JHruuir ^riïtsdjr (Cuurant ETERNR Londen breekt met de Fransche regeering ltsprijs: n in Leiden en in plaatsen Jagentschap gevestigd is 2.35 pruzen: regel. Ingezonden Mede- 45 ct. per regel. Minimum Wè fBewijsnummer 5 ot. Bij con- rrijlte korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken No 6155 MAANDAG 24 JUNI 1940 Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 53036. 21e Jaareang jsnen der tijden ding van den Christen zijn onder alle bepaald door het geloof, bij geval geschiedt, doch ;tige God alles bestuurt en volgens Zijn gemaakt be- jen koude noodlotsover- een troostvolle confessie, erende bewoordingen in en Heidelbergschen Cate- Wij belijden daar immers, ijns Zoons Christus wil, lijn Vader is; op Wien ik dat ik niet twijfele, of net alle nooddruft des ziel verzorgen, en ook letwelk Hij mij in dit likt, mij ten beste kee- zulks doen kan als een en ook doen wil als een dit belijdt, ondanks zijn iiiging. heftig menschelijk orden door geweldige ge- I zijn persoonlijk en zijn jven. Hij zal evenwel te gijn rustige houding her- rtrouwen op den almach- de hemelen, zonder Wiens (rde of waar ook in den ps gebeurt en Die met alles ji ons mogen waarnemen ók rechtvaardige bedoelin- idden van de golven" kan alles rondom zich zien omdat hij weet, dat alle iet volmaakte souvereiniteit paakt doel geleid worden, jenschelijke kortzichtigheid ■^scheiden in den loop der ibeurtenissen. 'mogelijk in den gang der iet Godsbestuur eenigermate [soms is het zelfs den oplet- emer vergund iets van den .leiding van de menschheid 1 binnen een betrekkelijk k, bijvoorbeeld binnen het geslacht ootmoi ioed dient ons even- i tof de erkentenis, dat ook •beurtenissen met al het en teleurstellende, dat ons Nederland daarbij weder- niet bij geval overkomen is CDie de dingen zóó stuurde, iets te zeggen heeft. wij de Godsspraak der w! oogenblik wellicht niet fleren, wij moeten er a priori ook rechtvaardige bedoe- ■ay vaarden. is het onze nationale plicht onze van God verkregen fleren te verdedigen tegen f**,— wat diens oogmerk ook ^•fcstantie mocht zijn. Verzet it, die in ons volk was en d waarover wij beschikten, plicht, over de vervulling 3ms nimmer zullen behoeven ïok al is het resultaat maar .'St. de evenwel behaagd heeft - alles is ten slotte tijdelijk onder het bestuur van hen, en wil hier gekomen zijn, ok dat aanvaarden als uit __ke hand ons toekomend. T^wij niet, dat de vaderlijke jd streelt maar wanneer het kastijdt, tot bestwil, van 'de straf ondergaat. 'est voor de hand liggende - r..: van den Christen met land niet bestaan in zelf- |4 van persoonlijken als van ;«:se^jken aard? Erkennen wij Jds een solidariteit in het Lgjjt solidariteit in de bij dat [g|de kastijding moet voeren? Jp juist de geweldige gebeur- g3wÜ thans ondergaan van Higang uitsluiten? ^^inderdaad de teekenen der en en trachten den die- ds oordeelen niet slechts èn maar ook in het heden e speuren, hopende dat wij uüen leeren begrijpen, ien van ons volksleven |f[t anders of er is verband ''daden en onze erva- 1 de gevolgen daarvan, t met oprechtheid en niets ritiek nagaan, zullen wij stheid van het psalmwoord ^echt is van gemoed, H °P èn keurt het Q [goed. - roept mannen Ui i ~r tie wapenen 3 fhtigen van |jchting l;n geheel Groot Britannië ondt- «epen. Er hebben zich 332.99t (Reuter),. MR. J. D. VAN KETWICH VERSCHUUR t Te Berg en Dal is Zaterdag, 63 jaar oud, overleden mr. J. D. van Ketwich Verschuur oud buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Koningin in Turkije en Bulgarije. De heer J. D. van Ketwich Verschuur werd te Zwolle geboren: hij liep het gym nasium te Leeuwarden af en studeerde van 18961901 aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de rechtswetenschappen. Na zijn promotie was hij eenigen tijd in de advocatuur werk zaam. In 1902 