MAANDAG 30 OCTOBER 1939 EERSTE BI .At) „Italië sterker en vastberadener dan ooit" Zeventiende verjaardag van fascistisch regiem gevierd Naar aanleiding van de viering van het 17-jarige bestaan van het fascistische regime is voor het Palazzo Venezia te Rome een betooging gehouden door een geweldige menigte, die met groot enthou siasme om Mussolini riep. Toen deze op het balkon verschenen was, zei hij het volgende: „Op den ver jaardag van de revolutie der zwarthem- den staan wij van de Alpen tot den Indi- schen Oceaan, compacter, sterker en vastberadener dein ooit. Heden ten dage, evenals vroeger, cischt het fascisme voor zichzelf slechts één voorrecht op: bij elke gebeurtenis te bouwen en te marcheeren met en voor het volk". Mussolini heeft vervolgens het nieuwe ge bouw van den Senaat ingewijd. De voorzitter, Suardo, zeide in een rede, 'dat de Senaat de waarlijk Rameinsche rust bewonderde, waarmede de Duce in deze be wogen tijden lie-t lot van Italië leidt De Senaat, aldus Suardo, onthoudt zich bij zijn arbeid van onwaardige en vruchtelooze cri- tiek en volgt de traditioneele geboden van trouwe toewijding aan vaderland en koning. Hij wacht de bevelen van den Duce af, om deze uit te voeren. In een kort antwoord herinnerde Mussolini den gedurende 17 jaren van fascisme geleverden gemeenschappelijken arbeid, die ook in de toekomst zou voortgezet worden, om een steeds groot ere macht van het va derland te bereiken. In den loop van den middag wijdde de Duce nog vele andere nieuwe gebouw-en en straten in, o.a. de „Via Imperiale", die het centrum van Rome met het terrein der we rel dt cntoonstel 1 ilig van 1942 en met de zee verbindt. Vervolgens begaf Mussolini rich naar het Capitool, waar hij de plechtige overhandiging van het tweede deel van het nieuwe burgerlijke wetboek door den minis ter van Justitie, Grandi, aan den gouverneur .van Rome bijwoonde» Gelijk in Rome werden ook in alle steden 'en dorpen van het Italiaansche imperium op den historischen 2Ssten October de gedu rende het afgeloopen fascistische jaar vol tooide bouwwerken feestelijk ingewijd. In het geheel waren dat ditmaal niet minder dan 1500 bouwwerken, die meer dan 900 millioen lire gekost hebben en waaraan 16 milüoen werkdagen besteed rijn. Mussolini wijdt nieuwe stad in Ini het gebied, waar eeuwenlang de Pon lij nsche moerassen lagen, heeft Mussolini gisteren bij gelegenheid van de fascistische jaarwisseling, de vijfde en laatste stad van dit gebied, Pomeria, ingewijd. Zelf heeft de Duce op een der akkers, die aan de gezinnen van oudstrijders ter be schikking zijn gesteld, het eerste zaad uitge strooid. Toegejuicht door de bevolking van de nieuwe stad, hield Mussolini tot de boe ren de volgend toespraak: „Het achttiende jaar van de fascistische itijdrekening kon niet onder gunstiger aus piciën beginnen. Het begint met de inwij ding van Pomezia, de vijfde gemeente van idem Pontijnschen akker, de jongste gemeen te van Italië. De strijd tegen de doodelijke moerassen heeft tien jaren geduurd, maar thans kunnen wij onze volkomen en onte genzeggelijke overwinning vieren .Het is een overwinning op de ongeregelde krachten der natuur, een overwinning ook op de non activiteit van de vorige regeeringen, die heb ben afgedaan en nooit meer zullen terug- keeren. WAT HET FASCISME AAN ZIJN WEERKRACHT BESTEEDDE Naar de Times uit Rome meldt, schenken 'de Italiaansche bladen groote aandacht aan de mededeeling, dat in de eerste zeventien jaar van het fascistische regiem aan de Italiaansche strijdkrachten een bedrag van 133,281,000,000 lire (ongeveer elf milliard gulden) werd toegewezen. Om de strijd krachten nog sterker te maken zal er straks nog eens 17,476,000,000 lire (ongeveer 1,444,000,000 gulden) beschikbaar worden gesteld, verdeeld over kamende begrootin gen. De bladen zijn trotsch