c STERDAM IN ZORGEN ■JJDERDAG 26 OCTOBER 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 lrlijk weinig verandering jf/f veel moeilijkherten e prijzen loepen op pzen Amsterdamschen redacteur). |in dezen tijd Amsterdam bezoekt, t uiterlijk weinig van de veranderde iigheden tengevolge van den nu jt twee maanden durenden oorlog JLdeel van Europa. Het stadsbeeld laat [[hoofdzaak dezelfde drukte zien. De Irijdcn snel als altijd. Zelfs is het net siil, terwijl in den komenden winter [werkt zal worden aan het verlengen Rullijnen. Ook is reeds een nieuwe (lijn ingelegd, die een prachtige vormt tusschen het nederige mermeerstation en het in de vaag f eerste jeugd verkeerende Amstel- ievolg van de vordering van vracht- 1 de geboden zuinigheid met bcn- c het as-verkeer wat minder zijn cnwoordige rustige Zondagen nu eschouwing gelaien de fietsers nog niet den minsten last, al zijn ■^irL-ien wat duurder geworden. Trot- '^'rutomobilisten mogen de wielrijders end aanduiden als muggen, even I en welgemoed gonzen ze langs én straten en wegen, op de spitsuren |ta zwermen. Gelijk de sprinkhanen Spreukenboek hebben zij „geen nochtans gaan zij allen uit, zich inde in hoopen." Voor het politio itop-bord, alsook voor de verkeers hebben zij respect, doch deze men kenmerkt alle overige „wegge meer militairen in de stad Ivoonlijk. Alleen in Zuid en Oost nien er iets van, niet medegerekend Inde en komende man in den krijgs rad, die met verlof een paar dagen ;nit of weer vertrekt. »en is in liet bezit van een serie Itiekaarten. Van zandzakken neemt feterdamsche bevolking geen notitie 1 er liggen toch duizenden in het 1 opgestapeld. Met schuil loopgraven Iwe vertrouwd. Het is zelfs noodig Ten, dat de politie een extra oogje loudt tot afschrik van de baldadige [en van sommige ongure individuen, nds glijden nu en dan zoeklichten hel zwerk. [dit alles goed beschouwd toch niet f houdt het op, naar men zou meenen I eerste gezicht. Hetgeen intusschen fcgneemt, dat de militaire autoritei- et gemee.11 tebestuur, het Roode Kruis enkele andere particuliere organi- eeds tal van maatregelen ter be- atad en burgerij genomen of bezig zijn ten uitvoer te leggen. iet economisch leven heeft de oor- ifand of, wat voor ons op hetzelfde 11. de mobilisatie vanzelf invloed, ital werkloozen is, blijkens s.tatis- éltoededeelingen, gestegen. Er zijn hier ^■•bedrijven, waar een beperkte werk- igevoerd. Menige kleine zaak heeft, afwezigheid van het bedrijfshoofd, !moeite zich staande te houden. Bij anjnoet zuinig met de schraler ge- I inkomsten worden omgesprongen. >nsö l, wfen" wordt duurder ^jyfijging in de prijzen van vele artike- 'groot veler zorg. Echt Hollandsche 1 £en als melk, boter en kaas loopen X k&m maar zeker op, al verschilt on- het tempo en het percentage. Zoo e ^et min of meer met de meeste huis- lingjke of persoonlijke benoodigdheden. nig* lilisatie in de goedkoope prijzen, a'ióeze geruimen tijd vóór den oorlogs aal d was waar te nemen, zijn we kwijt, keneen duurtetendenz. welke zich onge- n 1 scherper zou doen gevoelen, wan- i regpering haar prijsmaatregelen, bor d genomen. fcige artikelen storen zich niet niet aan bijzondere omstandig- althans voor zoover de consument te maken heeft. Rookartikelen kun- heeren der schepping veelal nog Pnveranderde prijzen koopen. Met j ev is het ongeveer even zoo. Jkunnen het huis nog opvroolijken *einig geld, doch de oorzaken na- v geen uitvoer naar het buitenland en e bereidheid tot koopen van duur- oemen, bloemstukken e.d.g. van- iV0 et vermijden van luxe zijn voor z(aar en winkelier minder opwekkend, j^yvleugeld woord: „Zeg het met bloe- itgejheeft veel van zijn kracht ingeboet, /ai