STEUN AAN HET NOODKABINET 1.0): Distributie geen overheidsliefhebberij 39 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 TWEEDE KAMER De dag der replieken De rede van Dr Colijn i het Centralen Convent De heffing van opcenten op de Gemeentefonds- belasting Jg litspraak. dat replieken in den regel 1 weinig nieuws plegen te brengen, is ook dit- iaal weer bevestigd. Diep zullen we er daarom niet op ingaan. Hoofdzaak ie, dat alle partijen, met uir- :ondcring van de extremistisch georiëntecr- jjlde, aan liet extra-parlementaire noodkabinet hun steun toezegden. Het zal naar zijn j£'aden worden beoordeeld en die daden zul- |len weer getoetst worden aan eigen begin- |selen. parlementair kabinet? De heer Joekes bleek intusschen van li tlopvatting, dat het Kabinet zich gezien VL'den in het 'parlement ontvangen steun gerust als parlementair kan beschouwen. Hij zag in dien 6teun de meest kenmerken de eigenschap van een parlementair Kabi- Deze stelling zal echter de Minister- ■^iPresident niet zonder meer onderschrijven ieeF»en velen zullen het daarin met hem eens mefln11, stoot ^ie€r ^oekes ze^t' sck'int on9 na iverwant aan de opvatting, üie in een minis- j Jterie ziet de exponent van een Kamermeer- Slerheid, eigenlijk de mandataris er van. Deze misvatting is niet zonder gevaar, imdat zij het onderscheid tusschen Regee- Kabinet en Volksvertegenwoordiging jvervlakt, zoo niet bederft. De onderschei- eigen verantwoordelijkheden en taak worden dan uit het oog verloren, gelijk lan- in tijd in verschillende landen het geval geweest tot schade van de gezonde dem> iratisohe begrippen. We zijn in ons land in Ie laatste jaren van die verkeerde qpvat- ;ing verwijd'erd geraakt. Tooh vreezen we» at zij in de laatste maanden weer parten leeft gespeeld. lichter het financieel beleid |ran 't Kabinet te scharen. Hij sprak tevens erkentelijkheid uit voor enkele toezeg gingen. Tegenover Dr Deckers handhaafde hij op 9.i. goede gronden, dat |le imisgreep-motie strijd was met onze Nederlandsdhe parie- lentaire zeden en gebruiken èn in onze istorie vrijwel ongekend. Dr Bierema bleek het later daarmee hij wilde ook niet, dat zijn fractie ;eacht werd! in het Kabinet vertegenwoor igd te zijn. Het excuus van Dr Deckers, wien het dicium van den heer De Geer erg dwars t, dat er geen ander middel was om het kabinet-Colijn weg te krijgen, is niet ieer dan een uitvlucht. We zeggen dit, ook onze bewondering voor het Kabinet linimaal. Het ware beter nooit geboren. Dat het conflict iri het 4e Kabinet-Colijn ai zijn ontstaan door verschil van meening ■er de werkloosheidspolitiek, is in 't licht feiten en historie niet te handhaven, lat moet de heer Deckers weten. Het at- •eden van Minister de Wilde hield slechts ijdelings verband met de werkloosbeids- ^-«Molitiek, in zooverre er naar wij meenen weten met betrekking tot een aange- pjR-gen punt een ernstige negatie was van de ^iai^^chten van den Minister van Financiën. De irn van de botsing was gelegen in de lime uitgavenpolitiok, welke door een min- erheid in het Kabinet werd voorgestaan, relke zij onder Dr Colijn niet wilde prijs even. Later onder Minister De Geer is deze c ,:.E.P. afgezworen met opoffering tevens 'jjj.' gn twee ministerszetels. 