M Air Ik JUNI 1940 ^nieuws llecte Nationaal •^comité PAG. 6 U Ber gehouden collecte bi Hulpc°mit^ 1940 heeft taatcollec16 f 2084« huis- 699). Aan het welslagen •t een aantal militairen, iensoommandant, overste legenheid waren gesteld te nemen, voorts helpers lis en leerlingen van de i Revvaa rsch ooionder wijze- 'sjes-H.B.S. Het plaatselijk alien hartelijk dank. p vooif K.N.zTb"" Ingestelde jelllie tegen het reserve- un^«y^itie-wedstrljd DePZijl II wkui iele chnit Sia/d. Rijn WEG WEER OPEN ^^Hjerde Saten is opge- [klaring van de Zuid- 1 Deze weg is thans in- ruN VISCHWATER ieente worden verhuurd Im, ^eente w «Bsuyben te Aarlanderveen. ,UKE STAND. «Mgrinus Marl*. Cornelia Catharlna idem, Wilhelmina C. Hoaij- r.k., 1 vrPrins Hendrik- fes Hendrikstraat 17. Johan- irocp. n.h 1 vr., Steekter- Achterdijk 63, Maas van nh., 1 m.. Vinkebuurt 66; instraal 45, Reinerus J. Ver- Noordeinde 18a: Hilversum, U P. Vos (wed. Dirk Bijl). itephanus Achilles Schouten, a Petronella van der Sluijs, pioldus Kalmijn,oud 19 jaar ~Hka Zondag, oud 25 jai 56{de Knijff, oud 29 jaar iet Dirkje Visser, oud 21 jaar. 78 U tOU. «O',.— 397.000 51: «koop 5,haassen wordt 247 .«ebroken. at, ontvanger van de Regi- av inschrijving betreffende 3fi van het bekende hotel hoogste inschrijfster de 42ttmsterdam voor de som 46 T4t a/d. Rijn JgjnrERBOD. 76? tvermatigen aanvoer van ...aan de veilingen tegen te 4^foenten- en Fruitcentrale jjten rooiverbod uitgevaar- 2gjeden in Katwijk en om spelen worden gerooid. 't IS IN DE MAN Sirs van Katwijk aan Zee, -tkloon hadden ontvangen, feven aan. Zij gebruikten drank, zoodat zij ver log naar huis moesten en Vieid de rust van het dorp jjd was, dat de politie er fen enkelen opbracht naar 4.«alkenburg. 5.72, 6.90fk werd een collecte ge- Iconie en de kerk, van de "^Wsterkerk te Valkenburg. ;oeg 119.85. !oo:derdorp n°.'$0r kerkschade. ^«reformeerde kerk gehou- k>eve der door den oorlog i Elfde kerken in Nederland, Juni^e van Rotterdam, heeft Van 26.98. 'ERS GEREF. KERK. 5ntstaan door het periodiek bedingen P. J. Goedhart. nnj jj®®1 en den diaken D. van n8 gekozen de heeren E- v. d. Wyngaard en G. Blaken de heer J. J. Wolff. pNDEN OVERLEDEN f Oskam, wonende op het Wsluis, die onlangs, daar- geraakte, ernstig thans aan de gevolgen iaat beginnen ■vergadering van het be- -Viging tot bestrijding van iitvPhen aan den Rijn en laS is o.m. besloten, dat de definitief op 1 Juli a.s. zal aanvangen. Na geruimen tijd van voorbereiding, waar bij vooral het werven van leden-deelnemers onder de middenstanders met kracht ter hand is genomen, bleek thans het ledental reeds zoo groot te zijn, dat men met gerustheid de Onderlinge Verzekering kan aanvangen. Na een korte onderbreking der werkzaam heden, in verband met de op 10 Mei j.L in getreden zeer bijzondere omstandigheden, bleek daarna juist ook de onzekere toekomst voor velen een stimulans om tot de V.Z.K. toe te treden. De voorzitter, de heer W. B. Kroon, dankte de leden van het voorloopig bestuur, heeren artsen e.a. voor de reeds verleende of toegezegde medewerking. De groote symphatie, waarmede deze jonge vereeniging in Alphen a. d. Rijn en omgeving is ontvangen is ongetwijfeld een waarborg voor het welslagen van het belangrijke werk dat zij zich als doel gesteld heeft. Besloten werd, dat aan de uitbreiding van het aantal leden steeds de meeste aandacht zal worden geschonken. Binnen korten tijd zal de eerste ledenvergadering gehouden worden o.a. voor de verkiezing van een definitief bestuur en vaststelling van het reglement. C.G.W. NIEUWS. A.s. Woensdag te halfacht heeft op het terrein aan de Maresingcl (Zwarte pad) een voetbalwed strijd plaats tusschcn een "C. G. W comb, en een elftal bestaande uit personeel der firma Hoeken (De Waard). Voor haar werklooze leden heeft het bes C.G.W. een vischwedstrijd uitgeschreven gehouden zal worden op Donderdag 27 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Hermanus HendrHtus Maria, 1 P. A. M. Borstlao. Leidschendam B. en W. deelen mede, dat geen hooger be roep is ingesteld tegen de goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit van 21 De cember 1939 inzake opheffing van de openb. school aan den Prinses Julianaweg. De school kan nog 3 maanden in stand gehouden worden, doch uiterlijk tot het einde van den loopenden cursus zijnde 31 Maart 1941. De O.L. school aan de Westvliet zal weder in gebruik worden genomen, zoodat de leerlingen van de Pr. Julianaweg kunnen worden overgeplaatst. Voorgesteld wordt de o.l. school Pr. Julianaweg per 31 Maart a.s. op te heffen. RAADSBESLUITEN GOEDGEKEURD Het raadsbesluit van 22 April j.l. inzake overname van de schulden der R.K. Bouw- ver. Eensgezindheid, door de R.K. Woning- bouwver. St. Jozef, hebben Ged. Staten goed gekeurd. Ged. Staten hebben goedgekeurd, de door den raad op 1 Februari j.l. vastgestelde bouwverordening. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening 1939 van de Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Van de ver leende subsidie groot 44,000 is verbruikt 39.535.26. ROODE KRUIS b. en w. stellen voor, subsidie te verleenen aan het Roode Kruis, voor het schoonhouden, verlichten en verwarmen van haar lokaal in de O.L. school aan de Prinses Julianaweg, voor 40 per jaar, mits van ieder vereeni- gingsjaar de rekening en begrooting aan hen wordt overlegd. ZITTING SCHOOLARTS De schoolarts zal Woensdag a.s. van 34 uur weder in het gemeentehuis zitting houden. RESTITUTIE VISCHRECHT Met ingang van 1 Januari werd het vischrecht bi de Stom pwijksche vaart, de Knip6k>ot en de Nieuwe Vaart na openbare inschrijving verpacht aan M. M. van Veen. (Er loopt nog een beroep van den heer Molenaar op Ged. Staten, inzake deze verpachting, welke volgens den heer Molenaar niet openbaar -1 In •rband met de vorst in den afgeloopen welke aan de vin-eherij schade heeft ge- raagt de heer van Veen restitutie van de BIJ DE KOSTVERLORENWEG UITKEERING B-STEUN 1. en W. stellen gemiddelde aar OVERDRACHT. VAN GROND Lc heer C. J. van der Togt, Damlaan 4, wenscht ten voor zijn pand gelegen stukje grond gratis aan de gemeente over te dragen, waarom B. en W. RADIO-REDUCTIEBONS D« Radio-Luisteraars-Commissie, bestaande uit Vara, N.C.R.V en KR O., zal morgen, weder in hotel de Zwaan van 7—8 uur zitting honden tot het aan steuntrekkenden uitreiken van reductie bons. Overgelegd moet worden, de stempelkaart enen het laatste betaalde distributiekwitantie. Zij die lid zijn van e< n der OmroeDvereenigmgen en aanspraak maken op extra reductie moeten ook dit bewijs overleggen Aan kinderen worden geen bons meegegeven BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A M. Vreeburg, geb. Woonin M. A. Warmerdam, geb. van Noort. z. C. boom. geb. Verdegem. z. Ondertrouwd: A. Wenneker en J A. v. C D. L. van der Togt en J. W. Spigt. Overleden: C. M Alblas, geb. van 't Riet Sassenheim OPBRENGST COLLECTE. De gehouden collecte Nationaal Hulpcomité -an Zaterdag j.l. heeft opgebracht 609.43. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Bruine portemonnaie, 1 kleine portemon- naie met inhoud* 1 bl. ceintuur, 1 regenjas en damesportemonnaie met inhoud, 1 zijden portemonnaie met inhoud, 1 vulpenhouder, 1 zilveren rozenkrans, 1 dames polshorloge, 1 koffer en 1 zilveren damesarmband. GESLAAGD. Voor het diploma machineschrijven, uitge reikt door de Ned. R.K. Bond van Leeraren in Machineschrijven en Stenografie St. Gene- sius zyn geslaagd: Ria Bader, Ria van Reesen, Agnes Teemstra, Theo Homan, Piet Ruigrok, Matthieu Sniers, Pieter Wensten en Jo Caspers WAARSCHUWING. De politie vestigt er de aandacht op, dat alle 'vuilverbrandingen vóór zonsondergang gedoofd moeten zijn. Voorschoten B. en W. hebben van het regeeringscom- missariaat voor wederopbouw bericht ont vangen, dat de bouw van 15 arbeiderswonin gen aan de Nieuw-Voordorpstraat voorloopig niet wordt goedgekeurd* ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier stonden Zaterdag j.l. als werkzoeken den ingeschreven 106 personen, (vorige week 160 personen). Over hetzelfde tijdvak verle den jaar bedroeg het aantal werkloozen in totaal 80 personen. 