JHmuif £riitsdK <£mxmi uiswaarts Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Noordzeekust van Calais tot Somme bezet Zorgen in Londen en Parijs Voor Rotterdammerlezers Aan het Kanaal nementsprijs al in Leiden en in tsen *«ar Mn ^nt- p gevestigd is f235 p f235 -r portokosten L /0.18 he-"Buitenland by we- jjksche zending ƒ4.50 »geHjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling nummers 5 ct. met Zondags- l 2% ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 22710 (na 6 uur: 23166) Postbox 20 - Postgiro 58936 No. 6131 MAANDAG 27 MEI 1940 21e Jaargang Advertentieprijzen Van 1 tot 5 regels 1.17} Elke regel meer 0.22* Ingezonden Mededeelingen van 15 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 fegend was het bericht dat Vrij- !d rond ging en Zaterdag volle en materieele bevestiging &t 50 procent van ons leger zou ^gedemobiliseerd. Ook het be niet zoo groote aantal onzer dat als krijgsgevangene haar nd was vervoerd, viel onder Kregel- over zulks in verband met de d opgestelde regelen voor de Itie mogelijk was, hebben Za- >ds vele duizenden onzer man en haard weder bereikt. Voor in zullen deze nog wel onge- zijn gebleven. Er zullen er zijn, die misschiein niets meer nes vonden. Voor hen had het niet alleen lichtzijden en aan- anten. aken we in dit verband met hartelijk medegevoel aan die «aar een zoon en broeder, een vader of kostwinner niet inkeerde, omdat hij zijn leven 'trd op het altaar des vader- avr was de droefheid en de cd zij dezulken in hun nood echter zal het weerzien na van onzekerheid en weken en r. spanning groote vreugde heb- ht onder vaders en moeders, vrouwen,en kinderen. Het nor- r, ;leven kan zijn loop weer her- jat is een groot goed, dat we ïoeg naar waarde kunnen i het bedrijfsleven we den- me ook aan den landbouw hten: weer kunnen opnemen, het op menige plaats groote had. n, dat eerlang ook de nog niet penden naar den kring der nullen kunnen vertrekken. Uit overwegingen zal daarbij eenige itigheid dienen te worden be- Yhint het is wel heel eenvoudig een paar honderd duizend te zeggenge kunt naar huis ren, maar we hebben er tevens mee te houden, dat het hoogst icht is het aantal dergenen, die fcrk zouden moeten gaan rond- rterke mate te vergrooten. m er op bedacht hebben te zijn hi'ibare krachten productief te ken voor den wederopbouw van omisch leven, waarmede jaren uilen zijn. Maar ook in dit op- met verstand tewerk worden h inning is ook hier noodlg en f autoriteiten zullen daarvan iiïn er ons van (tvertuigd ri blyk geven en het tevens |f jhtige leiding niet doen ont- i H - -penen ten onzent kunnen j|C- den vrede, kan men slechts |§h, cat zulks eerlang zij het 3— 2lom zal kunnen geschieden, jjïbsurditeit der vernietiging tot gjgtepunt zal zijn gestegen. Sn - je plicht van de verdediging nds met eere is vervuld, sen andere, niet minder belang- :t meer productieve taak. =£d van den arbeid, moge gelei- 3 strijdzangen weer gaan vervan- inen werking moge treden in de i geweld. Uit de puinhoopen SP nieuwe steden en dorpen ver- sle voor het nageslacht irionu- Êpiien zijn van hetgeen een ge- ipaaE niet gebroken volk na een =§Vs.i: rampspoed in groote offer- pheid met taaie energie en Slijt onder Gods zegen vermocht te brengen. ^sle auto's moeten nog terecht komen jdfusschen 10 en 15 Mei verschillende Nederlandsche 1 onverwachts in gebruik ge- e:' '.eten worden door o.nde- üor- de houders dezer voer- tn. -r, die een motorrijtuig Jn it heefthetwelk hij we- m ij het bezit van den eige- 'tellen, kan daarvoor ge- c en van de bemiddeling i. NeC. Automobiel-Club, '•f verberg 10, Den Haag. lelde bij de opgave voor- inciale nummer van het alsmede de plaats waar thans bevindt en zoo erkmotor- en chassis- De omsingelingstactiek De bewegingsoorlog, die door den noordelijken vleugel van het Duitsche leger naar het westen is overgebracht en ten slotte de Fransch-Engelsche legermacht heeft gedwongen tot