DONDERDAG 30 MEI 1940 PAGINA Financiering bedrijfsauto's Men meldt ons, dat de Bond voor Be- drijfsautoverkeer in Nederland (B3.N.), gevestigd Gr. Hertoginnelaan 16, 's-Gra- venhage, onder de aandacht van de hier te lande gevestigde auto-financierings maatschappijen heeft gebracht dat vele bedrijfsautohouders, in ver band met het verbod om met motor rijtuigen aan het bedrijfsverkeer deel te nemen, noodgedwongen hun autobedrij ven dienen stil te leggen en derhalve uit dien hoofde geheel zonder inkomsten zijn: dat vooral zij, die hun automateriaal in huurkoop kochten, onmogelijk hun ver plichtingen dienaangaande kunnen na komen; dat zoowel de ondernemer als de finan cieringsmij. er niet bij gebaat zijn, in dien het materiaal door laatstgenoemde in eigendom wordt teruggenomen. De B.B.N. heeft de financieringsmaat schappijen verzocht die maatregelen te willen overwegen, waardoor beider be lang gediend wordt. NAGEDACHTENIS DER GEVALLENEN. De depóts der grenadiers en jagers en van het 4de regiment infanterie heb ben dezer dagen in Den Haag in een drietal samenkomsten hun gevallen ka meraden herdacht. Deze bijeenkomsten werden gehouden respectievelijk in de WUhelminakerk, de Regentessekerk en de Bethlehemkerk, die hiertoe welwil lend waren ter beschikking gesteld na mens het College van Kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde Gemeente. Het betrof hier geen godsdienstoefenin gen, maar bijeenkomsten van zuiver mi litair, zij het dan ook bijzonedr karak ter. Alle commandanten, officieren, on derofficieren, korporaals en manschap pen waren present. De troepen werden toegesproken door den majoor P. Weeda (wat de infanterie aangaat) en in de twee volgende samenkomsten door den commandant der depóts, den overste J. Moorman. Voorts spraken op alle drie samenkomsten de aalmoezenier S. J. Morel en de veldprediker der depóts dr. L. D. Terlaak Poot. De organisten C. H. van Kooten, J. H. Wegerif en A. Schel- levis verleenden hun medewerking. Bij den aanvang speelde het orgel: „Ik had een wapenbroeder, ik heb hem nu niet meer". Staande de vergadering zong men den Vaderlandschen psalm, het Wil helmus. Aan het einde werd door allen gezongen„Als 'k eens van d'aarde schei- de, och, wijk dan niet van mij!" Vee naar geëvacueerde gebieden Terugkeer is begonnen. Het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd brengt ter kennis van de belanghebbende veehouders, dat met de terugvoe ring van vee naar de geëvacueer de gebieden een aanvang is ge maakt. Deze terugvoering kan alleen geschieden onder leiding en op aanwijzing van het Bureau Ontruiming. Aangezien het aanbrengen van mer ken bij de afvoering in vele gevallen niet meer kon geschieden, zal het aan vankelijk niet steeds mogelijk zijn aan den veehouder zijn eigen vee terug te geven. Later zal getracht worden het vee op de goede plaats te brengen, waarbij het Bureau Ontruiming medewerking zal verleenen. Teneinde zulks te bevorderen, wordt er met grooten nadruk op gewezen, dat de boeren tot nader order het terugge voerde evacuatie-vee niet mogen verkoo- pen of verruilen dan op aanwijzing en met toestemming van het Burep.u Ont ruiming. Het vervoer mag voorshands naar vanzelf spreekt alleen geschieden, indien gedekt door een speciaal vervoerbewijs voor