$limm £cïteti)t is- Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken "TTALIE TEN OORLOG Te wapen! het wachtwoord ITALIË IN OORLOG MET FRANKRIJK EN ENGELAND Rotterdams stadsrechten zin Abonnementsprijs: ande 05 per 3 maanden ln Leiden en in plaatsen waar een agentschap ge- vestlgd is ƒ2.35. Per week 18 ct. het Lt^se nummers 5 ct' AUes bÜ oelü vooruitbetaling, het ^vertentieprijzen 22'/j ct. per regel. Ingezonden I Mededeelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnum- e°F I mer 5 ct' contract belangrijke korting. I 6144 DINSDAG 11 JUNI 1940 Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166.) Postbox 20. Postrek. 58936. 21e Jaargang Bijdragen van medewerkers, In gezonden stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. G. !cer. ïaagi aagd Man van ididj Vfde* d.; eidei olak, Uini asiu 1 De vraag, die we gisteren nog stelden: Wat gaat Italië doen?, heeft het viel bijna niet anders meer te verwachten op korten termijn een antwoord gekregen. Met ingang van heden, 11 Juni, beschouwt het keizer-koninkrijk zich in oorlog met Frankrijk en Engeland, blijkens een mededeeling, welke Ciano als minister van Buitenland- sche Zaken gistermiddag te half 5 aan den Franschen ambassadeur en een kwartier later aan dien van Engeland heeft gedaan. ilië was gereed en de Duce heeft zijn: SSIa-yyapen" doen hooren. OOf wapen mefe! zwaard is uit de schede, waar het :oo lang los in zat. 'jt stalen pact werkt actief. De hou- 1 van non-belligerent heelt plaats ge- fkt voor die van belligerent. De broe- loudfchap der Italiaansche en Duitsche 1 addmachten is afgekondigd. Gezamen- vijs.lzullen ze, op verschillende plaatsen, loenden ingezet tegen beider groote tegen- onder de grootmachten van cre^pa: Frankrijk en Engeland. Italië wil it P] langer een gevangene van de Mid- Indsche Zee zijn. V. kgenen, die nog wel eens gedacht heb- ™u*aan de mogelijkheid, dal dit land ten D°te besluiten zou een andere richting v* jte gaan, zien hun verwachting be- lamd; indien ze deze althans nog had- HgEjhewaard tijdens de ontwikkeling der "jen, zooals we die geleidelijk zich heb- "zicn voltooien. |chologisch was het Ilaliaansche volk pmen voorbereid op de geweldige ge- Itenis, die te komen stond. Met ging &s crescendo en de uitlatingen in de pers waren de laatste dagen dat menschelijkcrwijs niet anders te achten was dan een uitbreiding op termijn van dezen schrikkelijke» verwoestenden oorlog, nu de toekom- J vijand reeds bloedde uit vele won- ri die hem waren toegebracht en een oon)t deel van overig Europa gebukt gaat er nameloos leed, ellende en ruïnes, itEjr den geesel der menschheid van alle ,1 mwen te ivo eg gebracht. bi Visa voor Duitschland aaBet adres te Amsterdam, waar men hpg; voor Duitschland kan aanvragen is Jts*koningenstraat 4, niet, zooals gemeld e^Q koninginneweg 4. r fi ïh{ geen kolenvervoer per schip tot Rotterdam. chriar bij informatie te bevoegder is tse is gebleken, bevatten de geruch- 1, dtomtrent het kolenvervoer, dat op van de vorige week wederom plaats vinden per spoor tot ndeo en verder per schip, slechts een 'ooit kleine kern van waarheid. ti neemt aan, dat spoedig de spoor eer over de Roer bij Roermond zal zijn iijslteld. Begin volgende week zal daar- kunnen worden gereden, meldt de 1. Koerier. veronderstetlt in bevoegde krin- ieblflat daarna het kolenvervoer op be- ndele schaal kan worden hervat. De lat 1 zouden per trein over Roermond, jdeh en door Brabant naar Rotterdam luien gebracht. Het vervoer te water vreflog wel eenige weken op zich laten bnvegpersoneel krijgt gratis §ron(l °0k boonen ter beschikking. wortDe directie