ngste beweegbare brug ter wereld in gebruik genomen Si Z'i 400 M3 GRANIET LEVERDE 'den werd de brug over de Noord bij Alblasserdarr opengesteld Belangrijk, maar sober geaccentueerd, moment BREDA N.V. HOLLAND VERZINKERIJ G.CLEMENTS&ZN. NEDERLAND's GROOTSTE SCHEEPSSLOOPERIJ MB4AG 14 NOVEMBER 1939 DERDE BLAD PAG. 9 rk ziji zijl te" ^"igrijke schakel in Oost-West-verbinding yaag is de langste beweeg- frwè t€r wereld, en de eer- over de Noord, in gebruik p. Dit geschiedde zonder ifares en zonder feestbe- t Was eigenlijk niet veel een officieel, door autoriteiten, constateeren Sj feit, dat er thans een brug Sy Noord ligt, en het toe- lat deze vanaf heden door liek wordt gebruikt. hebben we over deze fraaie, sch imponeerende, oeververbin- ds een en ander meegedeeld. Ze ste brug over de Noord en be- naf de zijde van H. I. Ambacht arden oprit van 1100 meter, die zier 14 meter boven het water jjpeen aanbrug van 48 meter, een J >gbrug van 185 meter, een be- rolbascule-brug van 48 meter, a c J,iaduct-oprit van 610 meter. Met if van deze brug werd in Sept. aanvang gemaakt. w e De opening hedenmorgen Vanmorgen om elf uur daalde het uiterste puntje van het geweldige brug- lichaam van zijn positie zestig meter h in de lucht, als het ware gehoorzamend aan de korte toespraak van Ir Harm- sen, directeur van het Brugbureau van den Rijkswaterstaat, in no time aan diens 'voeten neer, hem en het gezelschap bij hem den weg banend van Hendrik Ido Ambacht naar Alblasserdam. Ir Harmsen en de heer J. v. Scheera burgemeester van AHblasserdaha, die Ziich er op beroemde ook de eerste te zijn geweest, die per fiets de brug over kwam, wandelden naar de overzijde. Daar .complimenteerden zij elkaar hartelijk, want ovïr en weer is men verheugd over het gereed komen van dit bouwwerk. Waterstaat is terecht trotsch op deze bijzondere brug die een unicum is ter wereld >en de Alblasserwaard is einde lijk uit haar isolement verlost. Voor het eerst is dit mooie eiland door een verkeers- forug m-ït het overig Nederland verbonden. De openingsplechtigheid droeg een meer sober karaikter. Alleen waren, behalve auto riteiten van den Rijkswaterstaat, tegenwoor dig de leden van de Kamer vaa Koophandel 5ger betal k ga mor- te Dordrecht, de burgemeesters van tal van gemeenten in de omgeving en induetrieg.- len uit den Alblassenvaarc.. Om tien uur vertrok dit gezelschap van circa 125 pcrso- in vijf touringcars van het Feyenoord- sladion te Rotterdam, langs den nieuwen Rijksweg 16 die van Rotterdam via Dor drecht naar het Zuiden loopt tot hit punt de gemeente Ridderkerk, waar Rijksweg 15 daarvan links afslaat de Betuwe in. Bij den aanvang van deze belangrijke Oost- West-verbinding voerde Ir de Bussy het woord. Deze zeidi o.m. het volgende: Rede ir M. de Bussy De gebeurtenis van heden zal op den duur een tweeledige beteekenis hebben: L als toegang naar de Alblasserwaard en 2. als onderdeel van den weg voor doorgaand verkeer van en naar de meer Oostelijk ge legen landstreken Vandaag staat de eer- te beteekenis meer op den voorgrond De oltooiing van net wegvak Sliedrecht-Har- dinxveld zal n.l. nog een korten tijd op zich doen wachten, zoodat de route door de Al blasserwaard voor het doorgaande verkeer pandaag nog niet zoo bijzonder geëigend wordt. Is het wegdek Sliedrecht-I-Iardinx- veld echter klaar, dan kan worden ver wacht dat het doorgaande verkeer door de Alblasserwaard aanzienlijk zal toenemen. Dan zijn 44 km klaar van rijksweg no. 15 die tot aan den weg Arnhem-Nijmegen een lengte van 91 km zal verkrijgen. Het waren verschillende factoren buiten de macht van den Rijkswaterstaat, die