c IHEUMATIEK IN MOEILIJKE TIJDEN IS ZUINIGHEID GEBODEN! GOALPARA-THEE W. L. D. SCHOf' VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 'b EERSTE BLADt De Joden in het Derde Rijk Zij worden meer en meer geïsoleerd Inlevering van radiotoestellen Naar een gemeenschappelijk ghetto (Van onzen Duitschen correspondent) Toen Duitschland tegen Polen opmar cheerde, hoorde men al dadelijk beweren, dat er nu voor de nog in Duitschland ach tergebleven Joden hoogstwaarschijnlijk een betere tijd zou aanbreken. Met vrij groote zekerheid meende men te weten, dat spe ciaal de artsen en deskundigen zich gereed moesten houden, om weer terug te keeren in hun vroeger beroep. En waar de jood- sche artsen in den grooten wereldoorlog van 1914 tot 1918 in de voorste rijen een belangrijke plaats hebben ingenomen •- wij leerden meerderen kennen, die al in de eerste jaren van dien oorlog het IJzeren Kruis 1ste klasse en andere onderscheidin gen kregen klonk dit niet onwaarschijn lijk, maar niettemin hebben we eerst maar eens gewacht, totdat er te dien opzichte iets [positiefs verteld kan worden. Thans, nu .de strijd met Polen als afgeloopen be schouwd wordt, hebben wij vastgesteld, dat !de voormalige Joodsohe geneeskundigen, ondanks het feit, dat zij zich dadelijk be schikbaar gesteld hebben geen verlof gekregen hebben, hun vroeger beroep in dienst van land en volk te hervatten. En naar wij uit betrouwbare bronnen verna men, ziet het er niet naar uit, dat zulks binnen afzienbaren tijd anders zal worden. Integendeel: er zijn maatregelen geno men, welke er op wijzen, dat de Joden in het Derde Rijk al meer en meer geïsoleerd Svorden. Zij worden principieel niet langer .tot de Duitsche samenleving gerekend en hebben dus met alles, wat er om hen heen gebeurt niets meer uitstaande. Zoo werden alle Joden in Duitschland dezer dagen ver rast met de mededeeling, dat zij hun radio toestel nog denzelfden dag bij het politie bureau in de wijk, waar ze wonen, moes ten afleveren. Dat geschiedde juist op den Grooten Verzoendag, den voornaamsten kerkdijken feestdag der joden. Reeds vroeg in den ochtend verscheen een schupo in uniform, stelde de aanwezigheid van een radiotoestel vast in verdachte gevallen konden alle kasten en kisten onderzocht Worden en deelde de nieuwe verorde ning mee. En of het nu een kostbaar toe stel of een doodgewone „Volksempfanger" Was, men had den gang naar Canossa te maken, hetgeen vooral voor bejaarde men- fechen waarlijk geen pretje was. Een bewijs van ontvangst of de toezegging eener ver goeding zooals dat bij het afleveren van alle gouden en zilveren voorwerpen inder tijd het geval was bleef ditmaal uit en Zoodoende heeft men niet slechts het laat ste contact met de buitenwereld, maar ook nog het materieele verlies van een vaak [kostbaar toestel te boeken. Tijdens de Joodsche feestdagen mochten er in een drietal Berlijnsche synagogen, idie indertijd niet vernield werden, kerke lijke diensten gehouden worden, maar door Öe verduisteringsvoorschriften moesten (deze reeds in den namiddag dus niet or> Hen kerkelijk voorgeschreven tijd plaats pinden. Deze samenkomsten hebben een 'ongestoord verloop gehad. Trouwens, laat Op den avond waagt het Joodsche deel der bevolking zich allang niet meer op den pu- blieken weg, want kort na het losbarsten pap den strijd hoorde men van mond tot mond beweren, dat de Joden maar beter Zouden doen, na zonsondergang rustig thuis te blijven. Een officieele verordening 'dienaangaande werd inderdaad wel aange kondigd, maar van een afkondiging was 'tot dusver nog geen sprake. Het in beslag nemen van radiotoestellen Strekte zich inmiddels ook over Joodsche ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van da gen enz. uit en hier werden niet slechts de toestellen, maar de geheele installatie met inbegrip van de koptelefoon meegenomen. Een officieele motiveering werd daarbij Sliet gegeven, maar naar verluidt moeten jook zij. die achtergebleven zijn, terwijl de soldaten aan het front hun leven in den «dienst van het vaderland stellen, offers brengen. Het offer der radiotoestellen fetrekte zich echter uitsluitend over de nog in Duitschland achtergebleven Joden uit ei. Soortgelijke offers voor de Duitsche bevol king zijn ons niet bekend. