$limw £tïte>é)t (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Seyss-Inquart rijkscommissaris ;eland geeft zich over Voor Rotterdammerlezers Fransche regeering gereorganiseerd Dappere weerstand der Nederlandsche troepen - onvoldoende steun der Engelschen iff- Nionnementsprij» kwartaal in Leiden en In üiflaatsen waar een agent- ^ap gevestigd is f235 a n p. f235 portokosten ƒ0.18 het Buitenland bü we- lllijksche zending 450 Ndagelijksche zending 5.50 iet :et! Alles bij vooruitbetaling Wise nununers 5 ct. met Zondags- ar ;r^lad 1% ct- Bureau: Breestraat 123 No. 6119 t/m 6125 Telefoon 22710 (na 6 uur: 23166) Postbox 20 - Postgiro 58936 MAANDAG 20 MEI 1940 21 e Jaargang Advertentieprijzen Van 1 tot 5 regels 1.1*7* Elke regel meer 052* Ingezonden Mededeelingen van 15 regels 250 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 Bekleed met hoogste burgerlijk gezag Naar normale verhoudingen Ten einde de openbare orde en het openbare leven in de onder de bescherming van de Doitsche troepen staande Nederlandsche gebieden te waarborgen, heeft de Fiihrer den Rijksminister dr. Seyss-Inquart tot Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden benoemd. e Rijkscommissaris oefent op het burgerlijke terrein het hoogste regee- 5«ag uit en staat onmiddellijk onder den Führer. Voor de tenuitvoerlegging Zijn voorschriften en voor de uitoefening van het bestuur kan hij zich le Nederlandsche autoriteiten bedienen. roëlet militaire gezag wordt door den Duitschen weermachtsbevelhebber in J J-derlanden uitgeoefend, die, evenals de opperbevelhebbers van de weer- ja^tsdeelen, het recht heeft de maatregelen te nemen, welke noodig zijn de uitvoering van zijn militaire opdracht en voor de militaire veiligheid. ^in de Nederlanden bestaande recht blijft van kracht, voor zoover het met lezetting vereenigbaar is. )eze benoeming beteekent een verdere normaliseering van den internen and en van de verhouding van Nederland tot Duitschland. Dr. Seyss- ut is lid van het Rijkskabinet en geniet het volle vertrouwen van ;anselier Hitier. )r. Arthur Seyss-Inquart is 47 jaar oud en was indertijd m Weenen iat. In den wereldoorlog diende hij als officier. In Februari 1938 werd eyss-Inquart minister van Binnenlandsche Zaken. Den 11 en Maart van Ifde jaar volgde hij den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg in functie op; dienzelfden dag waren de Duitsche troepen Oostenrijk g^fcngerukt. Kort daarop werd hij tot rijksstadhouder in Oostenrijk benoemd, u e functie hij bekleedde tot zij op 1 Mei 1939 weer werd opgeheven en Seyss-Inquart tot rijksminister werd benoemd. Antwerpen gevallen Fransche troepen worden achtervolgd Uit het hoofdkwartier van den Führer deelde het opperbevel van de POische weermacht Zaterdag mede: In Nederland wordt de zuivering van de Zeeuwsche eilanden snel voort- ^t. Slechts ten Oosten van Vlissingen op het eiland Walcheren werd gisteren lanjgestreden. De Nederlandsche commandant heeft thans de capitulatie aan deden. Op de eilanden Schouwen en Zuid-Beveland werden meer dan 2000 ^Brlanders en Franschen gevangen genomen. Deelen van de Nederlandsche oorlogsmarine, voor zoover deze in de t.3(tas lagen, werden in beslag genomen en de Nederlandsche kustbatterijen 31 Jen bezet. Jn het Noorden van België zijn de Duitsche troepen er in geslaagd op twee Hjttsen door den vestinggordel van Antwerpen te breken. J 9 I In den loop van den middag werd door de Duitsche J radio bekend, dat Antwerpen gevallen was en de Duitsche vlag van het Antwerpsche stadhuis woei. Jen en Malmédy weer ij het Duitsche Rijk I Decreet van den Führer. meldt uit Berlijn: nihrer heeft op den 18den Mei 1940 gende decreet uitgevaardigd: /rachtens het Dictaat van Versailles t Duitsche Rijk afgescheiden en gië ingelijfde gebieden zijn weder- Duitsch bezit. Innerlijk zijn zij met Duitschland verbonden geble- zullen daarom ook niet voorbij- beschouwd en behandeld worden et vijandelijk gebied. Ik bepaal ingevolge reeds thans: je m het Dictaat van Versailles van ptsche Rijk afgescheiden gebieden ppen, Malmédy en Morse nét vor der een bestanddeel van het Duit- Uk. 