PAG. S fSNIEUWS JSTER KAMER VAN JpHANDEL J lijriging f Edelsmeed- en Penning- Utr. Fabr. v. Juweelen, ringen van C J. Begeer [unsthoorn Industrie N.V. Koopla3n 2. j c Hora Siccama-Jager, ult 1939. 5HERMINGSDIENST Jran politie, hoofd van den "Tjenst, verzoekt bekend te rsonen. behoorende tot den /iienst en thans in het bezit I die banden ten spoedigste ip hun Wijkpost, jan van een stempel wor- •eldig te maken en daarna (gereikt aan degenen, die Ing komen. •anssen overleden. jvige ongesteldheid is !-jarigen leeftijd in het ihuis overleden de heer als journalist verbonden >n Handelsblad en vooral itiek een bekende figuur de kringen van de rA.S.C., waarvan de heer kracht vormde, zal zijn 110 achterlaten. 'Hm als een bekwaam pen- behulpzaam en hartelijk ploi Iplomc Iplomtj jaar «J 'T V voetballen fegen uur is de 20-jarige B den Haag bij een voet- j terrein aan den Wasse- T den U.V.St-keeper opge- eenige ribben heeft ge- het acad. ziekenhuis ge- (Fit EN DUIK UIT 'T RAAM [KADI- is de 9-jarige H. t, die in de Nieuwe Rijn !Voer, ter hoogte van de .gevallen. De schipper be- /\[a;r de 24-jarige koksleer- ronende Watersteeg 4, zag Hij nam uit het raam *n duik in het water en 25 drenkeling behouden op iJKE OPWINDING de 19-jarige C. AA t Jalhof zich bij een oneenig- s, hern'da^ hij eenige ruiten strooi12 insloeê- H'ï werd bloe" pols gewond en is in het denstandsdiploma Handelskennis" ien afgenomen door de Chrtstelljken Mldden- wangen. Geëxami- nor het „Speciaal" 8l|a: de heeren B. Assendelft, Ardenne, Waddinxveen; E. S. Bahlmann Alphen a/d. Katwijk a/Zce; R. v. Ben- J. Beurze. Noordwijk; J. jn; M. Bos, 's-Gravenhage; Noordwijk; J. G. H. Brak. mman. Bodegraven; Mw. P. HiUegom; de heen gom; A. Doevi a/Zee; _L. van Zaanc a/Zee: L. van Dfjk Velsen- le. 's-Gravenhage; C. Faase, aad. Rotterdam; J. H. Ha- Hulsebos. Loosdulner b T. J?" 5 (berger W. deRuytèr. Voor- 1 Ön, C. J. Schuitemaker. N. te Katwijk a/Zee; C. Ver- 0 W. Verheul. Moercapelle; a/Z'e; mej. C. Vermeer, Venvey. Leiden; L. J. Voor- d. Voorn, Hoogmade; J. Wassenaar. Huizum Jroek. ddaien. De examens worden ENS CHR. H.B.S. amen B-afd,: Mar- du Chatinier. H. Dijk. Ph. J. de Haven. D. J. van de Jong. J. Kloos. der Knooo. D. Limburg. D. wehand, N. H. Roelink, L. Schilp, M. A. Slootmaker, van der Veen, P. Volgt, J. terpolo. Ide De Zijl I haar eerste lidoor de K.N.Z.B. ingestelde legen het reserve-elftal van ■ie rust was de stand 01. men den zwaren wedstrijd i tegen A.Z.C. II uit Alpheh Ruststand i—1. AL., ijke stand JHendrikus. zoor 19 J. yermaat. TAbelman, jm. 27 J. D- p- Piko1- 26 i- 'I j - i «d Heijden, jm. 30 j. H. Elstgeest -M, 'Rijn l-Vergadering rü#en Burgemeester N Wa9en" aangekocht. ^derde de Raad van onze juwerking van een agenda uiten. Alle leden waren P. A. Colijn, j£Y00rd eerbiedige hulde jTaediging van ons grond- -n hebben betaald, waar- dacht aan de gevallenen r waaronder hij ook be- -^Tmbardement getroffenen, ^ikele woorden van tot allen, die hem in de de vervulling van zijn wijze hebben bijgestaan; Politie-corps, de burger bescherming. Ook de burgerij in haar geheel heeft zich van een zeer goede zijde leeren kennen. In de eerste plaats door, toen de bezetting een feit was, de noodige zelfbeheersching aan den dag te leggen, een zelfbeheersching op de noodzaak waarvan spr. ook voor de toe komst niet genoeg den nadruk leggen kan. Op zeer bijzondere wijze mocht spr. haar medewerking tmdervinden, toen de evacuatie commissie, die wel afzonderlijk mag worden genoemd, op 't meest onverwachts, zich voor de taak zag gesteld 20,000 vluchtelingen huis vesting te verleenen. Wat te dezen opzichte in enkele uren door commissie en burgerij is gepresteerd, grenst aan het ongelooflijke. Nu het leven meer en meer zijn normalen loop gaat hernemen is ook de raad weer in de gelegenheid zijn arbeid voort te zetten. Laat men zich echter goed realiseeren, dat men zijn taak zal hebben te verrichten or.der zeer gewijzigde omstandigheden en onder gansch andere verhoudingen dan voorheen het geval was. Veel moge er veranderd zijn, maar God, de Eeuwige, is onveranderlijk. Op Hem willen wij ons betrouwen stellen in hel heden en voor de toekomst. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. inzake het verleenen van bijdragen aan de bouwvereeniging „Volksbelang" voor den bouw van een tiental woningen in het com plex „Heulkamp". De heer Den U y 1 vraagt of de krot opruiming ongewijzigd doorgaat. De Voorzitter zegt, dat hoewel alles wat vaag is, men het voorstel wil handhaven. Wat de krot-opruiming betreft, 9 Mei j.l. heeft de inspecteur voor de volksgezondheid nog meer dere huizen aangewezen, die nog ontruimd moeten worden. Er is sindsdien echter geen gelegenheid geweest aan de rapporten te wer ken. Het voorstel wordt goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan de bouwvereeni ging „Volksbelang". Aangenomen. 7. Idem inzake het in erfpacht geven van strookjes grond gelegen langs de Stationsstr. De heer Folk ontwikkelt enkele bezwaren tegen het voorstel en wil dat B. en W. het terug nemen. Weth. Den Ouden wijst erop, dat men met moeite de menschen tot medewerking bereid heeft gekregen. Gaat men nu de voor waarden, vooral financieel, verzwaren, dan trekken de menschen zich terug. Het voorstel wordt goedgekeurd. Voorstel inzake aankoop van het hotel „De Vergulde Wagen". Over dit voorstel gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening stelt de voorzitter voor het hotel aan te koopen. maar vooralsnog niet tot slooping over te gaan. Goedgekeurd. De naam van den aan te leggen weg ten Zuiden langs de Molenvliet. B. en W. stellen voor Weteringkade wordt Molenvliet N.Z. en Z.Z. Voorstel van B. en W. inzake medewerking tot verstrekking van leermiddelen aan de Oranjeschool, zulks in verband met de uit breiding van het leerlingental. Aangenomen. Benoeming van een hoofd der openbare school voor g.l.o. en u.l.o. te Oudshoorn. De heer Den Hertog voert een pleidooi voor no. 2 den heer W. Jouwersma, hoofd te Den Burg op Texel. De heer Krooshof te Gro ningen wordt met 116 stemmen gekozen. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onder wijs aan den Oudshoornscheweg. De heer Den Hertog merkt op, dat de Raad toch lijdzaam B. en W. volgt, anders zou hij thans willen adviseeren no. 1, den heer Revet, kweekeling te Lisserbroek te stemmen. De Raad stemt met 134 no. 2. de heer Th. Eijke- lenboom, tijdelijk onderwijzer te Gorinchem te benoemen. - Tot lid van de 3e commissie tot weering van schoolverzuim wordt gekozen de heer H. Haring. Als gedelegeerde in de besturen der Nuta- ambachtteekenschool en de teekenschool der Martha-Stichting wordt gekozen de heer J. Jasman. De jeugd op hef oorlogspad Een deserteur werd gestraft. Het kan niet anders of het hedendaagsche wereldgebeuren heeft ook de belangstelling van de jeugd, speciaal wel de schooljeugd. Overal ziet men in onze gemeente groote groepen jongens met houten sabels enz. ge wapend. En bleef het hier nog maar bij, maar groepen uit verschillende straten trekken tegen elkaar op en het ergste is dat hierbij vaak harde klappen vallen. Zoo is in wijk Hoorn een slag geleverd, waarbij een groep zich in een fort verschanst had, dat door de andere werd bestormd en na drie maal genomen. Hierbij waren zelfs halve straatsteenen te pas gekomen zoodat het verwonderlijk is dat geen ernstige onge lukken zijn gebeurd. Omwonenden vonden in een en ander reden de politie te waarschu- wen, die hieraan een einde gemaakt heeft. Maandagavond trok een groep uit het Oosthoek-dorp op tegen de Visserstraat. Ook hierbij vielen harde klappen en een van de jongens, wien het te bar werd deserteerde. Hij werd echter gevangen genomen en voor de krijgsraad gebracht, welke het vonnis uitsprak dat de jongen ondergedompeld moest worden. Inderdaad heeft