L Zoo is het met veel artikelen, al ont breken vaak soortgelijke animeerende om schrijvingen. Fruit is goedkoop op het oogenblik, vooral druiven, doch artikelen, die onder het bereik lagen ook van een- oudige gezinnen, zooals zalm. gember, enz. beginnen onbereikbaar te worden. Te meer omdat men meer moet uitgeven voor schoenen, boven- en onderkleeding, schoe nenreparatie, brandstoffen enz. Allerlei redenen zijn voor een en ander te noemen. Zalm, gember, om hierop nog even terug te komen, moeten van overzee komen en het blik, waarin men deze en undere soortgelijke artikelen verpakt, wordt ichaarsch en duur. Van binnenlandsche producten is het ecne artikel meer voor- nanden dan het ander. 1-Iet tekort van vee voeder bijv. manifesteert zich op de slagers rekening. En zoo zouden we kunnen door gaan. liet prijsbeeld is vrij grillig, doch de iging tot oploopen der prijzen onmisken baar. Hoe staat het met ons kopje thee? vroe gen wij dezer dagen aan een bevoegde instantie. Het antwoord was optimistisch omtrent de voorraden, maar de prijzen loopen naar het plafond. Dat de regeering de prijzen drukt, achtte men zeer goed. Binnenkort wordt weer een theeveiling ge houden, naar handelaren hopen, ook van thans nog elders vastgehouden voorraden. Bij dat „elders" turen we overzee, waar tal van andere goederen op hun bestemming liggen te wachten. Ook koffie bijv. Am sterdam telt circa 40 koffiemakelaars en wat minder commissionairs, doch deze heeren hebben op 't oogenblik weinig te doen, ook al omdat de export nagenoeg stil staat Ongemerkt zijn we aangeland bij de scheepvaart. Tot dusver beperkten we ons in hoofdzaak tot de hedendaagsche onder vindingen in den huiselijken kring. Een kijkje op haventoestanden, in fabrieken en op handelsgebied versombert het beeld, dat tot nog toe in onze beschouwing vrij op gewekt kon blijven. Hierover in een vol gend artikel, hetwelk tevens een meer Amsterdamsch cachet kan dragen. Modern vliegveld in Suriname Een leening van f 1.400.000 Naar wij vernamen heeft de Regeering zich in beginsel bereid verklaard om aan het gouvernement van Suriname een leening toe te staan van f 1.400.000, bestemd voor den aanleg van een modern geoutilleerd vlieg veld bij Paramaribo. Dit feit is van buitengewoon groot belang voor Suriname, daar eindelijk een vaste basis zal bestaan voor de reeds jaren be staande plannen van de K.L.M. om onze Zuid-Amerikaansche gebiedsdeelen door middel van e>n trans-Atlantische luchtlijn met het moederland te verbinden. Naar be kend is Jag. het in de bedoeling om Neder land via Lissalion een verbinding te geven met da Kaap Verdische eilanden; de heer Steensma, die thans nog in Lissabon ver toeft. heeft onderzoekingen op die eilanden gedaan, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het eiland Sal zeer geschikt is als uit gangspunt voor die trans atlantische lijn. Hat andere eindpunt zal dan Paramaribo worden, waar de verbinding aansluit op het belangrijke, 330 km lange luchtnet van de K.L.M. aan de noordkust van Zuid-Amerika DREE K.L.M.-TOESTELLEN NAAR NAPELS Nadat reeds eenigen tijd geleden de prin- cipieele toestemming was verkregen van do Duitsche autoriteiten om drie K L.M.