5\° WEK UW LEVER-GALOP B>L.OEMBOLL EN TOR KEN Buk C MAANDAG 23 OCTOBER 1939 EERSTE RLAD^d SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERU AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN HAARLEM DEN HAAG DELFT Dagelijks Inwendig schoonhoud» DORDRECHT UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL en gebouwen RecU De Duitsche ontruiming van Tirol Bevolking heeft keus tot tot 31 December Emigratie moet geschieden binnen drie jaar tijd Het tusschen Italië en Duitschland ge sloten accoord betreffende de in Ita- liaansch Tirol wonende Duitschers be paalt o.a„ dat de personen van Duitsche nationaliteit binnen drie maanden bedoeld gebied moeten verlaten. De per sonen van Duitschen oorsprong hebben de keuze tusschen vertrek naar Duitschland, of behoud van de Italiaan- sche nationaliteit, in welk laatste geval zij in Italië mogen blijven wonen. Het officieeie communiqué luidt volgens D.N.B. als volgt: „De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, de Duitsche ambassadeur von Mackensen en de gezant Clodius hebben Zaterdag de overeenkomsten in zake den terugkeer naar Duitschland der Duitsche onderdanen en der vollks-Duischers in de lAlto Adigo onderteekend. Door den aard der overeenkomsten was een diepgaand onderzoek van talrijke pro blemen van piractisch en technisch belang noodzakelijk, voortvloeiende uit de verbui- zing van de bevolking van het eene land naar het andere. De moeilijkheden zijn in vriendschappe- lijken geest geregeld, hetgeen een nieuw bewijs is van de mogelijkheid, dat de twee regeeringen samenwerken ten einde ook de ingewikkeldstbe problemen te regelen, welke in andere Europeesche landen tot groote conflicten geleid hebben. Door de genoemde overeenkomsten worden inderdaad alle kwesties geregeld, die voortvloeiden uit de on'angs te Berlijn gemaakte afspraken, be treffende de veithuizing van de Duitschers in Aho Adige naar Duitschland. De zware keuze In detaiil worden de normen voor de ver huizing der personen en voor het overbren gen van hun bezittingen geregeld. De be palingen bekrachtigen het hoofdbeginsel. volgens hetwelk de verhuizing der in AJito 'Aldige wonende Duitsche onderdanen ver plicht is, en binnen drie maanden na de pu blicatie van de overeengekomen bepalingen moet zijn voltooid. De emigrattie der volks- Duitschers is vrijwillig. Verder wordt in de overeenkomsten be paald, dat al£j in Alto Adige wonende en daarvan afkomstige volks-Duitschers vóór 31 December 1939 naar eigen oordeel, doch nadrukkelijk moeten verklaren, of zij van plan zijn in Italië te blijven, met behoud van de Italiaansche nationaliteit, dan wel de Duitsche nationaliteit willen aannemen, om naar Duitschland te emigreeren. Deze verklaring zal een definititief en bindend karakter hebben. De emigratie der volks-Duitschers, die om 'de Duitsche nationaliteit verzoeken, zal op zijn laatste vóór 31 December 1942 geschie den. Voor de overdracht van de opbrengst der hun behoorende goederen, die in het vrije verkeer verkocht zullen worden, zijn alle noodzakelijke bepalingen vastgesteld, opdat deze overdracht, met volkomen be scherming der individuéele en algemeene belangen, zoo eenvoudig en snel mogelijk kan geschieden. j Australië krijgt dienstplicht Minister-president M e n z i e s van Austra lië heeft bekend gemaakt, dat met ingang ,van Januari a.s. dienstplicht zal worden ingevoerd voor ongehuwden, die Op 1 Juli 1940 21 jaar oud zijn. De opleiding geschiedt voor dienst in het binnenland, tenzij een vrijwillige verbintenis wordt aangegaan voor diensten overzee. en a zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen to verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende la. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes by apothekers en drogisten, f. 0.75. (RecL) Duitsche luchtaanval op convooi ter zee Steeds nieuwe duikboot slachtoffers Koopvaarder contra duikboot Zaterdag werden op de Noordzee, al dus het Engelsche ministerie van lucht vaart, door een convooi vijandelijke vlieg tuigen waargenomen. In antwoord op een oproep werden gevechtsvliegtuigen uitge zonden, die aan den vijand, toen deze op de escorteerende oorlogsschepen het vuur openden, verliezen toebrachten. Tenslotte werden drie vijandelijke toe stellen door de Britsche gevechtsvliegtui gen omlaag gehaald, een vierde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie gedwon gen te dalen. Het Britsche ministerie van voorlichting publiceert voor den eersten keer een verhaal over een gevecht tusschen een Duitsche duikboot en een Britschen gewapenden koopvaarder. De koopvaarder was van Engeland op weg naar Zuid-Amerika toen hij door een duik boot werd aangevallen. Direct werd het ge schut in actie gebracht. Na een heftig vuur gevecht werd de duikboot getroffen. Kort daarop naderde een Britsche torpedojager, welke de duikboot tot zinken bracht Ondergang der „Gustav Adolf" Te Moss in Noorwegen is de kapitein aan gekomen van het Zweedsche schip „Gustav Adolf", dat ter hoogte van de Shetland- zinken is gebracht. Drie en een half uur eilanden door een Duitsche onderzeeboot tot lang, meldt United Press, heeft de Duitsche onderzeeër de sloepen met de bemanning van de „Gustav Adolf" door een hooge zee gesleept, totdat men de rook kon zien van het Noorsche koopvaardijschip „Biscaya", dat de schipbreukelingen overnam, nadat de commandant van het Duitsche schip en kel schoten had afgevuurd om de aandacht te trekken. Een tweede bemanning, welker schip werd getorpedeerd, heeft eveneens den vasten wal bereikt. Het is die van het Britsche s.s. „Neaton". dat aan boord van een Bel gisch schip in Weymouth is gearriveerd. „Wij dachten, dat wij geramd werden", zoo vertelde een stoker, volgens een Reuterbe- richt, „maar op het laatste moment, draaide de onderzeeër bij, zoo dicht naast ons, dat wij over hadden kunnen springen. Een jong officier had een revolver in de hand. een ander een fototoestel. De eerste dreigde ons met een revolver en gebood ons te lachen. Wjj hadden geen keus, maar ik kan njet zeggen, dat het van harte ging." Wat de „Independence Hall" meemaakte Verder maakt Reuter nog gewag van de hartroerende tooneelen. die de opvarenden van het Amerikaansche s.s. „Independence Ha.ll", hebben meegemaakt Dit schip heeft, zooals men weet, achtereenvolgens de be manningen en passagiers opgenomen van de „Yorkshire". Ons schip snelde te hulp, doch enkele uren later ontvingen wij even eens een S.O.S. van de „City of Mandalay", die nog dichter bij ons was. Het was een verschrikkelijk gezicht Ter wijl de „City of Mandalay" langzaam onder de golven verdween, zwommen menschen en kinderen rond. De reddingsbooten waren volgepropt met menschen. Twee uur lang is men bezig geweest allen die of in de zee of in de booten ronddreven, te redden. Er heesch zich een man aan boord, die zorgvuldig een klein pakje in zijn a.men hield. Het was een baby van zes maanden, waarvan de moeder blijkbaar was omgeko men. Slechts twee der officieren van beide schepen zijn den dooc1 ontkomen. De anderen zijn met hun schepen ondergegaan. Een der officieren