FIRMA GEBR. OUDIJK BECHT DYSERINCK ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 DERDE BQ) ZAADTEELT - ZAADHANDEl WADDINXVEEN WAAR NOG NIET VERTEGENWOOR DIGD AGENTEN GEVRAAGD. STALEN BOEKENKASTEN K.V.S. afmetingen 200 cm. hoog en 100 cm. br„ standaard plank- diepten 30. 40. 50 cm. Scherp concnrree- rende prijzen. Prima materiaaL Keurige afwerking. Fabrikanten: KORSTEN, 0E VISSER Co. TeL 5613556235, Postbus 18 Kralingscheveei 0f HAARD-KACHEL van Haardkachels reeds v.af N.V. HAARDENFABRIEK BECHT DYSERINCK alleen te WEESPERKARSPEL DE IDEALE VLOER BEDEKKING N.V. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN ROTTERDAM AMSTERDAM N.V. MACHINEFABRIEK BOLNES v.h. J. H. v. CAPPELLEN BOLNES BIJ ROTTERDAM - TEL. 10398 De Ned. Ver. van rentmeesters neeft zich met een schrijven tot den minister van Eco nomische Zaken gewend, waarin zij aan dringt op verhooging van de inkoopprijzan 'der landbouwproducten, die thans ojrg'e- eischt zijn en van de richtprijzen 1940 te genover die van vorige jaren. Voor de eischen van de stads uitbreiding moet heel wat wij ken. En. gaat het eens een keer niet om stadsuitbreiding, dan is nog voor alle oude plekjes en hoekjes het gevaar niet ge weken. Want er kunnen nog andere factoren zijn, die invloed uitoefenen op wat al dan niet mag blijven staan. Het is niet met het oog op de stadsuitbreiding, maar van- ('f&vjf&ii wege de zich .uitbreidende be- hoeftfcn van onze defensie, dat nu op liet lijstje om te ver dwijnen staat de aardige uit spanning Duin en Dal, ook wel genoemd Duindal dit laatste met meer recht wellicht, want het is vrij. overbodig te doen uitkomen dat bij duinen ook" dalen zijn een uitspanning, waarin menige Hagenanr en ook niet-Hagenaar menig uur van genoegen heeft doorgebracht In onzen tijd schijnen we de plezante theetuinen aan den rand van de stad te moeten gaan vergeten. Zou de tijd onher roepelijk voorbij zijn, waarin heele families op „tweede feestdagen" of zelfs op zeer bij zondere Zaterdagmiddagen én-bloc de zor gen van de groote stad trachtten 'e out vlieden en zich spoedden naar het bekende lusloc: d onder het loover van de boom en en het genot van een groot glas limonade7 De uitspanningen en theetuinen zijn ver vangen door gelegenheden, die zich, soms uit zelfrespect, den naam van restaurant hebben aangemeten. Maar het zal moeite geven, zoo men iets wilde terugvinden van de echte, feitelijk oud-I-Iollandsche gemoe delijkheid, die deze uitspanningen een uitnemende naam kenmerkte. Tegen woordig ziet men aan de buitenkanten van de stad weinig meer dan enorme huizen blokken, die oprijzen tot waar de wei be gint. zonder overgang meest en met heel weinig groen in het gunstigste geval. Het accentuceren van dergelijke tegen stellingen heeft al heel weinig zin en ligt trouwens niet in de lijn van den nuchteren tijd, maar de weelde van een klein vleugje heimwee kan men ons toch niet ontzeggen. Merkwaardig is, dat men die uitspannin gen vooral kende bij den naam van den eigenaar. Het persoonlijk element was zoo doende sterk aanwezig, en dat verhoogde ongemerkt de vertrouwelijkheid. Ililde- brand ging met zijn metgezel, die „een on aangenaam mensch" was, enkele eigenlijk niet erg aangename uren verpoozen in den Haarlemmerhout en toen werd ook aange legd in den theetuin van Stoffels. En niet weinigen kenden Duindal als de uitspan ning van Greup. Wandelaars, ruiters en ook sriortmenschen wisten waar ze terecht kon den als ze in de buurt waren. En overigens brengt het moderne verkeer de stedelingen vp, weg het land in of anders blijft men plakken in het centrum, en wat nabij en toch buiten is, wordt zoodoende versmaad. Urhter. thans een vaarwel