ZATERDAG 29 JUNI 1940 Binnenlandsch Nieuws Broodbonnen: 4150 Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 7 Juli a.s. zullen de met „41" tot en met „50" genummerde bonnen van het brood- bonboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. ELk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 7 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 11 Juli a.s. geldig. Waarom er niet gevlagd wordt van openbare gebouwen Weerlegging van Engelich bericht Het Britsche ministerie van propaganda heeft een bericht laten verspreiden, volgens hetwelk de Duitsche bezetingsautooriteiten be paald zouden hebben, dat in de toekomst zoo wel de Hollandsche vlag als ook de kleuren van het huis van Oranje niet meer geheschen mogen worden. In verband hiermede deelt het rijkscommis sariaat voor de bezette Nederlandsche gebie den mede, dat het Londensche bericht iede- ren grondslag mist en op elk punt een bewuste verdraaiing der feiten vormt. Het hijschen van de Hollandsche. of juister, Nederlandsche vlag, alsmede de kleuren van het Huis van Oranje, is nóch door de mili taire, nóch door de burgerlijke Duitsche auto riteiten in Nederland verboden. Iedere neutrale waarnemer kan zichzelf er van overtuigen, dat door talrijke hotels en in het bijzonder in de kust- en badplaatsen, de Nederlandsche kleuren zijn uitgestoken. De secretarissen-generaal der Nederland sche ministeries hebben aan de onder hen ge stelde openbare diensten en autoriteiten een instructie gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: voorloopig moet op geen enkel openbaar ge bouw de nationale vlag, de oranjevlag inbe grepen, geheschen worden. Ons volk treurt om dat, wat het verloren heeft, om de velen, die voor hun vaderland sneuvelden, in den strijd verminkt werden of vermist worden. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugdebetoon. Engelsch bombardement- Thans op of nabij Arnham. Van Duitsche zijde wordt de aandacht gevestigd op het contrast tusschen de zelfver zekerdheid, waarmede de Engelschen zich de beschermers van de kleine volken noemen, en de bomaanvallen op plaatsen gelijk Den Helder en Haarlem, waarnaast soortgelijke aanvallen in andere door de Engelschen zoo genaamd beschermde landen zouden kunnen worden genoemd. In Den Helder zijn juist stadsgedeelten getroffen, met name gelijk de Prins Hendriklaan en de Tweede Wilhelmina- dwarsstraat om van Julianadorp te zwijgen. Aan Duitsche zijde verwondert men er zich dan ook over, dat dé leden der Koninklijke familie nog steeds in Engeland en Canada verblijf houden en de Nederlandsche regee ring nog altijd te Londen vertoeft. Gisternacht zijn weder Engelsche bommen geworpen op of nabij Arnhem. Vermoedelijk met de bedoeling de spoorlijn te vernielen, wat niet gelukt is. De aanval had echter dit droeve resultaat, dat een rij huizen aanzien lijke schade heeft ondergaan en dat van de burgerbevolking een drietal zwaar gewond is. Veel grooter is het aantal licht gewonden. Van Duitsche zijde wordt de meening ge opperd, dat de Engelschen voor de ergernis, welke in Nederland en elders door dergelijke daden gewekt moet worden, een tegenwicht in het leven trachten te roepen door het val- sche bericht, dat nergens in ons land meer Nederlandsche vlaggen mogen worden uitge stoken. Wie even gaat kijken in m»er dan één badplaats ook badplaatsen, waar het aan Duitsche soldaten niet ontbreekt weet, dat ait niet juist is. Het verzoek is slechts om in dezen tijd de vlag niet bij wijze van feest- vertoon te doen wapperen. Dit is trouwens van Nederlandsche autoriteiten uitgegaan. Overigens verbaast men zich aan Duitsche zijde over het feit, dat de Nederlandsche regeering te Londen zelfs de excessen van het Britsche luchtwapen boven Nederlandsch gebied niet weet te voorkomen. Voorts acht men het veelzeggend, dat de Nederlandsche vloot onder Engelsch bevel staat en dat zij zich, tegen de bedoeling van admiraal Furstner in, niet naar de Nederlandsche over- zeesche gebiedsdeelen heeft kunnen begeven. De ironie van het noodlot wil, dat juist T rouwen en kinderen van de bemanning dier vloot in Den Helder door de Britsche bom men getroffen zijn. In de gegeven omstandigheden kunnen Duitsche represailles niet achterwege blijven. Tot dusver stelde, aldus de heer Janke in de jongste persconferentie, Duitschland zich op het standpunt, dat militaire handelingen tegen open steden uitgesloten waren. Overigens vloeit uit die Engelsche bomaanvallen op Nederland