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZ WART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN [Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Reeds hoorden wij beweren, dat binnen afzienbaren tijd als er niet een spoe lig einde aan den strijd komt ook het nog voorhanden linnengoed bij Joodsche fami lies in beslag genomen zal worden, maar een nadere bevestiging dienaangaande kon den wij niet krijgen. Dat er onder deze om standigheden bij de duizenden Joden, die in Duitschland zijn blijven wonen, opnieuw een gevoel van onzekerheid en ongerust heid is ontstaan, valt te begrijpen. Aan de hand van kieken en berichten in de Duit sche bladen weet men zoo ongeveer, hoe het den Joden in het veroverde Poolsche gebied thans gaat en men acht het niet voor uit gesloten, dat alle nog op Duitsch gebied achtergebleven Joden in een gemeenschap pelijk ghetto samengebracht zullen worden. Von Ribbentrop over het vredesoffensief Vraaggesprek met Japansche verslaggever Poolsche regeling een les voor de oorlogophitsers BERLIJN, 6 Oct. De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, heeft den specialen correspondent van enkele Japansche bladen ontvangen. Deze had gelegenheid op de volgende vra gen een antwoord van den minister te krij gen: Wat is uw oordeel over de accoordcn van Moskou en hun gevolgen voor de Euro- peesche politiek? Von Ribbentrop antwoordde: „Ik ben zeer voldaan over het verloop en het re sultaat der onderhandelingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, die hebben geleid tot een verheldering van den toe stand in het vroegere Poolsche gebied en daarmee in Oost-Europa. Ik ben er van overtuigd, dat het herstel van orde en ru3t in dit gebied niet slechts in het voordeel en tot een zegen voor de daar levende ver schillende volksgroepen zal zijn, maar dat met de verwijdering van dezen haard van onrust ook een belangrijke stap op den weg naar herstel van den wereldvrede ge daan is. Verder geloof ik, dat deze rege ling een les is voor alle oorlogsophitsers :n de wereld en door alle vredelievende vol ken slechts oprecht toegejuicht zal worden. Duitschland en Sovjet-Rusland hebben in hun gemeenschappelijke verklaring Enge land en Frankrijk voor de keuze tusschen oorlog en vrede gesteld. Het staat aan de westelijke mogendheden een beslissing tc nemen". Welken invloed zullen de Duitsch- Russische overeenkomsten op de Duitsch- Japansche betrekkingen hebben? „Ik heb met voldoening kennis genomen van het accoord van Nomonham, dat eenige weken geleden tusschen Japan en Rusland tot stand is gekomen. Ik geloof, dat dit eerste accoord een positieve bijdra ge voor een definitieve pacificatie ook in het Verre Oosten beteeken t. Iedere verdere stap in deze richting wordt door Duitschland toegejuicht. De Duitsch-Russische overeenkomsten en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Duitschland kunnen dit streven slechts bevorderen. Het vredesoffensief Men zegt, dat Duitschland met de Duitsch-Russische verklaring .een groot vredesoffensief heeft geopend, is dit wer kelijk in overeenstemming met de bedoe lingen van de Duitsche regeering? Hierop antwoordde von Ribbentrop: „Duitschland heeft steeds den vrede en nooit den oorlog gewild. De Poolsche oor log is ons tegen alle verstandige aanbiedin gen van den Führer in, opgedrongen. Even zoo hebben in het Westen niet Duitsch land, maar Engeland en Frankrijk den oor log verklaard. Als Duitschland daarom nog steeds tot vrede bereid is, is dat niets nieuws. In elk geval zullen de