aan alle roman tische gedachten! Ter plaatse van Dyindal komt, naar het zich laat aanzien, een kazerne, en deze bouwwerken zijn in onze Bij de verzorging der maaltijden voor de Finsche reservisten helpen de groep hulpvaardige meisjes aan den arbeid. Vanaf den Haagschen Toren „lottas" ijverig mede. Ben WIJ KUNNEN LEVEREN: stalen schnilcellen (nieuwe types,), stalen schuilkelderdeuren en blinden, horizontale gasdichte luiken, noodclosets, gasdichte reservoirs. ZO VEEL MOGELIJK UIT VOORRAAD. N.V. Mannesmannhnizen Handelmaatschappij Rotterdam. Een patrouille rukt voorwaarts aan den rand van het inumt gebied tijdens oefeningen van het Nederlandsche tc/i welke deze week gehouden worden. dagen noodzakelijker en nuttiger dan ooit. Wat het zwaarst is, moet ook nu zwaarst wegen. Maar dat weer een klein «tukje aardige historie, al viel deze dan niet in beroemde jaartallen uit te drukken, ach (er ons ligt, is toch eventjes jammer. Kazernebouw èn bouw van schuilkelders! Beide teekenen van den tijd. Wat de schuilgelegenheden betreft telt onze stad op het oogenblik 120 schuilplaat sen overal verspreid in de verschillende wijken, en bovendien zijn er dan nog 20 eigenlijke schuilkelders. We zouden zeggen: we komen een stap in de goede richting. Toch zijn we er nog niet. hetgeen ook wel hieruit blijkt, dat het noodig schiint de actieve luchtbescherming, dus kortom gezegd het luchtafweergeschut, iets grootscher op te zetten dan de oorspronke lijke plannen aangaven. De bedoeling is nu 33 stuks van 2 c M. en 6 van 4 c.M. Dit laatste kan men kwalijk romantiek noemen. Maar het leven vraagt nu eenmaal op bepaalde momenten een nuchtere waak zaamheid. De tijden veranderen. Het ver dwijnen van een rustige uitspanning is hiervan slechts een klein symptoom. TORENWACHTER Bevredigende haringvangsten Animo van visschers wordt grooter '8-GRAVENHAGE, 28 October. De 'vangst- berichten uit zeé van onze haringvisschers luiden deze weck zeer bevredigend. Veel haring is er door de verschillende schepen gevangen. Vangsten werden gemeld van 6ö tot 340 kantjes per nacht. De hoogste vanger was de Sch. 72, welk schip Donder dag 340 kantjes in een schot ving. De ge vangen haring bestaat hoofdzakelijk uit steurharing en versche haring, daar bij dgl. groote vangsten weinig haring tot pe kelharing verwerkt kan worden. Indien het weer gunstig blijft en zich geen verdere bijzonderheden voordoen kan er door de verschillende schepen nog wel wat bereikt worden, alhoewel de haringvisscherij een achttal weken niet is uitgeoefend. Daar de binnengekomen schepen melden geen moei lijkheden te hebben ondervonden is de ani mo onder de visschers om- naar zee te ver trekken grooter geworden en zullen ook nog meerdere schepen ter haringvisscherij ver trekken. Voor de tweede reis zijn intusschen naar zee vertrokken de Sch. 89, schipper Klaas Buis en de Sch. 19, gchipper C. de Graaf. De Sch. 19. van de reederij J. J. van der Toorn, die een korte reis van een week deed. besomde f 12.000 Op vragen van het Tweede Kamerlid Hil- genga betreffende de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: Uit ingewonnen ambtsberichten is geble ken, dat de commissarissen der Koningin de geltfen. bestemd voor de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden, met bekwamen spoed aan de burgemeesters hebben overgemaakt Er zijn geen aanwij zingen. dat de betaling van deze gelden aan de belanghebbenden thans nog niet heeft plaats gevonden. Een kreet om recht Westlandsche slagers voelen zich bedreigd Regeling der keurloonen deugt niet 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. De slagers in den keuringskring „Het Westland" voelen zich den