als vanzelf voort, dat de passieve luchtbescherming hier te lande zonder eenige leemte in het goedwerkende stelsel dient te worden gehandhaafd. Eenheid van opvatting is hier geboden. Afzonderlijke acties voor of publicaties over de passieve luchtbescherming dienta te worden nagelaten, zoolang geen contact is gezocht met den rijksinspecteur van de burgerlijke luchtbescherming, die gevestigd is aan de Heerengracht 23 te 's-Gravenhage. Ook in den vervolge zal de passieve lucht bescherming naar Nederlandsche schema's en voorschriften plaats hebben. De Nederland sche rijksinspecteur beschikt over zeer ruime volmachten. Natuurlijk pleègt hij overleg met de be voegde Duitsche instanties, maar de samen werking laat niets te wenschen. De zorg voor oorlogsinvaliden Onder leiding van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken, heeft op 25 Juni een vergadering plaats gevonden ter bespreking van het vraagstuk van de medische en sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogs invaliden. Bij deze vergadering waren behalve func tionarissen van het departement van sociale zaken bij welk departement de zorg voor de onvolwaardige arbeidskrachten berust ook tegenwoordig vertegenwoordigers van het departement van defensie, alsmede van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van dön arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten (A.V.O.) De medische zorg voor de militaire inva liden geschiedt geheel door den militair geneeskundigen dienst. Voor de medische zorg voor de burgerlijke invaliden worden door het departement van sociale zaken maat regelen getroffen. Voor de daarop volgende sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden zullen nadere regelingen worden voorbereid, waarbij het de bedoe ling is, dat er gebruik wordt gemaakt van de diensten van de A.V.O., die op dit gebied reeds over een groote ervaring beschikt. Het werk aan de tunnel traverse ROTTERDAM. 29 Ju-.li. Nadat in verband met verschillende om standigheden de werkzaamheden aan de Maas tunnel zich in de eerste dagen na 14 Mei tot het strikt noodzakelijke hadden bepaald, is er thans geleidelijk meer uitbreiding aan gegeven. Ook de bijkomende werken, zooals het in orde maken van de tunneltraverse, zijn weer ter hand genomen. Reeds hebben wij gemeld, dat de brug in de as van den Nieuwen Binnenweg in gebruik genomen is en dat één dezer dagen een begin gemaakt werd met de werkzaamheden aan de wegkruising Mathenesserlaan's-Gravendijk- wal. Aan de tunneltra verse in de nabijheid van de tunnel aan den Beukelsdijk wordt ook weer naarstig gewerkt, evenals trouwens aan het gedeelte op den Linker Maasoever. Thans is men ook begonnen met het weg gedeelte, dat over het voormalige Land van Hoboken de verbinding tot stand moet brengen tusschen den 's-Gravendijkwal en het circulatieplein aan den Westzeedijk Zooals de foto laat zien, wordt bij dezen wegaanleg een dankbaar gebruik gemaakt van het puin uit de binnenstad. Op den achtergrond onderscheidt men het ventilatie gebouw van de tunnel aan de Parkkade. Rechtszaken HOOGE RAAD. Buma contra Bioscoopbond Aan art. 6 van de Auteurswet kan een productiemaatschappij, die ge heel vreemd is aan den scheppenden arbeid van de muziek t.a.v. de muziek, geen auteursrecht ontleenen De hooge raad heeft arrest gewezen in de zaak Buma tegen Jogchem's theaters n.v. te Amersfoort in een procedure over de vraag of Buma een verbod kan krijgen tegen een bioscoopexploitant tot het, zonder haar toe stemming, uitvoeren door middel van een geluidsfilm van door haar beschermde mu ziek. De Utrechtsche rechtbank, die over deze zaak n eersten aanleg oordeelde, wees na twee tusschenvonnissen Buma's vorde ring af op dezen grond, dat uit de overeen komst, welke de componist, aan wien Buma haar rechten ontleende, met de productie maatschappij had gesloten bleek, dat de componist zich alleen het recht had voor behouden om uitvoeringsauteursrecht voor de filmmuziek te innen, maar niet het recht om de uitvoering te verbieden, indien niet werd betaald, zoodat hij zoo'n verbodsrecht ook niet aan Buma had kunnen overdragen. Het Amsterdamsche hof bevestigde het af wijzende vonnis, echter op geheel andere gronden. Het hof was.n.l. van oordeel, dat de geluidsfilm is een ondeelbaar werk tot stand gekomen naar het ontwerp en onder leiding en toezicht van de productie-maat schappij, zoodat, hoewel de componist zelf standigen, scheppenden arbeid verricht, dezen toch