Chamberlains weekrapport PASOP! HEUMATIEK IN MOEILIJKE TIJDEN IS ZUINIGHEID GEBODEN! GOALPARA-THEE 4 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 EERSTE BLAD PAG. Kalm oordeel over Molotofs rede Tevredenheid over houding eter dominions In zijn wekelijksch rapport in het la gerhuis heeft minister-president Cham berlain verklaard, dat de vorige week het stormachtige weer en het slechte zicht hun invloed hebben gehad op de operaties te land en ter zee en in de lucht De activiteit aan de FranschDuit- sche grens is beperkt tot plaatselijke actie en hier en daar kanonvuur. Niettegenstaande de buitengewone koude en vochtigheid, zet het Britsche expeditieleger zijn taak tot het verster ken van de verdedigingslinies van zijn sector aan het front voort. Voortgegaan wordt met het vernielen van Duitsche duikbooten, doch ook de Britsche koopvaardij heeft eenige sche pen verloren. Niets is evenwel geschied, dat het vertrouwen schokt, dat men de bedreiging van de duikbooten te boven zal komen. In de afgeloopen week zijn een aantal ge vechten geleverd met Duitsche vliegtuigen, die ofwel verkenningen uitvoerden, ofwel poogden convooien aan te vallen. De Britsche schepen en vliegtuigen ledien gieen verliezen, noch werden zij beschadigd. De vyand daarentegen leed wel eenige ver liezen, hetgeen den hoogen dunk, welken men reeds had over de kwaliteit van Britsche gevechtsvliegtuigen en de kunde moed van de bemanning heeft bevestigd. Een dapper stukje was de succesvolle ver kenningsvlucht boven Noord-West Duitsoh- land, waarbij waardevolle foto's werden ge maakt. Ten aanzien van de rede van Molotof zeide Chamberlain, dat deze met spanning te Ber lijn werd verwacht, doch hij is van meening, dat de rede daar eenige teleurstelling zal 'hebben gewekt. De rede wordt door de Britsche regeering met zorg bestudeerd. De regeering heeft -net belangstelling kennis genomen van die uiteenzetting var de doeleinden van de regeering der sovjet unie. In zijn rede van 31 Mei heeft Molotof ge waarschuwd, dat zijn regeering niet in een internationaal oonflict betrokken wenschte te worden. Molotof zeide toen ook: „Wij steunen de zaak van den vrede en het voor komen van iedere soort van aanval". Dit is ook het standpunt van de Britsche regeering en Chamberlain verklaarde niet te willen ingaan op de vlucht van de ver beelding van MolOtof, waarmede hij de doel einden van de geallieerden heeft besproken. Deze doeleinden heeft de regeering ir 'duidelijke bewoordingen uiteengezet en hij vertrouwt, dat de groote meerderheid van de mogendheden deze ten volle waardeert. In de laatste dagen heeft men een opval lende manifestatie gezien van de aaneen gesloten vastberadenheid van het Britsche imperium. De besprekingen met de verte genwoordigers van Indië en de dominions zijn reeds begonnen en met hen wordt be studeerd, hoe het best de bijdrage, welke zij aan de gemeenschappelijk zaak kunnen leveren, kan worden gecoördineerd. Het imperium heeft reeds getoond bezield te zijn met een edelmoedigen geest, om vol ledig samen te werken, hetgeen getuigt, dat de verschillende rassen overtuigd zijn. dat de bedreiging van Engeland ook hun vrij heid en welzijn bedreigt. Het debat Na Chamberlain nam de labourleider 'A 111 e e het woord. Ook hij richtte woorden van verwelkoming tot de vertegenwoordi gers der dominions en zeide: „Hoe meer wij met hen kunnen beraadslagen, niet alleen over oorlogsaangelegenheden, maar ook over de vraag, hoe wij tot den duurzamen vrede komen, des te beter. Er