van de „Yorkshire" die het aller laatst van het dek in zee sprong werd mee gezogen, toen het schip verdween, doch kwam later weer boven. Hij werd gered. Naar de „New York Times" uit Mexico Stad meldt, is het Duitsche tankschip „Em my Friedrich" met 9000 vaten olie uit Tam- pico vertrokken. Volgens de papieren is het sahip onderweg naar Malmö, doch men ge looft algemeen, dat de olie bestemd is voor een der Duitsche schepen in de Caralbische Zee. Het Deensche vrachtschip „Sessa" meldt, dat het bijna ls aangevaren door den groe ten Duitschen koopvaarder „Dresden" die met gedoofde lichten voer. Het schip heeft bij zijn vertrek medegedeeld, dat het zich door de straat Magelhaens naar Europa zou begeven. Het voer echter in Noordelijke richting. Het Duitsche boterrantsoen Het D.N.B. heeft onlangs bericht, dat ii Duitschland het boterrantsoen met 80 gram zou worden verhoogd. Het totale wekelijk- sche vetrantsoen, waaronder ook de boter is begrepen, wordt echter slechts 1 y4 gram "hooger. Het verschil is. dat men 3U/2 gram minder kunstvet, en 323^ gram meer boter krijgt. Waarom? Omdat men het kunstvet gemakke1 ijker dan de boter kan conservee- ren en langeren tijd in voorraad houden. NOG EENS DE RAMP DER „ATHENIA" Göbbels beschuldigt Churchill Twaalf beëedigde getuigen bevestigen echter de torpedeering G o e b b e 1 s, de Duitsche propagan da-minister, heeft Zondagavond in zijn eerste radio-rede sinds het uitbreken van den oorlog een heftigen aanval gedaan op Churchill, den Engelschen mi nister van marine. „Wij verlangen" zoo zeide minister Goekbels o.a. duidelijke antwoorden op duidelijke vragen. Churchill is de be klaagde. Hij staat voor de rechtbank der wereld. U hebt misschien geloofd, mijnheer Churchill, dat het u door het tot zinken brengen van de „Athenia" zou gelukken, evenals in 1917, Amerika mee te sleuren in den maalstroom der gebeurtenissen. Wij hebben gister in de Duitsche pers met een boven eiken twijfel verheven neutralen getuige den Amerikaanschen staatsburger Anderson, na het reeds lang geleverde bewijs op grond van aanwij zingen, thans ook ten overvloede het klare en gedecideerde bewijs geleverd, dat gij zelf, mijnheer Churchill, de „Athe nia" door het vuur van drie Engelsche torpedobootjagers tot zinken hebt laten brengen. Wij hebben dus het recht van u óe be antwoording der volgende vragen te ver langen. 1. Hoe kon u van een Duitsche torpedo spreken, terwijl u toch wist en moest weten dat drie Engelsche torpedobootjagers de .Athenia" tot zinken hebben gebracht? 2. Hoe wilt u de werelc' wijs maken, dat de „Athenia" nog 14 uur lang na de zgn. torpedeering door een Duitsche duikboot boven water bleef, terwijl uw Britsch reu- zenslagschip de „Royal Oak" door Duitsche torpedo's binnen enkele minuten zonk? 3. Waarom hebt u tot dusverre nog niets gezegd over het vuren van drie Britsche torpedojagers op de „Athenia", ofschoon dat toch het belangrijkste bewijsötuk voor hel vinden van den dader was? 4. Waar hebt u de getuigen gehuurd, die kort na e'en ondergang van het schip voor de Engelsche radio precies het tegendeel verklaard hebben van wat thans door de verklaringen van den onverdachten getuige Anderson als vaststaand kan gelden? 