westelijke mogendheden spoedig moeten beslissen. Anders zou tegenover de zinlooze bedrei ging der Engelsche oorlogsophitsers, „ver nietiging van het Hitlerdom", die niets anders beteekent dan de vernietiging van het Duitsche volk, evengoed een Duitsche leuze, b.v.: „Vernietiging der Engelsche democratie" gesteld kunnen worden, het geen de vernietiging van het Britsche im perium zou beteekenen, wat even zinloos schijnt". Gelooft u, dat Japan bij deze vredes- actie een bijdrage tot herstel van den we reldvrede kan leveren? „Ik geloof, dat het gewicht van Japan, als de domineerende mogendheid in Oost- Azië, bij alle groote beslissingen der we reldpolitiek van buitengewone beteekenis is. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat op het oogenblik in vele landen oorlog- ophitsers zich bevinden, die ten zeerste ge ïnteresseerd zijn bij het uitbreken van den werkelijken oorlog in West-Europa. Een blik in de pers, vooral ook na de publicatie van de Duitsch-Russische vredesverklaring is voldoende om waar te nemen, waar deze ophitsers aan het werk zijn. Deze interna tionale ophitsers hitsen vandaag het Engel sche en Fransche volk tegen Duitschland op en morgen zouden zij er niet voor te rugschrikken bv. het Amerikaansche en Ja- Pas op! Er Is een R in de maand de R van Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zoudt ge nog langer door 't leven gaan als 'n wandelend weer glas. met scheuten en pijn bij iedere aan wijzing van ander weer? Het rheumatiek- seizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Kruschen Salts. Do aanspo rende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden heeft een weldadige invloed op Uw hcele gestel. Dat komt omdat die tot nieuwe werking opgewekte organen Uw bloed zuiveren van alle overtollige schadelijke zuren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klachten. Begin vandaóg Uw kuur, on> straks te ervaren, dat ge vrij blijft van de ondragelijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hug hes Ltd., Manchester (Engeland). Opge richt 1756. (Reel) pansche volk tegen elkander op te hitsen. Ik ben er zeker van, dat men zich in Japan hiervan bewust is. Ik geloof daarom, dat ook uw volk belang heeft bij het herstel van den Europeeschen vrede". KALMTE OP HET WESTELIJK FRONT Ho^yeel vliegtuigen verloren Engeland en Frankrijk Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: Een kalmie dag aan het geheele front; op verschillende deelen van het front wa ren de verkennings-afdeelingen actief. Hooge verliescijfers voor Frankrijk en Engeland? Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op 30 Sept. werd als resultaat van de Duitsche jacht afweer gemeld, dat in totaal 14 vijandelijke vliegtuigen aan het Westelijk front en boven de Noordzee vernield waren. Een nauwkeurig nagaan van het verloop der luchtgevechten op den laatsten dag van de eerste oorlopmaand heeft nog uitgewezen dat de verliezen der Engelschen en Fran- schen niet sle-ohts 14, maar zeLfs 23 vlieg tuigen bedragen, waarvan 21 boven het Westelijke front en 2 boven de Noordzee vernietigd werden. De Duitsche verliezen bedragen daarentegen slechts 5 vliegtuigen In de geheele maand September hebben dc Duitschers hun W stelijken tegenstanders verliezen toegebracht van in totaal 72 vlieg tuigen, nl. 27 Engelsche toestellen en 4." Fransche. Dit ongeacht de hooge verliezen welke de Engelschen geleden hebben door "hiet tot zinken brengen van een vliegkamp- sohip en de vernieling van een dengelijl schip. DUITSCHE DUIKBOOT IN CHILEENSCHE WATEREN? SANTIAGO DE CHILI, 6 Oct De admiraal opperbevelhebber der Chileensche vloot heeft tegenover den vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat een in de haven van Valparaiso dienstdoend officier op 5 Octo ber om 4.10 de periscoop heeft waargeno men van een duikboot Het onderzoek heeft bevestigd dat hier sprake is van een Duit sche