SAMBO, DE OLIFANT Woensdag 3 juli 1940 PAG. 3 Tusschen Amstel en IJ Een excellente getuige uitgeleid. Hoe een minderheid zich gedraagt. Vertrouwen in de toekomst. (Van Amsterdamschen redacteur). Tusschen Amsterdam 'en den onlangs ont slapen Dr. J. H. Gunning J.Hzn., den beken den redacteur van het populaire blaadje ,.Pniël", heeft betrekkelijk weinig relatie bestaan. Alleen de laatste jaren heeft Dr. Gunning hier doorgebracht. Hij woonde toen met zijn trouwe echtgenoote in een tehuis, behoorende bij de Luthersche Diakonessen- inrichting aan den Koninginneweg, alhier. Daar is van zijn sterfbed de laatste wel sprekende prediking uitgegaan en heeft zijn vrouw, die hem van de eerste gemeente te Wilhelminadorp nabij Goes tot in de hoofd stad heeft mogen vergezellen, de laatste, Christus verheerlijkende woorden van de Veege lippen afgelezen en hem de moede oogen toegedrukt. Daar is Gunning ook begraven. Het was een koninklijke uitvaart. Niet met pracht en praal. Een zijner laatste wenschen was als een arm zondaar te worden ter ruste gelegd. Die wensch is vervuld. Eenvoudig was groo- tendeels de schare,die het stoffelijk hulsel naar de groeve volgde. Behoudens enkele vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk, die Gunning zoovele jaren op gansch bijzon dere wijze heeft gediend, en afgevaardigden van eenige corporaties, was het de uitge breide „Pniël"-gemeente. die voor de laatste maal den excellenten getuige haar koninklijke liefde en toewijding bewees, al sprak dan ook een professor aan zijn baar. In het woord van dezen spreker. Prof. de Vrijer, kon ieder, die in Gunning den prediker met singuliere gaven eerde, zich vinden. Schoon was ook, dat bij den. laatsten gang van dezen opgewekten, blijmoedigen Christen de bekende liederen, door hem tijdens zijn lang en gezegend leven zoo bemind, werden geblazen door het muziekcorps van het Leger des Heils, terwijl de organist in de aulh even eens liév'elihgsliederèn van den man der Una Sancta speelde. Het laatste'lied, dat over de graven op het prachtig aangelegde Zorgvlied weerklonk, was het eigen lied van den ontsla pene „Ga niet alleen door 't leven", dat reeds zoo menigen moeden mensch heeft ver kwikt. In het midden der week schrijnde de dis sonant. Dat gebeurde in den gemeenteraad, waar de drie man tellende N.S.B.-fractie een onwaardige houding aannam. De heer Eke- ring wilde interpelleer en over de gevallen van interneering in de periode van 10. tot 15 Mei. Burgemeester Dr. de Vlugt hield echter vast aan zijn voorheen steeds ingenomen standpunt, dat. hij over het optreden, der politie geen verantwoording aan den Raad wenschte te doen. Nog altijd is de Gemeente wet van kracht, die den burgemeester vrij laat te dezen aanzien een volkomen onaf hankelijk standpunt in te nemen. En al zou de burgemeester zich bereid hebben ver klaard op een interpellatie te antwoorden, dan had de Raad toch nég de bevoegdheid haar al of niet te weigeren. De Raad was het evenwel volkomen eens met 's burgemeesters inzicht. Met 38 tegen 3 stemmen gaf hij hiervan blijk, waarop de drie N S.B.-ers de vergadering verlieten. Te voren had de heer Ekering gezegd, dat als de Raad de interpellatie niet toestond, hij hem verantwoordelijk zou stellen voor het ge beurde in de oorlogsdagen. Dit door geen enkel argument ondersteund dreigement maakte echter in het geheel geen indruk. Nu de heeren nationaal-socialisten het pleit in den Raad verloren hebben, wenden zij zich tothet volk. De weg der ,-,demo cratie". Door .middel van aanplak- en 'strooi biljetten wordt de burgerij, die ever de zaak immers niet oordeelen kan, uitgenoodigd een uitspraak te doen. Op deze wijze pro beert een kleine minderheid de bevolking te overheerschen. De Amsterdamsche burgerij bewast echter haar waardige en "rustige houding en neemt het streven der N.S.B. kalm voor kennisgeving aan. De stapelloop van de„Algol'\ het nieuwe vrachtschip met passagiers-accomodatie van de bekende Rotterdamsche reederij Van Nievelt Goudriaan Co., beteekende een blijde gebeurtenis op de werf