'genoemde gebieden worden inge- loij de Rijnprovincie (regeerings- f Aken). 'palingen over de uitvoering van ireet behoud ik mij voor. jieuws van de soldaten Mededeelingen tot nader order stopgezet N Wegens het overstelpende aantal ^jvragen deelen wij mede, dat de 1 $e mededeelingen over leger- r flerdeelen tot nader order is ^gezet. GEEN DUITSCHE TROEPEN ONDER ZWEEDSCHE VLAG. Tegenspraak van Minister van KI effens bewering. Uit Berlijn: De Nederlandsche minister van buitenlandsche za ken, Van Kleffens, heeft tegenover den Parijschen correspondent van het Joego-Slavische blad „Politi- ka" beweerd, dat ter voorbereiding van de Duitsche actie tegen Neder land, groote schepen onder Zweed- sche vlag de haven van Rotterdam waren binnengeloopen, waarin Duitsche soldaten en artillerie ver borgen waren. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde, dat deze bewering van minister van Kleffens behoort tot de reeks van pogingen, de bliksemsnelle militaire successen van Duitschland te verkleinen door ze niet te verklaren met de pres taties van de Duitsche weermacht, maar met het gebruik van methoden, welke met het volkenrecht in strijd zijn. Generaal Weygand Fransch opperbevelhebber Generaal Weygand 1. bij decreet van president Lebrun benoemd tot chef van den generalen staf der landsverdediging en tot bevelvoerend chef van alle opera ties. Tot deze benoeming is besloten in den loop van een beraadslaging, waaraan werd deelgenomen door Reynaud, maar schalk Pétain en generaal Weygand. De „Nieuwe Haagsche Courant" wordt ook aan een deel van de lezers der „Rotterdammer" gezonden, met het vriendelijk verzoek aan deze lezers technische moeilijkheden heeft. Wij hopen, dat spoedig „De Rotterdammer" U zelf weer bereikt. Het tijdelijk adres 'van „De Rotterdammer" is: PROVENIERSSINGEL 30 ROTTERDAM Maarschalk Pétain plaatsv. minister-president Toenemende spanning te Parijs ROODE KRUIS NIET telefoneeren over gewonden Het nederlandsche Roode Kruis maakt nogmaals bekend, dat tele fonische inlichtingen omtrent ge wonde, gesneuvelde en vermiste müitaren, niet kunnen worden ge geven. Zoodra bijzonderheden over een militair bekend zijn, volgt hiervan onmiddellijk een schriftelijke me- dedeeling aan de opgegeven fami liebetrekkingen. Zij, die mondeling inlichtingen wenschen te verkrij gen, vervoegen zich persoonlijk Zwarteweg 75, 's-Gravenhage, van 918 uur. Zij dienen voorzien te zijn van de juiste gegevens, zooals naam, voornaam, geboortedatum, legeronderdeel, van dengene, naar wien wordt geïnformeerd. Attlee plaatsvervanger van Churchill Uit Londen: Churchill heeft den groot zegelbewaarder en vroegeren leider der oppositie verzocht hem in geval van „dringende gebeurtenissen" te ontlasten van de leiding in het Lagerhuis. Het parlement zal nog Woensdag een wetsvoorstel ontvangen, waarin de dood straf wordt gesteld op zware vergrijpen tegen de landsverdediging De tekst van de wet is zoo vaag gesteld, dat daaronder zoowel behulpzaamheid aan den vijand als voor defaitistische propaganda valt. Uit Stockholm: De Londensche cor respondent van „Aftonbladet" meldt, dat de graafschappen Kent, Essex en Suf folk gedeeltelijk ontruimd worden, daar zij al te dicht aan de kust liggen. In Engeland 77.000 personen geïnterneerd. Uit Stockholm: „Dagens Nyheter" meldt uit Londen, dat het Engelsche pu bliek bevangen is door den angst voor parachute-troepen. Sinds eenige dagen zijn op alle verkeerspunten strenge maat regelen genomen. De persoonlijke bewe gingsvrijheid wordt steeds meer inge krompen. Langs de Engelsche oost- en zuidoostkust mogen de bewoners hun huizen na des avonds acht uur niet meer verlaten. In totaal zijn thans 77.000 personen, grootendeels emigranten uit Duitschland en Oostenrijk geïnterneerd. Papierbesparing. Uit Londen: De bevolking wordt opge roepen om zuinig te zijn met papier, aan gezien dit noodzakelijk is voor de