Otto Strasser en de aanslag te München 6 tip. tablet Bloemkool-soep sctp.w Verscherpte oorlogvoering ter zee lil»ilirc Eischt I Ned. Fabric N.V. KEMPENSCHE KNUTSELAAR DONDERDAG 33 NOVEMBER 1939 EERSTE BI Hij zegt Eiser niet te kennen Hij beschuldigt Himmler van de misdaad f Otto Strasser, de in Zwitserland levende broeder van den vroegeren boe zemvriend van Hitier, Gregor Strasser, heeft als antwoord op de beschuldiging van de Gestapo meegedeeld, dat hij den gearresteerden Eiser niet kent en geen man van dien naam zich in zijn Zwart Front-organisatie bevindt. Nu de Gestapo echter zoo openhartig is geweest met haar mededeelingen en beschuldigingen, wilde Strasser van zijn kant wel meadeelen, dat zich leden van zijn organisatie in de Gestapo bevinden, zooals Himmler te zij ner tijd wel ondervinden zal. Een van Strassers meest intieme Vrienden heeft verklaard, dat deze vanuit Ziirich nooit eenige terroristische actie heeft geleid. Zelfs zou hij geen contact meer onderhouden met zijn partijgangers in Duitschland, hetgeen met Strassers hier boven weergegeven verklaring iatusschen moeilijk schijnt overeen te brengen. Uit bezuiniging leeft hij in een dorpje, 25 km van Ziirich verwijderd, waar hij string door de Zwitserschè politie wordt bewaakt. Hij werkt aan een boek, getiteld: „Hitier, erfvijand no 1", dat het komende voorjaar in Engeland moet verschijnen. Een tegenbeschuldiging Volgens Havas heeft Strasser ver klaard, dat de aanslag te München is geor ganiseerd door Himmler zelf. Hij heeft dit gehoord van een lid der partij, dat hem zeer genegen is. Himmler zou Hess hebben gezegd, dat hij een aanslag noodig had om een „haat-offensief te ontketenen tegen .Engeland en om een voorwendsel to hebben tot optreden tegen teenstanders in het bin nenland. Hess zou hebhen toegestemd, op voorwaarde dat geen slachtoffers zouden vallen. Himmler hield evenwel aan en ten slotte kwam men overeen dat enkele onbe tekende personen als slachtoffer zouden vallen, omdat ^ndens niemand zou gelooven aan een werkelijken aanslag. Op 8 November des middags te vijf uur kregen de ziekenhuizen te München bevel zich bereid te houden. De bom werd, volgens Strasser, vermoed?lijk geplaatst na het ver trek van Hitier uit de zaal van de Bürger- braukeller. Onmiddellijk na de ontploffing werd order gegeven te spreken over een aanslag, georganiseerd door de Britsche intelligence service. Reeds voor de naam van den dader bekend was, heeft de Duit sche regeering van de Zwitsersche de uit levering van Strasser gevraagd, onder be schuldiging van betrokken te zijn bij den .aanslag. Georg Eiser, dienaar medegedeeld wordtbekend heeft, den bomaanslag in den Bürgerbraukeller te München te hebben gepleegd. DE BRITSCHE CONTRABANDE-CONTROLE Het Engelsche ministerie voor den econo mischen oorlog deelt mede, dat de contra bande-commissie in de week, eindigende op 18 dezer, bijna 14.000 ton goederen, waarvan men vermoedde, dat ze voor Duitschlnnd be stemd waren, in beslag genomen heelt, waaronder 3100 ton petroleumproducten, 2900 ton katoen, 1500 ton oliehoudende zaden, 1200 ton koffie. '1100 ton ertsen en metalen, SGO ton olièn en vetten, 600 ton rijst, 575 ton huiden en vellen, 400 ton looistoffen, 375 ton vezels. Verder zijn hoeveelheden chemicaliën, wol, rubber, levensmiddelen- en machineon- derdeelen in beslag genomen. In de eerste elf weken van den oorlog is in totaal 441.000 ton aangehouden. Duitschland motiveert het leggen der mijnen „Er bestaan geen zuivere handelswegen mee Naar aanleiding van de Engelsche bewe ringen, dat Duitschland den oorlog ter zee in strijd met het volkenrecht zou voeren, aldus het D.N.B., vernemen wij van bevoeg de zijde: De Engelschen, die sedert het begin van den oorlog den eenen regel van het volkenrecht na den anderen over boord geworpen hebben, trachten tegelijkertijd het volkenrecht propagandistisch voor zich op te eischen. Zij willen in de wereld den indruk vestigen, alsof