-vlieg- tuigen over Duitsch gebied naar Napels te laten vliegen, is thans in overleg met d«c desbetreffende instanties de route vastge steld. Het zullen de Oehoe, de Reiger en de Emoe zijn, die in het begin van de volgen de week naar het Zuiden vertrekken. Zij moeten daarbij evenwel een omweg maken. Van Amsterdam gaat de tocht naar Kopen hagen, vandaar beoosten van Berlijn naar Weenen en vervolgens naar Venetië en via Rome naar Napels. Zooals bekend, heeft de vlucht van de drie vliegtuigen tot doel uitbreiding van 't mate rieel, dat in gebruik is op de Indië-route en om, wanneer eventueel besloten wordt tot een driemaal wekelijkschen dienst op Indié, voldoende vliegtuigen beschikbaar te heb ben in het beginpunt Napels. BIJDRAGE IN PE DEFENSIEKOSTEN De Minister van Financiën maakt in de Staatscrt. bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen een bedrag van f5000, wegens bijdrage in de Defensie- kosten. HET JUBILEUM DER MARECHAUSSEE Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Kon. Marechaussee heeft het comité tot huldiging van dit wapen den inspecteur der Kon. Marechaussee een telegram van hulde gezonden. In de distributie periode De taal is gansch een blad Zeg mij, wat gij schrijft, en ik zal zeggen, wie gij zijt; want aan de woordkeus kent men den journalist: de taal is gansch een blad. Er is één Nederlandsche krant, die door gaat op onbeheerschte wijze het overheidsge zag aan te randen, cmdat de luxe-auto op Zoudug geen henzine mag verbruiken. Dat schijnt zoo ongeveer het ergste te zijn, wat ons in Nederland wedervaren kan. Een bcnzinelooze Zondag i s geen Zondag, want dan kan men niet uitgaan en daarvoor dient de rustdag immers? Bedoeld blad wijst zooals wij ook de den op België, waar de benzinevoorraad blijkbaar onbeperkt verbruik toelaat en chrijft dan: Dezelfde lieden die de suiker en de Druine boonen weggeordend hebben, stu ren ook de benzine-voorziening in de war. Hun onmacht tot werkelijk ordenen om hullen zij met een gewichtig aanooend stilzwijgen. En verder: Men viaagt zich af hoe een mcnsch zich zóó opwinden kan, dat hij over de regee ring spreekt als „dezelfde lieden" en het af treden van bewindslieden eischt, omdat het met de distributie even spaak loopt. Dit is onbehoorlijke taal in een z.g. neutraal dag blad. Nu zal men zeggen: „spreek er dan niet over; doe, alsof ge het niet gelezen hebt". Daar is wat voor te zeggen. Maar het heeft ook zijn bezwaren. Immers, er is soms wel reden tot klacht „Doe gewoon", luidt veler parool, en dat advies is goed, als het „ge woon doen" ook maar goed was en behoor lijk. En dus mogen we wel klagen over te kortkomingen hij de distributie. Het is een fiett, dat het benzineverbod vele goede gevolgen heeft, maar evenzeer dat het tot moeilijkheden leidt, welke we nu men er telkens onze aandacht op vestigt niet onderschatten. Het is ook een feit dat er moeilijkheden met de suiker en met bruine boonen zijn. Pat de regeering de laatste op gevorderd heeft, kan goed zijn, maar zij deed dat toch niet om ze te verstoppen An dere jaren lae om dezen tijd de nieuwe oogst in de winkelétalages: waar zijn ze nu? Er wordt tevergeefs naar gevraagd? Zijn ze „weggeorderd"? Wij gebruiken dit sarcasme niet. Doch, waar blijven ze? Het is strikt noodzakelijk, dat de regeering dui- het is jammer, dat de onbehoorlijke taal de hetis jammer, dat de onbehoorlijke taal de bereidheid om op b'lln'ke klachten in te taan, eerder schaadt dan bevordert. Een nieuwsgierige veldwachter Zün speuren had succes Te Hulst inspecteerde dezer dagen de gemeenteveldwachter de logementen. Daarbij bleek hij nader kennis te willen maken met een man die voor 2 weken een zolderka mertje had gehuurd in het Vol'ks'.ogement te Hulst. Hij ging naar boven, klopte aan, doch in plaats dat de deur werd geopend, w£_ eerst een druk beweeg en geschuif. Éindelijk na herhaald kloppen en een paar minuten wachten ging de deur. open en verscheen de bewoner op den drempel. Blijkens een vallen Nederlandech pa.3P~ort V3s hij zekere P. R., 33 jaar en geboren te den Haag. Zeer tot 's mans ongenoegen wilde de veld wachter weten wat er in een drietal