1. A. J. v. BaUegoyen de Jong. Goes; 2. C. W 1-tzelaar. Utrecht; 3 A. Th. baron v; 'den. Rotterdam; 12 J F. Oosterwerff, Leeu\ 13. L. R. P. Schoonheim, Wassenaar; 14. H. A. Saint-Martin. Seheveningen; 15 A. R. C Terpstra. Den Haag; 16. J Wagner. Rotterdam; 17. Djie Ting ten. Kediri (Indiè). Afgewezen: geene. Wetenschappen Het een en ander over saccharine „Leugenraikar* Dr. M W. schrijft ons: Zooals het met vele vondsten het geval is geweest, zoo ging het ook indertijd met de saccharine. Deze stof werd niet doelbewust „uilgevonden", maar de ontdekking is aan een toevallige omstandigheid te danken geweest. In 1879 bemerkte een scheikundige, Fahlberg genaamd, dat plotseling bij zijn onderzoekingen alles wat hij aanraakte een zoeten smaak aan nam. Hij en zijn assistent waren dien avond bezig geweest met het zoeken naar een derivaat van toluol, een verbinding, die later o.a. in de kleurstofindustrie een groote rol heeft ge speeld. Onmiddellijk begreep hij, dat zich toe vallig hierbij een stof gevormd had, die uit een technisch oogpunt zeer belangrijk zou kunnen zijn en de uitvinder rustte niet, vóór hij de nieuwe zoetstof gevonden en geïdentificeerd had. Wij zullen ons niet verdiepen in de moei lijkheden, die zich hierbij voordeden, maar vol staan met de mcdedeeling, dat Fahlberg door systematisch terugwerken uit dit labyrinth raakte en kon uitzoeken, dat een bepaalde ver binding het ortho-sulfamido-benzoëzuuranhy- dride, den intens zoeten smaak teweeg bracht. De nieuwe stof werd „saccharine" gedoopt, naar analogie van saccharose, den wetenschappelij- ken naam voor riet- of bietsuiker. Weldra werd te New-York met hulp van een familielid. List genaamd, een kleine proefinstallatie ingericht cn spoedig werd de nieuwe zoetstof als „saccha rine" in den handel gebracht. De verbinding bleek ongeveer 500 maal zoo zoet als suiker te zijn, was slecht oplosbaar in koud en iets beter in kokend water. De oorspronkelijke bedoeling luidde, om met deze zoetstof aardappelstroop (ook als glucose-zetmeel- of banketbakkerstroop bekend) een suikerstroop die wel voedzaam, maar veel minder zoet is dan de gewone suiker, aan te zoeten. Op deze wijze zou inderdaad voor den consument een voordeel ontstaan en de voedende kracht van het mengsel, zou slechts weinig bij suiker ten achter staan. Ondertus- schen had Fahlberg zijn fabriek naar Duitsch- land overgebracht, waar het bedrijf weldra een grooten omvang nam. Toch zijn de gouden bergen, die men zich aanvankelijk van deze fabricage voorstelde, nimmer in vervulling ggaan. Zoowel het publiek als de handelaren en verkoopers zijn daarvan oorzaak geweest. Voor saccharine werd vaak een geheel onjuiste en verkeerde reclame ge maakt. Weldra werd de groote menigte wijs gemaakt, dat één gram saccharine, een pond suiker kon vervangen en dit was natuurlijk sterk misleidend. Had men zich aan de oorspronkelijke bedoe ling gehouden en saccharine alleen gebruikt om glucosestroop aan te zoeten, dan zou het oordeel van hygiënisten en voedingsmiddel- scheikundigen veel milder geweest zijn. In dat geval zou saccharine te vergelijken zijn geweest, met andere aromatische bestanddeelen bijv. vanilline of vruchten-aethers, die aan pudding poeder, limonade enz. worden toegevoegd om deze te aromatiseeren. Het feit dat men saccha rine gebruiken ging als vervangingsmiddel van suiker, ls oorzaak geweest, dat men is gaan spreken van „leugensuiker", een epitheton, dat inderdaad een strenge veroordeeling van deze stof inhield. In de meeste landen werden nu weldra verbodsbepalingen voor het gebruik van kunstmatige verzoetingsmiddelen in voedsel in gevoerd. Deze bepalingen werden behoudens enkele uitzonderingen, tot op heden gehand haafd (in bier is het gebruik van een spoortje toegestaan en overigens in voedingsmiddelen voor suikerzieken, mits het vermeld wordt.) Over de eventueele schadelijkheid van saccha rine bestaat een uitgebreide literatuur Een positieve uitspraak, dat de verbinding schade lijke of vergiftige eigenschappen heeft, is nergens te vinden, echter bij onmatig en over dreven gebruik kunnen de onschuldigste stoffen