Het Duitsch-Fransche verdrag van wapenstilstand onderteekend De krijgsverrichtingen eindigen als ook overeenstemming met Italië is bereikt MAANDAG 24 JUNI 1940 Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Op 22 Juni om 18 uur 50 Duitschen zomertijd is in het bosch van Compiègne het Duitsch-Fransche wapenstilstands verdrag onderteekend. De onderteekening werd aan Duitsche zijde verricht door den lasthebber van den Führer en oppersten bevelhebber der weermacht, den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel; aan Fransche zijde door generaal Huntziger als lasthebber van de Fransche regeering. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes uur nadat de Italiaansche regeering aan het Duitsche opperbevel der weermacht mededeeling zal hebben gedaan van de sluiting van het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsverdrag. Over den inhoud van het wapenstilstandsverdrag kan nog niets bekend gemaakt worden. DE FRANSCHE LEGERS IN DEN ELZAS CAPITULEEREN Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De in Elzas-Lotharingen ingesloten Fransche legers hebben na wanhopigen tegenstand gecapituleerd. In totaal ongeveer een half millioen Fransche soldaten hebben zich daarmede aan onze troepen overgegeven. Onder hen bevinden zich behalve vele andere generaals, de opperbevelhebbers van het derde, vijfde en achtste leger. Slechts enkele sectoren van de Maginot- linie in den beneden-Elzas en in Lotharingen en uiteengeslagen deelen in de Vogezen bieden nog tegenstand. Deze zal in zeer korten tijd gebroken zijn. De onderhandelingen in het bosch van Compiègne Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit het bosch van Compiègne: Precies om 10 uur arriveerde Zaterdag morgen de reeks auto's der Fransche delegatie weer in het bosch van Com piègne. Generaal Tippelskirch en generaal- majoor Jodel hadden een korte bespreking met de heeren der Fransche delegatie voor het rijtuig. Tot omstreeks middernacht heeft de Fransche delegatie Vrijdagavond hier onderhandeld. Nadat generaal-kolonel Keitel hun in het rijtuig de Duitsche voor waarden had voorgelezen, hadden de Franschen gelegenheid gekregen contact te zoeken met hun regeering te Bordeaux. Deze groote prestatie der Duitsche berich- tëntroepen om zoowel Vrijdag een verre- schrijvers verbinding als gisteren zelfs een telefoonverbinding met Bordeaux tot stand te brengen, heeft het tempo van de onderhandelingen uiteraard zeer bespoe digd. De Franschen hadden den tekst der Duitsche wapenstilstandsvoorwaarden Vrijdag overgebracht, zoodat de Fransche regeering gelegenheid had om van haar kant de voorwaarden te bestudeeren. Om 10 uur 20 begaf de Fransche dele gatie zich naar het rijtuig waarin de be sprekingen gevoerd worden. Zij had daar na de gelegenheid zich nogmaals telefo nisch in verbinding te stellen met haar regeering. Havas verspreidt het volgende com muniqué: Tijdens een groot deel van den ochtend en in het begin van den middag heeft de ministerraad over de Vrijdagavond door generaal-kolonel Keitel aan de Fransche gevolmachtigden overhandigde voorstel len beraadslaagd. Verdere zittingen van den ministerraad moeten worden ver wacht vóór een totaal resultaat bereikt kan worden. De onderhandelingen moeten aller eerst met de Duitsche delegatie voortgezet en geëindigd worden. In aansluiting daarop zullen de Fran sche gevolmachtigden per vliegtuig naar de Italiaansche gevolmachtigden in Italië gaan. Eerst na de bespreking met Italië zal de regeering een defi nitief standpunt over het geheele complex der dubbele onderhandelin gen bekend maken en de beslissing kunnen nemen, die