koffers zat. Toen R. ze opende kwam er een vreemde verzameling uit te voorschijn, o.a. een com pleet fototoestel met platen, verschillende dividend ooupcmbladen, bladen rood bladko- per, kleursel, poeder, potjes verf, zinken pla> ten, enz., maar bovendien ook nog een flink aantal Engelsche, Russische en Deensche bankbiljetten, alsmede Fransche en Belgische en vele munten als dollars, francs, etc. Een inventaris, die verdacht veel leek op die van een valsche munter. Begrijpelijkerwijs steeg nu de nieuwsgie righeid van den veldwachter en de geheele kamer werd aan een onderzoek onderwor pen, waarop in een waschkom nog een ken plaat werd gevonden, waarop naar later bleek een afdruk van een Engelsch bankbil jet voorkwam, welk biljet ook werd aange troffen tusschen die uit den koffer. R. werd daarop aangehouden. Uit het der onderzoek bleek, dat hii in 1P37 reeds een jaar gevangenisstraf had ondergaan gens het vervaardigen van valsche rijksdaal ders en guldens. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. LIJK VAN ONBEKENDEN MAN OPGEHAALD DEN HELDER, 26 Oct. Gistermiddag vijf uur heeft de mdjnenlegger „Willem der Zaan" het lijk van een onbekenden i binnengebracht. De man. die naar schatting veertig tot vijftig jaar oud was, droeg blauwe trui, daaronder een grijze trui, geel bruine bovenbroek met klep en daarboven een licht gekleurde oliebroek. Het stoffelijk overschot is vandaag naar de algemeene be graafplaats te Huisduinen overgebracht. 1 het vermoedelijk Vrijdag zal worden ter de besteld. De vijvers van het Nationale Park de Hooge Veluwe zijn met de zegen leeggevischt. Menig prachtige karper werd buitgemaakt. Dagelijksche dingen Werving en belooning van Vrijwillige Landstormers We hebben er zelf een beetje schuld aan, dat het nog steeds brieven regent over de werving en belooning van vrijwillige land stormers, want wij hebben aan sommigen gevraagd, hoe ter wereld het mogelijk was, dat zij de schrapping van een zeer belang rijk voorbehoud in da verbandakte konden parafeeren zonder te begrijpen, wat zij eigenlijk deden. Die vraag is op drieërlei wijze beantwoord _.i om voor niemand der inzenders een uit zondering te maken zullen wij de inlicntin- gen met eigen woorden weergeven. De eerste categorie zegt: Wat de doorha ling betreft, zijn wij voldoende ingelicht; wij wisten zeer goed, dat wij bij mobilisatie op geroepen zouden u-orden; maar wij zijn diep teleurgesteld, dat wij de beloofde vergoeding niet ontvingen Als minimum was ons f 2.50 per dag gegarandeerd. Ook wat de dienstre geling en de unifomi betreft, zijn wij bedot; een enkele heelt op grond daarvan dienst geweigerd en kwam in het cachot terecht; op schriftelijke klachten is geen antwoord ontvangen. De tweede categorie zegt het veel scher oer. Die spreekt van ronselen en misleidihg Opgeroepen door den burgemeester hoorde men een lange vede aan en dan heette het: „het is nu al laat. teeken madr vlug en zet daar uw paraaf, want anders zou de akte niet volledig zijn in geval van oorlog". Wij merken hienbij op, dat men dus wel kon weten hoe het bij mobilisatie zou gaan. Het mag dan zijn, dat zelfs een jurist en een arts te goeder trouw teekenden en pas later ontdekten, dat zij er in gevlogen waren; voorgelogen waren zij niet. Ook hier verne- "men we echter de klacht, dat op brieven van teleurgestelden niet geantwoord werd. Een derde categorie van briefschrijvers geeft o.i. een zeer aannemelijke zielkundige verklaring. Men stemt toe. dat men de ver handakte goed had moeten lezen, maar daar dacht men indertijd niet bij na. De land stormers vertrouwden op de regeerinp en deze nam hen in vertrouwen. Er dreiede ge vaar voor