werd hij adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hij tot referendaris opklom. In 1913 werd hij benoemd tot consul-gene raal te Pretoria, welke functie hij 7 jaar vervulde. In den oorlog is de heer van Ket wich Verschuur belast geweest met de waar neming van de Duitsche belangen en de controle over de kampen van krijgsgevange nen in Portugeesch Oost-Afrika. Na zijn vertrek uit Zuid-Afrika werd hij diploma tiek agent te Tanger, welke functie hij drie jaar heeft vervuld; daarna trad hij op als zaakgelastigde te Oslo. Vandaar vertrok hij naar Buenos Aires, waar hij tot gezant was benoemd, tevens geaccrediteerd bij de regee ringen van Paraguay en Uruguay. Zijn laatste functie was gezant in Turkije, tevens ge accrediteerd bij het hof te Sofia. Zijn verdiensten werden door de regeering erkend door zijn benoeming tot ridder in .de orde van den Nederlandschen leeuw. Ook was hij drager van verscheidene buiten landsche onderscheidingen. De begrafenis zal Dinsdagmiddag om 2 uur geschieden'op het kerkhof van de Ned. Herv. gemeente te Beek bij Nijmegen. DE NATIONALE COLLECTE De gisteren te Leiden gehouden nationale collecte heeft 5862 opgebracht. De commissie, die zich met de organisatie van de collecte had belast, heeft bovendien voor het geteisterde Valkenburg nog 5500 ontvangen. Bij het Leidsch Dagblad is voor dit laatste doel voorts nog 4200 ingekomen. W. H. KROMHOUT t Een groot Nederlandsch bouwmeester overleden 1 Op 76-jarigen leeftijd is te Vooiburg overleden de architect W. H. Kromhout, die steeds een parte figuur in de Nederland- sche bouwkunst is geweest. De overledene werd te Rotterdam geboren, en kreeg zijn opleiding aan de Haagsche academie. Hij reisde door een groot deel van Europa. Van zijn uitgevoerde bouwwwerken noemen we als de eerste groote opdracht het American Hotel te Amsterdam, door hem gebouwd in 18981901 in samenwerking met H. G. Jansen, dat in elk opzicht baanbrekend is geweest en een typeerend staal is van zijn flamboyanten stijl, welke voorlooper mocht heeten van de Amsterdamsche school. We noemen verder de Engelenbergstichting te Kampen, het ziekenhuis te Gouda, het ooglijdersgesticht te Rotterdam, een zaadpak huis te Arnhem, café Pschorr te Rotterdam, een bankgebouw te Lisse, het gebouw van de Scheepvaartvereeniging Zuid, Heinekens Bier-: brouwerij en de drukkerij van de firma Wijt te Rotterdam, een logegebouw in de Vondel straat tte Amsterdam. Hij heeft de herstellingswerken geleid van de kerkgebouwen der Ned. Herv. gemeenten te Gouda en te Schoonhoven en die van de Cunerakerk te Rhenen En hij heeft de leiding gehad bij de inrichting van het mailschip Dempo van den Rotterdamschen Lloyd, waarbij hij zich de hulp van Lion Cachet verzekerde. In 1913 deed Kromhout van zich spreken door het ontwerp, dat hij inzond in de besloten prijsvraag voor het Rotterdamsche stadhuis; toen Henri Evers als bekroonde uit het strijdperk kwam. Ook reeds zijn ontwerp in de prijsvraag voor het Vredespaleis, waarin dat van Louis Cordonnier bekroond werd, had de aandacht op hem gevestigd. Kromhout onderging het lot van vele archi tecten; zijn belangrijkste ontwerpen zijn niet uitgevoerd. Dr. Jan Kalf schreef in 1917 al, dat men al te zelden vernam, „dat zijn talent zich wijden kan aan het werk van beteekenis, die, voor een man van zijn postuur, men het liefst zou wenschen" Kromhout was de man van het fantastische, het gTootsche, het monumentale. Kromhout was ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw, eerelid van Architec- tura et Amicitia, eerelid van den Bond van Nederl. Architecten. Hem wa3 de medaille van den B N.A. uitgereikt als bewijs van groote erkentelijkheid voor alles, wat hij voor de bouwkunst en zijn beoefenaars heeft Brandstichter op de hei op heeterdaad betrapt Een officier van het