met een tijdige vol ledige capitulatie in het nieuwe Europa nog een rol van beteekenis zal kunnen spelen, zij het, dat Duitschland en Italië op het Conti nent voortaan de eerste viool zullen spelen. Wat Roemenië betreft, heeft men eveneens r omgeworpen en zich volkomen op de as-politiek georiënteerd, sinds men genoopt was Bessarabië en de Noord-Boekowina zon der slag of stoot aan Sow jet-Rusland af te staan. Intusschen is thans de aandacht van de gansche wereld gespannen op de verhouding tusschen de beide vroegere bondgenooten, Frankrijk en Engeland, welke er niet beter op wordt. Weliswaar heeft men in het land Marianne nog niet de uiterste conse- kwentie getrokken uit het optreden van de Britsche vloot het bericht uit Hanoi, dat Frankrijk Engeland den oorlog zou verklaren, is niet bevestigd doch de vroegere Ge allieerden komen toch steeds scherper tegen over elkander te staan. De Britsche vloot is er thans in geslaagd een der nieuwste aan winsten van de Fransche vloot, het slagschip „Richelieu", buiten gevecht te stellen, terwijl het eskader bij Alexandrië, dat geblokkeerd werd, zich zonder strijd heeft overgegeven. Voor wat de Fransche vloot betreft, is, be halve het gedeelte bij Martinique, het pleit nu beslist en heeft Engeland den zin. De weinige eenheden, die naar Toulon wisten te ontkomen, leggen immers nog nauwelijks gewicht in de schaal tegenover het materieel, dat Engeland wist te bemachtigen of waarde loos te maken. Slechts heerscht onzekerheid over de zeventig duikbooten, waarover Frank rijk beschikte. Zijn ook deze in Engelsc'ne handen? Zoo niet, dan kunnen deze eventueel den vroegeren bondgenoot nog heel wat last veroorzaken. Engeland deinst intusschen niet terug vooi verdere maatregelen. De Engelsche marine- autoriteiten hebben namelijk te Singapore de 43?450 ton groote Fransche mailboot „Ile de France" in beslag genomen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men hierin het begin heeft te zien van een optreden tegen de Fransche handelsvloot, in zooverre deze de marine behulpzaam zou kunnen zijn (troepén- transport- en bevoorradingsschepen). Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de Britten de buisleiding hebben onklaar gemaakt, waardoor de petroleum uit Irak naar de kust van de Middellandsche Zee wordt vervoerd. Deze handelwijze demonstreert de moeilijk heden, waarmee Engeland in het Nabije Oosten te kampen heeft. Syrië staat onder Fransch gezag en heeft als bezetting het „Weygand"- leger, dat thans onder bevel van generaal Mittelhauser staat. Het gaat hier om 130,000 man zwaar bewapende troepen. Generaal Mittelhauser heeft de orders van zijn regee ring opgevolgd en de wapens neergelegd. Voor Engeland was dit een groote tegenvaller. Een oogenblik schijnt men over een bezetting van Syrië te hebben gedacht, doch dit bracht te groote risico's met zich. De Britten hebben zioh nu bepaald tot het afsnijden van de oliepijpleiding door Syrië. Deze pijpleiding uit Irak loopt met twee takken naar de kust van de Middellandsche Zee. De Zuidelijke tak loopt door het Britsche mandaatgebied Pales tina naar Haifa. De Noordelijke tak loopt door Syrië. Klaarblijkelijk willen de Engel- schen verhinderen, dat langs deze Noordelijke route de kostbare olie zou worden afgetapt ten behoeve van zijn rivaal in de Middelland sche Zee, Italië. Hoe krijgt U de nieuwe met z'n 22 provincie- en wegen kaarten, z'n uitgebreide detailkaar ten van de Veluwe, Zuid-Limburg, het Gooi, Twente en de graafschap Zutphen en bovendien met overdui delijke waterkaarten van het Friese-, Hollandse-en Utrechtse merengebied KING-VRIENDEN! Zendt 35 ct. per giro of postwissel aan Tonnema &Cie, Sneek (gironummer 16115). Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King- Atlas franco toegezonden. Uit de Pers Waardigheid en volkseer Vele bladen in ons land hebben de aan dacht gevestigd op een artikel in „D e W e g", waarin voor het volk verstaanbaar wordt ge schreven over volkseer en waardigheid, wij namen het volgende eruit over: Wij begrijpen niet, dat de N.S.B., na de zware dagen, die achter ons liggen, nog maar altijd niet wil aannemen, dat zij Nederlandsch moet denken en voelen, om door ons volk verstaan te worden en dat zij dus onze Neder landsche volkseer in vollen omvang heeft te respecteeren. Dat heeft ze reeds te doen, om dat zij een groep van Nederlanders omvat. Want voor leden of groepen van de Neder landsche volksgemeenschap is het een natuur lijke plicht de eer van die gemeenschap op te houden en te eerbiedigen. Maar zelfs in dien ze dit niet voelt hetgeen wijzen zou op een ontstellend gemis aan waarlijk Neder landsch bewustzijn zou ze er zich reeds uit eigenbelang van moeten onthouden onze volkseer te kwetsen, wijl de Duitsche be zettingsoverheid onmogelijk respect kan hebben voor een beweging van ccn vreemd volk, die dat eigen volk smaadt! Daarvoor zijn deze Duitschers te waarachtige natio nalisten en eerbiedigen zij te zeer een gezond nationalisme van andere- volkeren, zelfs dan wanneer ze die volkeren om redenen, aan het Duitsch belang ontleend, hebben be streden. De heer Mussert heeft het goed geheeten, dat N.S.B.'ers bij den intocht der Duitsche troepen dezen begroet hebben met .Heil Hitier". Dat is een slag in het gezicht zipowel van het Nederlandsche als van het Duitsche volk. Een slag in het gezicht van het Neder landsche volk, welks gesneuvelden toen nog boven aarde waren. Een slag in het gezicht van het Duitsche volk, want „Heil Hitler" is de Duitsche groet, oprecht en vol beteekenis wanneer zij uitgesproken wordt in Duitsch land of buiten Duitschland door een Duit- scher, onoprecht en vol wanklanken wanneer zij uit den mond komt van een niet-Duitscher. Men denke zich maar eens in hoe valsch „Heil Hitler" in de ooren avan een oprecht Duitsch nationaal-socialist zou klinken, wan neer hij morgen door de Franschen aldus zou worden begroet! Op de hagespraak heeft de heer Mussert de N.S.B.-klok weggeschonken aan generaal Goering, den schepper van de Duitsche lucht macht. Generaal Guering is ongetwijfeld een groot man. een groot Duitsch staatsman. Ech ter het lot heeft gewild, dat zijn luchtvloot, om redenen van Duitsch militair belang, Rotterdam heeft gebombardeerd. De bezet tingsautoriteiten, vooraan de Rijkscommis saris Seyss-Inquart, doen alles om deze wonde zoo spoedig mogelijk te helen. De N.S.B. rijt de wonde open! Men kan Goering als Duitsch staatsman en schepper va'n de luchtvloot toch heusch wel erkennen zonder hem daartoe een 30,000 kilo zware klok aan te bieden. Wij willen de laatsten zijn om de Duitsche weer macht het noodige metaal te misgunnen, maar ook zonder de klok van defi heer Mussert zal zij deze oorlog wel winnen. Wat zal een man als Goering, die reeds vliegofficier was in den vorigen oorlog, in zijn hart van zulk een :zoollikkerij moeten denken? Bovendien doet de N.S.B. met zoo te han delen groote afbreuk aan de hoe langer hoe betere betrekkingen tusschen Nederland en de bezettingsautoriteiten. Wij, Nederlanders, hebben met waardigheid verloren, wij kun nen slechts tot een betere en ongetwijfeld goede verstandhouding komen, wanneer de Duitschers de Nederlandsche waardigheid respecteeren. Zij doen dat. Zij ontzien ons zelfrespect met alle tact, die zei blijken te bezitten. De N.S.B. echter gooit onze Neder landsche eer telkenmale te grabbel! Pr. dr. N. A. Donkersloot schrijft zoo te recht in De Stem: „Het sterk ontwikkeld volkbesef der Duitsche natie wettigt de ver wachting, dat het ook het Nederlandsche volksbesef in ons zal eeren en begrijpen. Ge lijk ook de Rijkscommissaris bij zijn komst in ons land in overduidelijke woorden heeft uitgesproken, welke alom weerklank vonden. (Vervolg van de vijfde kolom) Zoo ziet men, dat bet ook in het Nabjje Oosten gist en spant. Dit kan voor den Balkan gevolgen hebben. De aandacht van Turkije kan immers door dit alles van Zuid-Oost- Europa worden afgetrokken, in welk geval Hongarije en Bulgarije vrijer komen te staan tegenover Roemenië. GENEESKUNDIGE BADINRICHTING EN KUUROORD ,,LAAG-SOEREN" Chronische inwendige ziekten, Rheuma. nerveuse stoornissen, Rust- en dieet - kuren, Med. baden Modder-beh. Bestra lingen. Korte golf Röntgen-inrichting. K. 330 4241. Te Hlllegersber# zijn verscheidene grasgazons veranderd in moestttinen en het op bovenstaand plaatje afgebeelde bordje met het veelzeggende opschrift is wellicht een betere bescherming dan prikkeldraad en slooten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1