is op 'het oogenblilk een soort pauze iri de oorlogsverrichtingen., doch de organisa tie van den oorlog wordt voorgezet en wij moeten veel aandacht besteden aan het bin nenlands che front, de economische organi satie en vooral aan de handhaving van het nationale moreel. De tijden, waarin het aan het front betrek kelijk rustig is, zijn wat moeilijker: we heb ben den plicht tot moreelen steun door den mensahen een volledig besef voor de begin selen, welke wij verdedigen, bij te brengen." De liberale afgevaardigd e Sinclair ver klaarde het met Attlee's laatste opmerking eens te zijn. Hij zeide: „Het is ook van zeer veel gewicht, de menschen zooveel mogelijk in te lichten over de oorlogvoering." Hij drong er op aan, dat de verklaringen van Chamberlain zoo gedetailleerd mogelijk zouden zijn en juichte het toe, dat Churchill de volgende week een medeeling over dien oorlog ter zee zou doen. Het verheugde hem, dat de regeering be sloten had ten aanzien van Rusland een politiek van geduldig onderhandelen te voe ren, vooral voor de handelsbetrekking Minister Stanley deelde naar aanleiding van een vraag mede, dat de regeering met de vertegenwoordigers van de Bal'kanstaten besprekingen voert over handhaving en zoo mogelijk uitbreiding van den wederzijdschen handel. Hij zeide nog geen bijzonderheden te kunnen bekend maken. Op een vraag over den handel met de sovjet-unie zeide de minister niets te kunnen toevoegen aan vroegere verklaringen, hoe wel de regeering venbetering van de handels betrekkingen blijft wensahen. Toen men hem vroeg naar de waarde van den goedercnruil, welke kortgeleden tus schen Engeland en Rus'and tot stand is ge komen, antwoordde Stanley, dat de publi catie der maandstatistieken over den handel met de verschillende landen voor den duur n den oorlog gestaakt was. daar derg-elylre iditiingen voor den vijand van nut zou den zijn. Halifax in het Hoogerhuis In het hoogerhuis heeft lord Stanhope een verklaring afgelegd, gelijk aan die van Chamberlain. Met betrekking tot de rede van Molotof zeide lord Snell (labour); „De woorden van Molotof maken het, naar het mij voor komt, nog urgenter, dat wij ons oorlogsdoel nader definieeren en bekendheid geven aan onze opvatting over de hoofdbeginselen van een aanvaardbaren vrede." De rede van Molotof, aldus zeide Samuel, heeft duidelijk aangetoond, dat Duitschland thans letterlijk geïsoleerd is. Het is van groot gewicht, dat Duitschland waarschijnlijk het ve'd geen bondgenooten zal hebben. Tot dusverre heeft de oorlog bewezen, dat bij een strijd tusschen evenwaardige tegen standers de verdediging in het voordeel is, hetgeen een goed teeken is voor de toekom stige beschaving. Dat Duitschland op het oogenblik niets doet, aldus Samuel, wordt misschien hier door verklaard, dat het niet weet, wat te doen, of niet kan doen. Dat is een gunstige omstandigheid, omdat zoo de economische factor zijn volle aandeel zal hebben. Minister Halifax zeide het er mede eens te zijn, dat Engeland of een ander land geen vrede kan aanvaarden, d.e niet eenige oplossing voor het bewape ningsvraagstuk brengt. „Het vertrouwen, dat de tegenwoor dige Duitsche regeering vernield heeft, moet hersteld worden en iik ben van mee ning", zoo zeide Halifax, „dat alleen Duitschland dat kan doen. De tijd kan komen, waarop het moge lijk en gewenscht zal zijn. meer in bijzon derheden de voorwaarden uiteen te zet ten, die beschouwd zullen kunnen wor den als de bekroning van het doel. waar voor wij de wapenen hebben opgeno