nrirjiimuwi Nederlaodsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaa ASBEST i RUBBE N.V. KEMPENSGHE ZINK E, KNUTSELAARS DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 EERSTE BLAD PAQ>: r Het Engelsche expeditie-leger in Frankrijk Thans 158.000 man over het Kanaal Britten staan onder Franseh opperbevel Hore Belisha. Engelands minister van oorlog, heeft in het lagerhuis meege deeld. dat in de vijf weken sedert het uit breken van den oorlog 158.000 man En gelsche troepen naar Frankrijk zijn over gebracht en dat er meer zullen volgen. In den oorlog van 1914 werden in de eerste zes weken 148.000 man ver scheept. De minister voegde hieraan toe. dat meer dan 25.000 voertuigen over het Ka naal zijn vervoerd, waaronder enkele groote tanks. Op het oogenblSk zijn de communica tiemiddelen geregeld, de regelmatige toe voer van munitiie en voorraden is verze kerd. Wij hoeven niet zoo geheimzinnig meer te zijn. aldus spr.; de oorlogscorres pondenten. die nu naar Frankrijk zijn. zullen ons van nu af op de hoogte hou den. Bij het overbrengen van de troepen is grooter geheimhouding betracht dan in 1014, de troepen marcheerden des nachts in klei ne afdeelingen en rustten overdag, waar door net transport moeilijker was dan in 1914. In Frankrijk bevinden zich thans 50 verschillende soorten voertuigen, die ver schillende soorten brandstof noodig hebben. Derhalve moesten groote voorraden worden overgebracht en opgeslagen. De minister deelde verder mede, dat slechts 20 procent van de strijdmacht uit infanteristen bestaat. Deze infanterie is uigerust met vijftig Bren-mitrailleurs en twee-en-twintig stuks anti ank geschut per bataljon. In 1914 was* bijna 60 procent van het expeditieleger infanterie. Hieruit blijkt, dat het huidige expeditieleger over een veel grooter geschutseffectief beschikt. Slechts de betrekkingen tot de bondgenoo- ten zijn niet veranderd: de mannen zijn even goed ontvangen. De geest van de troe pen is goed en de eenige tekortkomingen zijn een tekort aan sigaretten en do lang zame bezorging van brieven. De troepen zijn thans bezig hun posities te versterken, waarin zij worden bijgestaan door burgerarbeiders. De minister bracht dank aan allen, die hebben meegewerkt om dit all .s toi stand te brengen. Vervolgens zeide Hore Belisha, dat de overbrenging van de troepen bewijst dat Engelands machf ter zee niet te evenaren is. De vloot heeft de geheimen zorgvuldig bewaard en de luchtmacht heeft de trans porten met haar beschermende vleugels te gen een ander gevaar beschermd. Niet alleen zijn troepen naar Frankrijk vervoerd, ook in het land zelf zijn de gar nizoenen versterkt, terwijl ook de diensten tot verdediging tegen aanvallen uit de lucht actief zijn. Op alle gebied is Engeland beier uitgerust dan in 1914. In April van dit jaar werd het negentien divisie-systeem gewij zigd in een systeem van 32 divisies. Dit zal evenwel niet de grens zijn. Sedert het uit breken van den oorlog zijn 50.000 vrijwilli gers in het leger opgenomen, terwijl in September het dubbele van dit getal werd aangenomen als vrijwilliger bij de militie. Behalve voor bepaalde speciale diensten, zullen de onder-officieren en officieren uit de rijen van het leger voortkomen. In het Briische leger, aldus de Minister, zullen de .sterren" binnen het bereik van ieder gewoon soldaat liggen. Niemand be hoeft te vreezen. dat zijn geringe afkomst een reden zal zijn, dat zijn militaire ver diensten niet worden erkend. Verder hebben reeds 20.000 vrouwen