men dit vonnis uit gevoerd, den jongen kopje onder in een baggersloot gestopt en hem daarna laten gaan. De ouders van den jongen deden hiervan aangifte bij de politie welke van nu af het toezicht op dergelijke kloppartijen zeker zal verscherpen. MR. J. H. W. NICOLAI HERSTELD Na een ziekte van 5 maanden heeft de heer mr. J. H. W. Nicolaï, kantonrechter bij het kantongerecht alhier, heden zijn werk zaamheden weer hervat. ALFHENSCHE ZWEMCLUB Voor het eerst komen hedenavond weer twee zeventallen van de A.ZC. in actie. Het eerste zevental speelt tegen Forel 1 uit Woerden en het derde zevental tegen Bode graven 1. Beide wedstrijden in Alphens Zwembad. BEEN GEKNEUSD Langs den Oudehoornscheweg is een drie jarig dochtertje van den heer Van E. dat achter op een rijwiel zat met een been tus- schen de spaken geraakt, waardoor het kind ernstige kneuzingen opliep en onder be handeling van dr. v. W. moest worden gesteld. ONDERTROUWD: J. Rijke en C. GETROUWD: H.W.Thüssen en M OVERLEDEN: C. K. Balk. echtg. Voet. vr.. 53 J. Cornells Bauei BEVOLKING. Ingekomen van; Hazerswnude v. d. Werf. landarbt Gortstraat 69. Maatje Geidof en dochter, Burg. Visserpark 13. sloot 18. Barer Cornells Torenstr 8; Middelburg, Hillegom Gev< Berkel, Pi Burgh, Mariastra H, M. Mens, U Pesch, Molcnlaan Wed. F. Veen-Bi Verheugd met e v. d. Zande. Ha' Donk(__ it 20; 'J. Leenheer, Vosselaan 5; •erestcinstraat 85; N. Chr. van 1; K. J. Smit-Tulen, Haven 76; A'alda, Burg. Pontstraat 5; K. P. zin, Weeresteinstraat 124; J. G. trokken: W. F. Beemsterboer D. Dibbets i Oudenbosch; Kruijff naar Halfweg; J. H. E. Spieren Thijssen-Verzi, s naar Uithoorn: J. H Th. J. Mooiekind naar agon naar Bloemendaal; :zin naar Castricum; M. r Zaandam: J. Woudstra Koudekerk a/d. Rijn Geslaagd. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen van de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn: J. Boer, B. den Brauer, J. Ketel en H. van Leeuwen A.B.zn., allen leerling van de Chr. Nat. School aan den Rijndijk, hoofd dier school H. J. Kerkhoven. Burger 1. Stand. Overleden: Hendrik van Wilden, 64 j. Leiderdorp COLLECTE VOOR KERKSCHADE. De in de Geref. Kerk alhier gehouden collecte ten behoeve van de Geref. Kerken in Nederland, welke door den oorlog schade leden, heeft opgebracht ƒ319.48. «Abusievelijk werd een bedrag van ƒ26.98 vermeld). Leidschendam O. E. B. Verschenen is het verslag over het boek jaar 1939 van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf van Leidschendam. Aan dit uitvoe rige en overzichtelijke verslag zijn de vol gende gegevens ontleend: Stroomaankoop: deze had plaats van de ge meente Delft en bedroeg 602,021 Kw. 33,978.35 of gemiddeld 5.64 cent per Kw. (1938 6.07 cent), terwijl ten behoeve van de N.V. Enkes nog werd ingekocht 340,590 Ww. 11,014.71. Stroomverkoop: deze bedroeg voor Licht-; stroom 349,326 Kw. (1938 298,969 Kw.) 64,476.84 of sedert 1930 een verdubbeling; voor Krachtstroom 52.491 Kw. (1938 537,836 Kw.) 27,939.86, sedert 1930 een toename van ruim 600 pet.; voor straatverlichting 28,501 Kw. (1938 25,499 Kw.) 6776.07. Meterhuur 9420.25, de boekwaarde der meters is bijna gelijk aan de opbrengst aan huur n.l. ƒ9678.77. De gemiddelde opbrengst per Kw. stroom daalde van 16.4 cent in 1938 op 15.2 cent. Aantal verbruikers: deze bedroeg over Lichtmeters 1602 «1938: 1572), Kracht- en Lichtmeters 130 (1938: 130), Krachtmeters 35 (1938: 28), Muntmeters 176 (1938:: Straatverlichting: 176 nacht-, 58 avond taarns en 5 verkeerspalen. De straatverlichting kost per jaar inclusief 6.71 onderhoud, 28.96 per lantaarn. Kabel en bovengrondsch net. De lengte van het bovengrondsch net bedroeg 24,224 meter, onderrgondsch 20,687 meter. Stroomafname: deze steeg voor huishoude lijk gebruik van 299,000 Kw. tot 349,000 Kw. of met 17 pet.; hiervan was 58 pet. tegen vastrechttarief en 42 pet. tegen enkeltarief, voor Krachtstroom daalde het gebruik met 13.000 