llirutue feittöd)(üvurant ETERNR ^-PANITB Abonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.S5 Per week 18 ot. Losse nummers 5 et Alles bij vooruitbetaling. A dvertentieprijzen 22% ct. per regel Ingezonden Mede- deelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ot By con tract belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936. No. 6161 MAANDAG 1 JULI 1940 21e Jaargang Van eigen bodem Werd reizend Nederland in deze eeuw al ïeermalen van zijn buitenlandsche ver- ingens teruggewezen naar eigen bodem loordat de verbindingen met of het ver wijf in andere, touristisch geijkte landen, wenschen overliet, de zomer van 1940 yerpt ons wel heel hardhandig terug op eigen land vlak bij de hand". De voor- ieelen hiervan zijn bekend en door velen •rkend. We willen echter aan deze kennis- iaking voor hoevelen een ontdekking! van eigen bodem nog een iets breeder jeteekenis geven en wel in dezen zin, dat plotseling tot bezet gebied bestempeld jnde, als door de bril van de bezettende cht kijkende, ons gaan afvragen: wat eeft zij nu eigenlijk bezet? Om het anders zeggen: de gebeurtenissen der laatste #eken dringen ons naar een veel meer dan vroeger belangstellenden blik op wat as land in verschillende opzichten betee- ïnt voor den niet-Nederlander: econo misch, cultureel, sociaal, geestelijk, indus- ieel, agrarisch, kortom op al die gebie- ien, welke tezamen aan de nationaliteit ïhoud geven. Hebben we tot dusver met verklaarbare lenzijdigheid de bekende oproep „ken uw and en heb het lief" opgevolgd in de ichting van versterkt binnenlandsch ne en derhalve meer belangstelling roor stad en land in hun eigen karakte ristiek en natuurschoon, er is ook een mdersoortige kennis van ons land ver waarloosd. Men zal zeggen: maar die heb- ien we toch op school uit den treure „op- |ezegd"? Inderdaad. Een andere vraag is: ioe groot zou het hiaat zijn tusschen dien chooltijd en het practische leven, niet aangevuld met „parate kennis" door waar- leming en bestudeering? Ligt hier reeds tiet een "uitgebreid programma gereed roor onze volksuniversiteiten, openbare iteszalen en bibliotheken, dag-, week- en aaandbladen en radio? Een byzondere taak schijnt ons hier ook lanwezig voor allen, die onze rijpende en rijpere jeugd bereiken. Het is van groot Wang, dat zij haar land lief heeft, omdat er geboren is, maar het ie van veel meer Vlang, dat zij het goedkent, omdat zij r in leven en werken moet, en het dan »k alleen economjsch verdedigen kan fcgen buitenlandsche concurrentie. Om het jiders te zeggen: de bekwame vakman ereikt pas dan zijn volle 100 als hij weet, dat en hoe zijn bedrijfstak in het jeheel der nationale economie is geplaatst, 'oorts, als hij weet, hoe de positie der •erwante bedrijfskringen is; hoe het gan- che bestel van ons bedrijfsleven in elkaar it en rouleert, ook t.o.v. van in- en uit roer, enz. Deze kennis van eigen land mag echter liet alleen het bezit der betrokken vak- nenschen zijn; zij moet ook behooren of jaan behooren tot de intellectueele bagage duizenden landgenooten, die eigen lodem wèl kennen van wandel- en fiets- autotochten, van film en foto, maar aiets weten van wat zich in en onder den bodem bevindt, en boven den bodem ge naakt wordt. Het is heerlijk naar Valken burg te gaan en te genieten van het fiatuurschoon in dit mooie hoekje Neder- and, maar vlakbij zijn onze mijnen en staat het daar mee? Zeilen op de Zuiderzee is fijn, maar weten we genoeg van haar toekomst als jong Nederland? Sen rondvaart door de Rotterdamsche iavens mag op het zomerprogramma niet uitbreken, maar is jong-Nederland vol- ioende op de hoogte van hun beteekenis het nieuwe Europa dat nu met felle gen gesmeed wordt? In het zich bewust worden van de be- :cnis van eigen bodem zit niet alleen de st van een nauwer contact tusschen tó en volk dan geboorte of geschiedenis /ren kunnen bij de laatste twee im- [rtrs zijn we louter passief, terwijl ken- cis het actieve element in de verbonden- 'ud vertegenwoordigt maar staan we k aan de zijde van hen, die, behalve in andere factoren, in den bodem de fundeering van een natie willen zien. Welnu, mogen wij als Nederlanders er Biet dankbaar voor