De voorwaarden van den Duitsch-Franschen wapenstilstand REGELINGEN VOOR BERICHTf EN FOTOGRAFEEREN. WOENSDAG 26 JUNI 1940 Gedeeltelijke bezetting, uitlevering van wapenen en ontwapening van het belangrijkste deel der vloot Het Duitsche Nieuwsbureau deelt den tekst mede van de Duitsch-Fransche wapenstil standsovereenkomst Tusschen den chef van het opperbevel der weermacht kolonel-generaal Keitel, als last hebber van den Führer van het Duitsche Rijk en oppersten bevelhebber der Duitsche weermacht, eenerzijds, en den van voldoende volmachten voorzienen gevolmachtigde van de Fransche regeering, legergeneraal Hunt- ziger, den voorzitter der delegatie, den ambassadeur Noël, den vice-admiraal Leluc, den generaal van een legercorps Parisot en den generaal van het luchtwapen Bergeret anderzijds, is het volgende wapenstilstands verdrag overeengekomen. 1. De Fransche regeering beveelt in Frankrijk, evenals in de Fransche bezittingen, koloniën, protectoraatsgebieden en mandaten, benevens ter zee het staken van den strijd tegen het Duitsche Rijk. Zij bepaalt, dat on middellijk de wapens worden neergelegd door de Fransche groepen, die reeds door de Duitsche troepen zijn ingesloten. 2. Ter beveiliging van de belangen van het Duitsche Rijk wordt he* gebied van den Franschen staat ten Noorden en ten Westen van de op de bijgevoegde kaart aangegeven lijn door Duitsche troepen bezet. Voorzoover de te bezetten deelen zich nog niet in de macht der Duitsche troepen bevinden, wordt deze bezetting zonder verwijl na het sluiten van dit verdrag ten uitvoer gelegd. (Uit een afzonderlijk bericht blijkt, dat de in dit artikel genoemde lijn begint in het Oosten aan de Fransch-Zwitsersche grens bij Genève en loopt dan ongeveer over de plaatsen Dole, Paray le Monial en Bourges tot ongeveer 20 km ten Oosten van Tours. Van hier gaat zij op een af stand van 20 km ten Oosten van de spoorlijn ToursAngoulémeLibourne en verder over Mont de Marsan en Orthez naar de Spaansche grens). Duitsche rechten in het bezette gebied 3. In de bezette deelen van Frankrijk oefent het Duitsche Rijk alle rechten der bezettende mogendheid uit De Fransche regeering ver plicht zich, de bij de uitoefening van deze rechten uit te vaardigen regelingen, met alle middelen te steunen en met behulp van het Fransche bestuur ten uitvoer te leggen. Alle Fransche autoriteiten en dienstinstanties van het bezette gebied moeten derhalve van de Fransche regeering zonder verwijl instructies krijgen om gevolg te geven aan de opdrach ten van de Duitsche militaire bevelhebbers en op correcte wijze met hen samen te wer ken. Het ligt dn het- voornemen der Duitsche regeering, de bezetting van de Westkust na de staking van de vijandelijkheden met En geland te beperken tot den strikt vereischten nmvang. Het blijft aan de Fransche regeering overgelaten den zetel van haar regeering in het onbezette gebied te kiezen, of wanneer zij dat wenscht, ook naar Parijs te verplaatsen. In dit geval zegt de Duitsche regeering de Fransche regeering en haren centralen auto riteiten iedere noodige faciliteit toe, opdat zij in staat zal zijn het bestuur van het bezette en niet bezette gebied van Parijs uit uit te voeren. Demobilisatie en uitlevering 4. De Fransche weermacht te land, te water en in de lucht moet binneh een nog te bepalen termijn worden gedemobili seerd en ontwapend. Hiervan zijn slechts uitgezonderd die eenheden, welke nood zakelijk zijn voor het in stand houden van de binnenlandsche orde. Duitschland, respectievelijk Italië, bepalen haar sterkte en bewapening. De in het door Duitsch land te bezetten gebied aanwezige een heden der Fransche weermacht, worden in snel tempo teruggebracht naar het niet te bezetten gebied en moeten worden ontslagen. Voor hun vertrek leggen deze troepen hun wapenen en oorlogstuig neer op de plaats, waar zij zich op het oogenblik van het van kracht worden van dit verdrag bevinden. Zij zijn voor een ordelijke overgave aan de Duitsche troepen verantwoordelijk. Punten 