in overeenstem ming is met het belang van het land. Het D.N.B. meldt uit Genève: De zitting van den Franschen ministerraad, die Zaterdagnacht om 1 uur onder voorzitter schap van president Lebrun is begonnen, duurde tot 3 uur. Om halfnegen Zondag morgen v^rd de zitting hervat en duurde voort tot gistermiddag half twee. De minister - raad staat in voortdurend contact m.'t de Fransche onderhandelaars in Compiègne. Italië's voorwaarden overhandigd De onderhandelaars te Rome De Fransche gevolmachtigden voor de wapenstilstandsonderhandelingen zijn giste ren tegen 15.00 uur in drie Duitsche drie- motorige Junker vliegtuigen op het vlieg veld van Rome aangekomen. Uit het eerste vliegtuig, dat om 14.55 uur landde en be geleid was door twee Italiaansche vlieg tuigen, stapten drie Fransche officieren begeleid door enkele Duitsche officieren. In het tweede vliegtuig, dat om 14.58 uur landde, zaten ook Fransche officieren. In het derde vliegtuig, dat precies om 15.00 uur den grond raakte, zat een hoog Fransch officier als mede ambassadeur NoeL In totaal bestaat de Fransche wapenstilstandscommissie uit zes officieren, verder ambassadeur Noel en verscheidene secretarissen en secretaressen. Voor ontvangst van de Fransche onderhande laars waren van Italiaansche zijde twee hooge officieren van het ministerie van oor log alsmede twee ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken aan wezig. Onmiddellijk na de begroeting begaf de commissie zich in tien gereedstaande auto's naar een nog onbekende villa, waar een uur later de wapenstilstandsonderhande lingen met Italië begonnen. De Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand zijn op Zondagavond den Franochen afgevaardigden overhandigd. Het volgende officieele communique is hierover verschenen: In een plaatsje in de buurt van Rome heb ben de Italiaansche afgevaardigden den Franschen afgevaardigden de voorwaarden voor den wapenstilstand om half acht over handigd. Voor Italië waren hierbij aanwezig: de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, de chef van den marinestaf, admi raal Cavagnari, de chef van den generalen staf der luchtmacht, generaal Pricolo, en de plaatsvervangende chef van den generalen staf van het leger generaal Roatta. Voor Frankrijk: de generaal van het leger Hunt ziger, ambassadeur Noel, generaal Parisot, vice-admiraal Lelu en de brigade-generaal der luchtmacht, Bergeret. De Fransche afgevaardigden hebben, naar van bevoegde zijde verluidt, hun intrek ge nomen in drie verschillende villa's, die aan de Via Cassia zijn gelegen. Een dezer ver blijven is de villa Manzoni. Het overhandigen van de Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand is geschied in' een plaatsje op ongeveer 20 km. van Rome. De ontmoeting van gisteren bleef uitsluitend beperkt tot het overhandigen van deze voorwaarden. Fransche commentaren De Fransche bladen wijden aan den tegenwoordigen toestand uitvoerige com mentaren. Zij twijfelen er geen oogenblik aan, dat de nog niet gepubliceerde voor waarden zeer zwaar voor Frankrijk zul len zijn, doch zij zijn er eveneens van overtuig^, dat, wat ook komen moge, alle Franschen aaneengesloten zullen blijven. Frankrijk, zoo schrijft de Petite Gironde, is gewond, zelfs zwaar gewond, doch niet doqdelijk. Frankrijk leeft en zal leven. Het gaat thans niet om staatsvormen. Slechts om Frankrijk gaat het. Wij moeten de toekomst in de oogen zien. Ofschoon de Duitschers drievierde van ons land hebben bezet, moe ten wij de Fransche ziel omsmeden en een nieuwe moraal aankweeken. Alle Franschen moeten schouder aan schouder en onversaagd arbeiden om "een nieuw