Hoe steunen wij cultureelen en socialen arbeid? ERPAG 20 JUNI 1940 PAGINA 5 rd jongs te gebeurtenissen en hun ■^sequenties voor Nederland blind blijven voor de kkeling der dingen" jste gebeurtenissen op het jorlogstooneel, waar onder de slagen van de Duitsche weer- geheele Fransche leger een Ineenstorting heeft beleefd, 3 de geheele wereld een ontzag lik achter gelaten. In het bij- Europa zal thans ook in de Ische kringen, die nog altijd in Engeland niet verloren heb- ïzichfc wel geboren zijn, dat het aan den vooravond van bij- ^jebeurtenlssen staat". legint een artikel in de „Deut- ung in den Niederlanden" over kjuenties voor Nederland". ~§el van de Haagsche redac- »t blad gaat dan verder: [Nederland mag men niet blind or de ontwikkeling der dingen. I vormgeving van Europa, die »te omtrekken afteekent, moet ivolking van Nederland nopen f in te keeren en de noodzake- «quenties uit de voorhanden lekken. Men heeft, als in vele ,en anden, ook in Nederland de ide evenwichtspolitiek van als een overheerschend mo de wereldpolitiek beschouwd '•10 niet gelooven, dat daarin den nderen dag verandering zou I.23 omen. eft zich in hooge mate op de ng en militaire hulp verlaten 1, dat de overzeesche bezittin- I Engelsche heerschappij veilig >e het met deze bescherming ^5 ami gesteld was, heeft de we- ichen ingezien. Er zijn tot dus- Nederland nog altijd kringen lie leefden in het geloof, dat f anderen dag door het ingrij- Ingeland, een beslissende wijzi- de rechten zou kunnen in- 21 ocraten, die in Engeland aan is trekken, hebben alles gedaan radiotoespraken de bevolking [y pa en speciaal ook van Neder- iegen in het veilige gevoel, dat den een of anderen dag weer nbaatzuchtige beschermer" op IQ el zou verschijnen. De leugen- 1 en innerlijke onhoudbaarheid propaganda, waarvan de ware »l- nd tijdig van Duitschen kant >0 I, is intusschen gebleken. Onder van de Duitsche weermacht is Irogbeeld ineengestort en zelfs jS t verstokten moet het nu duide rden zijn, hoe het met de we- phappij van Engeland in de iir gesteld zal zijn. 'J het niet te laat om tot inkeer en ojn te keeren. Dat betee- de kringen die tot het laatste ij niet hebben kunnen nalaten naar de oogen te zien, zich i de beteekenis van de feiten C ten overtuigen en de tot dusver J roers, die het land ten verderve 5 voeren, prijsgeven. Ook den Winden moet het thans duide- '.L dat de toekomstige nieuwe g van Europa onder de leiding root-Duitsche Rijk en het fas- .talie geschiedt, éteekent, dat Nederland zijn Inneemt aan de zijde van q oot-Duitsche Rijk. Dat be- met andere woorden, dat flerlandsche volk een ge- 1.27 j 19 cteur Landsdrukkerij afgetreden 'ENHAGE, 19 Juni. Hangen- derzoek eener ingestelde com- le directeur der Landsdrukkerij gdheid zou hebben overschre- pver van officieele zijde echter iele mededeeling is gedaan, directeur, de heer L. B. Kort- jn afgetreden. ficus" wordt medegedeeld, dat lorthuis technisch-adviseur is Jij de N.V. De Arbeiderspers te enten van geschiedenis en kunst J tot sloopen of wijzigen, ekking tot de restauratie van en van geschiedenis en kunst jende bepaald: |en gebouwen, die als monu- laangemerkt door de daartoe Instantie, mogen niet worden •I veranderd dan na vooraf- «stemming van de Rijkscom- ir de Monumentenzorg, gevallen waarin de mogelij k- het behoud van eenig monu- ielachtig of zelfs niet aanwezig zijn, dient de toestemming tot i van maatregelen te worden zelfs indien het handhaven bestaanden toestand gevaar igeving kan veroorzaken. In dit Jal worde de naaste omgeving lijdelijk ontruimd. van de Commissie, tevens