Kw. De balans geeft als eindcijfer 219.508.06, de post afschrijvingen is groot 19-030.04Z De eindcijfers van de winst- en -verliesreke ning zijn 114.509 58 (1938: 102,470.09). De netto winst bedraagt 18.973 21 (raming 14,396.39), winst 1938 18,138.28. Geduren de de laatste tien jaren maakte dit bedrijf een totaalwinst van f 182,414.12'è. Ingebracht is door de gemeente als kapitaal 154.032 76, terwijl de reserve bedraagt 18.336.69. Het beheer werd gevoerd door het college van Burgemeester en Wethouders, bijgestaan door een raadscommissie, bestaande uit de heeren J. E. van der Borch, J. Koerts, K. Vink en N J. m. Willemse. Nieuwe Wetering KWEEKELINGE BENOEMD Mej. Hoekstra, welke tot kweekelinge met acte benoemd werd aan de Chr. School alhier, heeft voor deze benoeming bedankt, daar zij benoemd werd tot tijd. onderwijzeres te Wou- brugge. Thans is benoemd mej. Wissel van Leiderdorp, die deze benoeming aangenomen heeft per 1 Juli. Oegstgeest GEEN EVACUATIE Bij luchtgevechten in huis blijven. De burgemeester van Oegstgeest deelt, naar aanleiding van in de gemeente loopende hardnekkige geruchten, aan de ingezetenen mede, dat van evacuatie van de gemeente of een deel van de gemeente thans geen sprake is en dus geruchten daaromtrent van alien grond ontbloot zijn. Hij dringt er bij de ingezetenen met nadruk op aan in geval van luchtgevechten of drei ging van luchtgevechten in hunne nuizen tft blijven en vooral hunne kinderen binnen de huizen te houden en hun instructie te geven dat zij als er iets geschiedt zich rechtstreeks naar huis begeven, ol', als het daarvoor te laat is, toelating vragen in een van de naast bijzijde woningen. Men geve zich er rekenschap van, dat evacuatie een zeer ernstige maatregel is, die van hooger hand bevolen wordt, en men kan er zich van overtuigd houden dat hij van het dreigen van een dergelijken maatregel de in gezetenen niet onkundig zoude latten. De houding van de ingezetenen dezer ge meente gedurende de oorlogsdagen W3S zoo danig, dat er niet het minste bezwaar tegen bestaat hen van den toestand op de hoogte te houden. De burgemeester voornoem<i: A. J. v. GERREVINK DIEFSTAL. Zekere J. B. alhier woonachtig wist zich niet minder dan een totaal bedrag van 150 toe te eigenen van H. B. alhier. Aangezien de eigenaar hiermede geen genoegen nam, is tegen den dader, die inmiddels heeft bekend, proces verbaal opgemaakt. OPLICHTING. Wegens oplichting van mevr. de H. alhier heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen de 27-jarige koopman J. K. uit Leiden. De man heeft een volledige bekentenis af gelegd. Rijnsburg Benoeming, Benoemd tot kweekeling met akte aan de Julianaschool. hoofd dhr. A. Bouman, mej. Verduyn uit Franeker. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: geen. ONDERTROUWD: J. Kleljl Egmond. 26 j GETROUWD. D. Schoneveld i A. Hogewoning; M. Haan. DER BEVOLKING ■alt, Langevaart 21, van Leic auwerstraat 46. van Leiden. hage Lange VtJvei graven, Prinu Hendrikla naar Haarlemmermeer, C. Zandberger Coié-Restaurant Den Hout Het aangewezen adres voor Uw maaltijden GROOTE EN KLEINE ZALEN VOOR GEZELSCHAPPEN Binnenlandsch Nieuws P. van den Heuvel t Te Wassenaar is gisteren, 70 jaar oud, over leden de heer P. van den Heuvel, oud-com modore van de Holland-Amerika lijn. De heer Van den Heuvel werd op 25 Fe bruari 1870 te Dordrecht geboren en begon zijn loopbaan bij de koopvaardij in Juli 1888 als vierde officier op het oude stoomschip Rotterdam van de Holland-Amerikalijn. In dienst van deze maatschappij heeft hij op di verse schepen de verschillende rangen door- loopen, tot hij in October 1901 bevorderd werd tot kapitein en als zoodanig het stoom schip Amsteldijk onder zijn bevelen kreeg. Als gezagvoerder heeft hij van dat moment af ook nog op eenige andere vrachtschepen gevaren. In 1908 werd de heer Van den Heuvel voor het eerst aangesteld tót gezagvoerder van een