van de Nederland- [aatjhe spoorwegen heeft een rege ?g getroffen Inzake het bes^hik- stellen van teelgrond aan het ar irsoneel. r'en, die een gezin hebben, hadden MaJ: de beschikking over een stuk grond, ,en in verband met de huidige omstan- 'iden is het gewenscht, dat het be- ^aar stellen op ruimer schaal ge- zaarfc- De grond wordt gratis afgestaan chxfn 0PPei'vlakte van ten hoogste 600 ch de gronden van betere hoe- jjypeid zijn en van ten hoogste 900 ^Tidien het heide of zandgronden be- egt '1 ;en 1 nu toe werd behalve teelgrond ook ind tot een oppervlakte van ten je jte 1000 M2. ter beschikking van het ongPeel gesteld. Voor zoover de be- enen niet reeds bovendien over 600 hetjteelgrond beschikken, kan in be- a iae gevallen toestemming worden erernd' om 600 M2. grasland in bouw- £?m te zetten. ?en de vraag het aanbod overtreft, 'vóePt de directie zich het recht voor, ^nd in bouwland te laten omzetten, k T^aar is voor het zaaien of pooten gewassen 't seizoen reeds te ver flerd, doch dit is niet voor alle ge- allei11 met name niet voor bruine n het geval. Daarom stellen de der^egen- om den telers of adspirant- zooveel mogelijk tegemoet te ko- bruine boonen beschikbaar tot een eraf111111 vaft DA ics ier ara togen den ?an ongeveer. 35 cent per kg. Wie moet niet met diepe ontroering terugdenken aan de geweldige gebeurte nissen, welke binnen net tijdsverloop van nog geen jaar als een lawine over ons werelddeel zijn uitgestort en het aan den rand van den ondergang brengen? Ontzaglijk is de verantwoordelijkheid van degenen, die dit alles zoo hebben la ten geworden, zoodat we staan voor een Armageddon. We spreken hier geen enkel oordeel uil over wie ook. Hier behooren gewetens te spreken. Hier kan plaats zijn voor zelf beschuldiging bij bel zien van deze de bacle, die de vrucht is van twee decennia internationale politiek, waarin het begin sel van de macht meer de machthebbers der aarde beheerscht heeft, dan het stre ven 0111 op den grondslag van moreele beginselen uit vernietiging en verarming een internationale samenleving op te bou wen, waarin plaats zou zijn voor alle vol ken om zich naar hun aard en behoefte staatkundig en economisch te kunnen ontplooien. Hoe vaak is niet gewaarschuwd tegen de onzegbare tragiek, die meer en meer haar donkere schaduwen over het avond land begon uit te spreiden! Tegen het ver derfelijke machtsbeginsel, dat ten slotte de volken naar den afgrond zou voeren! Het heeft niet moge baten. De stemmen, die maanden tot bezin ning verklonken in het ijle. En nu God zij het arme Europa nog genadig en redde het van algeheelen ondergang. De Italianen rukken de Fransche Riviera binnen Vannacht meldde Reuter uit New-York: Volgens hier uit Berlijn ontvangen be richten zijn Italiaansche troepen om IS uur 30 (B.Z.T.) de Fransche Riviera bin nengevallen. De Italiaansche vloot Gisteren is in Italië „de dag der Marine" gehouden. De pers publiceert kolommenlange ar tikelen over de, marine, welker moderne constructie zij in het licht stelt. De bladen wijzen er verder op, dat Italië thans zes linieschepen bezit, 22 kruisers, 60 torpedo- bootjagers en torpedobooten, 117 duikboo- ten en- een groot aantal motortorpedo- booten. De Messaggero en de Popoio di Roma karakteriseeren den marineaag met het opschrift „aan den vooravond der be slissing". De economische positie van Engeland In een persconferentie heeft dr. Wiss- mann, de referent voor buitenlandsche aangelegenheden, in aansluiting op een dergelijke conferentie te Berlijn, een uit zetting gegeven van de Duitsche opvat tingen omtrent de uilwerking van den handelsoorlog tegen