gfcUtetfyt (üotttrttit t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 4e Militaire Willemsorde voor de militaire Luchtvaart e Duitschers aan het Kanaal Voor Rotterdammerlezers Het Fransche Vaderland in gevaar Abonnementsprijs: kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agent schap gevestigd is ƒ2.35 1\ p. P' 2.35 -|- portokosten er week 0.18 ^oor het Buitenland bij we- kelijksche zending 4.50 dj dagelijksche zending ƒ550 ilt ss. Alles bü vooruitbetaling et nummers 5 ct. met Zondags- m lx Advertentieprijzen Van 1 tot 5 regels Elke regel meer 1.17$ 0.22$ No. 6127 Bureau: Breestraat 123 - Telefoon 22710 (na 6 uur: 23166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 22 MEI 1940 21e Jaargang Ingezonden Mededeelingen van 15 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 9ir foor betoonden grooten moed en zelfopoffering Besluit van den Opperbevelhebber jj De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bij besluit van 18 Mei t Kab. nr. 1, het Ridderkruis der Militaire Willemsorde toegekend aan wapen der Militaire Luchtvaart Voor den betoonden grooten moed en e ipoffering bij de vervulling van zijn oorlogstaak. Zonder te letten op aantal redioedanigheid der vliegtuigen van den tegenstander, hebben tot het uiterste Nederlandsche vliegtuigbemanningen zonder de minste aarzeling overal ^gevallen, waar zich daartoe de gelegenheid voordeed. i het niet-vliegend gedeelte der Mi- 2 Luchtvaart heeft onder de moei- denkbare omstandigheden, zoowel {vliegvelden als daarbuiten, voldaan het devies: Moed, Beleid en Trouw. scb Militaire Luchtvaart heeft zich lede onsterfelijken roem verworven. aedi Het bovenstaande betreft een der be langrijkste onderdeelen van de lucht verdediging; dit neemt echter geenszins weg, dat ook de andere onderdeelen, met name het personeel der luchtdoelartil lerie, mitrailleurs en zoeklichten en dat van den luchtwachtdienst hun taak op uiterst eervolle wijze hebben volbracht. Fransch-Belgische legermacht omsingeld Verschillende steden bezet n- f strijd lil het Westen vraagt a g steeds de volle aandacht, it opperbevel van het Duitsche ger spreekt in dit verband van grootsten aanval van alle Sen in West-Europa", die na ii reeks van groote tactische plaatselijke successen zijn eerste |a aote resultaat bereikt. Hoe groot »oter resu^aa^ ten slotte zal zijn, zieinog niet te zeggen. wel mag worden aangenomen, in ft Fransche leger, dat de verbin- jenjVormde tusschen de Maginotlinie reedPn Belgischen versterkingsgordel mei daar opereerende troepenmacht, in$t heeft kunnen houden. (negende Fransche leger is ver- én generale staf en de opperbevel- 2.1 if van het zevende Fransche leger, 2.7 lal Giraud, die het bevel over het 3 de leger op zich had genomen, zijn 3 gen genomen. 4.5 Duitsche aanval heeft een bres 4.5 in, waar de pantserdivisies door- 5 lormen om in samenwerking met .0 r - jchtwapen, dat zoo formidabele I ontwikkelt, den tegenstander jelegenheid tot hergroepeering te Doorbraakpogingen zijn niet ge- Amiens en Abbeville waren reeds genomen. Ten Noorden ni Somme werd getracht de zich vindende Fransche, Belgische en he operatiegroepen naar het te dringen, terwijl ook vanuit eren een druk met dezelfde doel- 194 wordt geoefend. doel is bereikt. elijK Duitsche legerbericht van Jut rmiddag maakt er nl.mel asse varii dat de Duitschers er nde%el ten Noorden van Calais als eelinjeigië in geslaagd zijn de kust ome! bereiken en daarbij een ieze sch-Belgische troepenmacht 4 2-fe sluiten. en Zuidelijken vleugel namen de troepen, zooals reeds is be- aon; zij stormden over den Che- cierj i Dames tot aan het Aisne-Oise afweer van Fransche tegen- en zijn hier talrijke pantserwa- irnield. Ook Rethel, waar zich nog af deelingen handhaafden, is de volledige beheersching van htruim, door het vernielen van [rovergangen en verkeerswegen, aanvallen op marsch- en trans- ihaaljonnes heeft de Duitsche lucht- mogde ontbinding van het Fransche ischiie leger versneld en alle pogingen Janken van de doorbraak aan te voor, in de kiem verstikt. de verkenning boven de zee voor ansche kust, is een Fransche tor- iger, de 5482 ton metende Fran- marine-tankboot „Niger" vernie lt Fransche vrachtschip „Pavon" 'ee andere vrachtschepen werden beschadigd. 