evacuatie-vee. Toestemming tot verkoop zal alleen in noodgevallen ge geven kunnen wrden. Commissie Oorlogsschade Geen behandeling van individueele gevallen. Naar aanleiding van de instelling van de „Commissie-oorlogsschade" wordt er de nadruk op gelegd, dat de werkzaam heden van deze commissie zich niet zul len uitstrekken tot het onderzoek van individueele schadegevallen. Men wende zich derhalve met gevallen van dezen aard niet tot de commissie-v. Leeuwen, doch tot de verschillende gewestelijke dan wel plaatselijke stichtingen, welke voor dit doel worden of zijn ingesteld. Het secretariaat der „Commissie-oor logsschade" is gevestigd in Den Haag. Bezuidenhout 87. De commissie heeft haar werkzaamheden inmiddels aange vangen. NED. VEREENIGING VAN WERK GEVERS IN HET BAKKERSBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. De ver gadering van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf, welke dezer dagen in Den Haag werd gehouden, werd door den waarnemend voorzitter, den heer H. Franken, geopend met een woord van deernis met de zoo zwaar getroffen Rot- terdamsche bedrijfsgenooten en een korte herdenking van de bij de uitoefe ning van hun plicht voor het vaderland gevallenen. Besloten werd, dat de vereeniging alles in het werk zal stellen om den Rotter- damschen vakgenooten zooveel mogelijk de behulpzame hand te bieden bij den wederopbouw van hun bedrijven. De maatregelen, die deswege door be middeling van het secretariaat reeds waren getroffen en waardoor het debiet van beschadigde bedrijven met mede werking van vereenigingsleden zooveel mogelijk voor de getroffenen kan wor den behouden, werden goedgekeurd. De klachten, die uit ale deelen van het land waren binnengekomen betref fende de ongunstige wijziging, welke door de meelfabrikanten in hun beta- lings- en leveringscondities zijn ge bracht na 9 Mei 1940, werden besproken. Nog staande de vergadering werden deze door een speciale, commissie ter kennis gebracht van dr. Groeneveld Meyer van het Ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Tenslotte kon met voldoening worden geconstateerd, dat althans ln de groote steden en de voornaamste provincie plaatsen de broodvoorziening normaal functionneert. WEER BRIEFKAARTENVERKEER MET DUITSCHLAND. Het postverkeer met Duitschland is thans gedeeltelijk hervat, d.w.z. dat weder zijn toegelaten briefkaarten ge frankeerd volgens het inernationale ta rief (dat is 7Vz cent) en gesteld in de Nederlandsche of in de Duitsche taal. Het aaanteekenen van de briefkaarten is niet toegelaten. Wat meer auto's op den weg Ten dienste van bepaalde autoriteiten. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. De be voegdheid der burgemeesters ten aanzien van het verstrekken van vergunningen voor personenvervoer ls eenigszins uit gebreid. Tot nu toe waren de burgemeesters slechts in bepaalde gevallen bevoegd vergunningen af te geven voor goederen vervoer met motorrijtuigen. Het geven van vergunningen voor personenvervoer was niet toegelaten. Het ls wenschelijk gebleken daarin eenige verruiming te brengen. Het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt daarom in een offl- cieele bekendmaking onder de aandacht der burgemeesters, dat zij worden ge machtigd, aan autoriteiten, welke naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komen, een voorloopige vergunning voor een week af te geven. De definitieve ver gunning moet door den burgemeester onmiddellijk, behoorlijk gemotiveerd, worden aangevraagd bij den directeur van het Rijksbureau voor aardolie-pro ducten. In geen geval zullen vergunningen mogen worden uitgereikt aan zakenlie den. Indien hierop in een bijzonder ge val naar het oordeel van den burge meester een uitzondering noodig is, kan een vergunning worden verleend door den directeur van het Rijksbureau op een behoorlijk toegelicht voorstel van den burgemeester. In Amsterdam weer taxi's. Naar de „Tel." verneemt, hebben te Amsterdam besprekingen tusschen het gemeentebestuur en de officleele instan ties ten gevolge gehad, dat in beperkte Tien geboden voor de volksgezondheid Aanwijzingen van den directeur-generaal. De directeur-generaal van de Volksge zondheid maakt in de Staatscorant be kend: 1. Alle diensten en instellingen op het gebied van de volksgezondheid werken zooveel mogelijk door. 2. Het is dringend noodzakelijk de hand te houden aan de verplichting tot aan gifte van besmettelijke ziekten. 3. Deze aangifte moet voorloopig ge schieden in alle gevallen, waarin ver moeden van besmettelijke ziekte bestaat, welke aangifte nader moet worden be vestigd, indien de ziekte is vastgesteld. 4. Gevallen van besmettelijke ziekte in de provincie Overijssel moeten thans weer ter kennis worden gebracht van den ge neeskundig inspecteur van de Volksge zondheid te Utrecht. 5. De inspecteurs van de Volksgezond heid moeten zoo spoedig mogelijk aan den betrokken hoofdinspecteur kennis geven van alle feiten en omstandigheden, waaruit gevaar voor de volksgezondheid kan voortvloeien. 6. Van alle storingen in de drinkwater voorziening moet door de burgemeesters onmiddellijk worden kennis gegeven zoo wel aan den betrokken pharmaceutisch inspecteur van de Volksgezondheid als zoo mogelijk aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. 7. De keuringsdiensten van waren moeten zooveel eenigszins mogelijk is, toezicht uitoefenen ter voorkoming van het gebruik van ondeugdelijke levens middelen. 8. De vleeschkeuring blijft Intact; voor destructie van cadavers en afgekeurd vleesch moet worden zorg gedragen. Voor het geval destructoren tijdelijk het mate riaal niet kunnen verwerken, kan dit be graven worden op algemeene aanwijzin gen, te geven door de veterinaire inspec teurs van de Volksgezondheid. 9. Op het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid vinden de werkzaamheden geheel op normale wijze plaats, zoodat alle aanvragen tot dit instituut op de gewone wijze kunnen worden gedaan. 10. Alle instellingen op het gebied van de volksgezondheid moeten van moeilijk heden bij de uitoefening van den dienst zoo spoedig mogelijk kennis geven aan den betrokken inspecteur van de Volks gezondheid. Ijzer en staal Rijksbureau gesplitst. Het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat het rijksburau voor metalen gesplitst is in een rijksbureau voor ijzer en staal, gevestigd Hooge Nieuwstraat 14 te 's-Gravenhage, en een rijksbureau voor non-ferro metalen, gevestigd Prinsesse- gracht 21, eveneens te 's-Gravenhage. Tot directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal is benoemd de heer