3211 licht van deze feiten hechten we 12:61311 waarde aan de uitspraak, dat de latholieken „in beginsel" bereid waren tot lede werking met Dr Colijn, desnoods in een iabinet op de meest breede basis, mits het rogram hun aanstond. Zat he>t wel in diens rogram, dat minstens zoo goed -was als dat l|C|an den heer De Geer en waarbij den R.K rie ministersplaatsen werden aangeboden0 Niets dan formalisme zien we ook in de ^rklaring, dat „de Katholieke fractie" Iets gedaan eeft om aan een tweede opdracht aan een atholiek te ontkomen. Dat zal wel waar jn. Want „de Katholieke fractie" was in jkeren zin niet in het geding. Het is zelfs egde*t mogelijk, dat b.v. dr Deckers heeft ge kend op of met de mogelijkheid! van een 4dracht, zoo niet dadelijk, dan toch in een jrder stadium van de crisis. Daar gaat het :hter niet om. Wie de Katholieke pers las, j md eenstemmig de verwijzing naar een lationaal Kabinet" met De Geer als forma er inUr, Het was Het Huisgezin, dat op 11 j was en die zijn daden gaarne zou steunen, Augustus j.l. het logiseh-consekwenle be- de jongste rede van Dr Colijn niet gelukkig toogde van het advies der Katholieken tot I vond, vermeldm we volledigheidshalve, de opdracht aan den heer De Geer. De heer Joekes ton slotte trok er nog de' Eenmaal zoover gegaan, waren ze ook aan conclusie uit, dat de oude scheidslijn hem overgeleverd. Om begrijpelijke redenen vulde men liever niet zelf aan bod komen. Maar dat niet alleen. We meenen ons niet te vergissen, wanneer we zeggen, dat van zeer invloed rijke Katholieke zijde het noodige is gedaan om anderen te overtuigen van het onwen- sehelijke, dat van Katholieke zijde het ini tiatief zou uitgaan voor een poging tot __o Roomseh-roode samenwerking, hetzij deze Daarom slechts een enkele greep er uit. poging zou slagen dan wel mislukken. Hot odium daarvoor kon beter elders vallen en dat is ook gebeurd. Er waren er, die zich herinnerden een uil- spraak als van „De Tijd1" van April 1937: „Van de S.D.A.P. zijn de Katholieken door een onoverkomelijkheid van beginselen als door een afgrond gescheiden". En eenigen tijd later schreef een soc -dem. blad over het juist gevormde rechtsche Kabinet en streek daarbij over de vier Katholieke ministei het volgendp vonnis: het vierspa RommeWeiterSteenberghe bourgeois-stel ware moeilijk te vinden ge weest. Om te staven, dat Dr Colijn ernstig ge poogd heeft met de soc.-dem. tot overeen stemming te komen zij het misschien meer in negatieven dan in positieven zin citperde de heer Deckers uit aanteeke- ningon omtrent de bekende conferentie met d'e zes fractievoorzitters. De Minister- President laakte later deze methode, hoewel hij de mededeeling zakelijk kon be vestigen. Het feit zelf wordt echter niet ontkend. Maar daarnaast is het evenzeer een feil, dat de politiek der soc. ctem. reeds lang princi pieel en practisch botste op die van den heer Colijn. Dat te onderzoeken en everatu- bruilcbaar is gebleken. Misschien heeft hij tijdelijk gelijk, waarmee niet gezegd is, oat die schaidslijn onjuist Een deel van sommiger repliek was ge wijd aam economische en financieels onder- rpen. Deze komen echter later nog terug, arom slechts een enkele greep er uit. De heer Drees, die in het voorbijgaan de opmerking plaatste, dat de minister het opnemen der soc. dem. in zijn kabinet rnear verontschuldigd dan verdedigd had, kwam nog eens terug op de leerlingenschaal Hij meende, dat er slechts 9 ton mee ge moeid is. De lie?r Ti l anus vatte de kwestie van Goseling ?en andere zijde aan. We geven thans, zoo betoogde hij, door de ruime toepassing van art. 56, tweede lid der L. O.