'en nacht van 20 op 21 Mei werden •mig?' Nauw van Calais zes transport- t uur!n en een tankschip met een ton- reveolat. van 43.000 ton tot zinken ge- vier andere schepen van in totaal ton werden zwaar beschadigd, totale geallieerde verliezen in de bedroegen gisteren 47 vliegtuigen, tsche vliegtuigen worden vermist. Parijs voor moeilijkheden Dat onder deze omstandigheden het pas gereorganiseerde Fran sche opperbevel voor groote moei lijkheden staat, ligt voor de hand. Het moet zich ineens instellen op een andere strijdmethode. Ook de Regeering heeft het allerminst gemakkelijk. Deze snelle, onverwachte ontwikke ling der gebeurtenissen heeft ook haar wel overvallen. Het is thans haar taak den nieuwen toestand aan de bevolking duidelijk te maken onder omstandighe den, die weinig rooskleurig mogen heeten. Verschillende oproepen, zegt D.N.B., worden uitgevaardigd, waarin de regee ring de bevolking bezweert rustig te blijven en vooral de paniekstemming niet nog te verhoogen door willekeurig vluchten naar het binnenland. Deze week is een uiterst scherpe waar schuwing uitgevaardigd tegen het feit, dat personeel of eigenaars industriebe- drijven in den steek laten zonder daar toe toestemming van de overheid te hebben. Vooral de arbeiders, die vak werk verrichten in de bewapenings industrie worden gewaarschuwd hun post niet te verlaten De autoriteiten hebben gedreigd met streng optreden. Een reeks werklieden is gearresteerd, die geen gevolg hadden gegeven aan het voorschrift, dat wapenindustrieën ook des Zondags werken. Eenige uren na het optreden van den nieuwen minister van binnenlandsche zaken, Mandel, was een prefect afgezet en de voornaamste functie der Süreté nationale gewijzigd. De pers eischt de scherpste matregelen tegen het versprei den van geruchten en verwijt de over heid, de paniekstemming nog te hebben gevoed, door b.v. in Parijs plotseling het taxi- en autobusverkeer te hebben stop gezet, auto's te hebben opgevorderd en straten te hebben afgesloten, zonder het publiek eenige verklaring te geven. Hoe zeer men het tempo der bewapening wil verhoogen, blijkt wel daaruit, dat men onverwijld de uit België gekomen vluch telingen in de wapenfabrieken wil laten werken. Een Amerikaansch oordeel D.N.B. uit Nieuw-York: Lochner, de vertegenwoordiger van de Associated Pres te Berlijn, is de gelegenheid gebo den een bezoek te brengen aan het Wes telijk front. In het verslag, dat hij hier over heeft gemaakt, schildert hij de vernielende werking van de duikbom menwerpers, terwijl hij ook zijn bewon dering uit over de genietroepen. Lange colonnes luchtdoelartillerie, benzine tankwagens e.d. trekken zonder onderbreken naar het oorlogstooneel. Een ander correspondent spreekt over het Tornado-tempo van de Duitsche luchtmacht. Reeds een eersten blik op het oorlogs toneel gaf den indruk, dat de vooruit zichten van de geallieerden niet goed zijn, voor het geval zij zouden pogen door een tegenaanval de aanstormende Duitsche troepen tegen te houden. Ein- delooze colonnes met het meest mo derne Duitsche oorlogsmateriaal zijn op weg naar het front en zelfs de Duitsche infanterie legt een afstand van 100 k.m. per dag af. De „Nieuwe Haagsche Courant" wordt ook aan een deel van de lezers