zijn, dat ons land in dit opzicht rijk genoeg is, om er, zij het dan onder de onverwachte druk van ingrijpen- le gebeurtenissen, nog eens opzettelijk er Ons op te bezinnen, er studie van te maken „onze kinderen in te scherpen"? Zeker, ook deze kant van de door God jeschreven historie van Nederland behoort tot de zaken, welke bij het staren in de toekomst moed kunnen geven. Wederop bouw van verwoeste steden, ja, maar óók wederopbouw van de voorlichting van ons tolk t.o.v. zijn reëel bezit. Dit bezit zal, welke verhouding ook, in de toekomst ruggesteun vormen van onze levens- rwaarden in den zeer hyishoudelijken van het woord. Bouwen aan en bewa- van dat bezit zal temeer beteekenen, •mate we het kennen. Minister Göbbels in ons land De Duitsahe rijksminister van propaganda dr. J. Göbbels is Vrijdagavond voor een kort bezoek te 's-Gravenhage aangekomen. Hij bezocht Zaterdagmorgen het rijkscom missariaat en werd daar ontvangen door com missaris-generaal Schmidt. Op bijgaande foto ziet men dr. Göbbels met dezen in gesprek. Rijksminister Göbbels is Zaterdag tegen den middag uit 's-Gravenhage vertrokken. Postverkeer met Duitschland Naar wij ve/nemen, is het van heden af Veer mogelijk tusschen Nederland en Duitsch- bnd v.v. drukwerk, monsters, handelspapieren i gemengde zendingen per post te versturen. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. herdacht In de stad waar eens zijn Pniël het licht zag In Leiden, de stad waar eeyg het blad van wijlen dr. J. H. Gunning J.Hzn. „Pniël" het licht zag. is gisteren een her denkingsdienst gehouden waarin aan den persoon en het werk van dezen bekenden theoloog-schrijver werd herinnerd. Deze dienst, die in de Pieterskerk werd ge houden, werd geleid door dr. J. Riemens, die thans arbeidt in de wijk, waarin dr. Gunning van 18911894 zijn arbeidsveld als Leidsch predikant vond. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wy o.m. op prof. dr. H. M. van Nes, prof. dr. J. N. Bakhuyzen van de Brink, ds. M. J Punselie en den voorzitter van de Gemeente- Commissie, den heer J. P. Mulder. De plechtigheid werd geopend met schrift lezing van Gen. 32 2430 (Jacob te Pniëi> en Hebr. 13 7—15. Als overdenkingswoord voor deze ure koos dr. Riemens Matth. 17 8 en hunne oogen opheffende zagen zij niemand dan Jezus alleen". In het begin van zijn rede herinnerde dr. Riemens aan de eenvoudige doch ontroeren de begrafenis van dr. Gunning, welke meer op een zendingssamenkomst dan op een teraardebestelling geleek. Sterk heeft het spr. daarbij getroffen, dat zoo velen van onderscheidene kerkformaties en richtingen vertegenwoordigd waren. De reformatie, aldus spr., kent geen ver eering van heiligen en daarom zullen wij dit hier op doze plaats ocik niet doen. Hei Het zal bij ons, zooals het ook bij Gunning was, alleen gaan om Jezus. Het zijn alle genade gaven Gods, die wU in een man als Gunning mochten ontvangen. Zeer velen zijn er die door zijn prediking en geschriften geestelijke vrucht mochten ontvangen. Dr. Riemens memoreerde verder het werk van den overledene in Leiden verricht. Hij stichtte het wijkgebouw Pniël. De gaven hiertoe noodig wist hij te verzamelen. Hij toonde zich daarbij als een collectant bij de gave Gods zulks in navolging van Paulus Ook het weekblad „Pniël", dat thans zulk een ruimte bekendheid geniet, werd tijdens zijn Leidschen tijd opgericht. Nadat spr. er nog op gewezen had, dat dr Gunning door „Pniël" steeds en tot in hoo- gen ouderdom een evangeliedienaar in den vollen zin des woords is gebleven, merkte hij op dat Gunnings beginselen voortleven In dit verband wees spr. op Hebr. 13 „Ge denkt uwer voorgangers, die u het woord Gods gesproken hebben en volgt hun geloof na, aanschouwende de uitkomst van hun wandel". Voortgaande merkte dr. Riemens op, dat Gunnings levensdoel de tek3t voor zijn pre diking van dezen ochtend was: Matth. I? 8 en hunne.oogen opheffende zagen zij niemand dan Jezus alleen". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord be handelde spr. in korte trekken de geschie denis van Petrus, Jacobus en Johannes op den berg, waar zij drie tabernakelen wilden bouwen t.w. voor Jezus, Mozes en Elia. Spr wees er hierbij o.m. op, dat zoo wanneei Gods volheid komt ook groote figuren als Mozes en Ella in de schaduw terug treden. Zij, en ook anderen, waren slechts wegbe reiders. Het ging en het gaat om Jezus alleen Ook in Gunnings prediking en geschriften was het hoofdthema: Jezus alleen. Hij heeft alles in dienst willen stellen van Jezus. Gunning, aldus spr„ had de Ned. Herv. Kerk hartelijk lief maar hij wenscht haar niet te maken als een seminarie waarvan het buiten de kloos termuurtjes geen leven zou zijn. Hij was een dienaar van Christus, die nooit opgehouden heeft te wijzen op het leggen van het verkeerde accent op bepaalde zaken. Tenslotte herinnerde spr. aan één van Gunnings laatste woorden: „Ik snak naar Jezus" om te eindigen met een ernstige ver maning om Jezus te zoeken en wien wij alleen volkomen zekerheid hebben. Duitsch-Finsche handels overeenkomst De sedert begft Juni in Berlijn gevoerde Duitse^ - Finsohe economische besprekingen hebnen gisteren geleid tot de onderteekening van %een aantal overeenkomsten over het Duitsch Finsche goederen- en betalingsver keer. De nieuwe overeenkomsten houden in groote mate rekening met de aan beide zijden veranderd» in voer behoeften en uitvoermoge- lljkheden Men verwacht dat de Duitsch- Finsche buitenlandsche handel na het over winnen der hindernissen van de laatste maan den thans voor een nieuwen opbloei staat (D.N.B.l Twee kanovaarders vermist1 Uit Harlingën de Waddenzee opgepeddeld Men verkeert te Harlingën in ernstige ongerustheid omtrent het lot van twee Harlinger jongemannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Zaterdagmiddag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen de jongemanndh in den laten avond nog niet teruggekeerd waren, vermoedde men een ongeluk. Des nachts te 2 uur voer de Harlinger reddingboot „Jhr. G. A. den Tex", onder leiding van schipper S Wielenga, uit om de vermisten te zoeken Zondagochtend te 5 uur en later op den ochtend te half 11, vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de gebeele Waddenzee werd afgezocht, zonder dat eenig spoor van de jongens kon worden ontdekt. Men heeft de verschillende wachtposten rond de Waddenzee gewaarschuwd Boerenschuren verbrand Zondagochtend omstreeks 10 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken m een der schuren van de familie Wouters en Meels te Swijkhuizen- Schinnen (L.) Mede door de groote droogte van den laatsten tijd greep het vuur snel om zich heen. De schuren waarin een groote hoeveelheid hooi en stroo lag opgeslagen gingen geheel verloren Door het krachtige optreden van de brand weren van Swijkhuizen en Schinnen kon de vernielzucht van het vuur ten deele beperkt worden tot de schuren. Een der nabij gelegen woningen liep eenige brandschade op De in boedel kon tijdig in veiligheid gebracht worden Van den landbouwer Meels kwamen twee varkens in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Denkt om de verduisterings voorschriften Het is gebleken, dat op verschillende plaat sen in deze gemeente de verduisteringsvoor schriften onvoldoende worden nagekomen Naar aanleiding hiervan zal voortaan mei byzondere gestrengheid op de naleving dier voorschriften worden toegezien. Bij.geconsta teerde overtreding kunnen ingrijpende maat regelen worden verwacht. Men voorkome dus verboden lichtuitstraling BIERBROUWERIJ DE LEEUW NV. VALKEN BURG(L) BEKEND OM HAAR PRIMA BIEREN HET HORLOGE VOOR OEN DIENST WATERDICHTI STOPDICHTI ROESTVRU EDELS TAAL De Engelsche bommen op onze steden In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie ge wekt door het ontploffen van bommen, uitgeworpen door Engelsche vliegtuigen Omstreeks half 4 werden drie licht kaliber neergeworpen op landerijen achter een tuindorp in de omgeving der stad. in de directe nabijheid van enkele boerde rijen, welke echter niet getroflen werden. Twyp bommen explodeerden en drongen diep in den grond Door de scherven werd een tweetal koeien gewond De derde bom, ver moedelijk een tijdbom was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing gekomen In verband hiermede is de omgeving volledig door de politie afgezet In het tuindorp is op verschillende plaatsen schade aangericht