gevaarlijk worden. De mogelijkheid van mis bruik, werd door de deskundigen steeds onder de oogen gezien en daarom luidde het oordeel over saccharine ook nimmer gunstig. Niet onaardig is een vergelijking die men in de literatuur aantreft Hierin worden de saccha rine en verwante verbindingen vergeleken met.. inbrekcrswerkluigen. Op zich zelf doen ze geen kwaad maar toch moet de ^fabri cage verboden of althans gecontroleerd worden, omdat er zooveel kwaad mede gedaan wordt. Welke toleranties er in verband met de gewij zigde toestanden nog zullen komen, is niet te voorzien, het meest rationeele zou zijn, om de goedkoope banketbakkersstroop met saccharine te zoeten en dit op het etiket te vermelden. Op één omstandigheid moet hier nog den nadruk gevestigd worden. De gebruiker went spoedig aan de zoetstof en moet dan telkens een grootere dosis nemen, om dezelfden indruk van zoetkracht te krijgen. Ons smaakorgaan wordt dus in dit geval zeer snel afgestompt en dit is speciaal voor een stof met de zoetkracht van saccharine, een gevaar waarmede wel degelijk rekening gehouden moet worden. oude wegen op de veluwe Het terugvinden der oudere verbindingen veelal onmogelijk In het onlangs verschenen Deel XLIII van de bijdragen en medcdeelingen van Gelre (S Gouda Quint, Arnhem) heeft dr. F. Leyden een uitvoerig en met een kaartje toegelicht artikel geschreven over oude wegen op de Veluwe. „De eenzaamheid, het ouderwetsche uiterlijk der zandwegjes en het geheimzinnige waas van min of meer legendarische verhalen, die over dit gedeelte van Nederland in zwang zijn, hebben sedert langen tijd de verbeelding van schrijvers en liefhebbers aangewakkerd." Doch dr. Leyden constateert, dat vele ge schriften over dat onderwerp, uitingen van fantasie zijn en geen zakelijk en wetenschappe lijk betoog. Hij signaleert als wetenschappelijk onvoldoende gefundeerd vele geschriften van Ds. O. G. Heldring en R. H. Graadt Jonckers, Kremer, Jac. Gazenbeek. Hij constateert dan voorts: „Men zou kunnen veronderstellen, dat de Veluwe een bijzonder geschikt terrein voor de studie van oude wegen is. Immers, de be zoeker wordt telkens weer getroffen door den indruk van een ongerepte natuur, en in ver band met de talrijke vondsten, zelfs uit den vóór-historischen tijd, is het begrijpelijk, dat ook aan de verschillende bestanddeelen van dit landschap een min of meer hooge ouderdom wordt toegekend. Dat dit echter slechts in zeer beperkte mate het geval is en zelfs kan zijn, wordt al duidelijk, voor wie de geweldige veranderingen van dit landschap in het oog houdt, veranderingen van een zeer jongen tijd, die gedeeltelijk nog onder onze oogen haar voortgang vinden. Immers hebben de werk zaamheden van het Staatsboschbeheer en de Nederlandsche Heide-maatschappij in de laatste decennia het uiterlijk van de Veluwe zóó grondig gewijzigd, dat het terugvinden van oudere verhoudingen op de tegenwoordige staf kaarten veelal onmogelijk is geworden. Juist het wegennet is hierdoor in de sterkste mate getroffen. Deze diepgaande omwenteling ge durende de laatste halve eeuw gaat gepaard met het ontstaan van het moderne net van verharde straatwegen, die slechts gedeeltelijk oudere routes volgen en ook in dat geval tal van voormalige kronkelingen en typische om wegen afsnijden, terwijl de oudere zandwegjes geheel verdwenen zijn. Met het ontstaan van talrijke nieuwe wegen en de meer en meer vervaagde herinnering aan de oudere toe standen hebben buitendien talrijke namen in gang gevonden, zelfs op de stafkaarten, die bepaald misleidend zijn, omdat zij onder het aanschijn van oude namen op zuivere wille keur berusten." Een vrij teleurstellend resultaat Dr. Leyden heeft gedurende eenige jaren getracht, de oude wegen op de Veluwe zooveel mogelijk terug te vinden en ook in hun be: teekenis te begrijpen. Het resultaat is vrij teleurstellend Feitelijk oude wegen, die dus ten minste uit de Middeleeuwen zouden dag- teekenen, zijn ook op de Veluwe een zeldzaam heid Of er vroeger meer oude wegen hebben bestaan dan nu valt moeilijk te beoordeelen. want