der „Rotterdammer" gezonden, met het vriendelijk verzoek aan deze lezers ons trouw te blijven, nu het bedrijf technische moeilijkheden heeft. Wij hopen, dat spoedig „De Rotterdammer" U zelf weer bfereikt. Het tijdelijk adres van „De Rotterdammer" is: PROVENIERSSINGEL 30 ROTTERDAM De kracht van het pantserwapen De operaties bij Kamerijk. In de Völkischer Beobachter schildert luitenant-kolonel dr. Hesse den slag bij Kamerijk, waar de Duitsche pantseraf- deelingen 2 vijandelijke divisies hebben vernietigd. Hierin verklaart schrijver, dat het moeilijk is zich een voorstelling te maken van de vernietiging en paniek, welke het slagveld na afloop te zien gaf. Men moet zich Indenken dat over een lengte van ongeveer 20 k.m. op iedere 10 of 20 m. een tank, pantserwagen, een vrachtauto, een autobus of een ander motorvoertuig in de slooten langs de we gen liggen, gekanteld ofwel uitgebrand. In vele gevallen zijn deze voertuigen doorschoten. Hiertusschen liggen de tal- looze dooden. Meer dan duizend voertui gen zijn door de bemanning verlaten. Deze chaos bewijst, dat zich op den negenden dag van de operaties op den weg van Avesnes naar le Cateau in de richting van Kamerijk een felle strijd heeft ontwikkeld. Een Duitsche pantser- afdeeling onder commando van een dap peren officier is met verrassende snel heid doorgestooten en reed dwars door de rijdende en parkèerende kolonnes en streed in onmiddellijke nabijheid tegen de vijandelijke pantserafdeelingen, welke zich tegen haar keerden. Bij den slag bij Le Cateau zijn onge veer 4000 'gevangenen gemaakt. De Fran sche vestingbouwers hadden in dit ter rein tallooze hindernissen en tankvallen gebouwd, deze hebben evenwel niet ge baat. De pantserafdeelingen overheer- schen thans het beeld van den oorlog. Het is een nieuw, nog niet beproefd wa pen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Het is de mo derne cavalerie en strijdt in samenwer king met de zwaarste wapenen en met de luchtmacht. De leiding is uitmuntend en de technici en de industrie hebben het beste geleverd. Rede van Reynaud Het D.N.B. verneemt uit Parijs: „Het vaderland is in gevaar". Met deze woorden begon Reynaud gis teren zijn redevoering in den Senaat. Vervolgens poogde hij de oorzaken van de Fransche neder laag te verklaren en zeide hij, dat Fransche devisies slechts in gerin gen omvang aan de Maas beschik baar waren geweest. Daarna ver volgde Reynaud: Er zijn onge looflijke fouten gemaakt. De brug gen over de Maas zijn niet opge blazen. Ten onrechte heeft men de Maas beschouwd als een geweldi ge hindernis voor den vijand. Het legerkorps, dat hier gestreden heeft, heeft uit minder goed op geleide divisies bestaan. De beter getrainde troepen waren in België noodig geweest. Sinds 48 uren, zoo gaf Reynaud toe, rukt de vijand op en heeft Atrecht en Amiens bezet. Onze klassieke opvatting van oorlogvoering is tot een nieuwe op vatting overgegaan, als gevolg van aan vallen van gemotoriseerde troepen en van parachute-troepen. Troostend herinnerde Reynaud aan 1914. Wij hebben toen pas na onze aan vankelijke tegenslagen de overhand ge kregen. Elke man en elke vrouw moet het groote uur begrijpen, die sommige volkeren niet of te laat begrepen heb ben. Twee mannen, die het recht hadden op hun lauweren te gaan rusten, Wey- gand en Pétain, hebben zich ter be schikking van het vaderland gesteld. Weygand bevindt zich thans op het slag veld. Ten slotte dankte Reynaud de Brltsche luchtmacht, waarbij de sena toren zich van hun zetels verhieven. Gelijk het bij tegenslag altijd gaat: men zoekt voor fouten een verklaring. Stellig zullen die er zijn. Maar de kennis er van komt te laat en magere troost redenen, gelijk de herinnering aan 1914, zullen weinig baten, naar we