op deze enorme uitgaven, welke, naar zij schrijven, wel sprekend getuigen van de gewapende macht van het fascistische Italië, dat, zoo als de Tribuna vaststelt, op alles wat er gebeuren kan volkomen voorbereid is, hoe onmiddellijk of hoe ingewikkeld dat ook zou zijn. De bekendmaking van deze cijfers heeft klaarblijkelijk ten doel een correctie te ver schaffen als in het binnenland of het bui tenland de indruk mocht bestaan, dat de vloot, het leger en de luchtmacht niet ge reed zijn elke taak te vervullen, die er van gevergd mag worden. Fraaie JElectr. Ornamenten Voor ellce kamer, voor elke beurs I N.V. Couzy, le Middellandstr. 72 Rotterdam. (Reel.) De Habsburgers gaan zich roeren! Poging tot reconstructie der Donau-monarchie Oostenrijksche legitimisten, die nauw con tact houden mei den Habsbungschen troon pretendent Otto, hebben aan het Parijsche dagblad „Intransigeant" de volgende verkla ring gezonden: „Volgens aartshertog Otto en de legitimis ten valt het niet te betwisten, dat een oplos sing van het probleem van het Donaubekken slechts tot stand kan komen dooreen innige samenwerking tusschen de staten, die de oude Oosten rij ksch-Hongaarsche monarchie zijn opgevolgd. Deze samenwerking moet ten doel hebben, deze landen onafhankelijk te maken zoowel van Berlijn als van Moskou Aartshertog Otto van Oostenrijk, zijn broeder aartshertog Robert en zijn andere broeder aartshertog Felix wijden zich reap, te Parijs, Londen en in de Verecnigde Staten aan daae taak. in het bijzonder wat de bevrijding de zer landen van het Duitsche juk betreft. Aartshertog Felix is in de Vereenigde Sta ten een tournee begonnen van dertig lezin gen over den wederopbouw van Midden- Europa". Otto van Habsburg, die in Frankrijk een legioen vormt, dat met de Fransche legers ten strijde za] trekken, zou volgens dit blac"' 'n vertrouwelijk memorandum aan de Fran- sche regeering en aa„ het Vaticaan hebben doen toekomen, waarin hij zijn plannen voor een nieuwe orde in Centraal-Europa en de desbetreffende samenwerking van Oosten rijk, Hongarije en Tsjechië uiteen zet Ook zou prins Starhemberg thans een intense diplomatieke activiteit met vertegenwoordi gers dezer drie landen ontwikkelen, o.a. met ex-president Benesj. die wel is waar steeds een tegenstander van het herstel der Habs burgers geweest is, maar thans met de ideeën van aartshertog Otto verzoend sdiijnL Er spoelen lijken van matrozen aan Is er een groote duikboot gezonken? Dezer dagen is waarschijnlijk, zoo meldt Havas, een groote Duitsche onderzeeër door de Fransche marine tot zinken gebracht. Torpedojagers en bewapende treilers n.l., die gespecialiseerd zijn in den strijd tegen onderzeeërs en geassisteerd worden door watervliegtuigen, zijn de laatste dagen zeer actief in de Noordzee opgetreden Verschei den aanvallen op Duitsche duikhooten von den plaats en het schijnt, dat minstens één duikboot daarbij vergaan is. Het is uiterst moeilijk vast te stellen, of een aanval gelukt is. De karakteristieke olievlek kan ter misleiding opzettelijk door de duikboot zelf veroorzaakt zijn. Dit keer heeft men evenwel bij de plek van den aanval de lijken van Duitsche officieren en matrozen op het water zien drijven. Dit moeten, zoo zegt Havas, leden van de be manning eener duikboot geweest zijn, die letterlijk door een dieptebom opengesneden is, of van mannen, die waarschijnlijk ge probeerd hebbèn aan de oppervlakte te ko men, toen hun schip hiertoe niet meer in staat was. Bovendien heeft een treiler te Duinker ken de lijken aan land gebracht van een officier en drie matrozen, die onder de Fransche Kanaalkust opgevischt waren. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met leden van de bemanning van een kort ge leden gezonken duikboot. De lijken hebben niet lang in het water gelegen. Bovendien zijn nog twee lijken van Duitsche zeelieden aangespoeld aan het strand. Waar zijn de Duitsche vestzak-kruisers Duitsche tankbooten maken opvallende reizen Waar zijn de Duitsche vestzak-slagsche pen „Admiral Scheer" en „Deutschland"?, aldus de vraag, die de Londensche bladen stellen. De „Daily Mail" acht het merkwaardig, dat tot nu toe slechts twee Britsche sche pen, namelijk de „Clement" en de „Stone- gate" het slachtoffer geworden zijn van de twee Duitsche schepen, die op zee zouden rondvaren. De „Deutschland" heeft de „City of Flint" buitgemaakt en het Noorsche s.s. „Lorenz W. Hansen" tot zinken gebracht, zoodat de „Admiral Scheer" in het Zuiden den Atlantischen Oceaan alleen de „Clement" getorpedeerd heeft Duitschland zou evenals in 1914 en 1915 door bemiddeling van geheime agenten in de Zuid-Ainerikaansche havens zijn sche pen kunnen .ravitailleeren. In dat verband herinnert het blad er aan, dat het Duitsche s.s. „Borkum" op 9 October uit Montevideo vertrokken is, vermoedelijk in de richting van de „Admiral Scheer". Voorts verliet de „Dresden" Valparaiso en de „Havelland" Punta Arenas. Het is mogelijk, dat de .Deutschland" naar het Zuiden gaat, ter vervanging van de „Admiral Scheer". Er zijn trouwens nog meer aanwijzingen omtrent de bewe gingen der twee schepen. Op 20 October verliet de Duitsche tankboot „Emmy Frie- drich" de Mexicaansche haven Tampico met petroleum en vijf dagen later is de „Togo" uit Boma (Congo) vertrokken. SPANNEND LUCHTGEVECHT BOVEN EEN SCHOTSCH DORP Duitsch vliegtuig tegen Engelsche jachtvliegtuigen Toestel tenslotte tegen muur gevlogen Boven het kleine Schotsche dorp Hum- bie, ten oosten van Dalkeith nabij Eden- burgh heeft een Duitsch vliegtuig een lang durigen, doch tevergeefschen behendig- heidsstrijd gestreden tegen een aantal Engelsche jachtvliegtuigen. Bijna het ge heele dorp liep uit naar 'n hoogen heu vel om den vinnigen kamp te kunnen vol gen. Tenslotte geraakte de Duitsche ma chine in botsing met een muur, en was daardoor buiten gevecht gesteld. Het Duitsche vliegtuig had een beman ning van vier mnhtaaren, waarvan er twee werden gedood en één gewond. De piloot van het toestel was niet gewond. De beide laatstgenoemden werden naar Edinburgh overgebracht. Een ooggetuige verhaalde: ,Do Duitsche machine vloog heel laag over de huizen, zij raakte bijna de schoorsteenen. Plet machine geweervuur was duidelijk te Looren. Toen streek het toestel neer, maar de piloot gaf den strijd blijkbaar nog niet op. Hij pro beerde opnieuw op te stijgen, taxiede een vijf-, zeshonderd meter, doch vloog toen tegen een muurHet was een machine met twee motoren. De romp zat vol met kogelgaten. Wij dachten al, dat alle inzit tenden gedood waren, ook al door den schok tegen den muur, toen de piloot er uit stapte. Later kwam er nog een tweede man uit, maar die was gewond. Wij trachtten met hen te spreken, maar zij verstonden ons niet, evenmin als wij begrepen, wat rij zei den. De gewonde was door twee kogels ge troffen. Wij hebben hem een sigaret gege ven Tijdens het gevecht was het machine- geweervuur niet van de lucht en onophou- lijk cirkelden de Britsche toestellen rond het vijandelijke vliegtuig, doken er over heen en onderdoor, terwijl nog juist onder de wolken enkele andere Britsche vliegtui gen zich gereed hielden om, indien noodig, assistentie te verleenen. Het Duitsche toestel vloog met groote snelheid, trachtte blijkbaar een gevecht te ontwijken, doch steeds was er een Britsch toestel, dat den Duitschen piloot noopte van koers te veranderen. De ontsnapping lukte niet De Engelschen, die in de meer derheid waren, probeerden het toestel tot dalen te dwingen, hetgeen inderdaad ge lukte, want reeds raakte het toestel op een stuk heide den grond. Het leek, alsof de piloot zich gewonnen gaf, maar dat was niet het geval. Opnieuw steeg hij