geen auteursrecht op zijn muziek toekomt, doch de productie-maatschappij en wel op grond van art 6 der auteurswet 1912. Buma is van dit arrest in cassatie ge gaan, stellende, dat zoodra vaststaat dat de componist is de maker van het werk, het geen uit 's hofs arrest blijkt dezen ook het auteursrecht daarop toekomt, waarbij zij zich beriep op het arrest van den hoogen raad van 27 Mei 1938. De hooge raad heeft thans het arrest van het hof vernietigd, daarbij o.m. overwegende, dat uit de feitelijke vast stelling van het hof volgt, dat, hoewel de productiemaatschappij leiding en toe zicht heeft gegeven bij de tot stand- koming van de film als geheel, de com ponist origineele muziek heeft gecompo neerd en eigen scheppenden arbeid heeft verricht. Hieruit volgt, dat aan artikel 6 der Auteurswet 1912, hetwelk in tegen stelling tot art. 7 niet bedoelt aan den eigenlijken maker auteursrecht te ont houden, de productiemaatschappij, die geheel vreemd is aan den scheppenden arbeid ten aanzien van de muziek, dus geen auteursrecht kan ontleenen. De hooge raad heeft de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam terug verwezen. De natuurlijke verbintenis Voldoening door den schuldenaar kan bij den schuldeischer een redelijk cpwekken. dal de schuldenaar een sterker bindende verplichting op zich wil nemen Zekere H. was in 1892 in dienst getreden van de n.v. Zinkmaatschappij Zincs de la Campine te BudeL In den loop van 1924 werd die dienst betrekking beëindigd, waarop de maatschappij maandelijks 15 aan H. uitkeerde, maar met ingang van April 1935, dus na 10 jaren, de uit- keering staakte. H. heeft daarop de maat schappij gedagvaard voor de rechtbank te Roermond, vragende, de maatschappij te ver- oordeelen, aan H. tot zijn dood maandelijks 15 uit te keeren. De rechtbank wees zijn vordering toe op grond dat de aanvankelijk mogelijk slechts moreele verplichting van de zinkmaatschappij tegenover hem door de lang durige uitkeering tot een volkomene is ver sterkt. In hooger beroep nam het hof te 's-Hertogen- bosch aan, dat op de maatschappij de moreele verplichting rustte om aan H. na beëindiging van de dienstbetrekking een pensioen uit te keeren. Het hof beschouwde deze verplichting van zoo dringenden aard. dat zij geacht moet worden, een natuurlijke verbintenis op te leveren en bevestigde het vonnis. De maatschappij ging van dit arrest in cas- De hooge raad heeft thans beslist, dat een zoodanige door het hof onderstelde verande ring in den aard der verplichting ten bezware van den schuldenaar der natuurlijke verla|pte- nis, in de wet geen steun vindt wanneer niet blijkt van de wilsverklaring van den schulde naar om voortaan in dier voege verbonden te zijn dat de nakoming van de verbintenis ook in rechte van hem kan worden afgedwongen. Aan dien wil kan de schuldenaar geen uiting geven door, zij het ook gedurende nog zoo langen tijd niet anders doen dan juist dat, waartoe de natuurlijke verbintenis hem de. Zij het slechts moreele. verplichting reeds op legde. Hetgeen het hof wil, zou in het wezen der zaak neerkomen op het scheppen van ver bintenissen, waaraan de daarvoor noodzake lijke grondslag in het geldende recht ontbreekt. RECHTBANK TE ROTTERDAM Een oplichter, die succes had De portier van een Barendrechtsche firma. Üe 36-jarige H. J. K. had vroeger een eigen zaak gehad, die minder goed gegaan was, waar door hij in de schulden raakte. Op minder eerlijke wijze had de man getracht en met succes deze schulden te del gen, waarvoor hij zich thans terzake van op lichting, subsidiair verduistering moest ver antwoorden. In Februari 1940 had verd. 140 los weten te krijgen van zekeren F. van Wingerden, aan wien hij verteld had, dat hij als bijverdienste radiotoestellen verkocht, dat hij hiermede een goede winst maakte, dat hij 260 noodig had voor den aankoop van 6 toestellen, en dat Van Wingerden, als hij hem wat geld gaf. in de winst zou mogen deelen. K. zeide, zelfs wel 30 op een toestel te ver dienen. Dit bleek later geheel niet waar te zijn; hij verkocht ze met verlies. Van Wingerden liep er eenige dagen later nog eens in, toen verd. hem geld vroeg, omdat hij drie radiotoestellen extra kon plaatsen. Hij kreeg 500 Eeen ander slachtoffer was L. P. Baris, een winkelier, wien hij hetzelfde mooie plan voorlegde, waarna hij drie maal de som van 100 ontving. Slechts éénmaal zag Baris iets. dat op winst geleek, nl. een som van 21.37®. Natuurlijk beantwoordde dit echter niet aan