revolutie. Een sterke V L was noodig. Dat voelde ieder, die de vrijheid en zijn vaderland lief had en het gezag wilde schoren. Dus vroeg men ook niet naar be looning, al vernam men met instemming, dat het achterblijvend gezin .inancieel ge steund zou worden. Want de wervers be loofden koeien met goud-en horens: men zou f 5.f 6.en f 7.per dag krijgen. Ts het dan wonder, dat de teleurstelling thans groot was? Het is dunkt ons, genoeg. We trekken thans ook geen conclusie meer. Maar we zijn het eens met hen. die opmerken: indien aan deze werving geen steekje los was geweest, zou de minister van Defensie de gelegen heid om met klein vnrlof te gaan, niet open gesteld hebben. Ook het feit, dat velen, die later begrepen, waarvoor zij eigenlijk hadden eeteekend. na een jaar ontslag vroegen, spreekt voldoende. Maar daarom verbaast het ons te meer, -Taf de autoriteiten zich in stilzwijgen blijven hullen en wij honen alpnog, dat deze kwes- t;e in d#> Knrnor fpr snrake zal komen An ders vreezen wij, dat het zal gaan. zooals één onzer lezers voorspelt: als hier geen op heldering gegeven wordt, behoeft de regee ring er nret op te rekenen, dat in de toe komst een beroep op medewerking succes zal hebben. Mobilisatie en Werkverschaffing Men schrijft ons: Het is ongetwijfeld waar dat de mobilisa tie van ons leger, de aandacht van het pro bleem der werkloosheid heeft afgetrokken. En menigeen kwam eerst na enkele weken weer tot gedachten, dat er ook nog een leger van werkloozen is. Men wist ook dat een flink aantal werk loozen in werkverschaffing werkte maar of de mobilisatie invloed had uitgeoefend op het aantal te werk gestelden was niet be kend, toch viel uit de 31 Augustus 1939 ge publiceerde cdjifers reeds af te leiden, dat tengevolge van een complex van factoren, veroorzaakt door de mobilisatie, t.w. oproe ping in militairen dienst, vervoersmoeilijk- heden, gebrek aan toezichthoudend perso neel, stopzetting van werken door particu lieren die werk in werkverschaffing lieten uitvoeren enz. enz. een vermindering van plm. 16 pCt. van het aantal in de werkver schaffing tewerkgestelden was ingetreden. Thans zijn cijfers gepubliceerd van een gehouden telling op 14 September j.l., waar uit blijkt dat de vermindering van het aan- tewerkgestelden als gevolg van de mobi lisatie is tot staain gekomen. Op 12 Aug. 1939 werkten in de werkverschaffing 56070 perso- Op 31 Augustus 1939, 2 dagen na de mo bilisatie dus, 47286 personen. Op 14 Septem ber 1939 45151 personen. Uit deze cijfers blijkt de Hollandsche nuchterheid zonneklaar, immers na een wei feling van een tweetal weken blijkt thans dat de landbouwers onverminderd doorgaan met het laten uitvoeren van de werkver schaffing van allerlei cultuurtechnische maatregelen: het object bouwland verbete ren trekt nu zelf weer arbeiders aan. Dit is een zeer gelukkig verschijnsel, mede hier door zal het mogelijk zijn het aantal tewerk gestelden dezen winter weer zeer belang rijk omhoog te voeren. Werken, al is het tegen werkverschaffingsloon, is altijd toch beter dan stempelen. De aardappelen en boonen, geplant en ge oogst, van door werkverschaffing in cultuur gebrachten grond, kunnen wij vooral in bilisatietijd zeer zeker goed gebruiken. Wel is het jammer, dat lang niet alle ge meenten zulke mooie cijfers kunnen geven als Utrecht kan doen. ROFFELRIJMEN GEEN INTERESSE 't Gaat met de luchtbescherming best. Wanneer je er mee rekent Wat Nederlandsche nuchterheid In dit geval beteekent: Den Nederlandschen nuchterling Ontbreekt ten eenen male De lust zich voor zijn veiligheid Wat last op 't lijf te halen. Hij weet natuurlijk opperbest Dat er gevaren dreigen Als Nederland 't met