dienst genomen bij de vrouwelijke hulpdiensten en dit aantal zal worden uitgebreid. Ook zijn afdeelingen gevormd voor de verdediging van het moederland, uit officie ren en manschappen, die niet geschikt zijn voor den dienst over zee en uit afdeelingen, die wachten naar het front te worden ge zonden. Voor de oorlogs-industrie zijn 10.000 reser visten en 12.000 man van het territoriale leger uit het militaire verband losgemaakt. Terwijl de wereld las over den Duitschen opmarsch in Polen, hebben de Britsche sol daten gesloten, dat dit kwaad zou worden hersteld en zwijgend trokken zu over het Kanaal. Men mag aannemen, dat zij met gelijken moed en vasthoudendheid als hun .vaders den strijd zullen voeren. Hoe lang de strijd ook zal duren, en hoe zwaar de be proevingen ook zullen zijn, zij zullen voor de zaak van de vrijheid de overwinning behalen. De minister deelde voorts mede, dat Het eerste legercorps wordt gecomman deerd door generaal Dill en het tweede door generaal Brook. De eenheid van het commando is even eens verzekerd: het Britsche leger staat onder Franseh opperbevel. De Britsche ^rASMRiar lAYEm TABLETTEN (Reel.) opperbevelhebber heeft het recht een be- roep te doen op het eigen ministerie, doch de minister veronderstelt, dat dit niet noodig zal zijn, aangezien de verstand houding buitengewoon goed is. De minister deelde ten slotte mede, dat de chef van den staf van den Brit- schen opperbevelhebber, lord Gort, ge* neraal-majoor Pownall is. Spannend avontuur van Britsche duikboot De „Daily Telegraph" brengt een relaas over het volgende spannende avontuur van een Britsche duikboot. De onderzeeër was bij stormachtig weer uitgevaren en kwam in den loop van den nacht in vijandelijke watereu. Na daar ver kenningen te hebben verricht, dook zij aes morgens onder water. Korten tijd daarna merkte men, dat er jacht op de duikboot werd gemaakt, waarbij door den vijand dieptebommen werden uit geworpen. Er bleef niets andere over, dan. de machines stop te zetten en onbeweeglijk te blijven liggen De hevigheid der ontploffingen van diep- zeeibommen nam inmiddels toe, doch het geluid der explosies verplaatste zich in de richting van den onderzeeër af, waarna er een pauze intrad. Later echter hoorde de bemanning een kabel over het achterschip knarsen Men vreesde het ergste. Lang behoefden de man schappen echter niet in onzekerheid te leven. Een geweldige explosie scheen het vaartuig te verbrijzelen. Alle lichten gingen uit en men hoorde het gerinkel van brekend glas en daarna het geluid \an stroomend water en ontsnappende lucht. Een electro-motor en andere machines bleken buiten werking gesteld en er waren zes lekken in d<e luchtleiding. De electrische verbindingen werden zoo spoedig mogelijk hersteld, terwijl man ook de lekken in de luchtleiding wist te stoppen. Intusschen werd de lucht in de duikboot steeds slechter en de commandant van de duikboot overwoog, wat men nog zou kun nen ondernemen. Daar het thans buiten donker moest zijn, wilde hij pogen, de zee oppervlakte te bereiken. De lanceerbuizen werden geladen, even als de mitrailleurs en de geweren, terwijl ook de munitie voor het kanon klaar lag en tevens een lading explosiestoffen voor het geval men de duikboot zelf zou moeten ver nietigen om haar niet in handen van den vijand te doen vallen. Toen dit alles geschied was, liet men den onderzeeër naar de oppervlakte stijgen. De luchtdruk in de duikboot had intus schen een gevaarlijke hoogte bereikt, wes halve de kapitein het