Kunstbescherming, is dr. J. •ns bureau is gevestigd te lage, Sweelinckplein 84 (te- 390468). Buiten bureau-uren foonnummer 390308. Indien ide toestand ernstig gevaar in een beslissing op korten ien gevraagd. ïjfel mocht rijzen over de bepaald gebouw moet wor- ouwd als een monument van us of kunst, is te raadplegen *9Pige lijst der Nederlandsche -n van Geschiedenis en «üv. betrokken provincie, •nrift is niet alleen van toe- rnonumenten, welke tenge- öen oorlog schade geleden ;®r op alle monumenten, ook >e gelegen zijn in gemeenten, den oorlog geen schade is meenschappelijken weg met het Rijk bewandelt. Men behoeft zich thans in vele Nederlandsche krin gen geen zorgen voor den toekom- stigen loop der dingen te maken, wanneer men tijdig het noodlge inzicht in den toestand getoond heeft. Nog is de gelegenheid daar het stuur te wenden en naar gesta dige ontwikkeling te zoeken in nauwe aanraking met het Groot Duitsche Rijk. Het is zaak de werkelijke feiten onder het oog te zien en zich niet langer af te sluiten voor de werkelijkheid. Dat beteekent, dat vele ver- verouderde begrippen op de rom- melhoop dienen te worden gegooid. Men heeft vroeger met woorden gewerkt, die de feiten in het ge zicht geslagen hebben. Daartoe be hoort ook het standpunt, dat men vroeger en ten deele ook nu nog getoond heeft tegenover het Ne derlandsche volk. dat reeds lang den gang van zaken heeft ingezien en zich op samenwerking met Duitschland heeft ingesteld. Men heeft deze menschen kort en goed willen afdoen met het woord „landver raders". Thans is gebleken, aan wiens kant het goede inzicht was. In dit uur van wereld-historische be teekenis moge de bevolking van Neder land inzien, waar de waarborg van haar belangen ligt en waar de toekomst en de politieke waarde van haar land ver zekerd zijn", aldus besluit het blad. Wat kunt ge krijgen op nw bons? BON No. 70: 1 K.G. suiker (f«l- dig tot en met 27 Juni). BON No. 69: i ons thee of i pond koffie (geldig tot en met S Juli). PETROLEUMZEGELS Periode I 2 Liter petroleum (geldig van 17 Juni tot en met 30 Juni). BON No. 75: 2è ons tarwebloem of zelfrijzend bakmeel (geldig tot en met 12 Juli). BROODBONNEN 21 tot en met 30 twee kilo brood, tot en met 23 Juni; ongebruikte broodbonnen blijven geldig tot en met 27 Juni. Beschuit, ontbijtkoek, banket en koekjes vallen buiten deze regeling. Arbeidsbemiddeling en voorlichting bij beroepskeuze Praeadviezen voor de Vereen, van Ned. arbeidsbeurzen. De Vereeniging van Nederland sche, arbeidsbeurzen zou deze maand haar jaarlijksche vergade ring hebben gehouden, welke ech ter is afgelast. Het onderwerp, dat zou worden behandeld, en waar- over vier praeadviezen waren uit gebracht, de openbare arbeidsbe middeling en de voorlichting by beroepskeuze, is van- groot belang. Drie van die praeadviezen zijn gepu bliceerd in het Tijdschrift van den Ne- derlandschen werkloosheidsraad. Het vierde, van de hand van den, heer De Kanter, is door de tijdsomstandigheden Het is het comité voor de zomerzegels dit jaar niet meegeloopen. Na een wél- voorbereide actie zou Zaterdag 11 Mei de uitgifte en verkoop van de jaarlijks nieuwe Zomerpostzegels beginnen, toen den dag tevoren plotseling de verschrik king van den oorlog over ons land viel. Dat het werkcomité niet had stilgeze ten, bleek hieruit, dat men niet de orga nisatie reeds ver was gevorderd. Het comité, dat dit jaar voor het eerst helaas de leiding moest ontberen van nu wijlen Dr. N. M. Josephus Jitta, had in innige samenwerking met het Hoofdbestuur der P.T.T. en het Departement van Onder wijs, Kunsten