X of Y Eens aan de stok zou krijgen. Hij praat kordaat van het schandaal Dat „ze" er niet voor zorgen Dat iedereen in tijd van nood Bijtijds zal zijn geborgen. Maar zorgen voor zijn veiligheid. Voor vrouw en kind en leven Dat laat hij aan de Overheid En wie er zich voor geven. Als de Regeering leering trekt Uit buitenlandsche lessen. De doorsnee-Nederlander toont Daarvoor géén interesse: Je leest dat je aan 't postkantoor Een gasmasker kunt koopen En denkt dat oogenblikkelijk Het volk wel storm zal loopen. Maar 't blijkt zelfs in de groote stad Er zijn hier haast geen menschen Die voor een schappelijke prijs Een gifgasmasker wenschen. Zoo is nu eenmaal in 't gemeen De „nuchtre" Nederlander: De lusten gunt hij graag zichzelf, De lasten aan een ander. jz?- -.~r. De Engelsche duik boot „Thetis", waar in ruim vier maanden geleden een honderd al personen den dood '\eeft gevonden, werd Maandag j.l. nabij \nglesseij aan de op- :er vlakte gebracht, vaarna het vaartuig - iaar een kleine baai tan de kust werd ver- haald. Niet te laag gevlogen Geysendorffer vrijgesproken HAARLEM, 26 Oct. Gister had zich voor den kantonrechter alhier te verantwoorden de vlieger, d'e heer Geysendorffer, die op 23 Juni des avonds te laag zou hebben gevlogen, waardoor hij het luchtvaartreglement zou hebben overtreden. Een agent van politie van Bloemendaal had opgemerkt, dat het vliegtuig „de Arend" laag boven Aardenhout vloog en daarom werd proces-verbaal opgemaakt. De heer Geysendorffer merkte op, dat in het regle ment staat, dat minstens op een hoogte van 400 meter gevlogen moet worden, doch hij toonde een beschikking van den minister van Waterstaat, dateerende van 1933. waaruit bleek, dat viermotorige vliegtuigen tot op een hoogte van honderd meter mogen vlie gen. Op 23 Juni moest hij een proefvlucht maken om een nieuwen motor te probeeren en op verzoek van een deskundige had hii beneden het wolkendek gevlogen. Hij had een hoogte van tweehonderd meter bereikt. De ambtenaar van het O. M. zeide niet op de hoogte te ziin van de beschikking van den minister en hii betreurde het, dat zij niet aan het parket was gezonden. Sor. eischte ontslag van rechtsvervolging, waarbij de kantonrechter zich aansloot. DE HEER ROST VAN TONNINGEN GEEN STATENLID De heer Mr M. M. Rost van Tonningen die in de vacature ontstaan door het ba danken als lid van de Prov. Staten var. Zuid Midland door den heer Hoey Smith in diens plaats lot lid van dit collage be noemd was verklaard, heeft deze bcnoc ming nipt aangenomen. Thans i6 in deze vacature tot lid der j Staten benoemd verklaard de heer F. O Bruyning te 'sGravenhage. (Nadruk verboden.) BONTE PARADE door LEO LENS Een greep gevarieerde roffels, geknipt om voor te dragen. 132 pagina's, in fijn gedr. omslag 1.25 Iedereén kent de roffels van Leo Lens, die sprankelend van geest zijn of vol van innige teerheid. Velen die het „voordragen" van roffelrijmen betrachten, vinden in dit boek een uitgebreide schat Deze bundel is vooral geschikt voor de bibliotheek van Jeugd verenigingen. De rampen van de „Van Ewijck" en „Van Gelder" Zorg voor de nagelaten betrekkingen Uit het fonds Ida Maria de Raath in be- beheer bij het bestuur van dc Zuidholland- sche Maatschappij tot redding van schip breukelingen te Rotterdam is een bedrag van f 2685 beschikbaar gesteld voor de na gelaten weduwen en weezen van hen, die omkwamen bij de rampen overkomen aan Hr Ms. „Van Ewijck" en Hr. Ms. „Van Gelder". Door bemiddeling van het marine-rampen fonds zal dit bedrag aan de rechthebbenden worden uitgekeerd. Zijn vrouw neergestoken Huwelijksdrama voor de rechtbank AMSTERDAM, 26 Oct. Het was een treu rig verhaal over een