5, 6 en 7 regelen deze uitlevering nog nader. Ontwapening van de vloot 8. De Fransche oorlogsvloot moet uitgezonderd dat deel, dat voor de waar borging van de Fransche belangen in het koloniale rijk voor de Fransche regeering vrijgelaten wordt in nader te bepalen havens worden geconcentreerd en onder Duitsche, resp. Italiaansche controle ge demobiliseerd en ontwapend wo.rden. Leslissend voor de vaststelling der havens zal de vredesstandplaats der schepen zijn. De Duitsche regeering verklaart de Fransche regeering plechtig, dat zij niet het voornemen heeft, de Fransche oorlogsvloot, die zich bevindt in de onder Duitsche controle staande havens, in den oorlog voor haar doeleinden te gebruiken, behalve zulke eenheden, die noodig zijn voor de kustwacht en het opruimen van mijnon. Zij verklaart verder plechtig en uitdrukkelijk, dat zij niet het voornemen heeft, een eisch te stellen ten aanzien van de Fransche vloot bij hel sluiten van den vrede. Uitgezonderd dat nader te bepalen deel van de Fransche oorlogsvloot, dat de Fransche belangen in het koloniale rijk moet vertegenwoordigen, moeten alle buiten Frankrijk aanwezige oorlogssche pen naar Frankrijk worden teruggeroepen. Punt 9 schrijft opgave en opruiming van mijn- en havenversperringen voor. 10. De Fransche regeering verplicht zich met geen enkel deel van de haar overge bleven weermacht en op geen enkele wijze verdere vijandelijke handelingen te onder nemen tegdh het Duitsche Rijk. Evenzeer zal de Fransche regeering verhinderen dat leden der Fransche weermacht buitens lands gaan en dat wapens en uitrustingen van welken aard ook, schepen, vliegtuigen enz. naar Engeland of overigens naar het buitenland gebracht worden. De Fransche regeering zal het aan Fransche onderdanen verbieden in dienst van staten, met wie het Duitsche Rijk nog in oorlog is, tegen dit rijk te strijden. Fransche onderdanen, die in strijd hiermede handelen, zullen door de Duitsche troepen als leden van vrijscharen worden behandeld. Koopvaa rd ij schepen en vliegtuigen Punten 11 tot en met 18 bevatten in hoofd zaak bepalingen betreffende koopvaardij schepen, vliegtuigen en radiostations, als mede omtrent terugkeer van vluchtelingen en het houden van goederen in het land en het onderhoud der bezettingstroepen door de Fransche regeering. Regeling inzake gevangenen 19. Alle in Fransche hoede zijnde Duitsche krijgsgevangenen en civiele gevangenen met inbegrip van strafge- vangenen en tot hechtenis veroordeelden, die gearresteerd zijn wegens een daad ten gunste van het Duitsche Rijk en daarvoor zijn veroordeeld, moeten onverwijld uit geleverd worden aan de Duitsche troepen. De Fransche regeering is verplicht alle in Frankrijk zoowel als in de Fransche be zittingen, koloniën, protectoraatsgebieden en mandaten aanwezige Duitschers, die door de Duitsche regeering met name ge noemd worden, desgewenscht uit te leveren. De Fransche regeering verplicht zich te verhinderen, dat Duitsche civiele en krijgs gevangenen uit Frankrijk naar Fransche be zittingen of naar het buitenland worden ge bracht Ten aanzien van reeds buiten Frank rijk gebrachte gevangenen, benevens van niet transportabele zieke en gewonde Duit sche krijgsgevangenen, moeten nauwkeurige lijsten worden voorgelegd met opgave van hun verblijfplaats. Het toezicht over de zieke en gewonde Duitsche krijgsgevangenen neemt het Duitsche opperbevel op zich. 20. De in Duitsche krijgsgevangenschap zijnde leden der Fransche weermacht blijven tot het sluiten van den vrede krijgs gevangenen. 