NATIONALE INDUSTRIE BECHT DYSERINCK 'RIJDAG 3 NOVEMBER 1939 rrWEEDE BEAD PAG. 5 De radiorubriek „Vraag en Antwoord" Er werden 14000 vragen gesteld Dertienhonderd beantwoord De radioru'briek „Vraag en Antwoord" is 1 Nov. j.l. opgeheven. In een gesprek niet den leider, dr. A. A. M. Enserick, secre taris van den Radio-Raad, vernam het „Volksblad" interessante bijzonderheden over dezen, -aan 't begin van de mobilisatie in het leven geroepen dienst, die in de ach ter ons liggende weken veel werk heeft ver richt. In totaal werden ruim 14000 vragen ge steld en 1300 antwoorden gegeven. „Waarom hee>ft men de rubriek opge heven?" „Om twee redenen", antwoordde dr. En serick. „In de eerste plaats moesten we in herhalingen vervallen, omdat de mensehen telkens weer aankwamen met vragen, die reeds weken geleden beantwoord waren. In de tweede plaats begon er een duidelijke neiging te ontstaan om te vragen, enkel en alleen, omdat er een gelegenheid was tot het verkrijgen van een antwoord. Wij heb ben de zaak stop gezet, omdat vrijwel alle door de mobilisatie opgekomen vragen be antwoord zijn. Daarmede is niet gezegd, dat we onze taak nimmer meer zullen hervat ten: nieuwe maatregelen kunnen nieuwe problemen op het tapijt brengen. Wij heb ben dat ondervonden bij de invoering van de benzine-beperking; toen was er dadelijk een hausse in de vragen te dien aanzien". „Als het nood'ig is keert de rubriek dus terug?" „Inderdaad" antwoordde dr. Enserick. .Bovendien blijft de officieele voorlichting bestaan en zullen ook de causerieën voor de radio voortgaan. Wij mogen aannemen, dat wijlen de vragenrubriek zeer is gewaar deerd; we kregen zelfs brieven uit België!" „Waren er bij die veertienduizend vragen nog merkwaardige?" „Genoeg!" antwoordde onze zegsman lachend. „De menschen kwamen soms met de zonderlingste particuliere zaken tot ons, blijkbaar verwachtend, dat wij wel een op lossing wisten. Een man schreef ons, dat hij op een chauffeursscjiool wa9 en daar een meeningsverschil had gekregen met een collega over een verkeerstechnische kwestie. Of wij hem nu even wilden mededeelen of je, komende van rechts, terwijl een andere auto van linksEen juffrouw schreef een verward verhaal waaruit bleek, dat zij, in direct ten gevolge van de mobilisatie eenige jurken, die zij op haar atelier onder handen had, niet tijdig kon afkrijgen. Of wij nu eeD paar goede naaisters wisten Een andere inzendster verzekerde dat zij zich ergerde aan den broek, welke haar man in het leger droeg. Die broek was naar zij schreef, „een schande voor de weer macht", aangezien het ding „met touwtjes aan elkaar hing". Nu verwachtte zij van ons Een grappenmaker zond een briefje van den volgenden inhoud: „Mag men in Neder land of in het buitenland met de zuster van zijn weduwe trouwen? In Hawaï mag het wel". Onderteekening J Urist. W* hebben gelachen en niet geantwoord. Gelukkig wa ren de mopjes zeldzaam. Men beschouwde Voorloopige mobilisatie-vrij stellingen Verlengd tot 1 Mei 1940 De Regeerihgspersdienst meldt: Ten einde tegemoet te komen aan enkele practisohe bezwaren, gebleken bij de uitvoe ring van het mobilisatie-vrijstellingsbesluit van 18 April 1939 zijn, in afwachting van nadere voorzieningen, alle voorloopige vrij stellingen van beperkten tijdsduur welke een ingangsdatum dragen van vóór 27 October ook al zou deze tijdsduur reeds verstreken zijn, verlengd tot 1 Mei 1940, voor zoover de vrijstellingen verleend zijn aan gewone dienstplichtigen der landmacht, welke be- hooren of geacht worden te behooren tot de lichtingen 1924 t/m 1938. aan die der zee macht, welke behooren of geacht worden te behooren tot de lichtingen 1925 t/m 1938. Hieronder Zijn uit den aard der zaak niet begrepen die mobilisatievrijfdeUingen, welke op grond van militaire onmisbaarheid in- tusschén zijn ingetrokken of nog ingetrok ken zullen worden, dan wel door dc desbe treffende instanties of bedrijven zelf intus- schen reeds zijn opgegeven als geëindigd, omdat de reden, op grond waarvan de mo bilisatie-vrijstelling werd verleend, niet lan ger meer bestond. Voor de gewone dienstplichtigen der ove rige lichtingen en voor de buitengewone dienstplichtigen blijft de mobilisatievrijstel- ling gelden zooals deze aan ieder van hen afzonderlijk werd verleend. Overeenkomstig het bovenstaande zijn of worden de dienstplichtigen welke onder de ze verlengingsregeling vallen en ingevolge den beperkten tijdsduur hunner mobilisatie vrijstelling zich thans wederom in werkelij- ken dienst bevinden, onverwijld met klein verlof tot 1 Mei 1940 huiswaarts gezonden. VOOR DE GEMOBILISEERDEN Het hoofd van het bureau Ontwikkeling en Ontspanning bij het, algemeen hoofd kwartier geeft met bijzondere waardeering kennis van het feit, dat van C. en A Bren- ninckmeyer's Kleèding Magazijnen en van de N.V. Amsterdamsche Manufacturenhan- •1 Vroom en Dreesman ten behoeve van twikkelings- en ontspanningswerk onder de gemobiliseerden belangrijke giften wer den ontvangen, resp. ran f 5000 en f 30.000. 