én Wetenschappen, alsmede ook met den Directeiir-Generaal der Volksgezondheid, een prijzenswaardige actie ontplooid om den verkoop van de Zomerzegels zoo vruchtbaar mogelijk te doen slagen. Er waren nieuwe postzegels voor 1940 ontworpen, die de beeltenissen dragen van vijf historische groote Nederlanders, van beteekenis voor ons cultureele en sociale leven, te weten den schilder Vin cent van Gogh, den dichter Potgieter, den wijsgeerigen arts Petrus Camper, den schilder Jan Steen en den kenner der klassieken Joseph Justus Scaliger voor deze zegels hadden bekende Nederland sche kunstenaars de ontwerpen gemaakt en voorts had het Comité besloten tot de uitgave van een geestig' geïllustreerd propaganda-böekje, dat géschreven werd door den bekenden letterkundige J. Cam- pert. Een kleurige en fleurige affiche van Dick Elffers uit Rotterdam had reèds alom de aandacht gevestigd op den ver koop van deze Zomerzegels. Verder lagen duizenden mapjes met successievelijk vijf en vier prentbriefkaarten, die tegelijk met de Zomerzegels ten verkoop zouden wor den aangeboden, Ier verzending gereed. Wat deze mapjes betreft, het eene, dat van vijf kaarten, geeft de in het vergroot geteekende beeltenissen van de nieuwe Zomerzegels en zou verkrijgbaar worden gesteld voor den prijs van 0.25 of 5 cent per kaart; het andere bevat fijn uitge voerde afdrukken van twee kunstwerken van Jan Steen en van Gogh en voorts twee teekeningen van Anton Pieck, kostprijs 0.30, per stuk 74 cent Geen streep door het werk. Moest door al dit voorbereidende werk ten bate van tal van cultureele en sociale doeleinden opeens de streep worden ge haald Het werkcomité meende van niet Integendeel, juist in de tegenwoordige omstandigheden wilde het door de voort zetting van den verkoop iets bijdragen aan het werk van herstel, en dan met name op cultureel en sociaal gebied. Op cultureel gebied Er zijn kunste naars, die alles hebben verloren en be hoefte hebben aan het eerste materiaal om hun taak te hervatten. Maar ook: op sociaal gebied Een bekend feit is, dat als gevolg van den vorigen oorlog het tuber- culose-stérftecijfer is toegenomen. Ook dit kan ons nu weer overkomen en is met groote waarschijnlijkheid te verwachten. En voorts bedoelen de Zomerzegels hulp te verleenen aan rheumatieklijders, die men thans meer aantreft dan anders. Men denke slechts aan evacuatie en inundatie. En dan het zoo belangrijke doel: zorg voor lichamelijk gebrekkigen. wat toch in onze dagen meer dan ooit beteekent de vervulling van een eereplichtvoor een honderd procent waardige zorg. „Houdt U aan den zomerregel, Uw zomerpost met Zomerzegel'*. Om al deze redenen meende het werk comité de actie met dubbelen ijver te moeten voortzetten. Het is bekend, dat de baten van den verkoop der Zomerzegels verkregen worden uit een toeslag op het gewone posttarief. Deze verkoop vangt aan met de intrede van den zomer: 21 Juni, en wordt gedurende den zomer voortgezet. De zegels zelf blijven geldig tot 31 December 1945. Het is geen geheim, dat philatelisten voor Zomerzegels een hijzonaere belang stelling hebben. Welnu, een aantal exem plaren van het boekje van Campert is voorzien van de vijf zegels, bedrukt met een bijzonder stempel: En nu, aldus zei ons de voorzitter van de m-opaganda-commissie, Prof. Mr. C. P. M. Romme, nu is de daad aan het Neder landsche volk. dat naar wij hopen in een drukken verkoop van de zegels weer een schitterend bewijs zal geven van nationa le saamhoorigheid en gemeenschapszin. PROF. DR. WILLEM MENGELBERG. Prof. dr. Willem Mengelberg, die zich