de verwachtingen. P. van Straten, een Rotterdamsche koopman, betaalde eerst 180, hierna 100; eveneens om dat er in den handel van radiotoestellen zooveel te verdienen zou zijn. Verd. wist 225 los te krijgen van A. in 't Veld, een winkplier te Maasdam, wien hij ver telde. met radio's te hebben gesmokkeld, tegen de lamp te zijn geloopen, en dat nu zijn firma dit bedrag wenschte om het gepleegde onge daan te maken. Een inwoner van Barendrecht, K. Schram, werd eveneens de dupe van K.'s fantasie. Verd. zou hem aan een baantje kunnen helpen bij den Rotterdamschen Lloyd. Daar kende hij iemand die veel in de melk te brokkelen had: Maar.... dan moest Schram f 100 neertellen. Hetgeen de niets.vermoedende dan ook deèd. Het Ö.M. waargenomen door mr. F. M. Wil-£ brenninck, achtte de oplichting wat betreft de eerste gevallen, en verduistering terzake van het laatste feit, bewezen. Spr. eische 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Niessen, wees erop, dat het den man wel erg gemakkelijk is gemaakt, omdat niemand een garantie wenschte. Ieder geloofde hem oogenblikkelijk. PI. vroeg in ver band hiermede een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM De millioenenerfenis van een veldmaarschalk De behandeling van het proces voortgezet en uitgesteld lot September. Voor de rechtbank en thans voor het gerechtshof te Amsterdam wordt reeds jareu lang een felle strijd gestreden om een erfenis, die volgens de eischende partij thans is aan gegroeid tot het fantastische bedrag van honderd millioen gulden. De rechtbank had de eischende partij niet ontvankelijk verklaard in haar vordering en op 7 September van het vorige jaar kwam deze interessante historisch-juridische kwestie voor het eerst op de rol van het gerechtshof voor. Het proces voor de rechtbank heeft tien jaar geloopen, het zal dus nog wel eenigen tijd duren alvorens in deze zaak een einduitspraak is gewezen. Op 21 Maart 1676 overleed te Hamburg Paul Würtz baron von Ornholm, veldmaar schalk in dienst der Republiek der Vereenigde Nederlanden. De ruslende veldmaarschalk had een groot vermogen vergaard en zijn vermogen liet hij na aan zijn jeugdige huishoudster Johanna van der Plancken, een Nederlandsche van geboorte. De magistraat van Hamburg had op last van keizer Leopold een deel der na latenschap geïnvesteerd, vergezeld en met „beslag gelegd" Wegens beweerde valschheid van het testament werden Johanna en haar staf van bedienden in de gevangenis opgesloten. Johanna riep de hulp in van de Staten van Holland en in 1677 wendden deze zich tot de bestuurderen van het machtige Hamburg met het dringende verzoek om de vrouw in vrij heid te stellen en de goederen uit te keeren. In hetzelfde jaar dagvaardde zij bij „edictale citatie" voor het Hamburgsche gerecht allen, die meenden aanspraken te kunnen laten gelden. Zij bond den strijd aan om te bewijzen, dht het testament echt was. Johanna werd in vrijheid gesteld, doch van haar rijkdommen zou zij weinig plezier heb ben. Reeds twee jaar later overleed zij, een dochtertje Bertha alleen op de wereld achter latende met de omstreden erfenis. Het meisje was uitbesteed te Amsterdam en baar voogden waren Amsterdamsche notabelen: Albert van der Vloot, Gabriel Floris en Philippus van Eyck. Dit drietal zorgde niet alleen voor Bertha, maar met kracht zetten zij den strijd om de erfenis voort. Procedeeren. vonden zij, was een dure lief hebberij en zij gooiden het met de naaste aan spraak makende bloedverwanten op een accoordje. Ook de Staten van Holland zaten niet stil en ten bate van de jonge Bertha van der Plancken eischten zij, dat de gesequestreerde goederen in handen van „regeerders van de stadt Amster dam" zouden worden gesteld. De Hamburgsche magistratuur gaf gevolg aan den eisch van de Staten en in 1679 werden 28 kisten kostbaar heden en goederen te Hamburg scheep gebracht en onder toezicht van een van Bertha's voogden naar Amsterdam gebracht. Na verkoop van de goederen werd het geld op de Amsterdamsche wisselbank geplaatst op last van de Staten van Holland. De erven Würtz kregen een deel uitgekeerd, maar de heer Wilhelm Würtz, stucadoor te Mainz, ontdekte 10 jaar geleden, dat zijn voor ouders tot de erfgerechtigden hadden behoord. dochgeen cent hadden gekregen. Zijn eisch tot het afleggen van rekening en verantwoor ding van het beheer der nalatenschap van wijlen Paul Würtz door de stad Amsterdam, werd niet ontvankelijk verklaard. De nalaten schap wordt door de