Nederlandsche leger, die met zijn auto op den weg in de omgeving van Teriet reed, zag in de heide een man in opval lende houding gebogen staan. De officier stopte en zag even later tot zijn verbazing, wat er aan de hand was, want plot seling stegen rookwolken op en lekten vlam men door de droge heide. De brandstichter liep enkele passen achteruit en bleef vandaar, blijkbaar zeer voldaan, toekijken. Toen de officier kwam toegesneld, liep die man vlug naar het vuur en begon dit uit alle macht uit te trappen, welke pogingen gelukkig slaagden De officier maakte korte metten met den brandstichter en dwong hem in de auto te stappen, waarna naar het politiebureau te Ede werd gereden. De man werd daar ingesloten en na een voorloopig verhoor ter beschikking van den officier van justitie gesteld. BIERBROUWERIJ DE LEEUW N.v. VALKENBUR6(L> BEKEND OM HAAR PRIMA BIEREN HET HORLOGE VOOR OEN 0IENST WATERDICHT! STOFDICHTl ROESTVRU EDEISTAAI Te weinig kousen Nieuw distrlbuliesysteem van ^exlielwaren» De distributieregeling van textiel- goederen is vrij gedetailleerd, maar schijnt niet in alle opzichten te voldoen aan de wenschen der dames. Met name wordt het bezwaar vernome dat b.v. de toewijzing van kimono's, onderjurken en sommige andere ondergoederen wel iets minder gekund had. Daarentegen had men gaarne het aantal kousen, dat ver krijgbaar is gesteld, uitgebreid gezien. Nu kunnen de drie kousen per halfjaar zeer wel verband hebben gehouden met den beschikbaren kousenvoorraad en ook met de vermindering van den invoer, met name uit DuitscHland. Verwacht wordt echter, dat het daarmee binnen afzienbaren tijd beter zal gaan, zoodat wellicht de bestaande limiteering dan wat verruimd zal kunnen worden, ook om de duurdere soorten, die thans niet het meest in trek zijn, kwijt te kunnen raken. Naar we verleden week vernamen, schijnt een nieuw systeem van distributie van textielgoederen in studie te zijn, n.l. een puntenstelsel. Men krijgt dan de beschikking over een aantal punten, waardoor de mogelijkheid zou worden geschapen om meer voor feitelijke behoefte zich van textielwaren te voorzien. Commercieel zit hier ook wat in. Een pun tenstelsel zal de zakenlieden in staat stellen met'hun artikelen weer meer te ad verteeren dan onder de bestaande regeling noodzakelijk wordt geacht. DE RIJKSCOMMISSARIS OP INSPECTIE Bezoeken aan Utrecht, den Grebbeberg, Arnhem en Nijmegen Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart heeft Zaterdagmiddag een tocht ge maakt door een groot gedeelte van ons land en daarbij o. m. een bezoek gebracht aan Utrecht, Rhenen en den Grebbeberg, Arnhem en Nijmegen. Hij was daarbij vergezeld van de SS. Brigadeführer Rauter, den generaal van de Schutzpolizel Schumann, een aantal andere officieren der Schutzpolizei en van den Oberregierungsrat, den heer H. HusHahn. Het gezelschap bracht eerst een bezoek aan twee ziekenhuizen in de residentie, waar de rijkscommissaris evenals gisteren te Rotterdam gewonden Duitschen en Nederland schen militairen geschenken overhandigde. De Rijkscommissaris liet zich ook thans uit voerig over den toestand der gewonden in lichten. Geruimen tijd heeft hij zich met zijn gewonde landgenooten onderhouden; ook de Nederlandsche militairen werden op zeer hartelijke wijze door den rijksc-mmissaris toegesproken. In de Domstad Omstreeks het middaguur verlieten de Rijkscommissaris en zijn gevolg de residentie om via den grooten verkeersweg naar Utrecht te rijden, waar men kort voor één uur arriveerde. In deze stad had de politie voor een goede afzetting zorg gedragen, zoodat de autocolonne ongehinderd en in snel tempo naar het sportterrein bij het stadion kon rijden, waar drie bataljons Duitsche politieboeken s'ond n ongesteld, alsmede een afdeeling van de Duii-sche politie-brandweer en een muziekkorps. Het geheel stond onder leiding van luitenant-kolonel Miiller. Op den Katharijnesingel te Utrecht hebben Duitsche politietroepen en brandweer Zater dagmiddag voor den Rijkscommissaris gedefileerd Onmiddellijk na aankomst inspecteerde de Rijkscommissaris de in carré opgestelde troepen. Hij was hierbij vergezeld van den generaal der Schutzpolizei Schumann en S.S Brigadeführer Rauter. Na de inspectie die werd opgeluisterd door marschmuziek een imposant militair schouwspel heeft de Rijkscommissaris de troepen toegesproken. Hij wees haar op de taak en plicht van de Duitsche politie en gaf een uiteenzetting van haar positie, in het bijzonder van die op dit oogenblik. „Nu zoo zeide de Rijkscommissaris zijt gij in een land gekomen, dat niet in het Duitsche rijk ligt. Gij zijt gekomen in een land waar menschen wonen met germaansch bloed. Bij hen moet gij den indruk achterlaten, dat gij de raadgevers, de helpers en de vrienden van een ieder zijt, die ons werkelijk met goeden wil bejegent." Na deze toespraak speelde het muziek korps het Duitsche volkslied en het Horst Wessellied waarmede de inspectie was ge ëindigd. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het Stadhuis. Langs de route stonden vele Utrechters het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Op het bordes van het stadhuis werd de Rijkscommissaris door den gemeentesecre taris, dr. J de Lange en den chef van het kabinet van den burgemeester, dr. J. H. C. van den Berg, verwelkomd; waarna het ge zelschap zich naar de ontvangstzaal begaf. In dit vertrek werd dr. Seyss-Inquart be- proet door den burgemrrster van Utrecht, dr G. A W ter nelkwiik De burgemeester hield een korte rede, waarin hij den rijkscommissaris loyale mede werking toezegde en vervolgens een uiteen zetting gaf van de belangrijke plaats, die zijn stad op schier elk terrein in ons land in neemt. De Rijkscommissaris, de toespraak van den burgemeester beantwoordende, gaf daarbij uiting aan zijn erkentelijkheid voor de loyale medewerking, welke de burgemester hem had toegezegd. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar de kamer van den burgemeester. Daar werd de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, aan den Rijkscommissaris voorgesteld. Beide heeren onderhielden zich geruimen tijd met elkaar, tijdens welk ge sprek dr. Seyss-Inquart o.m. belangstellend informeerde naar deoorlogsschade, die m deze provincie is aangericht. Tijdens het korte oogenblik. dat het gezelschap in de kamer van den burgemeester vertoefde, werden ververschingen .rondgediend. Na het bezoek aan het stadhuis op het bordes had de Rijkscommissaris op hartelijke wijze afscheid van den burgemeester ge nomen begaven dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg zich naar den Katharijnesingel, waar voor het gebouw van de Nederlandsche Spoorwegen een défilé werd gehouden. Aan deze parade namen dezelfde troepen deel, welke de Rijkscommissaris kort te voren op het sportterrein had geïnspecteerd. Het voor bijtrekken dezer gemotoriseerde troepen duurde bijna een half uur. Ook deze plech tigheid vormde een groot militair sohouwspel; er was veel publiek. Na deze parade begaf het gezelschap zich naar hotel Des Pays Bas, waar de Rijkscom missaris en zijn gevolg, alsmede een aantal hooge officieren der Schutzpolizei zich aan een maaltijd vereenigden. Tijdens dezen maaltijd speelde een muziek korps voor het hotel populaire muziek. In den namiddag werd de tocht voortgezet naar Rhenen, waar de Rijkscommissaris de verwoestingen in oogenschouw nam, en naar den Grebbeberg. Hier werd geruimen tijd gestopt bij de graven der Duitsche- en Nederlandsche mili tairen, die op deze plaats zijn gesneuveld. De Rijkscommissaris legde op het gemeen schappelijk kerkhof twee groote kransen. Via Wageningen werd de tocht vervolgens