mee brachten, dat het wegvak beoosten Slie- drecht eenigermate vertraging heeft onder vonden. Die factoren waren ook eenigermate van invloed op het gedeelte, dat wij thans openstellen. Zoo zal men bij de kruising met den spoorweg bij Baanhoek nog eenigen tijd moeten gebruik maken van de oude poort, die in den spoorweg reeds aanwezig was. De oorzaak hiervan is, dat door de mobilisatie het op haar plaats brengen van de nieuwe ijzeren spoorbrug eenige weken is vertraagd. De vaststelling van het tracé van dezen weg (die toentertijd nogal veel stof heeft opgeworpen) en van de plaats van de brug over de Noord geschiedde in 1933 en 1934. Sindsdien is er regelmatig aan den bouw voortgewerkt. Spr. betuigde zijn dank aan allen, die daaraan him medewerking ver leenden, in het bijzonder aan ir Schuurman en zijn staf, die de laatste jaren met zoo veel zorg den aanleg heeft geleid en voor wie daarvoor geen moeite te veel is ge weest De kosten van den weg zonder de brug over de Noord en de opritten daar naar toe, en gerekend tot Schelluinen, zul len gezamenlijk ongeveer 4.000.000.— be dragen. Voor de Alblasserwaard zal een weg als deze, dus een weg, waarop met zeer grootc snelheden gereden kan worden, iets geheel nieuws zijn. In verband hiermee deed spr. een woord van waarschuwing hooren. Ten eerste voor de automobilisten, die nog zel den van dit soort wegen gebruik gemaakt hebben. Het rijden met groote snelheden vraagt niet alleen een zeer goede oplet tendheid van den bestuurder maar een goed opvolgen van de verkeersregels is ook noo- dig, ten einde ongelukken te vermijden. Te veel hebben automobilisten, die aan slechte wegen gewoon zijn, het gevoel, wanneer zij op een nieuwen rechten weg komen, dat zij dan gevrijwaard zijn voor ongelukken en dat zij niet meer behoeven op te letten. Ook de niet-autorijdende bevolking van de Alblasserwaard heeft wellicht een waar schuwing noodig. De nieuwe weg zal wel licht in het begin nogal de belangstelling ekken, doch men dient te begrijpen, dat het gevaarlijk is, zich op den weg te be geven in het bijzonder bij nacht. Voetgan gers en wielrijders hebben bijna altijd den indruk, dat zij wel gezien zullen worden door den bestuurder van een naderende auto, waarvan zij de lichten zien, doch in het algemeen zijn van een auto uit donkere personen op den weg zeer slecht te zien. Spr. eindigde met den wensch, dat men veel nut van den weg zal mogen hebben. De voorzitter van de Dordtsche Kamer van Koophandel de heer C. J. van Helden, sprak met enkele woorden zijn vreugde uit over d-2 bevrijding van den Alblasserwaard uit haar isolement door deze belangrijke directe verbinding met Rotterdam en knipte toen het lint door, dat de toegang tot den weg nog versperde. D'ï weg werd vervolgd naar de brug, waar hoofdingenieur W. J. II. Harmsen, directeur van het bruggen- bureau, het woord voerde. Rede Ir IV. J. H. Harm sen Gedurende den bouw van deze brug aldus ir Harmsen is van belangstelling van het publiek veel minder gebleken dan bij andere brugbouwwerken wel het geval was. De oorzaak hiervan zal wel zijn, dat deze brug niet onder de rook van een be langrijke stad ligt. De vaste hoofdoverspanning, waarop wij ons thans bevinden, is na de hoofd overspanning van de Waalbrug te Nij megen de grootste hier te lande. De be weegbare brug is een rolbasculebrug, die, wat haar afmetingen betreft, door geen brug van deze soort in Europa wordt overtroffen. Op den Oostclijken oever sluit hierbij dan nog aan een viaduct met een lengte van 615 m., zoodat de totale lengte van 't bouw werk meer dan 800 m. bedraagt. Ook wat de