eischonde p tij begrooi op 100 millioen gulden. Voor etcher treedt op mr. A. Kuinders en voor de stad Amsterdam mr. D. K- G. de Jong. Op 7 September van het vorige jaar waren de onbekende erfgenamen door aanplakking van de dagvaarding opgeroepen. Zij, noch hun ver tegenwoordigers waren verschenen. Zij werden nogmaals opgeroepen en ditmaal waren er niet minder dan dertig personen verschenen, die naast den stucadoor uit Mainz recht meen den te hebben op een deel der erfenis. Hoe teleurgesteld waren zij echter toen zij de erf genamen van den ouden veldmaarschalk, wiens praalbegrafenis in de Oude Kerk niet minder dan een ton had gekost nog geen cent uitge keerd kregen en zich per procureur moesten doen vertegenwoordigen in het proces. De verdere behandeling van de z;>ak is uitge steld tot 19 Sepember voor het indienen van de memorie van grieven. Voorloopig even rijk als zij gekomen waren, verlieten de op de erfenis belusten het paleis van justitie. RECHTBANK TE 's-GRAVENHAGE De slecht-bezette tribunes bij het Prinselijke huwelijk De enquête, welke de Haagsche rechtbank heeft gelast in het proces tusschen de comman ditaire vennootschap De Ruiter en de gemeente in verband met de débacle, ontstaan voor ge noemde vennootschap door het geringe bezoek aan de door haar ORgerichte tribunes ter ge legenheid van het huwelyk van het Prinselijke paar en die oorspronkelijk zou worden gehou den op 17 Mei, doch toen is uitgesteld, heeft gisteren plaats gehad. Daar eischeres de beweringen van gedaagde, dat zij haar rechten heeft verwerkt ter ge legenheid van besprekingen, die eind Decem ber 1936 met den burgemeester hebben plaats gehad, heeft ontkend, werd de gemeente tot het door haar aangeboden bewijs toegelaten. De gemeente bracht vanmorgen als getuige voor den referendaris ter gemeentesecretarie, mr. W. F. K. Cost Budde, die een deel van ge noemde bespreking had bijgewoond. Naar ge tuige verklaarde, liepen de besprekingen met twee heeren van eischeres op 28 Mei in het kabinet van den burgemeester over de tegen slagen bij de exploitatie van de tribunes, n.L over de moeilijkheden bij den kaarten verkoop. Die heeren voerden o.m. aan, dat de concur- reerende oranjetribune veel grooter was ge worden dan gedacht was. De burgemeester heeft toen toegezegd op verschillende wijzen de nadeelen voor de vennootschap te verzachten. Uitdrukkelijk verklaarde getuige, dat de bur gemeester het voorbehoud maakte, dat de firma geen aanspraken op schadevergoeding zou gronden op wat tot dusver gebeurd was. b.v. van de zijde van bouw- en woningtoezicht De burgemeester billijkte het voorbehoud, dat de heeren hunnerzijds maakten, n.l. dat de firma de pachtsom zou terugvragen, indien het hu welijk onverhoopt geen doorgang mocht heb ben. De gemeente heeft dit risico toen verze kerd. Beide heeren hebben hun instemming betuigd met het voorgestelde. Getuige heeft oogenblikkelijk na de bijeenkomst een verslag geschreven, dat door den burgemeester is goed gekeurd en geteekend. Dit relaas werd thans overgelegd. Hieraan ontleende getuige zijn afgelegde verklaringen. De contra-enquête is vastgesteld op 29 Sep tember des middags om 3 uur. RECHTBANK TE ZWOLLE D«» verduistering te Doornspijk De rechtbank te Zwolle heeft gisteren den gewezen secretaris der gemeente Doornspijk wegens verduistering ten nadeele van de ge meente, veroordeeld tot 2% jaar gevangenis straf met aftrek van negen maanden van den tijd der preventieve hechtenis. In Maart van het vorige jaar werd ontdekt, dat zoowel de secretaris als de ontvanger der gemeente Doornspijk gelden van de gemeente ten eigen bate hadden aangewend. De fraude liep in de duizenden. Enkele weken geleden is de zaak van den ontvanger behandeld. Uit diens bekentenis en uit de verklaringen van de ge tuigen bleek, dat de ontvanger voornamelijk gehandeld had op instignatie van den secretaris. De ontvanger, die een welgestelde landbouwer was. was als zoodanig benoemd, hdewel hij van boekhouden geen begrip had. De secretarjs oefende dan ook in de praktijk het ambt van ontvanger uit en kon zien zelf met het geld der gemeente bevoordeelen. Toen Doornspijk een nieuwen burgemeester kreeg, kwam de fraude aan het licht. Tijdens het voorloopige onder zoek had verd. toegegeven, dat hij valschheid in geschrifte had gepleegd in het kasboek der ge meente en een bedrag van 24.000 te hebben verduisterd. Op de zitting van 20 Juni had hij echter gezegd een bedrag van f 10,000 te hebben