voortgezet naar een kazerne bij Arnhem. Op het binnenplein van dit gebouwencomplex stond een bataljon S.S. troepen, welk de Rijkscommissaris in gezelschap van den S.S Brigadeführer Rauter inspecteerde. De ge neraal der Schutzpolizei Schumann had het gezelschap in Utrecht reeds verlaten Na de inspectie sprak dr. Seyss-Inquart de troepen t°e- Ook in deze rede wees hij zijn land genooten op de taak, welke zij op dit oogen blik in Nederland hebben te vervullen. De Rijkscommissaris inspecteerde hierna de gebouwen, waarin het bataljon is ondergebracht. Dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg zijn na het bezoek aan deze kazerne doorgereden naar Nijmegen; hier werd de vernielde brug in oogenschouw genomen ook de vernielde brug bij Arnhem had geruimen tijd de aan dacht van den Rijkscommissaris waarna de terugtocht naar Den Haag werd aanvaard. Verwijten over en weer Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In een over de Londensche radio om geroepen officieele verklaring, wordt betoogd, dat Frankrijk na den wapen stilstand in een toestand van volledige afhankelijkheid van Duitschland is ge komen. De Britsche regeering kan derhalve de regeering te Bordeaux niet meer als de regeering van het Èransche volk beschouwen. De Britsche regeering heeft kennis genomen van het voorstel, dat de vorming van 'n „Fransch nationaal comité" te Londen beoogt. De Britsche regeering verklaart, dat zij met dit comité zal samenwerken, zoo lang het comité een politiek voert, die de voortzetting van den oorlog mogelijk maakt Fransch protest Naar de Fransche radio meldt, protesteert de Fransche regeering in een officieele ver klaring met nadruk tegen de gisteren door Churchill afgelegde verklaringen. Churchill heeft o.m gezegd, dat de Britsche regeering met verwondering en met leed wezen er kennis van genomen heeft, dat de wapenstilstandsvoorwaarden door de regee ring te Bordeaux zijn aangenomen. De na koming dezer voorwaarden door Frankrijk zou alle hulpbronnen van het Fransche wereldrijk in handen der Duitschers doen vallen. De Britsche regeering doet een beroep op alle Franschen, „die zich buiten den vijandelijken druk bevinden, om haar bij haar taak te helpen en de vervulling hiervan steeds meer te bespoedigen." Zij verzoekt allen Franschen, waar zij zich ook bevinden, met alle te hunner beschikking staande mid delen de krachten van den vrijheidsstrijd te ondersteunen, wélke krachten enorm zijn en bij een goede leiding de overwinning zullen verzekeren. De door Churchill aangenomen houding, zoo vervolgt de Fransche verklaring, is te meer ontoelaatbaar, daar de Britsche regee ring van uur tot uur de militaire operaties volgde, doch niet de elementen van den toe stand kende, die de Fransche regeering dwon gen om staking der vijandelijkheden te ver zoeken. Churchill heeft tot dusver een vriend schappelijk begrip getoond voor de smarte lijke noodzakelijkheden van het oogenblik. De hier door hem afgelegde verklaringen zijn geenszins in overeenstemming met de zorg, die de Fransche regeering voortdurend bezield heeft om aan de buitengewoon gruwelijke be proevingen niet ook nog een meeningsverschil tusschen Frankrijk en Engeland toe te voe gen. De Fransche regeering protesteert tegen het onderscheid dat Churchill tusschen haar en de openbare meening in Frankrijk schijnt te willen maken. Zij is zich er van bewust, daar bij de belangen, welke haar zijn toevertrouwd, zoo goed mogelijk te behartigen en de instem ming van alle Franschen te bezitten. Zij zal bepaalde punten van de verklaring van Chur chill in het bijzonder van de hand wijzen. Hier mede wijst zij reeds de tendentieuze veronder stelling van den Britschen premier at Pétain contra Churchill De Fransche ministerpresident, maarschalk Pétain is gisteravond voor de Fransche radio