een anderen strijd dan de leiders zich waar schijnlijk hadden gedacht, heeft er thans toe geleid, dat de Kanaal- kust van de Somme tot Calais in Duitsche handen is. Dit feit staat althans vast en heeft den geallieerden mogendheden iets te zeggen. De beteekenis er van schijnt meer en meer tot hen door te dringen en tot zorgen aanleiding te geven, waar aan ze de handen vol zullen hebben. Aangenaam ware het dan ook, dat met name de Engelschen hun vernielende belangstelling niet verder wijdden aan ons geteisterde land, dat wel ten slotte in den oorlog gedreven werd aan hun zijde, maar waaraan slechts op arm zalige wijze hulp verleend werd. Het was een herhaling van anderer ervaring en een manifestatie van overlang bestaand onvermogen, dat door groote woorden wel werd gecamoufleerd, maar aan den opmerkzamen volger van de gebeurte nissen toch niet verborgen was gebleven. Nu, nu het schier te laat schijnt, komt de erkenning, o.a. van den Franschen publicist Pertinax, dat de laatste weken bewezen hebben, dat het Duitsche ma terieel dat der geallieerden overtreft en eischen de bladen toeneming van de pro ductie van gevechtswagens en vlieg tuigen. Wist men dan deze dingen niet, toen men op een gegeven oogenblik Polen ten oorlog liet gaan en het daarna vrijwel in den steek liet? Men had het behooren te weten en had het ook kunnen weten. Met de Fransche rouwen de Engel- sche bladen in één koor. Zoo schrijft de Daily Express, dat het geen zin heeft te beweren, dat slechts enkele Duitsche pantser wagens en gemotoriseerde eenhe den het Kanaal hebben bereikt. Het is een feit, dat de Duitschers daar aangekomen zijn. Zoolang geen tegenoffensief volgt, is het lót der Engelsche en Belgische troepen zeer onzeker. De militaire correspondent van de „Times" schrijft: „Het ergste bericht is de bekentenis, dat de Duitsche opmarsch in Montreuil niet opgehouden kon worden. Een verder gevaar steekt in het feit, dat het den Duitschers gelukt is de Schelde over te steken. Deze nieuwe uitval en de gelijktijdig in gezette opmarsch naar Calais moe ten uiterst gevaarlijk worden ge acht. Het zou een dwaling zijn te groote verwachtingen te koesteren van een tegenaanval in het gebied van Atrecht en Kamerijk. Deze dingen zijn al weer reeds ver leden tijd! De stemmen, die we deden hooren, zijn ontstellend. Hoe? Had men dan gedacht jaar en dag in betrekkelijke rust in de Maginot- linie te kunnen blijven zitten en oorlog te voeren in den vorm van vrijwel on- beteekenende verkenningshandelingen in het „niemandsland" tusschen Oostlinie en Westwall? Deze zoete droom is dan wel wreed verstoord, evenals de tijd- en benzinetheorie der Britten door de feiten volkomen is gelogenstraft. En nu kan de Fransche regeering wel het gerucht laten tegenspreken, dat ze Parijs zou verlaten en ook laten ontken nen. dat een oproerige stemming tegen haar gaande is, aan de feiten ver andert dat niet veel. De omstandigheden zijn er zelfs naar, dat een Deensche cor respondentie gelijk kan hebben, waarin gezegd wordt: De Engelschen worden er van beschuldigd Frankrijk in het on geluk te hebben meegestort, alleen om Engelands doeleinden te bevorderen. Hoe de toestand in het Fransch-Belgische gevechtsgebied er Zaterdag bij stond, gaf het Duitsche legerbericht als volgt weer: De ring om het Belgische leger, deelen van het eerste, zevende en negende Fransche leger en om de kern van het Engelsche expeditie- leger werd gisteren (d.i. Vrijdag) aanzienlijk versterkt en is daar mede definitief gesloten. In het Oosten van den ring wer den Gent en Kortrijk genomen en werd de Lije in een aanval over trokken. Tusschen Roubaix en Va lenciennes ondernamen de Duit sche troepen een aanval op de Fransche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Va lenciennes en Vimy duurt de aan- in Noordwestelijke richting voort. val aan weerskanten van Doornik De hoogten van Vimy zijn geno men, in een hardnekkig gevecht met vijandelijke land- en zee strijdkrachten viel Boulogne. Ca lais is omsingeld. Het Heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelingen is in Duitsch be zit. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe en is, evenals de buit, nog niet te overzien. Men kan wel zeggen, dat ook de Fransche grensversterkingen de eene na de andere verloren gaan. Ook het luchtwapen neemt zeer actief aan den strijd deel. Er werden, zoo vervolgt het bericht, in den Belgisch-Noordfranschen sector aanvallen op troepenconcentraties, co lonnes en luchtdoelgeschut gedaan. In de Belgische en Fransche kanaalhavens werden kaden en tanks, werven, dok ken, artilleriestellingen en pieren met bommen bestookt. Daarbij gelukte het een torpedojager en zeven koopvaardij schepen. resp. transportvaartuigen, met een totalen inhoud van 20.000 ton, door bomtreffers te vernietigen, resp. zwaar te beschadigen. Een andere torpedoja ger werd door de artillerie tot zinken gebracht. Aan het Zuidelijk front werden op eenige punten zwakke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Ten Zuiden van Sedan ontrukten de Duitsche troepen de laatste dagen in een hardnekkig ge vecht een belangrijke hoogte aan den vijand, en wisten zij deze tegen krach tige tegenaanvallen te handhaven. Een en ander maakt, hoe men ook over details oordeelen moge, toch wel duidelijk, dat de positie in Noord-Oost- Frankrijk voor de geallieerde troepen moeilijk is ten gevolge van de klassieke Duitsche omsingelingstactiek, welke da teert uit den Napoleontischen tijd en o.a. in 1914 bij Tannenberg tegen de Russen tot geweldige sucessen heeft ge voerd onder leiding van Von Hinden burg. Ook in den Poolschen veldtocht van 18 dagen is zij weer toegepast en thans in Frankrijk opnieuw. Het ziet er naar uit, dat de rol van de Maginotlinie, waaraan Frankrijk vele tientallen milliarden francs ten koste heeft gelegd, in den oorlog niet die rol zal spelen, welke men er aan toege dacht h'ad bij een frontaanval, waarvan stilzwijgend schijnt te zijn uitgegaan als vrijwel eenige mogelijkheid. Voorloopig blijkt dit een vergissing te zijn. De indruk van de bezetting van Boulogne In Engeland en Frankrijk. De bezetting van Boulogne door de Duitsche troepen heeft de onrust onder de Engelsche bevolking nog vergroot en geeft de Engelsche bladen aanleiding tot een pessimistische beoordeeling van den toestand. De Daily Chronicle schrijft dat Engeland zich voorbereiden moet op nog slechtere berichten dan die van de laatste dagen. Het blad merkt verder op. dat 't vraagstuk der verzorging der geallieerden zeer ernstig is geworden. De Daily Mail schrijft letterlijk: thans klopt de vijand aan onze deur, het be richt dat de val van Boulogne meldde, heeft de natie als een knotsslag getroffen. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De Fransche bladen probeeren den deprimeerenden indruk van de berich ten van het Noord-Oostelijk front te verzwakken. De aankomst van Duitsche troepen in Boulogne, die onmiddellijk na de verklaringen van Churchill dooi de Fransche radio werd tegengesproken, wordt thans door de pers toegegeven. De militaire medewerkers van het Journal de Figaro, de Matin en van de Petit Pa- risien geven toe, dat de Duitschers alle badplaatsen aan het Kanaal hebben bezet Wat betreft den sector Kamerijk- Valenciennes-Atrecht, geven de bladen toe over den daar aan den gang zijnden zwaren strijd geen nauwkeurige berich ten te hebben, terwijl zij erkennen dat de Engelsche en Belgische troepen in den sector Bapaume-Atrecht en St. Omer op nieuwe stellingen moesten te rugtrekken. De vroegere minister van oorlog, Jean Fabry, schrijft in de Matin, dat de Duitschers geprobeerd hebben, den door de actie van het Duitsche ge mechaniseerde korps geschapen toe stand terdege te gebruiken. Deze Fran sche deskundige wijst er vervolgens op, dat de Duitsche strijdlinies zeer dicht zijn en dat van overal reserves