vreezen. De technische strategische en tacti sche misslagen van nu zijn wellicht niet eens als de diepste oorzaak van de er varingen van de laatste dagen te be schouwen. Deze ligt dieper. Is er niet geweest een zekere over schatting van zich zelf en onderschat ting van den geduchten tegenstander, waartegenover men zou komen te staan? En zijn dientengevolge vredes- mogelijkheden, toen die nog niet geheel verkeken waren, niet verzuimd? We stellen deze vragen slechts. Ze zijn er en moeten niet worden ont weken, al gaan we er ditmaal niet die per op in. De noodlottige Augustus maand van 1939 kan in dit opzicht stof tot velerlei overdenking bieden. Het DJT.B, meldt uit Genève: Reizi gers uit Parijs staan nog volkomen onder den indruk van de onbeschrijfelijke paniekstemming, welke in de Fransche hoofdstad heerscht, sedert het bekend worden van de militaire successen der Duitsche troepen aan het Noord-Fran- sche front. De bevolking van Parijs ver keert in een zenuwencrisis, welke nog verscherpt wordt door den stroom van jobstijdingen, welke de uit Noord- Frankrijk komende vluchtelingen mee brengen. De autoriteiten nemen de scherpste maatregelen om elk contact tusschen de burgerbevolking en de vluchtelingen te verhinderen. De paniek poogt men te bestrijden door de scherpste straffen tegen zgn. verspreiders van valsche ge ruchten. Op de stations spelen zich tra gische tooneelen af van weenende vrou wen, die inlichtingen vragen over hun familieleden in Noord-Frankrijk. haling van den oorlog in 1940 heeft ge dacht. Alle Parijsche bladen stellen echter hun hoop op de benoeming van generaal Weygand tot opperbevelhebber en zij geven lange beschrijvingen van zijn persoon en militaire opvattingen en daden. Turksche voorbereidingen Van de Syrische grens: De chef van den Turkschen gencralen staf, generaal TsiakmaK ir Italië zijn verplichtingen zal nakomen en niet zal afzien van zijn rechtvaardige eischen. Het is eenvoudig belachelijk te moenen, dat Italië in de positie van een niet-oorlogvoerenden staat zou kunnen blijven. Door de gebeurtenissen zelf is deze toestand reeds voorbij. Aan den eenen kant staat Duitsch- land, dat zich naast Italië ge plaatst heeft, aan den anderen kant staat Engeland, dat Italië verraden heeft en heerschzuchtig in Gibraltar en Suez de sleutels van de Middellandsche Zee in han den houdt, alsmede Frankrijk, dat Italië steeds vijandig gezind is ge weest. De keuze, die het volk van Mussolini doet, kan niet twijfel achtig zijn. De Engelsche pers dringt aan op versterking van lucht- en pantserwapens De Zweedsche en Deensche bladen geven overzichten uit de Engelsche en Fransche pers, waaraan het D.N.B. het volgende ontleent: De „Times" geeft toe, dat de gevech ten bij St. Quentin in het algemeen in het voordeel der Duitschers zijn afgeloo- pen. De toestand moet volgens hei groo te blad als buitengemeen gevaarlijk wor den bechouwd. De „Daily Mail" spreekt van tragische uren. De Duitschers doen de uiterste pogingen om de Fransch-Britsche legers in een gigantischen slag te vernietigen. Het Britsche leger ofschoon niet zoo gealarmeerd als het Fransche heeft zich na rijp overleg ten Westen van Brussel teruggetrokken. Het blad laat de mogelijkheid van een verderen terug tocht doorschemeren. Omdat de Duit schers voornamelijk met het lucht- en pantserwapen voorwaarts dringen, moe ten de Westelijke mogendheden vooral in de lucht zoowel offensief als defensief sterker worden. De „Daily Telegraph" zegt, dat de be richten uit Frankrijk ernstig zijn. Het Duitsche pantserwapen is met een tot nu toe in de geschiedenis nog niet bekende doorbraakkracht op gevaarlijke wijze in Frankrijk doorgedrongen. Het is dezelfde tactiek, die reeds in Polen tot snelle en volkomen