op, nog even weerde hij zich, doch toen scheerde het toestel wederom vlak langs den grond, dicht over de schoorstee nen van Humbie en kwam ten slotte neer op een gegolfd stukje grond. Nogmaals scheen het alspf het toestel zou opstijgen, doch bij deze poging vloog het tegen een muur. Het nabij Humbie tot dalen gedwongen Duitsche toestel schijnt intusschen niet al leen te zijn geweest In het geheele Zuid oostelijke deel van Schotland ontplooiden de aldaar gestationneerde Britsche toestel len een groote activiteit en van verschil lende kanten wordt gemeld, dat men ma chinegeweervuur had gehoord. Gezien heeft men de toestellen in verband met de laag hangende bewolking en het mistige weer evenwel niet. Ook het luchtafweergeschut was actief. Op verschillende plaatsen heeft men het explodeeren der granaten in de lucht gezien. Twee schepen botsen in het Kanaal Het Italiaansche s.s. „Manzoni" (3955 ton) en het Amerikaansche sa. „Cranford" (6096 ton) zijn op drio mijl van Deal (Kent) op elkaar gevaren. De „Manzoni" werd zwaar beschadigd, het Amerikaansche schip min der. Een reddingsboot bleef den geheelen nacht bij de twee schepen liggen. Op verzoek van den Italiaanschcn gezagvoerder kwam een van de mannen uit de reddingsboot aan boord van de „Manzoni". Dit was een ge vaarlijk karwei. Frederick Upton bood er zich vrijwillig voor aan. Er werd een touw om rijn middel gebonden en de Italiaansche bemanning heesch hem langs den wand van het schip op. De Italianen vertelden ham toen de toedracht van de aanvaring. Geen hunner was gewond, 's Avonds lagen bedde schepen nog bij Deal. DUITSCHE WEGEN-EXPERT NAAR RUSLAND? Volgens den Berlijnschen correspondent van het Stockholmsche blad Dagbladet zal generaal-majoor T o d t, de inspecteur-gene raal der Duitsche wegen, binnenkort i aai Rusland vertrekken, om advies te geven over vervoersaangelegenheden. De datum van het bezoek staat nog niet vast. De correspondent schrijft, dat Duitschland optimistisch is ten aanzien van de ontwikkeling der Duitsch- Russische handelsbetrekkingen. Het •ver wacht uit Rusland te krijgen: graan, petro leum producten, mangaan en andere ertsen, hout, katoen, linnen en platina, in ruil voor Duitsche machines en halfafgewerkte pro ducten. Men geeft ochter toe. dat de vervoer- kwestne moeilijkheden meebrengt. Ai Kolossale Fransch Britsche order voor Amerika? Bestelling van 5750 vliegtuigen De neutraliteitswet komt Dinsdag in het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden. De regeering acht zich daar zeker van een „kleine, doch veilige meerderheid" Komt de wijziging van de wet er door, dan zullen de door Frankrijk en Engeland be stelde vliegtuigen, welke als gevolg van het embargo niet konden worden geleverd, vrijgegeven worden. Te New York verluidt van gezagheb bende zijde, aldus Reuter, dat de Engel sche en Fransche regeeringen onmiddellijk een order voor 5750 vliegtuigen zullen plaatsen. De kosten van deze order zijn bijna 450 millioen dollar. Hoewel het debat in het Huis van Afge vaardigden misschien reeds Vrijdag geslo ten wordt, verwacht men toch een vinnigen strijd. De meerderheid zal, naar aangeno men wordt, niet meer dan twintig bedragen. Sommige afgevaardigden worden echter wel licht geïnfluenceerd door Roosevelts groote overwinning in den senaat, of door het feit dat Russische bladen de wetswijziging heb ben aangevallen. Tot dusver is de heftige oppositie gekomen van Iersche katholieken, maar hun vijandige houding jegens Engeland wordt overtroffen door hun antipathie tegen Rusland. Als het Huis het embargo niet opheft, zal de regeermg wellicht haar doel kunnen be reiken op de conferentie van leden van beide huizen, welke dan gehouden wordt om de tegenstellingen te overbruggen. Sneeuw en ij zei aan het westelijk front Geen bijzondere gebeurtenissen De twee