TRIUMPH VOOR SLECHTS I CENT EXTRA ROOKGENOT EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK Dampo »-J ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 EERSTE BLAD\G Paasikivi heden terug naar Moskou Slechts korte besprekingen verwacht De Finsche bizondere afgezant inzake de besprekingen met Sovjet-Rusland, Paasikivi, zal reeds vandaag naar Moskou tcrugkeeren, om de afgebroken onderhandelingen aldaar te hervatten. Men verwacht, dat deze slechts twee of drie dagen zullen duren. Een officieel Finsch woordvoerder zeide niets te weten van een gerucht uit buitenlandsche bron, volgens hetwe Rusland ontstemd zou zijn over dei ver traagden terugkeer der Finsche delega tie. Hij voegde hieraan toe: „De conferen tie te Stockholm en de more?lc steun vart de Vercenigde Staten en twintig Ameri- kaansche republieken hebben de positie van Finland versterkt". Een onderhoud met Paasikivi De bijzondere correspondent van de „Cor- riere della Sera" te IIe!-i een on derhoud gehad mot don v ne-rnwoordigor van Finland bij besiu Ineen met de Sovjet-Unie, Paasikivi. Deze deelde mede. dai hij drie besprekin gen heeft g.-nad ni de leiiers van dc Sov- iet-Unie in de werï.kanuT van Moiotol in het Krepiün De eerste bespreking werd ge houden on 12 October, de beide andere op 14 October. Den beide laatste besprekingen du" 1 :oveer drie uur en dit heelt Paasiki den indruk gegeven* dat de revolutie, welk 3 veel dlpgen heeft gewijzigd, geen t TunkTing beeft geiltèht in den lust ■- werken. ;ui den Finschen gezant te Moskou en kolonel Paasonen, die evenw niets zeide. Moiotol werd bijgestaan •'"O;- 1! i-hef van zij:1 kabinet en kolonel riukf'5. ion., die evenmin een mond open 'im kwam van tijd tot tijd hooren, pi-ekmgen vorderden en toonde - - 1 eleefd. Hij herinnerde aan d.n tijd dat hij een toevlucht zocht in Fin land alusten van 1906 om aan do P te 1 komen. Hij was gekleed in zijn ->ne witte hemd, tot aan den hals dicht en droeg laarzen. Ook Molotof Russische laarzen. W> sjilof liet zich niet zien; slechts één r jntinoette Paasikivi hem in een anti 1 abre. Stalin en Molotof achtten zicli in utaire zaken voldoende competent om onder hem te spreken. Paasikivi verklaarde gaarne nog eens zijn oude tegenstanders van 1921 te hebben ont moet, met wie hij te Tartu heeft onderhan deld over de vredesvoorwaarden tusschen de Sovjet-Unie en Finland, doch hij heeft er geen enkele van kunnen ontdekken. Alleen hoorde hij, dat de persoonlijke vriend van Lenin, Berzin, nog in Jeven was, hoewel hij zich uit de politiek had teruggetrokken. Tenslotte verklaarde Paasikivi optimistisch te zijn. Het westelijk front blijft rustig Duitschers ontkennen gevechten in grooten stijl 'Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Activiteit van patrouilles u verken- ndngsafdeelangen tusschen Moezel er Saar. Wij hebben enkele gevangenefi ge maakt. Plaatselijke activiteit van de artil lerie in hetzelfde gebied. Kaimte aan het front ten Oosten van de Saar. van het dorp Mon- uorf. dat door de Fmnsch-Luxemburgsehc grens in twei n" wordt gesplitst en het plaatsje Avra. 10 zijn geheel geëvacueerd. kar het groothertogdom gezonden, terwijl het vee naar het binpen- Engeland houdt ook Amerikaansche post aan De Amerikaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Huil heeft medege deeld, dat het departement van buitenland sche zaken overweegt bij de Britsche regee ring stappen te doen naar aanleiding van de berichten over het in beslag nemen van Amerikaansche post, die naar Duitschland onderweg was. Ér zijn berichten ontvangen volgens welke in sommige gevallen schepen met Amerikaansche post voor Duitschland door de Engelschen zijn aangehouden; de post werd gecensureerd en naar de Ver- eenigde Staten terug gezonden. Reeds eer der hadden de postautoriteiten meegedeeld, dat alle post voor