21. De Fransche regeering is aansprakelijk voor de beveiliging van alle voorwerpen en waarden, welker ongeschonden uitlevering of welker beschikbaar houden voor Duitschland in dit verdrag geëischt of welker vervoer naar het buitenland verboden is. De Fran sche regeering is verplicht tot schadever goeding voor alle vernielingen, beschadigin gen of voor het weghalen van zaken in strijd met het verdrag. Uitvoeringsbepalingen 22. De uitvoering van het wapenstilstands verdrag wordt geregeld en gecontróleerd door een Duitsche wapenstilstandscommissie, die haar werkzaamheid uitoefent volgens de instructies van het Duitsche oppercom mando. Verder is het de taak van de wapen stilstandscommissie de noodige overeenstem ming van dit verdrag met het Italiaansch- Fransche wapenstilstandsverdrag te verzeke ren. De Fransche regeering benoemt ter ver tegenwoordiging van de Fransche wenschen en voor het'in ontvangst nemen van de uit voeringsbepalingen der Duitsche wapenstil standscommissie een delegatie bij den zetel der Duitsche wapenstilstandscommissie. 23. Dit wapenstilstandsverdrag wordt van kracht, zoodra de Fransche regeering ook met de Italiaansche regeering een overeenkomst heeft aangegaan over het staken van de vijandelijkheden. De vijandelijkheden zullen zes uur na het tijdstip, waarop de Italiaan sche regeering de Rijksregeering mededeeling heeft gedaan van het sluiten dezer overeen komst, gestaakt worden. De rijksregeering zal de Fransche regeering dit tijdstip per radio mededeelen. 24. Het wapenstilstandsverdrag is geldig tot aan het sluiten van het vredesverdrag. Het kan door de Duitsche regeering te allen tijde met onmiddellijk effect opgezegd worden, wanneer de Fransche regeering de door haar met het verdrag aanvaarde verplichtingen niet nakomt. Dit wapenstilstandsverdrag is in het bosch van Compiègne op 22 Juni 1940 om 18 uur 50 Duitschen zomertij^ onderteekend. w.g. HÜNTZIGER. w.g. KEITEL. Het Fronsch-ltolioansche wapen stilstandsverdrag Gedemilitariseerde zones vastgesteld De tekst van het Fransóh-Italiaansche wapenstilstandsverdrag luidt, naar Stefani meldt, als volgt: Art. 1. Frankrijk zal de vijandelijkheden tegen Italië in het grondgebied van het moederland, in Fransch Noord-Afrika, in de koloniën en in de mandaatsgebi.eden staken. Frankrijk zal eveneens de vijandelijkheden tegen Italië ter zee en in de lucht staken. Art. 2. De Italiaansche troepen zullen bij de inwerkingtreding van djl wapen stilstandsverdrag en voor den geheelen duur van den wapenstilstand, in alle operatiegebieden de voorste linies bezet houden. Art. 3. In het gebied van het Fransche moederland zal de zóne, liggende tusschen de in artikel 2 bedoelde linies en een lijn, die hemelsbreed op 50 kim van deze linies ligt, voor den duur van den wapenstilstand gede militariseerd worden. In Tunis zal de zóne, die gelegen is tusschen de tegenwoordige Libysch-Tunesisohe grens, en de lijn, die op de bijgevoegde kaart is aangegeven, voor den duur van den wapenstilstand gedemilitariseerd worden. In Algerije en in de ten Zuiden daar van gelegen Fransdh-Afrikaansche gebi»den, die aan Libye grenzen, zal een zóne, liggende tusschen de Libysche grens en een daarmede evenwijdig en op een afstand van 200 km daarvan loopende lijn, voor den duur van den wapenstilstand gedemilitariseerd worden. Zoolang de vijandelijkheden tusschen Italië en het Britsche Rijk duren, en voor den duur van den wapenstilstand, zal het gebied van de Fransche Somalikust geheel gedemilitari seerd worden. Voor den duur van den wapenstilstand zal Italië steeds volkomen het recht hebben ge bruik te maken van de haven en de haven installaties van Bzjiboeti alsmede voor het vervoer van eiken aard van den spoorweg DzjiboetlAddis Abeba, voor wat het Fran sche gedeelte betreft. Artikelen 4, 5 en 6 geven nadere uitwer kingen, evenals 7 tot en met 11, zie de demilitairisatie en demobilisatie regelen. De Fransche vloot Art 12 schrijft voor, dat de eenheden van de Fransche oorlogsvloot geconcentreerd zul len worden in de havens, die zullen worden aangewezen en dat deze gedemobiliseerd en ontwapend worden onder toezicht van Italië of van Duitschland behoudens de eenheden, waarvan de Italiaansche en de Duitsche regeering het gebruik zullen toestaan ter be scherming van de Fransche koloniale gebie den. Alle oorlogsschepen buiten het Fransche moederland, die niet erkend worden-als nood zakelijk voor de bescherming van de Fran sche koloniale belangen, moeten