's HEERENBERG, 3 Nov. Gistermiddag omstreeks half vijf is de lS-jarige knecht .T. W. Tiggeloven uit. Azewijn, werkzaam in het molenaarsbedrijf van dj wed. Hieltjes te 's Heerenberg, door een draaiend wiel gegrepen en tegen den vloer gesmakt. Met ernstige verwondingen aan het hoofd is lut slachtoffer naar het ziekenhuis alhier vervoerd, waar hij kort na aankomst is over- leGen. de vragenrubriek algemeen als een ernstige, nuttige zaak, die in de eerste mobilisatiewe- ken heel wat verwarring uit de wereld heeft geholpen." VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N DSC H-1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V, KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DFNAM0DRAAD mat katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSF0RMAT0REN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTROOEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandefing en smelten. Ned. Vereen, voor Volks- credietwezen Jaarvergadering te Amsterdam AMSTERDAM, 3 Nov. Gister vengaaerdi in „American Hotel" hier ter stede, onder voorzitterschap van Mr Th. A. F ruin, de Ned. Ver. voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding. De aftredende bestuursleden, de heeren Mr Th. A. F ruin, J. Brom et en Mr L. A. Donker, werden herkozen. Het be stuur werd aangevuld met Mr G. IT. D ij k- mans van Gunst, juridisch adviseur bij het hoofdbestuur en lid van de Reclas- seeringscommissie der P.T.T. te 's-Graven "hage, diie aLs zoodanig vertegenwoordigt de zich op het gebied van het volkscrédiet wezen bewegende grootwerkgevers. Blijkens het jaarverslag waren op 10 Oct jl. als lid der vereeniging ingeschreven 41 vólkscredietverstrekkende instellingen incl spaarbanken, werknemersorganisaties eniz (v. j. 24), 13 (v. j. 12) borgstel li ngsf ondse n 14 (v. j. 12) andere sociale instellingen, (v. j. 8) vakvereen,igingen en vakcentrales 8 (v. j. 8) armenraden, provinciale en ge meenrtebesturen, 45 (v. j. 49) individueel personen. Het aantal ledien-volkscredietinstellingen en borgstell'ingsfondsen, dat twee jaar go leden nog slechts 15 bedroeg en het daarop volgende jaar tot 36 was gestegen, is we derom in zeer bevredigende mate toegeno men lot 54. Na afdoening van nog enikele huishoud'- lijke aangelegenheden, was het woord aar den heer S. Mei les, directeur van d- Gem. Leen- en Voorschotbank te Rotter dam, die een inleiding hield over: De in vloed der tegenwoordige tijdsomstandiighe den op het volkscredietwezen. In de middagvergadering behandelde de heer B. Tersteeg, accountant bij de Ned Mid'denstandsbaok te 's-Gravenhage, het onderwerp: „Het euvel van betaalzegelkas Telefoonverkeer formeel geschorst In het in staat van beleg verklaarde gebied De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat voor het in. staat van beleg verklaarde gebied de telJgraaf- en telefoonwet in dien zin wordt gewijzigd, dat het militair gezag ten opzichte van het telegraaf- en telefoonvjrkeer alle maatrege len kan gelasten, welke het in. het belang van den staat noocig oordeelt. Het kan even eens overgaan tot schorsing van het tele graaf- -an telefoonverkeer. Ook kan het mili taire gezag afwijkingen van de bedienings voorschriften gelasten. In een algemeene bekendmaking wordt in het in staat van beleg verklaarde gebied 't telefoon- en teljgraafverkeer (ook per radio) formeel geschorst.