opgekomen tegen verklaringen, die Churchill gisteren heeft afgelegd. Hij zeide o.a.: De Fran sche regeering en het Fransche volk hebben met groot leedwezen kennis genomen van de rede van Churchill. Wij laten hem het recht, over de eer van zijn eigen land een oordeel te vellen, niet echter over de eer van ons :an<L Frankrijk heeft noch zijn bloed, noch zijn krachten, 'noch zijn achting gespaard. Dat moet de heer Churchill weten. Wij hebben zeer zware beproevingen doorstaan Niemand ont kent dat. Gelooft de heer Churchill dan werke lijk, dat de Franschen geweigerd hebben, het kleinste stukje van hun grondgebied te verde digen? De Fransche regeering en het Fransche volk hebben met smartelijke verrassing de woorden van Churchill aangehoord. Wij begrijpen de angst, waardoor zij waren ingegeven. Churchill vreest, dat over zijn land het lijden zal komen, dat het onze reeds een maand heeft meege maakt. Churchill laat zich leiden door de belangen van zijn land, echter niet door de belangen van ons land. Nog minder laat hij zich leiden door de Fransche eer. Onze vlag is vlekkeloos ge bleven Ons leger heeft moedig en trouw ge streden Het vaderland toont meer grootheid, wanneer het zijn nederlaag toegeeft, dan wan neer het er vergeet'sche plannen en illusiepro jecten tegenover stelt. Britsche persstemmen Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Londen: De Britsche bladen publiceeren sedert Zaterdag blijkbaar op bevel van hoogerhand, groot opgemaakte artikelen en berichten van hun vroegere Parijsche correspondenten, welke moeten bewijzen, dat de ineenstorting van Frankrijk de uitsluitende schuld der Franschen is. Zoo meent de Daily Herald, dat de sociale oneenigheid onder het Fransche volk een der voornaamste oorzaken, van de i: eenstorting is geweest. Bovendien zijn de Franschen gehypnotiseerd geweest door de gedachte, dat de Maginot-linie onneembaar was. Zij hadden niets uit den veldtocht in Polen geleerd. Het Engelsche blad komt tot de conclusie, dat Frankrijk zijn tegenstander onderschat heeft. Soortgelijke verwijten tegen Frankrijk komen in de meESfte Londensche bladen tot uiting. De regeering Pétain wordt door de Eritsche propaganda thans openlijk bestreden. Sedert Zaterdag spreekt de Britsche radio nog slechts van de „regeering te Bordeaux" Men beweert van Engelsche zijde, dat Pétain en zijn medewerkers Frankrijk verraden en het wapenstilstandverdrag tegen den wil van het Fransche volk eigenmachtig onderteekend hebben. Terwijl de bladen de laatste dagen de regeering met nadruk verzochten, het geheele volk te bewapenen, staan zij sedert gisteren; op instignatie van militaire kringen, afwij zend tegenover wapening van de burger bevolking. Tegen de gevolgen hiervan wordt vooral met nadruk gewaarschuwd door The Economist. Verliest toch niet het hoofd, zoo ochrijft het blad. de verdediging van het land is d? taak van soldateh en niet van burgers. De burgerbevolking heeft een andere taak. Engelsche beschuldigingen In een officieel Engelsch commentaar op de wapenstilstandsvoorwaarden wordt de Fransche regeering opnieuw heftig aangeval len. Baudoin, de minister van buitenlandsche zaken van Maarschalk Pétain, zoo wordt ge zegd, heeft enkele dagen geleden verklaard, dat Frankrijk geen vernederende voorwaarden zou aannemen. De plechtige overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland, geen afzon derlijke vrede te sluiten, alsook de belofte van Baudoin, zijn door de regeering Pétain geschonden. Deze trouwbreuk wordt niet slechts door alle Franschen overzee vervloekt, doch ook door het Fransche volk in Frankrijk zelf. Dit is door het optreden van zijn regee ring belet, het voorbeeld dat anderen ge geven hebben, te volgen, namelijk de strijd tegen den gemeenschappelijken vijand voort te zetten onder omstandigheden, die