STAAL FINANCIERING EN WERKWIJZE VAN HET HERSTELFONDS 1940 CONSTRUCTIES A DEJONG WOENSDAG 26 JUNI 1540 Een uiteenzetting van commissaris- generaal Fischböck In een persconferentie heeft gister middag de commissaris-generaal voor financieele en oeconomische aangelegen heden, dr. Fishböck, een toelichting ge- r,egeven op de verordening betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw, het Herstelfonds 1940. Deze verordening kan in twee deelen wor den gesplitst: een gedeelte, handelende over de wijze waarop de middelen worden ver- ikregen, en een gedeelte betreffende het gebruik van deze middelen. In zijn rede in de Ridderzaal op 29 Mei heeft de Rijkscommissaris reeds de instelling van een wederopbouwfonds aangekondigd en daarbij gezegd, dat het zoeken naar middelen ten behoeve van dit fonds als een even be langrijke zaak zou worden beschouwd als het bestrijden van militaire uitgaven. Bij het samenstellen van de onderhavige verordening is dan ook als uitgangspunt genomen, dat de benoodigde middelen onder alle omstandig heden beschikbaar moeten zijn. De verorde ning noemt als eerste groep middelen de op de begrooting uitgetrokken bedragen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechtelijke omstandig heden njet meer voor hun oorspronkelijke be stemming aangewend kunnen worden. Bespaarde bedragen Dr. Fishböck heeft in zijn toelichting met eenige voorbeelden aangeduid, welke bedra gen hieronder gerekend moeten worden. In de eerste plaats zullen bedragen vrijkomen, doordat de. gewijzigde omstandigheden hun aanwending voor het oorspronkelijke doel onnoodig hebben gemaakt. Zoo zullen vele posten van de defensie-begrooting vrij komen. Voorts komen er bedragen beschik baar tengevolge van het vertrek der Regee ring naar het buitenland. De rijkscommissaris immers staat op het standpunt, dat regee- ringspersonen, die naar het buitenland ver trekken, ophouden in functie te zijn en daarom zullen de bedragen, uitgetrokken voor de civiele lijst der Koningin, alsmede de salarissen van ministers, niet worden uitge keerd. Voorts wordt besparing veroorzaakt door de uitschakeling der diplomatieke ver tegenwoordigingen, aangezien de rijkscom missaris een vertegenwoordiging van een in het buitenland vertoevende regeering, niet mogelijk acht. Andere baten Als tweede groep van middelen noemt de verordening het batig saldo van het Egalisatiefonds. Hieromtrent zeide de commissaris-generaal, dat de Nederland- sche regeering het ten onrechte juist heeft geacht belangrijke bedragen gouds van het Egalisatiefonds naar het buitenland over te brengen. Er is reden tot bezorgd- heid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buitenland vertoevende, dezen goudschat zullen willen aanspreken. Al hoopt de Rijkscommissaris niet, dat zij zoover zullen gaan, zich aan dit Neder- landsche volksvermogen te vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het geval dat zulks onverhoopt zou gebeuren, aankondigen, dat de vermindering van den goudschat van het Egalisatiefonds zal worden ver haald op de vermogensbestanddeelen van degenen, die zich aan den goudschat zul len hebben vergrepen. Doch in het geval dat het fonds niet al te zeer door dergelijke handelingen wordt vermagerd, zal er een baitg saldo moeten zijn, dat voor den wederopbouw zal worden bestemd. Als derde middel tot financiering van de uitgaven van het wederopbouwfonds noemt de verorden ing vlottende schuld of geldlee- ningen. Dr. Fischböck meent, dat déze financieringsmethode, gezien de structuur van de kapitaalmarkt, gerechtvaardigd is. De besteding der gelden Wat nu de wijze betreft, waarop de aldus verkregen middelen zullen worden besteed, stelt de rijkscommissaris twee punten op den voorgrond. In de eerste plaats moet de ver leende steun snel effect hebben, en in de tweede plaats moet