I TRIUMPH VOOR SLECHTS I CENT 100°/. WAARDE EN Mijnhardijes 'n TRIUMPH VAN SMAAK PELMAN DE B c SIG a w ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 EERSTE1 BUITENLAND Engeland roept vrijwilligers op Reeds voor 160 millioen pond bestellingen Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat met spoed '20.000 man noodig zijn voor dienst in het binnenland. Er worden nu 57 bataljons opgericht De dienstneming staat met name open voor oud-strijders tusschen 35 en 50 jaren. De tegenwoordige sterkte van de A. T. S. (territoriale hulpstrijdkrachten) bedraagt 20.000. Er zijn nu nog 20.000 vrouwen en meisjes noodig. De minister van de voorraden, Burgin, heeft verklaard, dat zijn departement sinds het begin van den oorlog bestellingen ge daan heeft tot een bedrag van 160, millioen pond sterling. De geallieerden hebben geen halve maat regelen genomen bij hun toebereidselen tot den oorlog, aldus Burgin. Wij hebben er ons volkomen rekenschap Van gegeven, dat de aanval tegen Engeland en Frankrijk, waartoe Duitschland besloten heeft, grooter is dan eenige aanval, welke ooit in de geschiedenis door een land tegen andere staten is ondernomen. Luchtalarm in Engeland Afweergeschut te Manchester In werking Omstreeks elf uur gistermorgen is lucht alarm gemaakt in Zuid-Lancashire, Cheshi re en Noord-Wales, toen een vijandelijk vliegtuig, blijkbaar een Heinkel verken ningstoestel, door het waarnemingscorps der Royal Airforce ontdekt werd'. De waarschu wing we<-d ontvangen in dertien steden van Zuidwest-Lancashire, Cheshire en Noora- .Wales. De luchtdoelkanonnen zijn in actie ge weest nabij Manchester en in het district .van de rivier de Mersey. Britsche gevechts vliegtuigen stegen op en verdreven 't vijan delijke toestel. Er werden geen bommen uit geworpen. Na eenige minuten kwam het signaal „aanval voorbij". De jongste berichten vermelden, dat men een zwart vliegtuig gezien heeft boven een stad in het Zuid-Westen van Lancashire, waar luchtalarm was gegeven en het lucht doelgeschut in actie kwam. Het toestel zetle koers naar de Iersche Zee. Tien minuten later klonk het signaal, dat alles weer veilig .was. Het Duitsclhe vliegtuig, dat boven de Shet- land-eilanden is waargenomen, vloog op een hoogte van ongeveer 3000 meter en was blijkbaar op verkenning. De machine werd hevig door het luchtdoelgeschut onder vuur genomen. Bommen schijnen niet te zijn uit geworpen. Splinters van de luchtdoelgrana ten vielen over een wijde oppervlakte neer. Ook alarm in Frankrijk In verschillende deelen van Frankrijk is gisteren luchtalarm gemaakt en wel in Poi tiers, tweemaal in Clermont-Ferrand, in het gebied .van Chatellerault en in Duinkerken. Britsche troepen uit China Generaal-majoor sir John Laurie, de be velhebber van het Britsche garnizoen in Noord-China, heeft in een formeel schrijven aan den commandant der strijdkrachten van het Japansche garnizoen in Tientsin mede gedeeld, dat het geheele bataljon lichte in fanterie, dat thans te Peiping en Tientsin is gestationneerd en ongeveer 600 man sterk is. zal worden teruggetrokken. Ook de compagnie van het tweede batal jon van het East Surrey-regiment, welke te Sjanghai ligt, zal naar Noord-China worden overgebracht. Een compagnie Britsche troe pen is ongeveer 100 man sterk. Poolsch bestuur in Polen? Volgens den Berlijnschen correspondent van „Politiken" voert Duitschland onder handelingen met vooraanstaande Polen over de vorming van een regeering, welke het bestuur zal overnemen over een nieuwen Poolschen staat, welke ontworpen is naar het model van het protectoraat Bohemen en Moravië. Radio-Roma valt Rusland