volkomen mislukt hu welijk, dat een 20-jarige vrouw deed, die in Juli j.l. in haar woning in de Derde Egelian- tierdwarsstraat door haar man werd neerge stoken. Gister stond haar man, een 21-jarige hooit- boorder, terecht voor de vierde kamer der rechtbank, verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw. In 1937, vertelde de vrouw, was zij met den houtbewerker getrouwd. Van den eer sten dag af aan bleek het huwelijk voorbe stemd om volkomen te mislukken. De ver houding tusschen man en vrouw werd met den dag slechter. Herhaaldelijk sloeg de ver dachte het tengere vrouwtje Op 16. Juli aldus vertelde de vrouw kwam mijn man 's avonds vrij laat thuis. Hij wilde weer uitgaan en vroeg me geld. Maar ik had nauwelijks de huur in huis. Mijn man greep een hamer, ik pakte een bijl om me te verdedigen. Hij greep me en ontrukte me den bijl. Op dat oogenblik trok hij een dolk mes en stak me in de buik. Verdachte gaf toe, dat hij zijn vrouw ge stoken had, maar dat was omdat zij hem met een bijl te lijf wilde. President: „En u had haar dien bijl toch afgenomen?" Verdachte: „Dat liegt ze". Vervolgens versohenen de buren voor het getuigenbankje. De man, die de vrouw was te hulp gesneld, verielde. dat hij eerst be dreigd werd met een hamer. Plotseling zag hij den man naar de vrouw steken. Zij had toen geen wapen in de hand. Getuiso was naar beneden gerend om hulp te halen. Boven gekomen bleek de étagedeur te zijn afgesloten. Gezamenlijk hadden de buren de deur geforceerd. Verdachte kon worden overmand en weldra was de politic aanwezig om den woesteling over te nemen De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht zij bleek zwaar *ewond te ziin Dank zij ope- uatief ingrirper bleef zij in leven en na we kenlange ve-n'cring kon zii hersteld het zie kenhuis verlaten. Het reclasseeringsrapport schetste ver- De Schie, een der typische Rotter- damsche binnenwateren, is reeds ge deeltelijk gedempt en de brug bij het Hofplein wordt afgebroken. Een en ander is van groote beteekenis voor de nieuwe verkeerswegenwaarvan het Hofplein het knooppunt zal worden. dachte als een onbeheerschte en driftige per soonlijkheid. Als jongen wierp hij zijn onder wijzer een inktpot naar het hoofd, Later ging hij een mede-arbeider met een ijzeren staaf te lijf. De officier van Justitie, mr. A. S. d e Muinck Keizer achtte de poging tot dood slag bewezen. De vrouw, waaraan misschien ook het een en ander ontbreekt, had by dezen bruut een afschuwelijk leven. Noch de man, noch de vrouw waren rijp voor het huwelijk, daar beiden maatschappelijk onvolwaardige menschen zijn. Spr. vorderde een gevange nisstraf van twee en een half jaar. Mr. A. B. Gompertz pleitte clementie. Vonnis 8 November. OPSLAGPLAATS VAN DROGERIJEN UITGEBRAND AMSTERDAM, 26 Oct. Gisteravond om zes uur ontdekten voorbijgangers brand in een onbewoonbaar verklaarde woning, die deel uitmaakt van een serie onbewoonbaar verklaarde huisjes, achter de huizenrij aan de Sloterkade ter hoogte van perceel 115. Een drogist had deze .afgekeurde woning nog dienstbaar weten te maken als opslag plaats van goederen, waarhij uit den aard der zaak ook zeer brandbare, als b.v. ben zine lagen. Door nog niet opgehelderde oorzaak is in dezen voorraad brand ontstaan. Om op allo eventualiteiten voorbereid te zijn do vlammen laaiden hoog uit het dak op verscheen de brandweer met twee motor- snuiten. Twee stralen waren echter voldoen de om uitbreiding te voorkomen. De goede renvoorraad ging evenwel erootendeels ver loren. hetgeen voor den eigenaar een be langrijke schadepost beteekent. omdat zij hiet door verzekering worden gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5