duikboot. Chileensche schepen hebben instructie ontvangen, om alle booten te ver jagen die de Chileensche neutraliteit schenden. HITLER BEZOEKT WARSCHAU Meeste ambassadegebouwen onbeschadigd Een dagorder aan de soldaten Hitier heeft gister, naar het D.N.B. meldt, de troepenorganisaties bezocht, die War schau hebben belegerd en die thans vrij komen. Aan het slot van zijn bezoek mar cheerden eenige troepenonderdeelen langs den Führer. Na een korte militaire bespreking begaf Hitier zich naar de stad. Tijdens den rit door Warschau kon geconstateerd worden, dat de meeste gezantschaps- en ambassadegebou wen onbeschadigd zijn. Het Italiaansche ambassadegebouw is echter geheel vernield. Het onmiddellijk daarnaast gelegen gebouw der Nederlandsche legatie is volkomen on- l>oschadigd. Zelfs de ruiten zijn niet gespron gen, hetgeen een bewijs vormt, aldus het D.N.B.-berieht, dat in de Ujozdowshie-alleo geen granaattreffer is gevallen. De Duitsche legcrautoriteiten hebben c.a. 600 stukken geschut, 4500 machinegeweren. 200.000 gewn- ren en 200 wagens munitie en kruit in be slag genomen. De dagorder van Hitier Naar aanleiding van het einde van den Poolschen veldtocht heeft Hitier gister een dagorder aan de soldaten van de weermacht in het Oosten uitgevaardigd. De inhoud luidt: „Op den eersten September zijt gij op mijn bevel aangetreden om ons rijk te beschermen tegen den Poolschen aanval. In voorbeeldige wapenbroederschap tusschen leger, lucht- wapen en marine hebt gij de u opgelegde taak ten uitvoer gelegd. Gij hebt moedig en dapper gestreden. Vandaag heb ik de tegen het versterkte Warschai' in het veld gebrach te troepen kunnen begroeten. Deze dag sluit een strijd af, die melding maakt van het beste Duitsche soldatendom. Met mij dankt u vol trots het Duitsche volk. In on wrikbaar vertrouwen kijkt de natie, dank zij u, weer naar haar weermacht en haar leiding. Wij herdenken onze gevallenen, die evenals de twee millioen dooden van den wereldoorlog hun eigen leven gaven, opdat Duitschland zou leven. Onder de vanen, die in trotsche vreugde allerwege in Duitsche landen wapperen, staan wij dichter dan ooit naast elkander en binden den stormhan.1 vaster. Ik weet, dat gij tot alles bereid zijt in het geloof aan Duitschland", DE BESPREKINGEN VAN SARADJOGLOE Rusland bereid status-quo in Zuid-Oost Europa te erkennen De Turiksche Minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe heeft gister te Mqgkou een bezoek gebracht aan Woro?- jilof. Sinds 2 October heeft Saradjogloe geen onderhoud gehad met Molotov. In welingelichte kringe.i te Boekarest ver luidt, dat de Roemeensohe regeering, die op dee hoogte wordt gehouden van de bespre kingen van Saradjogloe ervan in kennis is gesteld, dat Rusland bereid ds de status-quo in Zuid-Europa te erkennen en zijn betrek kingen met Roemenië op de basis van goede buurschap in te richten. Deze mededeeling heeft hij de Roemeensohe regeering groote voldoening gewekt. Finland niet nltgenoodigd Te Helsinki, aldus een Havasbericht wordt ontkend, dat ook de Fransohe regee ring een uitnoodiging zou hebben ontvan gen een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. Wel heeft de Sovjet-Unie het ver zoek hernieuwd de Aalands-eilanden niet te versterken De bekende aparte kwaliteit van de MELANGE in GESOLDEERDE Ondernemingsverpak- king, biedt U zelfs bij tweeden schenk als zuivere volle Java-Thee nog een zeer smakelijke kop thee. Wacht U echter juist na voor misbruik van ons merk en let op dat U geen nabootsing verkocht wordt. Imp. v. d. GOALPARA-THEE in Loodverpakking SWEERS HANDEL MIJ. Heerengracht 451 Amsterdam-C Engelsche handel met Rusland Schepen te Moermansk vastgehouden Naar het D. N. B. uit Moskou meldt, zijn 12 Britsche en vijf Zweedsche schepen, die voor Engeland bestemde ladingen (in het bijzonder ce'lulose en erts) aan boord had den genomen, in de haven van Moermansk door de