men. Ons eerste doel is, dat wij hen ver slaan, die door herhaalde schending van de Europeesche orde en bedreiging van de vrijheid ons hebben gedwongen een beroep op de wapenen te doen. Instinctief weten wij, wat wij willen: dat ieder in Europa een fatsoenlijk en ordelijk leven kan leiden en zijn persoon lijkheid kan ontwikkelen". Verder verklaarde de minister: „Wij moeten allen bereid zijn, alle voorstellen te bezien, die de hoop en het verlangen der volken dichter bij de vervulling kun nen brengen. Eén ding staat vast: Wij mogen ons niet aan onze taak onttrekken, vóór wij er van overtuigd zijn, dat wij de voor waarden hebben geschapen, welke naar menschelijke berekening de wereld tegen een herhaling van deze tragedie kunnen behoeden". Halifax zeide tenslotte opzettelijk in algemeene termen te hebben gesproken. Hij verwachtte genoeg te hebben gezegd om de algemeene houding Ier regeering aan te geven. De omvang der Engelsche evacuatie In het lagerhuis heeft ae Engelsche minis ter van gezondheid, Elliot, mededeelingen gedaan ovsr de evacuatie. Hij zeide, dat driekwart millioen kinderen zander hun ouders, 542.000 moeders en jonge kinceren, 12.000 aanstaande moeders en 7.000 anderen geëvacueerd zijn. Al deze vol wassenen en kinderen zijn binnen vier da- gen naar hun nieuwe verblijfplaats gebracht zonder dat zich een enkel ongeluk heeft voorgedaan. De grondslag van het stelsel is inkwar tiering. Verder wordt zoo mogelijk gebruik ge maakt van kampen en leegstaande huizen. De helft der moeders en meïr dan 78 pet der kinderen zijn op hun nieuwe verblijf plaats gebleven. Elliot zeide nog, dat men hier een exodus heeft beleefd, grooter dan die der Joden uit Egypte, een verhuizing van een leger, tien- j maal zoo groot als het Britsche hulpcorps, dat onlangs naar Frankrijk is gezonden. Er is een\j} in de maand de van Het koude, vochtige jaargetijde is weer aan gebroken. de periode die U als lijder aan Rheumatische pijnen tot wanhoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf ma ken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede, om dat er met alle goede zorgen van warme kruiken en (tekens en kussens tóch geen helpen aan is. Rheumatische pijnen moeten van binnen uit bestreden worden 'n bloedzuiverende kuur, d i e kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kruschen Salts. Als ge er vaste gewoonte van maakt, 's morgens het opstaan de kleine beroemde dosis Kru scihen te nemen, zult ge U spoedig een an der mensch voelen. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Uw bloed gaat sneller etroomen en overtollig schadelijk zuur. dat zich anders vastzet in spierweefsels en ge wrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuurli'ke wijze afgevoerd. De Heer C. S. te Noord-Scharwoude schrijft: Ik heb Kruschen Salts een half jaar gebruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug. handen en voeten en kon haast niet meer van <te pijn. Eerst gebruikte ik Kruschen Salts maar ben er toen te gauw mee opgehouden. Maai nu kan ik er niet meer buiten Probeer 't óók met Kruschen. Neem het ge regeld en ge zult spoedig het resultaat aan den lijve ondervinden en IJ een ander mensch voelen, verlost van ongemak en pijn. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. k ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd.. Man chester (Engeland). Opgericht 1756. De omvang der Turksche defensie De militaire medewerker van de „Stam pa" schrijft in een artikel over het Turksche leger, dat de Turksche landmacht bestaat uit zestig regimenten infanterie en zes regi menten bergtroepen, 29 regimenten cava lerie, 34 regimenten artillerie en de *">°- dige hulpdiensten. Men rekent sterk op de hooge kwaliteiten van den Turkschen boerensoldaat, doch deze kwaliteiten tellen ntet tegen een modern uitgerust leger. Turkije beschikt niet over een oorlogs industrie, waardoor het leger in tijd van oorlog geheel afhankelijk is van de groote industrieels mogendheid, waarmede het ver bonden is. De luchtmacht, welke snel groeit, bestand enkele maanden geleden uit slechts drie regimenten en telde 8000 man. De vloot is onvoldqpnde voor de bescher ming van de kusten, in verband met de uit zonderlijke maritiems positie van Turkije. De schrijver verklaart tenslotte, dat de militaire macht van Turkije niet hoog moet worden aangeslagen, doch het kan een kostbare basis vormen voor groote indus trieels mogendheden, waarmede het ver bonden is en die Turkije kunnen -voorzien van datgene, wat het nooiig heeft. Onbekende vliegtuigen boven België Volgens Belga hebben gisteren dria on bekende vliegtuigen boven het grensgebied ten Zuiden van Doornik gevlogen. Zif kwa men van het Oosten en vlogen in westelijke richting. Kort daarop heeft in de omgeving Roubaix het Fransohe luchtdoelgeschut het vuur op de toestellen geopend. In aansluiting hterop berichtte Havas, dat twee Britsche vliegtuigen een tweemotorige Duitsche bommenwerper hebben omlaag ge- Op d"e hierbij afgedrukte kaart van Fin land ziet men (met pijl) het schiereiland Hango, waar de Russen een vlootbasis willen vestigen. De landengte van Karelie bevindt zich ten N.W. van Leningrad, tusschen Finsche Golf cn Ladogomeer. De hier liggenc.e grenslijn zou ten koste van Finland meer naar het noorden moeten worden verlegd, waarvoor Rusland Finland met gebiedsaf- stand in Russisch Karelie zou schadeloos stellen. haalo op Fransch gebied. Het vliegtuig werd nabij Hazebrouck be merkt Het gevecht duurde slechts kort Beid? Britsche vliegtuigen schoten hun mi trailleurs af en de bommenwerper viel neer. Aan boord bevonden zich vier personen. De vlieger werd gedood, een officier werd in oen rug gewond door een kogel en da beide anderen bleven ongedeerd. Zij werden krijgsgevangen genomen. Het toestel had geen enkele bom aan boord Hertzog blijft voor neutraliteit De Zuid-Afrikaanschï ouo-premier Hert zog heeft in antwoord op een vraag in het congres der Vereenigde partij van den Oranje-Vrijstaat verklaard: „Dat Zuid-Afrika producten aan Engeland verkocht, was geen reden om aan Engel&nds zijde in den oorlog te gaan. Handelsverdragen houden niet de verplichting in, dat men oorlog moet voe ren aan de zijde van de andere partij. Duitschland heeft verleden jaar goeoeren tot een waarde van zeven millioen pond uit Zuid-Afrika betrokken. Neen, wij behoorden een houding aan te nemen, als die van Zwit serland: handhaving van onze neutraliteit en verkoop van onze producten aan hen, die ze wilden hebben." De bekende aparte kwaliteit van de MELANGE in GESOLDEERDE Ondernemingsverpak king, biedt U zelfs bij tweeden schenk als zuivere volle Java-Thee nog een zeer smakelijke kop thee. Wacht U echter juist nu voor misbruik van ons merk en let op dat U geen nabootsing verkocht wordt. Imp. v. d. GOALPARA-THEE in Loodverpakking SWEERS HANDEL MIJ. Heerengracht 451 Amsterdam-C Drie Duitsche zeelieden in de Firth of Forth Zij zwalkten zes dagen In een open boot! Drie Duitsche zeelieden, die zes en ©en halven dag in een open reddingboot it.ndge zwalkt