legerberichten die de Fransche generale staf Zondagmorgen en Zondag avond gepubliceerd heeft zijn uiterst kort: „De activiteit in den nacht was zeer be perkt", zoo luidt het ochtendcommuniqué. En des avonds: Over het algemeen een kalme dag". Nog korter is het Duitsche legerbericht, dat luidt: „Geen bijzondere gebeurtenis sen." De verklaring van deze stilte aan 't front vindt men in een overzicht van Havas, waar in gemeld wordt, dat het weer met den dag slechter wordt ln de Vogezen en het Saar- ge bied sneeuwt het Elders ijzelt het, terwijl het water in de rivieren weer aan het stij gen is. vooral dat van den Rijn. Overal heb ben de stortregens de wegen en landen ln moderpoelen veranderd. Het uitricht blijft slecht zoodat de luchtmacht in haar activi teit ten zeerste belemmerd wordt Vooral deze laatste omstandigheid, aldus Reuter, valt voor Frankrijk te betreuren, want het Fransche oppercommando zou gaarne zien wat er langs den Rijn gaande is. Het valt zelfs te betwijfelen of er Zaterdag ook maar één Duitsch of Fransch vliegtuig is opgestegen. Het weer, dat thans zelfs de plaatselijke activiteit verlamd heeft, maakt volgens Ha vas een groot offensief onwaarschijnlijk. Het Duitsche opperbevel beschikt nu over alle middelen aan manschappen en materiaal om een offensief te beginnen. Maar het schijnt, dat men ook aan Duitsche rijde ver rast is door het slechte weer, dat dit jaar zoo uitzonderlijk vroeg is ingetreden. Men zal thans moeten wachten totdat de eerste vorst de terreinen gedroogd heeft. Dit geldt niet alleen voor 't front aan Rijn en Moezel, maar ook voor alle andere sectoren. MILLIOEN SIGARETTEN VOOR ENGELSCHE LEGER Het tabaksfonds, dat de Britsche troepen van sigaretten voorziet, zond ook een cir culaire aan den philantroop lord Nuf- field, den rijken autofabrikant In ant woord op deze circulaire zond Nuffield dui zend pond sterling. In een begeleidend schrijven zegt hij: „Ik veronderstel, dat deze som voldoende is, om een millioen sigaretten aan te schaffen voor de troepen." Zaterdagmiddag is op het Parijsche vlieg veld Le Bourget een delegatie van Engel sche lagerhuisleden aangekomen, waartoe Fransche kamerleden ter begroeting aan wezig waren. De delegatie zal Maandag door Daladier ontvangen worden. Daarna zal óf een bezoek gebracht worden aan het front, óf aan de fabrieken voor de natio nale verdediging. Tot de Engelsche delega tie, die onder leiding staat van generaal Spears, behooren o.a. Jame« de Rotschild. Amery, Harold Nicholson, Dalton en Noel Baker. De „City of Flint" is varende Waar zal het schip opnieuw opduiken? Het staat thans vast, dat het Amerikaan sche schip „City of Flint", dat door de Duitschers werd buitgemaakt, de haven van Moertnansk 'ïeefl verlaten. Volgens een bericht van het Sovjet-persagentschap is de „Flint" Zaterdagavond „na machine reparaties" uitgevaren. De Amerikaansche ambassade te Berlijn heeft Zondag twee maat telefonisch aan *t Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken inlichtinger. over hel schip gevraagd waarop men ten antwoord kreeg, dat men niet in het bezit was van nieuwe gegevens over de positie van het schip. Sinds Moer- mansk werd verlaten, heeft men geen be richten ontvangen. Blijkbaar gebruikt het schip geen radio uit vrees, zijn positie aan de Britsche blokkadeschepen te verraden. Buitenlandsche Zaken voegde hieraan nog toe. dat het zelfs oog geen officieele mode- deel ing van het vertrek had ontvangen Sommige marinekringen te Berlijn schat ten. aldus United Press, dat het schip zeven dagen noodig heeft om een Duitsche haven te bereiken. Andere berekeningen, uit Dene marken afkomstig, noemden slechts vier dagen. Uit Moskou meldt United Press, dat de Sovjet-Russische bevolking nooit meer iets over de „Flint" zal lezen. Het incident is hier steeds als /an weinig