Frankrijk op te bouwen De kracht daartoe zyllen wij uit onze eeuwenoude tradities putten, die ens eveneens het geduld en de heldhaftige pa triottische zelfverloochening zullen schen ken. Wij mogen nog slechts edel in onze daden en in onze voornemens zijn. Wat ook komen moge, Frankrijk moet leven. (Havas). Het Duitsche frontbericht Het frontbericht van het D.N.B. lujdt als volgt: De aanvankelijk zeer hardnekkige tegenstand van den tegenstander in Elzas Lotharingen is in de laatste dagen merkbaar minder ge worden. De Mag i no tl in ie is nog slechts op twee plaatsen, n.L aan beide kanten van Diedenhofen en bij Hagenau in Fransche handen, terwijl zij op alle andere plaatsen door de Duitschers met steun van het lucht- wapen kon worden veroverd en doorbroken. De ineenstorting van de militaire en moreele weerstandskracht van Frankrijk is volledig. Aan de beneden-Loire werd met Thouars aan den rechter vleugel van het Duitsche front in West-Frankrijk het tot dusverre Zuide lijkste punt bereikt. Reusachtige hoeveelheden benzine en olie vielen in Duitsche handen. Het nazenden van benzine voor de technische wapens, dat op zich zelf zonder wrijving of lacune functionneerde, wordt door een derge- lijken buit zeer belangrijk vergemakkelijkt. Bovendien is het daardoor mogelijk geworden met behulp van het groote aantal buitgemaakte voertuigen tijdelijk ook sterke eenheden infan terie en andere niet-gemotoriseerde groepen snel bewegelijk te maken. De cijfers der door luchtafweergeschut neergehaalde vliegtuigen, die gisteren bekend gemaakt zijn, bewijzen den hoogen graad van trefzekerheid en den strjjdgeest van een wapen, dat nog zeer jong is en eigenlijk eerst sedert het begin van dezen oorlog zijn vuur doop heeft doorstaan. Bommen op Alexandrië Legerbericht no. 12 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Ons luchtwapen zet zijn acties in alle sectoren van de Middellandsche zee voort. Tijdens den nacht van den 22en Juni is de Engelsche marinebasis Alexan drië, waarheen een Engelsche eskader-de wijk had genomen, ondanks het hevige afweervuur en den langen overtocht met goed gevolg gebombardeerd. De basis Bizerta werd eveneens getroffen. Ondanks het slechte weer zijn in het weste lijk deel van de Middellandsche zee varende vijandelijke schepen, bewaakt door voort durende verkenningsvluchten, die zich uit strekten tot het geheele Middellandsche zee gebied, ingehaald en gebombardeerd. Eén Italiaanseh vliegtuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika verloopen de gevechts handelingen in ons voordeel. Onze lucht macht ontplooide een levendige activiteit tegen pantserwagens en vijandelijke stellin gen. Een groot viermotorig vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. In Oost Afrika hebben onze „Dubats" een Engelsch vliegtuig brandend omlaaggehaald. De vijand heeft de stad Trapani gebom bardeerd, waarbij uitsluitend woonhuizen werden getroffen. Hierbij vielen twintig doo- den en dertig gewonden, waaronder vrouwen*, en kinderen en slechts drie soldaten. Onze jachtvliegtuigen hebben een ontmoeting ge had met vijandelijke vliegtuigen, waarvan er twee werden neergeschoten. Reuter meldt uit Cairo: In den nacht van 21 Juni zijn drie vijandelijke luchtaanvallen gedaan in de buurt van Alexandrië. Bij den eersten aanval zijn 20 bommen op de stad ge worpen. Dzjiboeti ls verscheidene malen door Ita liaansche vliegtuigen gebombardeerd. DE BRITSCHE BOMAANVAL OP BERLIJN Geen militair object geraakt De Berlijnsche correspondent van Svenska Dagbladet heeft, in gezelschap van een Duit schen officier, een bezoek gebracht aan de omstreken van Berlijn, waar