TWEEDE BLAD PAG. 5 f S - Onze handelsbetrekkingen met België Onderzoek van den Belgischen Minister van Economische Zaken De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg deelt ons mede: Dï heer G. Sap. de Belgische minister van Econ. Zaken en Middenstand, heeft den heer J. B. Vink, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, te Brussel ih audiëntie ontvan gen. Deze laatste heeft de aandacht van den mi nister gevestigd op de enquete door bedoel de kamer georganiseerd met het doel te ko men tot een bevordering van de Neder- lanösch-Belgische handelsbetrekkingen. Hij heeft de aandacht gevestigd op de be reikte resultaten en.op de behoefte die blijk baar aan beidi zijden bestaat tot een ver ruiming der handelstransacties. Hij wees den minister ook op de groote moeilijkheden, die er bestaan voor den handel om uitvoer- licenties te bekomen, aangezien voor de meeste producten waarv.oor belangstelling bestaat, uitvoerverboden in het leven zijn geroepen. De heer Vink heeft de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat de regeeringsbureaux, zoowïl in Nederland als in België, een groo- tere soepelheid zouden moeten betrachten bij het verleenen van uitvoervergunningen. De minister heeft toegezegd, die problemen nauwkeurig te willen onderzoeken en ten gunste van den Nederlandsch-Belgischen handel opdracht te geven, voor zoover de lanasbelangen dit toelaten, alles te doen om het verleenen van uitvoerlicenties te ver gemakkelijken en te bespoedigen. Nieuwe IJsselbrug bij Kampen Minister bereid subsidies te bevorderen De minister van Waterstaat heeft aan het gemeentebestuur van Kampen bericht, dat hij bereid is te bevorderen, dat in de kosten van het bouwen van een nieuwe brug over den IJssel te Kampen subsidies woraen ver leend van 1/11 der bouwkosten ten laste van het Zuidsrzeefonds en van 5/22 ten laste van het Verkeersfonds, beide tot een nader te bepalen maximum en onder de volgende voorwaarden: de brug verkrijgt een rijbaanbreedte van 7.25 M. en wederzijdsche paden voor voet gangers en wielrijders van 3.50 M.; de uit te voeren werken behoeven de goed keuring van den minister; de traverse door Kampen wordt op kosten der gemeenta verbeterd overeenkomstig een door den minister goed te keuren plan; ae gemeente verbetert op haar kosten de aansluiting van den rijksweg Zwolle—Kam pen en van den weg naar Ramspol en de nieuws brug; de provincie Overijssel neemt in de kosten voor den bouw van de brug het 5/22 gedeelte te haren laste. De minister heeft van dïze beslissing me- dedeeling geciaan aan Ged. Staten van Over ijssel. Deze beslissing van den minister komt overeen met het oorspronkelijke uitgangs punt van het gemeentebestuur. Het ten laste van de gemeente blijvende gedeelte van de bouwkosten is dus 5/11 en naar raming zal dit een bedrag van ƒ250.000 zijn. daar de totale kosten geraamd zijn op ƒ550.000. HET NIEUWE VERKADE ALBUM Apen en hoefdieren in Artis Met spanning wordt door duizenden elk najaar weer uitgezien naar het nieuwe Verkade-album, dat altijd weer wat nieuws altijd weer wat moois is. Wat nieuws, omdat wat gegeven wordt altijd blijk geeft, dat de directie strenge keur houdt en hooge eischen stelt en met zorg het onderwerp, waarover het nieuw te verschijnen album zal handelen, uitzoekt. Wat moois, omdat de meest bekende ar- tisten C Rol. J. Voerman Jr. en H. Rol, steeds weer hun beste krachten geven voor het werk dat hun opgedragen is en steeds weer met mooier producten van him kun nen komen. Zooals de verschillende plaat jes thans geschilderd zijn, zagen we het nog nooit. En wat Portielje, de bewerker van dit album, in de tekst weet mede te deelen over de dieren, die hij door en door kent. omdat hij van zijn dieren zoo veel houdt, is boeiend en leerzaam. Hij weet veel van zijn dieren, en vertelt dat zóó eenvoudig, zóó ge woontjes, alsof hij met je zit te rauseeren over de beesten, die hij je laat zien. zooals hij ze ziet, dus in hun opvallende bijzon derheden, die men onthoudt. Het laatste hoofdstuk is wat men niet bij het lezen van den titel van het boek zou verwachten, gewijd aan enkele vogels, en kele amphibiën en visschen. Dit hoofdstuk hoe verdienstelijk ook geschreven, hoe fraai ook versierd, doet een beetje onwennig aan in dit album. Men verwacht net niet. Maar dat neemt niet weg dat we het met interesse lezen en de fraaie vogelplaatjes bezien. AI met al kunnen we zeggen, heel blij te zijn dat dit album er weer is. Met nieuwen ijver gaat men weer aan het plaatjes verzame len. Honderdvijftig moeten het er ditmaal zijn, 144 gewone kleine en 6 voor de groote plaat voorin. Indische olifanten. ROFFELRIJMEN. PROPAGANDA Ik las pas dat het N.V.V. - De volgkoets der S.D.A.P. Nu 't natte jaargetijde naakt Geweldig propaganda maakt. Dat doet men met voortvarendheid En naar de eisch van deze tijd Vol spanningzorg en geldgebrek Doet