van de Neder- landsche Scheepsbouw-Maatschappij. Ondanks den druk der tijden bestond voor deze typische plechtigheid, groote belangstelling, En het stemt verder tot verheuging, dat aan stonds voor een ander schip de kielplaten konden worden neergelaten. Moed en ondernemingsgeest, onder Gods zegen, zijn steeds de kenmerken van ons volk in zijn beste tijden geweest. Uiterlijk hebben wij, ook op scheepvaartgebied, alles tegen, maar durf en 'vertrouwen op de -toekomst leven ook thans onder ons. Én de heer Gou driaan heeft daarom stellig naar aller hart gesproken, toen hij den wensch uitte dat de ..Algol" welhaast de zee moge bevaren onder de aloude Hollandsche driekleur. FRISO. De bondsraad van den Mederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft besloten den leden, die ten gevolge van de krijgsverrichtingen have en goed, hetzij geheel, hetzij voor het grootste deel. hebben verloren, geldelijken steun te leenen en tevens om steun te verleenen aan at oorlogsslachtoffers in het algemeen. Het hoofd bestuur werd gemachtigd een bedrag hoogste 10.000 voor dit doel uit te geven. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen bond van arbeiders in het bak kersbedrijf besloot eveneens 10,000 uit te trekken als hulpverleening voor zijn leden oorlogsslachtoffers, terwijl het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschcn bond arbeiders in het meubelbedrijf besloot d^i trokken leden financieele ondersteuning te leenen tot bedragen, varieerènde van 25 tot 50. Steun aan getroffen kruidenier». De vertegenwoordigers van de levensmid delenbranche hebben opgerichteen commis sie tot financieelen steun aan de getroffen kruideniers. De commissie steltzi,ch tot taak de nood van de getroffenen zoover in haar vermogen is te helpen leenigen. Aan alle ge troffen kruidëniers, die ernstig schade heb ben geleden gedurende de periode na 10 Mei 1940 en rechtstreeksvoortvloeiende uit den oorlog, wordt verzocht hun naam en adres zoo spoedig mogelijk op te geven aan het secretariaat van bovengenoemde cpmmissie, gevestigd Heemraadssingel 190, Rotterdam. Hulpactie voor Duitschers in ons land Ook in Nederland is een systematische hulpactie aangevangen voor de Duitschers, die tengevolge voor oorlogsmaatregelen nadeel ondervonden, aldus meldt het A.N.P. De vanwege de leiding van de buitenland- sche organisatie der N.S.D.A.P. voor alle aan gelegenheden van Duitschers in het buiten land bestaande N.S.V. (nationaal socialistische volkswelvaart) stelde 'niet grooten spoed een hulpcomité in met den zetel in Rotterdam, Westzeedijk 145, telefoon 38865, welk comité onmiddellijk de zorg voor de getroffen Duit schers op zich genomen heeft. De veelzijdigheid der vraagstukken maakte de instelling van deze organisatie, die dus geheel apart staa'. van de actie van het Nationale hulpfonds 1940, noodzakelijk, teneinde ondersteuningsverzoeken te regelen, welke in verband staan met geheel of gedeel telijke derving van inkomens van Duitschers in het buitenland, vergoeding te verstrekken voor verloren geraakte kleedingstukken, linnengoed, schoenen enz. en om daarenboven nog voldoende middelen voor nieuwe aan schaffingen ter beschikking te stellen. Oo.k mot- de gevallen, waarbij woninginrich- tingén verloren gingen, wordt zoodanig reke ning gehouden, dat de mogelijkheid bestaat van een voorschot op rekening van de later uiteindelijk vast te stellen schadebedragen. Ook aan herstel van den gezondheidstoestand van Duitschers, welke tengevolge van de ge beurtenissen geschokt is, is gedacht door ge nezing in badplaatsen, sanatoria of speciale ziekenhuizen in Duitschland Voor lichtere gevallen heeft mën de beschik king over een rusthuis, dat klimatisch het best is gelegen in het schoonste gedeelte van Neder land, welk rusthyis in het bijzonder dienen zal voor een verblijf van eenige weken van Duitsche moeders met kinderen. Jongeren en kinderen^ die een bijzondere ontspanning noodig hebben, werden gedurende 4 a 6 weken naar jeugdhui zen of familie-verpleeginrichtingen in Duitsch land gezonden Doch ook hier bleek uit ervaring de noodza kelijkheid een verdere mogelijkheid te scheppen vóór die herstel behoevende jongeren en kin deren, die tijdens de oorlogsmaatregelen hun kostwinners of opvoeders verloren hebben, of wier ouders tijdens den opbouw van hun nieu we bestaan onderbrenging van hun kinderen in het rijk wwenschen. In deze gevallen is voor opneming in de N.S.V.