successen gevoerd heeft. De „Daily Express" stelt vast, dat de overwinningen van Hitler in deze dagen reeds jarenlang in de Duitsche oorlogs- fabrieken zijn voorbereid. Duitschland heeft een grooten voorsprong in tech nische middelen, die slechts in Engelsche en Fransche fabrieken kan ingehaald worden. Er moeten vliegtuigen, nogmaals vliegtuigen en steeds meer vliegtuigen gebouwd worden. Een Fransch militair deskundige heeft aan den correspondent van „Dagens Nyheter gezegd: De terugtocht der Fran sche troepen was Maandagavond op ge lukkige wijze en volkomen volgens de plannen van het hoofdkwartier uitge voerd. Generaal Duval schrijft daarentegen in het „Journal", dat de toestand ernstig is en tot bezorgdheid aanleiding geeft. „L'Oeuvre" ziet de oorzaak der eerste nederlagen in het feit, dat de Fransche militaire leiding te zeer aan een her- TIENTALLEN DIAKONESSEN GEDOOD BIJ LITCHTRAID OP BREMEN. (D.N.B.) Bij Engelsche bomaanvallen op Bremen werd een groot diakonessen- tehuis volledig verwoest. Vijftig diako- nessen kwamen daarbij om het leven; 58 werden deels zwaar, deels licht ge wond. -..ru1£lN AAN itf M-tj' TE VERLATEN. Uit Rome. De vertegenwoordiging van de Ver. Staten in Cairo heeft, naar de bladen melden, den Amerikaanschen staatsburgers aangeraden Egpte te ver laten, zoolang de zeeweg nog open is. Japan en Ned.-Indië Sterk handelsverkeer. (D.N.B.) De leider van de Japansche delegatie, Sato, die op het oogenblik in Rome vertoeft, heeft een onderhoud ver leend aan de „Tribuna", waarin hij o.a. zeide: „Italië heeft het recht, zich uit te breiden en zich elke essentieele grond stof te verschaffen, die het noodig heeft." Over het optreden van Japan in China zeide Sato: „Japan wil het land vrede en welvaart verzekeren. Het be ginsel van de open deur zal nauwkeu rig gehandhaafd blijven; Japan is ech ter gekant tegen buitenlandsche in vloeden. Het Japansche standpunt betref fende Ned.-Indië is duidelijk. Tus schen de beide eilandenrijken heeft zich een sterk handelsver keer ontwikkeld en Japan kan nooit toestaan dat dit hanadlsver- keer op de een of andere wijze in gevaar wordt gebracht. Daarom volgt Japan de gebeurtenissen met de grootste oplettendheid. Italië's keuze Uit Milaan: In Parijs wil men opzet telijk in het onzekere verkeeren of Italië partij zal kiezen voor de Geallieerden of voor Duitschland, schrijft „Regime Fas- cista". In Cremona en in Milaan heeft Ciano echter duidelijk verklaard, dat Geen verklaring van Churchill Uit Londen: Churchill heeft met het oog op den gespannen toestand van zijn gisteren in het Lagerhuis voorgenomen verklaring over de militaire situatie, afgezien. Het herstel van het postverkeer BINNENLAND NORMAAL. Buitenland staat nog stil. Het binnenlandsch postverkeer is, met uitzondering van het ver keer met Zeeland, thans weder geheel hersteld, al dient nog met eenige vertraging rekening te wor den gehouden. Men kan, in het binnenlandsch ver keer, weder alles aan de post toever trouwen, wat men daarheen vóór de oorlogsdagen placht te brengen: brieven, briefkaarten, drukwerken, monsters en postpakketten. Men kan deze zaken ge woon, aangeteekend en onder rembours verzenden. Ook expresse-zendingen zijn weder mogelijk. Op dezelfde wijze functionneert het postaal geldverkeer: postwissels, giro- en spaarbankzaken, weder normaal. Het postverkeer met het buiten land, ook met Duitschland, staat echter voor het oogenblik nog ge heel stil. Poststukken voor het buitenland kunnen nog niet ter verzending worden aangeboden en zullen, war zulks toch geschiedt, aan de afzenders worden terug gegeven. Ook telegrammen naar en telefoon gesprekken met het buitenland zijn thans nog niet mogelijk. Jhi

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1