de Duitsche oorlog tegen Engeland onwettig is. Zij zelf zijn er echter verantwoordelijk voor, dat thans ook in den handelsoorlog militaire standpunten van groote betee- kenis zijn. De Engelschen hebben niet alleen hun eigen en neutrale schepen in konvooien samengevoegd, die onder de bescherming van Engelsche oorlogssche pen varen, maar zij hebben ook de scheepvaartwegen onder militaire be scherming genomen. Hieruit volgt, dat thans in de scheepvaart op Engeland zuivere handelswegen in het geheel niet meer bestaan. Zijn tegenstander moet daarom vanzelf zijn maatregelen nemen van het standpunt van de rechtstreeksche bestrijding van oorlogsschepen. Hieruit vloeien voor de volkenrechtelijke beoordeeling van den mijnenoorlog duide lijke consequenties voort. In de Haagsche mijn "movereenkomst van 1907 is overeenge komen. dat bij het leggen van mijnenver- sperringen e-en bekendmaking volgt, zoodra (le militaire overwegingen dit mogelijk ma ken. Duitschland heeft in dezen zin waar schuwingen uitgegeven. Of de militaire uver- wegingen dat veroorlooven, is natuur'ijk iets dat alleen Duitschland kan uitmaken. De Engelschen kunnen zich er ook niet op beroepen, dat krachtens de Haagscl.e over eenkomst het leggen van mijnen voor de kusten en de havens van den tegenstander niet geoörloofd is Dat is nl. slechts dan verboden, wanneer het geschiedt uitsluitend met het doel om de handelsscheepvaart on- - (Hogelijk te maken. Het is de schuld van de Engelschen zelf, dat op de handelswegen en voor de kusten gerekend moet worden met de voortdurende aanweeigheid van Engelsche oorlogsschepen, waartegen mijnen mogen worden gebruikt en waarbdj, eveneens volgens de Haagsche overeenkomst, een waarschuwing niet eerder wordt vereiseht dan wanneer het militaire doel bereikt is. Nu hebben de Engelschen het recht om hun wateren tegen het binnendringen van den vijand te beschermen. Dat recht wordt hun eveneens door de Haagsche overeen komst gewaark-orgd. Wanneer de Engelscbe openbare meening zich bekommerd afvraagt waarom de Engelsche admiraliteit van "lit recht geen gebruik maakt, dan ligt het ant woord voor de hand. De Engelsche admirali teit is niet in staat de Engelsche wateren pn de toegangswegen té beveiligen. Inplaats daarvan tracht zij haar tekortkomingen g<vd te maken op het gebied van de propaganda en brengt valsche beweringen omtrent de artikelen v\an het volkenrecht in omloop. Spoedig verscherpte Britsche controle Binnen enkele dagen, aldus Reuter, ver wacht men het Koninklijk Besluit hetwelk de controle op de contrabande zal verscher pen, en beoofH te verhinderen, dat Duitsch land buitenlandsche valuta, krijgt. Op het Engelsche ministerie van economische oor logvoering gelooft men. dat de controle op den Duitsehen uitvoer minder vertraging dan het toezicht op den invoer zal veroor zaken. daar het gemakkleijker is, de her komst van in Duitschland vervaardigde goe deren aan te toon en. In officieele kringen te Londen wordt in- tusschen, naar Havas meldt, na de verkla ring van minister-president Chamberlain in het Lagerhuis ten aanzien van het nemen van maatregelen tegen den Duitsehen uit voer verklaard, dat het goed is, er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de Britsche regeering met sympathie de belangen van de neutrale handelaars zal overwegen bij het toepassen van deze maatregelen. Ook Fransche represailles De Fransche regeering heeft dezelfde be sluiten genomen als de Britsche, wat betreft de represaille-maaretgelen tegen den Duit sehen uitvoerhandel, in antwoord op de wij ze van oorlogvoeren ter zee, welke de Duit- schers sinds enkele weken en vooral sedert eenige dagen volgen, Hoe de Duitsche pers reageert „Precies zooals in den wereldoorlog, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", nemen de Engelschen hun toevluent tot de verscherping van den handelsoorlog en po gen hun strijd tegen vrouwen en kinderen, grijsaards en zieken, voor te