verduisterd. Geruimen tijd heeft men hem toen nog ondervraagd naar een bedrag van 160.000 dat zoek was en niet terecht gebracht is kunnen worden. Verdachte ontkende dit geld in zijn zak te hebben gestoken. De officier van justitie, mr. J. C- van Hasselt, had een gevangenisstraf van vijf jaar geëischt CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Een ontslagkwestie Voor' den centralen raad van beroep is gis teren een zaak betreffende de Ambtenarenwet 1929 behandeld, nl. het college van B. en W. van Rotterdam contra B W. E. P. te Rotterdam. P. was in Maart 1938 ongeveer vijftien jaar als klerk werkzaam bij een der takken van den technischen dienst der gemeente. Op 14 Maart van dit jaar werd hij, als zoodanig eervol ont slagen en tegelijkertijd benoemd als adjunct commies bij de afdeeling comptabiliteit Toen het na geruimen tijd bleek, dat P. niet voldeed aan de verwachtingen, die men hem gesteld had, werd hij op eervolle wijze ont slagen. Het scheidsgerecht voor het personeel der gemeente Rotterdam besliste bij de behande ling van de zaak in eerste instantie dat P. weliswaar voor de functie van adjunctcom mies in ernstige mate de nooddge geschikt heid miste, doch dat zijn ontslag uit die functie gepaard had moeten gaan met herplaatsing in den vroeger door hem bekleed en rang van klerk. De~ gemeente ging hiertegen in beroep daar zij deze uitspraak in strijd achtte met de bepalingen va<n het ambtenaren reglement Het college van B. en W. van Rotterdam had zich doen vertegenwoordigen door mr. van Vreeswijk, terwijl als pleiter van den heer P. optrad mr. Elshout. Namens het gemeentebestuur van Rotterdam gaf mr. van Vreeswijk een overzicht van de gebeurtenissen, die zich sedert 14 Maart 1938 hadden afgespeeld, waarbij gebleken is, dat P verschillende fouten had gemaakt, zoodat hij ten slotte onbekwaam werd geacht voor zijn taak. Hierop was hem ontslag aangezegd, dat volgens mr. van Vreeswijk niet geheel ten onrechte was verleend. Spr. zette dit op uit voerige wijze en met enkele voorbeelden uit- De voorzitter van den centralen raad van beroep, mr. E. J. Beumer, gaf zijn verwonde ring te kennen over het feit, dat aan P. van zijn ontslag af door de gemeente, een uitkee ring was verstrekt. Deze uitkeering liep over niet minder dan zeventien maanden. Mr. Elshout, die als gemachtigde van P. op trad, wees er op, dat P. als klerk gedurende vijftien jaren, zoo niet uitstekend, dan toch in ieder geval behoorlijk, zijn werk heeft gedaan. Spr. kwam tot de conclusie, dat het ontslag met gerechtvaardigd was. Uitspraak over drie weken. Handelsberichten RUBBER LONDEN. 28 Juni. 1 uur n.m. Stemming traag Loco 13 verk.. Juli 13 verk., Aug. 12»,bet. en waard. Oct. lila bet. en wrd; Jan./Mrt 10Ta nom. LONDEN. 28 Jur.i. Slot. Stemming vaster. Loco 13Va wrd. Juli 1314 waard Aug. 12% waard. Oct 11% bet. en wrd., Jan./Maart 11% koop. METALEN BERLLTN. 28 Juni. Slot. Koper electr. mk. 74. aluminium 96—99 pet. mk. 133, id. gewalst of ge- trokkep mk. 137. zilver in baren 35.5038.50. TERPENTIJNOLIE LONDEN. 28 Juni Amer. prijsh. In den vrijen handel 53/- vork. (vorig slot 53/-). OLIËN AMSTERDAM. 28 Juni Noteering per 100 kg; Raapolie vliegend 34 kleinhandel: lijnolie vlie gend 25% groothandel. 28%. kleinhandel. Notee ring per hl: raapobe vliegend 31% kleinhandel. Lijnolie vliegend 27% kleinhandel. Marktberichten LEEUWARDEN, 28 Juni. Veemarkt. Stieren: 98 enter 70—185. 172 twenter 185—390 p. ^uk; 390 vette koeien 130—335 p. stuk; 42—82 ct. p. kg; G44 molk- en kalf koelen 110—235. 60 pinken 50— 145, 35 vette kalveren 25—60, 94 graskalveren, 30 —60 nuchtere kalveren 511 242 vette serpen 18—34. 197 woidcschapen 11—18. 517 lammeren 511, 198 vette varkens 50—165 p. St.; 52— 65 ct. p. kg; 40 magere varkens 2050 ct. p. kg; 152 kleine biggen 13—17 d. «t.; 21 bokken cn geiten. 36 paarden. Totaal aanvoer 3523 stuks. Stieren: aanvoer grooter. handel vlug, prijzen prijshoudend; vatte koelen; aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen prijshoudend; melk- cn kalfkoeien: aanvoer iets ruimer, handel redelijk, niet vlugger, prijzen prijshoudend. Pinken aanvoer kort. handel kalm. prijshoudend: vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen iets lager; nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel redelijk, prijshoudend. Varkens aanvoer iets min der. handel vlug. prijzen duurder; biggen aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen iets hooger. Wolvee aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen duur, lammeren aanvoer ruimer, handel niet vlugger, ongeveer prijshoudend. Voor de etappedienst werden 25 koeien gekocht. De N. V. C. nam heden 27 varkens over. LEIDEN. 