niet waagde, zonder bijzonder maatregelen de klep van 't vaar tuig te openen. Het gevaar dreigde name lijk, dat hij anders uit de boot zou schieten. Een der matrozen hield hem dus aan de beenen vast en zoo verrichtte de gezagvoer der het riskante karweitje. Hij klom naar buiten en zag, dat alles veilig was. De zee was kalm. Slechts één motor van den onderzeeër werkte nog, terwijl de periscoop was dwenen en de radio defect was. Het zag er dus niet bijzonder gunstig uit Na vijf uren werken had men evenwel gelukkig ook de andere machines weer hersteld en de cI*uikboot kon nu verder varen, ofschoon het water hier en daar nog naar binnen drong. In den vroegen morgen van den volgenden dag was ook de radio weer gerepareerd, waardoor om assistentie kon geseind wor den. Zes torpedobootjagers kwamen ten slotte ter plaatse en later nog andere vloot- vaartuigenj zoodat de onderzeeër eindelijk veilig zijn basis kon bereiken. Finland wacht op Ruslands eischen Tegemoetkoming mogelijk, maar geen capitulatie Naar de Basler Nachriehten in een parti culier telegram uit Helsinki meldt, is de vol maakte overeenstemming, die in alle Fin- sche partijen ten aanzien van de buiten- landsche politiek heerscht, indrukwekkend. Dezelfde eenheid kwam ook eergisteren tot uiting in de door de parlementaire commis sie van buitenlandsche zaken gehouden vergadering. Men erkent over het algemeen de moge lijkheid van onderhandelingen met Rusland over de Hogland-eilanden in de Finsche Golf, waar men het bestaan van gegronde Russische belangen erkent. Anders is het gesteld met de kwestie der Aalandseilanden: den aanleg van Russische forten op deze eilanden beschouwt men als een ondrage lijke bedreiging voor de veiligheid van Finland. Voorts spreekt men reeds van de aanspra ken die Rusland zou kunnen willen doen gelden op het ijzererts in Noord-Zweden en op de Noor scha haven Narvik. Beroep op Roosevelt? In regeeringskringen !e Helsinki verluidt dat de minister van buitenlandsche zaken per radio een beroep op president Roose velt zou doen indien den Finschen onder handelaar te Moskou de eisch zou worden gesteld van afstand doen der Aalandseilan den ten gunste van Rusland. Men is in de Finsche hoofdstad overtuigd dat de Ver- eenigde Staten nooit een aanslag op het grondgebied zouden dulden van den eeni- gen staat ter wereld die zijn oorlogaschul- den aan de Unie tot den laatstcn cent be taald heeft. Omgekeerd meldt Reuter uit Washington, üat wanneer «enig land voor de Amerika nen een nieuw klein dapper België" zou kunnen vormen, het Finland is. dat in Ame rika zeer populair is vanwege zijn prompte betaling van de oorlogsschulden en zijn vooruitstrevende instellingen. Men hoopt dat de Sovjet-unie, indien zij prijs stelt op den goeden dunk van Amerika, de integri teit van Finland niet zal schenden. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN - TELEFOON 2613 Jacht op een Duitsch kaperschip Is het de „Admiraal Scheer"? Door Engelsche kruisers wordt thans in het zuiden van den Atlantischen Oceaan ge zocht naar een Duitsch kaperschip. Het eenige, tot nog toe bekende slachtoffer van den kaper, welke vermoedelijk de slagkrui ser Admiral Scheer is, is het Britsche vrachtschip Clement, dat in het begin van deze maand tot zinken werd gebracht. Dit vermoeden is gegrondvest op de verklarin gen van de opvarenden van de Clement Sedertdien is niets meer vernomen van de Admiral Scheer, noch van eenig ander op dezen kruiser lijkend schip. Blijkbaar poogt het schip niet