-wet al 2% mil- lioen uit. Is het niet fraaier de learlfngen- schaal van 1923 te herstellen? De heer Joe kes wilde zooiets ook wel. De Minister merkt! op, dat meer dan de helft vaai het genoemde bedrag voort vloeit uit de normale toepassing van art, 56. De meerkosten zijn te groot en daarom is het beter op dit punt geen illusies te koesteren of te wekken. De vingerwijzing was duidelijk en zal wel begrepen worden. We leiden dit ook af uit de rede van den heer T e u 1 i n g s, die thans erkenae, dat er een tekort moet worden' gesaneerd. Dat is al veel. Want dat tekort Het was nog te vroeg op den middag om het werk te onderbreken en dus werd aan de orde gestald het ontwerp tot 15 over het belastingjaar 1 Mei 193930 April 1940 en 45 over het belastingjaar 19401941. De geraamde volle opbrangst is 30 millioen. Deze tijdelijke maatregel was noodig nu het belastingontwerp-de Wilde, was inge trokken en ce daaruit verwachte 50 millioen onontbeerlijk zijn om de uitgaven op dan gewonen dienst te dekken. Afwijzend stonden alleen de heeren Rost van Tonningen, die een algemeen fi nancieringsplan eischte, en Eff-andi, die vasthield aan een heffing ineens. De Kamer bleek overigens bereid het om werp te aanvaarden, hoewel niemand er groote bewondering voor had. Algemeen was men van oordeel, dat da ie belasting eigenlijk de gemeentelijke In komstenbelasting met haar klassen-indee ling en matige progressie, niet geëigend was om er een rijksbelasting op te enten. In dezen geest sprak al dadelijk de heer Ter Laan, wien het aan het hart ging, dat de „goudvinkemnesten" teveel worden ontzien. Beter ware het geweest d'e Inkom stenbelasting met haar scherpere progres sie te verhoogen. De heer Bijisma (v.d) deelde deze be zwaren, die echter door den heer Bierema (Lib.) overdreven werden geacht. Deed de heer v. Kempen (Lib.) een goed woord voor hen, die wegens in Indië ver kregen en reeds daar belaste inkomsten dreigen dubbel belast te worden, de heer T e u 1 i n g s was van meening. dat verhoo ging van den druk der Inkomstenbelasting tot bedenkelijke, hu. vering wekkende conse- kwenti.es zou leiden. Hij wenschte echter correctie van het voorgestelde in verband met de klassenindeeling. In die richting gingen ook de bezwaren van de anti-rev. fractie, bij monde van den heer Wagenaar. Deze merkte op, dat het in 1936 de heer De Geer was, die tegen een soortgelijke vermenging van verschillende belastingbronnen bezwaar maakte. Hij wilc-e toen niet, dat de Benzinobelasling, dienen de voor de gewone middelen, gebruikt werd om het Verkeersfonds aan meer inkomsten te helpen ter vervanging van de aanvanke lijk voorgestelde tolgeldheffing. Aan dat be zwaar is toen tegemoet gekomen. Omdat het een tijdelijken maatregel geldt zal in het opcenten-voorstel worden berus'. Echter zal moeten worden gezorgd, dat niet de eerie inwoner meer betaalt dan een andere, omdat hij in een andere gemeente woont. Men zou bv. contribuabelen kunnen aanslaan naar dezelfde klasse; men zou ook een naar klasse gefixeerd verschil voor de 2e en 3e klas kunnen aftrekken. Minister D^e Geer bleek thans d'e bezwa ren tegen zijn noodmaatregel te erkennen. Het denkbeeld van den heer Wagenaar leek hem niet onjuist. Bereids was in voorbe reiding een wijziging om het klassificatie- verschil te corrigeeren door progressie in de ojreenten. Het idee van den heer Teulings om er een voudig een paar bovenop te zetten, werd on uitvoerbaar genoemd. De Minister onderbrak zijn rede om haar hedenmiddag te vervolgen, als zijn wijzi ging aan de Kamer bekend zal zijn. Radiorede van Minister Steenberghe Waarom tot suikerdistri butie werd besloten Rechtvaardige verdeeling van de voorraden eel te kunnen constateeren in het rapport, dat over de zeer ruime opdracht tot kabinets vorming aan H.M. de Koningin moest wor den uitgebracht, was noodig. De uitkomst heeft bewezen dat de zienswijze juist was, dat met deze groep geen land te bezeilen zou zijn, voegde de heer Schouten hieraan toe. En zou Dr Colijn van meening zijn ge weest, dat een andere uitkomst