de Veluwe neemt, tegen de verwachting in. van de landschappen in het Oosten van Nederland, in zooverre een ongunstige positie in, dat hier in de 17e eeuw een meedoogenlooze opruiming van oudere toestanden heeft plaats gebonden. Schrijver vestigt er de aandacht op. dat de Veluwe steeds door het jachtterrein der stad houders is geweest en dat zij vooral door het langdurig en herhaalde verblijf van den Ko ning-Stadhouder Willem III schier tallooze iachtwegcn heeft gekregen: op last van Willem III óf nieuw aangelegd öf uit oudere wegen herschapen. Schrijver acht het echter niet twijfelachtig, dat inderdaad eenige belangrijke oudere wegen hun beloop ook over de Vpiuwe hebben gehad. De werkelijk oude wegen In zijn artikel geeft hij een overzicht over hetgeen thans nog van oude wegen op de Ve luwe is terug te vinden, al doet hij dit slechts met voorbehoud. Bü zijn archiefstudie heeft hij veel medewerking ondervonden van den rijksarchivaris in Gelderland, jhr. mr. Martens van Sevenhoven. Zelf heeft hij heel wat ter reinstudie verricht en vooral over de wegen, voor de jacht aangelegd op de Veluwe voor den Koning-Stadhouder, kon hij vrij helder licht werpen. De studie van dr. Leyden gaat allereerst over de „Hessenwegen". Deze „Hes senwegen" hebben ook op de Veluwe door hun typisch karakter van wegen over groote afstan den een eigenaardige en afzonderlijke functie gehad. Zij vormden geen middelen van com municatie tusschen de talrijke kleine Veluwe- dorpjes. Zij meden zelfs op zeer duidelijke v/ijze nagenoeg alle nederzettingen in den om trek. Vandaar ook thans nog hun speciale aantrekkelijkheid. Deze wegen zijn inderdaad geheimzinnig en onbegrijpelijk in hun beloop door hun diepste eenzaamheid. De eindpunten van deze wegen laten geen twijfel aan hun ouderdom en oorspronkelijke functie. Zij zijn slechts verklaarbaar uit strategische en mili taire oogpunten. Een tweede punt van studie waren de Hanzewegen. Het zijn de onmiddel lijke verbindingen cler voormalige Nederland sche Hanzesteden onderling. Ondanks alle la tere wijzigingen is nog een vrij aanzienlijk aantal van oude Hanzewegen op de Vluwe te rug te vinden en wel te meer, hoe verder we ons verwijderen van de eigenlijke jachtter reinen tusschen het Loo, Dieren, en de om geving van Renkum en Ede. De „Konings wegen" worden vervolgens behandeld. Het is jammer, aldus constateert dr. Leyden, dat wij slechts in een zeer klein aantal gevallen nauw keurig weten, langs welke plekken op de Hooge Veluwe de jachtondememingen van Wil lem III hebben plaats gevonden. Daar waar dit wel het geval is. is dit niet alleen een belang rijk hulpmiddel voor het terugvinden van oude jachtwegen. maar vinden we ook inder daad telkens typische wegen terug met het uiterlijk der oude „Koningswegen". Doordat ons dit hulpmiddel echter slechts bij uitzon dering ter beschikking staat, blijft thans niets anders over dan na zorgvuldige raadpleging van de beschikbare kaarten al die wegen, die al vóór de moderne bebossching in wezen wa ren en door hun beloop eenigszins verward lijken, in het terrein persoonlijk te onderzoe ken. Het lijkt schrijver toe, dat nu ziender- oogen zoowel ouds in het landschap ver dwijnt, het nu de hóógste tijd is deze taak te aanvaarden! Nog andere wegen (ook buurtwe gen) op de Veluwe, zijn door schrijver be studeerd. Aan het slot van het artikel concludeert dr- Leyden. dat slechts een miniem klein aantal wegen binnen het kader van de eigenlijke Veluwe, dateerende van vóór het midden der 17e eeuw het tijdperk der verminking heeft overleefd. Detailstudie, ook archiefstudie, thans zeer noodzakelijk Het zal wellicht nóóit mogelijk zijn, te komen tot een feitelijke opheldering van den toestand, zooals deze zich vóór het midden der 17e eeuw heeft voorgedaan. „En toch zijn er juist op de Veluwe die stomme getuigen van een grijs ver leden", die ook heden ten dage nog aantoonen, hoe een vrij dichte bevolking al ten tijde van het begin van onze tijdrekening en misschien zelfs nog vroeger hier heeft gewoond en dus ook ongetwijfeld een onderling verkeer