M. Swanevelt. Daarnaast is ingested een commissie ad hoe, bestaande uit de hee- ren ir. M. H. Damme, D. C. Endert Jr. en ir. G. A. Kessler, die het departement en het rijksbureau voor ijzer en staal adviseeren over belangrijke aangelegen heden, de ijzer- en staalindustrie be treffende. Als tijdelijk hoofd van het rijksbureau voor non-ferro metalen zal optreden de heer ir. A. Groothoff, terwijl voorshands als plaatsvervangend hoofd de heer H. G. J. Reynvaan is aangewezen. Directeur is de heer E. de Jong. Voor metalen, ressorteerende onder beide bovenbedoelde rijksbureaux, wordt tot nadere aankondiging dispensatie verleend van de bestaande verboden tot het koopen, verkoopen, te koop aanbie den, afleveren, gebruiken, verbruiken, bewerken en verwerken van deze goe deren. Voorloopig zyn de bovenbedoelde handelingen dus zonder vergunning toe gestaan, doch uitsluitend tot beperkte hoeveelheden ten behoeve van geregelde afnemers, die de btereffende goederen voor de instandhouding van hun bedrijf dringend noodig hebben. Nader zal worden bekend gemaakt, welke controle-maatregelen zullen wor den getroffen, ten einde ongemotiveerd gebruik te achterhalen. Het afsluiten van transacties met personen, die tot nu toe in de desbetreffende branches niet hun normaal bedrijf uitoefenen, is ten strengste verboden. VOORRADEN ONBEWERKTE TABAK. Inventarisatie. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt be kend, dat het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten is geves tigd te 's-Gravenhage, Corn, de Witt- laan 8 en telefonisch is aangesloten onder no. 334056. (Intercommunaal Joh. Reynen). Voorts wordt medegedeeld, dat het rijks bureau een onderzoek zal instellen naar de in Nederland aanwezige voorraden on bewerkte tabak. Tot het doen van voor- raadsopgaven zullen verplicht zijn alle be drijven, welke onbewerkte tabak onder zich hebben. De opgave der voorraden zal moeten geschieden op door het rijksbureau vast gestelde formulieren, welke verkrijgbaar zullen worden gesteld bij de Kamers van Koop handel en Fabrieken op een datum, welke nader bekend zal worden gemaakt. Met ingang van 30 Mei 1940 zullen fabri kanten van sigaren, cigarillos, sigaretten en van pijp-, snuif-, pruim en bereide siga- rettentabak, alsmede de importeurs dezer artikelen, verplicht zijn van al hun afleve ringen wekelyksche opgaven te verstrek ken aan het rijksbureau voornoemd op formulieren, welke bü de Kamers van Koophandel en Fabrieken verkrijgbaar zullen zijn. In afwijking hiervan is be paald, dat op den eersten staat de afleve ringen zullen moeten worden vermeld ge durende de periode 30 Mei 1940 tot en met 8 Juni 1940. Tegelijk met de indiening dezer staten moet het verschuldigde consentgeld ad i procent over de banderolle-waarde der afgeleverde tabaksproducenten worden overgeschreven op girorekening 387100 van het rijksbureau voor tabak en tabaks producenten. De indiening der staten moet geschie den rechtstreeks aan het rijksbureau bin nen uiterlijk twee. dagen na het verstrij ken van den termijn. mate rijvergunningen zullen worden ver leend voor taxi's en het luxe-verhuur bedrijf. In totaal zullen tachtig vergunningen worden uitgereikt, namelijk vijftig voor het blokbandbedrjjf en dertig voor het luxe-verhuur bedrij f Zoowel