stellen als re presaille. Het zal zaak zijn van de neutrale landen, hun onafhankelijkheid tegenover bet Brit- sahe machtsmisbruik te handhaven". „Engeland wil, aldus de „Frankfurter Zei tung". den Duitsehen uitvoer naar het bui tenland. voor zoover hij over zee gaat. ver hinderen om Duitschland de mogelijkheid te ontnemen voor de tegenwaarde daarvan inkocpen te doen in het buitenland, doch ook om de neutralen, die Duitschlands klanten zijn, te dwingen Engelands klanten te wor den. Dat zal de Britsche oorlogvoering ter zee echter niet gelukken, want het spreekt vanzelf, dat iedere verschoping van den oor log ter zee door Engeland door Duitschland met dienovereenkomstige afweermiddelen beantwoord wordt". In gezaghebbende Duitsche kringen te Berlijn worden, naar de „United Press" meldt, de door Chamberlain aangekondigde nieuwe blokkade-maarregelen bestempeld als een brutale poging, om een nieuwen vorm van zeerooverij te verontschuldigen. De neu trale scheepvaart wordt hierdoor zoo zwaar mogeiijk getroffen". Men verklaarde in deze kringen nog niet in staat te zijn te zeggen, welke de Duitsche tegenmaatregelen zullen zijn. maar met be langstelling zal Duitschland toezien hoe de neutrale landen hierop reageeren. Luchtgevechten boven Frankrijk Verscheiden toestellen neergeschoten Een speciale correspondent van Reuter seint, dat gisteren boven Frankrijk een be drijvigheid in de lucht heeft gehe?nscht als nog niet vaak in dezen oorlog. Er zou den zeven Duitsche toestellen zijn neerge schoten, waarvan zes cj°or Britsche en Fransche gevechtstoestellen en een door het Fransche luchtdoelgeschut. E?n Duitsch verkenningsvliegtuig kwam in België terecht, kort te voren hadden Britsche jachtvliegtuigen een ander Duitsch toestel waarvan het type nog niet is vast gesteld neergeschoten. In den zuidelijken sector van het front werden drie Messerschmidt jachtvliegtuigen afgeschoten door Fransche jachtvliegtuigen en wel bij Straatsburg, Wert en Remering. Een ander Fransch jachtvliegtuig heeft in hetzelfde gebied een Duitsch toestel omlaag gebracht en tenslotte werd nog een Messer schmidt getroffen door luchtafweergeschut, het stortte neer, Noordelijk van Ssdan. De Franschen hebben de afgeloopen da gen boven Straatsburg vijf vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten, doch zelf 2 jachtvliegtuigen verloren. Drie Duilschï vliegers hebben zioh gisteren met hun val scherm weten te redden. Zij kwamen neer op Fransch gebied en werden krijgsgevan gen gemaakt. Dj twee Fransche vliegers die de toestellen bestuurden die boven Straats burg verloren zijn gegaan, wisten ook uit hun toestel te springen, een kwam behou den op den grond, doch de ander is gedood, aangezien zijn parachute weigerde De oorlog in de lucht Weer bommen op de Shetland-eilanden Duitsch vliegtuig gevallen in België Naar R3uter meedeelt hebben gisteren opnieuw zes Duitsohe bommenwerpers bo ven de Shetlandeilanden gevlogen. Zij zou den echter zonder succes een aanval op de scheepvaart in dit gebied hebben gedaan. De neergeworpen bommen zouden geen dooden of gewonden hebben geëischt, en evenmin doel hebben getroffen. Een watervliegtuig is echter gebombar deerd en in brand geraakt. Duitsche verkenners boven Londen Dinsdag heeft een Britsche torpedojager twee Duitsche vlagofficieren gered in de Noordzee, die beiden deerlijk gewond warén Zij maakten deel uit van de bemanning van'een Duitsche machine, welke Maandag door de Royal Airforce omlaag was gescho ten. Zij hadden getracht, foto's te maken tijdens een vlucht boven de omgeving van Londen en de monding van de Theems. De Britsche admiraliteit en het Engelsche ministerie van luchtvaart deelen over deze Duitsche verkenningsvlucht boven Londen nog mede: De Duitschens hebben beweerd, dat hun verkenningsvliegtuigen, die Maan dag boven Engeland gevlogen hebben, hun taak vervuld hebben. Slechts één Duitsch toestel slaagda erin, den buitenrand van Londen te bereiken. Het