28 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 24 stieren. 300425 p. stuk. 6662 p. kg (schoon gew.); 173 kalf- en melkkoeien. 190280 221 vare koeien e.a„ 130—200 o. stuk; 184 vette koelen. I 200—350 p. st.. 66—92 ct. p. kg schoon gew.; 45 vette kalveren. 80—130 p. stuk. 70—100 ct. p. kg schoon gew.; 325 nuchtere kalveren, slacht 513, fok 3: 483 vette schapen 2235; zuig- lammeren /II17; 2139 lammeren. 711; 16 zeu gen. 6076; 233 mest varkens 20—36; 320 big gen. 1117. 12 paarden, 1 veulen, 23 bokken. 6—15 p. stuk LEIDEN. 28 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd: 77 partijen Goudsche kaas. Ie soort 3438. 2e soort 32—33 p. 50 kg; 19 partijen Leidsche kaas, le soort 26—28. 2c soort 1 24—25 p. 50 kg. Handel vlug. ZUIDBROEK. (Gr.), 27 Juni. Ter Junl-paardcn- markt waren 274 paarden van goede kwaliteiten aangevoerd (in vroegere jaren steeds 500600 paar den op deze markt.) Bij tragen handel waren de prijzen voor: Beste (Belgisohe) paarden 600725. 2e soort dito 55025, beste bovenkl. paarden 500 600, werkpaarden 425—550; oude- en slaehtpaar- den 175225. Bij 't afgaan der markt williger ver koop. ZWOLLE. 28 Juni Veemarkt. Aangevoerd: 1821 stuks als: 889 runderen. 281 graskalveren. 346 nuchtere kalveren, 43 schapen, 95 lammeren, 7 geiten. 150 schrammen. 45 varkens. 265 biggen. Men betaalde voor neurende en versch gekalfde koeien 175225. dito vaarzen en schotten 130 175, guste koaien voor de vetweide of stal 128 —180, dito vaarzen 120160. voorjaarskalvcnde koeien 145175. 1%-Jarige springstieren 110- 135, 1%-jariga pinken 7095 jonge fokkalveren 2550. nuchtere kalveren 6—8. vette koelen en ossen aan bouten 66—76 ct.. dito schapen 1625 ct.. lammeren 5—9. 6-weeksche biggen 13—17. 14- weeksche dito 1720 drachtige varkeus 75105, magere dito 50—80 per stuk; vette dito 52—58 ct Vette koeien en stieren eerste kwaliteit duur. tweede soort behoorlijk. Gebrulksvee statlonnair. iets meer handel: guste koeien, vaarzen en pinken goed prijshoudend. Oudere en nuchtere kalveren prijzen duur, handel vlot. Biggen en loopers han del vlug. prijzen hooger; drachtige, magere en vette varkens Iets stugger. ARNHEM. 28 Juni. Eierenmarkt. Aanvoer 80,000 kippeneieren, 3.75—4.50: eendeneieren 3.50 per 100 stuks. Geldersche eieren velling: geen noteering. 's-HERTOGENBOSCH. 28 uni. Botermijn. Aan voer 12.500 kg.; hoogste prijs 1.63; laagste prijs 1.50, middelprijs 1.60 per kg. LEIDEN, 28 Juni. le soort Goudsche kaas 34— 36. 2e soort dito 3233. le soort Leidsche kaas 2628. 2a soort dito 24—25 d. 50 kg. Aangevoerd 77 partijen Goi dsche kaas. en 19 partijen Leidsche kaas Handel vlug. THÖLEN. 27 Juni. Bo'emoteeringroomboter 100Ctboereboter 80 ct. p. pond; eieren 4.75 per AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. BARENDRECHT. 27 Juni. Veiling B. en omstr. Aardbeien: Dutch Evern 14. madam Kooy m d 14—25, Ober Sileziën 1520. Jecunda m. d. 15-121. ld. z. d. 19—19.70. dubbele stamb. 27—28. tuinb. 5—5.6a blauwputten 8.80—9. eerstelingen 5.50—6, Juliaantjes 5.50. kroten 1.90—2.70. roode bessen 10— 18 alles per 100 kg; sla 1—1.40. andijvie 2.56 per 100 sutks; selderij 1.10—1.40. peterselie 1.50—1.60. rabarber 1.402.50. peen 6—6.20 per 100 bos. Aan voer aardbeien 40.000 kg BROEK OP LANGENDIJK. 28 Juni. Langen- dijker groentenveiling. Aangevoerd: 82 stuks bloemkool 10.10 2e soort 3.90; 1810 bos peen. 56 pe. 100 bos: 210.000 kg aardappelen: Schot- sche mins I 5.50—6, drieling 2.20—4.30. kriel L }~Z.2) 6 ke sntlboonen. 31; 210 kg tuinboonen. 1 4-305 p 100 kg; 1/4 krop sla 1.20 p. 100 krop. DELFT. 28 Juni. Bloemkool le srt 715.10. 2e srt. 2—6.20., komkommers (Eng.) lè srt. 6.60^- 7.60. salade le srt. /- 1—1.60. per 100; peen 6—8.10 per 100 bós, andijvie 1—3.40 per 100, en 2.10—4.60 per 100 kg. radijs 1.90. rhabarber 1—1.40. selderij 0 501.60 per lOo bos, spinazie 3.707.20, postelein 7.408.80, stoofsla 2. boonen princesse stam/stok 27—32. snij boonen 26—32. aalbessen 13—20, alles per 100 kg; perziken 2.40—8.50; kroten 1.60—2.20 per 100 bos, groote boonen 55.90, druiven, le srt. 65—72. tomaten 10—21.30, pronkboonen 643. alles per 100 kg. ELST (Eet.), 37 Juni. Coöp. Veilingsver. Midden- Betuwe, Zetten .Fruitveiling: meikersen 2942 ct per kg; meikersen R 12.2023.90. per 100 kg.; variksche zwarten 27—32, rouanen 22—33. spa ar.