-jeugd-tehuizen of familie- vcrpleging zorg gedragen. De reeds gemelde veelzijdigheid op het gebied der vraagstukken van het opgerichte hulpcomité omvat ook de bemiddeling voor geschikte werk gelegenheid voor zonder bestaan gekomen Duit schers, alsmede uitvoerige beroepsconsultatie in den geest van het Dujtsche arbeidsfront (D-A.F.) Het hulpcomité belast zich verder met de vaststelling van alle materieele schaden, welke tengevolge van den oorlog aan bezittingen van Duitschers in Nederland ontstaan zijn, bijv. ver lies van huizen, zaken, woningen, voorraden enz. Deze vaststelling geschiedt met het oog op de latere schadeloosstelling. Het adviesbureau van het hulpcomité staat ter beschikking van alle Duitschers in het bui tenland, zoodat iederen Duitscher wordt aange raden zich tot dit bureau te wenden, teneinde raad en hulp te verkrijgen. De buiten Rotter dam wonende Duitschers kunnen zich om raad wenden tot de afdeeling van de N.S.D.A P. in hun woonplaats. Het hulpcomité Is voor alle Duitschers de eenige bevoegde instantie voor alle bovenge noemde aangelegenheden. Het heeft zich ten doel gesteld, iedere Duitscher ook buiten de grenzen zooveel mogelijk zoo te helpen, als voortspruit uit den wil tot opbouw van het groot voortspruit uit den wil tot opbouw van het Groot- Duitsche Rijk onder zijn Führer Adolf Hitler Engelsche bommenwerper neergeschoten Gistermiddag Is een Engelsche bommen werper boven de gemeente Heerhugowaard door twee Duitsche jagers neergehaald. Het toestel vloog in .brand en kwam in een wei land terecht. De drie inzittenden kwamen om het leven. PROV. STATE» VAN NOOHD-HOLLAND. In de vacature ontstaan door het overlijden van dr. ir. Th. van der Waerden, té Laren (N.-H.) is tot lid van de Staten der provincie Noordholland benoemd verklaard de heer J- A. Berger te Amsterdam, thans te Haren (Gr.). Prov. Staten van Zuid-Holland Buitengewone zitting. Onder voorzitterschap van jhr. mr, dr. H. A. van Karnebeek zijn gisteren de provinciale staten van Zuid-Holland in buitengewone zit ting bijeengekomen. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had. herdacht hij hen, die voor het va derland den heldendood waren gestorven en stond hij stil bij de ramp, die Rotterdam en enkele andere plaatsen heeft getroffen. Voort gaande verklaarde hij zich van algemeene beschouwingen, verband houdende met de ge beurtenissen, te willen onthouden, opmerken de, dat het thans vooral voor ons op de toe komst aankomt, die het best gediend wordt, wanneer een ieder op de plaats, waar hij ge steld is, zijn plicht doet en door een bezonnen en juiste houding blijk geeft van een reëel besef van de omstandigheden, waarin men thans verkeert Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen Gedep. Staten na afloop van het krijgsbedrijf hadden verricht en bracht hij hulde aan de burgemeesters, die met ongekende zorgen en moeilijkheden hebben te worstelen Na er op gewezen te hebben dat de gezond heidstoestand van de bevolking zeer bevredi gend genoemd mag worden en dat er reden is tot dankbaarheid, dat aan de electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijven, aan de land- en wa terwegen éri aan de dijken geen schade van beteekenis werd toegebracht op enkele uitzon deringen na, gaf hij een overzicht van den stand der groote openbare werken, welke de provincie op haar program heeft staan. 