in den nacht van 22 Juni door de Engelschen bommen zijn ge worpen. Hij bevestigt, dat deze bommen zijn ingeslagen in een woonwijk. Een bom is naast een ziekenhuis ontploft. Uitdrukkelijk stelt de correspondent vast. dat geen enkel militair object is geraakt. Britsch oorlogskabinet bijeen Het Britsche oorlogskabinet is gisteren in speciale zitting bijeengekomen. Men gelooft, dat de wapenstilstandsvoorwaarden, die thans te Londen bekend zijn, het onderwerp der besprekingen vormen. De vergadering duurde bijna drie uur. DE STRIJD TEGEN ENGELAND „Het zal nu moeten bewijzen wat het waard is" De onderteekening van de DuitschFran sche wapenstilstand, aldus de Diplomatisch- politische Korrsepondenz, heeft den oorlog bezegeld, waarmee de oorlogszuchtig Weste lijke mogendheden het Duitsche rijk hadden gehoopt te vernietigen. De aanslag van hen, die de opkomende krachten in Europa eeuwig gepoogd hebben te.onderdrukken en die hun heerschappij van geweld en bedrog aan alle volkeren hebben willen opdringen, is daarmee aan den kaak gesteld. Het weder- opgestane Duitschland en zijn, door een genie geleide weermacht, hebben de wereld be wezen, dat de weg naar gerechtigheid en levensrecht door niets kon worden versperd, wel het allerminst door den vloed van laster, waarmee men het nationaal-socialisme en het fascisme heeft meenen te kunnen over winnen. Nog is het uur niet gekomen, waarop de wederopbouw van Europa met alle mid delen ter hand kan worden genomen, omdat nog veel, wat verrot is, moet worden neer gehaald. In machtelooze woede ziet Engeland hoe zijn vastelandsdegens, de een na den ander gebroken zijn. Maar nog steeds heeft dit land de onbeschaamdheid aan zijn oude onverantwoordelijke mehoden vast te houden. Zooals 't voor en ook tijdens dezen oorlqg geen moeite heeft gespaard om door Dedrog of omkooping volkeren tegen 't rijk in den oorlog te drijven, doet het ook nu, vlak over de afrekening, nog verdere pogingen offers te vinden voor het herstel van verdwenen Britsche grootheid. In dit verband wijst de „Diplo" op de rede van Churchill en legt er dan den nadruk op, dat Engeland thans, als uitdager alleen staat tegenover het Duitsche en het Italiaansche volk. Met behulp van vreemde satellieten en door middel van den hongeroorlog tegen Duitsche vrouwen en kinderen wilde het, van zijn veiligen schuil hoek uit, dezen oorlog op gemakkelijke wijze winnen. Thans moeten de Britten zelf hun man staan. Engeland zal gelegenheid hebben nu alleen te bewijzen wat het als wereld macht waard is. ST. NAZAIRE IN DUITSCHE HANDEN Een geweldige buit Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De slag in Elzas-Lotharingen ls, zooals reeds in een speciaal bericht werd gezegd, met de capitulatie .van de ingesloten Fran sche legers op 22 Juni geëindigd. Wederom is hiermede na zware gevechten door de dap perheid van onze troepen en koene en vast besloten leiding een overwinning van ge weldigen omvang behaald, waardoor de laatste nog geheel strijdkrachtigp groep van het Fransche leger overwonnen is. Meer dan 500.000 gevangenen, waaronder de opper bevelhebbers van het derde, vijfde en acht ste leger en een aantal andere generaals, alsmede een geweldigen nog niet te over- zienen buit aan wapens en oorlogsmateriaal van allerjei soort zijn in onze handen ge vallen Het sterkste bolwerk van de vestin gen van Straatsburg, de vesting Mutzig aan den oostelijken rand der Vogezen, werd Zaterdag veroverd. Slechts nog afzonder lijke sectoren van de Maginotlinie in den Beneden Elzas en in Lotharingen en ver strooide af deelingen in de Vogezen bieden nog tegenstand. Deze zal in den kortst