Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstrek DESTRIJD IN VLAANDEREN LOOPT TEN EINDE Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsfn waar een agent schap gevestigd is J p, p. f235 -f portokosten pa week 0.18 Vuor het Buitenland bij we- kelljksche zending 4.50 0jj dagelijksche zending .ƒ5.50 Alles bij vooruitbetaling sse nummers 5 ot. met Zondags- )lad 1Y> ct. Bureau: Breestraat 123 No. 6135 Telefoon 22710 (na 6 uur: 23166) Postbox 20 VRIJDAG 31 MEI 1940 Postgiro 58936 21e Jaari .ormaal i. ndelsverkeer Het Is van belang om in te zien, dat en zooveel mogelijk normaal ge houden handelsverkeer een zeer groot algemeen belang gediend wordt. nUien schijnen dat te beseffen, maar maken het leven moeilijker en leveren or :e wijze een bijdrage tot meerdere rchting der economische verhou dingdie toch al zoo groote schade ge leden hebben. Zon zijn er fabrikanten en grossiers, die aa.i hun vaste afnemers slechts goe deren tegen contante betaling willen a/ievr en. ja zelfs loopende credieten in trekken. Zoc moet het wel spaak loopen, tenzij loo'n afnemer over belangrijke liquide fonds n de beschikking heeft. Is dat niet zoo en veelal zal dat het geval niet zijn dan brengt men zoo iemand, die bij een normaal gehouden relatie volko men safe voor zijn geld is, in de grootste moeilnkheden niet alleen, maar schept ook v or de goederenvoorziening gevaar. War t wie niet heeft, kan niet verkoo- pen. Met den winkelier wordt dan verder het publiek de dupe en ten slotte ook de fabrikant zelf. Kei is daarom volkomen juist gezien, dat vin de zijde van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart een .-kendmaking is gepubliceerd, waar in op het onverantwoordelijke van de ge signaleerde handelingen wordt gewezen, in t iljzonder in verband met de voed- se Voorziening. Wie maatschappij en burgerij in den od der omstandigheden naar behoor en en in den geest der solidariteit, die ons aller. :ehoort te bezielen, wil dienen, mag niet net een beroep op die omstandig- maatregelen treffen, welke indrui- tegen het groote belang, dat ver- bo. A i is aan een zooveel mogelijk onge- HoorA verloop van productie en distri butie. Andei'djds behooren zij. die over con- la;.. nildelen beschikken en die zijn er ook nog in het zakenleven hun leve- >nc:?:s niet vergeefs hun wissels en kv Lai ties te doen aanbieden. Ook der gelijke handelingen hebben een destruc tieve uitwerking, welke neerkomt op ver horing van het economisch evenwicht. Dit evenwicht zooveel mogelijk in stand te houden, is een belang van de eerste orde. Daaraan mede te werken is plicht van elk goed vaderlander. Men bedenke, dat wie in dezen zijn plicht -erzaakt. oorzaak kan worden, dat vjc:Ionische moeilijkheden vergrooten of wel tostraffe dwingende maatregelen zou aioeten worden overgegaan. Niemand onzer begeert die. ccinterneerden door Duitsche troepen bet-rijd Transport naar Engeland definitief mislukt. hel A.N.P. uit betrouwbare bron 'l zouden de 21 geïnterneerden 1 tgensplaat, ouder wie waarschün- uu: om het Tweede Kamerlid mr. M. M. Rosi ,ii Tonningen, in Calais door de 'bntsciu? (roepen zijn bevrijd en zich in veibp.ht.-id bevindeii. Voor zoover het plan heston O om deze Nederlanders naar En geland te Iransporteeren, zou dus thans geeor.si deerd kunnen worden dat dit de- 1 mi lief mislukt is. king van keichssiarknote Termijn verlengd. tAerctaris-generaal, wnd. hoofd van net Departement van Financiën, deelt in niet den Rijkscommissaris voor •J'- oeze"te N'ederlandsche gebieden mede, dat de bij besluit van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht van 25 Mei vastgestelde termijn voor de inlevering Vi,.n - Dcichsmarknole" tot 8 Juni 1940 des middags 0m 12 uur is verlengd. Ned irlondsche krijgsgevange- nei ceeren uit DuilschJand lerug Naar de veldcominandant voor Limburg, majoor Von Bartenwerf- op de te Heerlen gehouden bij eenkomst van burgemeesters uit Z.