terugkeeren in de havens van het moederland. De Italiaansche regeering verklaart niet voornemens te zijn gedurende den tegenwoordigen oorlog de eenheden van de Fransche oorlogsvloot gesteld onder haar toezicht, te gebruiken en dat ze zelfs niet voornemens is aanspraken te laten gelden op de Fransche vloot bij het sluiten van den vrede. Gedurende den wapenstilstand echter zal ze den schepen kunnen vragen mijnen te vegen. Art. 13 betreft het overlaten aan de mor gen van de Fransche overheid binnen een termijn van tien dagen van alle mijnen in de zeegebieden, de versterkingen van militair- maritiemen aard en van zeesteunpunten, die gedemilitariseerd moeten worden. Art. 14 stelt vast, dat de Fransche regee ring, behalve de verplichting om op welke plaats ook geen enkelen vorm van vijandelijk heid tegen Italië te ondernemen, zichver bindt tot Frankrijks gewapende macht be- hoorende Fransche burgers te beletten in het algemeen het nationale gebied te verlaten om deel te nemen aan vijandelijkheden tegen Italië. Art. 15 schrijft voor, dat de Fransche re geering zich verplicht te beletten, dat oor logsschepen, vliegtuigen, wapens, krijgstuig en munitie van allerlei aard. in Fransch be zit of voorhanden in Fransch'of onder toe zicht van Frankrijk staande gebieden gediri geerd worden naar gebieden van het Britsche Rijk of ai\dere buitenlandsche staten. Artikelen 16 tot en met 23 geeft aanwij zingen omtrent de koopvaardijvloot, de vlieg tuigen enz. Art 24 stelt de modaliteiten vast van de inwerkingtreding van den wapenstilstand en het 25e en laatste artikel bepaalt, dat het wapenstilstandsverdrag van kracht zal blijven tot het sluiten van het vredesverdrag en dat het door Italië te allen tijde terstond kan worden opgezegd ingeval de Fransche regee ring de verplichingen die zij op zich genomen heeft niet nakomt. „De oorlog wordt voort gezet tegen Engeland" Het Italiaansche legerbericht Legerbericht no. 14 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Vannacht om 1 uur 35 zijn als gevolg van het onderteekenen van het wapenstilstands verdrag, de vijandelijkheden tusschen Italië en Frankrijk aan alle Italiaansche en over- zeesche fronten gestaakt. Een Italiaansche duikboot heeft een vijan delijk schip van 8000 ton tot zinken ge- braoht Een andere Italiaansche duikboot, die in de Roode Zee opereerde is niet op haar basis teruggekeerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis, werden geen militaire objecten geraakt. De bommen vielen op huizen in de oude Joden wijk, waarbij een twintigtal slachtoffers vielen. Vijandelijke vluchten boven Cagliari waarbij een dertigtal bommen geworpen wer den, richtten geen schade aan. Slechts werden enkele personen gewond. Twee pogingen om naar Palermo door te dringen, werden door Italiaapsche jagers verhinderd, waardoor de vijandelijke machines op de vlucht moesten slaan. De oorlog wordt voortgezet tegen Engeland en zal worden voortgezet tot aan de overwinning. Italiaansche commentaren Bij de onderteekening van den wapenstil stand en staking der vijandelijkheden schrijft de Popoio di Roma: Nu aan de Alpengrens de wapens worden neergelegd, worden in het geheele gebied van de Middellandsche Zee inclusief Afrika de acties van de Italiaansche strijdkrachten zegevierend voortgezet. Enge land, aldus het blad, behoort njet meer tot Europa. Reeds nemen alle Europeesche vol keren aan het verzet tegen de angelsaksische aanmatiging en overweldiging deel, nadat Duitschland en Italië op het vasteland met hun revoluties zijn voorgegaan. Frankrijk, het laatste bedrogen slachtoffer van de En- gelsche hebzucht, schijnt zelfs tot een heilig verzet tegen Engeland bereid te zijn. De reac tie van Frankrijk tegen zijn brutalen vroege- ren bondgenoot, die nooit genoeg vreemd bloed ziet vloeien, komt reeds in de verant woordelijke Fransche kringen duidelijk tot uiting. De krachten van de as, zoo schrijft de Cor- riere della Sera, worden thans tegenover En geland geplaatst. De wapenstilstand waarom