laatsten tijd ernstig in hun bestaans mogelijkheid bedreigd. Teneinde dat aa toonen werden we dezer dagen uitgenoodigd op een persconferentie, die belegd was door de G.E.S.A., de Gewestelijke Saneerings-cie voor het Vleesch- en Vleeschwarenbedrijf cs. voor Zuid-Holland. Zooals de heeren Rietveld en 1 E e d e n, respect, van den neutralen en slagershond, hebben uiteengezet vindt kritieke positie, waarin de slagers meei meer zijn geraakt, naast de sterke verminde ring van da consumptie (met 25 pet.!), zijn oorzaak in de eigenaardige uitvoering der Vleeschkeuringswet. De bonafide slager heeft geen enkel bezwaar tegen deze wet als danig, doch wel heeft men een ernstige grief tegen de totaal verschillende manieren, waarop met deze wet in de diverse gemeen ten wordt omgesprongen. Zoo komt het voor dat een slager, die in de gemeente A woont, slecht f 4 keurloon voor het slachten van een koe behoeft te betalen en dat van een col lega, die in de gemeente B zijn 'aak heeft, niet minder dan f 10 daarvoor wordt ge- eischt. Bij het slachten van enkele koeien per week. alsmede een paar varkens, ont staan er zoodoende kosten-verschillen die varieeren van f 1520. En daar zit natuur lijk de kneep. Da-ar komt nog bij dat de grootbedrijven, gelijk men die aantreft in Oss en Borculo, slechts enkele dubbeltje.- keurloon behoeven te betalen vanwege hun geweldigen o-m-zet. Waarom, zoo vragen de; halve de slagers, wordt voor die keurloonen niet een uniforme regeling getroffen, geldig voor het geheele land? N-u doet zich in het Westland nog een dere factor gelden, veriaand houdend met de openbare slachthuizen. De periode dat wel haast iedere gemeente zoo'n inrichting wilde bezitten, is nog maar kort *elHen afgesloten, Hetgeen er toe leidde, dat èn Naaldwijk, èn Monster èn 's-Gravenzande een abattoir lie ten bouwen. Doch, zooals alles wat de over heid doet, kostbaar is, zoo bleken ook die abattoirs veel geld te verslinden. En toen het aantal slachtingen met 25 procent terugliep kon de eene gemeente voor de ander het niet meer bolwerken. Derhalve werden de abat toirs te Monster en 's-Gravenzande gesloten en bleef nog slechts dat van Naaldwijk be staan. Omd-at dit het meest centraal gelegen is. Intusschen is er voor het abattoir te Monster een gegadigde komen opdagen en wel zoo'n grootbedrijf, als waarvan we zoo even gewaagden. Gedep. Staten hebben aan een en ander al hun goedkeuring gehecht, zoodat nog slechts een beroep op de Kroon over blijft. Welk effect zal dit beroep sortee- ren? Het is deze vraag die de slagers van den keurkring ..Het Westland" dag en nacht bezig houdt. Na kennisname van het bovenstaande za! bij den meelevenden lezer onwillekeurig de vraag rijzen waarom de diverse Westland- sche gemeentebesturen het niet op een ac- coordie hebben gesocid mpf Mon-ier om de vestiging van zulk een grootbedrijf aldaar te verhinderen. Deze vraag werd ook ter con- De zakenverloven Minister richt zich tot de Burgemeesters Ondeugdelijke adviezen De Minister van Defensie heeft in een circulaire aan de Burgemeesters hun mede werking verzocht ter verkrijging van een deugdelijk advies omtrent de noodzakelijk heid van gevraagde zakenverloven. De Mi nister geeft in overweging, voor zooveel noo dig, andere instanties in de betreffende ge meenten bij het in te stellen, onderzoek in te schake'en, b.v. die welke met de orga nisatie van den vrijwilligen burgerlijken dienst is belast, zoo noodig in samenwer king met de arbeidsbeurs ter plaatse. Ook de plaatselijke organen van het alge meen steuncomité 1939 zouden wellicht kun nen worden ingeschakeld. Het is gewenscht, dat voorloopig slechts diegenen voor zakenverlof in aanmerking