5. Waarom rwijgt u thans zoo halsstarrig, mijnheer Churchill, terwijl u toch na den ondergang van de „Athenia" zoo spraak zaam was? Zoo bent u toch anders ook niet. Schrikt u terug voor de gevolgen, die thans niet meer kunnen uitblijven? Dat de „Athe nia" niet door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht is, geldt thans voor ieder een als bewezen. De wereld wil thans weten wie de .Athenia" tot zinken gebracht heeft Wel degelijk een duikboot 1 Twaalf beëedigde verklaringen Als eerste antwoord op den aanval van Goebbels op Churchill weerlegt Press Association de bewering van den Rijks minister, dat de eerste Lord der Admirali teit aan Duitsche onderdanen belet zou heb ben scheep te gaan op de .Athenia", om geen lastige ooggetuigen te hebben. Press Association herinnert eraan, dat van de 1104 passagiers van de „Athenia", toen dit schip getorpedeerd werd, 28 Duitsche onderdanen waren en dat zich voorts 6 Oostenrijkers, 23 Tsjechen en 5 Dantzigers aan boord bevon den. De officieele lijst der 93 slachtoffers, ver sohenen op 9 Oct. behelsde de namen van 4 Duitschers. Hun namen, opgegeven door de Donaldson Atlantic Lijn, van wie de ,Ath«nifT was, waren Henri Braunschwei- ger, oud 33 jaar, jurist; Hildegard Ehrlich, oud 16 jaar, Lottie Künstlicher, en Edith Lustig. Press Association herinnert er ook dat de passagiers van de „Athenia", in strijd met hetgeen Goebbels beweert, duidelijk een duikboot aan de oppervlakte hebben zien komen, nadat het schip getroffen was door een torpedo. De duikboot kruiste rondom het zinkende schip, na een granaat te heb ben afgeschoten, die op de brug ontplofte. Twaalf overlevenden hebben dit bevestigd ln beëedigde verklaringen. Geen antwoord van Churchill verwacht Volgens de „Daily Mail" werd te Londen verklaard, dat Churchill de door Goebbels gehouden toespraak heeft gelezen. De mee ning bestond, dat de toespraak te propa gandistisch, te fantastisch was, om een antwoord te rechtvaardigen. LLOYD GEORGE WIL VREDESCONFERENTIE lPLaat ons de laatste kans aangrijpen" Lloyd George heeft opnieuw in een rede gepleit voor het houden van een vre desconferentie. eer het te laat is. Ilij zeid'3 o.a., dat men zijn redevoering in het Lager huis verkeerd had verklaard en hem val- schelijk ervan beschuldigd had, dat hij Engeland zich wilde laten overgeven. Lloyd George zeide, dat zijn toespraak verkeerd is uitgelegd. Hij had aange spoord, de gelegenheid aan te grijpen, mogelijk de laatste voor jaren, te confe- reecn vóórdat de „onbeschrijfelijke ver schrikking en rampspoed van den grooten oorlog aan millioencn gezinnen in vele landen dood en verderf zou brengen „Ik zal geen stap terugwijken van de politiek, welke ik steeds heb bepleit", aldus Lloyd George, „een krachtige hou ding tegenover dictatoren. Op een con ferentie kan men even vastberaden zijn, als op het slagveld". Indien het op een conferentie zou blijken wat Hitier voornemens was, vast te houden aan zijn veroveringen, zouden wij de con ferentie met een zuiver geweten kunnen ver laten. Lloyd George acht het noodig. dat thans, na den opmerkelijken diplomatieken triumt van het Turksche verdrag, een hetere ver standhouding met Rusland zal komen. Hij noemde het één der tragecMeön van de geschiedenis, dat Rusland bits is afgewezen en dat wij de kans hebben gemist, de agres sie zonder bloedvergieten tot staan te brengen. De Britsche onderhandelingen te Moskou werden geleid1 door een „vijfderangs-bureau- craat van het Foreign Office" en een „vol komen minderwaardige militaire missie, welke geen omlijnde instructies had". Lloyd George vroeg of het geen tijd is, het Russische denkbeeld van een in ternationale conferentie te aanvaarden. Hij voegde hieraan toe, dat het bemidde lingsvoorstel van de Noordsche konin gen een verdere gelegenheid bood. „Laat ons deze misschien voor ja ren de laatste kans