aan Handen af van den Balkan Radio Roma heeft een heftigen aanval gedaan op Sov-Rusland. Sovjet-Rusland werd gewaarschuwd zich niet te bemoeien met de aangelegenheden in den Balkan. Het feit, dat de uitzending in het Russisch plaats vond, wijst er op, dat deze voor Rus land was bedoeld. Radio Roma legde er den nadruk op, dat het eenige, wat de Balkan-staten verlan gen is een vereenigd front tegen het com- lisme en dat zij nog steeds de herinne ring bewaren aan den terreur onder B e l a K u n en aan de millioenen slachtoffers, die onder de handen van de communisten zijn gestorven. Wanneer Sovjet-Rusland zich toch zal willen bemoeien met Balkan-aangelegen heden, zal het ontvangen worden op een wijze, die tot een haastigen terugtocht zal nopen. CHAMBERLAIN OP SCHOEN EN PANTOFFEL Chamberlain is gisteren weer voor het eerst op straat geweest. Voor zyn woning wachtte hem een automobiel. Hij droeg aan één voet een pantoffeL Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 82521—65521 WonlngltJst en Inlichtingen GRATIS BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABER MAKSLAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Koopers en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor korte en lange termijnen. Alle inl. kosteloos. Soestd.weg 270 Z.Telefoon 2155 Vreemde vliegtuigen boven België Engelsch jachtvliegtuig gedaald Een tweemotorig Engelsch jachtvliegtuig was gisteren gedwongen in een weide in de buurt van St Baafs Vijve (arrondissement Tielt, provincie West-Vlaanderen) tenge volge van regen en storm te dalen. Bij de landing werd de cabine van het toestel be schadigd. Het vliegtuig is in beslag genomen. De drie inzittenden zijn geïnterneerd. Gisterochtend werd in de buurt van Gent een Duitsch vliegtuig waargenomen, dat op ongeveer 6000 meter hoogte vloog. Belgisch luchtdoelgeschut is direct in actie getreden. Het vliegtuig heeft zich dadelyk verwijderd. FANTASIE ROND 'T VREDESINITIATIEF Reuter meldt uit Kopenhagen: Hier wordt gemeld dat Koningin Wilhel- nina en Koning Leopold aan de Koningen Roemeensch-Duitsche handel moet gestimuleerd worden Krachtige Dultsche nota Volgens Reuter wordt uit officieele Duit- sche bron bevestigd, dat dr C1 o d i u s, hoofd van de economische afdeeling van het Duitsche departement van buitenland- sche zaken, uit Berlijn een in krachtige be woordingen gestelde nota van de Duitsche regeering voor Boekarest heeft meegeno men, waarin verklaard wordt, dat „kunst- matige moeilijkheden" in het leven geroe pen zijn bij de Roemeensche leveranties aan Duitschland. Staking van deze moei lijkheden wordt in de nota op krachtige wijze geëischt. Dr Clodius, die reeds Dins dag per vliegtuig te Boekarest is aangeko men, heeft gisteren zijn handelsbesprekin gen met de leidende Roemeensche autori teiten voortgezet. Behalve verdere olieleve ranties, wenschen de Duitschers sojaboonen te koopen en aan Roemenië stoomtreilers, landingsteigers en andere uitrustingsstuk ken te leveren voor de ontwikkeling v: de Roemeensche zeevisscherij. Nederlandsch geschenk voor de Japansche marine Een model van het eerste oorlogsschip, dat het begin vormde van de moderne Ja pansche marine, werd gisteren te Tokio door bemiddeling van het ministerie van buitenlandsche zaken door den gezant der Nederlanden, den heer J. C. Pabst. aan de marine aangeboden. Dit model stelt een houten oorlogsschip, de „Kankomaru" voor, dat koning Willem Hl in Juli 1855 heeft aangeboden aan To- kushawa Shogunate. De „Kankomaru", welk schip ongeveer 400 ton mat, werd door stoomkracht gedre ven. Het was gewapend met zes stukken. De „Kankomaru" werd