01 besluiten met een aansporing om thans kracht te zoeken in den arbeid en om moeilijken tijd, die voor ons ligt, rustig, i dig en zoo mogelijk eendrachtig tegemeet te gaan. De heer van Baren (a.r.) heeft den zitter namens de staten dank gezegd voor rede en hem toegezegd, dat de staten hun taak zullen volbrengen op de wijze als de voor zitter heeft gevraagd. Spr. constateerde voorts, dat de voorzitter zijn moeilijke taak steeds heeft vervuld op een wijze, welke allen lof verdient en hij hoopte, dat God hem de kracht zal geven, om die taak op dezelfde wijze te blijven vervullen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat van dr. Bruyning (n.s.b.) bericht is ingekomen, dat hij en zijn fractiegenooten deze (s.d.t, die de provincie heeft verlaten, werd tot lid der staten toegelaten de heer W. Sanders, die daarna de beloften aflegde. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten geen afdeelingen te trekken, omdat daar aan i* deze buitengewone omstandigheden geen behoefte bestaat. Ten slotte is met 45 van de uitgebrachte 14 stemmen tot buitengewoon lid van Gedep. Sta ten gekomen mr. G. van Baren (a r.). De Heer Drees (s.dkreeg 25 stemmen en de heer Schilthuis 1 stem, terwijl 1 in blanco en 1 ongeldig werd uitgebracht. De vergadering is verdaagd tot vandaag 11 u. Meisje onder een tramwagon Doodelljk ongeluk te Zutphen. Uister middag omstreeks vijf uur was het zesjarige meisje Jantje Kale te Zutphen aan het spelen in de nabijheid van een goederen- tram van de Geldersche Tramweg Maat schappij. Toen de tram vertrok, klampte het kind zich aan een der, wagons vast. Het raakte er onder en werd geheel vermorzeld. Motorrijwiel tegen auto gereden De jeugdherbergen Aangezien de vacantie voor de deur staat zal het den trekkers belangstelling inboeze- welke jeugdherbergen zij kunnen ge bruiken. W.ij laten hieronder een opgave hierover volgen: Geopend zijn de jeugdherbergen te Amers foort, Apeldoorn, Appelscha, Arcen, Arnhem Assen, Beegden, Beek bij Didam, Bergen op Zoom. Blaricum, Castricum, Delden, Eindho ven, Emmen, Emst-Epe, Eysden, Geertruiden- berg, Ginneken, Gorinchem, Gouda, Gronin gen, Harlingen, Heemskerk, Helenaveen. Den Helder, Hilvarenbeek, Hoogeveen, de Kaag, Kampen, Kbrtenhoef, Lochem, Lupteren, Meppel- Nijmegen, Nijverdal, Oldëbroek, Scheveningen, Schoorl, Sneek, Soest, Ter Apel, Texel, Utrecht, Vaals, Vught, Ierseke en Zwolle (beperkte overnachting). Të Velsen is een jeugdherberg gevestigd in het voor malige Oudeliedenhuis. De jeugdherberg te Doorn wordt op 15 dezer geopend (zonder maaltijd), in plaats van de jeugdherberg te Haarlem wordt er een te Zandvoort geopend (Jan Gijzen aan Zee, Boulevard Barnaert 13). Rekken in Zuid-Limburg wordt vanwege de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale vooralsnog niet aangeraden. Gesloten zijn de jeugdherbergen te: Am sterdam, Heemse-Hardenberg, Klimmen, Noordwijkerhout-, Oostvoorne, Petten, Rhenen, Rotterdam, Schuddebeurs, Terschelling, Vlis- singen. Wieringen, Winterswijk en IJmuiden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ver anderingen op korten termijn mogelijk zijn. Men zal goed doen zich ongeveer 14 dagen te voren aan te melden en bericht af te wach ten, dat men wélkom is. Het Nationaal Jongeren Verbond Nu de drie gemobiliseerde leden van net hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Ver bond in het burgerleven zijn teruggekeerd hebben degenen, die in de afgeloopen^anden de zaken van het N.J.V. hebben behartigd, hiermede hun taak voleindigd Daar de bij zondere omstandigheden zoowel uit ^nanciee als efficient oogpunt een klein hoofdbestuur vereischen, hebben de heeren H. A- V. Gies- berger, S. baron van Heemstra. H J. D. Dieters en mr. J. C. van den Berg zich bereid verklaard uit het hoofdbestuur te treden. Het hoofdbestuur van het Nat. Jong. Verbond is daarop met ingang van heden als volgt samengesteld: mr. J. H. P. V. Haitsma Mulier, algemeen voorzitter: jhr. mr. W. M. de Brauw, algemeen secretaris.' A. Th. C. Schiebergen, algemeen penningmeester, K. Rijsdorp, onder voorzitter, E. J. van Rees Veil inga, directeur van het centraal bureau, en mr. C. W. van Santen. Een marechausw 1 gedood. Tusscnen Nijkerk en Putten zijn twee leden van de marechausseebrigade te Winschoten, die te Amsterdam gedetacheerd waren en per motor van verlof terugkeerden, tegen een auto