langs draadloozen weg in verbinding te komen met den Duitschen marinestaf aang'ezien hierdoor gemakkelijk zijn positie te bepalen zou zijn. Naar vernomen wordt, heeft de Admiral Scheer voldoende brandstof voor een tocht van 10,000 mijl aan boord en indien het geen gelegenheid heeft zijn voorraad aan te vul len, dan mag men veronderstellen, dat men spoedig weer van het schip zal hooren of dat het zal pogen een Duitsche haven te bereiken en de kansen op ontsnappen zijn dan gering. Herneemt Uw plants in de wereld van geluid. - Reeds duizenden slechthoorenden deden dit met een GIFGASMUNITIE IN DEN POOLSCHEN OORLOG „Door Engeland geleverd", zegt Duitsch communiqué Een misdaad tegen het volkenrecht In een officieel te Berlijn uitgegeven com muniqué wordt gezegd: Reeds in de eerste helft van den Pool- schen veldtocht kwamen bij het opperbevel der weermacht berichten binnen van Duit sche troependeelen omtrent gebruik van gifgas door Palen. Gezien de verschrikke lijkheid van deze misdaad tegen het volken recht was het van den aanvang af nood zakelijk volledige duidelijkheid tot stand te brengen omtrent de feiten. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek werd derhalve met bij zondere zorgvuldigheid ten uitvoer gelegd en heeft verscheidene weken geduurd. In het bijzonder was 't met 't oog op de door alle be schaafde staten aanvaarde verplichting vol gens de overeenkomst op den gasoorlog van 17 Juni 1925 van belang, den ver vaardiger van deze gifgasmunitie op te spo ren. Thans kunnen de vreeselijke feiten van het gebruik van gifgas door Poolsche troe pen aan het publiek bekend worden ge maakt. Het gifgas is door Engeland aan Polen geleverd. Zoo werd op 2 September bij de stad Jaslo mosterdgas gebruikt. Een militaire commis sie stelde vast, dat mijnen gevuld met mos terdgas tot ontploffing waren gekomen. Van de 14 vergiftigde soldaten werden de over levenden onderzocht, waarbij de typische verschijnselen geconstateerd werden. De be richten over dit gebruik van mosterdgas werden door de Poolsche diplomatieke ver tegenwoordiging in Londen tegengesproken, waarop aan eenige neutrale waarnemers de gelegenheid gegeven werd, zich te over tuigen van de feiten. Tevens werd aan den Zwitserschen professor Rudolf Staehelin uit Bazel verzocht een medische diagnose op te stellen voor do vergiftigden in Jaslo. Het communiqué laat dan het rapport van den professor volgen, die met zekerheid bij 9 Duitsche soldaten do gevolgen geconsta teerd heeft van mosterdgasvergiftiging. Nabij Gdingen werd bij het opruimings- werk een afzonderlijk munitiedepot ontdekt, dat een groote voorraad gasmijnen bevatte. Door Poolsche verklaringen werd beves tigd, dat al dit materiaal de laatste weken in Engelsche schepen in Gdingen gebracht en 's nachts gelost is. Daarmede is bewezen dat deze mosterdgasmij ïcn die door de Po len tegen Duitsche troepen gebruikt werden, van Engelsche herkomst zijn en, aldus het communiqué, door Engelend aan Polen ce- leverd werden. Engeland en de Britsche re geering hebben zich daarmede, in strijd met alle regels, schuldig gemaakt aan een ern stige inbreuk op het volkenrecht. DE RUSSEN IN ESTLAND Opmarsch vijf dagen uitgesteld Het binnenrukken van de Sovjet-Russi sche troepen in Estland om de garnizoenen van de vloot- en luchtbases te betrekken, is van Vrijdag tot volgende week Woens dag uitgesteld. Gisteren zijn drie Russische oorlogs bodems, een kruiser en twee torpedojagers voor een officieel bezoek te Tallinn aange komen. Zij