als opleidingsschip gebruikt en later aan de keizerlijke regee ring gegeven, na de restauratie van 1868. In 1877 werd het schip buiten gebruik gesteld. Het model zal in het scheepvaart museum een plaats vinden. De Duitsch-Russische bevolkingsruil De gemengde Duitsch-Russische commissie tot uitwisseling der bevolking is te Moskou tot overeenstemming gekomen. De Duitsche commissieleden zijn gisteravond naar Ber lijn teruggekeerd. Volgens het accoord zullen naar Duitsch land worden overgebracht 115.000 perso nen van Duitsche afstamming, wonende in de vroegere Poolsche provincies, welke thans door de Russen bezet zijn. Naar Rusland zullen worden overgebracht een millioen Oekrainers, Roethenen, wit- Russen en Russen in het deel van Polen, dat onder Duitsche bezetting staat. Er wordt niet gesproken, aldus Havas, over de Joden en de Polen. Naar men ge looft, zullen de Duitschers een aanzienlijk aantal van deze dwingen Oekraïner of Rus te worden, teneinde voor Duitschers pla-.is te maken. HET LEVEN TE HELSINKI WORDT WEER NORMAAL Daar de Finsche regeering van meening is. dat de onderhandelingen met Rusland niet zijn afgeloopen, zal de jongste stand der onderhandelingen waarschijnlijk niet door het parlement in openbare zitting be sproken worden. De Finsche parlements leden zijn hiervan in kennis gesteld. De meeste menschen, die uit Helsinki waren vertrokken, hebben hun woningen weer op gezocht. Het leven in de hoofdstad begint zijn normale aanzien terug te krijgen. DUBIEUSE VORDERINGEN P P FIDUCIAINGASSO'S - UTRECHl STAAT TOT OW DIENST zowel op als mondei contract VRAAGT BEZOEK - PROSPECTUS Reel l van Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben laten vragen, of zij bereid zijn mede te Averken aan het opstellen van vredes voorstellen. Deze inlichting zou zijn inge wonnen door bemiddeling van de diploma tieke vertegenwoordigers dezer landen te 's-G ravenhage en te Brussel. Bij informatie te bevoegder plaatse in 's-G ravenhage bleek bovenstaand be richt geheel uit de lucht gegre pen te zij n. DE „ADMIRAL SCHEER" NIET BUITENGAATS? De Reuter-correspondent te Kopenhagen merkt, naar aanleiding van de bewering een neutralen waarnemer, dat de vest zakslagschepen „Admiral Scheer" er .Deutschland" zich in oen Duitsche haven zouden bevinden, en dus niet in den At! tischen Oceaan, gelijk werd verondersteld, dat deze mededeeling vermoedelijk juist is wat de .Admiral Scheer" betreft. Dit schip ligt waarschijnlijk in een Duitsche haven. De „Deutschland" zet haar operaties voort en bevindt zich vermoedelijk in den Atlan- tischen Oceaan te zamen met een .pseudo"- vestzakslagschip. In dit verband zij er aan herinnerd, dat de „Deutschland" nog slechte eenige weken geleden tegen de „Stonegate" en de „City of Flint" is opgetreden. legen Moeheid en „Halfzlek gevoel" Munitielading in brand geraakt Nog goed afgeloopen UTRECHT 18 Nov. Van een militairen trein, welke gister ert in de provincie Utrecht read, is een z -<:ai6son, f-laden met munitie, in brand geraakt Een geweldige rookmassa drornr uit den wagen en ontplof fingen werden gehoord. Deze n iewagen, waarin zich slagkwik bevond, onmid dellijk uit den trein verwijdern brand weer gewaarschuwd. Een ges dat een and-are caisson trok, sloeg op h i. De paar den konden .ia veel moei.e wo en gegrepen en bleken gewond te zijn. Dc brandweer tastte het vuur met eenige stralen op de terleiding aan. Na ongevear een kwartier kon het gevaar als geweken worden be schouwd. De oorzaak van de ontbranding van deze munitielading is vermoedelijk wrijving of broeiing. De weg, waar het on geval zich voordeed, is breed, zoodat het voor de omwonenden geen onmiddellijk ge vaar opleverde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DRIJVENDE MIJN ONTPLOFT DEN HELDER. 