mo gelijken tijd worden gebroken. - In het kustgebied van den Atlanti- schen oceaan hebben bewegelijke af- deelingen tot in de- nabijheid van La Rochelle geopereerd. De Fransche oor logshaven St. Nazaire werd veroverd. Onder den geweldigen buit bevinden zich ook gepantseade gevechtswagens, die reeds waren ingeladen om wegge voerd te worden. In het dal van de Rhóne rukten onze troepen van Lyon en ten Oosten daarvan in Zuidelijke richting verder op. Zij dwongen aan de uitloopers van de Alpen van Savoye, ten Zuidwesten van Geneve, den overgang af over de Rhöne. In het kader der gewapende iuchtver- kenning voor de Fransche Atlantische kust tusschen St. Nazaire en de Gironde werden in totaal 5 koopvaardijschepen varieerende tusschen 3.000 en 10.000 ton door bomtref- fers ernstig beschadigd, een vrachtschip van 10.000 en een van 4.000 ton tot zinken gebracht De aanvallen van gevechtseenheden en van duikbommenwerpers richtten zich in den loop van den 22sten Juni voornamelijk tegen met vijandelijke vliegtuigen bezette vliegvelden in het gebied ten Noorden van Bordeaux. Hierbij werden op het vliegveld Rochefort 10 vliegtuigen in brand geworpen, twintig vliegtuigen bij veelvuldige duik vluchten door beschieting vernield, en een hangar door bomtreffers vernietigd. De ver liezen van den vijand bedroegen op 22 Juni in totaal 49 vliegtuigen. Hiervan werden er 6 tijdens luchtgevechten neergeschoten en de rest op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot heeft uit een vijandelijk convooi een vijandelijke tankboot van 16.090 brt. getorpedeerd. In den nacht van 22 op 23 Juni zijn vijan delijke vliegtuigen het Duitsche Rijksgebied binnengevlogen. Intocht in Bordeaux uitgesteld Verscheidene Duitsche troepenafdeelingen zouden in de nabijheid van Royan en Saintes aangekomen zijn. Óp een desbetreffende vraag van Pe- tain heeft Hitier hem medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten niet Bordeaux binnen zullen trekken, zoolang de Fra.isch-Italiaajische besprekingen nog niet geëindigd zijn. (Havas). Engelsche bommen op den Bückeberg Engelsche vliegers hebben in den nacht van 21 op 22 Juni bommen geworpen op den Bückeberg, een bekende gewijde plaats van het Duitsche volk. Hierdoor werd de hoofd tribune, die op den berg staat en waarop jaarlijks de groote dankzegging voor den oogst wordt gevierd, door een bom licht be schadigd. Een aantal brandbommen viel in de Weser. Een kleine arbeiderswoning werd eveneens licht beschadigd. Menschenlevens vielen niet te betreuren. De Bückeberg heeft geen enkele militaire beteekenis. Ook in de buurt is geen enkel militair object (D.N.B.) Fransche vliegtuigen Spanje in Een vliegtuig van de Air France, dat derweg was van Marseille naar Algiers, heeft bij Valencia een noodlanding gemaakt. Aan boord van het toestel bevonden zich vier officieren, twee monteurs en vijf Polen. Het toestel werd bij de landing beschadigd. Terwijl de Franschen in Valencia bleven, zetten de Polen hun reis naar Alicante voort. De vlieger van het toestel. Aladec, noemde den toestand in Frankrijk chaotisch. Geweldige bedragen werden hem geboden door personen, die Frankrijk per vliegtuig wilden verlaten. De bemanning van het Fransche toestel noemde Engeland de schuldige aan de ramp, die over Frankrijk is gekomen Vrijdagavond is te Valencia een Fransch watervliegtuig uit Carignan aangekome», dat eveneens op weg was naar Algiers. Het moest echter wegens averij de reis opgeven, pe bemanning, bestaande uit drie vliegers, twee waarnemers en een boordwerktuig kundige. zijn door de Spaansche autoriteiten geïnterneerd. Laval en Marquet ministers van