Van het Noorschf front geen nieuws .KEELPIJN Naar het Zweedsche ertsgeb,0 STERKE HANDEN DINSDAG 7 MEI 1940 EERSTE BLAD P> Duitschers 250 K.M. ten noorden van Tronthjem Duitsche versterkingen naar Narvik Het Engelsche ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat uit liet gebied van Narvik niets vait te vermelden. Duitsche troepen hebben volgens „Stock- holms Tidningen" de Noorsche steden Mosjön en Mo, ongeveer 250 K.M. ten noor den van Drontheim, bezet. „Aftonbladet" verneemt volgens Reuter Jvan de Noorsche grens, dat fel wordt gestre den tusschen Rogues en Singsas, ten zuid oosten van Stóren. De Noren verklaren de Duitschers in een net te hebben, dat zij thans trachten te sluiten. „Dagens Nyheter" meldt, dat de Duit schers ca. 10.000 Noren hebben gevangen ge nomen. De bestaande drie gevangenkampen zijn te klein, de Duitschers bouwen er daar om vier bij. Gevangenen beneden 16 en bo ven 60 jaar, alsmede zieken, worden vrijge laten. Met den Noorschen raad van bestuur te Oslo wordt thans onderhandeld over de vrijlating der anderen, ten einde hen bij industrie en landbouw te werk te stellen. Vijfduizend Noorsche soldaten zijn in Zwe den geïnterneerd. Do Noorsche troepen houden nog stand in het woeste Gul-dal tusschen Röros en Stó ren, aldus 't Noorsche T e 1 e gr a af ag ent schap- Zij hebben stellingen in de bergen ingeno men. Een detachement van ongeveer 230 Duitschers is vandaag door Röros getrokken op weg naar het Guldal. Voor het telefoon kantoor te Röros staat een Noorsch spreken de Duitsche soldaat geposteerd Het is eon van de duizenden Oostenrijksche en Duit sche kinderen, die na den vorigen oorlog in Noorwegen zijn verzorgd. Gemeld wordt, dat de Duitschers vele Noor sche burgers hebben gearresteerd, beweren de, dat zij de Noorsche troepen hebben bij gestaan. De Noorsche troepen te Tvysil. ten noordoosten van Elverum, zijn teruggetrok ken op grond van bevelen, die zij ontvangen hebben na de evacuatie der geallieerden. Men gelooft, dat de troepen zullen uiteen gaan. De verliezen der luchtmacht Reuter weet over den strijd in de lucht mee te declen, dat de Engelsche luchtmacht in de afgeloopen 4 weken slechts 48 machines heeft verloren, terwijl Duitschland 138 toe stellen zou hebben verloren en er nog 97 huiten gevecht' zouden zijn gesteld. Koht over den oorloq In Noorwegen De'Noorsche minister van buitenlandsche zaken. Koht, die nog steeds te Londen ver toeft, heeft gisteravond, in een vraaggesprek, verklaard, dat het Noordelijke leger van Noorwegen, het best uitgeruste en geoefende Reel van zijn strijdmacht, nog steeds onaan getast-is en bereid en gereed om met de hulp A-an de geallieerde troepen den strijd tegen de Duitsche invallers voort te zetten. Koht, die de sterkte der Duitsche troepen in Noorwegen op 50- tot 100.000 man schatte, zeide. dat het Noorsche leger in hot Noorden de npodige oefening heeft gehad en goed uitgerust is. Het eenige wat wij noorlig heb ben, zoo verklaarde de minister, is vliegtui gen en luchtafweergeschut. De geallieerden moeten omtrent de toekomst beslissen, doch ik bon er van overtuigd, dat zij ons zooveel mogelijk hulp zullen bieden. Wij moeten geduld oefenen en wij kunnen niet verwach ten dat alles ineens geschiedt. De vrijheid van Noorwegen zal niet verzekerd zijn voor de oorlog voorbij is. Omtrent den strijd der laatste weken zeide Koht: Wij hebben groote verliezen; geleden. Een groot aantal onzer soldaten is gedood, verjaagd of verdwenen en het is duidelijk, dat een groot deel van onze strijdkrachten verloren is gegaan. In Midden-Neorwegen hebben onze soldaten