werd door Britsche gevechtsvliegtuigen naar zee verdreven en deze rapporteerden, dat zij een deel van het vijandelijke toestel zagen afvallen. Daar niet bekend was, hoe zwaar het vijandelijke vliegtuig getroffen was, werd niet gemeld, dat het was neergehaald. Engelsche vliegtuigen hebben Maandag en Dinsdag vluchten ondernomen boven Stuttgart, Frankfort, Hamburg en Brïmen. Vliegtuig valt in België Een Duitsch vliegtuig, dat boven Fransch gebied een gevecht moet hebben geleverd, is in de omgeving van Thourout neerge stort. De vlieger wist zich met zijn parachute te reddïn, de drie andere inzittenden zijn omgekomen. Zij waren tijdens het gevecht door kogels getroffen. Het toestel is geheel vernield. Duitsche soldaten die uit Polen terugkeerden De meesten zijn zeer gesloten Voortdurend ontmoet men in de Duitsche treinen, zoo schrijft men aan de „Msb." van de Oostgrens, soldaten die naar het front trekken of met verlof naar huis gaan. De meesten hunner zijn gesloten en laten wei nig uit, van wat hun in de gevechtszone overkwam, of wat de plannen voor de toe komst zijn. Een toevallige ontmoeting met eenige Duitsche soldaten liet eenige bijzon derheden door. Onder de troepen, die naar het front in het Westen trekken, zijn thans velen, die den vollen strijd in Polen hebben meegemaakt en na eenige weken verlof weer hun dienst ook m de gevaarlijke zones heb ben te verrichten. De stemming van de ouderen is rustig, zonder eenige uitgelaten heid. Het liefst hadden zij vrede en velen voelen zich teleurgesteld, dat de vredes pogingen, gedurende de laatste dagen aan gewend, niet geslaagd zijn. Men kan het den mannen aanzien, of zij naar het Wes ten trekken dan wel met eenige dagen ver lof gaan naar hun Heimat. Sommigen leven als het ware op het vooruitzicht, weer eenigen tijd bij de hunnen te kunnen ver toeven. Naar wij van reizigers vernamen, die eenig contact gevonden hadden met Duit sche soldaten, genieten de militairen, die eenigen tijd aan het front, vooral in de voorste linies hebben vertoefd, op gezette tijden tien dagen verlof. De strijd blijkt zwaarder dan men denktl aagt gratis demonstrafio of brochure i N.V. ALMARA Rolcin 86 Amstarda Harneamt U«> plaats in da wereld ran geluld. - Reeds duizenden slechthoorenden deden dit met een uitkomen on het aantal slachtoffers moet grooter zijn dan de buitenstaander ver wacht. Men komt dan ook dikwijls tremen tegen vol met gewonden, die door de bevolking sympathiek worden behandeld en op de stations worden onthaald op versnaperingen Ook den mannen, die naar het front trek ken, worden dikwijls op stations broodjes en drinken geboden. Maar over het alge meen krijgt men den indruk, dat alle man schappen. vooral dé ouderen, gelaten hun plicht doftn. Aan de versterkingen aan het front wordt nog voortdurend hard gewerkt en wij ver namen zelfs, dat ook aan de grens in het Rijnland, o.a. ook in de. omgeving van Kleef nog betonnen kazematten worden gebouwd, veelal zware betonnen bumpers in den zelfden geest als aan de Siegfriedlinie. ZONDAGAVOND SPREEKT CHAMBERLAIN Naar wordt bekend gemaakt, zal Minister- President Chamberlain Zondag 26 November om 21 uur 35 (Ned. Tijd) voor de radio tot de Britsche natie spreken. Het onderwerp van zijn rede zal zijn „De oorlog en wijzelf". De rede zal op grumofoonplaten worden op genomen voor heruitzending over den korten golf zen der. DE LEIDERS VAN DEN WERELDOORLOG Wat waren zij in 1914? De mannen die in 't huidige wereldconflict het lot hunner volkeren leiden, waren bij 't uitbreken van den wereldoorlog in 1914 al thans voor een groot deel voor het publick nog onbekenden. Het is daarom niet oninte ressant eens even na te gaan, wat zij vijf en twintig jaar geleden deden en waar zij zich toen bevonden. Een dergelijke recapitu latie immers toont ons menige verrassende carrière. In de eerste plaats is dit het geval met Stalin en Hitier. Toen de wereldoorlog uitbrak zat Stalin al6 politiek