voor de betrokken chauffeurs, die anders werkloos zouden blijven, als voor het publiek, dat van elk snelver- voer verstoken was, is dit een verheu gende mededeeling. WONINGBOUW TE ROTTERDAM. Bouwers stichten een N.V. met ƒ4.000.000 kapitaal. Dezer dagen hebben de drie Rotter- damsche bouwpatroonsbonden, t. w. de Patroonsvereenig. Rotterdamsche bouw- kring Algemeen Belang, de Ned. r.k. bond van bouwpatroons, afd. Rotterdam en de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond van de bouwbedrijven in Nederland, afd. Rotterdam, definitief besloten tot de op richting van een naamlooze vennoot schap met een kapitaal van vier millioen gulden, waarvan 400.000 gulden is gestort. Er is een plan gemaakt voor den bouw van 1000 woningen in Oud-Mathenesse en aan den Linker Maasoever. 3. Deze regeling treedt terstond in wer king. 4. Overtreding der bepalingen dezer bekendmaking wordt, behalve met in trekking van het verlof ingevolge de Opiumwet, met de zwaarste straffen be dreigd. Toewijzing van aceton Vergunningen weer van kracht. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt den belanghebbenden bij de distri butie van aceton mede, dat de door het rijksbureau voor chemische producten voor de periode van 1 April jl. tot 31 Mei a.s. uitgereikte toewijzingsbiljetten voor afname van aceton, waarvan de geldigheid door de algemeene intrekking van alle verleende vergunningen van 10 Mei jl. was vervallen, wederom van kracht worden. Deze toewijzingen zullen thans echter na 31 Mei geldig blijven tot nader order, terwijl voorloopig geen nimwe vergun ningen tot aankoop of verbruik van ace ton, behoudens in zeer bijzondere geval len, zullen worden uitgereikt. Tegelijkertijd wordt, in verband met de mogelijkheid, dat bestaande voorraden geheel of gedeeltelijk verloren zijn ge gaan, een nieuwe inventarisatie gehou den. Ingeschrevenen, die de daarop be trekking hebbende circu'aire, om eeniger- lei redenen, niet mochten hebben ont vangen, wordt verzocht aan het rijks bureau van chemische producten, Be- zuidenhoutscsheweg 64 te 's-Gravenhage, alsnog een exemplaar daarvan aan te vragen. Tegen verdoovende middelen Het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend: 1. Het is aan alle verlofhouders volgens de Opiumwet j/erboden eenig product, vallende onder deze wet, te koopen, te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken of te vervoeren. Dit verbod geldt ten aanzien van boven genoemde handelingen evenzeer voor kininezouten en kinabast. 2. Ieder, die een of meer van de onder dit verbod vallende artikelen in voorraad heeft, is verplicht onverwijld vóór 29 Mei a.s. des voormiddags 12 uur, aan het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Bezuidenhout 30, 's-Gra venhage, opgave te doen van de grootte der aanwezige voorraden van elk der onderscheidene artikelen. Aflevering van harsen en terpentijn Aflevering met vergunning. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat het. met ingang van 29 Mei 1940, zonder uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van het bestuur van het rijksbureau voor chemische producten, Bezuiden- houtscheweg 64 te 's-Gravenhage, ver boden is af te leveren: 1. Terpentijn (terpentijnolie); 2. White spirit (aardappelolieproduct, o.a. bekend als terpentlna, kunstterpentijn); 3. Gomhars B. t.m. N.; 4. Gomhars Wg., Wv en beter; 5 Houthars, donkere/lichte t.m. N.; 6. Houthars Wg en hooger; 7. Gom damar en elemi; 8. Gom copal en kaurigom; 9. Kunstharsen, voor zoover deze toepassing vinden in de verf- en lakindustrie, zooals phenol-formaldehyd- harsen, glyptaal-harsen en daarmede overeenkomende producten; kunstharsen welke bestemd zijn voor de fabricage van perspoeders en persproducten vallen voorloopig buiten dit verbod. Van dit verbod zijn uitgezonderd afleveringen van terpentijn door detaillisten aan schilderspatroons in hoeveelheden van ten hoogste 1 Lter per week per volwas-schil der. Evenwel met dien verstande, dat in geen gevaleen grootere hoeveelheid aan een kooper mag worden afgeleverd dan overeenkomt met hetgeen hij normaal per week gebruikte. Ten aanzien van deze afleveringen geldt bovendien, dat zii slechts mogen plaats vinden na af- teekening door den detaillist van een bon in tweevoud, bevattende de namen van den leverancier en van den kooper en de afgeleverde hoeveelheid Van deze bons moet een exemplaar door kooper en een door verkooper worden bewaard. De schade te Rotterdam en molest-risico Definitieve schaderegeling na den oorlog. Naar aanleiding van de groote financieele belangen, welke bij den opbouw te Rotterdam betrok ken zijn, heeft de N. R. Ct. een on derhoud gehad met mr. J. J. Hage, directeur van de Vereeniging Mo- lest-Risico, waarvan de admini stratie bij Centraal Beheer te Am sterdam berust. De vereeniging dateert reeds uit den vorigen wereldoorlog; de verzekerde be dragen zijn uit den aard der zaak in de laatste jaren, toen het oorlogsgevaar steeds dreigender werd, aanzienlijk ge stegen. Het verzekerde bedrag kwam van ca. 1 milliard op ruim 2.1 milliard. Te Rotterdam was ongeveer 150 millioen verzekerd en zeer ruw geschat, raamt men het verzekerde bedrag, dat bij de ramp betrokken was, op 50 millioen. In andere gemeenten, zooals Middelburg, Wageningen en Dordrecht is ook belang rijke schade ontstaan. Zoo is bijvoorbeeld ook de gemeente Middelburg voor haar eigendommen bij Molest-Risico verze kerd. De Vereeniging Molest-Risico werkt volgens het beginsel, dat eerst tot defini tieve schaderegeling zal worden overge gaan, als de oorlog voorbij is. Haar ver goedingscapaciteit is namelijk beperkt en wel in dier voege, dat de leden als om slagpremie ten hoogste 2 tot 4 pet. van hun verzekerd bedrag moeten opbren gen. Voor woonhuizen bedraagt de maxi mum omslag 2 pet. van de verzekerde waarde, voor fabrieken e. d. in het alge meen 3 pet. Gebeuren er geen verdere rampen, dan is er een goede kans dat de vereeniging derhalve zal beantwoorden aan het doel, waarvoor zij werd opge richt. De kracht van Molest-Risico zit in den genoemden omslag en niet in de door haar geheven voorschotpremiën. Welis waar waren er stemmen opgegaan om kapitalen te accumuleeren en dus in plaats van den omslag hooge premies te heffen, doch daartegen bestonden tal van bezwaren, zooals de moeilijkheid om zulke bedragen te beleggen en voorts achtte men het niet juist om vóór het uitbreken van den oorlog, door de leden veel geld te laten opbrengen, dat immers een geheel andere waarde zou kunnen hebben dan het geld, waarin later de ver goeding zou worden betaald. Bij