Engeland. Naar deze opvatting heeft de Engelsche blokkade zich tegen Engeland zelve gericht, nu alle ha vens aan het Kanaal en aan de Noordzee in Duitsche handen zijn. Door de afsnij ding van het continent heeft Engeland 10 pet. van den aanvoer van wapeningsgoe deren, 35 pet. van den aanvoer van levens middelen en bijna den geheelen invoer van wol en cellulose verloren. Engeland is thans op een uiterst kritiek oogenblik verplicht een distributiesysteem in het le ven te roepen, waarvan Duitsche waar nemers aannemen, dat zij onmogelijk meer het gewenschte effect kunnen hebben. Het eens bespotte devies „exporteeren of ster ven" wordt thans, te laat, door Engeland als noodzakelijkheid begrepen. De heer Wissmann wees daarna op het belangrijke aandeel van de haven van Londen in den Engelschen invoer (37.8 pet. in 1937), waaruit hij het belang van de Kanaalhavens voor dien invoer afleid de. De Duitsche tegenblokkade beschouw de hij als effectiever dan het continentale stelsel van Napoleon, daar zij direct tegen eiken aanvoer is gericht en aldus de En gelsche oeconomie in de kern aantast. Het Engelsche publiek en de strijd in Frankrijk Uit Stockholm: SVenska Dagbladet ver neemt uit Londen, dat het Engelsche volk met geweldige spanning den uitslag van den grooten slag in Frankrijk afwacht. Dit blijkt ook uil het feit, dat de straten van Londen bijna ledig zijn als de nieuws berichten per radio verspreid worden. Er heerscht thans geen lichtvaardig op timisme meer, waarmede Engeland hel eerste Duitsche offensief in het Westen heeft opgevat. Alle illusies zijn vernield. Het En«elsche volk begrijpt nu eindelijk tot den taaiste man, wat deze oorlog wer kelijk beteekent. Een ongewoon gezicht. Nederlandsche soldaten met baarden. Ze hadden vergeten hun scheergerei rnee te nemen in krijgsgevangenschap. Het Italiaansche volk te wapen geroepen Gestelde eischen nog slechts door geweld te bevredigen De oorlogsverklaringen Gistermiddag om 16 uur 30, zoo meldt het Italiaansche persagentschap Stefani uit Rome, heeft graaf Ciano, de minister van Buitenlandsche Zaken, in het Palazzo Chigi den ambassadeur van Frankrijk ontvangen. Hij legde tegenover hem de volgende verklaring af: „Z.M. de koning en keizer verklaart, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Frankrijk van morgen 11 Jnni af." Om 16 uur 45 ontbood Ciano den ambassadeur van Groot-Britannië, wien hij in gelijkluidende termen mededeelde, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Groot-Britannië. Mussolini spreekt tot het volk Mussolini heeft van deze oorlogsverklaringen mededeeling gedaan in een rede, gehouden om zes uur, tot een groote menigte van het balkon van het Palazzo Venezia af. „Wij," aldus de Duce o.a., „trekken ten oorlog tegen de plutocratische en reactionnaire democratieën van het Westen, die te allen tijde de ontplooiing van het Italiaansche volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn bestaan hebben bedreigd." Mussolini verklaarde, dat Italië alles heeft gedaan om den storm te ver mijden, die Europa teistert. „Wij nemen de wapens op ter verdediging, na het probleem der vastelands- grenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en militaire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen zielen is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den Oceaan heeft." Mussolini verklaarde plechtig, dat Italië niet het voornemen heeft andere volken, die aan Italië ter zee en te land grenzen, in het conflict mee te sleepen. „Mogen Zwitserland, Znid-Slavië, Turkije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze woorden." „Volk van