fabri cage van munitie. De eerste trein met gewonden uit Frankrijk is gisteren hier aangekomen. De regeering naar Bordeaux Verschillende Zweedsche bladen maken melding van voorbereiding voor verplaat sing der Fransche Regeering naar Bor- deau. Hetzelfde heeft in 1914 plaats ge had. Mijnen voor Zuidafrikaansche havens Eeuheden van de Duitsche marine hebben voor de havens van Zuid-Afrika, welke tot steunpunt dienen voor de vijandelijke zeestrijdkrachten, mijnen gelegd. Duitsche opmarsch naar Mo Uit Riga: Volgens te Jaunakaszinas van de Zweedsch-Noorsche grens ontvan gen berichten, zou de druk der Duitsche troepen de Noorsche en Geallieerde strijdkrachten hebben gedwongen Finei- da t® ontruimen en zich terug te trekken op Mo, waarheen de weg thans geheel in de macht der Duitschers is. Andere berichten bevest'gen, dat de Duitschers mijnen hebben gelegd in het binnendeel van de Rombakfjord, waar door de toegang tot de haven van Nar vik is gesloten Uit Parijs meldt Stefani: Zaterdag is de regeering gereorganiseerd. Reynaud heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken overgedragen aan Daladier en zich belast met de landsverdediging. Pétain is benoemd tot vicepremier. Mandel is minister van binnenlandsche zaken ge worden en Rollin van koloniën, Baréty werd minister van handel. Minister-president Reynaud heeft des avonds een radioredevoering uitgespro ken. Hij verklaarde: Het is den Duitschers gelukt ten Zui den van de Maas een groot uitstulping naar voren te schuiven. Deze uitstulping is naar het Westen toe verbreed. De si tuatie is ernstig, maar geenszins vertwij feld. De overwinnaar van Verdun, wien Frankrijk het dankt, dat het Duitsche offensief van 1916 niet siaagde, maar schalk Pétain, zal van heden af aan de zijde van den premier als vice-president van den ministerraad en daarmede ais plaatsvervangend minister-president zijn geheele intellegentie en kracht in dienst van het land stellen. Hij zal tot aan de overwinning op dien post blijven. Onder de huidige omstandigheden is het bovendien noodzakelijk geweest, dat het hoofd der regeering de leiding van het ministerie van oorlog op zich neemt. Ook een diplomatieke reorganisatie zal uitgevoerd worden. Alle takken van be stuur in Frankrijk moeten zich aan den oorlog aanpassen. Het is noodzakelijk dat krijgsgeest in de bureaux komt. Iedere fout zal terstond gestraft worden. Iedere Franschman, zij het bij 1 et leger, zij het in het binnenland, moet hedenavond den plechtigen eed zweren te overwinnen. De jongste gevechtshandelingen De Berliner Nachtausgabe vat de jong ste gevechtshandelingen in drie punten samen: 1. Op de breede doorbraak van de Ma- ginotlinie, tusschen Maubeuge en Sedan, wordt de verslagen vijand zoodanig ach tervolgd, dat de Duitsche troepen reeds de Oise en Sambre gepasseerd zijn. De Duitsche pantsereenheden rukken voor uit, de infanteriedivisies komen in ge forceerde marschen na. 2. Na de doorbraak van de Dyle-stel- llng tusschen Leuven en Waver, na de inneming van Leuven door strijd, is de hoofdstad van België zonder strijd in handen der Duitsche troepen gevallen. 3. De uit het Nederlandsche gebied opereerende troepen zijn de vesting Ant werpen binnengedrongen. Daar tevens geheel Zeeland gecapituleerd heeft, kan de aanval van het Noorden uit versterkt worden. ST. QUENTIN IN HANDEN DER DUITSCHERS. Het Duitsche legerbericht meldt voorts: Tusschen Maubeuge en La Fère wordt de aanval voortgeze.t Sambre en Oise zijn overschreden, Le Cateau en St. Quentin zijn in Duitsche handen. Op den Zuidelijken vleugel hebben wij met sterke strijdkrachten de streek benoor den Laon en de Aisne bij Rethel bc- r-Sst. Bij de gevechten ten Noordwesten van Montmédy is in de Maginot-line het sterke pantserwerk 505 genomen. De aantallen gevangenen en de buit stijgen. Tot nu toe zijn 110.000 gevangen ge maakt, waarbij niet wordt gerekend het Nederlandsche leger. Talrijke stukken geschut tot een kali ber van 28 c.M. zijn buit gemaakt. De actie der luchtmacht. De