gevangene van het T&aristisoha regime ergens in het hooge Noorden van Si berië, zonder hoon op een L-etere toekomst, terwijl Hitier huisde od een armzalig kamer* tje in München. Mussolini was toendertijd de agressieve, strijdlustige redacteur van de „Avanti", het leidende socialistische blad van Italië en voerde in Augustus 1914 een krachtige cam pagne voor de absolute neutraliteit van ziin land L'alalier, toen nog een eenvoudig schoolmeester, was juist op zomervacantie. toen de wereldoorlog uitbrak; als sergeant van het 158ste Fransche regiment infanterie begaf hij zich naar zijn mobilisatiebesteoi- ming. Lloyd George was in 1914 kanselier van de schatkist. In den nacht van den 4en Augus tus zat hij met zijn collega's aan de groene tafel in de kabinetszaal en wachtte daar op den afloop van het aan Duitschland gestel de ultimatum. Alles zweee in de slechts m.t verlichte zaal en toen de Big Ben het nood lottige uur sloeg aldus schreef hij in zijn Memoires versomberden alle gezichten in een pijnlijke intensiteit en «en huivering wekkende stilte viel in. In dezelfde vergaderzaal zat ook Winston Churchill toen. evenals nu weer. eerste lord der admiraliteit De tegenwoordige Britsche minister van oorlog, Hore-Belisha (zijn familienaam luil de zooals men wellicht weet vroeger Horeb Elisha) beleefde bij het begin van den we reldoorlog wel het grootste avontuur van zijn leven. Hii bracht juist zijn varantie in Duitschland door en werd den 3en Augustus te Keulen gearresteerd met de motiveering dat zijn pas niet in orde wa«. Nog denzelf den nacht vluchtte hij door de achterdeur van het hotel, waar hij tijdelijk was onder gebracht. en den volgenden morgen bereik te hij veilig en wel de Nederlandsche grens Reeds enkele dsgen later lien hij te exercee- ren op het terrpin van een Britsche kazerne. Sir Archibald Sinclair, thans leider van de liberale partij in Engeland, was bij het begin van den wereldoorlog een drie en twintig jarig subaltern officier van het Britsche lijfgarde-regiment en werd kort daarna met zijn troep naar Frankrijk ge zonden. Men vertelt van hem, dat zijn eer.-te taak aan het font bestond in ret bewaken van een kanaalsluis. van het Tsjechisch gebied v inmiddels weer opgeheven p afgekondigd. Naar verluidt f waar onrust heersohte tengj1 toogingen door Tsjechische rust uiterlijk weder hersteld! Duitsche duif*£j£ tot zinken gfS Den Ha Het Fransche legerbericpordifü avond meldt: ter°H8 De dag werd gekenmerkien Ha teit van de wederzijdsche Twe vijandelijke duikbooteJjL een is ontdekt door de marlde za krachten, zijn met drie dax in au ruimte, door den zelfden tPen6C eseerei i door ger, tot zinken gebracht. TorpedojaUl op mijn gein bove lens Veertig man ven adhI De Engelsche admiraliteit^^ dat Dinsdag de Britsche den „Gipsy" buiten de Engelsck*!»8 b op een mijn is geloopen en strand gezet. Lfy, Gemeld wordt, dat 21 iyoercl manschappen zijn gewond; (ruk. voorts omstreeks veertig i vermist. Rw. -V mid zette fZlncs.d* 4a Camplnt) PLOKZINE KETELZINK ZWtt"8* SUPERFOSPAAT. form Eenig» fabrlfeante In Nederlmi^^ maagdelijk blo TELEFOON 69 «ederlntfr" wij, FORTO-KOUDLIJM IS HEI» 1 StfedR gereed, geen wachten, eeei stoffle poeder, geen resten, uiterst blndkracht. vlek vrij op eiken. Vt.z< of andere ons. onder adresopg. r. Ui FRENCKEN'S FABRIEKEN f PROEFSTATION VOOR BOUWI BUREAU VOOR CHEMISCH Ol i', Sten Koning Bieitp AMSTERDAM. DACOSIA KADfc' TELEFOON 83047 .T 't Had steeds wel geleken op wat vader thuis kon zeggen tegen moeder, gesprekken, die hij zich herinnerde uit den tijd toen hij nog jong was, tien-elf jaar en uit de bedstee luis terde naar zijn ouders in het kleine kamertje. Want al zijn onverschilligheid kon toch die herinnering niet onderdruk ken. Was zijn vader nu maar hier, dan zou die den schip per kunnen helpen. Bleef hij maar doorslapen; liever waak te hij in groote spanning tot den morgen, dan opnieuw de .vraag te hooren. En hij kon niet weigeren, als ze kwam, want een mensch, 'die staat aan den rand van zijn leven, moet hij helpen. 