de inning van den omslag worden geen moeilijkheden ver wacht. Alle verzekerden wisten im mers bij voorbaat, dat zij daarvoor eventueel aansprakelijk zouden zijn. De statuten voorzien in de mogelijkheid, dat de omslag in en kele termijnen wordt geheven. Wat de hypotheekbanken en levens verzekeringmaatschappijen betreft, zoo heeft de groote meerderheid haar belan gen niet bij de vereeniging verzekerd. Er zijn enkele instellingen, die het gedaan hebben, of die aan haar debiteuren de verplichting hadden opgelegd, om zich bij molest-risico te verzekeren. Een hypotheekbank of een levensver zekeringmaatschappij heeft veelal haar hypothecaire belangen over het land ver spreid, zoodat zij min of meer in zich zelf een vereeniging voor molest-risico vormt, in dien zin, dat bij een ramp, zoo als nu gebeurd is, de schade slechts een percentage van haar belangen treft. Het beginsel, dat eerst na afloop van den oorlog definitieve afrekening kan geschieden, behoeft geen toelichting. Im mers gesteld, dat molest-risico nu reeds schaden ging afdoen, dan zou zij haar kruit geheel kunnen hebben verschoten en niets meer over hebben voor het ge val er zich opnieuw bombardementen of andere rampen zouden voordoen. Marktberichten Wisselmarkt te Berlijn. BERLIJN. 29 Mei. KopenW 48.26—48.21; Londen 9.84—9.86, fcp 5.579—5.586, Amsterdam 132.57—iV Italië 13.0913.11, Japan 0.585hj* Canada 2.0982.102. Oslo 56.44—a. Stockholm 59.4S—59.58, Zwitserland*! —56.02, New-York 2.498—2.502. Metalen. BERLIJN, 29 Mei. Aluminium dito 99 pet 1377, zilver baren 35.50-$ LONDEN, 29 Mei. Zilveren cash 22 lev. 21J4; zilver fijn cash i lev. 23 3/16. Oliën. AMSTERDAM, 29 Mei. Raapolie* den kleinhandel per 100 kg ƒ34, j*' 31 tf. Lijnolie: voor den groothandel] 100 kg 25 1/8 per hl; voor den fc handel per 100 kg 28 Ji, per hl f- DELFT, 28 Mei. Delftsche Grt tenveiling. De prijzen waren: bloen. Ie soort 8.70 a ƒ12, 2e soort ƒ2 k salade le soort ƒ1.40 a ƒ1.70, peen f[ a ƒ12, alles per 100; andijvie ƒ3.10 kj. per 100 stuks; prei ƒ6.30 èi ƒ7.20 per kg; rabarber ƒ1 a ƒ1.90, selderij fu ƒ3.10 per 100 bos; spinazie ƒ3 a postelein ƒ4 a ƒ4.80, stoofsla ƒ5, snij) nen ƒ38 a ƒ47 per 100 kg; tomaten/ ƒ17.30 per 100 pond. KATWIJK A. D. RIJN, 29 Mei Groentenvelllng. Waspeen 3 k witlof ƒ5 a ƒ6, spinazie ƒ3 a ƒ4.50 kg; radijs ƒ1 a ƒ1.90, raapstelen ƒ0.60 per 100 bos. LOOSDUINEN, 29 Mei. Coöp. Gs tenveiling. Bloemkool le soort ƒ8: ƒ13.10, id. 2e soort ƒ5.10 a ƒ7.30 kasfc 'kommers 3e soort 6 a 6.50, id. 2e s ƒ5.50 a ƒ5.60, rijen komkommers les ƒ7.30 a ƒ8.30, id. 2e soort ƒ6.30 k gele komkommers ƒ6.80 a ƒ7.60, pen. le soort ƒ14, id. 2e soort ƒ11 a ƒ11.7 3e soort ƒ8.20 a ƒ8.50, eieren ƒ4.30 al per 100 stuks; meloenen groote ƒ1,11 kleine 0.59 per stuk; stamprinse ƒ58, snljboonen ƒ45, boonenstek komkommerstek ƒ4 a ƒ7.90, prei Jl ƒ3.40, tomaten A ƒ30.60 a ƒ33.20, f31 a ƒ32.80, id. C ƒ30 a ƒ31, id. CC a ƒ25.40, id. bonken ƒ26.40 a ƒ29.60 100 kg.; postelein ƒ0.24 a ƒ0.35 peri spinazie ƒ0.25 a 0.57 per 4 kg; s le soort ƒ1.40 a ƒ1.60, id. 2e soort,, 1.20 per 100 krop; peen le soort a ƒ13.40, radijs ƒ1.40, raapstelen kervel ƒ0.50, rabarber ƒ2 a ƒ2.40, sëj ƒ1.20 a ƒ3.60, peterselie ƒ2.60 pe;. bos; andijvie ƒ2.60 a 3.70 per 100 st andijvie ƒ0.20 a 0.38 per 4 kg. PIJN ACKER, 28 Mei. Groente lingsvereen. P. en Omstr. G. A. Dt zen waren als volgt: glassla le 1.40, ld. natuursla le soort flA 100 krop; bloemkool le soort j- ƒ10.20, id. 2e soort ƒ5.40 a ƒ7.80,1 glaskomkommers le soort .