wisselden vriendschappelijke saluutschoten met de Estlandsche kusthat- terijen en lieten het anker vallen naast drie Duitsche schepen, welke do te repatrieeren Duitscherè aan boord zullen nemen. Professor U 1 u o t s heeft een kabinet ge vormd. Hijzelf treedt op als premier, prof. Piip wordt minister van buitenlandsche zaken. Z.K.H. Prins Bernhard woonde gis teren op het Malieveld te Den Haag verschillende militaire oefeningen bij. De strijd aan het Westelijk front Gevechten tusachen Moezel en Saar Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Tusschen Saar en Moezel duurt de bedrijvigheid der vijandelijke patrouilles voort en neemt zij toe. In de zelfde streek artillerievuur aan beide zijden. DE STRIJD IN HET NOORDZEEGEBIED Een Duitsche uiteenzetting In de nfgeloopen dagen, zoo meldt het D.N.B., is ter controle van het handelsver keer op de Noordzee een actie ondernomen van zware en lichte strijdkrachten, waarbij men tot in het Noorden van de Noordzee kwam. Terwijl de lichte strijdkrachten een groot aantal stoomschepen aanhielden en naar contrabande doorzochten, werden zij daarbij gedekt door de zware strijdkrach ten. Vijandelijke strijdkrachten werden niet ontmoet. In den ochtend van den Oen Oc tober ontdekten verkenners vijandelijke strijdkrachten ten Westen van de Zuidpunt van Noorwegen. Eenige eskaders van een luchtvloot en van de zeestrijdkrachten startten om de Engelschen te bombardceren. Met slecht weer drongen de Duitsche vliegers tot het Noorden van de Noordzee door. Een groep ontmoette op -den 61sten breedtegraad, <J.w.z. verder dan de Shetland-eilanden een groep zware Engelsche zeestrijdkrachten, die zij bombardeerden. Het succes bleek uit sterke rookontwikkeling, zware explosies en dui delijk zichtbare branden. Zes treffers van zwaar kaliber en vier van middelzwaar ka liber kwamen op de zware Engelsche krui sers neer. Eerst laat, deels na een ononder broken vlucht van acht tot tien uur keer den de Duitsche vliegers terug. De Duitsche verliezen waren gering. Sléchts op den terugweg vielen vier vliegtuigen uit, twee daarvan hebben een noodlanding gemaakt op neutraal gebied. De voortdurende maatregelen van oorlogsmarine, met het doel te komen tot controle op het handelsverkeer door de Noordzee en verhindering van de versche ping van contrabande naar den vijand, en de nieuwe tocht van Duitsche luchtstrijd krachten tot in het Noorden van de Noord zee hebben bewezen aldus nog steeds dit Duitsche bericht dat de Noordzee gebied is, waar de heerschappij te water in de lucht in Duitsche handen is en de tegenstander in dit gebied zich te allen tijde bloot stelt aan de zwaarste klappen. Voorts is bevestigd, dat de actieradius van het Duitsche luchtwapen verder strekt dan de Noordelijke en Westelijke grens van Engeland en dat de vijand in het gehcele gebied der Noordzee kan worden aangeval len, waar hij zich ook maar vertoont. Dat bovendien de Duitsche vliegers de Engel sche vloot in de door haar zoogenaamd be- heerschte ruimte met het grootste succes konden aanvallen op een plaats en een tijdstip, welke door de Duitschers werden bepaald heeft bewezen, dat de tijd der onbeperkte Britsche heerschappij in de Noordzee eens en voor altijd voorbij is. Kort Nieuws Het Egyptische parlement heeft 'n decreet goedgekeurd, waarbij de staat van beleg wordt afgekondigd. In Columbia, nabij Colamar, is een ver keersvliegtuig neergestort. Er waren vijf doodien. De Italianen hebben in Albanië een laag ijzererts ontdekt, dlie 