naar dit strijdfront worden gestuurd. Men be- grijpe het bevel van Weygand: „Verbe ten energie", zoo besluit Fabry. Dit bevel gelde voor alle Franschen. De strijd bij Narvik In den sector van Narvik hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen hun aanvallen op objecten ter zee voortgezet en met succes ook in den strijd te land ingegre pen. Op 23 Mei werden twee kruisers zoo zwaar getroffen, dat met hun totale verlies gerekend moet worden. Ook een slagschip en een kruiser of torpedoboot- jager werden sterk beschadigd. Bij de herhaling van deze aanvallen kreeg Vrijdag het reeds op 23 Mei beschadigde slagschip drie nieuwe zware treffers op het dek, zoodat het stil en zonder ver deren afweer bleef liggen. Een vliegtuig moederschip geraakte in brand. Het moet als verloren beschouwd worden. Voorts werd een kruiser midscheeps ge troffen, werden een transportvaartuig en twee koopvaardijschepen tot zinken gebracht, twee anderen beschadigd en een groote tankboot na een treffer met slagzij aan den grond gezet. Ter versterking van de bij Narvik opereerende troepen gelukte het eenhe den van bergjagers per valscherm neer te laten. Op dit geïsoleerde gevechtster rein verandert ook weinig. De geallieer den zie ook hier blijkbaar geen kans de overhand te krijgen. Wijzigingen in het Fransche commando Uit Parijs: Het bureau van den minis ter-president deelt mede, dat vijftien generaals van het Fransche leger van hun commando zijn ontheven; hieron der bevinden zich commandanten van legerkorpsen en divisies. Ook de krijgsgevangenen in Duitschland naar huis Aantal was echter niet groot 's-GRAVENHAGE. 25 Mei In aan sluiting op het artikel over de demobili satie van de helft der Nederlandsche weermacht kunnen we nog meedeelen, dat ook die Nederlandsche soldaten, die krijgsgevangen waren gemaakt en in Duitschland werden vastgehouden, wor den vrij gelaten om naar hun haardste den terug te keeren In dit verband zij opgemerkt, dat het aantal dezer krijgsgevangenen niet groot is geweest. Natuurmonumenten bleven onbeschadigd De Vereeniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland en de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van vogels bericht dat, voor zoo ver thans bekend, de bezittingen der ver- eenigingen en de terreinen onder con trole der vereeniging door den oorlog geen schade hebben gekregen. Dit geldt o.m. voor de uitgestrekte terreinen, die als recreatiegebied van zoo bijzonder belang zijn, als de Veluwezoom met inbegrip van het landgoed De Im- bosch, voor de Wolfhezer bosschen, voor het Leuvenumsche bosch, voor het ven- nengebied onder Oisterwijk, de Heilooër bosschen, enz. Alleen de bezittingen on der Loon op Zand en Drunen leden eenige schade, die evenwel spoedig her steld kan zijn. Groot bedrag aan bankbiljetten opgevischt Vondst van een kolenwerker. Uit het water van de Reguliers- gracht te Amsterdam heeft een kolenwerker een pakje opgevischt, dat een groot bedrag aan bank biljetten bleek te bevatten. De vondst bestond uit: 132 Nederland sche bankbiljetten van 100, 30 van 1000 en 20 van 500, voorts uit 390 Engelsche pondenbiljetten en ƒ6900 aan Amerikaansche dollarbiljetten. Deze schat aan geld had gelegen tus schen eenige oude kolenschuiten. te mid den van het grachtvuil. In kranten papier verpakt had het kapitaal rond gedreven. Van alle biljetten was een deel afgeknipt. Generaal Ironside (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat generaal Ironside is benoemd tot op perbevelhebber van de binnenlandsche verdediging. Generaal Dill volgt hem op als chef van den generalen staf. Dit blad wordt ook aan een deel van de lezers der „Rotterdammer" gezonden, met het vriendelijk verzoek aan deze lezers ons trouw te blijven, nu het bedrijf technische moeilijkheden heeft. Wij hopen, dat spoedig „De Rotterdam mer" U zelf weer bereikt. Het tijdelijk adres van „De Rotterdammer" is: PROVENIERSSINGEL 30 ROTTERDAM