aangrijpen, om te confereeren", aldus Lloyd George. VERSTOORDE KERK DIENSTEN IN SCHOTLAND Zondag tweemaal luchtalarm Zondag hebben zich tweemaal aan de Schotsche kust Duitsche vh'eamachines vertoond. De eerste maal was het één enkel vliegtuig, dat langs de oostkust in noordelijke richting vloog, juist op het uur, van den ochten dkerktiid. De tweede maal doken er twee Duitsche toestellen op: dit was in den mid'daq. Geen van heide keeren hebben de Duitschers homtnen »T"orpen. Terwijl overal ir. do Sdhotsche kerken dc ochtendgodsdienstoefening aan den gang was weerklonken eensklaps storend de sirenes, die luchtalarm mjldden. De diensten werden onderbroken en een deel der kerkgangera verliet overhaast de kerkgebouwen, om de schuilplaatsen op te zoeken. Velen bleven echter in de kerken, om te wacliteh tot alles weder veilig zou zijn. terwijl op de straten de krantenverkoopers en óe melkboeren onverstoorbaar doorgingen met het aan den man brengen van hun kranten en het uit venten van hun melk. Toen in den middag de sirenes ten twee den male weerklonken, bleken 't twee Duit sche vliegtuigen te zijn, die boven zee langs de Schotsche kust vlogen. De Britsche toestellen stegen op en visten, nog voordat hun tegenstanders de kustlijn hadden bereikt, de vijandelijke vliegers te verdrijven. F.en der toestellen van laatstge noemden werd hierbij neergeschoten. De geheele week zoo zegt United Press in een overzicht van de luchtaanvallen op de Sdhotsche kust. hebben de Duitsche verken ningsvlipgtuigen de luchtverdpdigine aan de Oostkust beproefd en men gelooft derhalve dat men te Berlijn voorbereidingen treft voor het verhoogen van den druk op Groot Brittnnnië op dit punt Het Fransche legerbericht van heden Het Fransche legerbericht van heden morgen luidt: Een kalme nacht aan het heele front. Voedt Uw huid 's nachts met want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitsl ag verdwijnen er door. Tube 45. Di| 'et R,/ it 1 ol 2 X* OOK VooR uw BODEGRAVEN (Reel.) Weensche Joden moeten naar Polen Duitschland wil daar Joodschen bufferstaat stichten Tweeduizend Joden uit Weenen zijn gedurende het weekeinde per extra-trein vertrokken naar de omgeving van de Poolsche stad Lublin, waar hun woon plaatsen zijn toegewezen. Naar verluidt zou Duitschland hier een groot Jodenre- servaat willen stichten, hetwelk een buf ferstaat zou moeten vormen tusschen het Duitsche en Sovjet-Russische grensge bied. Het transport is georganiseerd door de Joodscho gemeente, welke daarvoor orders van de poiitie kreeg. Een weak geleden ont vingen dc daartoe uitgezochte Joden een brief, dat de autoriteiten verlangden, dat zij spoedig naar een speciaal „reservaat" in Polen zouden vertrekken. Zij moesten zich Vrijdagmiddag om 5 uur op het Anspang- station malden en o.a. meenemen: warme kleeren. dekens, kookgerei noodrantsoenen en verder de gewone bagage. Op het station werden de passagiers voor den extra-trein vlug geïnspecteerd en vervolgens naar de wagons geleid Kruiers sleepten de ba in de goederenwagons. Vernomen wordt, dat dit het eenste van een reeks transporten is. De eerste groep bestond hoofdzakelijk uit in Polen geboren Joden, die gedurende of na den wereldoorlog naar Weenen kwamen. Naar aanleiding van dit transport meldt United Press uit Berlijn, dat in Joodsche kringen gevreisd wordt, dat dit de eerste stap zal zijn voor de vestiging van een Joodschen staat in Polen, waarheen alle Duitsche Joden of minstens alle Poolsche Joden in Duitschland uitgewezen zullen worden. Er gann geruchten, dat eventueel