heett onderhouden. Telkens weer levert de bodem merkwaardige vondsten op en de geschiedenis der voormalige marken leert tevens, dat ge woonten en gebruiken van een vroeg Ger- maansch verleden juist hier tot een zeer laten tijd gehandhaafd bleven". De schrijver komt tenslotte op tegen de dik wijls geuite opinie, volgens welke de plaatse lijke geschiedenis van de Veluwe eigenlijk als zonder eenig belang moet worden beschouwd: „Juist de studie der oude wegen en juist een zuiver wetenschappelijk onderzoek, los van min of meer mystieke voorstellingen van litterairen aard, leidt tot de conclusie, dat hier zeer veel is gebeurd. De details kunnen wij echter thans nog slechts gissen. Het lijkt mij (dr. F. Leyden) de voornaamste plicht van allen, die in het ver leden van de Veluwe belang stellen, zoo veel mogelijk van hun kant mede te werken aan hst bijeenbrengen van het schaarsche materiaal, dat ongetwijfeld hier en daar uit plaatselijke archie ven en oude stukken nog kan worden aange- Aan het artikel zijn als bijlagen eenige plaat sen gevoegd uit de archieven, betrekking heb bende op den aanleg van de breede jachtwegen door den Koning-Stadhouder. Het publiek kwam gelden opvragen Reeds in de maanden voor den oorlog had den de terugbetalingen regelmatig den inleg overtroffen. Bij de bank bedroeg het totaal der terugbetalingen in de periode 10 t/m. 26 Mei slechts 293,237. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de kan toren van 10 t/m. 21 Mei waren gesloten. Van 27 Mei t/m. 1 Juni werd 535,949 en van 3 t/m. 8 Juni 747,714 en van 10 t/m. 15 Juni 753,390 terugbetaald. Uiteraard bleef het bedrag van den inleg onder de heerschende omstandigheden zeer gering van omvang. Toch valt er in dit opzicht geleidelijk aan een verbetering te bespeuren. Op 22 Mei, den eersten dag dat de kantoren heropend waren, werd 900 bij de Spaarbank te Rotterdam ingelegd. Op 23 Mei bedroeg de inleg 154,000, waarvan echter 142,000 op rekening van bijgeschreven pensioenen kwam; 24 Mei was er 2700 inleg, 25 Mei 4000. Ongeveer midden Juni bedroegen de totalen van den inleg llsOOO, 15,000 en 26,000 per dag. Op 18 Juni was er een inleg van 39,000. Samenvattend kunnen de volgende inlegcijfers worden gegeven: 10 t/m. 26 Mei 162,529, 27 Mei t/m. 1 Juni 39,973, 3 t/m. 8 Juni 47,015, 10 t/m. 15 Juni 71,000. Gezien de groote behoefte aan geld, die er te Rotterdam bij velen bestaat als gevolg van het verlies van huis, huisraad, kleeding, voorraden etc. vallen de totalen der terug betalingen hier zeker niet tegen. Dank zij de groote liquiditeit van de Spaarbank te Rotterdam baart de geldvoor- ziening tot heden geen zorgen. Duidelijk bljjkt dit uit het feit, dat tot dusverre slechts kort loopend papier bij de Nederlandsche Bank behoefde te worden beleend. De schade aan panden Gezien het groote aantal panden, dat te Rotterdam verwoest is, behoeft het geen verwondering te wekken, dat ook onderpan den van hypothecaire leeningen verstrekt door de bank. werden vernield. Per 31 December j.L had de bank in totaal 6.377.000 aan hypotheken uitstaan, waar van 3.597.000 te Rotterdam. De schade toe gebracht aan hypothecaire onderpanden der bank te Rotterdam bedraagt naar raming 8 ton, waarbij is aangenomen dat de grond behoorende bij deze onderpanden een waarde vertegenwoordigt van 4 ton, zoodat het totaal der betreffende hypothecaire leeningen 1,2 millioen bedraagt Omtrent den werkelijken omvang van de schade, welke de bank zal lijden, valt natuurlijk nog niets te zeggen, zoolang men niet weet hoe de schadeloosstel ling zal worden geregeld. Sinds eenigen tijd werkt de organisatie van het schoolsparen weer op normale wijze. Reeds in 1875 werd met dit schoolsparen begonnen. Op pl.m. 140 scholen vindt deze nlijkt de droomen het schoolkind wijze van sparen plaats. De hervatting van het werk door deze organisatie blijkt door ouders en schoolhoofden te worden geap precieerd. De laatste jaren viel er een opleving in deze afdeeling waar te nemen. Deze werd tot stand gebracht door beter en blijvend contact te zoeken met de school hoofden