voor herstel van zijn gezondheid te Bad Gastein bevindt, hoopt aan het eind van deze maand zijn werkzaamheden te her vatten. Op 5 en 6 Juli zal hij te Berlijn dirigeeren, ongeveer half Juli zal hij te Amsterdam met het Concertgebouw Or kest concerteeren. Voor enkele gast- concerten in het Kurhaus te Schevenin- gen worden nog onderhandelingen ge voerd met de meaUchappy Zeebad Sche- veningen. Waarom Jaarbeurs? Hervatting normale zakenrelaties. In een persbijeenkomst te Utrecht heeft het gedelegeerd lid van den raad van beheer "der Ko- ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, een toelichting gegeven op het be sluit van den raad van beheer de najaarsbeurs 1940 op den bereids vastgestelden datum: 3 tot en met 12 September te laten doorgaan. De lieer Graadt van Roggen legde er den nacTruk op, dat het jaarbeursbestuur dit besluit genomen heeft na overleg en met volle instemming van de beide de partementen, welke bij deze aangelegen heid in de eerste plaats betrokken wa ren: het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en dat van Landbouw en Visscherij. Spr. wees verder op de gewijzigde toestanden, die nog dagelijks aan ver anderingen onderhevig zijn. Het komt er op aan zich te oriënteeren en aan te passen. O.m. zeide spreker nog: Het is voor het instandhouden van het economisch bestel nood zakelijk dat vooral het persoonlijk contact tusschen producent en af nemer voor zoover dit telkenmale mogelijk zal blijken, op practische en efficiënte wijze wordt her steld. Het belang van het Neder landsche bedrijfsleven brengt rnede, dat-op de komende najaars beurs, als het daarvoor aangewe zen centrale orgaan, aan dit stre ven leiding wordt, gegeven. Opdat de zakenmensclien, die gedu rende een lange reeks van jaren het jaarbeursintermediair in hun in- en ver koop-systeem ingeschakeld hadden, zich op de komende najaarsbeurs als vanouds „thuis" zullen gevoelen, zal de gebrui kelijke samenstelling en groepsindeeling der najaarsbeurzen gehandhaafd blijven. De regeeringsautoriteiten en ook de leidende figüren der bedrijfsorganisaties hechten er groote waarde aan de nor male zakenrelaties te do»»» hervatten. Ten opzichte van het zoo belangrijke vraagstuk van het jaarbeürsgoederen- en jaarbeursbezoekers-vervoer mocht het jaarbeursbestuur van de directie der Ne derlandsche spoorwegen de toezegging ontvangen, dat. in samenwerking met den propaganda-dienst der jaarbeurs, al wat onder de gegeven omstandigheden mogelijk zal blijken, in het werk gesteld zal worden om het vervoer naar en van de jaarbeurs te vergemakkelijken en te bespoedigen. BRAND IN BOERDERIJ. Door nog niet opgehelderde oorzaak is to Doornspijk een boerderij van J. v. d. Veen uitgebrand. Het huis werd bewoond door de fa milie v. d. Veen en het gezin van diens zoon. De eerste was laag, laatstgenoemde in het geheel niet tegen brandschade verzekerd. verloren gegaan en kon dus niet in druk verschijnen. De drie praeadviseurs, wier werk wel is gepubliceerd, zijn de heeren A. J. A. C. van Delft, directeur van den gemeen telijken dienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling te Tilburg, P. F. Fuykschot, secretaris van het Chr. Nationaal vakverbond in Nederland, en N. II. de Graaf uit 's-Gravenhage. De vragen, welke hun waren voorge legd, komen op het volgende neer: Hoe kan worden bereikt dat de organen der openbare arbeidsbemiddeling in ruime mate beschikken over documentatie be treffende ingeschreven werkzoekenden? Als samenwerking met organen voor voorlichting bij beroepskeuze van betee kenis is, hoe kan dan die samenwerking