Ter nagedachtenis van hen die vielen Het Moderamen van den Kerlce- raad der Ned. Herv. Kerk te 's-Gra- venhage had besloten dat in de godsdienstoefeningen, die gister ochtend zijn gehouden, een woord van gedachtenis zou worden ge sproken aan de gesneuvelden en de gewonden. Dit is door alle predikanten in alle diensten op dezelfde ivijze ge daan met de volgende woorden: „In deze oogenblikken van ge meentelijk samenzijn is het ons 'n droeve, maar dure plicht onze doo- den te herdenken, de meer endeels jonge mannen, die bij de verdedi ging van ons vaderland tegen een oppermachtigen vijand gesneuveld zijn. Zij hebben dengenen, tegen wie zij streden, door hun moedig gedrag eerbied afgedwongen. Maar zij zijn gevallen en de poorten des doods hebben zich achter hen ge sloten. Wij gedenken met groote dank baarheid hun dapperheid en hun zelfopoffering en wij denken ook met diep medelijden aan de velen, die door hun heengaan zoo zwaar en pijnlijk zijn getroffen. Moge God hun aller zielen genadig geweest zijn. Ook gaan in deze ure als van zelf onze gedachten en onze deel neming uit naar hen. die uit de hittigheid van den krijg het veege lijf hébben gered, maar die nu, licht of zwaar gewond, of verminkt in de ziekenhuizen liggen. Moge de Heiland zélf hen vertroosten met Zijne vertroostingen en hun dit lij den tot zegen doen zijn. God zegene hen en ons allen." Vanwege de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk wordt er op aangedrongen dat in alle gemeen ten in ons vaderland zulk een her denking van den kansel zal plaats vinden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Nadat de Duitsche troepen hun opmarsch tot Grevelingen hadden voortgezet, is vandaag na felle strijd Calais in Duitsche handen gevallen. Uit een nadere toelichting blijkt, dat de strijd hardnekkig is. Ook in Vlaanderen en Artois, zoo zegt Berlijn, biedt de vijand nog taaien tegenstand, waartegen het lucht wapen mede werd ingezet. Aan de Belgisch-Fransche kust bestookte het luchtwapen opnieuw de haveninstallaties van Zeebrug- ge, Ostende en Duinkerken met bommen. In Ostende werd een kruitmagazijn en het marinedepot door bomtreffers in brand gesto ken, een transportschip werd be schadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei heeft het luchtwapen verder tal rijke vliegvelden in het oosten en zuidoosten van Engeland met goed gevolg met bommen aangevallen. In het zeegebied van Calais wer den twee groote koopvaardijsche pen. elk groot 5000 ton, twee klei nere koopvaarders en een oorlogs schip getroffen. Uit een en ander blijkt duidelijk hoe hardnekkig het verzet is. Niet meer stempelen Andere controlemaatregelen blijven van kracht. In aansluiting op een vroeger bericht, dat het stempelen gestaakt was, kunnen wij thans melden dat de secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het de partement van Sociale Zaken, aan de gemeente-besturen een brief heeft ge zonden, waarin hij bericht, dat hij heeft besloten het stempelen in te trekken, in het vertrouwen, dat de gemeentebestu ren overigens alle controlemaatregelen zoo volledig mogelijk zullen toepassen. Het is de bedoeling, dat betrokkenen aan het werk gezet worden. Met name bij het opruimingswerk en de luchtbe scherming zullen ze goede diensten kun nen verrichten. De tijd, dat de millioenen worden uitgegeven zonder eenige con traprestatie schijnt te hebben afge daan, waarmee de oude kwestie van het „passend werk" uit de wereld is. Nijmegen niet tweemaal gebombardeerd s-GR'AVENHAGE, 27 Mei. In de persconferentie ter Duitsche legatie van Zaterdagavond zijn de geruchten als zou Nijmegen voor de tweede keer door de Engelsche luchtmacht gebombardeerd zijn, tegengesproken. Wel zijn in den nacht van Donderdag en Vrijdag in de buurt van Bommel vier bommen geval len, doch deze zijn in het vrije veld te recht gekomen en hebben geen schade aangericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1