18 Nov. Gister is te Huis duinen een drijvende mijn ontploft, doordat deze tengevolge van den stroom tagen de pier, welke voor den vuurtoren in zoe uit steekt was geslagen. Te Huisduinen werden honderden ruiten, waaronaer die van hotel „Zeebad Huisduinen" vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, Fraaie Flectr. Ornamenten Voor elke kamer, voor elke beurs I N.V. Couzy, le Middellandss. 72 Schoolhoofd staat terecht Wegens valschheid in geschrifte Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te rechtgestaan de 45-jarige hoofdonderwijzer A. K., uit Ooltgensplaat, die zich aan valsch heid in geschrifte zou hebben schuldig ge maakt, door op de staten, opgemaakt op de teldagen 16 Mei en 16 September 1938 het aantal leerlingen hooger op te voeren dan het in werkelijkheid was en die valsche sta ten door voorzitter en secretaris van het be stuur van de School met den Bijbel te Oolt gensplaat te doen onderteekenen en vervol gens deze lijsten te doen toekomen aan den inspecteur van het L.O te Brielle en aan het departement van Onderwys. Kunsten en We tenschappen. Deze lijsten dienen ter vaststelling van het gemiddelde aantal leerlingen van de school aan de hand daarvan wordt het aantal on derwijskrachten bepaald en tevens worden deze staten genomen als grondslag voor het subsidie, dat aan het schoolbestuur wordt erstrekt. In dit geval schommelde het aantal leer lingen om het cyfer 186, dat juist het getal dat aan het schoolbestuur het recht geeft tot handhaving van vier leerkrachten, wier salarissen geheel komen ten laste van de overhead Om te voorkomen, dat men in de verplichting zou vervallen een der leer krachten te ontslaan, heeft het schoolhoofd, naar hij ter zitting volmondig heeft toegege- op den staat leerlingen opgenomen, die daarop niet meer thuisbehoorden, wanneer verdachte gehandeld zou hebben volgens de instructies van de ministerieele circulaire ten deze. Van deze handelingen heeft hy echter het schoolbestuur onkundig gelaten, zoodat voorzitter en secretaris geheel te goeder trouw de staten hadden onderteekend. De president, mr. H. de Bie, wees er ver dachte op, dat deze, nadat de inspecteur te kennen had gegeven, dat de staten niet ge heel juist waren, wel een heel verkeerde hou ding heeft aangenomen, door op den ver keerden weer maar voort re gaan, waaraan het ten slotte te wijten is geweest, dat een vervolging is ingesteld. Voor iemand, die het Christelijk Onderwys wil dienen, is dat wel heel schandelijk en het feit, dat er meer die ven zijn, maakt diefstal niet minder erg. Alle overwegingen van het belang van de school en van het onderwys en van de betrokken leerkracht, die ontslagen zou moeten worden desculpeeren het schoolhoofd niet. Het is heel erg, dat iemand zich, ook om die redenen, tot dergelijke dingen laat verleiden. De president zelde te hopen, dat van deze strafzaak een algemeene werking zal uitgaan in den lande in de kringen van het by zonder onderwijs. Nadat voorzitter en secretaris van het schoolbestuur, die verklaarden geheel te goe- dertrouw de staten te hebben onderteekend, als getuigen waren gehoord en ook was vast gesteld, dat de ten onrechte op de staten ver melde leerlingen ook inderdaad ten onrechte daarop wamr wanMii Jieef* .mr. J. F. Hoef- felman, dé het 031. vertegenwoordigde, requisitoir genomen, waarin hij de ten laste gelegde feiten bewezen achtte. Spr. achtte het schandelijk wat hier gebeurd is en het bij zonder onderwijs heeft dit