20 millioen ton van goede kwaliteit zal kunnen opbrengen. Gij bevoordeelt daarm^ Uw landgenootenen U ze Koopt Nederlandsche waar Dan helpen wij elkaar kJ Dit geldt ook bij aa" koop van Uw KOLENFORNUI Vraagt daarom ai Uw leverancier om e< P E L G R I I" FORNUIS, want deze 'a ONOVERTROFFEN in KWALITE"1 en UITVOERING, en van A. tot NEDERLANDS FABRIKAAT. e, N.V. „PELGRIM" - GAANDERt" (ii VAM DER IINDENEMVELDHU AMSTERDAM- ROTTERDAM CRONII VOOR ALLE DOELEINDENTECHNISCHE ARTIK SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante Ld Nederland van 11 MAAGDELIJK BLOKZINK r( TELEFOON 59 WEER0' forto-koudlijm is het iDEig Steeds gereed, eeen wachten, geen geknoei, stoffig poeder, gr en resten, niteret zuinig, en blndkrncbt, vlek vrij op eiken. Vr.2e Uw wlnlit of anders ons. onder adresopg. v. Uw lever» t FRENCKEN'S FABRIEKEN WE„ PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIAIlr BUREAU VOO» CHEMISCH ONOERZCj" Koning Bienfa; AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104*r TELEFOON 83047 Naamloozo Vennootschap ra VAN AARSEN VAN GELDER, KAPOKFABRIEKEN MOO^ Duitsch beraad met Rome11' en Moskou Volgens goedingelichte nationaal-soCgn tische kringen, aldus „Un. Press, w<Le tegen Vrijdag a.s. dringende besprek! e( verwacht tusschen Duitschland, Italif de Sovjet-Unie over de door deze drie gendheden in de toekomst te voeren z tiek, indien, zooals' men algemeen verv^9| Chamberlain Hitlers vredesvoorstellen, werpt. Volgens deze kringen zullen deze beje kingen ten hoogste 48 uur duren, waarschijnlijk „vérstrekkende belang beslissingen" zullen worden aangekon Naar Reuter uit Londen meldt, is de van Chamberlains antwoord aan by thans volledig goedgekeurd, zoowel Frankrijk als door de Dominions. VI Een stofzuiger koopen is een zaak van vertrou j Wendt U dus tot de vakkun' N.V. Cour; - le Middellands/1 Pracht sorteering vantf f. ld( Rotterdam. CRcl door G.R.var> der BEEK (18 Van toen af aan begon het gesukkel met werkvolk, want de knecht, die werd weggezonden na herhaald krakeel, schil derde zijn vroegeren meester als een uitbuiter, zoodat slechts 'de minst betrouwbare en de wispelturigste elementen der be schikbare arbeiders op de Lage Hoef wilden werken. Daarbij trok veel volik weg naar groote grondwerken bui ten de streek. Hein die Grauw werkte zelf harder dan de ijverigste knecht, zijn huishouden ging vrij regelmatig met de nieuwe huflp enover trouwen sprak hij niet. Lindert wist, dat er nog een andere reden was, om dezen stap uit te stellen. De eigenares van Heinis huis en 't mee- rendeel van zijn grond maakte ernstige bezwaren tegen verlenging van de pacht op dezelfde voorwaarden van voorheen. Indertijd was ze blij geweest, dat hij *t wilde nemen, doch nu er onder haar familieleden waren gekomen, die van Tante Merie wilden huren, zocht ze een gelegenheid om hem te noodzaken de Hoef te verlaten. Hij kon huis en land koopen, als hij kans zag een behoorlijke som bij el kaar te krijgen, anders waren er liefhebbers genoeg, die meer wilden geven dan zij van hem vroeg. Bedirukt was Hein bij Lindert gekomen, nog vóór hij er iets van tegen Lien had gezegd. Deze mededeel in g over viel hem. Medelijden met Lien was er in zijn hart en onder het drukke zomerwerk door was steeds de gedachte in hem, hoe hij haar en Hein kon helpen. Bij nadere informatie bleek hem, dat de gevraagde prijs bespottelijk hoog was en hij begreep, dat 't alles een opzet was. om zijn aanstaanden schoonzoon het verder werken op de Hoef onmogelijk te