de geïnterneerde Polen, van wie bijna allen Joodsche mannen zijn van 1565 jaar, naar Polen gezonden zullen worden. Zeven dui zend van deze mannen bevinden zich thans in Sachsenhausen, waar de omstandighe den naar gemeld wordt, ongeveer dezelfde zijn als in d?n herfst van 't vorige jaar, toen daar 35.000 Duitsche Joden in een con centratiekamp waren ondergebracht Van de geïnterneerden zijn slechts enkele honderden, die van de Poolscher?geering een speciaal stempel op hun paspoort hadden gekregen, formeel Poolsche burgers en daar door in het genot van de bescherming door de Zweedsch-i legatie. De Poolsche regeering ontnam sinds November jl. den meesten over blijvenden hun staatsburgerschap, toen Duitschland 16.000 Poolsche Joden uitwees. Een andere reden, waarom de Joden ge- looven, dat zij naar een Joodschen staat ge zonden worden, is, dat de Rijksbond van Duitsche Joden op order van de Gestapo nu een special* telling van de Joodsche bevol king heeft voltooid, waarbij speciaal de aan dacht werd besteed aan den datum vaa vestiging en de grootte van het bezit RADIO DINSDAG, 24 OCTOBER 11 HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. Ken dins. 8.00 Berichten ANP. 8.05—1 J Gram.muziek. U.30 Godsdien*. 12.00 Berichten. 12.15 Het H (12.451.00 Berichten ANP en, 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modd Gram.muziek. 4.15 Het KRO-Or|Lln, De KRO-Melodlsten en solLst. F.w tatles. 6.05 Vervol* concert. 6.35A uur. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclua:(ei dienstig leven ln het nabUe d 7.35 Reportage. 8.00 Berichten I deellngon. 8.15 Het Stedelijk Jc<?r Maastricht en solLst (9.00—9.20ja ziek). 10.00 Gram.muziek. lO.h over schaken. 10.30 Berichten LU, Lecuona Cuban Boys (opn.) ll.F0, Gram.muziek. Ier HILVERSUM II 301,5 M. AVROjjU'l 11.0011.30 v.in. en 0.30—7.00 B| 0 Berichten ANP, Gram.muzlek. 9 orkest en soliste (opn.). 10.00 Kinderkoor. 5.00 Klnderhalfu. roeporkest. 6.30 C: zoeken?" 7.00 Voi Zlnalda Rostova t ;elspeL 7.35 Cycluj Jke wereld". 8.35 1 tletrcln. 9.45 Gram.muzlek. Antwoord. 10.40 Causerie gerlch* op Finland". 11.00 Gram.muzlek. 11.30—12.00 keet. BRUSSEL 322 en 484 Mi 82 2 Mi 11.50 Gram.muzlek. 12.30 Orkei 4.20—5.05; 6.50 en 6.20 Gram Programma voor soldaten. 8.2 484 M: 11.35; 12.301.20 en 4 NOG STEEDS KALMTE AAN WESTFRONT Reuter over den Franschen terugtocht Volgens de communiqués van het Fransche opperbevel aan het westelijk front, is aldaar nog steeds de toestand zeer rustig, en worden er niet anders dan verkenningen verricht. Afgezien van enkele observatieposten op Duitsch gebied, vallen de Fransche linies thans samen met de grens, terwijl de Duitsche troenen voor het overstroom de gebied van Rijn, Moezel en Saar staan. Havas schrijft in het dagelijksche mili taire overzicht, dat, indien de Fransche voorposten zich niet zes dagen geleden had den teruggetrokken, zij zich thans in een uiterst netelige situatie zouden bevinden, daar de rivieren ln het Saargebied voort durend stijgen en steeds meer land onder water zetten. Het water van den Rijn stijgt zooddnig, dat de versterkingen aan de oevers bedreigd worden. Ook de Saar en de Blies zijn buiten haar oevers getreden; de bruggen zijn overstroomd. Indien de voorposten niet tijdig waren teruggeroepen, zou de ravitailleering van deze troepen thans uiterst moeilijk geweest zijn en zij zouden dan ook in een hopelooze positie verkeerd hebben, Indien de Duitsche aanval een week later gehouden was. Ook in het Warndtbosch zijn de Fransche troepen tot bij de grens