Duitschland thans over Italië wordt verzonden om aan de Britsche blokkade te ontkomen. Ook de teruggezon den post zal naar Italië gestuurd worden. Het departement herinnert er aan, dat het in beslag nemen van Amerikaansche post ,voor Duitschland gedurende den wereld oorlog onderwerp van notawisseling tus schen Engeland en Amerika geweest is. DUITSCHERS KRIJGEN MEER BOTER Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De voor het tij'dvak 23 October tot 19 No vember geldende nieuwe uitdeeling van levensmiddelenkaarten heeft voor de Duit sche bevolking een aangename verrassing gebracht. In de verzorging met vet is een belangrijke wijziging aangebracht, in zoo verre, dat de distributie van boter met bijna de helft is verhoogd. Een aanvullende vetdistributie geschiedt later voor kinderen tot zes jaar. Ook hier bedraagt de verhoo ging bijna de helft van het oude rantsoen. DUBSEUSE VORDERINGEN P P F1D U CI A-I N C A S S O'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK - PROSPECTUS (Reel.) land is gebracht. Officieel wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat het verkeer en het verblijf in den criehoek, die ger.oi-md wordt door de plaat sen Remich en Mondorf en de Zuid-Oost- grens van het groothertogdom Luxemburg, is verboden aan ieder, die in deze streek niet woont, tenzij voor den openbaren dienst, om ernstige redenen of voor dringende zaken. Geen werkelijk offensief Van deskundige Duitsche zijde heeft men zich gekeerd tegen de Fransohë voorstelling, als zou er bij de overigens geslaagde Duit sche actie der laatste dagen aan 't Westelijk front van een offensief in grooten stijl sprake zijn geweest. Reeds het gisteren ge publiceerde samenvattende Duitsche leger lioricht, aldus zegt men, weerlegt een derge lijke voorstelling. De Franschen hebben het door hen bezette gebied vrijwillig ontruimd. Hoogstens kan het tempo van het Duitsche oprukken ver rassing gewekt hebben bij de Franschen, die veel meer tijd besteed hebben aan de bezet ting van het thans afgstane Duitsche grens gebied. Ook blijkt uit het legerbericht duidelijk, zoo verklaart men voorts, dat gevechten van grooteren omvang zich in het Westen niet hebben voorgedaan. De sterkte van de Fran sche troepen bij de verschillende onderne mingen heeft slechts eenmaal een geheel regiment bedragen. Overigens waren de aan- ailers hoogstens een compagnie sterk. Saradjogloe's Moskousche indrukken Dt Turksohe minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe, heeft gisterenavond te Ankara journalisten ontvangen en de vol gende verklaring afgelegd: Ik ben naar Moekou gegaan om het bezoek dat Potec-ikin aan Ankara gebracht heeft te beantwoorden >m besprekingen te voeren over vraag stukken, die Turkije en de Sovjet-Unie inte resseeren. In kan u zeggen, dat de gesprek ken met de vertegenwoordigers van de Sov jet-Unie. die ik allen persoonlijk kende, in een sfeer van groote hartelijkheid hebben plaatsgevonden en dat mijn bezoek er toe heeft bijgedragen de banden, welke tusschen onze beide landen bestaat, nauwer aan te halén. Ik heb Moskou met den besten indruk ■erlaten en in de verwachting dat de bespre kingen zullen worden voortgezet. Ik ben er zeker van dat mijn bezoek nuttig was, omdat het aanleiding heeft gegeven tot vernieuwde betuigingen van vriendschap. Tijdens mijn bezoek heb ik gelegenheid gehid den ondergrondschen spoorweg te bewonderen en het Wolgakanaal die het land dat deze werken heeft aangelegd alle eer aandoen. Het groote Sovjetpaleis, waarvan de funda menten gelegd zijn, doet in niets onder voor de grootste architectonische scheppingen. Saradjogloe zeide tevreden te zijn over het verdrag met Engeland en Frankrijk en voorts dat dit verdrag niet den minsten invloed heeft op de oude hechte vriendschap met de Sovjetunie. Ook zeide Saradjogloe nog