mogelijk was, dan verschilt zijn inzicht van. het mijne. Ik zie in hun opnemen in een kabinet een verzwakking, zulks op grond van hun be ginselen eai verleden. In casu waren zij zooals Dr Nolens op 27 Maart 1926 zei de van hen, die een crisis hadden uitgelokt over het gezantschap bij het Vaticaan „negatief onder ling verbonden" met anderen; de motie van 27 Juli leverde daarvoor bet bewijs. We nemen nu van de kabinetsformatie afscheid. Slechts maken we nog melding van de ernstige teleurstelling, waaraan de heer Deckers uiting gaf. Zij betrof de rede van Dr Colijn ln het Centralen Convent van 27 October jl. Daarin werd een zeker anti-papisme beluistert», dat werd bestreden met een citaat uit de Deputatenrede van Dr Kuyper in 1901. Die indruk lijkt ons onjuist als het beroep in dit verbi op bedoelde Deputatenrede. Met genoegen vernamen we intusschen de verklaring, dat de Katholieken geen ran- cuneuse politiek willen; zij wensclien vriend schappelijke samenwerking met da anti-rev, Dat zeide Dr Colijn ook en alle anti-rev. zul len het willen zeggen. Die samenwerking moet echter mogelijk gemaakt worden var beide zijden. Dat de heer Til an us, wiens vertrou wen in het beleid van het kabinet versterkt ln een der straten van Den Haag heeft de Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer een mand doen plaatsen waarin gelezen tijdschriften en boek werken voor de militairen gedepo neerd kunnen worden. Les in het bedienen van de loketter, in de school voor opleiding van nieuw spoorwegpersoneel, die te Utrecht is opgericht. groeit en dus zal er voor nieuwe uitgaven geen ruimte zijn, indien woorden door daden wil bevestigen. Wat de N.S.B. doet Het gevecht tusschen soc. dem., commu nisten en N.S.B.-ers bracht geen nieuwe ge zichtspunten. Wel schuilt er iets vermake lijks in als da totalitairen opkomen voor recht en vrijheid en een niet al te voorzich tig optreden van den heer Kupers in het LVV. te Parijs internationaal is echter de beteakenis en invloed van deze socialis tische internationale gering aan critiek onderwerpen. - Te hunnen laste de Minister gaf enkele treffends citaten staan veel erger dingen. B.v. als ze in hun bladen schrijven in het parlement gedraagt zich de heer Ge Marchant et d'Ansemibourg netjes! dat de wereld niat zal gelooven aan de oprechte neutraliteitspolitiek der Regeering. Op deze wijze wordt de goede trouw der Regeering verdacht gemaakt. Dat zou ge vaarlijk kunnen zijn, indien aan het optre den van dia zijde eenige waarde zou worden toegekend. Minister de Geer liet het debat met den heer Schouten verder rusten. Hij beperkts zich tot de opmerking, dat hij reeds in 1933 den „godsvrede" wilde op grond van den moeilijken binnenlandschen toestand. Omtrent het opnemen der zich politiek ge beterd hebbende soc. dem. handhaafde hij zijn visie. In levansverbetering ziet hij geen beginselloosheid. Den heer de Visser ontlokte dit de opmerking, dat door de soc. dem. het oude beginsel van het socialisms met voeten getreden was. Een misverstand werd nog even weggenomen. In de stukken wordt in verschillend verband tweemaal ge sproken van 80 90.000 werkloozen, die men aan het werk hoopt te zetten. Dit zijn echter beide malen dezelfde men- schen, verduidelijkte Minister de Geer. En we voegen er aan toe: het zijn dezelfden, waarvan minister Romme indertijd gewag maakte, toen hij zeer ontijdig en zonder grond het cijfer 100.000 losliet. Van die 80 a 90.000 werken er echter reeds 60 k 70.000. „Werk voor allen" is het dus nog niet als minister v. d. Tempel met zijn werkloosheids bestrijding voortgaat in de lijn van het ka binet-Colijn, dat het