- 'iburg mededeelde, zijn Woens dag ie eerste Nederlandsche sol daten, die in Duitschland als krij gevangenen vertoefden, naar buis teruggekeerd. Het ligt in dc bedoeling om alle Kr'igsgevangenen zoo spoedig mo gelijk te laten terugkeeren. De nieuwe suikerbon Voor 4 weken. Het département van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 31 Mei tot en met Donderdag 27 Juni de met 70 ge nummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. De Rijwielbelasting De merken 1940 41 gelden van 1 Juli af. Het departement van financiën deelt mede, dat de buitengewone omstandig heden verdere voorzieningen vorderen. Met uitbreiding van hetgeen is mede gedeeld. zal in de geheele maand Juni geen controle op de rijwielbelasting wor den gehouden. Van 1 Juli af echter be hoort elk rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, behoudens, hetgeen hierna is bepaald, te zijn voorzien van een geldig belastingmerk. In de maand Juli zal geen be keuring worden ingesteld tegen personen, wier rijwiel alsdan is voorzien van een rijwielbelasting- merk voor het belastingjaar 1940- 1941. Het rijwielbelastingmerk voor dat belastingjaar zal dus, practtsch gesproken, 13 maanden geldig zijn. In verband met 't vorenstaande zullen de rijwielbelastingmerken voor het be lastingjaar 1940 1941 reeds van 24 Juni a.s. af op de gewone wijze aan de post kantoren verkrijgbaar zijn. Personen, die in het bezit zijn van een rijwielbelastingmerk 19391940 kun nen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tot en met 31 Juli. Bovenstaande bijzondere voorzie ningen gelden niet ten aanzien van kos- telooze rijwielbelastingmerken. Deze worden uitgereikt op den zelfden voet als in vorige jaren gebruikelijk was. De ontvangers zijn echter bevoegd in daartoe leidende gevallen reeds vroe ger dan anders aanvangen om kos- telooze merken aan te nemen en af te geven het gebruikelijke bewijs, waar mede voorloopig met een rijwiel kan worden gereden. Die bewijzen blijven geldig totdat het kostelooze merk is afgegeven of afwijzend op de aanvraag is beschikt. Voor Rotterdammerlezers Dit blad wordt ook aan een deel van de lezers der „Rotterdammer" gezonden, met het vriendelijk verzoek aan deze lezers ons trouw te blijven, nu het bedrijf technische moeilijkheden heeft. Wij hopen, dat spoedig „De Rotterdam mer" U zelf weer bereikt. Het tijdelijk adres van „De Rotterdammer" is: PROVENIERSSINGEL 30 ROTTERDAM nieuw eerste kamerlid. Ih de plaats van dr. H. B. Wiardi Beek man, is tot lid van dc Eerste Kanier be noemd verklaard de lieer J. van der Kiefl te Bussum. POSTVERVOER Ned.-Indië en Amerika. Van heden af zijn gewone brieven en briefkaarten naar Ned.-Indië en naar de Vereenigde Staten van Amerika weder om ter verzending toegelaten. Zowel vor Ned.-Indië als voor de Ver eenigde Staten geldt het gewone inter nationale port. Dit is dus 12'A cent voor 20 gram. Aanteekening al dan niet met aange geven geldswaarde is niet toegelaten. Duitschland. Van heden af is het postvervoer met Duitschland uitgebreid in dier voege, dat ook gewone gesloten brieven (dus geen aangeteekende brieven en brieven met aangegeven waarde) naar en van Duitschland zijn toegelaten. Wanneer vannvond verduisterd moet worden De verduisteringsmaatregelen moe ten heden avond beginnen om 21.52 en kunnen beëindigd worden morgenochtend om 5.24 uur. koning leopold handelde niet onverwacht. Geallieerde legerleiding weigerde hem te steunen. Uit Rome: Een oorlogscorrespondent van Stefani meldt, dat koning Leopold reeds een week geleden er de aandacht van liet Britsche en Fransche commando der Noordelijke legers op gevestigd had. dat voortzetting van den strijd in Vlaan deren nutteloos zou zijn, indien dc Ge allieerden niet in staat zouden zijn hel militair initiatief te nemen, teneinde wij ziging le brengen in de tragische strate gische situatie. De koning heeft zich toen tol voort zetting van den strijd bereid verklaard onder voorwaarde, dat een militair plan zou worden uitgewerkt, dat de van de Belgen verlangde offers zou rechtvaar digen. Hij weigerde het Belgische leger tot vernietiging te veroordeelen, alleen om Frankrijk en Engeland tijd te ver schaffen voor de organisatie hunner le gers op een ander deel van het front. De