gevochten tot zij uit geput waren. Zij moesten terugtrekken en liet was hun onmogelijk, dit als geheele een heden te doen. Koht verklaarde, clat de verliezen der Noren in het Zuiden het grootst -/aren ge weest in Gudbrandsdal en het Oesterdal, dooh hij lachte om het denkbeeld, dat de Noren opgeofferd waren om den terogtochc der Britsche troepen te dekken. Gevraagd naar de activiteit van de nazi's in Noorwegen, antwoordde Koht, dat er nazi's waren, die zeer actief waren, d-ch zij waren ook zeer gering in aantal. Koht was het er niet mede eens, dat in het begin van den oorlog op groote schaal verraad was gepleegd. Wij hebben, zeide hij, geen enkel duidelijk bewijs van verraad in ons land kunnen ontdekken. De Duitschers zijn ons land gemakkelijk binnengekomen, geholpen door het element van verrassing. Gij kunt ons er een verwijt van maken, dat wij hen niet verwachtten, doch ik geef er de voor keur aan de waarheid te vertellen en te zeg gen. dat. wij dezen inval niet verwacht had den. Koht zeide. dat Noorwegen zich niet om hulp tot Zweden heeft gewend, en dat in Noorwegen niet de wensch bestaat, dat Zwe den in den oorlog wordt betrokken. Er is in Noorwegen genoeg ellende en wij willen niet, dat Zweden zoo zal lijden als wij. Wij heb ben niet getracht Zweden in den oorlog mee te sleepen. Duitsche luchttransporten Er zijn aanwijzingen, volgens „Un. Press", dat de Duitschers hun betrekkelijk kleine troepenmacht, die Narvik bezet houdt, ver sterken. De correspondent van „Sociuldemo- kraton" aan de Noord-Zweedsche grens woel. althans te melden, dat gisteren den gehee- ien dag groote transportvliegtuigen, waar schijnlijk een honderd, over de Namdalcn- vallci in het gebied van Namsos naar het Noorden vliegen, vermoedelijk naar Narvik. Fransche en Britsche troepen geland in Schotland Retour van de Noorsche expeditie Geallieerde troepen do. Bulgarije Engeland zou recht van doortocht hebben gevraagd Het agentschap Anatolia, het officieuze Turksche agentschap, meldde Maandag uit Sofia, dat Engeland, volgens berichten, ani de Bulgaarsche regeering het recht van 'doortocht voor geallieerde troepen heeft gevraagd. De alarmstemming in de Turk schö hoofdstad werd nog verscherpt door berichten, die Maandag uit Syrië kwamen en militaire voorbereiiingen In de Syrische havens Latakye, Tripolis en Saida betroffen Turksche pers van Maandag staat, gelijk in de laatste dagen, volkomen in het teeken van de spanning, welke de Engel- sohe vlootconc/en tra trie bij Alexandre en de aanduidingen van 'den Britschen premier over reeds „begonnen operaties" veroorzaakt hebben. De houding van de 'Ifcaliaansche peis wordt in de bladen te Ankara zorgvuldig gevolgd. De Zweedsche neutraliteit Briefwisseling ♦usschen Hitier en koning Gustaaf BERLIJN, 6 Mei. (D.N.B.). In de tweede helft van April hebben de koning van Zwe den en de Führer sohriftelijk van gedachten gewisseld over den pclitieken toestand Deze gedachbenuisseling heeft, naar de Duitsche en Zweedsche regeering openlijk hebben verklaard, de volledige, overeen stemming inzake de toekomstige politieke houding van beide landen jegens elkaar bekraöh tigd Britsche spionnage in Roemenië? Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Talrijke Engelsche „toeristen" houden zich den laatsten tijd niet alleen in de Roemeensche havens aan zee en aan den Donau, benevens in het oliegebied, op, maar ook in de Noordelijke deelen des lands. In Czemowitz duiken ondanks de nieuwe, strenge bepalingen betreffende controle op de buitenlanders steeds nieuwe Engelschen op, die zich nu eens uitgeven voor journalisten, dan weer voor handels reizigers. Zij ondernemen uitgebreide auto tochten door de geheele Boekowina en het aangrenzende Noordelijke deel van Beesa- rabië. Zij toonen speciale belangstelling voor de via Czernowitz naar Duitschland vertrekkende treinen. Het Zweedsche ertsvervoer naar Duitschland Waarschijnlijk binnenkort hervat LONDEN, 6 Mei (Reuter). De Finsche radio omroep heeft medegedeeld, dat het ij» in de Kvarken, het nauwste deel van de Bothnische Golf na den strengsten winter sedert 70 jaar, vandaag in beweging is ge komen. Het verkeer ter zee tusschen Zweden en Finland zal waarschijnlijk binnenkort hervat worden. Door de Kvarken passeert onder meer de ertsroute tusschen de Zweedsche haven Lu lea en Duitschland. NIEUWE EGYPTISCHE VOORZORGEN De Egyptische premier heeft gister de creten onderteekend betreffende nieuwe veiligheidsmaatregelen: alle personen, die vuurwapens bezitten, ontplofbare stoffen of producten, die kunnen dienen tot ver vaardiging van bommen, moeten den auto riteiten vóór 15 Mei daarvau aangifte doen. De autoriteiten hebben het recht huis zoekingen in particuliere woningen te verrichten! Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen in de zone van het Suez-kanaal, dat voortdurend geveegd wordt naar even tueel zich daar bevindende mijnen. De productie der olieraffinaderijen van Suez, wordt bewaard in ondergrondsohe reser voirs in de woestijn. In een haven aan de Schotsche kust zijn de Fransche troepen aan land gebracht, die aan den veldtocht in Noorwegen hebben deelgenome. Ook een deel van het Engelsche expeditieleger blijkt naar bet Vereenigd Ko ninkrijk teruggekeerd. Volgens Reuter heeft generaal Ironside deze Britsche cn Fran sche eenheden toegesproken. In zijn toespraak, welke Zondagavond in een noordelijke Britsche haven plaats had, zeide I rons i d e „Ik geloof, dat ieder van U er in zijn hart van overtuigd is, dat gij onder betere oin- s andigheden een partij voor de Duitseher» zij t. Denk niet, dat gij uit Noorwegen zijt ver dreven. Gij hebt bevel ontvangen terug te trekken en het is van groot belang dat Uw discipline U heeft doen terugtrekken. Gij waart een voorhoede en wij hadden ge dacht, dat wij U de kanonnen en de vlieg tuigen konden sturen die het U zouden heb ben mogelijk gemaakt te strijden tegen de machine, die tegenover U stond. Doch zoo als gij weet. liep het ons weldra tegen". Ironside las vervolgens een boodschap van den minister van oorlog voor. Een majoor der Fransohe troepen heeft verteld, dat de Franschen in de tien i'.agen dat zij in Noorwegen waren, geen Duitschen soldaat gezien hebben. De bewoners van de plaats, waar zij landden, waren naar de bosschen en de heuvels gevlucht om te ont komen aan het onophoudelijke bom- en machinegeweervuur der Duitsche vliegtui gen, die in groepen van tien den geheelen dag boven de plaats verschenen. Ook de Fransche, Britsche en Noorsche roldaten hielden zich overdag in de bosschen op, om des avonds naar de stad terug te keeren. Wij waren, aldus deze officier, zeer teleuri gesteld, dat wij Noorwegen moesten verlaten zonder een treffen met de Duitschers gehad (e hebben. Wij hebben ten minste één Duit- sohen bommenwerper door luchtdoelgeschut zien neerhalen. Een Duitsche vloot hc! ben wij niet gezien, zelfs geen duikbooten. doch er waren vele Britsche oorlogsschepen in de buurt 1 vandaag en morgen verkoudei (Reel.) FRANSCHE EN POOLSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN De Fransche admiraliteit deelt mede: „Op 3 Mei is een in convooi varend troepentransport op de Noordzee door vijandelijke vliegtuigen