worden gebracht, die daaraan zeer dringend behoefte hebben, waarbij rekening is gehou den met het feit, dat aan officieren èn onder officieren niet dan in de uiterste noodzaak verlof zal worden .verl.eend. In verband hiermede verdient het volgens den minister aanbeveling, dat tevens wordt nagegaan of het wellicht mogelijk zal zijn op andere wijze of ten dee le tegemoet te komen aan de bezwaren, welke de gemobi liseerde door zijn verblijf in den militairen dienst ondervindt. De minister denkt hierbij o.m. aan het te werk ste'Ien van een ver vanger, hetzij voor den geheelen dag, hetzij voor een gedeelte van den dag, dan wel aan het verleenen van hulp op andere wijze. Uit den aard der zaak ^al daarbij moeten worden nagegaan, of de gemobi'iseerde in staat is een betaalden vervanger te bekosti gen. in welk geval langs den weg van de gewone arbeidsmarkt in de behoefte kan worden voorzien. Blijkt deze mogelijkheid uitgesloten, dan zou wellicht door middel van den vrijwil- hgen-burgerijken-dienst een plaatsvervan ger. die bereid is zijn diensten belangeloos beschikbaar te stellen, kunnen worden ge zocht. Voorop stel1 end. dat deugdelijke er trouwbare inlichtingen op prijs worden ge steld, dringt de minister daarnaast om meer dan een reden op een spoedige afdoening van de te verstrekken adviezen aan. In het bijzonder voor landbouw-verloven acht hij het noodzakelijk, dat deze op korten termijn worden ver'eend. In vele gevallen zal aan de belangen van een dienstplichtige tegemoet kunnen worden gekomen door hem s1 echts enkele dagen per week verlof te verleenen. ferentie gesteld, ahvaar helaas bleek, dat bepaalde verhoudingen, waarover we thans hier niet meer willen zeggen, zulk een stap uiterst- moeilijk maken. Met dat al zuchten de Westlandsche slagers steeds dieper, in de vurige hoop dat toch eenmaal nog eens door de Regeering de Vleeschkeuringswet zal wor den herzien. Vier jaar geleden reeds gewerd haar een voorste1 tot wijziging, van den toen- maligen directeur der Volksgezondheid, Dr. Litaert Peerbolk. Herhaaldelijk is <r nadien geïnformeerd naar de plannen 4er Regee ring. Doch tot dusver was het nog altijd nul op het reauest. Als die wet gewijngd wordt, zoodat in alle gemeenten dezelfde slachtte- rieven zullen gelden, dan zal aan duzenden nijvere werkers recht zijn gedaan! RASSENSCHENNIS GEPLP De strafkamer van het Lanw Aken heeft een 2S-jarigen jonge® boren is te Aken, maar door f werd opgevoed te Rotterdam, wei schennis tot zes maanden gevah veroordeeld. Dé beklaagde had tc Rotterda Joodsche firma, waar hij in betref' een 25-jarig Nederlandsch rrd Joodsch ras leeren kennen, waij een verhouding onderhield, die iit 7-ondcr gevolg iblecf. In do daarop volgende jaren mer betrekking opgeven en keerde! Duitschland terug. Tusschen Kcii en Pinksteren 1939 bracht hij hL nog vijf maal een bezoek. Of schoor ten hem op de betoekenis van de N ger wetten gewezen hadden, zette ft] gere relaties voort Tenslotte verf zich zelf en werd hij in Juli gel Voor zoover wij weten is dit het eg nis wegens rassenschennis in land begaan. OFFICIEELE BERICHTE) njlctfranus*e Aai'isterdajr^* "is^ent als plv. lid van den Hoogrenf ïenoemd is tot plv. lid vanl oorn. i.red. te Lelden, is .end als res.-veHpi|dlker v< oorlog bU het leger te velde. Verdwijnend Duin en Dal. Luchtbeschermingswerk wordt voortgezet. Links: Onder leiding van den Generalen Staf woonden wij „ergens in Nederland" oefeningen van het veldleger bij. Het inwendige van een kazemat tijdens gasalarm Rechts: De soep was best, oordeelde deze generaal, op inspectie-tocht langs de Britsche trainingskampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6