teruggetrokken. De vooruitgeschoven posities in dit woud bo den nu bij de defensieve opstelling van de Fransche strijdkrachten geen voordeel meer De Franschen zijn reeds verscheiden da gen geleden tot de evacuatie van het boscn overgegaan. Eerst eergisteren evenwel ont dekten de Duitschers, dat het bosch niet meer bezet was. Russen houden verkie in Polen Poolsche regeering in Frankrijk ji In de voormalige Poolsche gebif* Westelijke Oekraine en in het Wit Rusland zijn Zondag, naar htf meldt, algemeene verikiezingen I Stemrecht hadden alle inwoners 18 jaar. Per 5000 kiezers wordt éérfc cigde gekozen. Zetel der volks verf r diging van de Westelijke Oekrainfia berg zijn. die van Westelijk \V| zal bijeenkomen in Bialvstok. Naar aanleiding van deze veil heeft de Poolsche minister van BÏv 9che Zaken. Zaleski, zich, naar Haki in een interview met een correspir' do „Polish Daily", een in New-' schijnend Poolsch blad, geuit over ting van Poolsch gebied door de So „Ik verklaar nogmaals", aldui Zaleski. „dat de Poolsche regeerinf regeeringen heeft doen weten, dati tig protesteert tegen 't bezetten v*) grondgebied door de Sovjets. Het l dot in dat gebied heeft plaats gem door de Poolsche regeering niet erlr den. Russische handelsmissie! Duitschland De Duitsch-Sovjet-Russlsche onderhandelingen hebben, naar I werd zoo wordt van beide zijdf een positief verloop. Ritte naar Tass meldt, nadat men he! principieele dingen eens geworde» naar Berlijn begeven, terwijl da delegatie onder loidïng van geza# re de onderhandelingen met de Sol ring voortzet In de komende dagen zal een ij Sovjet-Russische economische onder leiding van volkscommii wossjan naar Duitschland v om de vraagstukken te beetud samenhangen met Öe Sovjet-Rus stellingen in Duitscland en met schen uitvoer naar de Sovjet-Unie Van Zeeland en Thei in Amerika Geen vredespogingen De vroegere Belgische premier land, die uit Europa in de 1 Staten arriveerde, heeft bij zijn naar aanleiding van een vraag om desgeruchten verklaard, dat het e van zijn reis naar Amerika ligt in nemen aan de besprekingen van nationaal vluchtelingencomité, genoot Theunis, eveneens ouJ die tegelijk met Van Zeeland l was volgens zijn verklaring, naarl gekomen ter bestudeering van del heid tot verbetering der Amef Belgische handelsbetrekkingen. Radioreparatledienstl 100% service vakkundi|j le Middellandstr. 72. TeL 3<S Gijs zocht zijn plaats in de rijen van hooge banken achter in 'de kerk. Stil aan begon de ruimte zich te vullen. De binnen komst van enkelen, die slechts op dezen avond naar de kerk plachten te gaan, bracht als vanouds bewegingen van verras sing onder de zittenden. Groote petroleumlampen, aan lange ijzeren draden neerhangend uit het tongewelf, wierpen het licht neer van onder haar ijzeren kappen. Schaduwen viuchtten in grilligen gang langs de gewitte wanden. Boven in het klankbord was een verlicht raampje. Het orgel, door Koordeweg bespeeld, zong een fantasie over het lied van dezen dag: Uren. dagen maanden, jaren". De stem van het instrument verried de vaardige hand van een gevoelig mensch. Lindert zat links van den preekstoel te praten met een ouden boer, wiens zwarte kalotje de zilveren haren dekte als een fez. Van buiten kwam het bonzend gelui van de klok. In Gijs was niet die rust van anders als hij in de kerk was. Het jaar, dat op 'n enkele snik na uitgeleefd was. had zoo veel zorg gebracht, en in elkaar gedoken bedacht hij met vrees, dat de vooruitzichten voor het nieuwe, dat straks over den polder en Dengeren en de wereld zou rijzen