aangevallen, Geen der schepen van het geallieerde convooi werd getroffen. De torpedoboot- jager Bison, die tot het escorte behoorde, is echter gezonken. Een groot deel der opvarenden kon gered worden. De ver wanten der slachtoffers zijn gewaar schuwd". De Poolsche torpedobootjager Grom is, naar Havas uit Londen bericht, vol gens officieele Engelsche mededeeling, door een bom tot zinken gebracht, tij dens operaties voor de Noorsche kust, Een officier cn 65 manschappen worden vermist. Het aanbod der Britsche regeering, den torpedobootjager te vervangen door een, die thans op een Britsche werf in aanbouw is, is door de Poolsche autori teiten in dank aanvaard. MINDER BOTER EN SUIKER IN ENGELAND De Engelsche minister Wool ton beeft meegodeeld dat hij waarschijnlijk binnen kort zou moeten overgaan tot inkrimping van de wekelijksohe rantsoenen boter en suiker, de boter omdat de aanvoeren uit Denemarken nu waren vervallen en de sui ker in verband met den stand van den dollar en de beschikbare scheepsruim te. De minister hoopte, dat de beter gesi tueerden het voorbeeld van spr. zouden volgen on geen suiker meer gebruiken in thee of kofife, zoodat voor de inmaak ook voor de minder goed gesitueerden in elk geval genoeg zou overblijven. De voorraden boter waren voorloopig voldoende om het oude rantsoen tot het einde van dit jaar te kunnen handhaven on de regeering was reeds bezig om andere markten te vinden Met rantsoen margarine en bevroren vleesch was gewaarborgd hoe lang de oorlog ook zou duren. Het lijden van het Poolsche volk Tweede rapport van een katholiek prelaat ROME, 6 Mei. (U. P.) De Poolsche am bassade bij het Quirinaal deelde heden mede, dat kardinaal Hlond, primaat van Polen, tegen het einde der vorige week aan den Paus zijn tweede rapport over de situ atie van den katholieken clerus in het door Duitschland bezette gebied van Polen heeft aangeboden. Dit tweede rapport sluit aan op hel, eer ste, dat in Januari j.l. werd uitgebracht, doch alleen betrekking had op de diocesen Gniezno en Poznan. Het tweede rapport heeft betrekking op den toestand in de bis dommen Pomerania, Chelmno, Kattowitz, Lodz, Wloclawek, en dat deel van do bis dommen Krakau, Czestochowa, Warschau en Lomza, dat door de Duitschers is bezet. Het rapport bevat de namen van elf priesters, die op last van de Duitsche auto riteiten zijn gedood in het diocees Chelmno en een lijst met verscheiden namen van katholieke autoriteiten, die zonder proces werden geëxecuteerd iii Pomerania. Het document bevat verder o.m. de vol gende bijzonderheden: In het diocees van Kattowitz werd pater Kuhla Wielkie in de gevangenis geworpen en vervolgens door Duitsche soldaten doodgemarteld; terwijl pater Mamzer van hetzelfde diocees zonder eenige reden werd neergeschoten. Gemeld wordt verder, dat de godsdienst oefeningen In genoemde diocesen door de Duitschers nagenoeg geheel onmogelijk zijn gemaakt, daar de priesters gedood zijn of in de gevangenis werden opgestoten. De katho lieke actie, waarvan Paus Pius XI z.g. zóo vaak sprak als over de schoonste instelling van onzen tijd, den „appel onzer oogen", is opgeheven. Huwelijken tusschen Polen zijn overal verboden. Kerken, kloosters en seminaries zijn in hotels veranderd, de kapellen zijn als danszalen ingericht. Beelden en reli gieuze voorwerpen zijn weggevoerd. Het rapport zegt verder, dat Duitsche gezinnen uit het Italiaansche Etschgebied bezit hebben genomen van talrijke Pool sche huizen in Krakau en Warschau. Het rapport besluit: „Het is onmogelijk, al het leed te beschrijven, dat de Duitschers het Poolsche volk