werkloosheidscijfer met ongeveer 100.000 wist te doen aaien tot een sinds jaren ongekend laag percentage. Ten slotte werd de heer Zandt nog ëens onderhanden genomen. Met zijn teksten Ps 14 was geciteerd kan deze niet meer strijden tegen volkszonden. Zijn geest schijnt te vertoeven in een soort fatalistische lijoe- lijkheid, die alleen duurzaam heil verwacht van den sterken, dwingenden aim der over heid. De eeuwen door is zij daartoe echter onmachtig gebleken. Dat was zoo onder oud-Israël en ook onze eigen historie geeft •van getuigenis. Verworpen moties De beide moties van d?n heer de Visser zijn aan het eind van het debat verwor pen. Twee communisten en twee N.S.B.-ers waren voor de automatische to?slagmotie en qe heffing ineens. Gisteravond heeft de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, een radiorede gehou den over „Distributie van 'evensmidde- len". In deze rede heeft de minister o.a. ge zegd, dat nimmer tot distributie zal wor den overgegaan, zonder dat zeer goede gronden hiervoor aanwezig zijn. Men meene niet, aldus de Minister, dat distri butie een soort overheidsliefhebberij is. Het is noch direct gebrek, noch overdre ven bemoei- of ordeningszucht van de overheid, maar alleen verantwoordelijk heidsbesef, dat in bepaalde gevallen tot distributie doet besluiten. Uitvoerig heeft de Minister in zijn rede uiteengezel, waarom tot distributie van levensmiddelen wordt overgegaan en hoe de distributie eigenlijk werkt. Gelukkig is op het oogenblik de toestand nog wel zoo, aldus Minister Steenberghe, dat voor geen enkel artikel werkelijke schaarschte ons dwingt te rantsocneeren. Toch kan de situ atie ons op een oogenblik tot distributie noodzaken. Dat is b.v. gebleken bij de sui ker. De vorige maand liep de oude oogst op het eind. De regeering had groote partijen suiker aangekocht, die niet tijdig aankwa men doordat het scheepvaartverkeer tenge volge van liet uitbreken van den oorlog ernstig werd opgehouden. De suikerfabrie ken waren daardoor genoodzaakt geduren- dè zeer korten tijd van den gewonen omzet af te leveren. Had het publiek zich toen vrijwillig wat in zijn consumptie beperkt, dan waren maatregelen misschien overbodig geweest. Maar het tegendeel gebeurde. Een deel van het publiek ging in plaats van zich te be perken tot extra-aankoopen over, waardoor anderen weinig of in het geheel geen su'- ker meer konden krijgen. Toen werd beslo-1 ten, terwille van een rechtvaardige verdee- De brand in de mijn „Laura" te Eygelshoven. Met zandzakken werden de gan gen naar den brandhaard af- ling, de suiker gelijkelijk onder het publiek gesloten en te distribueeren. trachtte men het vuur te verstik ken. Minister Steenberghe „Kleine ergernissen" De Minister ging hierna in op enkele bijzondere schakeeringen, die de distribu tie ingewikkeld maken om vervolgens op te merken, dat uiteraard klachten niet voor komen konden worden bij een regeling, waarbij 8.500.000 Nederlanders zijn betrok ken. Het moet mij echter van het hart, aldus de Minister, dat vele inwoners van ons, in vergelijking met andere landen toch nog zoo gelukkige vaderland, wel erg vlug van hun ontstemming blijk geven, wanneer niet alles precies zoo gaat als zijzelf dit het bes te achten. Wij moeten toch wel oppassen, dat kleine ergernissen niet dadelijk omge zet worden in een veroordeeling van al wat er gebeurt. Reeds bij een gering ongemak neemt men zoo spoedig aan, dat het ge- heele systeem niet. deugt en dat die ambte naren in Den Haag blijkbaar geen verstand hebben van de eischen van het economi sche leven De taak van de overheid is vanzelfspre kend onvermijdelijke nadeelen zoo