niet zoo be moedigend waren. De man naast hem zei zacht: ,,'t Is ter bekaant gewiest, Gijs. En danwet zulle we krijge?" „Det weten we nie Tunnis. det leet vur oons verburrege". Even zwegen ze, starend in de gelige lampeschijn. Toen ging de ander verder: „Ik heb nie veul verwaachting van de preek vanaovend". Gijs zweeg. Hij was niet meegegaan om opgebeurd te wor den. Hij wilde liever beklaagd, dan bemoedigd zijn. De dienst begon. Gijs zong niet en de psalm was hem bij het nalezen in het boekje, dat hij naar het licht moest houden om te kunnen zien zonder troost. Psalm 95 vers 1. In Gijs was meer verlangen naar uiting van ellende, naar de woorden waaruit de droef heid klonk dan naar de blijde dankbaarheid. Hij zag hoe Lindert zong. Het hoofd omhoog, de oogen gericht naar een plek ergens in het gewelf. Was het nu wel de echte vroomheid bij dien man? Zag hij niet de straffende hand des Heeren ook in zijn gezin? Of had Gijs het zelf niet bij het rechte eind? De glans van het leven verbleekte voor hem, er was moede loosheid gekomen voor den vroegeren vrede. De aankondiging van het voor te lezen gedeelte uit Lukas 15, de geschiedenis van den verloren zoon ontnam hem de laatste hoop op een preek voor hem persoonlijk. Maar toen dominee Kaspers zijn tekst noemde uit Jeremia's klaagliederen, hoofdstuk 3 vers 22 zocht hij zoo haastig hij kon het genoemde vers op, en volgde de woorden van den prediker: „Het zijn de goedertierenheden des Heeren, dat wij niet vernield zijn, dat zijne barmhartigheden geen einde hebben". Dat was weer die stem van dankbare blijdschap, terwijl hij liever hoorde van doffe berusting. Hoe gaarne had hij dezen avond Aart naast zich gezien. Enhad hij eigenlijk wel veel stof tot dankbaarheid aan het einde van dit jaar, was het geen tijd van groote teleurstelling geweest, Tinus, Aart en Tineke, hun gedrag had zijn hoofd dieper gebogen. Stijns zor- genplooien om den mond verdiept en hij voelde zich machte loos staan tegenover den anderen geest van zijn kinderen. De dominee was een slecht spreker en de bedoeling van zijn woorden was misschien milder dan er in het eerst uit viel op te maken. Toch kon de man op den kansel niet nalaten dezen bijzonderen avond te misbruiken om zijn hoorders bij herhaling te wijzen op hun tekortkomingen. En de menschen zouden er toch wel van overtuigd zijn. Gijs wist het maar al te goed. Maar de prachtige tekst werd ïn plaats vaö een troost nu een aanklacht. „Dat wij niet vernield zijn, gemeente, dit woord j dat wij het zeker verdienden om vernield te worcj scheurd, geslagen, en dano het zou vreeselijki alleen gelaten te wordenalleen met onze zoij hart waarin geene hoop meer over was, want ookl was dan vernield. Er zijn er onder u, die veel verdril gehad in dit jaar, er zijn anderen die stonden aan d hier buiten, waar het lichaam van onze dierbaren ver Er snikte ergens een vrouw. Veel hoofden wendden zich om naar haar kant. Hc de man op den preekstoel en zijn somber relaas val ellende ging door. Er waren veel menschen die met moeite hun oi trachtten te verbergen. Gijs zat er bij als geslagen. Na den tusschenzang scheen er toch nog iets vaui schap, waarvan de tekst gewaagde door het sombi van het eerste gedeelte der preek en het slot: „Zit! voorgaande vers en laten wij doen als de proftl Klaagliederen schreef, „dit zal ik mij ter harte n' daarom zal ik hopendat het Zijn goedertierenhi die ons hebben behouden en ook dat Zijne barmha.' toch nog blijven, nu en morgen. Amen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2