-Echter blijven de onthef fingen, welke verleend waren van de sinds April geldenae schorsing (K. B. van 15 April 1939) ook nu voorloopig van kracht. In den feitelijken toestand komt hiermee geen verandering. PAARDEN WERDEN SCHICHTIG HAVELTE, 3 Nov. Gistermiddag reed dj vijftigjarige landbouwer 'E, ten Oever uit Uffelte met een bespannen' wagen op een bouwland Te Havelte. Doordat-de paarden schichtig werden en op hol isloegen, kwam de man te vallj-n. Hij geraakte onder den wagen en brak den ruggegraat. In een nabij gelegen huisje, waar hij werd binnengedra gen, is de ongelukkige korten tijd later over leden. Brand bij aardappelmeelfabriek Met twee stralen gebluscht GRONINGEN, 3 Nov. Gisteravond is brand ontstaan in een complex van drie gebouwen van de N.V. W. A. Schol tens Aardappelmeel fabriek te Foxhol." H'Jt vuur breidde zich zoo snel uit, dat de plaatselijke branoweer assistentie moest vragen van de brandweer te Groningen. Men slaagde er in het vuur vrij spoedig te bedwingen. Om negen uur ontdekten omwonenden, dat er brand was in het middelste der drie gebouwen, nl. dat, waarin de veevoederfa briek Tonden is gevestigd. Het vuur woedde op de bovjnste verdieping. De branoweer van Hoogezand was spoedig ter plaatse en bond den strijd tegen het vuur met twee stralen op de motorspuit en een straal op do fabrieksleiding aan. Zij kon niet verhinde ren dat de hoven verdijping, waar 200 balen veevoeder lagen, geheel uitbrandde. Het ge lijkvloers gelegen laboratorium kon zij met veel inspanning behouden. Wel ontstond hier veel waterschade. De brandweren uit Groningen en Sappj- meer, die te hulp waren geroepen, behoefden geen dienst te doen. Zij kouoen om tien uur inrukken. De oorzaak van den brand wordt gezocht in broeiing van het veevoeder. DE VERDWENEN KORPORAAL Vreemd auto-ongeluk opgehelderd Gelijk gemeld, heeft de politie te We es- per karspel een uitgebreid onderzoek ingesteld naar den, korporaal, die met den heer F. uit Bussum zou zijn meegereden, op diens autorit van Leiden naar het Gooi, op welken rit de wagen te Weesperkarspel van den weg is geraakt en over den kop geslagen, met het gevolg, dat de heer F. ernstig werd gewond, terwijl de korporaal spoorloos ver dwenen "bleek te zijn. I-Iet raadsel is nu op- gelóst. Er blijkt n.l. in het geheel geen kor poraal te hebben meegereden. De heer F., die weer gehoord kon worden, vertelde, dat hij- vlak voordat het ongëlük is geschied, heeft zitten denken aan den moord te Leid- schendam, waarvan een onbekende korpo raal wordt verdacht. Dit had hem blijkbaar nog door het hoofd gespeeld op het moment, waarop hij kort na het ongeluk het bewust zijn erloor. Dit kan verklaren, hoe jnj tegen hen, die hem te hulp waren gekomen, over een korporaal heeft gesproken, van welken korporaal in de agitatie van het oogenhlik een medepassagier is gemaakt. De heer F. heeft den rit geheel in zijn eentje gemaakt. Vrachtzoekende schepen in Limburg De Regeeringspersdienst deelt mede: In verband met de afkondiging va.-n het Kon. Besluit van 1 Nov. 1939 van de verklaring in staat van beleg van verschilljnde ge meenten, wordt de aandacht gevestigd op de regeling, c.at geen vrachtzoekende sche pen bij de bevrachtingscommissie te Maas tricht direct zullen worden ingeschrevjn. De schepen die nu nog naar het district der bevrachtingscommissie te Maastricht opva ren, komen alleen dan voor bevrachting in dat district in aanmerking, indien zij zich bij oen andere commissie h ?bben laten in schrijven en zijn opgevaren na verzoek van de bevrachtingscommissie te Maastricht aan dc commissie, waar ze zijn ingeschreven. In een der Duitsche gevangenkampen op Engelschen bodem. Gevangenen arbeideri aan het graven van schuilkelders voor hun eigen veiligheid. JDe officieele opening van het gebouw der Loosduinsche Wijk- en Ziekenverpleging te Loos 'duinen. Bestuurt doctoren en genoodigden. Jn 't midden Mr Dr S. R. de Monchy, burgen meester van Den Haag, die de openingsplechtigheid verrichtte, De officieele herdenking van den fascistischert opmarsch naar Rome werd door Mussolini bijgewoond. De duce tijdens de feestelijkheden in de ltaliaansche hoofdstad. De eerste Engelsche gewonden zijn uit Frankrijk óp Britschen bodem aangekomen. Een der verpleegsters helpt een soldaat, bij het aansteken van zijn sigaret. Prinses Martha, het doch«t ter tje van prins Gustaaf Adolf van Zweden, ontvangt de gelukwenschen van vriendjes en vriendinnetjes bij de viering van haar vijfden verjaardag. Achter het jarige prinsesje haar moeder, prinses Sybille 2^paren ücuorclert ^ï^olfisiveluaart tUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 1.5 2.7 pCt.'s-jaars Schoolsparen - Spaarbusjes Safe-inrichiing Dit jaar koopt U EEN HAARD Of HAARD KACHEL van ze DE BESTE zijn. f CA Haardkachels reeds v.af 3 N.V. HAARDENFABRIEK BECHT DYSERINCK alleen te WEESPERKARSPEL OFFICIEELE BERICHTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5