hebben aangedaan. Deze vervolging zal eens een der donkerste bladzijden vormen in de geschiedenis menschheid". ENGELSCH SCHIP IN DUITSCHE HANDEN Uit Duitsche bron wordt vernomen, dat het Engelsche ss. Salemo, groot 870 ton cn geladen met ijzererts, dat op het punt stond naar Engeland uit te varen, door de Duit- sohens in beslag is genomen bij den aan vang van den inval in Noorwegen. De Duitsche omroep heeft bekend gemaakt, dat de kapitein, Harper, gevangen is ge- HET MIJNENGEVAAR VOOR DE ZWEEDSCHE KUST Een Zweedsch visschersvaartuig is nabij 'inga op een mijn geloopen en gezonken. De vier opvarendpn zijn om het leven ge komen. Ook een Duitsch schip is nabij Vinga op een mijn geloopen. De 35 opvarenden heb ben het schip verlaten en zijn aan de Zweedsche kust aan land gegaan. UITOOST- EN WEST INDIE TELOK BETONG, 7 Mei (Aneta) Een Ba- taksch agent van de veldpolitie, die blijk baar overspannen was schoot in de kazerne van de veldpolitie te Mengala den posthuis commandant met een karabijn a bout por- tant dood. Vervolgens bracht hij een ande ren po'itieagent zware verwondingen toe, waaraan deze later in het ho pitaal is over leden. De dader werd later eveneens n geschoten. Omtrent de drijfveer tot dit drama is tot dusver niqts bekend geworden. VIBRATOR en VLOERUCHT Zweden zwijgt Tusschen Noorsche geë/acueerden (Eigen correspondentie) Sinds Kiruna, een lieflijk stadje in Noord- Zweden, op ongeveer 100 K.M, ten noorden van den Poolcirkel, in staat van beleg is verklaard, en vele militairen er hun intrek hebben genomen, is elke vreemeling een voorwerp van argwaan geworden. De ras echte Zweed, die in vroeger jaren eiken tourist gastvrij in zijn familiekring ontving, is thans een onverbeterlijk specimen van zwijgzaamheid. Nu moet direct worden toegegeven, dat zekere vreemdelingen mis bruik hebben gemaakt van die gastvrijheid. Psoudo-journalisten en pseudo-geologen bleken den laatsteci tijd een ongewone dc- langstelhng te toonen voor Noord Zweden, niet zoozeer om de pprs of de wetenschap te dienen, maar om de een of andere generale stal van dienst te zijn. Dit was to veel voor den goedmoedigen Zweed, want de Zweed is in den grond van zijn hart een eerlijk nationalist. Naarmate nu de internationale toestand zich verscherpte, des te meer werd het als nationale plicht beschouwd, zich bijzonder in acht te nemen voor nieuwsgierige buitenlandsche touristen. Het nieuws komt alleen van de officieele instanties. Men wil elke sensatie vermijden. Ook de Zweedsche bladen, die nog al eens vrijbuiterden, toonen thans een zekere reserve. „Geëvacueerd" In verband met deze algemeene voor zichtigheid, is het geen wonder, dat ik reeds een half uur na mijn aankomst in Kiruna de politie op m'n dak kreeg. Onge merkt was ik te ver in militair gebied door gedrongen. Sinds de Duitschers het gebied lussclien. Narvik en de Zweedsche rijks grens bezet houden, zijn de militaire auto riteiten onverbiddelijk. Dit is een van de ledenen, dat ik m'n voorgenomen tocht naar Narvik heb moeten opgeven. Bij de grens, op slechts 40 K.M. van Narvik, moest ik terugkeuren. Eenzaam stonden daar de in witte vach ten gehulde wachtposten. Met behulp van verrekijkers oriënteerden ze zich in het voorterrein. Er werd n.l. hevig gevochten. Duidelijk hoorde ik het korte, nijdige knal len van geweerschoten en het onheilspel lend geratel van mitrailleurs. Noorsche detachementen vochten nog vngbitterd tegen den overmachtigen vijand. Het terrein biedt beperkte mogelijkheid voor een guerilla- oorlog, echter één ding ontbreekt, dat ia ruimte, een eindeloos veld, waar terug trekken