op zoo ruim mogelijke schaal tot stand worden gebracht? Is het raadzaam de organen van arbeidsbemiddeling te be lasten niet voorlichting bij beroepskeuze, in pjaatsen waar geen organen voor dit doel bestaan? Hoe kan samenwerking worden bereikt, zoodanig dat alle or ganen van arbeidsbemiddeling gebruik kunnen maken van deskundige psycho technische yoorlichting bij beroeps keuze? De heer Van Delft somt een aan tal punten op, waarmee de documentatie te verbeteren zou zijn, bijv.: verplichte inschrijving, uniformiteit in de admi nistratie, uitwisseling van gegevens met andere gemeenten, beschikken over ge gevens van andere overheidsinstellingen, arbeidsboekjes enz. Samenwerking tusschen organen van arbeidsbemiddeling en van voorlichting bij beroepskeuze acht de heer Van Delft zéér nuttig. Deze samenwerking werd aangeraden in een resolutie van de In ternationale Arbeidsconferentie van 1935. De pracHjk van de samenwerking ka.i vooral in Duitschland worden bekeken, waar arbeidsbemiddeling en beroeps keuze elk onderdeden van één arbeids beurs (Arbeitsamt) zyn. Deze arbeids beurzen zijn uitvoerende organen van de Arbeitseinsatzverwaltung van het Ryks- ministerie van Arbeid. Wat den bestaanden toestand in Ne derland betreft kunnen de arbeidsbeur zen stuwend werk verrichten voor de voorlichting bij beroepskeuze, waar geen afdoende voorlichting bestaat; hierbij zal men echter op moeten passen voor dilettantisme, vooral als de psychotech niek op den "voorgrond komt; dan im mers ga men slechts af op wat deskun digen zeggen. In gemeenten, waar geen psychotech nisch instituut bestaat, zouden eigenlijk alle proefpersonen verwezen moeten worden naar een naburig instituut." De heer Van Delft vreest echter, dat dit denkbeeld financieele bezwaren zal ont moeten. De heer Fuykschot legt in zijn prae-advies den "nadruk op het leggen van verband tusschen arbeidsbeurs \n voorlichting bij beroepskeuze, welk ver band zeer duidelijk blijkt als men het vraagstuk van de documentatie nader gaat bekyken. Hij houdt eén pleido» i voor uitbreiding van het aantal psycho technische laboratoria. In het pracadvies van den heer D e Graaf tenslotte wordt de jeugdregistra- tie grondig besproken. Deze praeadvi- seur somt de voordeélen op en betoogt, dat de jeugdregistratie, mits onder goede leiding, een belangrijk instrument kan zijn bij de pogingen om een steeds groo- ter aantal jongens op de voor hen ge schiktste plaats in de maatschappij te brengen. Zorg voor goede pootaardappelen Zelf zorgen. Het blijkt, dat de gezondheids toestand van de aardappelen in ons land zeer. veel te wenschen overlaat. Voor verschillende con sumptie-, veevoeder- en fabrieks aardappelen, zal waarschijnlijk niet voldoende goed pootgoed ver krijgbaar zijn. Daar de waarschijnlijkheid groot is, dat liet aanbod van door den N.A.K. goed gekeurde pootaardappelen van bedoelde rassen niet aan de vraag zal kunnen vol doen en daardoor waarschijnlijk veel minderwaardig pootgoed zal worden aan geboden, geeft de plantenziektenkundi- gen dienst den verbouwers van aardap pelen den raad, de mogelijkheid te over wegen zelf te trachten in hun behoefte aan behoorlijk pootgoed te voldoen. Dit kan ook geschieden door in velden die nog een groot percentage gezonde planten bevatten, deze zoo spoedig mo gelijk te merken en alleen de opbrengst van deze planten voor pootgoed te be stemmen. Verwijderen van zieke planten wordt dan achterwege gelaten, wat een vereenvoudiging van de selectie betee kent. Het is noodzakelijk, dat deze aldus gemerkte planten vroegtijdig worden ge