belang be schouwd. In het geheel hebben de Russi sche kranten er niet meer dan 100 woorden aan gewijd. Sinds Donderdagavond, toen de radio mededeelde, dat de „Flint" was vrij gegeven. lijkt het. of de Sovjet-regeering de zaak geheel en al laat schieten en haar als een kwestie beschouwt, welke slechts Duitschland en de Ver. Staten aangaat Door middel van het Duitsche consulaat te Boston heeft het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken Zaterdag de te Mel rose (Mass.) wonende echtgenoote van den kapitein van de „City of Flint", mevrouw Gainard. medegedeeld, dat haar man zich veilig en wel aan boord van het schip be vindt. „Amerika slaat munt uit den oorlog" „Izwestia" over opheffing wapenembargo Over de aanneming van de opheffing van het wapenembargo in den Amerikaanschen Senaat schrijft het Sovjet-orgaan de „Izwes tia", dat Amerika vain plan is goede munt te slaan uit den oorlog in Europa De regee ring is bezweken voor den druk der wapen handelaren en O.W.-ers. De „Prawda" zegt, dat door het Senaats besluit feitelijk beslist is, dat de Ver. Staten Engeland en Frankrijk in den oorlog steu nen. Tegelijk is bewezen, wat Amerika onder „neutraal" verstaat. Beide bladen zijn het er over eens, dat de opheffing niet de ware belangen van het Amerikaansche volk dient In breede mas sa's groeit de oppositie tegen alle maatre gelen, welke Amerika in den oorlog kunnen betrekken. De overwegende meerderheid eischt handhaving der volle neutraliteit. Het militaire blad „Krasnaja Swjesda" veroordeelt eveneens op bijzonder scherpe wijze de beslissing van den Senaat Storm vergroot het mijnengevaar Onbemande reddingssloep geëxplodeerd Ter hoogte van de Nederlandsche Wad deneilanden en langs de geheele Deensche kust is, ten gevolge van stormachtig weer, het mijnengevaar opnieuw toegenomen. De bemanning van een Grieksch vracht schip maakte ten Zuidwesten van Lindesnes een angstig avontuur mede. Na het inval len van de duisternis hoorde rij een hevige explosie, die, naar men meende, uit de rich ting van den voorstexenx kwam. Bij nader onderzoek bleek op geringen afstand van het schip een mijn te zijn ontploft Een on bemande reddingssloep was er tegenop ge varen. Van deze sloep, die kort te voren op deze hoogte was gesignaleerd, kwamen splinters op het dek van den vrachtvaar der terecht Gisteren zijn voorts twee drijvende mij nen waargenomen op vijf mijl ten Noorden van Terschelling. Eveneens zijn drijvende mijnen gezien op geringen afstand uit de kust bij de vuurtorens van Flamborough Head en van Spurn. UIT OOST- EN WEST-INDIF Hollandsche boeren naar Indië Plannen nog niet van de baan De redacteur te Batavia van de Indische Courant schrijft: Het ,3at Nwsbl." kwam met het bericht, dat er voor de Dairilanden geen Hollandsche boeren zullen uitkomen. In dezen positieven vorm is dit bericht echter onjuist. Men kan alleen zeggen, dat door den in Europa inge treden oorlogstoestand en de mobilisatie in Holland de omstandigheden voor uitzending zich hebben gewijzigd. Van een regeerings- beslissing om van het plan af te zien is ech ter geen sprake. Op zich zelf behoeft trouwens de mobilisa- RADIO DINSI 31 OCTOBBl HILVERSUM I. 1875 en 414.4 a dimt. 8.00 Berichten ANP. 10.00 Gram.muziek. 11.30 Go/ 12.00 Borlchten. 12.1 chton ANP a r. 3.00 Mode 16 KRO-Ork L2.45_l.l-; Melodisten en solist. (5.454 ties). 6.35 Sportpraalje. 7.0'j] Causerie ..Het godsdienstig U blje Oosten (II)". 7.35 Grad Causerie „Allerheiligen KRO-Symphonleorkest. 10.05 zangers. (10.15—10.20 Gram.n ItVEttSÜM 11. 301,5 M. AVI «.307.00 RVU. 8.00 Berichte» muziek. 10.00 Morgenwijding, concert, (opn.) 10.30 Voor d> Elnsemble Jetty Cantor. (11,0 houdelUke wenken). 12.15 1.2.451.00 Berichten ANP ziek). 1.45 Gram.muziek. 2.001 or leest en solist. 6.30 Cyclui lk bet zoeken?" 