steeds mogelijk is. Guerilleerende afdcelingen raken onmiddellijk bekneld tegen de Zweedsche grens, die zich op enkele tientallen kilometers van Narvik, op grillige wijze langs de Noorsche grens slingert Bosschen ontbreken, militaire acties kunnen niet op groote schaal worden uitgevoerd. Dan Is de voedselvoorziening nog een actueel probleem. Voor beide generale staven zal het heel wat moeite Gevonde soldaten te Bel (Van an zen Duitschen correspoi De over de gansche wereld beke d'lsching'sche tehuizen voor epilep Efethel bij Bielefeld hebben hun Pans voor de opname van gewond en geopend en van deze aanbiedini lankbaar gébruik gemaakt te v totaal heeft men 24 van de be6tf~ kosten een offensief of defensief plan te(ehuii!CT v00r dit ij9tdadigheidswer onlwerpen, zonder verdere compl.cat.es te dlien5t van den oor,og ontruimd e]j teroorzaken. lazaretten ingericht Prof. Dr. Villinjl Voor de thans afgesloten Dn.tsche atdeer^ lingen bestaan niet veel mogelijkheden d„ nu Noorwegen. Hij geniet zichtbaar vele oorlogsberichten, maar tóch i.j een medelijdende trek op z'n gezic't, neer hij de berooide Noren in lich't padvindershuis bij elkaar ziet zitteki In. de groote zaal van het padvinj] voelt ieder zich direct op z'n gemr woners van Kiruna brengen alles, i maar wenscht. Aan groote tafels, rf degelijke spijzen prijken, doen f" geëvacueerd en zich te goed. S<j" hebben in vier dagen geen warme01 tijd gehad. Op bevel van de DiCÏ hebben de meesten op staanden v(L ten vertrekken. Geïnterneerde Noren en Duitschers jd Den volgenden dag maak ik op P leende ski's een tocht door het ij „sneeuwstadje". Het is nog vroeg, fo kom juist op tijd om de geintf1 Noorsche soldaten te zien marcher hun donkergroene uniformen make», vrij somberen Indruk. Ze zijn onf en zullen onder commando van L Zweedsche oncerofficieren een W wandeling maten. Voor de groo{t hun verblijfpliats, stellen ze zich kort command) en met Hinken pL cheert de colonne van ongeler 8^ door de stratm. Een paar licht-g^j mogen de toclt per slede meemaken schuwe blikkn kijken allen naar hejfc Methodistenkrkje; daar zitten zan interneerde Baitschers. Een paar sta.; de ramen, stak te kijken naar de (lij Om 4 uur ii den middag mogen I® luchtje schcjpen. Men is bezig eejj* hekwerk on de Kerk aan te leggeflï men vreesteen eventueele ontvlfc liet is streig verboden met de No ore Duitsche sddaten een praatje te u, Langzam-rhand komt er meer Ir de stad. D. arbeiders gaan aan huL lijks werk.Ze gaari naar den grootk op enkele kilometers ten westetë Kfruna. If en toe klinken daar explosies, als waren het kanonfe Kleine trentjes rijden af en aan, bo met 't kosóare ijzererts. IJzereensts, product, at in elk oorlogvoerend li hefd is, rant het is een belangrijk deel van iet oorlogspotentieel der.S mogendhed. f0 Zonder Kiruna en Malmberget isf®1 slechts ien eenvoudige visscheir Mèt deze gebieden is Narvik een sr een intenationale reputatie. Dit fre Noord-Zwden in een precaire H brengen. meer. De Noorsche geëvacueerden uit Nar vik, Drontheim en andere plaatsen hebbei in Kiruna een goed onthaal gevonden. Z« zijn ondergebracht in een groot padvinder.' gebouw. Alle hotels het zijn er slecht enkele zijn overbezet. Daarom heb i eveneens, op uitnoodiging, m'n intrek in t „evacuatie-tehuis" genomen. Voor de eerste maal geëvacueerd1 Een sensatie is dat nu bepaald niet, i- tegendeel, men krijgt impressies, die nït weer worden vergeten. Vrouwen en kine ren zitten op de primitieve bedden ziag bij elkaar, uiterst vermoeid van de urn- lange reis, die ze hebben moeten onor- nemen. Alles moesten ze