geen goed gedaan. Spr. begrypt het bestuur niet, dat verdachte gehandhaafd heeft. By de toemeting van straf wil spr. rekening houden met het kwaad, dat hy aan het bijzondere onderwys heeft toege bracht en teeeliikertiid moet de straf een voorbeeld ziin voor andere schoolhoofden en schoolbesturen. Spr. eischte een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 1 maand. De ve^lediger, mr. L. Sprey, uit Oegst- geest, heeft op juridische gronden vrijspraak gepleit. Mocht de rechtbank verdachte echter schuldig oordeelen. dan verzocht pleiter nem zoo clement mogelijk te straffen met 'n voor waardelijke straf dan wel een geldboete. Ten slotte heeft verdachte niet om eigen gewin gehandeld, doch in het belang van ziin school en het onderwijs op zyn school De rechtbank zal 1 December uitspraak doen. 3RAND IN BOERDERIJ De nsl rdamsche brandweer is gister- mid mstreeks twaalf uur gealarmeerd voor jbrand, welke was uitgebroken in een kleine, boerderij, staande aan den Buik- slotermesr&ijk. Bij aankomst ter plaatse achtte de brand weer het, gezien den omvang welke het vuur had aangenomen, noodzakelijk het alarm „middelbrand" te maken. Met ver eende krachten werd daarop het vuur be streden, zoodat de branaweer het vuur bin nen een uur meester was. De boerderij be staande uit twee kamers, een keuken, een bijkeuken en een stal, werd volkomen var- woest Het vee, meer dan honderd koeien had men tijdig uit den stal kunnen verwijderen. Financieel weekoverzicht Geringe ondernemingslust Vooruitzichten van Indische cultures bevredigend Rubberrestrictie opnieuw verzacht Onoverzichtelijke scheep vaartpositie Vrijdagavond. Het initiatief van de Nederlandsohe en Belgische Vorsten om te trachten een einde te maken aan den oorlog, vóór deze grooten omvang heeft verkregen is op niets uitge- loopen, nu Duitschland het aanbod als „af gedaan" beschouwt. Voor de beurs kwam dat niet als een verrassing, want men had zich hierop reeds ingesteld Het feit, dat men zich op een langdurigen, afmattenden oorlog definitief moet instellen, is intusschen geen haussefactor! De omzetten zijn den laatsten tijd zeer gering nu ook van Wallstreet geen enkele stimulans uitgaat en men daar de op gaande Amerikaansohe conjunctuur voor kennisgeving aanneemt. Hoe gering de beurs handel is, heeft de opbrengst van de beursbelastlng in de afgeloopen maand wel bewezen. Met een bedrag van f 162.000,i s men op een peil aangeland, dat we sinds 1933, het diepste crisisjaar, niet meer hebben gezien! In den regel varieert de opbrengst van de beursbelasting tusschen de 3H en 5 ton, zoodat we wel heel diep in het slop- zijn geraakt. Hoe treurig het met de economische voor uitzichten van ons land ls gesteld, blijkt wel uit de zoo juist gepubliceerde cijfers om trent onzen buitenlandschen han- del, welke voor den export een nieuwe scherpe daling aantoonen. Van September op October bedraagt de teruggang f 14 millioen o.l. van f 66 op f 52 millioen, zoodat we van een reductie met 50 pCt. ten opzichte van vorig jaar niet zoo ver meer af zijn. De in voer was in October nog heel groot (het in voer overschot bedraagt f 72 millioen tegen vorig jaar f 29 millioen), doch dat is van voorbijgaanden aard. De toenemende belem meringen op handelsgebied zijn er oorzaak van dat zooveel mogelijk naar voorraadvor- ming wordt gestreefd. Zoodra hieraan een einde komt, zal dit ongetwijfeld ook dadelijk merkbaar zijn aan de gegevens van onzen buitenlandschen handel en de Rijksmidde len. De absolute onbekendheid omtrent de wijze waarop deze vreemde oorlog zal worden voortgezet, gepaard aan de (inmiddels weer geluwde) spanning