door naar de heer J Ver schoor. hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst, vastgestelde, uit de vliegtuigen neergelaten Ifchtkogels Dit neer laten geschiedde, zoo neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien Een tweetal kogels is door de daken van woningen gedrongen Dat de bewoners niet getroffen zijn. mag als een groot geluk beschouwd worden In de woning van de familie H veroorzaakte de 3 k g zware kogel welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en ten slotte bleef steken In den zolder van de woonkamer, brand In de linnenkast, terwijl tevens een tafeltje en het zei) verbrandden De,bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blusschen De kogel Is verwijderd, Dat de Britsche vliegers bij hun nachtelijke aanvallen hun bommen laten vallen zonder te weten, waar zij terecht zullen komen, blijkt eveneens uit het feit, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een aardappel veldje in een van de omliggende polders van Rotterdam gebombardeerd is Omstreeks 4 uur des nachts heeft een vliegtuig van groote hoogte een tweetal explosieve bommen laten vallen welke beide in het aardappelveldje terecht kwamen Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan Er is slechts lichte schade aan het gewas toegebracht Militaire doelen be vinden zich niet In de omgeving. Hooiwagen omgevallen Zaterdagmiddag is onder Goedereede op Ouddorp's grondgebied een ernstig ongeluk gebeurd. In een bocht van den weg lead een hooiwagen met luchtbanden, met twee paar den bespanhen. De trekdieren werden schichtig van het belletje van een ijscokar retje en liepen achteruit. Daardoor kwam het onderstel dwars te staan en de wagen, hoog opgetast met hooi, kantelde, voerman en paarden meesleurend en bedelvend. Spoe dig toegeschoten hulp haalde den voerman, den 35-jarigen A., woonachtig te Ouddorp, onder de vooras van den wagen vandaan; ïan was op slag gedood. De paarden zijn naar het abattoir in Dirksland vervoerd. DE VERDUISTERING In net belang van de naleving van ie bepalingen ten aanzien van de verduistering- Zonsondergang 1 Juli 10 u. 6 m. Zonsopgang 2 Juli 5 u. 21 min. Versailles Het was Vrijdag j.l. 21 jaar geleden, dat Duitschland gedwongen was den vrede van Versailles te onderteekenen. Kort geleden hebben we aan het karakter van dit verdrag aandacht gewijd en er op gewezen hoe nood lottig het voor de historische ontwikkeling, met name van Europa gewerkt heeft. De z.g. overwinnaars bleken al spoedig den vrede economisch verloren te hebben en thans staan we voor de politieke ontknooping van het drama, dat geleid heeft tot een volkomen om zetting der machtsverhoudingen in Europa en ook in andere deelen der wereld. De dictatoren van den toenmaligen vrede, die geen vrede was. doch een poging tot economische en staatkundige vernietiging der centrale landen, hadden wel heel slecht werk geleverd. Al betrekkelijk spoedig bleek, dat de pessimisten van 1919 over het gewrocht van Clemenceau en Lloyd George, die den welmeenenden maar politiek-slappen histo ricus Wilson met zijn 14 punten volkomen onder den voet hadden geloopen, gelijk gingen krijgen. De kolos bleek op leemen voeten te staan, toen Duitschland eenmaal begon zijn ketenen te verbreken. Het is daarmee, nadat in 1933 het Derde Rijk was gevestigd, in snel tempo gegaan. De onttakeling was niet te stuiten, toen eenmaal een groot volk met sterke potentieele krachten en met de bereid heid tot groote offers ter wille van zijn uit eindelijke volkomen vrijheid, tot nieuwe krachtsontplooiing kwam. Alle alliantiepoli- tiek er tegen gericht leed ten slotte schip breuk, omdat aan de andere zijde de innerlijke kracht ontbrak om zich te handhaven ten aanzien van een instituut, dat op een misluk king moest uitloopen. Het leven is ook nu sterker gebleken, dan elk kunstmatig streven om een op lossen bodem rustende machts politiek eindeloos te doen zegevieren. Versailles heeft wind gezaaid het is bij herhaling uitgesproken en de storm Europa is niet uitgebleven. Ziedaar de vrucht van het in den wind slaan van den raad der gematigden, die er in 1919 ook waren, maar ten slotte overheerscht werden door angst, haat en