hebben, zijn Donderdag in de haven van de Firth of Forth binnengekomen. Men gelooft, dat het leden van de beman ning zijn van een schip, dat aangehouden is voor onderzoek naar contrabande en die naar het vasteland wilden varen. De drie Duitschers waren er in geslaagd onder dekking oer duisternis een redding boot uit te zetten. Zes dagen lang vochten zij met den win! en de zware zeeën. Zij legden honderden kilometers af over de Noordzee, alvorens zij teruggedreven werden tot bij do Schotsche kust, waar zij door treiler werden opgepikt Zij verkeerden in ellendigen toestand en hadden bijna geen provisie meer, Vriendelijke Grieksch- Italiaansche notawisseling Tusschen de Italiaansche en de Grieksche regecring heeft een notawisseling plaats ge had. waarvan Stefani den tekst weet mede te deel en. In de Grieksohe nota wordt de waardee ring tot uitdrukking gebracht voor het te rugtrekken der Italiaansche troepen van de Al-baansch-Grieksche grens en medegedeeld, dat de Grieksche regeering zich gehaast heeft, overeenkomstige maatregelen te men. De Grieksche regeering, aldus de nota, heeft de vaste hoop dat de ontwikkeling der internationale gebeurtenissen binnenkort aan de beide regcc-ringen de gelegenheid zal verschaffen om haar betrekkingen een meer eoncreten vorm te geven, met het oog op een -vruchtbare samenwerking vol vertrou wen op alle gebieden. In haar antwoordnota verklaart ook de Italiaansche regeering te hopen, dat de ont wikkeling van den internationalen toestand in de nabije toekomst in staat zal stellen om aan de Italiaansch-Grieksche betrekkingen een meer eoncreten vorm te geven. GEEN VERDERE HONGAARSCH- ROEMEENSCHE TOENADERING De „Un. Press" verneemt te Londen, dat Hongarije de Roemeensche voorstellen, om een gemeenschappelijke verklaring van non agressie af te leggen, definitief heeft afge wezen. Voor het eerst heeft Roemenië dit voorstel te Boedapest gedaan op 14 September, nadat de troepen van lieide zijden van de grens waren teruggetrokken. De weigering ven Hongarije, die gisteren aam den Roemeenschen gezant te Boedapest werd medegedeeld, wordt in de kringen van Balkan-diplomaten te Londen beschouwd als een bewijs, dat de Duitsohe invloed in Hon garije nog steeds groot is. Het plan om Hongarije bij het nieuw te vonnen Balkanblok te betrekken is tenge volge vam deze beslissing wel van de baan. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kle zen daarom steeds W.L. D. SCHOENEN Activiteit tusschen Blies en Rijn De prestaties der Engelsche luchtmacht Het Fransche legerbericht van giste avond luidt: Activiteit van onze patrouilles gedurei de den dag tusschen Blies en Rijn. In niet-officieele kringen te Londi wordt, volgens het A.N.P., voldoening u gesproken over de activiteit van de Eng sche luchtmacht boven Duitschland, sin het begin van den oorlog. Groote beteekends wordt gehecht aan inlichtingen, welke verkregen zijn over Duitsche vliegvelden geschut, camouflai methoden en andere zaken. In de eenste drie weken werden vj vluchten gemaakt boven verschillende deelten vam Duitschlamd en bijna 20 n 1-ioen strooibiljetten uitgeworpen, Tijd< deze strooibiljetten-aanvallen werd zoo en dan tegenstand ontmoet van Duitst gevechtsvliegtuigen. Het doel dezer vlu ten was niet beperkt tot het uitgooien i strooibiljetten. Voortdurend weirden de andelijke stellingen verkend. Er werd k( bare ondervinding opgedaan met betn king tot. dag- en nachtvluchten boven vijandelijk grondgebied. Zeer onlangs werden zuivere verk ningsvluchten