passagiersschip en wel van de Rijndam, waar op hij, behoudens een enkele onderbreking, gedurende een reeks van jaren met de leiding belast is geweest. Midden in den vorigen oorlog, om precies te zijn in Maart 1916, ging hij als kapitein over op de oude Nieuw Am sterdam. Velen onzer lezers zullen zich nog weten te herinneren, dat dit schip in die moei lijke periode ondanks alle gevaren, die er op H. Wischmeyer, lerdijk 60; A. R. 7; W. H. Vooijs Sassenheim Noordwijk predikbeurt Chr. Geref. Kerk: Vrijdagavond 7.45 ds. Laman van Haarlem. Tijdrede. Burg-van _Luntere.. z.r'-A;'Ö'ürger--Fhilippo," z.; 'K: "At' Rikt" laven, z.; M. Guldemeester-Kardol, d. RECLAME VOOR DE BADPLAATS. B. en W. schrijven aan den raad dat het gebleken is, dat allerlei geruchten de ronde doen, alsof onze plaats momenteel niet ge schikt zou zijn als vacantieoord. Zoo wordt er gesproken van onvoldoende reisgelegenheid, militaire bezetting, e.d. verkeerde voorstel lingen. De V.V.V. „Noordwijk Vooruit", is, met medewerking van andere plaatselijke in stanties. een reclamecampagne begonnen, teneinde deze geruchten en verkeerde voor stellingen den kop in te drukken. De feiten zijn dat onze plaats geheel van verwoestingen is verschoond gebleven en geheel ongeschon den is; de reisgelegenheden zijn volkomen intact, en de tarieven aangepast bij de gewij zigde oeconomische omstandigheden. Om dit den volke kond te doen is echter geld noodig. Het grootste gedeelte van de benoodigde som is reeds door verschillende corporaties bijeengebracht. Daarom stellen B. en W. voor, de ontbrekende 300 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen als extra subsidie voor het voeren van reclame. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. M. G. Wiggen Oude Wetering geref. kerk. Een rondgang door de gemeente voor hét tekort van de Geref. Kerk heeft opgebracht een-be4ra§-van -rtrim -600r -waardoor dit te kort terug gebracht werd tot 20. BESTUUR A.R. KIESVEREENIGING. Wegens periodieke aftreding van de heeren G. Bcekstra, F Limburg en A. Vogelaar wer den als bestuursleden gekozen de heeren h. L. Beter, W. Bergman en B. v. Steensel. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld: J. Wiepkema, voorzitter; M. Benschof, secre taris en h. L. Boter, penningmeester. AGENDA RAA DSVERGADERING. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. des na middags om half drie vergaderen ter behan deling der volgende agenda: 1. Notulen. Ingekomen stukken. Mededee- linèen. 2. Extra hulp aan werkloozen over 1940. 3. Benoeming lid commissie tot wering schoolverzuim. 4. Benoeming commissie tot nazien gemeenterekening 1939. 5. Verzekering gemeentegelden. 6. Verzoek R.K. Lyceum voor meisjes te 's Gravenhage om over 1938 een subsidie te verleenen van 36.087. 7. Verzoek van St. Ludwinaschool voor zwakzinnige kinderen te Leiden om over 1938 een sub sidie van 63.68 te mogen ontvangen. 8. Ver zoek om vermindering van havengeldbelasting van G. Wesseling. 9. Vaststelling kohier hon denbelasting 1940. 10. Wijziging begrooting 1939. 11. Wijziging begrooting 1940. 12. Vast stelling Uitbreidingsplan. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna, d. v S. C. Rotteveel en E. M. J. Vintg s. Jacobus Johannes i A W. Wesseling en J. M. Verkade. ONDERTROUWD J. J. Schols. 39 j. INGEKOMEN PERSONEN. Mej. M. Eibers. Julianalaan 10 van Heemstede. Ragellaan 4; mej. M. A. H van der Weijden Hoofdstraat 75 van Den Haag, Laan van O.-lndië H. Th. van Dorp. Teijlinceriaan 59. van Heiloo. !85; J. T. M. Duivenvoi Oegstgeest, H. Morschw Hoofdstraat 216 J. J. Raaff en m, Statenweg 41; Mej C. J Deters Leiden. Haarlernmei Hoofdstract 27t naai VOORSCHOTEN. Hillegom. Pr. Hendrikstr. 