machtsbegeerte van anderen en dientengevolge volkomen faalden in de keuze der middelen om tot een waren vrede, die men voorgaf te begeeren, te geraken. In een periode van twintig'jaar is men er niet in geslaagd de begane fouten, die zich steeds sterker manifesteerden, weg te nemen. Elke poging er toe is mislukt, al werd goms de schijn van bereidheid tot gaan in betere richting gewekt. Telkens weer triomfeerden de krachten, die slechts met ongerepte hand having van het verworven bezit genoegen wilden nemen. De Volkenbond, eens met een idealistischen nimbus omgeven, ontaardde tot hetgeen waartoe hij niet bestemd- heette. Meer dan tot een samenbinding van alle constructieve krachten In de wereld verwerd Genève tot het schouwspel van een eierendans in inter na tionaal-politiek opzicht, waarbij de groot machten in toenemende mate wisten te heerschen over de vaak uitnemende bedoelin gen der aanvankelijk zoo hoog vereerde kleine staten, die bij de machtspolitiek twee verbonden wereldrijken niet rechtstreeks geïnteresseerd waren. Van een vreedzame herziening in onderling overleg van Versailles is niets gekomen. Wel was de status quo onhoudbaar geworden, maar desondanks heeft een hoogst onzuivere visie op de ontwikkeling der verhoudingen in de wereld weerhouden om het groote probleem aan te vatten. Thans heeft Versailles afgedaan. Wat er voor in de plaats zal komen, kan nog niemand precies zeggen, al teekenen de groote lijnen zich wel af. Het moge zijn een ware vrede, waarin vrijheid en onafhankelijkheid moge bestaan voor alle natiën, die bereid zjjn tot een op rechte samenwerking onder de volken in een vreedzame welvaartspolitiek, waaraan Europa, ja dé gansehe wereld zoo grootelijks behoefte heeft. Geen tweede Versailles, is gezegd. Niemand zal het begeeren. Wat we noodig hebben is een internationale samenleving, waarin de volken kunnen samenleven naar hun aard met het vaste voornemen om het schrikkelijk verleden verleden te laten en samen te arbei den in de overtuiging, dat alleen heil te wachten is van een staatkunde, waarbij niet DE WAPENSTILSTANDSCOMMISSIE TE WIESBADEN De onderhandelingen der wapen stilstandscommissie te Wiesbaden zijn ook gisterochtend nog niet be gonnen, daar wel de vooraan staande personen der Fransche commissie zijn aangekomen, doch een deel van den staf eerst gisteren verwacht werd. Voor het hotel Rose, waar de Fransche commissie haar intrek heeft genomen, heerscht volkomen rust Voor het hotel is de straat afgezet. Druk is het daaren tegen voor het kwartier der Duit- sche commissie in hotel Nassauei Hof Wel is ook hier een afzetting aangebracht, doch er is een leven dig gaan en komen van officieren en ordonnansen Later werd gemeld: Thans is bepaald, dat de wapen stilstandsbesprekingen vanochteno zullen aanvangen. Ook het vertrek in het hotel Nassauer Hof, waaru de besprekingen zullen worden ge voerd, is intusschen in gereedhen gebracht Gistermiddag' heeft gene raai Huntziger in gezelschap van twee stafofficieren generaal von Stülpnagel in het hotel Nassauei Hof een bezoek gebracht. He1 onderhoud duurde langer dan een uur. De Fransche afgevaardigden keerden vervolgens naar het hotel Rose terug. Een historisch oogenblik. Generaal Huntziger, leider der fransche delegatie bij de wapenstllstandsonderhsndelingen te Compiègne, plaatst zijn handteekening onder het document, waarin de voorwaarden zijn vastgelegd. DEBOflC Jong* Roelenstaeg 2a Damrak 6 Epui 30 AMSTERDAM MIGNON GEURIG, riJS. LICHT IK KUIS. H.enJ. VAN SCHUPPEN. Veenendaal VIER BOERDERIJEN TE ROSMALEN AFGEBRAND Broei in een hooimijt de oorzaak Zaterdagmiddag zijn te Rosmalen vier boer derijen afgebrand. Groote materieele schade is aangericht en 28 personen zijn dakloos geworden. Omstreeks één uur ontdekte men, dat uit een hooimijt, gelegen bij de boerderij van den land bouwer H. van Herpen, rcok kwam. De vlam men laaiden hoog op en raakten het dak van de hoeve, welke met stroo was gedekt. Buurtbewo ners probeerden in allerijl nog te redden wat te redden viel, maar spoedig moesten zij het veld ruimen, daar het vuur oversloeg naar de hoeve van E. van Pinksteren, welke eveneens een dak bedekking van stroo had. Ook hier viel slechts weinig te redden. Een der deelnemers aan het reddingswerk kroeg daarbij brandwonden aan d.