luchtmacht heeft krachtig het op rukken van het leger gesteund. Het zwaartepunt van haar optreden lag op de achterwaartsche verbindingen, ver keerswegen en terugtochtwegen van den vijand. Bombardementen op verscheidene vliegvelden hebben hangars, startbonen en op den grond staande toestellen ver nield. Voor de Fransch-Belgische kust werd een koopvaardijschip van 6000 ton door een bom tot zinken gebracht, een torpe dojager werd zwaar beschadigd. De verliezen van den vijand bedroegen 147 vliegtuigen, waarvan 47 in luchtge vechten en dertien door het vuur van de luchtdoelartillerie. De rest werd op den grond vernield. 27 eigen toestellen wor den vermist. In Noorwegen strijdt de bezetting van Narvik, door de luchtmacht ondersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Hier werden een koopvaardijschip van 1500 ton en een transportschip van 6000 ton tot zinken gebracht. Opmersch in Frankrijk. De Duitsche legerafdeelingen dringen op naar de Belgische kust eenerzljds en anderzijds naar het Zuidwesten in Frankrijk. Daar is de bovenloop van de Somme reeds bereikt. Fransche pogingen om het gat in de Maginotlinie te stoppen, zijn mislukt. Toelichting. In tegenstelling tot deze Duitsche suc cessen staan de landingspogingen der En- gelschen in Nederland. Nadat de Engel sche troepen, die te hulp waren ge stuurd, weer snel vertrokken waren, vond men een chaos van uitrustingsartikelen, die zij hadden achtergelaten. Evenals in Noorwegen, waar zij" even snel verdwe nen als zij gekomen waren, lieten deze troepen, die zeker niet tot de beste be hoord hebben, balen kleedingstukken, munitie, uniformen, radiotoestellen, ac- ten en berichten van Engelsche com mandanten, die thans nader onderzocht worden, achter. Zoo gedraagt zich een geoefend leger niet, aldus concludeerde kapitein Frank, die al deze dingen gezien had, in een persconferentie. Maginotlinie omgetrokken Het frontbericht van het D.N.B. vermeldt het volgende Door de capitulatie der Zeeuwsche eilanden is de strijd aldaar ten einde gekomen. De zuivering der eilanden zal nog eenigen tijd in beslag nemen, evenals het uitzoeken der gevangenen. Opvallend is, dat de Engelschen zich aan gevangenneming in hoofdzaak door ijlings op de vlucht te slaan hebben onttrokken. Bij de Nederlandsche troepen, die zich ondanks het hopelooze van den strijd dapper geweerd hebben, heerscht de grootste verbittering over de houding der Engelschen. De eerste militaire hulp der Britten bestond daarin, dat zij 700 man op de eilanden zetten en petroleumtanks vernielden. Afgezien van de schade, welke zij den Nederlanders hiermede hebben berokkend, hebben zij daarmede te kennen gegeven, dat de toestand hun van het begin af aan zonder uitzicht toescheen. In Nederland ontwikkelt het leven zich inmiddels weer normaal. De ver houding tusschen de bevolking en de Duitsche troepen is goed. De Neder- landsch soldaten hebben zich terstond na de capitulatie ter beschikking gesteld voor het herstel van die deelen des lands, die onder de gevechtshandelingen hebben geleden. Nederlandsche bommen werpers vielen De mededeeling inzake het weg voeren van de Nederlandsche bom menwerpers naar Engeland is van Duitsche officieele zijde thans her steld. Tot eer van de Nederland sche luchtmacht is verklaard, dat de bombardementsmachines tot de laatste in den strijd gevallen zijn. Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. Voorloopig geen sprake van massa-leveranties. Uit New-York: Naar de „New York Post" uit Washington meldt, hebben En geland en Frankrijk in den tijd van 1 September 1939 tot eind Maart 1940, in totaal slechts 770 militaire vliegtuigen uit de Vereenigde Staten gekregen. De vliegtuigen waren allen reeds voor het uitbreken van den oorlog oesteld. Het ministerie van oorlog geeft vol gens het genoemde blad toe. dat met massazendingen van vliegtuigen voor de westelijke mogendheden waarschijnlijk niet begonnen kan worden voor nog een jaar is verstreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1