hij rekening houden met de sociale situatie. De uitvoering van het wederopbouwwerk is niet aan het departe ment van financiën, doch aan dat van sociale zaken toevertrouwd, aangezien ambtenaren van laatstgenoemd departement meer op de sociale behoeften, dan op de budgetaire pro blemen, bij dezen arbeid betrokken, zijn ingesteld. De Duitsche autoriteiten hebben door het verleenen van de noodige bevoegd heden de voorwaarden geschapen voor een snelle uitvoering. De financiering Op de vraag, hoe de wederopbouw, behalve uit de bovengenoemde middelen, zal gefinan cierd moeten worden, kan op het oogenblik nog geen definitief antwoord worden ge geven. De Rijkscommissaris is van meening, dat er gestreefd moet worden naar een oplos sing, die zoowel met den wensch naar een zoo algemeen mogelijke schadevergoeding aan de getroffenen als met de.mogelijkheden van de begrooting overeenkomt. Een en ander zal in overleg met de Nederlandsche autoriteiten worden uitgemaakt. Voor den Rijkscommissaris is het sociale element de hoofdzaak, de oplossing van de oeconomische' en financieele problemen, die met den wederopbouw in verband staan, laat hij gaarne aan de Nederlandsche autoriteiten over, mits hun inzichten niet tegen de Duitsche ingaan. Voorzoover de Duitsche autoriteiten invloed zullen uitoefenen op het beleid Van de Nederlandsche, zal het zijn in dezen zin, dat VLAARDINGEN de lasten uit hoofde van den wederopbouw zooveel mogelijk gelijkmatig door het geheele Nederlandsche volk gedragen zullen worden. De beslissing omtrent maatregelen terzake kan binnen betrekkelijk korten tijd tegemoet gezien worden. Zij vis geen zaak, waar on middellijk haast bij is, daar men den tus- schèntijd door credieten kan overbruggen, maar dit wil niet zeggen, dat het maanden zal duren, eer men weet hoe de financiering van den wederopbouw wordt gedacht. Dit zal een kwestie van eenige weken zijn. Het Japansche standpunt Het Japansche blad Nijako Sjimboen be spreekt de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk en Nederland. Het blad verklaart: Japan erkent niet het Fransche nationale comité, dat te Londen is gevestigd. Voor Tokio is het kabinet-Pétain te Bordeaux altijd nog de rechtmatige Fransche regeering, waarmee alleen kan worden onderhandeld. Wat de Nederlandsche regeering te Londen betreft, zoo wordt deze door Japan weliswaar nog als Nederlandsche regeenng erkend, doch onderhandelen doet Japan met deze regeering niet meer. In Nederlandsche aan gelegenheden voert Japan besprekingen met de Duitsche regeenng, terwijl Tokio in aange legenheden, die Nederlandsch-Indië betref fen, direct met Batavia onderhandelt. De be trekkingen met Fransch Indo-China zullen, volgens dit blad, in overleg met Bordeaux worden geregeld. Het blad stelt dan echter voor, dat bijzondere gevallen onmiddellijk met het generaal-gouvernement van deze kolonie geregeld zullen worden. De veldpost Donderdag opgeheven De veldpostdiénst wordt 27 dezer definitief opgeheven. Op den avondL van dien dag wordt ook het thans nog in dienst zijnde hoofdexpe- ditiekantoor van de veldpost te 's-Graven- hage gesloten. Correspondentie met veldpostadres, welke na 26 dezer in de brievenbussen wordt aan getroffen. wordt voor zoover mogelijk, aan de afzenders teruggezonden. Aangeteekende stukken met veldpcstaöres worden van dezen datum af niet meer ter verzending aangeno men. NAT. JONGEREN VERBOND Een verklaring Het hoofdbestuur van het Nat. Jongeren Verbond heeft de volgende verklaring ge publiceerd; waarin het in de sterk gewijzigde omstandigheden zijn standpunt uiteenzet: Wij gedenken onze soldaten, die vielen in den strijd voor het Vaderland. Wij gedenken onze soldaten, die verminkt door hun verder leven zullen gaan. Wij gedenken ons geschonden Vaderland. Wij blijven trouw aan onze liefde voor de nationale