achterlaten. Iet angst en spanning luisteren ze naar de nieuwsberichten van de radio, die in hest is aangelegd. Enkele mannen uit Navik vertellen van hun avontuurlijke vlucht. Jen vorigen nacht hebben ze de Zweeqche grens bereikt; veel weten ze niet te ver tellen. I-Iet is te plotseling gegaan, Zi be- bevestigen dat er nog fel gevochten vordt. De Noren vechten tot het uiterste, naar het zal hen weinig baten. In allerijl is een overvolle trein met vluchtelingen uit Drontheim vertrotken, terwijl er reeds in de stad gevochten verd. Plotseling werd de trein beschoten. Bikele Noorsche soldaten werden doodelij! ge troffen. Later bleek, dat eigen solrinen op oen trein hadden gevuurd. De Noren laten overigens niets la. Ze schijnen een ongegeven sommatie op te volgen, om weinig van de toedraht te vertellen. Vele geëvacueerde fonge nannen willen zich vrijwillig in dienst vin de Noorsche militaire autoriteiten stellen evenals enkele uit Finland teruggkeerde vrijwilligers. Deze laatste zijn gehtrde be roepssoldaten. Een vijftiger heeft ceds in alle werelddeelen gevochten: In P.lestina, Mexico, China, Afrika, Spanje, Finand en ft»t de leiding in handen en de diaconel xliaconen van Sarepta verplegen dej ten. Daarnaast zoo lieten we cT zekeren wordt ook de verzorginèl gezet van hen, die aan de zooge^J vallende ziekte leidion en bevindi ook nog een aantal zenuwpatiënten handeling. El De zoogenaamde arbeiderskolonk Bethel, die in dien erge ten tijd van, gemeene werkloosheid in Duitschlaik goed werk hebben gedaan, maar t, laatste jaren niet meer druk bezoohtr1 worden nu gebruikt voor de vreplegp geestelijke en lichamelijke patientefj1 tijdens den vorigen wereldoorlog hre thel een belangrijk deel van zijn Ir bare ruimte in den dienst der fror ten gesteld en .men herinnert er a( men er op uit was, om de patienta" langzaam aan hersteld waren, wefl nuttig werk te wennen om zet. eA-entueelen terugkeer in de burl samenleving voor te bereiden. In dy', genanmden „Heilgarten" doen ook |- weer de verschillende werkplaatsenb waar iedere voor hersteld verklaard! soldaat een vak kan leeren, dat. ipr istomming is met zijn lichamelL steldheid. I Zoo speelt de door de kerkelijke] teiten kort. na de vorming van he|| Rijk tot eersten Rijksbisschop henL maar door den staat niet geweneer' Bodelschwing in den huldigen stal,, weer een rol, die ongetwijfeld met f_ noemd mag worden. Fraaie elcctr. ornnmef Vooi elke kamer, vooi elk N.V. COUZY. Ie Middell*^ Rotterdam Er 41 aoor P, MENKENS - van dor SPIEGEL, (33 Grootmoeder kan. van dit kindje bijna niet scheiden. Het zóu haar naamgenootje geworden zijn en het is zod'n ..mooi stumpertje", het is „krek een engeltje van onzen lieven Heer". Tante Da zit als geslagen. Géén jongen, maar een meisje en dood! Wout heeft bij de smart over het verlies de pijnende angst om Jannie-. Beter dan een der anderen weet hij, in hoe groot gevaar ze verkeert. De dokter heeft hem op zijn verzoek de volle waarheid gezegd en die waarheid draagt hij alléén. Boy, arme kleine Boy, is bij oom Henk en tante Greta on derdak gebracht. Dit is meer dan zijn hartje verdragen kan. Hi] houdt niet bizonder van tante Greta eh van oom Henk is hij een beetje bang. Oom lacht altijd zoo hard, hij schreeuwt zoo en hij zegt zulke leelijke woorden. Boy is nog zelden zon der vader en moeder op „Welgelegen" geweest en nu hij er alleen moet zijn, is hem dat een verschrikking. Het is waar, dat oom dezen keer heelemaal niet lacht en veel zachter spreekt dan hij gewoon is. maar toch is alles akelig. Boy wil bij pappa en mamma zijn. Boy wil weten hoe het nu eigenlijk