Frankrijk verzocht heeft, beteekent niet alleen den ondergang van de Fransche militaire macht, doch ook het einde van het verschijn sel, dat veertig jaren lang zijn vernielende invloeden op de politieke gebeurtenissen in Europa heeft laten gelden t.w. de Fransch- Engelsche entente cordiale. Generaal-majoor Fritz Loeb gesneuveld Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De generaal-majoor Fritz Loeb, comman- deerende generaal en bevelhebber in een „Luftgau", is den viegerdoöd gestorven. De naam van generaal Loeb is nauw ver bonden met het vierjarenplan. Hij was van 1934 tot 1936 chef der bevoorrading in het rijksluchtvaartministerie en heeft zich groote verdiensten verworven bij den opbouw van de Duitsche luchtvaartindustrie. In 1934 werd hij tot chef van den staf voor grondstoffen en deviezen bij maarschalk Göring benoemd. Bij de organisatie van het vierjarenplan had hij tot taak de financieele kwesties van het program in samenwerking met de rijksminis teries van financiën en oeconomische zaken te behandelen. Bij de reorganisatie van het rijksministerie vo.or oeconomische zaken werd generaal Loeb met de leiding van de indus- trieele afdeeling belast. Nog hetzelfde jaar kwam hij terug bij het rijksluchtvaart ministerie. Bomaanval op Duisburg Het D.N.B. meldt: Naar thans eerst bekend is geworden, is in denzelfden nacht, waarin in de omgeving van Berlijn een ziekenhuis door Engelsche bom men werd beschadigd, een Engelsche lucht aanval ondernomen op Duisburg. Op de stadsdeelen Neudorf en Alsum werden 26 dynamietbommqn geworpen. Twee huizen onder één kap storten ineen. De Rijnschool werd beschadigd. Ook op Bielefeld werden dertig brandbommen geworpen, waardoor verscheidene daken in brand geraakten en andere schade aan huizen ontstond. Het ge bruik van 56 dynamiet- en brandbommen op deze beide steden doet ook hier, volgens Duitsche opvatting, uitkomen, dat slechts een terroriseering van de burgerbevolking werd beoogd. De bewering van het Britsche ministerie van luchtvaart, dat de Royal Air Force alleen militaire objecten aanvalt, wordt door deze gevallen, die slechts een greep zijn uit vele van dergelijke voorvallen, op doeltreffende wijze weerlegd. De toestand in Zuid-Afrika Het D.N.B. meldt uit Rome: De binnenlandsche toestand in Zuid-Afrika heeft zich volgens een uitvoerig bericht van Stefani uit San Paulo de Loanda (Portu- geesch-Angola) snel verscherpt en een hevig conflict tusschen de Engelschen en de Boeren in het leven geroepen. Elk oogenblik kan hieruit de burgeroorlog ontbranden. De vroegere minister-president, generaal Hertzog, die voor de zelfstandigheid van Zuid-Afrika opkomt, heeft een protest in gediend in verband met de oorlogsverklaring aan Italië, waarin het parlement niet is ge kend en welke derhalve onwettig is. Dit initiatief van Hertzog op parlementair ter rein is er, volgens Stefani, een bewijs voor, dat de gisting onder de Boeren voortdurend toeneemt. Hertzogs tegenspeler, de huidige minister-president Smuts, heeft een waar regiem van terreur ingevoerd, waarmee druk wordt geoefend op de Boeren. Groote afdeelingen mariniers zijn geland en „voor het bewaren van de openbare orde" over de voornaamste plaatsen verdeeld. Sedert Maandag worden in de hoofdplaatsen van de Unie Van Zuid-Afrika groote optochten ge houden, uit protest tegen de onwettige daden van de regeering-Smuts. Onder het zingen van het Zuid-Afrikaansche volkslied voert de fcrotesteerende menigte Zuid-Afrikaansche vlaggen met zich mee. Vooral in Transvaal dreigt de opwinding onder de bevolking het karakter van een opstand aan te nemen. De regeeringscrisis in Egypte Opdracht aan de Wafd Naar Reuter te Kairo verneemt, zou de vor ming van een nieuw coalitie-kabinet op komst zijn. De Egyptische minister van landsverde diging heeft de woorden bekend gemaakt, die voortaan als parool moeten gelden: „God, Vaderland en Koning". Koning Faroek van Egypte heeft naar de Londensche omroep meldt, na het aftreden van den