Staat De voormalige Fransche minister-president Pierre Laval en de burgemeester van Bor deaux, Marquet, zijn gisteren benoemd tot ministers van staat in het kabinet van maarschalk Pétain. Marquet behoorde tot de parlementaire groep der neo-socialisten. Hij en Laval kwamen reeds bij het aftreden van het kabinet Reynaud als nieuwe ministers in aanmerking, ni. Marquet als minister binnenlandsche zaken en Laval als minister van justitie. Zij hebben echter toen de porte feuilles geweigerd. Dè vroegere Fransche minister-president Pierre Laval, die thans als staatsminister is opgenomen in het kabinet-Pétain heeft van 1923 tot 1936 bijna ononderbroken, deel uit gemaakt van verschillende Fransche kabinet ten en wel als onderstaatssecretaris van den ministerpresident in het departement van buitenlandsche zaken, als minister van open bare werken, van justitie, van buitenlandsche zaken en van koloniën. In 1931 en 1932 is Laval vóór het eerst opgetreden als minister president en minister van buitenlandsche zaken Tijdens zijn tweede ministerieele periode als minsterpresident en minister van buitenlandsche zaken, van Juni 1935 tot Januari 1936, trad hij vooral op den voor grond door zijn pogingen om de vraagstukken tusschen Frankrijk en Italië te regelen. Sindsdien is hij op het politieke tooneel in Frankrijk op den achtergrond gebleven. HERTZOG TEGEN DE POLITIEK VAN SMUTS Hij wenscht, dat Zuid-Afrika vrede sluit In een aan den Zuid-Afrikaanschen minis ter-president Smuts gerichten brief heeft generaal Hertzog uit naam van het Afrikaan- sche volk verlangd, dat de Unie onmiddellijk stappen neemt om uit den oorlog te geraken. Generaal Hertzog wees er op, dat hij dezen brief schreef, omdat iedere parlementaire kritiek om de vrije meeningsuiting van het volk onmogelijk waren gemaakt, aldus meldt de Westphalische Landeszeitung. Hertzog pro testeerde in den brief tegen de meedoogen- looze vernietiging van de vrijheid en de zin- nelooze opoffering van de Afrikaansche jeugd in dezen nutteloozen strijd. Sedert maanden, aldus de gewezen premier, is het ieder, die niet vooringenomen was, duidelijk geweest, wat het resultaat van den oorlog tegen Duitschland moet zijn. Desondanks heeft de regeering der Unie, terwijl Duitschland in den eenen slag na den anderen de legers zijner vijanden verslagen heeft, zonder 't volk te raadplegen, ook Italië den oorlog verklaard. Bijna terstond daarop is de val van Parijs gekomen. Intusschen gaat de Unie door met soldaatje spelen, alsof Frankrijk en Engeland in 't bezit waren van Berlijn en Zuid-Afrika zich op weg naar een tweede Versailles bevond. Sedert den val van Parijs kan iedere verstandige waarnemer zien, dat de oorlog voor de geallieerde mogendheden hopeloos verloren is, hetgeen door het Fran sche vredesvoorstel bevestigd wordt- Woordelijk schrijft generaal Hertzog: noch gij, mijnheer Smuts, noch ik, die den Boeren oorlog hebben meegemaakt, kunnen er thans mee instemmen, dat onze herwonnen vrijheid •geofferd wordt aan de blinde zelfzucht en heerschzucht, die thans de staten van Europa naar het verderf leidt. Tot dusver had Hert zog steeds het volk aangespoord, kalm te blij ven. Thans echter neemt de druk der bevol king. die vrede wil sluiten toe. Nieuwe dwang maatregelen voor de voortzetting van den oorlog zouden kunnen leiden tot ernstige on rust onder de bevolking waarvoor de regee ring dan de verantwoordelijkheid zou moeten dragen. De Afrikaansche bevolking voelt zich naar te voren in haar geschiedenis door een tyrannie onderdrukt, een tyrannie, die uitgeoefend en bevorderd wordt door kwaad willige organen der regeering DE