met het nieuwe kindje is. Op dien morgen, toen moeder zoo ineens werd weggebracht, heeft hij vreeselijk gehuild. Grietje heeft toen gezegd: „stil maar, je moeder komt wel weer gauw terug en dan brengt ze het zusje mee". „Ezel", heeft tante Da haar gescholden en daarna heeft ze zachtjes met haar gepraat. Toen is Grietje ook gaan huilen en tante Da heeft Boy weggebracht. „Moeder komt gauw met het zusje terug", heeft hij aan tante Greta verteld. „Kind, schei uit, daar mag jij niet over praten", is haar ant woord geweest. Deii eersten nacht heeft Boy. eenzaam en bang, in het groote bed zachtjes liggen huilen. Den tweeden avond gilt hij, dat hij weg wil. Oom bromt en tante zegt: „wees maar blij, dat je hier mag zijn. Je moeder komt nog lang niet thuis". „Er is geen zusje. Dat heb je allemaal gedroomd", ant woordt ze. „Nietes", brult Boy, „ik héb het niet gedroomd, het is echt. waar en het is mijn zusje". „Dat heb je nou van die onzin", zegt tante zachtjes tegen oom. „Die Jannie met haar verhalenWij zitten er nou maar mee. En wie weet, hoe lang we met den jongen opge scheept blijven". Tante mag zacht spreken, toch verstaat Boy haar grooten- deels. Boy weet nu, dat ze hem hier graag kwijt willen. Waar om zou hij dan langer blijven? 't Zonnehuis is dichtbij. Als een uur later Henk en Greta achter hun woning op de bank zitten, glipt aan den voorkant een klein figuurtje het groote hek uit. Boy gaat naar huis. Het heeft hem moeite ge kost, zich zonder hulp aan te kleeden, maar het is toch zoo on geveer gelukt. Zijn opknooppakje zit wel niet precies zoo, als het hoort, die lastige knoopen aan den achterkant weigerden dienst, maar, als hij de armpjes stijf tegen het broekje drukt, zakt het niet af. Het loopt wel niet gemakkelijk, maar dat zou het tóch niet doen, aangezien het met de schoenen ook niet heelemaal in orde is. Nu ja, maar hij gaat lekker naar huis. Als oma en tante Da hem maar niet zien. Neè, gelukkig, ze zitten niet in de voorkamer, Nu is alle gevaar geweken en gaat het in een sukkeldrafje verder. Grietje is de eerste, die hem ziet. Ze schrikt. Wat zal ze in vredesnaam nu weer beleven. Als mijnheer hem maar niet merkt, 't Beste zal zijn, dat ze hem gauw weer terugbrengt. Hii mag zijn vader niet ontmoeten. Die zit bij het kleine kistje, dat morgen zal worden weggebracht. „Boy toch!" „Hallo, Grietje, ik kom weer thuis". „Maar dat mag toch niet? Dat vinden oom en tante toch ze ker niet goed?" „Jawel. Ze willen wel, dat ik weg ga". „Stoute jongen, je jokt. Je bent weggeloopen. Zeker stil letjes je bed uitgekropen, hè? Kijk eens aan, de broek zakt af, de eene kous zit binnenstebuiten en je hebt je rechter schoen aan je linkervoet. Jai bent me het kereltje wét Ik zal je :ens even opknappen", zegt ze iets vriendelijk ze ziet hce hulpeloos het kleine snuitje trekt. „Kom i-n de keukei. Zachtjes hoor! Pappa mag je niet hooren'.ej „Is pappa thuis?" r- „Ja". I „En mamma? n „Nee, die niet. Mamma is nog ziek". E „En het zusje dan?" jV Hierop weet Grietje geen antwoord. Het is haar onj0 wat het kind wel of niet mag weten. „Zoo, dat is de broek. Laat me nou maar even je sqjj] uittreljkea". h (Wordt verw< Voor Uzelf en voor Uw kinderen is het nezit van het a schenen boek DE KOU van 't jaar 1940, door T. de Zeeupc een document, dat volle waarde bezit. Bezie de pracht »c( de onderhoudende lectuur. Het kost 1.25. Bestel Uw exemplaar bij den Boekhandel, bij den bezojj|j dit blad of bij de Uitgeefster: Drukkerij Libertas, U11 Singel 105, Rotterdam of Drift 13, Utrecht. »nl

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2