waarden, welke wij steeds hebben hooggehouden. Wij blijven trouw en eeren onze Koningin en het gansche Koninklijke Huis. Wij blijven gelooven aan een onafhankelijk Koninkrijk der Nederlanden hier en overzee. Wij hebben eerbied voor het Ned. leger, dat na dapperen strijd de wapens heeft moeten neerleggen met behoud van zijn soldateneer, daartoe gedwongen door den overmachtigen tegenstander. Wij erkennen diens overmacht en erkennen ook zijn correct optreden, gedurende de be zetting, waarbij een Volk. dat zelve zijn nationale eer hoogstelt, nationalen zin en dapperheid bij een ander volk respecteert. Wij stellen hiertegenover een waardige houding en verwachten van iederen N.J.V.'er hetzelfde. Wij werken door, opbouwend, met open oog vóór de toekomst, niet vergetende de waarde van traditie en historisch verleden, gehoor gevende aan onze nationale roeping. DE VERDUISTERING In het belang palingen ten de naleving van de be an de verduistering: n g 26 Juni 10 u. 7 m. !7 Juni 5 u. 18 m. De postverbinding tusschen België en Nederland Het D.N.B. meldt uit Brussel: De postverbindingen tusschen België en Nederland zijn hersteld. De postzendingen worden tegen de oude tarieven per auto naar de Nederlandsche grens gebracht, waar de Nederlandsche posterijen ze overnemen. Land- en Tuinbouw De aardappelen-campagne Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maokt bekend, dat met ingang van Maandag jl. geen maximumprijzen voor aardappelen meer zullen gelden. Tevens wordt bekend gemaakt, dat met in gang van dienzelfden datum de aardappel soorten roode star, furore, alsmede Zeeuwsche bonten en -blauwen, wederom vrij kunnen worden afgeleverd. Rundvee-fokvereenigingen In een der zalen van Hotel Central te Rot terdam heeft de Prov. Bond van rundvee- fokvereenigingen in Z.-Holland gisterochtend een spoedvergadering gehouden. De voorzitter, de heer D. H. Jas, memo reert in zijn openingswoord de bijzondere omstandigheden, waaronder vergaderd moet worden en de redenen, waarom de vergade ring met spoed bijeen geroepen is. In het jaarverslag over 1939 van den secretaris, den heer A. Louter, wordt gezegd, dat in het afgeloopen jaar 30 vereenigingen bij den bond waren aangesloten. Uit de rekeningen blijkt, dat over het afge loopen jaar, voor zoover dit de z.g. huishoud- kas betreft, een batig saldo aanwezig is van 1.33tegenover het vorige jaar 2.75. Het reservefonds geeft een bezit aan van 2117.55 (vorig jaar 2377.19». Na gememoree-d te hebben, dat in verband met den internationalen toestand de tentoon stelling te Klaaswaal moest worden afgelast, constateert het verslag, dat de toestand van het fokbedrijf, niettegenstaande de schaarschte aan krachtvoeder en hooi, speciaal in de weidegebieden, wel eens minder geweest is. De gezondheidstoestand van het vee liet niets te wenschen over, terwijl als gevolg daarvan de melkproductie, in het bijzonder in den zomer, goed was. Het aantal stieren, dat op de keuringen werd aangeboden, was niet zoo groot als voor heen, doch dit is op zichzelf waarschijnlijk ook beter. Vroeger immers vonden meestal enkele goedgekeurde beesten geen emplooi.. Daarentegen zijn er nu vrij veel verkocht en nog steeds is er vraag naar goede stie m. De handel in goedgekeurde stieren was dus be vredigend. Zooals op de keuringen is gebleken, heeft Zuid-Holland een aantal beste fokstieren en het koeienmateriaal is zoodanig, dat gezegd mag worden, dat hier stellig iets goeds kan worden aangeboden. Men zal echter in verschillende gevallen nog wat meer aandacht moeten schenken aan de verpleging van de dieren op jeugdigen leeftijd. Dit wordt reeds bevestigd, doordat het aantal stieren boven VA jaar kwalitatief belangrijk boven de eerstgenoemde klasse uitsteekt. De vergadering besluit vervolgens, wanneer in verband met de omstandigheden in den herfst