gemaakt. Gedurende twin dezer Engelsche vluchten in de laatste pi maanden was het mogelijk een volle| beeld te krijgen van de geheele Siegfri lijn van de vijandelijke luchtbases en F dere kostbnre militaire en 6trategisi doelen in Noord-West-Duitschiand. De Engelsche luchtstrijdkrachten hebl twee malen boven Berlijn en een aadA/p andere groote Duitsche stedien gevlog Gedurende deze vluchten werden g bommcr uitgestrooid. j VI Bij treffen met vijandelijke vliegtuif werden verscheiden toestellen neergesc ten. De verliezen der Britsche ludhtima zijn, naar bekend is, gering, dooh offici« cijfers zijn niet medegedeeld. In September en October hebben vl tuigen der Engelsche luchtmacht 22, der marine 8 Duitsche vliegtuigen oml. geschoten, de luchtdoelartillerie 1 toes Door andere oorzaken gingen twee vij 'a-C delijke vliegtuigen verloren. De beide laluli 1 ete toestellen zijn de Duitsche bomm earr werpers, die onlangs boven Deensch gel E zijn verongelukt, nadat een aanval op Britsch eskader kruisers was afgeslageren Deze cijfers zijn aan den veiligen kieruc Andere toesteüen hebben beschiadiginn vo< opgeloopen en zijn tot daling godwonjö 0< eer zij de Duitsche vliegbaaes haddenijank reikt. tens ^Mijnhardijr De echte zijn niet rond. Japansche veerboot omgeslagf 23.] Meer dan 80 dooden Gisteren is aan de monding v rivier de Japansche prefectuur Niigata^rK. i veerpont omgeslagen waarbij meer dan ve opvarenden zijn verdronken. é's ir Niettegen6taanoe alle pogingen is meiwezi slechts in geslaagd het stoffelijk ovar van 29 personen te bergen. :evin jyksti LEGERPREDIKANTEN IN NED.-INDf zij BATAVIA, 3 Nov. Pater H. M. A. hout te Ma-lang is buiten bezwaar vanl lande benoemd tot leger-aaLmoezenier, zopsteri het aantal leger-aalmoezeniers in Ned.-lptate thans tot drie is uitgebreid. In verband hiermede kan nog wordenl toej meld, dat ook het aantal legerpredikaje vaj zal worden uitgebreid. De uitbreidingl wei zoodanig worden geregeld, dat naast de 1erwij hiuidige functionarissen te Bandoeng en >rme( lang, nog twee legerpredikanten zullen juffeu den benoemd, die een lageren rang zi(tje hebben, met als standplaats Magelangnri»_ Weltevreden. Overigens maakt deze kwestie nog _QV£ mt van overwepinir nit. mpt 1 etrc DE NIMMER OVERTROFFEN rADDA' CH0C0LAAD V#^IVIVW RIES1E TROMMELS f 1.50 DOOSJES 75 - 45 - 25 (38 Gij-s probeerde te sussen toen hij thuis kwam, hij vond het al mooi, dat de dominee hun huisje niet was voorbij gegaan, nu hij op den Elzenberm was gekomen. En was het nu'et de taak van den dominee te waarschuwen en te .vermanen? De een kon dat beter dan de ander. Stijn zag duidelijker de verandering en Gijs' houding. 't Steeds buigen voor elke nieuwe moeilijkheid en het be rusten. Toch was in haar nog niet die gelatenheid gekomen want scherp zei ze: „Zou tie bij Li-nderte ook zoo gesproken hebben. Det motte mer is vraoge." De scheur was niet geheeld. De verhouding tusschen Leen en Tineke, hoe kort van d-uur ze was geweest, was oorzaak van een langzame verwijdering tusschen gezin van boer en arbeider. Dat merkten beiden. En nu met de dmikte en de feestelijkheden van Liens bruiloft bleek het duidelijker, dat zij buiten veel gebeuren werden gehouden, waaraan ze vroeger deel zouden hebben gehad. Ze waren gaan feliciteeren en Stijn had een mooie ouderwetsche stoof met koperbeslag als huwelijkscadeau meegebracht. Lien had altijd het oude meubeltje bewon derd en lang geleden had Stijn al eens gezegd: „Es ge det ding zoo mooi veindt dan is 't vur jou es ge