maken. Maar een man als Lindert Driewegen, die zooveel voor een ander kon doen, die er voor den zoon van zijn arbeider op uit was geweest om hem een fatsoenlijke positie te verschaffen en daarin ge slaagd was, die als man van gezag in den polder zijn zin had weten te krijgen tegen de conservatieve tegenwerking van anderen in, was nu besluiteloos. Geheimen wordien in den polder geruchten en geruchten worden voor de bewoners feiten. Hein de Grauw moet van de Hoef af, en....... Lien Drie wegen wil niet met hem trouwen, als hij ergens anders gaat beginnen. Dit werd het nieuwtje, dat van den één naar den ander ging. Stij'n en Gijs leefden met de zorg in het gezin der Drie wegens mee. Ze probeerden Lien te troosten en te bemoe digen. Zoo'n vaart zou het niet loopen en er was nog wel wat anders te krijgen. Voor Gijs was de rijkdom van zijn meester een middel om veel te bereiken en hij had zich er over verwonderd, dat Lindert niét dadelijk de benoodigde som had voorgeschoten, of er borg voor was gebleven. Hij voelde zich arm, omdat zijin eigen hulp zich slechts kon bepalen tot enkele woorden, die van medeleven getuig den, maar verder reikte zijn macht niet. Ja, nog iets was er. Het waren zijn kalmeerende woorden als hij in aanraking kwam met anderen en er over Heins positie gesproken werd. Of hij alles, wat hij zei, kon ver antwoorden was een tweede zaak, doch de mededeelingen van Gijs Streef, die zoo intiem omging met zijn baas. want dat was geen geheim in den polder, bewerkte toch, dat men vandaag of morgen een oplossing verwachtte, waar bij de boer van de Lage Hoef, op den Elzenberm wel zou varen. Eens had Gijs, 's Zondags voor de kerk van Dengeren, tusschen de mensdhen wachtend op den klokslag van half tien, gezegd, dat het voor Lmdiert Driewegen toch maar een kleinigheid zou zijn om ergens aan de Steeg een huis te laten bauwen voor zijn dochter, een huis met schuur en stalling, zooals er nog geen gedoe stond in den Ossendijk- schen polder. En Hein was zelf toch oOk niet zonder! De week daarop vroeg Lindert hem, toen ze samen op den bolderenden hooiwagen naar het land reden, of hij wel eens stiekum in zijn ijzeren kistje had gekeken, dat in het kelderkamertje stond? Gijs schrok er van. Hij was der mensdhen, die zich altijd schuldig voelen als er iw schuld gesproken wordt, zoo diep was in zijn wezen m doorgedrongen de onwaardigheid van zijn bestaan. 11 En Linderts ernstig gezidht bracht hem van StreekJ®, hield de leidsels van de voortsjokkende paarden vastqa zijn harde vuisten. tu Wat bedoelde de boer? Hij keek zijn baas vragend d Toen vroeg de meester hem, of hij had verteld vanpe nieuw huis voor Lien, dat komen zou hier op de Steeg"ai Gijs moest beschaamd bekennen, dat hij 't met de beste v dodingen gezegd had, niet vermoedend, dat het erijk woord, zoo losweg tot verdediging van Lien gesprc 1 reeds nu al gegroeid was tot een gerucht, dat tot Liif was doorgedrongen. q, Doch hoe verwonderd was hij, toen de baas, dichtbij» land waar ze wezen moesten en waar de korenhoopel z' regelmatige rijen wachtten op de mannen, die hun <JL kwamen halen, de teugels greep en de paarden imhieken „Hier komt V', zei Lindert op het land aan de oveihe van de sloot wijzend, „op deuze waai". [r „Mermer ik wies 't hie," stotterde Gijs. jg® „Neje?en daorom vroeg ik of ge somwijlen injH pepieren hadt gekekenen nar m'n cente|n. „Ik wies nergens van a-af, zoo waor es ik hier neffej^ i'Wordt vervo zit."

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2