minister-president, Ali Maher Pasja, den leider van de Wafd, Nahas Pasja, belast met de vorming van een nieuwe regeering. Nahas Pasja, heeft de opdracht echter afge wezen met motief, dat hij zonder nieuwe ver kiezingen zich niet kan belasten met de regeeringsformatie. De Wafd beschikt op het obgenblik over een minderheid in de Kamer, doch een meerderheid in den Senaat Japansche vlooteenheden naar Haiphong Het keizerlijke Japansche hoofd kwartier maakt bekend, dal een deel van de in Zuid-China gestationneerde Japansche vlooteenheden naar Hai phong (Fransch Indo-China) gezonden wordt, om controle uit le oefenen op hej goederenverkeer uit Fransch Indo- China naar de Chineesche provincie Joennan. De Asahi Sjimboen meldt, dat de Japansche regeering, in overleg met Frankrijk, heeft besloten, een commissie van veertig personen waaronder zoowel vertegenwoordigers van het leger als van het departement van buiten landsche zaken, naar Fransch Indo-China te zenden. De commissie staat onder leiding van een generaal-majoor, met den titel van inspecteur-generaal. De vreemde troepen in China. De Japansche regeering is voornemens nieuwe stappen te ondernemen in Italië, Frankrijk en Engeland wegens de in China gelegerde troepen dezer landen, meldt de Yomioeri. Het blad voegt hieraan toe, dat het deels voor Tsjiang Kai-sjek vriendelijke karakter der buitenlandsche concessies moet worden weggenomen. De Chineesche regeering te Nanking heeft reeds dienovereenkomstige stappen bij de betrokken derde mogendheden ondernomen en het teruggeven der concessies als principieel doel gesteld. Groote luchtaanval op Tsjoengking 135 Japansche vliegtuigen hebben gister middag in vier opeenvolgende groepen de regeeringswijk van Tsjoengking aangevallen. Er ontstonden verscheidene groote branden, die echter sppedig konden worden gebluscht Er werden ook strooibiljetten en pro-Japan- sche kranten uitgeworpen. Uit betrouwbare br.on verneemt het D.N.B. uit Tsjoengking, dat een zeer hevig luchtge vecht is ontstaan, waarhij verscheidene Ja pansche vliegtuigen zouden zijn neergescho ten. Diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Zuid-Slavië hervat Volgens een officieel te Moskou uitgegeven communiqué zijn diplomatieke betrekkingen tusschen de Sowj et-Unie en Zuid-Slavië, die sedert het einde van den wereldoorlog niet bestaan hebben, opgevat. In het communiqué wordt gezegd: Na het succesrijke einde van de economische onderhandelingen tusschen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië, en de daarop ge volgde uitwisseling der rectificatie-oorkonden hebben de regeeringqn der Sowj et-Unie en van Zuid-Slavië besloten formoele diploma tieke betrekkingen in het leven te roepen en tot dit doel diplomatieke vertegenwoordigers te benoemen. De Sowjetregeering heeft Victor Plotnikow, tot dusverre Sowj et-Russisch ge zant in. Noorwegen, benoemd tot haar gezant in Belgrado. De Zuid-Slavische regeering heeft hem reeds haar agreement verleend. De Zuid-Slavische regeering heeft Wilan Bawrilowitsj benoemd tot gezant in Moskou. De Sowjetregeering heeft hem eveneens haar agreement verleend. Eenige verruiming van de rantsoenen in Duitschland Een besluit opitrent de voorzieping met levensmiddelen in Duitschland gedurende de volgende maand opent, naar de Rheinische- Westfalische Zeitung meldt, de mogelijkheid meer boter te betrekken, stelt een ruimer kaasrantsoen in uitzicht en laat de gelegenheid zich meer dan de gewone suikerportie te ver schaffen met het oog op den inmaak. Èen verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied In het vandaag verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gehied betreffende maat regelen op het gebied van berichtgeving en fotografeeren. Hierin is het volgende bepaald: Het uitzenden en ontvangen door middel van draadlooze telegrafie en telefonie 5 1. „Hij, die van den Duitschen weer- machtbevelhebher in Nederland geen ver gunning daarvoor heeft gekregen, mag geen berichten, van welken aard ook, door middel van