alle hoop op de eindoverwinning in zich droegen. In- tusschen zal Groot-Britannië de zaak van het Fransche volk behartigen. De Britsche over winning is de eenige hoop voor het hei-stel van de grootheid van Frankrijk en de vrij heid van zijn volk. (D.N.B1.) DE RIJKSCOMMISSARIS TE LEIDEN EN AMSTERDAM Hij bezoekt ook daar de gewonde soldaten Zondagmorgen heeft de Rijkscommis saris Rijksminister Seyss-Inquart een on verwacht en geheel onofficieel bezoek gebracht aan de gewonde Duitsche sol daten in het academisch ziekenhuis te Leiden en het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam De Rijkscommissaris was hierbij vergezeld door General-Commissar Schmidt en den Sonderfuehrer der propaganda Abteilung van het rijkscommissariaat Schnock. Omstreeks half elf arriveerde dr. Seyss- Inquart en zijn gevolg te Leiden. Ruim an derhalf uur vertoefde de rijkscommissaris in het ziekenhuis, waar hij zich op hartelijke wijze met alle gewonde Duitsche soldaten onderhield en hun geschenken overhandigde. Te half een reden de drie auto's, waarin dr, Seyss-Inquart en zijn gevolg den tocht maakten, den zijingang, welke voert naar dat gedeelte van het Wilhelmina gasthuis, waar de Duitsche gewonden worden ver pleegd, binnen. Dr. W. de Vlugt, burgemees ter van Amsterdam, en de heer W. F. Veld- huyzen, directeur-geneesheer van het gast huis, waren hier ter begroeting aanwezig. Dr. Seyss-Inquart onderhield zich eenigen tijd met hen en maakte daarna een rond gang door de zalen van het ziekenhuis. Ook hier sprak de Rijkscommissaris met iederen gewonde eenige oogenblikken, terwijl hij hen een pakje, waarvan zij den inhoud zelf hadden mogen kiezen, overhandigde. Om half twee verliet dr. Seyss-Inquart het ziekenhuis om zich wederom naar den Haag te begeven. Hij nam op zeer hartelijke wijze afscheid van den burgemeester, wien hij zijn verontschuldigingen aanbood voor het feit, dat dit eerste bezoek aan Amsterdam zoo onofficieel was en hem den tijd ontbrak nader met den burgemeester over de hoog stad en haar zorgen te spreken, doch wien hij tevens de belofte gaf spoedig nogmaals te komen. Departement van sociale zaken Wordt verplaatst naar K.L.M.-gebouw. DEN HAAG, 24 Juni. Naar wij ver nemen zal het departement van Sociale Zaken het gebouw aan het Bezuidenhout verlaten en worden overgebracht naar het nieuwe kantoorgebouw van de K.L.M. aan den Raamweg. Er scheen aanvankelijk een plan te bestaan om een aangrenzend gebouw, n.L dat van de tweede Chr. H.B.S. aan het Bezuidenhout, te annexeeren. Dat was een vrij kostbaar voor nemen niet alleen, maar zou een volledige ontwrichting hebben beteekend voor de be trokken school, die maar zou hebben te zorgen ergens onderdak te vinden. Dat zou niet zoo eenvoudig zijn geweest, nu vrijwel alle groote gebouwen voor openbare diensten in gebruik zijn genomen. We willen hopen, dat thans tevens de huis vesting van onze tweede Chr. H.B.S. veilig gesteld is en van de Vorderingswet niet een o.i. minder juist gebruik zal worden gemaakt. De benoeming van Stimson en Knox De militaire commissie van den Ameri- kaanschen Senaat heeft in verband met de felle critiek op de benoeming van Stimson en Knox, met algemeene stemmen besloten een onderzoek in te stellen naar de achter gronden van het ontslag van Woodring en de benoeming van Stimson. Stimson zal persoonlijk gehoord worden. De districts attorney Dewey heeft Roosevelt aangevallen in een radiorede, die klaarblijke lijk bedoeld was als antwoord op de kabinets verandering. Hij noemde hem den „man der onwerkelijkheid, die opzettelijk Amerika in den oorlog wil verwikkelen, ten einde de mislukkingen van zijn regeering te ver bloemen Dewev herhaalde, dat Amerika standvastig moest weigeren om strijdkrach ten naar Europa te zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1