Italië," zoo eindigde de Duce, „te wapen! Toon je hardnekkig heid, je moed, je dapperheidDe menigte, die Mussolini's rede herhaaldelijk juichend onderbrak, bracht den Duce een minutenlange ovatie. De Nijmeegsche bruggen De verkeersbrug binnen een half jaar. Over vier a vijf maanden zal de groote brug over de Waal bij Nij megen weer hersteld zijn. Nadat nl. in voorafgaande dagen door des kundigen de toestand, waarin de verkeersbrug en de spoorbrug over de Waal te Nijmegen zich bevin den, in oogenschouw was genomen, is men Zaterdag begonnen met de werkzaamheden om de vernielde en in de rivier gestorte deelen van deze bruggen te verwijderen. Met dit werk, dat, wat de verkeersbrug betreft, door den Rijkswaterstaat, en wat aangaat de spoorbrug, door de Neder landsche Spoorwegen wordt uitgevoerd, zal de grootst mogelijke spoed worden be tracht. Van groote beteekenis hierbij is. dat van beide bruggen slechts één over spanning is vernield. Weliswaar betreft dit bij de verkeersbrug de groote boog met een lengte van 244 meter, maar bij deze brug zijn de beide pijlers in de rivier en de beide landhoofden, alsmede de vier kleine overspanningen intact gebleven. De groote overspanning zal dus gedemon teerd moeten worden, hetgeen met groote omzichtigheid zal geschieden, daar belangrijke onderdeelen voor den bouw van een nieuwen boog gebruik kun nen worden en men overigens van het materiaal niets onnoodig verloren wil doen gaan. Het werk zal aanzienlijk vlugger gaan, dan bij den bouw in 1935 en 1936 het geval was, daar men, naast de teekeningen, over da toen opge dane ervaringen beschikt. Men ver zekerde ons, dat verwacht mag worden, dat deze voor het verkeer zoo belangrijke brug over vijf a zes maanden weer geheel hersteld zal zijn. Wat de spoorbrug betreft, ook hier is slechts één overspanning vernield; deze is van heel wat kleiner afmetingen, dan die van de verkeersbrug en het zal mo gelijk zijn deze in de constructiewerk plaats geheel te vervaardigen en daarna naar de bestemming te varen en op de intact gebleven pijlers te plaatsen. Men rekent er op, dat dit werk in slechts en kele maanden gereed zal komen, waarna de treinen het station te Nijmegen weer zullen kunnen bereiken. Tot dan toe zal men zich moeten behelpen met het sta tion te Lent, waar aanvoer van goederen, in verband met het ontbreken van een emplacement en los- en laadplaatsen in slechts zeer beperkte mate kan geschie den. Het is nog maar eenige weken geleden, dat in de Burgerzaal van het Rotterdam- sclie Stadhuis een uitgebreid Comité ge ïnstalleerd werd, bestaande uit vooraan staande personen in de Maasstad, die zich met opgewektheid bereid verklaard had den hun krachten en talenten te geven voor de herdenking van het zeshonderd jarig bestaan van Rotterdams stads rechten. Een sobere maar niettemin indrukwek kende herdenking was in voorbereiding. Uit deze plannen bleek, dat de Rotterdam mers zich door den oorlog van de buren van ons land, met welke wij eerlijke vriendschap naar alle zijden onderhiel den, niet wilden laten afschrikken, nu de dag naderde waarop vóór zes eeuwen, 7 Juni 1340, graaf Willem IV aan zjjn „ghemenen porters van Rotterdamme al- suke vriheden" verleende, „als hierna be schreven staen", zooals de aanhef van het handvest luidt, dat in het archief der stad bewaard wordt. We zullen niet terugtreden in de bijzon derheden van dit begin van Rotterdam als stad. Zes eeuwen zijn voorbijgegaan tot he den, Juni 1940. In onze verbeelding zien wfj hoe gedurende die lange, lange reeks van jaren door de voorgeslachten gewerkt en gebouwd is aan de ontwikkeling van de kleine