draadlooze telegrafie of tele fonie, of door middel van lichtsignalen uitzenden of ontvangen. S2. (1) „Hij. die zendinstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie of sein- lampen, of geschreven of gedrukte hand leidingen voor het gebruik daarvan, daad werkelijk in zijn bezit heeft, moet deze binnen drie dagen na het in werking tre den dezer verordening aan den burge meester der gemeente, waar deze zich bevinden, afgeven. (2) Hetzelfde geldt voor ontvanginstal- latles voor draadlooze telegrafie of tele fonie en de handleidingen voor het ge bruik daarvan, met uitzondering van de gebruikelijke radio-ontvangtoestellen voor het beluisteren van uitzendingen van omroepverenigingen. (3) Bovenstaande bepalingen zijn van over eenkomstige toepassing, wanneer iemand na het in werking treden dezer verordening zend- of ontvanginstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie, seinlampen of hand leidingen voor het gebruik daarvan, daad werkelijk in zijn bezit krijgt. (4) De burgemeester moet dengene, die een of meer van bovengenoemde voorwerpen in levert, een ontvangstbewijs geven. Hij is ver plicht de ingeleverde voorwerpen behoorlijk te bewaren. Het houden van duiven f 3. (1) „Hij die duiven, die geschikt zijn voor het overbrengen van berichten (postduiven), daadwerkelijk in zijn bezit heeft moet aangesloten zijn bij een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland toegelaten postduivenbond of •vereei\jging, of binnen 24 uur van zoo'n bond of vereeniging lid worden. (2) De leden van de in alinea 1 genoemde toegelaten postduivenbonden of -vereenigingen moeten voldoen aan de bevelen, die de Duit sche weermachtsbevelhebber in Nederland ten aanzien van het houden en opbergen van postduiven gegeven heeft of geeft. 4. (1) „Hij, die duiven, die in het algemeen in goed afgesloten rpimten ge houden worden (slagduiven), daadwerke lijk in zijn bezit heeft, moet een lijst van deze duiven opmaken. (2) De lijst moet van de handteekening van den houder voorzien en zichtbaar in het slag opgehangen worden. Een afschrift van de lijst moet aan den burgemeester der gemeente, viaar zich het slag bevindt, worden over handigd. (3) Bij verandering in den voorraad gehou den duiven zijn bovengenoemde bepalingen van overeenkomstige toepassing. (4) Is een duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring zit, bij het eerste lid worden afgesneden en met den ring ingeleverd worden. 5. „De burgemeester moet onderzoeken, of de aan hem ingevolge par.' 4 schriftelijk afgegeven lijsten volledig en juist zijn. 6. „Het is verboden duiven, van eiken aard, vrij le laten vliegen. 7. „Hij, bij wien een duif binnen vliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn bezit krijgt of vindt, moet deze, met de zich mogelijk bij de duif bevindende berichtkokers en mede- deelingen, aan den dichlslbijzijnden bur gemeester afgeven. Poolringen en derge lijke mogen, niet afgenomen worden. 5 8. „(1) Wanneer de Duitsche weer- machtsbevelhebber in Nederland het beveelt, moet de burgemeester de aan hem ingevolge paragrafen 2, 4 of 7 afgegeven duiven en voorwerpen afgeven aan de in het bevel vermelde instantie. (2) Met de afgifte houdt de verantwoor delijkheid van den burgemeester, ingevolge par. 2 alinea 4 en par. 7 alinea 2. op. Het maken van fotografieën en films 9. „Hij, die niet tot de Duitsche weermacht behoort, mag geen fotogra fieën of films van inrichtingen en ma teriaal, alsmede van leden van de Duit sche weermacht maken, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland afgegeven vergunningsbewijs. Personpn- opnamen van leden der Duitsche weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet ge troffen. 10. „De Duitsche -weermachtsbevelheb ber in Nederland kan uitzonderingen toe staan op de voorschriften van par. 2 alinea 1 tot en met 3, van paragrafen 3 tot en met 6 en van par. 7 alinea 1. Hij kan aan de toestemming voorwaarden verbinden. De toestemming is te allen tijde herroepelijk. 