dat de bespre kingen aver 4 landen hadden geloopen, Tur kije, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie en dat de consultaties met de verschillende regeeringen uiteraard veel tijd in beslag hadd.en genomen. Duikbooten blijven bunkeren in Argentinië Naar van semi-officieek zijde verlui dit, zal de Argentijnsche regeering geen bij zondere bepalingen voor duikbooten van oorlogvoerende mogendheden treffen. Evenals andere oorlogsschepen zullen deze duikbooten dus in Argentijnsche ha vens kunnen binnenloopen en zich bin nen de vastgestelde 24 uur van brandstof kunnen voorzien. Het vergaan van de „Athenia" Een Amerikaan legt getuigenis af P: Duitsche bladen publiceeren verkla ringen van den Ameriknanschen staatsbur- u Anderson, welke deze heeft afgelegd tegenover eenige leden van liet Amerikaan sche Huis van afgevaardigden. E11 voorts eenige verklaringen van andere Amerika nen ten gunste van de betrouwbaarheid van dezen Anderson. Anderson heeft dan gezegd, dat hij reeds verscheidene reizen met do Athenia had gemaakt, en dat in den herfst van 1938 be paalde voorzieningen aan boord waren ge troffen (zooals op vele andere Britsche schepen) om wanneer dit noodig mocht zijn, de Athenia als hulpschip van de Brit sche marine te gebruiken. Zoo zouden voorzieningen getroffen zijn om kanonnen aan boord te plaatsen. Dit zou volgens een verklaring van den eersten officier na los sing te Montreal volgen. Opmerkelijk was voorts dat de passagiers gewaarschuwd werden voorzichtig te zijn met lucifers en vuur. Toen een passagier een deur open liet staan werden ook tegen herhaling daarvan maatregelen genomen. Ook zouden de kapitein en de officieren blijk hebben gegeven van een zekere ner vositeit. Over het oogenblik van de ramp zegt Anderson dat hij in de eetzaal toeristen klasse aan tafel zat, toen hij aan bakboord en naar hem voorkwam in de machine kamer eenige zware ontploffingen hoorde. Hij ging op den last door dikke rookwolken naar zijn hut waar hij een reddingsgordel omdeed en vervolgens ging hij aan dek. Anderson heeft verder verklaard geen periscoop gezien te hebben of het vuren van het geschut van een duikboot gehoord te hebben. Toen Anderson met een aantal andere passagiers den volgenden morgen door een te hulp gesneld schip gered werd, was de Athenia nog niet gezonken. Drie Britsche torpedobootjagers beschoten daarna het wrak om dit tot zinken te brengen, omdat dat, naar men verklaarde, een gevaar vorm de voor de scheepvaart. Engelsche schipbreukelingen in Bordeaux Met het Amerikaansche s.s. „Indepedence Hall" zijn te Bordeaux de opvarenden aan gekomen van de getorpedeerde Engelsche schepen „Yorkshire" en „City of Mandalay". Uit het relaas der schipbreukelingen bleek, dat de meesten hunner door het Amerikaan sche schip waren opgenomen, toen zij zich in de reddingsboolen bevonden. Het aantal vermisten bedraagt voor de „Yorkshire" 61 en voor de „City of Mandalay" 6 of 7. Er zijn 9 gewonden, waarvan 1 ernstig. Het reddingswerk was reeds begonnen toen de duikboot zich nog x>p korten afstand bevond. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de Russische kustwacht vijf buitenlandsche spionnen in de Russische territoriale wate ren bij de Zuidkust der sovjet-unie heeft gevangen genomen. De datum en de plaats van het gebeurde werden niet medegedeeld. De arrestatie geschiedde tijdens een hevi- gen storm. Twee Russische kustpatrouille-booten be merkten tegelijkertijd een klein vaartuig, dat zonder licht voer en dat blijkbaar eenige mannen op de Russische kust aan land wilde zetten. De patrouille-schepen spoedden zich naar het bootje en dwongeiT" het te stoppen. Het vreemde vaartuig had vijf mannen aan boord, die aan boord van het kustbewakingsvaartuig werden over genomen. Het radiobericht meldde voorts dat vast stond, dat de arrestanten