RUSSISCH-DUITSCHE BETREKKINGEN Geen troepenconcentraties aan de Litausch-Duitsche grens Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou, dat aldaar de volgende officieele mededeeling is gedaan: „Den laatsten tijd zijn ln verband met het binnenmarcheeren van sowjettroepen in het gebied van de Oostzeestaten in versterkte mate geruchten verspreid, dat aan de Litausch-Duitsche grens honderd of honderd vijftig sowjetdivisies geconcentreerd zouden zijn, dat deze concentratie van sowjettroepen was uitgelokt door de ontevredenheid van de Sowjetunie over de successen van Duitsch land in het Westen, dat zij een weerspiege ling viaren van den achteruitgang van de gussisch-Duitsche betrekkingen en ten doel had om druk op Duitschland te oefenen. De verschillende variaties van deze ge ruchten worden den laatsten tijd vrijwel dagelijks door de Amer.ikaansche, Japansche, Engelsche, Fransche, Turksche en Zweedsche pers herhaald. Het Sowjettelegraafagentschap ls ge machtigd tot de verklaring, dat al deze geruchten, welker dwaasheid al dadelijk duidelijk is, op geenerlei wijze in overeen stemming zijn met de feiten. In de Oostzeel^nden bevinden zich in werkelijk heid geen honderd en geen honderdvijftig sowjetdivisies, maar in totaal niet meer dan achttien tot twintig divisies. Dez.e divisies zijn niet aan de Litausoh-Duitsche grens geconcentreerd, maar in verschil lende districten van de drie Oostzee- republieken en hebben geen „druk" op Duitschland ten doel, maar het scheppen van waarborgen voor de tenuitvoerlegging van de verdragen van wederzijdschen bij stand der Sowjetunie met deze landen. In toonaangevende Sowjetkringen is men van meening, dat de verspreiders van deze kwalijke geruchten een speciaal doel nastreven, n.l. een schaduw te wer pen op de Sowjet-Russische-Duitsche be trekkingen. Deze heeren echter geven hun eigen geheime wenschen voor de werkelijkheid uit. Zij zijn klaarblijkelijk niet in staat het in het oog springende feit te begrijpen, dat de betrekkingen van vriendschapelijke nabuurschap, die zich hebben ontwikkeld tusschen de Sowjetunie en Duitschland als resultaat van het niet-aanvalspact, door geenerlei geruchten en minderwaardige propa ganda kunnen worden verstoord, want deze betrekkingen zijn niet gegrondvest op voorbijgaande motieven van conjunc- tuuraard, maar op de wezenlijke staats belangen van de Sowjet-unie en Duitsch land." De Egyptische premier afgetreden Per radio is het aftredgn van den Egyplischen minister-pjesident, Ali Ma- her pasja gemeld. (D.N.B.) Binnenlandsch Nieuws DE UITGEWEKENEN VAN BREDA Een van de velen uit Breda geëvacueerden, die gisteren per auto uit Frankrijk terug keerde, heeft bij het comité tot registratie en hulpverleening aan geëvacueerden te Gin- neken de blijde tijding gebracht, dat van de nog uit Breda en de randgemeenten vermiste burgers, een groot deel, ongeveer duizend binnen enkele weken kan worden terug verwacht, aldus meldt het A.N.P. Behoudens een klein aantal van de vluch telingen, die via Galais en Havre naar En geland is overgestoken, bevindt zich naar uit de mededeelingen van den gisteravond uit Bordeaux teruggekeerden stadgenoot blijkt, ongeveer de helft in den omtrek van An gers en Nantes en het overige gedeelte zich in de Landes, Charente Inferieure, Dordogne en Deux-Sevres. In Ginneken zijn maatregelen in voorbe reiding om de vluchtelingen uit deze ge meente zoo spoedig mogelijk naar Nederiand te doen terugkeeren. Het tijdstip wanneer en de wijze waarop deze terugkeer zal geschieden is echter afhan kelijk van de beslissing der D^iuclie auto riteiten. Wat de toest-nd van de geëvacueerden be treft, deelde de zegsmar mede, dat hun, die zich in Zuid-Frankrijk ïhielden, aldsar een goede behandeling te lir.g met Noord-Frar Enkelen trachtten grens te overschrijd hierin niet. Anderen, den naar Italië te ga laten varen, daar he door de Fransche ste alle toegangswegen HAGESPRJ N. „Een nieuwe beg Uitsluitend ter in omtrent hetgeen er in het N S B.