- sche kersen 2532, napoleons 27—31. glimmers 28— 32 bieskersen 2429, boskoopers 2731. volgers 3136, roode bessen 1422. kpuisbessen 1216% madam mathot 2538. frambozen 4049 ct. per kg Fruit- en Groentenveiling Huissen. Aardbeien 20—36, kersen 28—36 roode bessen 7—15. zwarte bessen 3040. frambozen 4050, kruisbessen 812. early lacton 80100, ct. per kg; perziken 314 ct.. per stuk; abrikozen 2—3 per 100 stuks. Krop sla 1.50—2.. andijvie 2—4. spitskool 4—7. savoye kool 6—8. roode kool 8—13, per 100 stuks; doperwter 15—25, peulen 2530. slaboonen 1825. snij boonen 37—30, krotten 8—30, kroten 8— 10, postelein 8—10, zilveruien 12—20 ct. per kg.; bloemkool 310. platglaskommers 812, kaskom- kommers 812, kaskomkommers 57 ct. per stuk; bospeen 610, waspeen 1015 ct., per bos; sla- uitjes 1—1.50 per 100 kg; tomaten 13—£6 ct. per kg. GELDERMALSEN, 27 Juni. Tor veillngsver. Geldermalsen en Omstreken besteedde men heden voor: meikersen. rijD, 16—31 ct.. id. rood 13—22 ct.. zwarte kersen, rijp, 18—28 ct.. id. rood 12—15 ct.. volgers, rijp 24—27 ct„ ld. rood 12—20 ct. rouanen 16—17 ct., blanchers, rijp, 29 ct.. id. roocl 6—8 ct., beierlanders 18 ct.. Napoleons 22—29 ct., 2e soort 9% ct.. knappers, rijp 27 ct.. id. rood 15 ct., roode bessen 5—14 ct.. frambozen 3442 ct.. alles per ks HONSELERSDÏJK, 27 Juni. Veilingen Bond Westland Export. De prijzen waren bloemkool 4% p. stuk; tomatei A 21 B 21, C 21. CC 10 p. kg sla 1.10—1.4i p 100 HONSELERSDÏJK. 27 Juni. Centr. WestL Bloemenveiling. De prijzen waren: hortensia 20— 45. gloxinia 18—59. geranium 7—9, hang 7 knolbe gonia 46 eges fc.voriet 7075. iscora 6585. marantha 1213 cotona 1314, hapgers 68, coleurs 1 agrati m 6—7 d pot; rozen 0.60—1.90. anjers 1.20—1.90 p 100 KATWIJK A. D. RIJN. 27 Juni, Vroege aard appelen: groote 5.506.40. drielingen 34.20 per 100 kg; sla 11.80 p. 100 krop; bospeen f 6.20—7.10 p. 100 bos. OUD-BEIERLAND. 27 Juni. Veilitig Hoeksche Waard en Omstr Aardbeien z. dop 17. Jucunda m. dop 19. madam m. dop 10—23, kersen 3032. krieken 2633. kersen 30—32. spa an sche kersen 2528. markiezen 2931. roode bessen 1017. id. afwij kend 58. gele kruisbessen 11—13%, id. afwijkend 58, tomaten A 34, id. C 32, zilveruien 7^-8, peulen 10—21, dubbele pnnc. z. d. 27—28, doperwten 8—13, tuinboonen 4%. eerstelingen 56, id. drielingen 3%4%, id. kriel 24. schoolmeesters 5%, vroege witte 5%. td. drieling 3%, paarsputten 8%, id. drieling 5%. in ct. p. kg, kroten f 0.60—2.40 p. 100 bos, peen 5—5% ct. p. bos, bloemkool 5%—7. spits kool 4%, meloenen 23. in ct. p. stuk. PIJNACKER, 28 Juni. Coöp. Groentenveil. Pijn- acker en omstr. Sla le srt. 1—1.30 per 100 krop. bloemkool le srt. 7.20—10.30, 2e 4—5.60, platglas- komkommers 2e srt. 6.60 per 100 stuk9. komkommer- stek 580 ets. per kist; tomaten A 10.5010.70. ld. B 10.50—10.80. id. CC 55.40, bonken 6—8, per 100 pond; bospeen 56 80 per 100 bos. snijboonen 28— 31. id. stek 17. stamprinc.boonen 2329. tuinboonen 56.50. andijvie 2.10. spinazie 6. peulen 41. dop erwten-rijs 1315, spitskool 55.10, alles per 100 kg; meloenen: net- 726. ananas- 23, suiker- 2639. per ziken 212 ets., alles per stuk; roode aaalbessen 18 ets. per pond. THOLEN. 27 Juni. Veilingsver. De Eendracht. Aardappelveiling: eerstelingen, gewone 5.505.61. id. drielingen 3.534.87, id. kriel 3.803.90. per 100 kg De handel was traag, weinig vraag. TIEL. 28 Juni. V V. Tielsche Veiling Septer. Meikersen extra 30—35, dito I 24—31. dito II 11—24, Variksche zwarten I 24—33, dito II 15 —23. hofkersen I 2532. blanzers I 1 23—34. napoleons I 2430. vroege van werden 2832, volgers I 2328. wijnkersen 1 24—32. roode bessen t 1021. zwarte bessen 41. frambozen 2558 p. 100 kg; aardbeien dutch evern I 10 16. madame mathot I 1 8 5017 p. 100 pond; nieuwe aardappelen 68 o. 100 kg. UTRECHT, 2/7 Juin: Groentenveiling Utredht en Omstreken. Fruitveiling: aardbeien 522, kersen 319. roode bessen 4--10 kruisbessen 212. bosch bessen 18, frambozen 1326. Visscherij BUNSCHOTEN—SPAKENBURG 27 Juni. Aan gebracht 1325 kg aal 4149 ct.. voor tweede en 7095 ct. p. kg voor eerste soort, snoekbaars 420 kg 48—57 ct. p. kg. LEMMER, 27 Juni. Door 22 vaartuigen is heden 1130 kg snoekbaars aangevoerd door 6 vaartuigen 230 kg aal en door 12 vaartuigen 140 kg baars en 170 kg blei. Besomd werd voor snoekbaars 3841.80; voor aal 39.60—43.60; voor baars 18.00—21.20 en voor blei alles p. 100 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6