en het onderwijzend personeel. Het ontvangen bedrag beliep in 1939 ruim 100,000 tegen pl.m. 86,000 in 1938 en 80.000 in 1937. Binnenlandsch Nieuws DE „POLYANTHA" IN EERE HERSTELD hoe de spaarders reageerden Het vertrouwen keert spoedig terug Perioden van bijzondere spanning op politiek gebied gingen de laatste jaren steeds gepaard met een toeneming der terugbetalingen en een vermindering van den inleg bij de spaarbanken in ons land. In 1939 was zulks b.v. het geval in hel voorjaar, toen Italië tot de bezetting van Albanië overging en eind Augustus-begin September bij het uitbreken van den oor log. Men vraagt zich thans onwillekeurig af, hoe hebben de spaarders op de jongste gebeurtenissen in ons land gereageerd. De Spaarbank te Rotterdam is een der grootste instellingen in haar branche afge zien natuurlijk van de Rijkspostspaarbank in het land. Op 31 December j.l. was aan inleggers 45,360,117 verschuldigd. Het aantal hoofden van rekeningen bedroeg niet minder dan 197,552. Het hoofdkantoor van de bank aan de Botersloot heeft als gevolg van den brand te Rotterdam ernstige schade geleden. Een groot cultureel verlies was, dat de uitgebreide bibliotheek op het gebied van het spaarbank wezen een unicum in ons land verloren ging. Donderdag 16 Mei kwam de directie voor het eerst in het hoofdkantoor en nam zij de verwoesting op. Met het opruimingswerk, dichtmaken van ramen en hal en bruikbaar maken van de hiervoor in aanmerking komende lokalen deze bevinden zich slechts in de parterre-verdieping werd terstond begonnen. Zoowel de eerste als de tweede etage was geheel uitgebrand, uitgezonderd een reserve-lokaal aan den Boterslootkant, waar thans de boekhouding is gevestigd. De mooie kaart van de Vou, die daar hangt en onder de huidige omstandigheden wel bij zonder tragische herinneringen gewekt, is ge lukkig onbeschadigd gebleven. Evenals bij de andere bankinstellingen in Rotterdam waren de kluizen voor de waarden, de administratie en de kluisloketten geheel intact gebleven. Reeds op Maandag 20 Mei kon het werk op het hoofdkantoor worden hervat. Daar er echter geen telefoonverbinding bestond en men niet de beschikking had over electriciteit, moest men zich wel eenigszins behelpen. Van de 19 bijkantoren der bank waren er 4 door brand vernield, n.l. de kantoren Schie- damschesingel, Goudscheweg, Lusthofstraat en Schieweg. Voorts was er schade toege bracht aan het kantoor Oostplein, welke echter kan worden hersteld. De overige bijkantoren waren vrijwel intact en op Dins dag 22 Mei konden er 9 daarvan worden heropend. In verband met de buitengewone omstan digheden moest een maximum grens voor de terugbetaling worden vastgesteld. De Neder landsche Spaarbankbond, waarbij het meeren- deel der spaarbanken in ons land is aange sloten, had als advies gegeven een maximum van 25 per boekje, per week terug te betalen. Van 2228 Mei werd hieraan te Rotterdam de hand gehouden. In de daaraan-, volgende week werd dit bedrag tot 50 en'J daarna tot 100 per boekje, per week ver hoogd. Maatregelen werden genomen ten einde aan de bijkantoren al te groote ophooping van houders van spaarbankboekjes te voor komen. Thans worden de bijkantoren door 5 beambten bediend inplaats van door 2, zooals gewoonlijk. Het publiek, dat gelden kwam opvragen was rustig en geduldig. Men begreep, dat door het bestuur der bank alles werd gedaan om hen zooveel mogelijk tevre den te stellen. De regelmatige uitbetaling volgens de vastgestelde voorschriften heeft, naar men mag aannemen, tot deze rustige houding bijgedragen. SCHIEDAM, 22 Juni. Hedenmiddag heeft de geheel hernieuwde „Polyantha" haar poorten weder geopend. De Mei-gebeurte nissen hebben veel in de war gestuurd, zoo ook de „Polyantha". Animo tot bezoek bestond er niet en dat was begrijpelijk. Bovendien was het niet mogelijk de tentoonstelling op peil te houden. De groote hal zou juist opnieuw worden ingericht, doch aanvoer van versche bloemen en planten kon niet plaats hebben. In het Boerendorp heerschte er volkomen rust en dit bleef zoo e enige weken. Den laatsten