koning motiveerde zijn verklaring met de enorme verliezen, die geleden waren. Hij heeft voor het kabinet Pierlot zijn opvattingen, die door den Belgischen generalen staf gedeeld werden, herhaal delijk uiteengezet. Mij besprak haar ook met de generaals Blanehard en Gort, deelde haar persoonlijk mede aan Rey- naud en Churchill en bracht haar tèr kennis van koning George van Enge land. Hel voornemen van den koning tot staking van den strijd is besproken tusscben Blanehard en Revnaud en daar na tusschen Revnaud en Churchill. O]) grond van deze onloochenbare fei ten is het belachelijk, aldus vervolgt het bericht, te spreken van „geïmproviseer de, zonder overleg met zijn wapenbroe ders genomen besluiten van den koning." In werkelijkheid hadden Revnaud en Churchill, nadat zij zagen, dat het niet moge lijk was den koning van zijn be sluit af te brengen. Maandag be sloten. den wil van den koning en zijn generalen staf te negec- rcn. In overleg met Pierlot hadden Londen en Parijs <Vn koning Maandag door Blanehard kortweg het bevel laten geven de opera ties voort te zetten, in overeen stemming met de hoogere bevelen van Weygand. Tntusschen heeft Pierlot te Parijs op dracht gekregen een plan uit te werken voor ren politieke actie, die den koning van zijn aanzien zou moeten berooven en zijn wil zou moeten uitschakelen. wwa-A.-.v uaui;-'!*««, -UL> zwuar getroffen zijn door de oorlogs ellende. Wat is het groot, dat God in deze droeve dagen zoo wonder troost en met lijdzaamheid den weg doet loopen, die ons voorge steld is. Moge er veel samenbinding, sa menleven en samen lijden door Gods barmhartigheid openbaar loorden. Er is van sommigen alles geonmen, anderen hebben nog alles of veel mogen houden. Laat ons elkander trachten te helpen en te steunen. Niet meer dan vijf liter benzine tegelijk! Den Haag. Donderdag. Het Departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat een pomphouder aan houders van een motorbrandstofvergunning of aan dege nen (zooals artsen, veeartsen, enz.) die ingevolge de bekendmaking van 17 Mei 1940 zonder motorbrandstofvergunning mogen rijden voor zoover het personen wagens betreft, tot nader order niet meer dan vijf liter benzine ineens mag afleveren. Aan de burgemeesters wordt verzocht schepr door de politie te doen consta- teeren, dat de houder van elk motorvoer tuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motorbrandstofvergunning is of behoort tot degenen, die volgens de bovengenoemde bekendmaking zonder zoodanige vergunning mogen rijden. Verder wordt aan alle commissarissen der Koningin en burgemeesters verzocht zooveel mogelijk alle plaatselijke rege lingen nauwkeurig te doen aansluiten op de richtlijnen door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gegeven. Een nadere regeling wordt in overleg met de Duitsche autoriteiten en met het Departement van Waterstaat uitgewerkt en zal vermoedelijk binnen eenige da gen worden bekend gemaakt. Groote verliezen voor Engelsche transportvloot Drie Duitsch legers ontmoeten elkaar Het legerbericht uit het groote Duitsche hoofdkwartier maakt wel heel duidelijk, dat de strijd in Zuid-Vlaanderen ten einde loopt. Het was van den volgenden inhoud: De groote slag in Vlaanderen en in Artois nadert zijn einde nu de Engelsche en Fransche legers aldaar vernietigd zijn. Sinds giste ren verkeert ook het Engelsche expeditieleger in volkomen ontbin ding. Met achterlating van zijn geheele onoverzienbare oorlogs materiaal, vlucht het naar de zee. Zwemmende en in kleine booten probeert de vijand de op de reede liggende Engelsche schepen te be reiken. waarop ons luchtwapen zich met vernietigende uitwerking heeft gestort. Ruim zestig schepen werden getroffen, waarvan drie oorlogsbodems en 16 trans portvaartuigen tot zinken werden ge bracht, alsmede tien oorlogsbodems en 21 koopvaardijschepen van alle tonnages zwaar beschadigd of in brand gescho ten. Ook luchtdoelartillerie bracht een vijandelijke patrouilleboot tot zinken en beschadigde vijf andere vaartuigen. De ter bescherming van dezen groot- schen Duitschen aanval gebruikte jacht vliegtuigen schoten 68 vijandelijke vlieg tuigen neer. Ten zuiden van de lijn Pope- ringhe-Cassel hebben onze van het westen, oosten en zuiden aanval lende legers zich vereenigd, na talrijke sterke vijandelijke afdee- lingen te hebben verminkt en in gesloten. Aan het zuidelijke front werï een vij andelijke aanval met pantserwagens aan den benedenloop van de Somme afge slagen. Ten zuiden en zuidwesten van Amiens werden troepenconcentraties in de bosschen met bommen bestookt. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in totaal 89 vliegtuigen. Hiervan werden er 68 in luchtgevechten, 17 door luchtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. Vijftien Duitsche vliegtuigen worden vermist, Tot zoover het legerbericht. Van een grooten strijd kan dus in Vlaanderen en Artois niet meer gespro ken worden. Onderdeden zullen hier en daar den strijd nog voortzetten, maar zonder eenig uitzicht. Stuk voor stuk zul len ze den ongelijken kamp moeten opge ven, nu de ring om hen heen volledig ge sloten is. Het is het einde van het Britsche expe ditieleger. De toon in de Engelsche bla den is nu wel heel anders dan toen het naar Frankrijk overstak. Daar is ook wel reden voor. de militaire situatie is door het verloop der gebeurtenissen belangrijk vereenvoudigd. Ten Noorden van de Somme bestaat er geen strijdbaar geallieerd leger meer, al dus heeft gisteren een deskundige mili taire instantie tegenover het D.N.B. ver klaard. Tevergeefs hebben de Engelsehen getracht zich naar de zee te redden. Voor het opnemen van dil verslagen leger heeft Engeland in grooten getale oorlogs- en transportschepen gereed gehouden. In een ■grootscheepsehen aanval heeft de Duit sche luchtmacht ook deze laatste red dingsmanoeuvre der Engelschen verijdeld. Ieder zal zich afvragen: waar is eigen lijk dc Britsche vloot? Het antwoord is eenvoudig: voor de voortdurende vernie tigende slagen der Duitsche strijdkrach ten ter zee en in de lucht heeft de Engel- sch vloot zich teruggetrokken in moeilijk te bereiken schuilhoeken. Ook door hel lol van het Engelsche expeditieleger op het vasteland is zij niet tot optreden te bewegen. De groote vernietigingsslag legen de geallieerden in Vlaanderen en Artois be gon tien dagen geleden. In den kortst mogelijken lijd is hij voortgezet lot vol ledige ontbinding der vijandelijke legers. Wat thans in dit gebied nog strijdt, zijn slechts brokstukken der ontbonden legers, die thans overwonnen of ontwapend zijn. Ook de tegenstand der Engelschen aan de kust en bij Duinkerken heeft nog slechts ten doel de vlucht eenigszins te dekken. De onverbiddelijke vernietigingsstrüd aan de Vlaamsche kust is tevens hel einde van een grooten strijd, die in dc wereld geschiedenis zijns gelijke niet heeft. Voor hel eerst heeft de Duitsche weer macht in dezen oorlog tegenover een wer kelijk geli.jkwaardigen tegenstander ge staan én hem haar superioriteit aange toond. Het succes heeft een krachtige en laaie actie der Duitsche troepen geëischl. Tevergeefs hebben de Franschen ge tracht. naar het binnenland van Frankrijk door te breken, vergeefs waren hun ont lastende aanvallen aan Somme en Maas. Het Duitsche Zuidelijke front aan de Somme. Aisne en Maas had een ijzeren gordijn voor den strijd op den Noordelij ken vleugel geschoven. Wanhopig hebben de Engelschen le land gevochten; zij zonden doelen van hun luchtmacht en lichte strijdkrachten ter zee om den Duitschen opmarsch tc stui ten. Maar er is niets beslissends gedaan om de situatie te wijzigen. Van dag tot dag werd het duidelijker, dat de Engelschen vroegtijdig het gevaar hebben ingezien, dal hun expeditieleger op het vasteland bedreigde. Zij hebben hun bondgenoolen in den steek gelaten en getracht, luin expeditieleger nog bijtijds terug te trekken. Troepen echter, die on der een dergelijke wapenactic van den tegenstander gestaan hebben, troepen, die ook bij een wanhopig persoonlijk wor stelen zich niet hebben kunnen bandha ven tegen den aanvallenden geest en de aanvalswapenen van den tegenstander, troepen welker laatste resten nog