gering mogelijk te doen zijn. En ik meen, dat bij ROFFELRIJMEN NIEUW LICHT Zoo is het Nieuwe Testament Dan van de pers gekomen En heeft ons critisch keurend volk Er kennis van genomen. Het was een waagstuk des geloofs Dit deel van 't Woord des Heeren In taal en stijl van deze tijd Aan 't volk te presenteeren. Het was een werk. dat in Gods kracht Móést worden ondernomen Opdat Gods Woord in zuiver licht Tot Neerlands volk zou komen. Wanneer we zoo dit heerlijk werk Beschouwen en doorlezen. Dan wint het onze dankbaarheid Van onze zorg en vreeze; Dan missen we, in het begin. Soms welbekende klanken. Maar vinden stof in overvloed Om onzen God te danken. Dan merken we, hoe klakkeloos Wij vaak een wóórd aanvaardden. Dat iedereen op zijn manier Verwerkte of „verklaarde". Dan voelen we het groot gevaar Daar telkens in te falen, Dan zien we veel verdonkerd goud ln niéuwe luister stralen. God moge aan dit kostlijk werk Zijn rijke zegen geven. Opdat ons volk steeds dichter bij Gods Heilig Woord ga leven. (Nadruk verboden.) LEO LENi BONTE PARADE door LEO LENS Een greep gevarieerde roffels, geknipt om voor te dragen. 132 pagina's, in fijn gedr. omslag 1 25 Iedereen kent de roffels van Leo Lens, die sprankelend van geest zijn of vol van innige teerheid. Velen die het „voordragen" van roffelrijmen betrachten, vinden in dit boek een uitgebreide schat Deze bundel is vooral geschikt voor de bibliotheek van Jeugd- vereenigingen. de genomen distributiemaatregelen daar voor inderdaad gezorgd is. Teneinde intusschen een nog nauwer con tact met het publiek en het bedrijfsleven te verkrijgen wordt te dezer dagen een een-, trale levensmiddelenraad geïnstalleerd, waarin o.m. vertegenwoordigers van consu menten-, middenstands- en arbeidersorga nisaties zullen zitting nemen. In het slot van zijn rede deed de Minister een beroep op aller medewerking. Daarbij verzocht hij vooral winkeliers en handelaars toch duidelijk en goed leesbaar gegevens to verstrekken. Bij de veelheid van opgaven, waarmede het departement te maken heeft, leiden onduidelijkheden tot vertraging en misverstand. Laten regeering en volk niet tegen elkaar, maar mèt elkaar de moeilijkheden die wij thans ondervinden en die nog zoo veel erger konden zijn, trachten te boven te komen. Ruwe schrale huid PUROL: Hiertoe was te meer aanleiding omdat de ervaring van den vorigen mobilisatietijd ge leerd heeft, dat men met de distributie beter te vroeg dan te laat kan zijn. Een ander motief voor distributie kan zijn, dat het, hoewel er van een bepaald artikel genoeg is, wenschelijk kan zijn vooraf te bepalen, welk deel voor de consumptie en welk deel voor andere doeleinden (b.v. export of in- dustrieele verwerking) bestemd mag wor den. De distributie in de practijk Vervolgens gaf Minister Steenberghe een overzicht van de organisatie der distribu tie en de richtlijnen, waarlangs wordt ge werkt, Als voorbeeld werd genomen de sui kerdistributie. Voor welke enorme getallen men bij de organisatie komt te staan blijkt uit het feit dat 87000 kruideniers de en quêteformulieren invulden. Dit cijfer is daarom zoo interessant, omdat tot nu tóe steeds aangenomen was, dat het totale aan tal kruideniers in Nederland 40 50 dui zend bedroeg. Van deze 87.000 waren er ech ter niet minder dan 20.000, die nog geen 10 kg kruidenierswaren per week omzetten. Van de overblijvende 67.000 waren er ruim 50.000 die een omzet hadden van meer dan 5 kg suiker per week. Bij den aanvang van de distributie moest I nu worden gezorgd, dat het publiek op het oogenblik dat de distributie begon, zeker kon zijn, dat er bij den winkelier suiker Om dit te bereiken