rooid. Het tijdstip van het rooien kan niet worden aangegeven, maar het is duidelijk, dat alleen bij zeer vroeg rooien succes zal worden verkregen. Men rooie dus, zoodra de planten reeds een matige hoeveelheid pootbare knollen hebben voortgebracht. Voorloopig moet het parool zijn, te trachten nog zooveel mogelijk behoorlijk pootgoed te verkrijgen, opdat onze voed^ selvoorziening in 1941 niet in gevaar komt. DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. MIDDELBURG, 14 Juni. Bij den brand, die onze stad teisterde is ook het gebouw van de Prov. Bibliotheek verbrand. Enkel de monumentale voorgevel met enkele zij muren bleven gespaard. Gelukkig had het personeel reeds in September het kost baarste bezit aan wiegedrukken, platen atlassen, zooals die van Blaue, alle hand schriften, meest Zeeuwsche, alle gedrukte werken over Zeeland bestaande uit kro nieken, geschriften uit de 17e eeuw, pam fletten en brochures, en een groot aantal andere werken uit de 16e en 17e eeuw in de ruime kelders geborgen. In den voor kelder hadden verschillende instellingen als het Zeeuwsch Genootschap en het Rijksarchief in Zeeland boeken en kost baarheden gebracht. Doch deze kelder be zweek onder het gewicht van den neer stortenden :toren en de inhoud ver brandde. Docb de achterkelders bleven grootendeels gespaard. Wel ging een deel der boeken smeulen en bleek bet nood zakelijk alles onder water te zetten, doch het overgrootste deel van dit prachtig materiaal bleef behouden. Wat niet gespaard werd, was alles wat zich bovengronds bevond, dus ook de catalogi en het kaartsysteem. Weerzinwekkend bedrog Er zijn bij de politie te Amster dam opnieuw aangiften gedaan door menschen, bedrogen door iemand, die misbruik maakt van de droeve omstandigheden waarin zijn slachtoffers verkeeren. Het ls thans ook bekend geworden, aldus vertelt de Tel., hoe de oplichter aan de adressen van de menschen,. die hij dupeerde. Is gekomen. .Hij liep hier of daar een bakkers- of slagerswinkel binnen en vroeg dan of men ook adres sen wist van families, waarvan zonen of hoofden van gezinnen in den oorlog waren geweest. Hij kreeg zoodoende ver schillende adressen op en hoorde dik wijls ook allerlei bijzonderheden over de betreffende families. Het waren juist deze bijzonderheden, waardoor de oplich ter een gemakkelijke introductie bij de verschillende families kreeg. Zoo verscheen hij o.m. bij een familie aan de Ruysdaelkade, waar hij vertelde van het Roode Kruis te zijn. Belangstel lend informeerde hij of men al iets naders had gehoord van den zoon, die aan den IJssel had gevochten en dien hij zelf van het slagveld had gedragen. Vol belangstelling en nieuwsgierigheid hoorden de menschen den man aan, die den indruk maakte de waarheid te spre ken. want hoe zou hij anders zoo. precies op de hoogte zijn van de plaats vanwaar zij de laatste berichten over hun zoon hadden gehoord? De familie luisterde aandachtig, toen hij allerlei bijzonderheden vertelde over het heldhaftig gedrag van hun zoon. die tenslotte gewond was geraakt, ernstig gewond. Maar hij, de Roode Kruis-man, had den jongen gevonden èn hem naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis gebracht, vanwaar de jongen later naar Rotterdam was overgebracht. Hij had nog meer kun nen doen voor den dapperen soldaat. Spontaan had hij zich aangeboden, toen de jongen door bloedtransfusie gered kon worden. Door zijn bloed was de zoon ten slotte zoover hersteld, dat hij nu wel het ziekenhuis kon verlaten. Als men hem nu maar tien gulden gaf om een burger pak voor den zoon te koopen, zou