ligging boven water betreft, is het alleen de brug te Nijmegen, welke liooger boven de rivier ligt met haar rij- vlak. Te Nijmegen waren het de terreins omstandigheden met den hoogen Zuide lijken oever, die tot die hooge ligging heb ben geleid. Bij deze brug is het geweest de zorg voor de zeer belangrijke scheepvaart, die hier moet passeeren, welke ertoe geleid heeft dat wij 15 m. hooge toegangen naar deze brug hebben moeten maken. De voortgang van den brugbouw is voor spoedig geweest. Spr. meende wel gerechtigd te zijn te zeggen, dat deze brug tijdens haar bouw meer belangstelling had verdiend dan zij van het publiek heeft gekregen. Het verheugde hem, dat thans hier een gezelschap aanwezig is, dat blijk geeft de totstandkoming van deze brug op prijs te stellen, in het bijzonder waar hier in zoo groote mate vertegenwoordigd is de Alblas serwaard door haar burgemeesters en in- dustrieelen; de Alblasserwaard, die de eer ste belanghebbende is bij de mogelijkheden die de voltooiing van dit bouwwerk opent. Met het uiten van den wensch, dat deze brug moge voldoen aan de verwachtingen, die hier voor streek- en algemeen belang er van gekoesterd worden, eindigde spr. Burgemeester J. van Sche ors van Alblasserdam sprak daarop in enkele woor den zijn dank uit namens alle ingezetenen van den Alblasserwaard, niet het minst mens de daar gevestigae industrieën uitte zijn bijzondere waardeering voor de wijze, waarop dit eiland in het groote ver keer is opgenomen. De brug komt naar beneden Daarop kwam ijlings de brug naar be neden, gejuich weerklonk en het gezel schap wandelde als was het de gewoonste zaak ter wereld, over de Noord naar Al blasserdam. In Alblasserdam en Hendrik Ido Ambacht wapperden de vlaggen van de torens en eenig publiek uit die plaat sen had zich langs den weg verzameld. Het gezelschap reed van de brug langs den nieuwen weg tot Sliedrecht, om van daar naar Alblasserdam terug te keeren, waar het in een der gebouwen van de Kabelfabriek aanzat aan de lunch, aange boden door de Kamer van Koophandel te Dordrecht. De weg van Sliedrecht naar Schelluinen kan over ecu a twee maanden gereed zijn. Die van Schelluinen naar Arkel is vooreerst nog niet klaar. Daar is men nog met het grondwerk bezig. Het tracé van Arkel tot Meetereai is al in gebruik, maar het ge deelte van Meeteran tot Nijmegen moot nog worden aanbesteed. HENDRIK IDO AMBACHT Handel in Schepen en Machines. Scheepsslooperij 300 M. boven de brug. Van onds zijn de gemeenten Ridderkerk en H.I. Ambacht bekend om hnn bewerking van vlas. Naast het Kortrijksche vlas neemt het Hollandsche gele en blauwe vlas op de wereldmarkt een zeer voorname plaats in. Hierboven een foto van een der moderne vlasfabrieken, een gedeelte van de N.V. VLASSER IJ CORNs. VANNES te RIJSOORD (Gemeente Ridderkerk) ALBLASSERDAM TELEFOON 36 WERKT GOED EN VLUG TEGEN CONCURREERENDE PRIJZEN VRAAGf PRIJSOPGAAF Nog enkele bijzonderheden over bouw en constructie Over een technisch werkstuk als de nieuwe brug over de Noord bij Alblasser dam is heel wat te vertellen. We hebben er dezer dagen reeds een artikel aan gewijd. Eigenlijk is elk onderdeel van dit imposan te werk interessant. Als men alles gereed ziet, komt men toch wel even onder den indruk van het technisch kunnen en den durf van de ontwerpers en bouwers, die eerst in gedachte en op papier, en later in de werkelijkheid, dit grootsche bouwwerk aandurfden. Zie verder volgende blz. FRANK RIJSDIJK's INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN N.V. HENDRIK-IDO-AMBACHT (Gelegen naast de brug)

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5