spionnen waren, die werkten ten behoeve van een vreemde mogendheid. Bij de teraardebestelling van de twee Duit sche vliegers, die omgekomen zijn bij den Duitschen luchtaanval op de Schotsche kust, heeft een geestelijke het woord gevoerd. Hij zeide: „De teraardebestelling, welke wil thans ondernemen, is een hulde aan de trouwe plichtsvervulling van deze twee jon ge Duitschers, die eerlijk hebben gestreden en moedig zijn gestorven. Tevens is zij de uitdrukking ran onze Christelijke hoop, dat in een andere wereld zij den vrede zullen vinden, die hun op aarde was ontzegd". RAPPORT INZAKE DE „ROYAL OAK" Naar Reuter verneemt, zal het door het hof der Engelsche admiraliteit ingestelde onderzoek naar den ondergang van de „Royal Oak" binnenkort gesloten worden. Wanneer het rapport zal zijn ontvangen, zal Churchill waarschijnlijk in het lagerhuis een verklaring afleggen. Een luchtgevecht boven Eemsland Een luitenant-vllccer vertelt In de „Westfalische Lamdeszeitung" vertelt een Duitsche luitenant-vlieger van een lucht gevecht, dat hij Dinsdag had met een En- gelsoh verkenningsvliegtuig en dai na een verwoede achtervolging eindelijk in brand geschoten werd en gedwongen was te lan den, waarbij, daar er geen tijd meer was het landingsgestel uit te zetten, een z.g. buiklan ding gemaakt moest worden. De luitenant vertelt dan: „Tien minuten over drie Dinsdagmiddag toen ik gereed voor den start „ergens in Eemsland" in mijn machine zat, werd door de luchtwacht een vijandelijke waarnemer gesignaleerd, die op drie duizend meter uit Noordelijke richting naderde. Toen de En- gelschman, dien wij aan zijn machine duide lijk konden herkennen, boven ons vliegveld was, steeg ik op. De luchtafweer kwam in werking en ik zocht de hoogte. De tegenstan der zwaaide onmiddelijk naar het Westen af. op zoek naar een wolk, waarin hij zou kun nen ontkomen. Hij nam een scherpe bocht, zoodat mijn trefkans beduidend minder werd. Ik zat vlak achter hem aan en toen de EngeLschman zag, dat ik niet los te schudden was, daalde hij zeer scherp en ging in een duikvlucht op een wolkbamk af, die ongeveer tweehonderd meter dik was. Ik ging hem achterna, maakte een nog scherpere daling, zoodat het mij gelukte hem in te halen. Toen ik door de wolken heen was, en aan den an deren kant uit de bank kwam, zag ik „den Tommy" net boven mij uit -le wolken ko men. Hij ging daarna weer over in een duik vlucht. En toen begon een dolle jacht, die bijna niet te beschrijven is. De Engelsch- man was een goed, handig en beweeglijk vlieger. Iedere oneffenheid in het landschap elk hek en huis, iédere sloot gebruikte hij om zich te dekken. In een wilde jacht zat ik vlak achter hem aan. De Bngelschman slipte tusschen boomen door en scheerde over de huizen. Terwijl ik voorbijstoof kon ik duidelijk afgebroken boomtoppen zich te gen de lucht zien afteekenen en kon ik ka- potgereten struiken zien. Nu en dan dacht ik dat de Tommy een huizendak zou raken en wegrukken, maar met een snelheid van drie honderd kilometer per uur sprong hij over elke hindernis. Er waren oogenblikken, dat wij slechts 2 meter van den grond waren, zoodat oogge tuigen van dit luchtgevecht zelfs meenden, dat de Engelschman geland was. Maar dat duurde maar even, want dan stoof de Tommy weer omhoog, om eiken keer als hij over een hir dernis springen wilde van mij een volle lading in zijn kist te krijgen. Hij zat al dien tijd voor mij: van ontkomen was geen sprake meer. De kennis van het landschap kwam me prachtif van pas. Ik ben namelijk in Eems land geboren, zoodat ik precies wist waar ik was, er. wat er kwam. Eindelijk na een nieuw salvo schoten zag ik hoe de piloot zijn machine op den grond zette en hoe dc drie leden van de bemanning uit het bran dende toestel renden. Ik vloog dicht over hen heen. maakte een korte bocht en cirkel