7.00 Voor de Zanp met pianobegeleiding. „Onze Weermacht". 8.00 B mededeellngen. eventueel V woord. Hierna: Causerie „I wereld". 8.35 Bonte Moblllsatl Gram-muzlek. 10.30 Vervolg i Berluhten ANP. hierna: AVJ 11.4012.00 Gram.muziek. BRUSSEL.' 322 cn 484 U. 322 Mi —1.20 Gram.muziek. 4.20 Orkei Gram.muziek. 7.20 Ontsponnii 484 M: 11.35 Orkest. 11.50 c 12.50—1-20 Orkest. 4.20 6.35 Orkest. 7.20 Uitzend. tie in Holland allerminst redei de uitvoering van het plan af wel misschien minder geinakke dien, moet het toch niet uitigesl geacht, dat hest mogelijk is ee mei enkele knechts uit te zend Bovendien moet niet worden i de proef met een boerenkolom Dairilanden te nemen vooral vu belang is. Het vraagstuk van van Hollandsche boeren met h naar Indië staat hier buiten, i niet onverbrekelijk aan verbond druk moet worden, gelegd op d van het plan voor Ned.-Indië. D als men zich die heeft gedacht uit te wijzen of hier kolonisatie mengd bedrijf, landbouw en ve lijk moet worden geacht. Daa noodig, dat de proef wordt opg, varen landbouwers, die zich ec bijzondere Indische omstandij klimatologischen en geologisch len hebben aan te passen. Met di uitgangspunt zal dan verder zijn in hoeverre een dergelijke land satie door Indo-Europeanen kam heeft Indien de tijdsomstandigheden van boeren en een drietal knecl lijk zouden maken, dan is daai minst gezegd, dat"de proef van Het belang er van voor Indië zal er in elk geval niet definitief vai Groote verduistering» Een Chlneesche fabrikant t BATAVIA, 30 Oct. (Ancta). Et geleden ontving de politie te Ba als de politie in andere plaate een verzoek van de ipolitie te opsporing en aanhouding vani schen rijstfabrikant pit Modjok» dacht wordt van verduistering 1 In Chineesche kringen te D| men van meening, dat hij, met en drie kinderen, naar China Reeds zijn eenige personen met het gebeurde gearresteerd Op last van de crediteuren, eenige banken en een grotfte a werden de voorraden opgenomi kwam aan het licht, dat honderd die oadi noesten bevatten, geyi met rijstafval (gabah), terwijl i schoven padi /an binnen bleken gevuld met leego padi-halmen. Naast 't onderzoek door de pol een onderzoek van de kas gaand lies voor de crediteuren wordt ongeveer f 200.000. VROEGERE SUIKERKONING I OVERLEDEN Te Soerabaja overleed op 54-j* tijd de Britsch-Indische suil» Seth Joesoef Hadji Ahmed, vooi» Persatoean Indonesia Hindoestv actieve leden van de Indian Spc De overledene was gedurende ei en 1925 in de dagen van de hoogc vooral, zeer bekend. Zijn zaken c dusdanige schaal dat hij beken i „Suikerkoning". Gedurende de 'J jaren gingen zijn zaken echter teruit dusdanig, dat hij v - I moeilijkhden kwam te staan .Hi deed in zijn goede jaren zeer pisch werk. Huidonzuiverheden, vetwonmpjes, verdwijnen door de hui dzui veren de, huddvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos c pukkels en uitsl 60 et Tube 45 ct. Bij Apoth. en Di Huib had in hem een „broeder" gevonden en toen het ge sprek was gekomen bij de zorg èn de schande over Aart, zei de man, die doorging voor een „dierbaar kind van God" dat Gijs met gestrengheid zijn zoon moest vermanen. Hij wees hem op Eli en zijn welsprekendheid had in den ander een wrevelig gevoel gewekt tegen den zoon. die hem en zijn huis tot schande was. Met Stijn besprak hij deze dagen van gedwongen thuiszit ten de vermaning, die ze tot Aart zouden behooren te richten. Stijn probeerde het met zachtheid, maar waar zou dat op uit- loopen? Had Huib niet gezegd, dat het verloren gaan van Aarts ziel, hun schuld zou worden, als ze niet tegen zijn af keer van Gods wegen optraden. Maar het onderhoud werd van dag tot dag uitgesteld, tot er iets gebeurde, dat voorloopig aan Aarts verblijf op den El zenberm we r een einde maakte. Het was Maaxt geworden. De weiden kleurden zich weer en de slootkanten pronkten met het glanzend