trouwt. Nu loste ze haar belofte in maar onder andere om standigheden dan ze het gedacht had. Lien was verrast met de stoof en het kreeg een eere plaats tusschen de vele geschenken, maar Stijn was eenigszins gekwetst toen Lijntje zei, dat ze het eigenlijk niet hadden moeten doen. „Oew èège keinder zullen er laoter misschien zelf zin in hebben." Maar Lindert nam de stoof in zijn handen en bestudeer de de contractie en het beslag. „Lien", zei hij, „es zoo oew huisraod allemaol in me- kaore zat, dan konnen oew aachterklèènkeinder er nog mee pronke in het jaor tweeduzend en zeuven." Hij kwam naast Gijs ritten, die onwennig zijn glas wijn in de hand hield. „Zet mer efkes nieer" zei hij. En zonder inleiding vroeg hij, zidh eenigszins van het gezelschap afwendend: „Hedde nog iets van Aorte geheurd?" „Neje, mer Tinus vertelde, det de schuit nou mee grint Noord-Holland im was." Dit was de eerste maal, dat de boer weer van zijn belang stelling voor den afgedwaalde liet blijken. „Luster is Gijs. Es Lien trouwt 'n Donderdag verwacht ik veul volk mee gerij. Ik laot aon jou over waor de pèèrd motte blijve, det zuukte zelf mer uit." Stijn maakte een beweging van opstaan. Het gezelschap beviel haar niet, want ze had gemerkt, dat enkele bezoe kers aan Lijntje vroegen wie „det mens" was en het ant: woord: „Det is Stijn, hier van Gijsse, ge wit wel, die is al zoo lang errebaaier bij oons es wij hier zijn," ontlokte aan de vraagster een veelbeteekenend „Oo". Wat hield dat in? Stijn was argwanend genoeg gewor den om te denken dat het beteekende, dat is de moeder van dien Aart dan, en van Tineke. Ze wilde weg, maar Lindert hield Gijs aan de praat. Tusschen het manvolk zat hij, allemaal meer dan hij wat stand betrof. Notabelen uit de omgeving, boeren en an deren. Hij was de eenige arbeider. En merkten ze wel, hoe de boer omging met hem, 't was Gijs vóór en Gijs na. Als er over het werk gesproken werd moest Gijs zijn oordeel ten beste geven. Toen iemand vroeg hoe 't ging met die nieuwe tarwe, die Lindert voor 't eerst had uitgezaaid, zei de boer: „Vraag 't mer aon Gijsse, die zal 't oe wel vertelle." Gijs deed een omstandig verslag. Een der bezoekers merkte lachend op: „Wie is hieir fei telijk de baos en wie de knecht?" Lindert redde de situatie met z'n gewone gemakk^^ heid. „Kek, det zit zoo Van Zeuvenhuize, iederen Vrij F. Het aovend mee volle maon, gaon we vur 't bakhuis staon,'c£>n,te de Noordekaant en wie dan 't ieerste het manneke neus ziet snutte, die is 't um". Een homerische boeren lach daverde door de hofkgtje en Lien kwam de glazen nog eens vullen. ^ei Stijn had geen kans om weg te raken, want op haa/j^ baar lachte Gijs dom terug. Stijntje, met een helder schortje voor, bediende mei haar tenger figuurtje was naast de gezette Bertha eed gernds voor de laatste, toen ze van een meisje de op kin-g hoorde, dat de ander net een stadskind was, een tje bleek en zoo kalm in haar doen. Gijs werd vroolijk na zijn derde glas en de sigan tipte hij net naast de bak. In een oogenblik. dat niei| tot hem sprak en hij z'n glas werktuiglijk weer i merkte hij, dat het leeg was. Hij lachte verlegen ei neerzettend zag hij. dat een jonge boer een ander stootte om hem opmerkzaam te maken op wat Gijs dee||f|ll Met fonkelende oogen keek hij den ander aan en|p&* hem toe: ,,'t Is gin weduwvrouw, hur." Een gloeiend rood vloeide op het gezicht van den® gesprokene. Iemand grinnikte. Waar moest het heen? {jWjDrdt uervcj

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2