de over hun landing's veldje. De Engelschen groetten me en wuifden met beide handen in eikair, alsof ze me na den ridderlijken strijd, cien ik met hen mocht voeren, een hand wilden geven. Ik maakte mijn eabineraam open en gaf hun een saluut terug. Nog denzelfden dag, toen is mijn machine geland had, ben ik naar de plaats, waar hun machine lag. te- ruggeked. Mijn tegenstanders waren kort te vorei weggeleid om te worden verhoord. Het varen luitenant Casey, de piloot, de waarnener sergeant Tripp en de marconist- mi trail lrt Ne'soTiHet toestel was 'n Bristol- GEMENGD NIEUWS Klachten tegen Tubbergens burgemeester Trad bij op als verzekeringsagent? Naar aanleiding van de schorsing van den burgemeester van Tubbergen verneemt het „Handelsblad" dat deze zaak reeds eeni ge jaren hangende is geweest. Herhaaldelijk waren door een vroeg eren chef-gemeente- y. ld wachter klachten by de justitie inge- dimd, o.a. over het moreele gedrag van den bui gemeester. Dat is echter geen aanleiding voor dc schorsing weest. Onlangs is echtei een klacht ingediend, welke de druppel is gewe ?stdie den emmer heeft doen orarloo- pen. Te Olbergen, een buurtschap van de ge meente Tubbergen, was op 19 Juli j.l. een feest ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de Boerenleenbank, welk feest in een groote tent werd gevierd. De commissaris der Koningin had verlof verleend voor het schenken van alcoholhoudende dranken an ders don sterken drank. Te Tubbergen schijnt echter geen feest zonder sterken irank te kunnen worden gevierd en volgens Üe ingediende klacht bij de justitie is er in ie tent jenever en brandewijn in groote hoe veelheden geschonken De klager deelde nede. dat de burgemeester hiervan wist en •elf van den sterken drank zou hebben ge- >ruikt. De regeering gelastte toen een rijks •echercheur een onderzoek in te stellen. Het resultaat van dit onderzoek is neerge- egd in een rapport naar aanleiding waarvan le regeering het schorsingsbesluit heeft ge- omen. Alle feiten, met betrekking tot den urgemeester over een reeks van jaren, zijn 1 dit rapport vermeld. Een belangrijke rol Bij verkoudheid J, inwrijven en inademen. Damfr Idaar lucht ji G «rvult hierbij ook het feit, dat de burge- leesfer als verzekeringsagent is opgetreden De burgemeester verzekerde alle gemeen- t-eigendommen en bij raadsdebattenbleek, ct hij zelfs de fundamenten ran het ge- tentehuis en de transformaf orgebouwen tgen brandschade had verzekerd. Den post van de verzekeringen heeft de nd sterk teruggebracht. De burgemeester heft een wenk gekregen zich niet langer ret verzekeringen in te laten, maar volgens ei andere over hem ingediende klacht zou h daar toch mee voortgegaan zijn. En hij zi een strooman hebben aangesteld. Dok werd aan de justitie bericht, dat er zweel branden te Tubbergen voorvallen odat alle huizen zoo hoog waren verzekerd dor den burgemeester, Voorts was er een kcht, dat wanneer men een bou w vergun - nig wilde hebben, men eerst bij den burge n-ester een verzekering moest sluiten. Dit latste wordt echter door het gemeentebe- stur een boos verzinsel genoemd. De bur ge- mester. die een zeer groot gezin heeft, ne- ga kinderen, was. in zijn gemeente vrij poulair. Tijdens zijn zestienjarig burge- mesterschap is er in Tubbergen veel gedaan o.; kwam een fraai nieuw gemeentehuis tot stfid. Blinhe m -waarnemer. )e Engelschen hadden, toen de vleugels in bnnd raakten, niet meer den tijd gehad het lasliEgsgestel te laten zakken, maar hadden eei buiklanding moeten maken op een aard- apelveld. De vlieger en de waarnemer wer- de niet gewond, maar de marconist had 'n scimpschot gekregen. Het doet me veel ge noden, dat deze dappere tegenstanders, die zie zeer ridderlijk gedroegen, ongedeerd in om handen gevallen zijn. De Engelsche pi- loc verdient voor z'n onvrijwillige prestatie de hoogachting, die geen Duitsche vlieger hei onthouden zal". 