men dat echt nog niet zoo gek: Een vlotte troep trekt door het land En trekt gevulde zalen, want Het is reusachtig wat zij biedt: Een leuke mopeen vroolijk lied De nieuwste schlagers van het jaar. Een humoristisch goochelaar. En, na 't genot van lied en woord. Twee danseresjes, eerste soort! Nu denk j' in je kleingeestigheid En zielige benepenheid: Van propaganda merk ik niets! Jawell een vijf-minuten-speech Van een bekwaam propagandist Wordt niet op het program gemist. Ook dié is goed: hij repeteert Wat de Regeering hier presteert, Hoe veel zij doet in het belang Der arbeiders al jaren langl Voert zóó het N.V.V. de strijd. In hooggestemde vroolijkheid, Gezellig, geestig en spontaan. Dan móét het wel geweldig gaan: Dan floept de aal wel in de fuik En klinkt het straks naar oud gebruik: Sluit j 'aan bij 't proletariaat: Dat zijn de mannen van De Daad! (Nadruk verboden.) LEO LENS. HOUTLOODS UITGEBRAND NIJKERK, 21 Oct. Gisternacht omstreeks half een is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in een houtolods van de fir ma Prins, gelegen aan de haven alhier. Het vuur werd ontdekt door eenige militai ren. Een groot aantal soldaten was spoedig op de plaats van den brano. Zij namen on-, middellijk het blusschingswerk ter hand. Met zand en een straal op de waterleiding trachtte men het*vuur te blusschen, hetgeen niet gelukte. Kort daarop arriveerde de brandspuit uit Nijkerk evenals die uit Nijkerkerveen. Met vier stralen werd de strijd tegen het vuur, dat in het brandbare materiaal gretig voedsel vond, aangebonden. Huizen hoog laaiden de vlammen en tot ver in den omtrek was het vuur waarneembaar. Do hitte was zoo groot, aat d? in de haven lig gende schepen verhaald moesten worden. Na een paar uur hard werken was me' den brand meester. Van de loods bleek niets meer over dan eenige brokstukken muur. De nabhlssching nam nog geruimen tijd in' beslag. De burgemeester en de wethouders waren op het terrein van brand a wezig. tERDAG 2i OCTOBER 1939 }j KUNNEN- LEVEREN: stal len ïuilkelderdeuren en luiken, noodclosets, ZO VEEL MOGELJ J. Ka aesmannbuizen Hand. Nationaal Jongerenverbond Algemeene vergadering te Arnhem „Vastberaden Nederland" Vandaag iste Arnhem de algemeene vergadering gehouden van het Nationaal Jongerenverbond. De openingsrede werd uit gesproken door den heer K. R ij s d o r p, wnd. algemeen voorzitter. De rede was geti teld „Vastberaden Nederland". In Geze rede iw-rf* *;:-1'""r>otandig- Dat dit gebeurd is, zal de waakzaamheid t.a.v. deze heilzame instituten ongetwijfeld hebben vensterkt. Na gewezen te hebben op het communis tisch gevaar en op de versterking van de maritieme defensie van Ned. Indië, besloot spr. met de opmerking, dat het N.J.V. de taak heeft de bewustwording van onzen volksgeest te verbreiden. Als soldaten achter de linies strijden wij, aldus spr., voor een vastberaden Nederland. Gelukkig is het l^lnd, dat God de Hser beschermt! NIJMEGEN, 21 Oct Naar wij vernemen, hebben de exporteurs van gesmolten reuzel, ter behartiging hunner belangen als zooda nig zich in een organisatie vereenigd en be sloten, deze als groep „Reuzel" tot dï te Nij megen gevestigde „Vereen, van Nederland- sche exporteurs van vleesch en vleeschpro- ducten" te doen toetreden. In het bestuur I oer groip zijn gekozen de heeren G J. H. Lindemans, te Hillegersberg, voorzitter; P. J. v. Rijn, te Leiden onder-voorzitter, en J. J A. v. Walsum, te Rotterdam, en F. Udema, te Assen, leden. In October 1938 heeft een Comité van vel-ï zijden bijdragen ontvangen om Chamberlain een huldeblijk aan te bieden in vervand met het bestencigen van den vrede, ten ge volge van den vrede van München. Cham berlain weigerde echter eenigerlei geschenk te ontvangen. Nu de oorlogsramp toch over Europa is gekomen, heeft het Comité beslo ten de verzamelde gelden te besteden voor de ontwikkeling en ontspanning van onze militairen. Wanneer men zich m'2t dit plan niet kan vereenigen, wordt verzocht, zulks vóór 3 Nov. as. te berichten aan den heer M. M. A. Offers, Ged. Glashaven 3, Rotterdam. OFFICIEELE BERICHTEN Mljncnlnapectle. Aan eervol ontslag verleenc nen, met dankbetulgini lande gedurende een n f. de t 'oningin heeft gisteren In Gelderland eenige onder- \n ge nspecteerd. Voorafgegaan door trompetters gefi- een der af deelingen voor de Landsvrouwe. In den Zeeoorlog wordt door de Engelsche en Fransche marine veelvuU dig gebruik gemaakt van dieptebommen. Zelfs trawlers worden als trans portschepen voor dit verschrikkelijk wapen ingericht. ~lltiltenturg HENDRIKKADE 75 ROTTERDAM IELEFOON 13731 iJLaatHleerina&erij NNEMENTEN VANAF f 5 P MND OE IDEALE VLOER. ocncirv» Na een hevig gevecht met Britsche oorlogsschepen was een Duitsche bommenwerper genoodzaakt bij de kust van Noorwegen een noodlanding te maken. Het toestel na de gedwongen daling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5