ƒ7.40 k id. 2e soort 6.30 per 100 stuks; kon. merstek ƒ0.25 a ƒ1.25 per kist; to_ A ƒ15 a ƒ15.20, id. B ƒ15 a ƒ15.40, i: ƒ9.80 a ƒ12.40, id. bonken ƒ15 a j per 100 pond; bospeen ƒ5.70 a ƒ11,p selie ƒ2.10 per 100 bos: andijvie f ƒ10.80, snijboonen 52 a 54. id ƒ28, postelein ƒ5.80 a ƒ6.10, rabarue a ƒ1.10 per 100 kg. DE MOTOR-TREILVISSCHERU IN 1940. Van de Katwljksche en Scheven sche vloot hebben dit jaar tot en Mei aan de treilvisscherij op de Ka zee deelgenomen: van Katwijk 1 sto drifter (v.j. 1 stoomdrifter) en 63: torschepen (waarvan 1 motorschip KW 51, begin Mei is vergaan) (vj motorschepen)van Scheveninge stoomtreiler welke op 26 April 1940 li zonken, (v.j. 1 stoomtreiler) en 18: torschepen (waarvan 1 motorschip' SCH. 15, op 12 April gezonken, terw, SCH. 69 de snurrevaardvisscherij uitgeoefend) (v.j. 20 motorschepen) Verleden jaar waren alle schepen gin Februari in de vaart gebracht,: geen dit Jaar eerst half April hetf was. De Katwijksche stoomdrifter dei reizen en besomde aan versche t 13.327, (v.j. ln 7 reizen ƒ11.053); katwljksche motorschepen deden 1 reizen en besomden aan versche 6 437.668, (v.j. in 890 reizen 580.255); Schevenlngsche stoomtreiler deed 3 zen en besomde aan versche visch (v.j. in 10 reizen ƒ17.221); terwiJF Schevenlngsche motorschepen in 73 zen 99398, besomden aan versche v (v.j. ln 177 reizen ƒ202.448). In ver* met den ingetreden oorlogstoestand 10 Mei j.l. zijn geen schepen meer treilvisscherij uitgevaren. IJMUIDEN, 29 Mei. Aan den vischafslag werden heden voor v< visch volgende prijzen betaald: t( ƒ0.94 a ƒ0 84, tong ƒ0.94 a ƒ0.82 pei zetschol ƒ25 a ƒ23, kleine schol fl ƒ17, schar ƒ17.50 a ƒ13, poontjes fl 'wijting ƒ17.50 a ƒ15 per 50 kg. Besomming: Geconsigneerde Mei' ƒ0.36 a ƒ0.31 per kg; gedeeltelijke bl treilers: Elie Cheneviere IJM 161 A Shamrock IJM 129, ƒ192; loggers:) 73, ƒ283; SCH 130 ƒ401. ROTTERDAM, 29 Mei. Veemü Aanvoer totaal 2822 stuks: 767 vettei deren, 400 magere runderen, 75 ren, 19 graskalveren, 1215 nucb kalveren, 4 veulens, 157 paarden, schapen en 37 lammeren, 40 bokke: geiten. Prijzen per kg resp. le, 2e e kwal.: vette koeien /0.74ƒ0.86; fO ƒ0.72 en ƒ0.46— ƒ0.56; vette ossen ƒ0 ƒ0.84, f0!60—ƒ0.72 en ƒ0.48—ƒ0.58; ren ƒ0.72—ƒ0.76, ƒ0.64—ƒ0.70 en ƒ0 ƒ0.62; vette kalveren ƒ1.10ƒ1.20, —ƒ1 en ƒ0.70—ƒ0.80; graskalverer slacht nuchtere kalveren ƒ0.48, ƒ0) ƒ0.38, per stuk resp. ƒ12, ƒ10 ei slachtpaarden ƒ0.73, ƒ0.63 en ƒ0.51 stuk resp. ƒ320, ƒ225 en ƒ160. Vette koeien en ossen: matig, v lijk, als gisteren prima; koe ƒ0.88, f os ƒ0.86; stieren: korter, lui, onïS derd; vette kalveren: ruim, leve iets lager prima's ƒ1.30; nuchtere saj en fokkalveren: gewoon, vlug, iets» ger; paarden: normaal, vlot, oni* derd; schapen en lammeren: ge*® traag, als gisteren; zulglammeren: tig, kalm, als gisteren; kalf- en koeien: korter, stroef, onveran« vare koeien: kleiner, flauw, gedn vaarzen en pinken: klein, slecht, P' houdend; bokken of geiten: gering, onveranderd. Aanvoer en prijzen zijn in hootaz» vergeleken met die van 7 Mei 1940.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6