'Bovenstaand kaartje geeft <een beeld van de strategische positie van het Turksche rijk in het oostelijk bekken van de Middellandsche Zee, waar 't den toegang tot de Zwarte 'Zee beheerscht. Op de kaart zijn de belangen vat FrankrijkEngeland en Italië in dit gedeelte van Zuid-Oost-Eiropa aangegeven. Auto gleed van den Zeven militairen gewot' BOVEN-LEEUWEN, 21 Oct. O;, langs de Waal onder het dorp B e wen is gister een ernstig ongelul Een militaire vrachtauto, waarin - daten waren gezeten, die op weg \l het militaire hospitaal te Breda \u zoek, was genoodzaakt voor een! auto uit te wijken. De zware regd laatst» dagen hadden den dijk zet maakt en de weg is ter plaatse 1 Vermoedelijk is de bestuurder van auto te veel naar rechts uitgew» gevolge waarvan de auto van den en tegen een boom bleef hangen. 1 den werden aanvankelijk in een ondergebracht en werden later na kenhuizen te Tiel en Arnhem Twee d?r inzittenden, te weten cei die bij een motorongeluk een arm! broken en een soldaat, die lijdende een breuk, verkeeren in minder i toestand. Zeven militairen kregen vi sti£°verwondingen. Een van hen 1 schedelbasisfractuur en verkeert ii gevaarlijken toestand, de anderei arm- en beenbreuken. De gewone voor het meerendeel overgebracht 1 militaire hospitaal te Breda. De ov( zittenden zijn naar hun kwartieren tt teruggekeerd. De auto, waarin zij vonden, is ernstig beschadigd. SLEEPBOOT MET TWEE RIJNü GESTRAND URK, 21 Oct Gister geraakte een s' met twee leege Rijnaken op de Woi* N Qoogte nabij Urk, vast. Dc bemannjf. sleepbooten gaf noodseinen, doch weR' ondiepte ter plaatse was het niet rF: voor de uitgevaren botters en andere 7 hulp te varleenen. Door het vele de sleepboot over kreeg, geraakten zfrr vaster aan den grond. De bemannin eenigen tijd na het stranden door e( opgepikt en aan land gebracht. Deu, Rijnaken zijn voor den wind in vloiri gekomen en in de haven van Urk g^ De sleepboot zit nog vast. UIT OOST- EN WEST-INIi VOEDSELSCHAARSCHTE SEMARANG. 21 Oct. (Aneta). In gentschap Keboemen heerscht v schaarschte door mis-oogsten. De bet eet minderwaardig voedsel. Het 1 laindsch bestuur verstrekt thans op 1 wijze goed voedsel aan de getroffen F king. Ook de geneeskundige dienst en diensten zijn ingeschakeld. De goui van Midden-Ja va en de resident vanjC hebben de situatie ter plaatse opgenori F. Waar gaat U zie vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOM/': Makelaar Bouwkpnilipe Expy Nassankade 119 Telefoon 82521- 3e Kostverl oren lende 3G hs f 37.— Kostverlorenstraat 5 hs 37.50 Adm. de Ruyterweg 156-1 37.50 Uiterwaardenstraat 67-1 35.— Fred. Hendrikplantsoen 5-TI... ƒ36.— ^^^Wonlnglüs^ci^nlIchtlnger^SR^^b BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABi MAKELAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Koi] en huurders hetnlen geen provisie, t Gemenbileerde VILLVs voor korti, lange termijnen. Alle inl. koste^ Soestd.weg 270 Z. Telefoon De liefde, als het woord niet te groot was voor de ge negenheid tusschen de beide jeugdige Elzenbermers, bracht veel moeite en zorg. Leen verweerde zich tegen zijn vader met een verdediging die Lindert trof. Hij zei, dat hij nooit had kunnen danken, dat zijn vader zoo tegen Tineke zou kunnen zijn, omdat hij haar vader en moeder altijd prees enzelfs tegen Bertha het meisje wel als voor beeld stelde. „Ja, jongen det is zoo en tochlaoter zoude 't me kan nen verwijten es ik oe niet tijdig had gewarschouwd". Leen was niet heftig geweest tegen Lijntje evenmin als tegen zijn vader. Hij voelde, dat het ging uit zorg voor hem en al gaf hij niet toe, voor de argumenten van zijn vader voor al voelde hij iets. Gijs en Stijn waren brave menschen, daar niet van, maar... een boerenjongen met een arbeidersmeisje, 't zou een men- schenleeftijd