inzake de handhaving van onze neutraliteit, doet het intusschen verstaan dat de animo bij het publiek om iets te ondernemen tot vrijwel nihil is gereduceerd. De berichten over den gang zaken blijven intusschen nog betrekkelijk bevredigend Nü en akn worden er dividenden gepubli ceerd die meevallen (Carps Garenfa- brieken, Kon. Ver. Tapijtfabrie- ken) en aanleiding geven tot eenige koers- verbetering. Voor de Indische cultu res blijven de vooruitzichten bevredigend (een uitzondering vormt de tabak), doch voor wat de suiker betreft, nam men daarvan weinig notitie. R ubberfondsen ondergingen den invloed van de verzach ting der restrictie met 5 pCt. Indien de prijs zich op het huidige bevredigende ni veau kan handhaven mag een verdere winst voor de cultuurmi.ien tegemoet worden ge zien. Het besluit werd genomen in verband met het snel stijgend rubberverbruik in de V.S.. dat in geen jaren zoo hoog is ge weest als thans. Voorts zijn de voorradén in Engeland zeer gering, daar de aanvoer den laatsten tijd te wenschen over liet. Producen. ten konden elders betere résultaten behalen. Door de teugels van de restrictie te vieren hoopt men te bereiken dat de prijzen te Lon den en elders worden genivelleerd. De scheepvaartpositie blijft on overzichtelijk. al schijnt de behandeling van de aangehouden schepen thans veel vlotter te gaan dan tevoren, hetgeen niet wegneemt dat van een onbeperkt vervoer van en naar Nederland geen sprake is. Tengevolge van de herziening van de Amerikaansche neutra- liteitswet is de scheepvaart voor Amerikaan sche mven naar ons land verboden, omdat wij in de oorlogszone liggen Dit is een strop voor onze goed eeoutilleerde ha vens en met name ook voor het transito- verkeer van Rotterdam naar de Noord-Euro- peesche landen. Of de Nederlandsche lijnen zullen kunnen profiteeren van het uitvallen der Amerikaansche zal afgewacht dienen te worden. Bemoedigend is het perspectief elk geval niet. De onrust, welke zich vorige week sterk op de beleggingsmarkt deed gevoelen in te- rugloopende koersen, heeft een einde geno men. De koersen konden flink heratellen. Ons publiek blijft voor Duitsche waar den in het algeme enals verkooper optre den. Daarentegen waren Fransche WORDT M|( Een goede, vrucb in dezen tijd is h algemeene ontwik schappelijk en in waard maakt! Gel meene ontwikkel ii a logisch als maatsc handicap. Onze :L gemakkelijk te ,vi' ALGEMEENE volgens de bekend* heft die handicap i o.m.: Taal en taa'ï van het stellen; lichaam; Psychoid, pen; De organisatf Litteratuur; Beeld ziek; Omgangsvorm Lage lesgelden. Geïll. prospectus u vens op Voor gemobilisee Opgeric» DAMRAK 68, Telet Londen, Parijs, Nei Durban, waarden aan den Op de kapitaalmaij rentevergoeding het verleden. Meer van de symptomen zie de onderhands leenen kreeg geen kans. De 4 er VA pCt. van. En eer( banken kondigde reeds, van pCt. pandbrievj den geconverteerd in 4. 98J4. Of het getij op <f veranderd is! A. K. U. Philips Lever Bros Kon. Petr. H. A.L. H. V. A. Deli Mij. A'dam Rubber 2V> N.W.S. 3 Ned. 1937 3 (3%) Ned. '38 INLEVERING OPP2 De Ministi bekend, dat de termijn opplakvellen vastgesteld van Dinsdag uit 27 NovemU dienen de opplakvellen vastgestelde dagen ln te 1l stande, dat zij. die op tf vellen Inleveren, dit dus a November dooh op 27 Nov^ De Duitsche trawler !j strandde te Bronnoysunc\ kust van Noorwegei trachtten tevergeefs het sleepen. De trawler in zij\ A Maar die fietsen dan? Nu nog in het bakhuis kijken; hoewel daar niet veel te halen zou zijn. Vreemd was het! Hij was geen echte speurder en de tijden, dat hij in donkere avonden ergens bij betrokken was