tijd is het bezoek echter toegenomen. Vele Schiedammers kwamen weder ge nieten van de rust en van de natuur niet te vergeten, die thans iedereen tot rust en be zinning brengt. Wanneer men over het tentoonstellings terrein rondliep, werd men erbij bepaald, dat er een God is, Die het leven in stand houdt en telkens weder nieuw leven geeft. Zou dezè gedachte, deze vreugde niet alle ellende te boven gaan? Immers ja. Zoo is het werkelijk een genot een rond wandeling te maken over de „Polyantha". waar thans alles een grondige vei andering heeft ondergaany zoodat het totale beeld der tentoonstelling geheel hernieuwd is. Na den tijd van neergang ga^t. Ie „Polyantha" vol vertrouwen den zomer tegemoet. De pergola langs het terras var. h eeri e hoofdterrein torst nu een schat van i "®n. De populair-wetenschappelijke afde 'ns welke geheel in tact is gebleven zal z-. e. weder velen boeien. De Westland-keuken ook weder in bedrijf. Ter rechter- en linkerzijde van het ^ccKje is een keurcollectie Japansche .issen ge plaatst, in blauw en wit, welkt hier wénig aangeplant wordt en zeer zeker de belang stelling zal trekken. In de waterpartijtjes is visch uitgezet, gout- karper, goudzeclt, enz., geleverd door os Nederlandsche Heidemaatschappij. In de rotspartij en langs het beekje is de collectie rotsplanten aangevuld en heeft de gemeentelijke plantsoendienst zomerbloemen aangeplant. De laan achter de Stadhouderslaan, welke van het eerste hoofdterrein langs de hal naar het tweede hoofdterrein voert, zal dezen zomer zeer attractief zijn. Daar zijn, behalve bota nische rozen, de nieuwste lathyrus-soorten ge plaatst, allen voorzien van etiketten. Langs dit laantje vindt men voorts de meer en minder bekende éénjarige zomerbloemen, eveneens van de namen voorzien, zoodat de bezoeker hier een collectie voor zich krijgt, welke dient als een aanschouwelijke les. De eigenaars van tuinen kunnen hier hun kennis verrijken en aan de hand van het tentoon gestelde een keuze maken voor de beplanting van hun grond. De hal zal bijzonder fra-i zijn. Tal van kas planten, bloeiende en groenblijvende, zijn er op zeer artistieke wijze gerangschikt, in com binatie met een keurcollectie Delphiniums (Riddersporen), zooals een smaakvol geheel verkregen is. De rchideeënkas is op het oogenblik mooier dan ooit. De Westlandsche specialiteiten, waarmee de koude was werd gevuld, zijn eveneens zeer interessant. Op het tweede hoofdterrein komen thans de dahlia's in bloei en deze belooft zeer weel derig te worden. Aan de afwerking der tentoonstelling wordt veel zorg besteed. In het Boerendorp is ook het leven weder teruggekeerd. 's Middags en 's avonds van de „Rhythm Serenaders". De standhouders hebben al het mogelijke gedaan om de vroegere gezelligheid weer op den brink te doen terugkeeren. Zoo is de „Polyantha" weder in eere her steld en wij hopen, dat velen uit den lande naar Schiedam zullen gaan om deze belang wekkende tentoonstelling te bezoeken. Marktberichten VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM. 24 JUNI. Op de Rotterdamsche veemarkt waren heden in totaal aangevoerd: 2231 dieren, tw. 841 vette koeien, 147 schapen, 14 nuchtere kalveren, 131 zuiglammeren, 913 vette var kens en 185 vette kalveren. Prijzen per kilo: vette koeien 5262 ct., 6676 ct., 78—90 ct.; vette ossen 5464 ct., 6676 ct., 7888 ct.; vette kalveren 55—65 ct., 7080 ct., 90100 ct; varkens 60, 62, 64 ct.; schapen 55, 65, 70 ct. Prijzen per stuk: schapen 20, 30, 38; zuiglammeren 7, 14, 17. De aanvoer van koeien en ossen was groo- ter, de handel was levendig en de prijzen als die van vorige week Dinsdag. Een prima koe ging nog tot 92 ct. en een prima os tot 90 ct. Varkens aanvoer groot, handel redelijk en hoogere prijzpn, vooral voor zware varkens. Vette kalveren korter aangevoerd met tame- lijken handel en onveranderde prijzen, een prima kalf ging nog tot 1.15. Schapen met ruimeren aanvoer, kalmen handel en hooger in prijs. Zuiglammeren aanvoer grooter, han del traag en vooral niet hooger in prijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5