nederzetting aan de uitmonding van de Rotte, die door haar uitnemende ligging voorbestemd was een koopstad van wereldbeteekenis te worden. Wij zien de ingedijkte uiterwaarden, aanvankelijk bezet met verspreide hof steden, terwijl enkele burchten, woonste den van de ambachtsheeren, daar trotsch boven uit steken. Gaandeweg wordt de bebouwing dichter en verandert het lan delijk karakter. In eerlijken wedstrijd met omliggende plaatsen, Schiedam, Dor drecht, Delft, neemt de stad meer en meer in beteekenis toe. Rotterdam rijpt tot stad gedurende de 14de eeuw. Het verkrijgt van de opeenvolgende, bij de welvaart dei- plaats belang hebbende, graven liet eene na het andere privilegie. De oude stads driehoek vertoont op een plattegrond van 1488 in hoofdzaak reeds het beeld, dat ons in hoofdlijnen zoo vertrouwd is. Wc vinden daarop de Sint Laurenskerk, te midden van de oudste straten, watergan gen en havens van de binnenstad en daar omheen aanduidingen van de latere ont wikkeling van het stadsbeeld. Wie ook maar oppervlakkig kennis heeft genomen van de geschiedkundige onderzoekingen omtrent Rotterdam, die weet hoe de be teekenis en welvaart van deze nijvere stad eeuw na eeuw zijn gestegen. Inzinkingen zijn weliswaar, in verband met de veran derende constellaties van politieke» en oeconoinischen aard, de stad niet be spaard gebleven, doch telkens heeft zij zich daaruit met meer luister dan tevoren haar deel was verheven. De herdenking van hel aan Rotterdam op 7 Juni 1340 verleende stadsrecht kon geen voortgang hebben. Het burger-comité, dat een programma met culturcelen en liistorischen inhoud gereed had, was niet in staat 0111 daarvan ook maar een klein onderdeel tot uitvoe ring te brengen, want het ondenkbare is gebeurd: het oude Rotterdam is niet meer en haar nijvere inwoners verkeeren in rouw over hun stad. De zestiendc-eeuw- sche binnenplaats van het Weeshuis, die haar schoonheid voor het eerst aan tal- loozen zou gaan openbaren bij de opvoe ring van het treurspel „Egmont" van Goethe, is verdwenen. De Doelen, waarin het galaconcert zou worden gegeven, met een nieuwe „Ode aan Rotterdam", is een puinhoop. Van de gothische Groote Kerk is maar weinig over. Gen enkel vertrouwd stadsgezicht is meer in wezen. Een plechtige herdenking van het 600- jarig stadsrecht onder deze omstandigheid zou iets onmogelijks zijn. Men heeft wel iets anders te doen dan herdenken. De noodzakelykheid om opnieuw aan te pak ken is daar als eerste en voornaamste taak. De oude stad is dood. De nieuwe stad moet zoo spoedig moge lijk op de plaats van de oude verrijzen. De plaats waar de vaderen zonder sen timentaliteit doch met nuchteren koop manszin hebben gearbeid, zal ook het ter rein zyn waar de zonen zich tot het uiter ste willen inspannen om te herwinnen wat verloren is gegaan en om te herbou wen, in grootsclier vorm, wat in hoofd zaak tóch reeds tot verdwijnen gedoemd was. Het moge voor het gemoed pijnlijk zijn, dat het oude en vertrouwde met één slag voorgoed tot het verleden is gaan behoo ren dit jaar van de herdenking van het stadsrecht van 7 Juni 1340 zal 1111 tevens het jaar kunnen zijn waarin de wederop bouw wordt ingeluid. De droeve gebeurtenissen van 14 Mei openen voor het tegenwoordig geslacht ongedachte gelegenheden om te toonen, dat het zijn plaats aan de Rotte en Maas niet minder waard is dan vorige geslach ten, die daar dachten en zwoegden en die Rotterdam groot maakten. Wanneer vanavond verduisterd moei worden De verduisteringsmaatregelen moe ten hedenavond beginnen om 10.02 en eindigen morgenochtend 5.17 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1