- handen en moest door den dokter worden verbonden. De bewoners van de plaats namen inmiddels voorzorgen om het vijftig'meter verderop ge legen gebouw van den landbouwer J. v. d. Berg voor het vuur te sparen. Met emmers water poogde men de overslaande vlammen en vonken te dooven. Aanvankelijk gelukte dit ook, doch door den sterken wind sloegen de vlammen steeds hooger uit de twee reeds brandende ge bouwen, zoodat tenslotte ook de woning van v. d. Berg moest worden opgegeven. Toen deze was ontruimd bleek het, dat de twintig meter daar vandaan liggende boerderij van den landbouwer A. van der Heyden even eens niet voor het vuur kon worden gespaard. Men had den inboedel reeds in veiligheid ge bracht. Het dak werd met water overgoten en overslaande vonken gebluscht, doch door de groote droogte der laatste dagen vatte het stroo tenslotte toch slain. Weldra brandden de vier boerderijen met de daarbij gelegen hooibergen als fakkels. De brandweer uit Rosmalen was met al haar materiaal naar den brand uitgerukt doch kon aanvankelijk wegens gebrek aan slangen- materiaal geen water uit de brandputten oppompen. Ondertusschen begon ook de boerderij van den landbouwer Th. v. d. Berg, welke aan de andere zijde van een dijk was gelegen ernstig gevaar te loopen, door het vuur te worden aangetast. Fel gierden de vlammen over het rieten dak, doch de hooge Canadaboomen om dit perceel vormden een flinke beschutting, terwijl burgers krachtdadig met emmers water tegen elk begin van brand optraden. Deze boerderij kon behouden blijven, en de schade beperkte zich hier slechts tot den inboedel, welke waterschade kreeg. De brandweer heeft van de vier brandende boerderijen niets kunnen behouden. Alles brandde tot den grond af. Nog vier uur was zij met het nablusschen bezig. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt, Van den landbouwer van der Heyden werden de landbouwinventaris en het huis vernield, de inboedel, een aantal kippen en het huis van van den Berg gingen de pas binnengehaalde hooioogst, de inboedel, een aantal kippen en het huis in vlammen op, terwijl ook'bij van Hemen en van Pinksteren vrijwel alles ver loren ging. Publicatie van wisselkoersen De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt mede, dat zij van 1 Juli a.s. af overeeiv- komstig artikel 17 van de Deviezenverorde- ning 1940 op de beurzen van koophandel te Amsterdam en te Rotterdam wisselkoersen zal publiceeren. Voorloopig zullen aan- en verkoopkoer- sen worden gepubliceerd voor: uitbetaling Berlijn (vrye rijksmarken), uitbetaling Zurich, uitbetaling Stockholm en uitbeta ling NewYork, alsmede aan- en verkoop- koersen voor: Zwitsersch bankpapier en Zweedsch bankpapier. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het ingevolge artikel 17 van de Deviezenver- ordening verboden is buitenlandsche betaal middelen zoomede in een buitenlandsche geldsoort uitgedrukte geldswaardige papieren en vorderingen, waarvoor de Nederlandsche Bank koersen publiceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoogere dan de laatst gepubliceerde koersen. Voor zoover de Nederlandsche Bank va luta's of bankpapier koopt of verkoopt, waar voor door haar koersen worden gepubliceerd, zal zij bij aankoop den laatsten door haar gepubliceerden aankoopkoers betalen en bij verkoop den laatsten door haar gepubliceer den verkoopkoers in rekening brengen. Vervolg van de vijfde kolom) eigenbaat, maar het gemeenschappelijk wel zijn van allen richtsnoer is by de saambinding van alle kracht en energie, waarover be schikt wordt Dan, maar ook dan alleen zal er eenmaal ■eer licht kunnen dagen en zal het Versailles van 1919 kunnen blijven een donkere blad zijde in het historieboek van de eerste helft der twintigste eeuw. alilil.lulken.'.MJH,»"» In- en uitwendige, zoowel bloedende als blinde aam beien worden Icrochtig be streden dooi BOOM'S AAMBEIENZALF He',euken bedaart spoedig Alleen echt zoo cIe verpakking is voorzien van den naam BOOM. f 0.93 per potje. hJedórlondsch fabrikaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1