werden de winkels flinke voorraden suiker voorzien en tegelijkertijd de verkoop 4 dagen stopgezet, was inderdaad een onplezierige maat- 1, maar niet te vermijden Het was jammer dat niet voorkomen kon worden, dat onder deze dagen juist een Zaterdag viel, de dag waarop velen hun inkoopen doen. Zooveel mogelijk zal in de toekomst hiermede rekening worden gehouden. SPOORWEGSCHOOL GEOPEND Studie in en buiten de klas UTRiECHT, 2 November. Hier ter stede is geopend de school voor opleiding tot klerk bij den Dienst van Vervoer der Nederland- sche Spoorwegen. De school is gevestigd in het eerste administratiegebouw der Spoorwe gen aan de Moreelselaan. Zooals bekend had den de verschillende organisaties cursussen. Men kwam echter tot de opvatting dat er een centrale cursus-commissie moest komen en deze is inderdaad gevormd. Zitting hebben hierin drie leden van de directie der Ned. Spoorwegen en drie van den Personeelsraad. Het is niet de bedoeling dat door de opening van deze school aan het opleidingssysteem verandering wordt toegebracht. Het systeem blijft bestaan, alleen de eischen en de school zijn anders. Er zijn dertig leerlingen. De cursus voor het eerste jaar duurt tot 15 Mei, die van het tweede jaar duurt van 1 Oct. tot 15 Mei en de derde cursus van 1 Oct. tot 1 Mei. In totaal dus een cursus van drie jaar, In deze jaren worden theorie en praktijk behandeld. De leerlingen behoeven niet drie jaar achter een op een schoolbank te zitten dooh gaan zich ook bekwamen ..buiten de deur". Zoo zal er.in de zomermaanden naar een plaats- kaartenk^ntoor worden gegaan, het tweede jaar wordt er bewerkt in een Goederenkan toor en het de'-de jaar in den buitendienst. Er zullen gedurende den cursus verschil lende excursies gehouden worden naaT em placementen, loodsen, werkplaatsen, kanto ren enz. Alle leerlingen zullen ook practisch op een station geoefend worden alvorens in dienst te worden gesteld. De inspecteur van Vervoer, ir. W. F. H. T§an Rijckevorsel, heeft ons van de school een en ander verteld en de leslokalen vier in tótaal laten zien. Het is een buitengewoon mooi instituut. Voor toekomstige klerken en commiezen heeft de commissie gemeend te moeten putten uit die categorie jongeman nen die in het bezit zijn van eindexamen H.B.S. of gymnasium. Vroeger was de eisoh: driejarige H.B.S. Dat brengt mede, dat jonge leerlingen al op verantwoordelijke posten geplaatst kunnen worden. Zoowel voor de leerlingen als voor de Spoorwegen zelf kan deze school een groot succes worden. In tijd van vacanties gaan de leerlingen naar de lijnen, zoodat dan ook een betere verlofregeling voor het personeel mogelijk is. De leerlingen hebben geen verband met de maatschappij der Ned. Spoorwegen, doch het examen Stationsdienst wordt geacht te zijn afgelegd wanneer de leerling den gehee'.en driejarige oursus heeft doorloopen. Het is de bedoeling om voortaan voor bureaubedienden den eisoh te stellen die vroeger gesteM werd voor opleiding tot commies, dus M.U.L.O. of 3-jarige H.B.S. voor het lager administratie- personeel. De opening van de school betee- kent dus een verandering, die zich ook doet gelden voor het administratief personeel. Zooals gezegd werd de school geooend met dertig leerlingen. Na het derde cursusjaar zullen er dus negentig leerlingen ziin. De leerlingen ontvangen een zakgeld. De les'o- k^ien zh'n naaT de eischen d^s tiidr Van deze speciale opleiding tot klerk of (later) tot commies wordt meer resultaat verwacht dan bij vroeger bestaande cursus sen van de organisaties. De school is zonder ceremonieel in gebruik genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5