17. Voorschoten VOORSCHOTEN GEEN GARNIZOENS PLAATS MEER. Binnenkort zullen de laatste militairen, welke onze plaats nog had, de gemeente ver laten. Het depot wordt gevestigd in Den Haag. Voor de hier gevestigde neringdoenden beteekent dit vertrek een verlies. Rijndijk 242. zoon; H. P. M. van wonende Voorstraat 9. zoon. ONDERTROUWD: Cornelis Moser kunstwever, wonende Haagwcg 2 Catharina van Breman oud 24 Woubrugge DROEVE PLECHTIGHEID Dinsdag werd op de algemeene begraaf plaats alhier het stoffelijk overschot van den soldaat P. Buitelaar, gevallen tijdens de oorlogsdagen, ter aarde besteld. Nadat de kist in de groeve was neergelaten sprgk ds. Dronkert, Geref. predikant alhier, woorden van troost tot de diep bedroefde ouders en familieleden, daarbij wijzende op het al- verzoenend bloed van den Zaligmaker. VIERAMBACHTSPOLDER. In de vacature C. Kroon is tot voor zitter van den polder Vierambacht gekozen de heer G. van Straalen, wonende alhier. Op deze -vergadering werd de omslag-fcer-'-ïia be paald op 12, ongewijzigd. zee dreigden, regelmatig tusschen Rotterdam en New York'heen een weer gevaren heefl oen aldus bij te dragen tot een zoo goed mogelijke levensmiddelenvoorziening van ons land. Op dit schip heeft kapitein Van den Heuvel nige avontuurlijke reis meegemaakt, hij later onopgesmukt en met gevoel humor wist te verhalen. Na ruim een Jaar gevaren te hebben op at Nieuw Amsterdam werd de heer Van den Heuvel weer overgeplaatst op de Rijnüam, waarop Amerika tijdens den oorlog het z.g angarierecht had toegepast en die onder zijn leiding weer naar Rotterdam teruggebracht werd. In 1924 werd hü aangewezen tot gezag voerder van het toenmalige vlaggeschip dei Holland-Amerikalijn, de Rotterdam. Tot 1929 heeft hü op dat schip gevaren, om in het laatstgenoemde jaar over te gaan op het stoomschip Statendam, dat toen als nieuwste aanwinst van de reederij en als het grootste koopvaardijschip van de Nederlandsche vloot in de vaart kwam. De heer Van den Heuvei ls dus de eerste kapitein geweest van het schip, dat jarenlang de trots geweest is van onze handelsvloot en dat van de oorlogsnan- Jelingen van eenigen tijd geleden zoo zwaar te lijden heeft gehad. Inmidaeis was de neer Van der. Heuvel bij zijn benoeming tot kapi tein van de Statendam 59 jaar geworden; lang heeft hij zijn maatschappij in deze tunc- tie dus niet meer kunnen dienen. In 1930 heeft hij den dienst met pensioen verlaten. De heer Van den Heuvel stond niet alleen bekend als een zeer bekwaam zeeman, hij genoot daarnaast ook een erkende reputatie van een joviaal gastheer te zün, die aan boord van zijn schepen met altijd vlotten geest de tafels voorzat. Hij was een prettig causeur, naar wiens woorden men gaarne en mei aan dacht luisterde. Wij herinneren ons het verhaal van zijn laatste reis op de Rotterdam, die misschien wel het populairste passagiersschip geweest is, dat ons land ooit bezeten heeft. Meer dan 200 reizen had hij met dit schip gemaakt en nog nimmer had hij het beleefd, zoo verhaalde hij by het binnenkomen van dat schip, dat, zooals op deze laatste reis, de Rotterdam zoo hevig slingerde. Maar het schip was dan cok 600 mijl buiten het Kanaal in hooge zeeën uit het Zuidwesten en in Noord wester deining geraakt. En daar is geen enkel schip tegen bestand. In twee dagen tijd werden zes S.O.S.-seinen opgevangen en, eenmaal in het Kana:.', kwamen via Scheveningen Haven nog eens zes S.O.S.-meldingen door. De heer Van den Heuvel was ook gepen- sionneerd kapitein-luitenant ter zee titulair der marine-reserve. Zijn verdiensten zijn o. a. erkend door zijn benoeming tot ridder in de Ordè van Oranje-Nassau en enkele andere onderscheidingen. De teraardebestelling zal Donderdag om half één geschieden op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen te 's-Gravenhage. Onder het puin bedolven Een doode en een gewonde te Rotterdam. Gistermiddag om kwart over De terugkeer van Nederlandsche vluchtelingen De burgemeester van Breda, de heer B. W. T. van Slobbe, heeft stappen gedaan bij het departement van binnenlandsche zaken, om den terugkeer van de nog. afwezige