-kamp p onderstaande op: De Nationaal-socia Zaterdagmiddag op terrein te Lu n ter luchtbij eenkomst geh duigenden is bezocht wie velen dn unifor gestroomd. Er wai gasten qpder de aar Het verkeer in e evenals dat op de altijd, uitstekend ge haperingen hebben Met klokgelui, een van grammofoonplate de bijeenkomst'geope seld met zang van st vang heeft de acteui uit Amsterdam, met voerig gedicht de dacht, waarbij de hee zich aansloot met de vlag van de bewegii werden gedood, welki nengedragen. Vervolf Geelkerken de par vlaggen gelgid, t den geheschen de vk land en Spanje. Onde zingen van het Deut Wessellied werd Duitsche vlag gehesc zqoals de heer Van bevrijd heeft uit de van de beulen in Daarna werden nog den hoofdmast de vlaf deren eri Zuid-Afrika scheen aan den hoofd blauwe Nederlandsch complet van het Will De leider der N S. heeft in zijn rede volk jarenlang dat Europa van aan Het oude Europa eigen ongerechtigheic spreker, dat thans ge De oorlog heeft or ging ir. Mussert 400.000 mannen van 100 millioen gulden steed en het resultaa schaming richt zich die het volk ongesct zich te verdedigen, he gesteld van onbek' volledig hebben toege recht ons volk in De geschiedenis beweging eindigt vijf dagen. Thans beginnen. Daarbij Ie; af, aldus spreker, dat die ons hebben opges pen nooit meer een k naken: daarvoor is d~ nog klein is maar ons volk te verded:, rechtigheid zijn. In d mede, juist dien m dat twee officieren van werden verdach gedood. Dat zijn ech digen, riep hij uit, d sprak van verraad t dan hebben de natie de concentratiekampe ten! Ons volk m&et de van den Germaansch millioen Nederlander kan dat 20 millioen 2 zend jaar worstelt d Rijn, Maas en Schel heid. Niettegenstaand geerd op vasten volk God vereent in taal, mensch kunnen schei ter drie eischen word vrij zijn van Jood Waalschen invloed heerschers op staatki de Germaansche vc broederoorlog strijdei tegen ieder die het Het staatsrecht v in oorlog is met Duits Engeland, lapte hij zeide. Voor hem geëindigd. De Duitse! lijk gedragen, zij hel teruggevoérd en besc Engelsche bomaanva dit zeide, kwam een rein overvliegen, dat wezigen werd bcgro te toonen voor deze ker de klok, het die socialisten, te schenk de Duitsche luchtma zigen luide hun inste werd daarna t Bij den aanvang Amsterdam medeged had opgedragen es omroep te stichten. I voorloopig nog naas een plaats hebben, do omroep in Nederland vullen. Ds. Ekering pathie en den steun Des morgens heeft n i n g e n bij den lui digers van de pers r waarnaar de N.S.B. wil werken. Het veri persoonlijk contact vertegenwoordigers zoo fel tegenover stelling genomen, immer blijven, zeide maar allen tezamen doel, n.l. een gelu socialisme is het zoel de besten van het b landdag, zeide spr. van onze eenheid. Het Deensch Texel De motorreddingboo Noord- en Zuid Hoh; schappij is Vrijdagavo van den Helder uitg^ aan het Deensche st< nood verkeerde en d het eiland Texel bet voer door het Moler Vanmorgen om tv lukken zestien opvare in een sloep ronddret ten westen van den op te pikken. Het scl gevolge van een gaan. Vier opvarend* Van de geredden z wond. De Dorus Rijk ongeveer zes uur me der binnen. de verd In het belang var bepalingen ten aanzie Zonsopgang 24 Zonsonder

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2