gereden. De bestuurder van het motorrijwiel is na korten tijd overleden. Zijn duo-passagier kreeg wonder boven wonder geen letsel. Het stoffelijk overschot is naar Putten overgebracht. Groot* uitvoeren 1 r Duitschland Graaf Grote, leider der afdeeling voeding en landbouw by den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, heeft in een ge sprek met een Duitsch journalist gezegd, dat de broodvoorziening van Nederland nu al zonder invoer tot den oo^st 1941 verzekerd is. De voor uitzichten zijn tot nu toe gunstig. In de eerste plaats, aldus ging graaf Grote door, moet de veeteelt op groote schaal op een eigen voeder grondslag. gereorganiseerd worden. De reeds ge troffen maatregelen zouden het mogelijk maken den veestaptel van Nederland te behouden. De verzorging van het land met vleesch van eigen bodem is ook verder gewaarborgd. Bui tendien kan Nederland een overschot aan boter en kaas voor den uitvoer têr beschikking blijven stellen. Terstond na de bezetting is op het gebied van den tuinbouw voorbeeldig ge werkt, ondanks vernielde bruggen en spoor lijnen is het gelukt .in den kortsten tijd niet alleen den tot dusver naar Duitschland gaanden uitvoer aan tuinbouwproducten weer op gang te brengen, maar ook dien, welke tot nu toe naar de landen der tegenstanders ging, naar het Duitsche rijksgebied te dirigeeren. Meer dan 100 spoorwagens met groente gaan al weken dagelijks naar Duitschland. Ten slotte beves tigde graaf Grote, dat de rantsoeneering moet Onze Textielindustrie Dalenoord 8c Co., Kneedweg 49a. Enschede ENSCHEDESCHE CONFECTIE FABRIEK flRMA TIRION GARLIER (Opgericht 1868) NUENEN Postbus 282 Eindhoven Levering rechtstreeks aan particulieren WELKE BONS? Brood: Bons 41 tot en met 50 broodbonboek- a je) geldig tot en met Zondag 7 Juli feu. tot en met 11 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 nog geldig tot en u met 4 Juli, I Theeofkoflie: /t Bon 69 (algemeen distributieboekje)71 Geldig tot en met 5 Jrdi, recht gevende a op M pond koffie of Ja ons thee. e Bon 75 (algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli, recht gevende op 2J4 ons tarwebloem of 2J4 ons zelf- e rijzend bakmeel. >e Bon 80 (algemeen distributieboekje), it Geldig tot en met 25 Julirechtgevende e op één kg suiker. ,c Petroleum: Petroleum „Periode 2", voor hen, die e over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig 1' tot en met 14 Juli, recht gevende op 2p liter. n Een felle brand verwoestte te Rosmalen vier boerderijen. Hier- boven het weinige, dat de bewoners nog wisten te redden Sommig© vluchtelingen uit Den Helder hebben langs het Noord Hollandsch kanaal op den weg naar Alkmaar hun tenten opgeslagen historische foto. - Het ©ogenblik, waarop het wapenstilstandsverdrag tusschen Duitschland e Frankrijk onderteekend werdt In de «poorwagen In het bosch van Compiègne Het Roode Kruis Correspondentiebureau, dat te Den Haag is ingericht behandelt de correspondentie voor velen, die naar den toestand van familie of bekenden In het buitenland willen informeeren. - Gegadigden komen zich melden Reeds zijn vele Nederlandsche kinderen aangemeld, welke in aanmerking willen komen voor uitzending naar de Qslmark. Dr. Streng keurt in het gebouw van den Gem. Gezondheidsdienst te Den Haag een der candidaatjes 105. In de stad gekomen, zochten ze eerst een kapp.er op. De man, die aan de deur stond, keek eerst verschrikt naar de jongens met de vreemde ooren, die zoo onduidelijk spraken. Maar behoorlijk wisten de jongens hem te beduiden, dat ze geknipt wilden worden en toen waagde de kapper het maar. Flip keek eens lachend in den spiegel naar zijn wilde haardos. 106. Terwijl Flip werd geknipt liep Lange Jan wat rond te snuffelen. Hij verkoopt mutsen, zei hij opeens in de dieren- taal tegau Flip. En toen ook Jan geknipt was, namen ze een muts en renden weg. Hela, dat moet je betalen, schreeuwde de kapper. Maar de jongens, verstonden hem niet en ze waren door hun ooren ook zoo veranderd, dat ze er nlël aan dachten dat ze stalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6