duren voor het gelijk kwam, volgens Lindert. „En Lien dan?" „LienDie trouwt toch mee unnen boer, zou ik dinke" „Mer ieene, die errebaaier is gewiest". „Leen, jonge, luster nou en zij verstaandigIk zal oe zegge en ik haauw m n woord, es ge tot oew ieen en twintig ste jaor nie veraanderd zijten t meske ook nieal zijde al diejen tijd uit mekaore, danzallen we zien". „Etf wet zeet Moeder daar van „Die weet 't en is 't er mee ieens". „En van Tinekes zij ik zéker" zei Leen met een strak, ernstig gezicht. L- ;rt knikte enkel. Hij was er niet zoo zeker van, maar was u el zoo verstandig het niet aan zijn zoon te laten merken, dat hij aan de standvastigheid van het meisje twijfelde. Hij had meer ervaring opgedaan dan Leen, doch liet hem in zijn waan. Hun gangen werden niet al te nauwkeurig nagegaan en er was wel eens een oogenblik, dat ze elkaar alleen zagen, doch de angst voor ontdekking en schande, die er op volgen moest, maakte hen haastig en van een herhaling der beloften kwam het niet meer. Leen ging gewillig naar de familie en zijn vertrek werd door kennissen als iets zeer gewoons opgevat. Leen zou de opvol ger immers worden, wat zou er dan achter steken dat Lindert hem een jaar of wat onder vreemden deed. En er scheen van de dingen, die de beide families zoo beroerden niets naar bui ten uitgelekt. Voor Tineke kwam een welkome gelegenheid om te veran deren. Haar dreigement om niets meer met tfuis te maken te hebben, scheen ze vergeten. Sijke was bij Aarts terugkomst al ziek en toen Stijntje er eenige weken was geweest kwam ze op een vin haar uitstap jes naar huis met het verontrustend nieuws, dc. de dokter ge zegd had „Een maand of drie rusten zou de vrouw goed doen''. Tinus kwam zelf naar Moeder om te klagen over zijn lot. Die kerel had geen weerstand tegen de beproeving en zag geen licht in de toekomst Toen Stijn er over sprak, dat met het oog op Je verhoudin gen bij Lindert Tineke er toch niet langer kon blijven en dat ze best bij hem kon komen in plaats van Stijntje, die liever op den Elzenberm was, ging Tinus gretig op het voorstel in. Hij kon met de nieuwe verdiensten aan de sluis wel een groote hulp in huis houden, meende hij, al zou er van loon niet veel terecht kome 1. Als Tineke zelf maar wou. „Gelukkig" zei deze, toen Stijn haar voorzichtig op de hoogte bracht van de voorgenomen verandering, „al was 't merrege". Met Sinterklaas zat Tineke in het Achterveld en kon ze voor Gijsbèrtje zorgen, die aan haar geen tweede moeder had. Stijntje hielp op drukke dagen in het huishouden van Drie wegen en als Lien eenmaal getrouwd was, konden ze verder Aart werkte tegen zijn zin bij Lindert en zoo was er de buitenwacht geen reden tot praatjes, omdat alles rë scheen. Dit oude jaar gingen Gijs en Lindert samen naar de ki Dengeren. 't Was bar slecht weer en ze zaten diep is jassen en onder het leeren dekkleed gedoken in de hc van de tilbury. D^regenstrabn blonken even onder het; bij flitsen in het licht van de tantaren. De rug van het 1 glom. Het 'was zoo donker, dat zelfs het bleeke spoor v wetering bijna onzichtbaar was. Spreken met elkaar was onmogelijk zoolang ze den recht in de kap hadden, maar toen ze dicht bij Denger kromming bij het eerste huisje aan de steeg voorbij v konden ze een paar woorden wisselen. Toch ging het over het weer. Toen het paard gestald was en de tilbury achter de s van de uitspanning was gezet, gingen ze samen naar hel kerkgebouw, dat met roodachtig verlichte boogvensters i avond stond. In het portaal bracht hun komst onder de tenden een beweging van verwondering. Hoe zij in zulk van den Elzenberm durfden komen. Lindert, gevat als altijd zei lachend, terwijl hij de pe sloeg tegen den grond: „Om op deuzen aovend onder de miensche te zijn!! (Wordt verve

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2