Breda- naars te bespoedigen. Zooals reeds is gemeld, werd het noodig geoordeeld een Nederland sche missie te vormen, die de behartiging van de belangen van alle nog nietterugge- keerde Nederlanders op zich neemt. Als voorzitter van deze missie is de heer J. Meeus uit Breda aangewezen. Deze heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Voorts zullen in opdracht van den rijks commissaris, twee hoofdofficieren van de Duitsche weermacht naar Breda gaan, om met de Nederlandsche missie naar Frankrijk te reizen. De „nazional sozialistische Volks- wohlfahrt", welke sedert enkele weken in België en Frankryk vertoeft, zal zich aldaar ook belasten met de voeding, het logies en het vervoer van de Nederlandsche vluchte lingen. Door deze medewerking van den rijkscommissaris is de verwachting gewet tigd, dat de terugkeer van alle Nederland sche vluchtelingen zeer spoedig een feit zal zijn. In verband hiermede is het Nederland sche gedeelte der commissie teruggebracht tot drie personen. De andere commissies zijn hierdoor ontbonden verklaard. De arbeidsmogelijkheden in Duitschland De arbeidsbeuzzen geven inlichtingen. Om de werkloosheid in ons land te ver minderen heeft de Rijkscommissaris, zooals men weet, verscheidene maatregelen getrol- fen. Duitschland heeft zijn deuren voor de Nederlandsche arbeiders wyd open gezet en diverse financieele bepalingen ten aanzien van hen, die bij onze Oostelijke naburen aan den arbeid gaan, zyn aanmerkelijk verbeterd. Het schijnt nu dat zij, die de grens wel zou den willen overtrekken, niet steeds weten waar zij inlichtingen over arbeidsmogelijk heden kunnen krijgen Er zij hierbij op ge wezen dat de arbeidsbeurzen ter bereiking van hun doel net juiste adres zyn. De Meikersen in de Betuwe den pluk van Meikersen. Het beschot z lijk onregelmatig geladen men treft bijzon der rijkdragende bongerds, doch daarnaast vindt men boomgaarden, die feitelijk het plukken niet waard zijn, zoo weinig vindt De kwaliteit van de kersen, d.w.z. de houd baarheid, laat zeer veel te wenschen over. Zij zijn zoo zwak, dat ze spoedig geconsumeerd moeten worden Dat zulks een groote moeilijk heid vormt bij de huidige verkeersmoeilijk heden spreekt van zelf. Het zachte fruit heeft veel geleden door den regenval van vorige week, waardoor veel rijp wordende vruchten gesprongen en gekneusd zijn. Daardoor treedt spoedig schimmelvorming op. Het is echter mogelijk, dat in dat opzicht de latere pluk zich nog wat zal herstellen. De smaak van de kersen is dit jai>- echter voortreffelijk. De langdurige zomerwi>rn: te heeft de versuikering ,vgn de vrucht goed be vorderd ;en dientengevolge hebben de mei kersen dit jaar den echten smaak, welke dit sappige Betuwsche product beroemd heeft gemaakt De campagne zal dit jaar echter niet lang duren Men gelooft dat op verscheidene plaat- HEIDEBRAND BIJ KOOTWIJK Gisteravond omstreeks 7 uur is in de om geving van het radiostation Kootwijk een heidebrand ontstaan, waarbij eenige hectaren r vliegdennen verloren zijn gegaan. heide Enkele ploegen van de Veluwsche boschbrand weer bestreden het vuur en wisten het na on geveer 2 uur te stuiten. Ongelukken. Maandagmiddag omstreeks 5 uur geraakte de 8-jarige le Grand, een Rotterdamsche vluchte ling, wonende op een woonschuit, te Leidschen dam, in den Vliet. De verloskundige, mej. Hoo- genboezem, die uit haar woning hel ongeluk zag gebeuren, sprong gekleed te water en wist den gezonken knaap boven te brengen. In m an het boord samenwerking met den heer L. Roos Roode Kruis, heeft men den jongen verdere hulp verleend. gebracht e het voormalige pand van de firma M. Knap aan -het Groenendaal alhier twee broers de 33-jarige H. Hemmers en de 30-jarige M. J. Hemmers, woonachtig op een woonschip aan de Rechter Rottekade, bezig met het ver richten van ruimingswerkzaamheden. Plotse ling stortte een betonvloer in. tengevolge waarvan beiden onder vallend gesteente geraakten. H. Hemmers werd op slag gedood, en M. j. Hemmers kreeg verwondingen aan het hoofd, benevens een hersenschudding. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer en de gewonde zijp per auto van den G.G.D. naar het zie kenhuis aan den Bergweg gebracht Verscheidene getuigen werden andermaal ge hoord. De nationale collecte Te Elsf 3775 opgebracht. De collecte ten bate van het Nationaal Hulp- comité 1940 heeft Zaterdag in de gemeente Eist (Geld.) opgebracht de somma van 3775 Te Veendam 4100. De collecte voor de slachtoffers in de ge teisterde gebieden van ons land, welke Zaterdag te Veendam is gehouden, heeft nog niet heelemaal haar beslag kunnen krijgen. Ingezameld is reeds 4100; men-.verwachte- dat het totaal zal aangroeien tot 4500. Land- en Tuinbouw Bladluis en bladrolziekte bij aardappelen aat zij die den vorigen zomer voorspelden, dat 1940 grpote teleurstellingen zou geven wat betreft de degeneratie-ziekten van de aard appelen, helaas gelijk hebben gekregen. Deze voorspellingen waren gebaseerd op een twee tal waarnemingen; I. het veelvuldig en vroeg tijdig optreden van primaire bladrol; 2. het veelvuldig voorkomen van bladluizen. Vorigen zomer, aldus vervolgt de heer Dorst, werd reeds vroeg in Roode Star b.v. primaire bladrol geconstateerd. Doch ook in rassen als Eigenheimer en Bintje werd dit verschijnsel waargenomen. Verder kunnen verschillende degeneratieziek- ten door bladluizen worden overgebracht. Men heeft opgemerkt, dat een jaar met veel blad luizen steeds groote teleurstellingen gaf in de nateelt Bladluizen kunnen zich ontzaglijk snel vermenigvuldigen en de gevleugelde exempla ren kunnen zich over groote afstanden ver spreiden. In dergelyke omstandigheden kan de bladrolziekte zich in wijden omtrek verbreiden. Schr. betoogt voorts, dat het van belang is te #,aa,n' in hoeverre er verband is tusschen „de bladluizeninvasie en de bladrol-ziekte. Hoewel de „bladluizentheorie" een aanneme lijke verklaring geeft voor het meer of minder optreden van degeneratieziekten, blijven er nog een groot aantal vragen open en vooral de groote vraag, welk middel kan worden toegepast ter voorkoming of bestrijding, kan i Fries- nog nist worden beantwoord. In de ruim twintig jaren, dat schr. ii land heeft gewerkt, heeft hij nog nooit bladluizen gezien als in 1939. Sommige velden ^fen me3 bezetl dal het gewas er onder leed. Hoe het komt dat deze insecten E?°!?el.lng V1 .zo° hevige mate optreden is een raadsel. Ook is het nog een probleem, waarom e bladr°mekte in zoo erge mate is toegenomen, terwijl geen abnormale vermeerde ring van andere degeneratieziekten valt te constateeren. <=»Er uis een tijd, gefeest, dat men in Roode Star b.v. weinig bladrol vond, hoewel de poters in het voorjaar van den hoop werden genomen en laat werden voorgekiemd en gepoot. Het is nog betrekkelijk kort geleden, dat men een o adrolzieke plant in Eigenheimër en Bintje als een merkwaardigheid aan elkaar liet zien. tenvijl tnans verschillende velden van deze rassen ook in erge mate zijn aangetast. Meer en meer komt ook het denkbeeld naar voren om de bladluizen te bestrijden, om op deze wijze de overbrenging der degeneratie ziekten te beteugelen. Bij voorloopige proeven is evenwel gebleken, dat bestrijding van blad luis in aardappelvelden verre van gemakkelijk is De bladrolziekte is niet een locaal pro bleem. doch een Nederlandsch probleem, aldus de heer Dorst. Door het bestuur van den Keuringsdienst r riesland zal binnenkort worden besproken of er dit jaar nog bijzondere maatregelen moeten worden genomen. Men staat hier voor een zeer moeilijk vraagstuk, waarbij de natuur ons zal moeten helpen, doch waarbij de verbouwers en allen, die zich met onderzoek, selectie en keuring bezig houden, hun uiterste best zullen moeten döëh, om dezen vijand van de aard appelen te bestrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5