't Was vijf uur, toen d'» schipper de oogen opsloeg. Hij lag moe achterover. Aart boog zich naar hem toe; luiste rend naar de ademhaling. Een glimlach gleed over het ge- zicht van den zieke, toen hij den ander zoo bezorgd zag zitten. Met dichte oogen knikte hij hem toe. „Hoe is 't boven.'t wieer?" Hoorde hij dan niet meer, dat de wind was afgenomen en dat het regende? ,,'t Is bedaorder geworden". „Kunde merrege es 't licht is nar Dèmerum vaore, gij?" „Jaoom zes ure gaoi ik aon de gang." „Hoe laot is 't nouAort?" „Efkes vijf." Hij lag stil. De regen spatte op de ijzeren achterplecht, de rivier morde nog na van den wind, de golfjes klotsten in helderen slag tegen de boorden. Een enkele ruk aan den ketting bewees, dat er nog deining liep. De zieke wendde zich langzaam naar den knecht, die strak naar hem bleef kijken. Was er beterschap, hij ademde regelmatiger en lag rustig. „Aortwildenou nog is efkes léze „Zoude nie te muuj worde 't Was van Aart geen onwil, maar hij vreesde veel meer iets te zullen lezen, dat hemzelf zou onrustig maken. Hij was bang een hard oordeel te hooren over zijn eigen god- delooze leven. Want hij wist, dat er veel troost voor den schipper kon zijn, maar tegelijkertijd voor hem het andere. En hij probeerde het nog eens: „Gij mot niet zoo bang zijn, hur... ge zijt al veul béter. Maar daarom was het juist,.dat hij zich wilde laten voor lezen. Toen heeft Aart Streef den Bijbel genomen en dicht bij het petroleumlampje zat hij in den vroegen wintermorgen, na een heelen langen nacht van waken en angstige be zorgdheid en zocht in den versleten Bijbel. Maar hij wist geen weg. Waar vond hij iets, dat sloeg óp de dankbaar heid van den schipper, maar dat zweeg over den knecht? Hij wist het niet, want nooit had zijn hand gegrepen naar dat Boek en wat hij er van wist, kwam van jaren terug of van de enkele malen, dat hij thuis was. Hij vond een geel geworden bladzijde, waarover dik wijls de hand gestreken was, waarop zweet en stof zich hadden gehecht. Was dat een hoofdstuk waarvan de zieke hield Aart las. 't Was 'n kort hoofdstuk. Jesaja 64. En onder het moeizaam, stumperige lezen moest de knecht zich telkens afvragen, wat het kon zijn, dat den schipper troost gaf uit deze woorden. Hij zelf vond er tot zijn geruststelling eigenlijk niets in dat hem trof. Hij las de twaalf verzen en sloot toen den Bijbel. De schipper lag met de handen gevouwen boven de bonte deken. Aart Streef kon niet begrijpen, dat hij zijn baas een wel daad had bewezen. Was zijn vader nu ook zoo? Enfin, hij had gedaan wat hem gevraagd was. Een uur later was de Eben-Haëzer onder zeil. In de roef zat de schipper met z'n duffel om de schouders geslagen op bed. De schuif van den ingang stond aan, en fste roer af kon Aart vragen, als het noodig mocht zijl re de knecht was hier boven beter op z'n gemak bij eC" lijk te sturen schuit, dan bij een zieke met' z'n Bijfa water was breed en er voeren weinig schepen. fi Toen hij na een uur of anderhalf vragen wilde, [eei bocht bij den kop van de Tymer zonder gevaar dicf^ den kant kon nemen, was de schipper ingeslapen. Ida .Aart stuurde zijn schip de breede Tymer op. De van achter. Het zeil breed uit en met losse fok sdr met een bruisende boeggolf door het onrustige wet Uit de nevels doemden verre bekende punten men op 'n dijk, een toren, boeien en zandbankeifi boven de golven in schuimenden wervel samenkloÉ} 't Moest middag zijn, maar er was geen tijd vJj Even sloeg Aart een touw om zijn helmstok en dof roef. I De schipper zat overeind toen de knecht zich ll}j zakken in het kleine hokje. „Hoe wijd zijde?" vroeg hij. ..We zijn al 'n uur of anderhalf op de Tymer..„ij de booime aan den Gaanzendijk, recht vur uit." „Dan motte iets zuidelijker aonhaauwe, Aort....r wit det er daor een plaot leet." „En dan Wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2