groen en het geel van dotterbloemen. Stijnje had bij Lindert een koperen kan met deze bloemen zien staan en op 'n middag was ze langs de wetering gaan plukken. Een keulsche zoutpot van Stijn stond nu op het kleine tafeltje onder het raam met de frissche voorjaarsboden. Het huis aan de Steeg vorderde en in den zomer zouden Lien en Hein de Grauw trouwen. De voorbereidselen voor deze gewichtige gebeurtenis waren in vollen gang en velen ver heugden zich over de feestelijkheden, die ze mee zou brengen, 't Scheen dat er weer rust kwam en blijdere gezichten op den Elzenberm, dat zorgen, sombere gedachten weken voor de zon. Een Zaterdag was Aart ver in den polder aan het werk geweest, en toen hij over vieren de Steeg afkwam en het erf van den boer opliep om zijn loon in ontvangst te nemen, wat steeds door Lindert werd uitbetaald op de tafel, die onder het raam op de geut stond, zei de baas hem, dat hij het geld al met Gijs had meegegeven, omdat hij dacht, dat Aart van het werk rechtstreeks naar huis zou gaan. Aart viel uit. Dat geld behoorde hem zelf uitbetaald te wor den. Hij was geen kwajongen, die van zijn vader een zak centje kreeg. Dat was weer een van die streken van een boer! Hoe of het Lindert zou smaken, als ze hem den prijs van een koe niet zelf ter hand stelden. Maar hij had het al lang zien aankomen, dat hij hier maar geduld werd terv/ille van zijn ouders en om het zoogenaamd stil te houden, dat Leen met Tineke wou vrijen. Nou had hij er genoeg van. Hij eischte op luiden toon zijn geld, ofhij zou wel eens zien. Lindert liet hem uitrazen en stuurde de huisgenooten, die op het lawaai afkwamen met een gebiedenden wenk terug in huis. Dadelijk zou hij het loon halen en uiterlijk kalm telde hij het geld voor den hijgenden knecht op de tafel. Aart was zichtbaar verlegen, toen de boer kalm bleef en niet inging op zijn verwijten. „Dus ge komt 'n Maondag nie terug, det wil ik weten?" „Nejeen nog is wet, gij het oe èège niet te bemoeie mee mijn zaoke". Lindert begreep waarop hij doelde. De vorige week had hij met iemand gesproken over het bedrijf van de Canadas, naar aanleiding van het uitblijven van enkele bedragen, die niet op tijd waren betaald en zeker was dit Aart ter oore gekomen, te meer omdat de boer duidelijk had laten blijken, dat iemand met eenig geld de boerderij meer van dienst zou zijn, dan Aart Streef. Nu antwoordde hij enkel: ,,'t Zijn jou zaoke nie allieen". „En van heur hedde ook aaf te blijve, begrepte". „Jao ik begrijp 't en nou zal ik oe ook is wet zeggeen det is dutMee oew Vaoder heb ik veul op en oew Moe der is een pront, verstaandig miensch. mer gijgij zijt vur allebaai 'n naogel aon d'r dooidskiest. En doe me nou het ple zier en vertrekmisschien lieerde nog wel is fe Aart ging. 't Eenige wat hij nog snauwde was: „Onthaauw wet ik oe gezeed heb". „Ook zoo" zei Lindert. Een uur later kwam Gijs het door hem ontvange Aart terugbrengen en hij keek niet vriendelijk to geld neerlegde. „Ge mot nie vergète, det ik altij z'n Vaoder zij' anwoord, toen Lindert hem zei, dat de jongen zich lijk had gedragen. Beteekende dit voorval een barst in de verhoudin de twee gezinnen? Lindert kwam langs omwegen te weten waarheJ week daarop was gegaan, want Gijs noch Stijntje h hem verteld. De boer was niet van plan om er de verwijt van te maken, daar hij wel begreep, ho eigenlijk aan het hart ging. dat alles zoo geloopen Er was nu geen reden meer om Leen langer va zenberm verwijderd te houden en dra was de jonge het ouderlijke huis terug. Dit griefde Gijs, omdat de boer er met hem niet sproken had. terwijl hij meende, dat deze zaak ookj? ging. Als hij nu Tineke naar huis haalde, wat een', zijn plan was geweest, om zich te wreken, zouden zfy zien en begrijpen, dat een arbeider ook slissen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2