hij wel zorgen, dat zij spoedig hun jongen weer terug hadden. De familie geloofde de leugens van d?n bedrieger. Een nieuw costuum koopén was echter niet noodig, men had nog een goed pak van den jongen zelf. Als hij dat dan mee wilde nemen. Neen. neen, antwoordde de man, dat kon niet. Hij moest den jongen uit het ziekenhuis smokkelen er wanneer hij als Roode Kruis-man het ziekenhuis binnen zou gaaan met een groot pak onder zijn arm, zou dat argwaan wekken. Met dergelijke leugens wist hij de men schen te bewegen hem tien guldén te verstrekken. Zij waren zoo overtuigd van de menschlievendheid van den onbe kende, dat zij hem van Zaterdag tot Maandag in hun hüis lieten logeeren als blijk van dankbaarheid. Zoo vertrok de oplichter ten slotte met tien gulden. Dat hij nooit meer iêts.-vfp zich heeft laten hooren is begrijpelijk. Dezelfde persoon is kort hierop ver schenen bij een familie wier dochtertje op straat was gevallen eh door den Ge neeskundigen Dienst was behandeld. Vermoedelijk is de man bij het ongeval tegenwoordig geweest of heeft hij op an dere wijze het adres van het meisje ge kregen. Hoe het zij, hij kwam bij de familie en deelde mede, dat hij verpleger was in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis en in die kwaliteit even kwam kijken óf het verband goed zat om den gewonden arm van het meisje. Men geloofde den jongeman ook hier. Hij liep op het meis je toe. maakte het verband los, bekeek de verwonding-met een „deskundig oog" en deed het verband weer om den arm. Hij- deed dit echter zoo slecht, dat de vader argwaan kreeg en den „verpleger" later op de fiets naging. Zoo kwam men er ten slotte achter, dat de oplichter een jongeman moet zijn, die tot voor kort in een opvoedingsge sticht werd verpleegd, doch tijdens J.e spannende dagen naar Amsterdam was overgebracht. Toen de knaap zijn vrij heid terug had. begon hij de afschuwe lijkste oplichterspraktijken, die te be denken zijn. Zijn opsporing en aanhou ding is intusschen reeds door de politie NED. CHR. GRAFISCHE BOND. Het hoofdbestuur van den Ned. Cbr. Grafische Bond heeft in zijn jongste ver gadering het volgend besluit genomen: „Het hoofdbestuur enz. kennis geno men hebbende van de oprichting van het Centraal Bureau voor de Grafische be drijven in Nederland, en de maatregelen, die door dit bureau zijn genomen, gezien de buitengewone omstandighe den, betuigt zijn instemming met de genomen maatregelen en acht zich verplicht met alle ten" dienste staande middelen de goe- de werking van het Centraal Bureau en de naleving van diens genomen of 4e ne men besluiten te bevorderen." JONGE VROUW DOOR HAAR NEEF DOODGESCHOTEN. Gisteravond is te Geule de 24-jarige gehuwde vrouw P.S. door haar 21-jari- gen neef M. S.. die niet gunstig bekend staat, doodgeschoten. Omstreeks zes uur gisteravond maakte de vrouw met haar man en een bevriend echtpaar een fietstochtje. Toen het ge zelschap den 21-jarigen S. ontmoette, maakte deze eenige opmerkingen, waar na P. en zijn vrouw van hun rijwiel stap ten. Even later vielen eenige schoten. Het bleek dat vrouw P. door twee revol verschoten. afgevuurd door S., doodelijk in de borst was getroffen. Tegen middernacht was men er nog niet in geslaagd den dader te arres teeren. VERDUISTERING. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan J. H., 36 jaar, adj.-com mies der rijksbelastingen te Zevenaar, wien verduistering van een bedrag van 5624 in de jaren 1937 tot 1940 was ten laste gelegd. Tegen verdachte, die vol ledig bekende, werd drie jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5