geweest, dat geen daglicht kon velen, waren lang voorbij. Toch deed hij zijn klompen uit en voorzichtig de deur van het bakhuis naderend, luisterde hij. Was er gerucht bin nen? Gijs voelde naar z'n scheemes. Zijn adem ging snel. Twee tegen één? Maar 't gold Linderts eigendommen! Hij 'drukte zacht de klink van de bovendeur omhoog, 't Geluid van ijzer klonk rammelend in de stilte. Er was binnen even iets, dat op *n fluistering leek. Of was het de wind, die floot in den wijdopen schoorsteen? Wat? De bovendeur ging niet open. Nooit was ze ge floten, Gijs duwde. AHeen de grendel binnen rammelde in tie Itrasa, „Wie is daar binnen?" Niemand antwoordde op Gijs' bevende vraag. En toch moest er iemand zijn. Toen keek hij door de voorruitjes. Maar niets bewoog zich daar binnen. Hij trok zijn klompen weer aan. Wat moest hij doen? Wachten of hulp halen? En dan was er ineens nog een andere gedachte, die hem verder van zijn stuk bracht. Alléén Gijs Streef was dezen avond op den Elzenberm geweest. Als er dus wat gebeurde hier aan het huis, brand of inbraak, dan zou hij Hij zou doen of hij naar huis ging. Luider dan anders klepten zijn klompen op den harden grintweg. Maar langs den wegberm op z'n kousen door het gras kwam hij terug, tot hij achter de beukenheg in elkaar dook en rondkeek. Hier zou hij wachten en zien of er wer kelijk onraad was. Dat bakhuis was 'n vreemd geval. Kon dat van binnen dicht zijn als er niemand in was? Had Lin- dert soms daar het een of ander ondergebracht dat hij nu bij afwezigheid liever niet in huis had? Was er nu maar een hond (maar de baas wilde er geen), zooals Jan Don kerstal zijn trouwen Moor had. Hij zou nooit vertellen, wat hij gedaan had, als er niets gebeurde. Een gekke avond! Eerst op zoek naar zijn Tineke en nu hier wachtend opja, waarop wachtte hij? Waren er dieven, kwaje lui met slechte bedoelingen? Kijk! Hij hield den adem in. Voor het raam van het bak huis, net even belicht door de schrale maan, was een ge zicht. Dus er was iemand in. Toen hoorde hij den grendel verschuiven met een meta- ligen klik. Jankend draaide de onderdeur op de verbogen scharnie ren. Dat hij nu alléén was. Er keek iemand om den hoek van het gebouwtje. Even later was er het geluid van een fiets in het grint. En tot zijn grenzelooze verbazing kwamen daar Tineke aan en Leen. Voorzichtig dook hij op en ging de poort door. De twee stonden stil. „Hela", zei hij schor, „wie is daor?" „Wij zijn 't Gijs Nu stonden ze bij elkaar. Hij zag hoe Leen Tinekes hand vasthield. „Gijs, zalde er niks van zeggen, zulde nie?" De Westenwind streek door de beukenheg, de dorre blaadjes ritselden. Er waren schielijke schaduwen van wol ken. Toen zei Gijs, en zijn hart was bewogen, al klonk rijn stem iets barsch: „Keinder, die nie nar de raod van d'r aauwers wiHe Jus terezijn nie op de goeie wegt.'* Er kwam van het voornemen om ze ducljl te zeggen niets terecHt. j „Mer ik mot 't toch tegen oew Vaeoder zta „Waorom?" v Ji „Omdet iik er nie vur wil aongezien wÓi aonspoor." n „Vaoder", zei Tineke beslist, „doe wet j veraandere nie." Dit scherpe besluit prikkelde Gijs. „Ik zou nou mer nar huis gaonik t Waore gelukkig gin miense, die kwads i daor in t bakhuismer 't komt niet te- ik bij." Samen ging hij met z'n dochter naar huis.1' „Hoe kwaam d'er bij", vroeg hij. „Leen moes vroeg thuis zijn en toen zij il gekomme." „En hadde dan nie aafgesproken van om den Dijk?" „Wet zegde?" „Neje, ik dacht 't mer." Stijn vroeg, toen ze binnenkwamen: „Zijde daor allebaai tegelij'k?" „Jao," zei .Gijs, „ik iiep ze net tegen "t lijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2