geen centrale fokveedag gehouden kan worden, steun te verleenen aan eventueel te houden plaatselijke fokveedagen. Het bestuur zal in dat geval naar bevind van zaken han delen. In het belang van de fokkerij wordt voorts na eenige discussie besloten den stier Herman 17751 S., eigenaar de heer P. J. van Gilst te Groote Lindt, met financieele medewerking van den bond voor de provincie Zuid-Holland vast te leggen. Voor dat doel zal de bond voor één jaar een subsidie van 250 verleenen; bepaald is verder, dat het bestuur zal beoor- deelen, waar de stier gestationneerd zal wor den en dat het dekgeld niet meer dan 10 zal bedragen. Onze veehouderij en zuivelbereiding „Men verlieze niet te veel tijd met wikken en wegen" In het officieele orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond lezen wij onder het opschrift „Wat^ors te doen staat": Door de bezetting van ons land zijn de om standigheden, waaronder onze veehouderij en zuivelbereiding verkeeren, wel zeer radicaal gewijzigd. Een belangrijk gedeelte van ons afzetgebied is daarmede afgesneden. Onze ge heele export overzee staat sedert 9 Mei stop. Voor vele bedrijven, die geheel of grootendeels op dien export ingesteld waren, beteekent dit totnogtoe onoverzienbare moeilijkheden, daar men niet weet wat er van de vorderingen in die landen zal terecht komen, zendingen wa ren naar die landen onderweg en voorraden voor dezen export stonden voor verzending gereed. Vooral voor de fabrieken van gecon denseerde melk is dit van vérgaande beteeke- nis, daar deze vrijwel geheel op dien export ingesteld waren en haar product noch in het binnenland, noch in de thans nog bereikbare landen gangbare consumptie-artikelen van be teeken is zijn. Zij zitten dus niet alleen met het nadeel van vorderingen en voorraden, maar ook met het vraaagstuk van de verdere productie- De condensbedrijvcn zijn ook wat de inrichting betreft de meest kostbare van de zuivelbedrijven, zoodat het geheel of ge deeltelijk stopzetten hiervan groote nadeelen meebrengt. Ook de boter-, kaas- en melkpoederbedrijven staan voor een geheel nieuwe situatie, maar voor deze ligt het probleem toch heel wat gemakkelijker. Hunne producten worden ook in het binnenland en in Duitschlland in groote hoeveelheden geconsumeerd, terwijl thans ook mogelijk België en Frankrijk weer langzamer hand in de markt zullen gaan komen. Voor deze bedrijven beteekent het dus in hoofdzaak een omzetting van den aard der producten naar de behoeften van de thans overheerschen- <je afzetmarkten. Wij nemen hierbij natuurlijk aan, dat men van Duitsche zijde inderdaad al onze overtollige producten zal afnemen. Kan men hier vast op aan en moeten wij er mede rekenen, dat dit land in de nabije toekomst ook onze hoofdafnemer van zuivelproducten blijft, dan is het een kwestie van aanpassen en dat is voor de meeste onzer zuivelbedrijven met hun goede technische inrichting niet zoo'n zware taak. Ook voor de condensbedrijven is er dan nog wel bestaans- en ontwikkelings- mogeiljkneia in de toekomst. ZIJ zultien wat moeten omschakelen en naar productiemoge lijkheden moeten gaan omzien, maar dat is ook voor de meeste dezer bedrijven wel te De onderhandelingen over den wapenstilstand In het Bosch van Compiègne» De Fransche onderhandelaars begeven zich naar den spoorwagen, voor het in ontvanast nemen der voorwaarden. De uitwateringssluizen op den afsluitdijk, welke de genie op last van de Nederlanascne militaire autoriteiten bij de nadering der Duitsche troepen had laten springen, worden hersteld De nieuwste foto van den Rijks commissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, dr. Seyss Inquart Kustyersterkers. De golfbrekers aan het Scheveningsche strand worden voo basaltblokken, om de najaarsstormen te kunnen doorstaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6