slechts zwemmend het vege lijf konden redden en die zelfs in volle zee nog waren bloot gesteld aan de uitwerking van het Duit sche luchtwapen, dergelijke troepen kun nen voor langen tijd niet meer als bruik baar voor het front beschouwd worden. de vlucht van 't engelsche leger. Uit Berlijn: In verband met de En- gelsch-Fransche bewering, dat dé capitu latie van het Belgische leger niet met medeweten van de bevoegde Fransche en Engelsche autoriteiten zou zijn geschied en daardoor een uiterst moeilijke toe stand voor de Fransch-Engelsche strijd krachten zou zijn ontslaan, wordt van be voegde Duitsche zijde medegedeeld, dal reeds vóór de capitulatie van België, door Duitsche verkenningsvliegtuigen het weg voeren van strijdkrachten van dc Fransch- Belgische kust wordt gemeld. Een ver kenningsrapport van 26 Mei luidt als volgt: „Sterk wisselende scheepsbewegingen ter hoogte van Duinkerken doen het weg voeren van troepen veronderstellen. Le vendiger verkeer van allerlei soort colon nes in gebied van Duinkerken. Haze- broek. Carvin, Orchies, Meenen, Icperen, vooral in Westelijke en Noordelijke rich ting." Een ander verkenningsrapport van 26 Mei luidt: „Tusschen 7 en 9 uur voor Duinkerken acht handelsschepen, tus schen Grevelingen en Duinkerken acht tien koopvaardijschepen, één transport schip (15.000 ton), voor Calais zeven schepen, waaronder twee hospitaalsche pen. tusschen Calais en Dover zes trans portschepen." Volgens een verkenningsrapport van 27 Mei werden in de morgenuren in het zeegebied van Duinkerken, Oostende. Zeebrugge, zeven tot tien schepen, koers West en Noordwest, waargenomen, ter wijl er overdag in de havens van Duin kerken, Nieuwpoort, Oostende en Zee- brugge bijna geen schepen aanwezig waren. Een verkenningsrapport van 27 Mei luidt: „Tusschen 6 en 8 uur sterke terug trekkende bewegingen van den vijand uit hel ingesloten gebied in Noord-Frankrijk en België naar de kust. Verkenningsrap porten van 28 Mei deelen mede, dat in het zeegebied tusschen Zeebrugge en Duin kerken in den voormiddag talrijke sche pen met Westelijken koers werden waar genomen. In den middag werden afzon derlijke kleine schepen eveneens hoofd zakelijk met Westelijken koers opge merkt." britsche bombardementen der duitsche bevolking. Uit Berlijn: In verband met betgeen in de practijk ervaren werd. verklaart men van bevoegde Duitsche zijde, dat het be richt, dat door Reuter op 29 Mei werd gepubliceerd en volgens hetwelk de Brit sche regeering nog steeds hield aan haar door het departement van buitenlandsche zaken bekendgemaakte politiek en niet hel voornemen had om niet-militaire doe len te bombardceren. slechts leege woor den behelsde. Men wijst van Duitsche zijde op dc \olgende recente gebeurte nissen Bij hel bombardeeren van Neuss door vijandelijke vliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Mei vielen drie bommen op een hospitaal. Een ziekenverpleegster werd zwaar, een andere licht gewond; twee bommen vernielden een huis en nog tien bommen werden geworpen op een aan- plantingsterrein aan den rand van de stad. Op het rcscrve-hospitaal-Richrath ten Noorden van Opladen is eveneens een bom geworpen, waardoor een barak zwaar beschadigd werd. Juist de laatste dagen zijn weer talrijke bnrgerpersonen ten offer gevallen aan Britsche bomaan vallen. Uit Dusseldorp: Naar de bladen mel den hebben vijandelijke vliegers in den nacht van 27 op 28 Mei bommen op Dus seldorp geworpen. Behalve dat geringe materieele schade werd aangericht, zijn twee slachtoffers le betreuren. Het waren wederom burgers. Verscheidene andere burgers werden gewond. Naar dc bladen mededeelen, hebben vijandelijke vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag een aantal bommen lukraak neergeworpen op Neuss. Behalve een particulier huis werd ook een hospi taal. dat volgens do voorschriften der Geneefsche conventie gekenmerkt was, door bommen getroffen. Er 'zijn geen menschenlevens verloren „gegaan. Verdere hommen vielen op het vrije veld, zonder schade aan le richten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1