11. „De Duitsche weermachtsbevelheb ber in Nederland kan zijn bevoegdheden ingevolge par. 1, par. 8 ^alinea 1, par. 9 en par. 10 in het algpmeqn of in bijzondere gevallen aan hem ondergeschikte instanties, die ingevolge par. 3 alinea 2 ook aan andere instanties of personen overdragen. De strafbepalingen 12. (1) Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met de bepalingen van paragrafen 1 tot en met 9 of van de ingevolge par. 10 eersten zin gegeven toeslemming gebruik maakt, zonder zich le houden aan de dt# voorwaarden, wordt (Duitsch recht) gestraft (2) In ernstige gevalleB lijk in strijd handelep (Duitsch recht) of de ,e sproken worden. 13. „De algemeent de Duitsche strafwetten komslige toepassing. 8 14. „Het in strijd hasc gen van deze verordening: zin van par. 1 onder 1 j no 12/1940 van den Rijjti het bezette Nederlandschtel de bevoegdheid van den 15. „De voorschriftij] luisteren naar radio-ui^( overige bestaande strafr^ ten blijven van kracht, i 16. „Deze verorden^ op den dag van afkont vandaag. Red.) De teruggekeerde krf Verzend geen brieven mei I Aangezien de Nederlaa genen uit Duitschland P zijn, nemen de Nederig? geen brieven enz. voor deiL genen meer aan. Postzenf; liggen, zullen worden ter^< e Zij die thans nog in qi keeren kunnen zich ff algemeene informatief Nu de Nederlandsche r die naar Duitschland vrijwel allen zijn teruggdr ding van het algemeenF aan, dat de groote meenf vragen om inlichtingen, f vangen, door den terugkei als vervallen kan wordi, zou voor het informatie-bi, ben, thans nog inlichting naar verblijfplaats en k' teruggekeerden. Daarom verzoekt de leifi hun, die thans nog in on%( over lot en verblijfplaats! militairen, zich opnieB het Algemeen Informal Voorhout 7, Den Haag, cf kele briefkaart, waarop Al ien, dat zij hun verzoelL handhaven. Generaal pardon, i Zegelw Het is gebleken, dat hi1 kend gemaakte zgn. getj sommige belastingen bij i j tingschuldigen den wenscr ook voor overtredingen v aan den lande verschuldig nog te voldoen, indien hc genheid zou worden gebc< zich bloot stellen aan vo: In verband daarmede i u onrechte ongeregelde stut gezegelde stuKKen tot ën i1 de ambtenaren van het zf - aangeboden ter zegeling d ling dan plaats vindt zond j wordt opgemaakt of boete In het bijzonder zal I belang zijn voor polissen het buitenland gesloten ve buitenlandsche effecten, belanghebbenden in ontv zonder dat de stukken tij aangeboden. De regeling f alle andere aan zegelrechl ken gelden. De zegeling zal plaats ling van het recht, dat t< j bieding verschuldigd wai» sche effecten echter, we i van het bovenstaande in I uiterlijk 15 Juli 1940 woi het recht berekend word in het tvfeede kalender v/aren aangeboden. Geen kweekelinge1 het buitenge?1 onder? In de Mededeelingen u van onderwijs is een ra brief gepubliceerd waaru lating van kweekelingen voor buitengewoon onde geacht met het karakter Lager Onderwijswet al r De minister vereenig 1 schikking met de ziens van den inspecteur va^.{ onderwijs. GOEDE VANGST De politie te Veenei landbouwer V. H. huis: men vermoedde, dat dl kleinzoon een boerderij was van een gestolen had een verrassend resi den negen fietsen, die borgen waren en die diefstal, gevonden. In ee de pelitie vervolgens ijzerdraad, rollen gaas e moest twee vrachtauto'i» het gestolen goed te vt~ bleek de landbouwer in een dubbelloopsgeweer, als zijn kleinzoon opgesl VERDACHT VAÏ GEARRES Op verzoek van de p den afgeloopen nacht il Van Lumeystraat te 'sfi sohe politie gearresteerd A., die verdacht wordt vanmorgen op transport terdam. AANRIJ?! Gisteravond ca. half jarige reiziger A. Fervj* met zijn auto van Leeuf Harlingen! Onder DroniJr staanden bespannen fl>k\ juist toen aqn de andert^ ton bier geladen vra#. raakte bekneld. De auto? kaar gedrukt. De vradd enkele boomen terecht meld op den berm tot st3 moedelijk met een ernst? naar het diaconessenhuisj® voerd. De bestuurder b H. Klip, eveneens uit Q( wonden aan handen en^ plaatse verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2