Sovjet-autoriteiten tot nader order vastgehouden. Deze maatregelen worden van Sovjet-zijde gemotiveerd met de verorde ning van 9 September, waardoor de volks commissaris voor den buitenlandschen han del gemachtigd is den uitvoer van Russische goederen stop te zetten of aan te houden naar de landen, waar door exportbeperkin gen of andere bepalingen voor den buiten landschen handel der Sovjet-Unie nadeelige omstandigheden zijn ontstaan. Men herinnert verder in' dit verband aan een reeds eenige weken geleden in de Mos- kousche bladen verschenen communiqué, waarin er van Sovjet-zijde tegen werd ge protesteerd, dat in Engeland voor de Sov jet-Unie bestemde, voor het grootste deel reeds betaalde goederen, willekeurig achter gehouden werden en dat Sovjet-schepen belemmerd werden bij het uitvaren uit Engelsche havens. LUXEMBURG, 6 Oct. Het Luxemburgsche Roode Kruis heeft voorgesteld het Luxcim- bungsohe omroep6tation weer in werking te stellen en het in dienst te stellen van het Internationale Roode Kruis. De uitzen dingen zouden in de eerste plaats dienen om inlichtingen te geven omtrent combat tanten, wier familie* zonder berichten van hen zijn. Tevens bestudeert men de moge lijkheid om in Luxemburg een groot inter nationaal verzameloentrum in te richten voor het opnamen van gewonden van alle oorlogvoerende naties. Voor dit doel heeft Luxemburg reeds uit de V. S. belangrijke geldsommen gekregen. DE VEROVERING VAN POLEN Naar vernomen wordt, zullen zoowel de regeering van Uruguay als die van Argentinië de annexatie van Polen niet erkennen. Kort Nieuws Bij Genua in Italië heeft men een grooten adelaar met een vlucht van 2 meter gevangen, die tijdens het jongste bombardement uit den dierentuin van War schau is ontsnapt. Het dier heeft 1200 K.M. gevlogen. Het Telegraafagentschap Tass te Mos kou spreekt officieel het bericht tegen, dat Russische troepen de Chinee- sche provincie Sinkiang zijn binnengedrongen. Het desbetreffende bericht van Engelsche bladen berust op een kwaadwillig verzinsel. Groote aantallen wolven zijn Letland binnengevlucht uit Polen in verband met den oorlog. De volven hebben vele schapen gedood en zelfs paarden op Letlands gebied bij de Poolsche grens. Men is er nog niet in geslaagd de wolven uit te roeien. De Fransche Minister van Buitenland sche Zaken Sarraut heeft maatregelen genomen om in de komende dagen 317 com munistische gemeenteraden in Frankrijk te vervangen. Karelkin, vroeger chef van het der de Westersche departement van het com missariaat vin Buitenlandsche Zaken te Moskou, is benoemd tot ambassadeur te Rome In de buurt van St. Vith in België hebben zes Duitsche vliegtuigen boven het Belgische grensgebied gevlogen. De lucht wachtdienst werd onmiddellijk gealarmeerd. Na een korte vlucht boven Belgisch gebied verdwenen de vliegtuigen in de richting Trier. BINNENLAND De zaak von Bönnïnghausen Voor den centralen raad van beroep UTRECHT, 6 Oct Op 7 Juli van dit jaar heeft het ambtenarengerecht het beroep van den ontslagen burgemeester van Ootmarsum jhr von Bönninghausen, tegen dit ontslag, ongegrond verklaard en afgewezen. De ontslagen burgemeester kwam tegen dit ontslag in beroep omdat het volgens zijn oordeel op feitelijk onjuiste gronden zou zijn verleend, terwijl hij bovendien nog van oordeel was, dat hij minstens recht had op eervol ontslag. Het ambtenarengerecht verklaarde het be roep tenslotte ongegrond en wees het af. Gister werd deze zaak in laatste instantie behandeld voor den centralen raad van be roep te Utrecht. Er waren geen getuigen gedagvaard. De raadsman van den ontslagen burge meester, jhr mr E. J. B. H. von Bönning hausen, een broer van klager, wees op het recht van beroep van klager bij het ambte narengerecht, aannemende, dat een burge meester beschouwd dient te worden als -een ambtenaar in den zin van de ambtenaren wet. Hierop ging pleiter uitvoerig in. HET ONGELUK BIJ DE BERLAGEBRUG AMSTERDAM, 6 Oct Ook het tweede slachtoffer van het ongeluk bij de Berlage- brug, de militair van der Veer uit Utrecht, is aan de bekomen verwondingen overleden. KWALITEIT en LIJN harn volkomen in de W. L. DC BOTERPRIJS VOOR DEN V/ Gemiddeld 1.45 per E 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Me; van bevoegde zijde mode, dat van economische zaken hoeft bc groothandelsprijs voor boter vO|, ncnland voor het winterhalfjaar 1939 tot 1 April 1940 voorloopig> op een gemiddeld bedrag van Zooals bekend is, kan ten deze air delsprijs worden aangenomen d het bedrag der commissienoter Nederlandsche boter en het bedr, fing en toeslag. I-Iot bedrag vanci toeslag is gister, 5 October 193. zoodanig bepaald, dat de genoeme 1.45 is bereikt v HET MOTORTANKSCHIP ,Ai OVERGEDRAGEN AMSTERDAM, 6 Oct. Hït dc Nederlandsche Scheepsbouw M1 te Amsterdam gebouwde 15.000 l' tankschip „Taria" is aan de Shellgroop, die de opdracht totv van het schip gaf, overgedragen. De „Taria" is een zusterschip y' Juli 1.1. door de N.S.M. afgeleve tankschip „Tibia" dat behoort tc1 ste tankschepen, welke ooit in ,l gebouwd zijn. Het schip heeft een lengte van' een breedte van 19.30 met/er en ee:' 11.10 meter. De voortstuwingsinst dit enkelschroefmotorschip wer door Werkspoor N.V. te Amsterc staat uit een viertact 10 cylinder met oplading, welke een vermoge' 5000 p.k. In beladen toestand b' dienstsnelheid 13 knoopen. De „Taria" is het 37e schip, d Nederlandsche Scheepsbouw M, aan de Koninklijke Shellgroep en tevens voor h»t oogenblik de de vele zoo belangrijke opdracb de Koninklijke Shellgroep heeft Het schip is gistermorgen uitge Rotterdam om zoetwater in te nei zal vermoedelijk nog deze week naar West-Indië vertrekken. DOOD DOOR SCHULD HAARLEM, 6 Oct. De Haarlem, bank heeft vonnis gewezen in de den 32-jarigen trambestuurder veertien dagen geleden terechtsta-1 het veroorzaken van dood door het toebrengen van zwaar lioham Op 30 April was een door hem tram op het Houtplein te Haarl. sine eekomen met een volle au tob' wilden dienst HaarlemAmster< der buspassagiers werd gedood e 1 deren gewond. Het O.M. had c hechtenis geëischt. De rechtbank veroordeelde den tot twee weken hechtenis voor11 met tweo jaar proeftijd en eer van vijftien gulden, subsidiair ne 1 hechtenis. e' WIELRIJDER ONDER DE AMSTERDAM, 6 Óct. Gietermtf11 den hoek van do Ceintuurbaan 1 monystraat ^en 59-jarige wielri.o: den motorwagen van lijn 5 geraa stig gewond. Het slachtoffer was o r baan in botsing gekomen met ee' ster, waarbij beiden waren gevalle I geraakte onder het voorbalconp, naderende tram. Met een herseri en een gebroken pols werd hij in P huis opgenomen. 51 i BOERDERIJ AFGEBRAhjl HOLTEN, 6 Oct. Tengevolge vai-t ting is de oude boerderij „Platvoet'n H. Landeweerd, afgebrand. De r kon wegens gebrek aan water nieoc ten. Slechts weinig inboedel kon pe den. ai BELEEDIGEND GESCHRIFT VED De fourage-handelaar C. P. te I1 heeft in April van dit jaar in de pl a inwoning »en aantal pamfletten ?8 met voor de Nederlandsche regeeP11 digenden inhoud. Hij stond than™ strafkamer van de Haagsche reclhj recht en hoorde een geldboete vte subs. 25 dagen hechtenis tegen zice Uitspraak 19 October. e WONING AFGEBRAND1' BEVERWIJK. 6 Oct. In eentuinol^ aan de Tulpenlaan ontstond doo.jjj vallen van een petroleumtoestjj Doordat het huis afgelegen lag, wa.j de brandweer, die met een motor uitgerukt, niet mogelijk, een bran?^ te leggen. Zij bepaalde zich tot Fi trekken van de muren. Het huiSf geheel af. OUDE MAN GEDOOD P1 3MILDE, 6 Oct. Op den verkeer1^ senHoogevecn, onder de gemeen'1! is gisteravond de 03-jarige wielrijded uit Smilde, door een auto aangered slag gedood. (13 Wat moest dit woord weldadig zijn voor de menschen >n de kerk, die als Gijs behoorden tot hen, die zoo weinig imet aardsche goederen waren bedeeld. Er zaten ook boeren vrouwen, breed uit in haar welgedaanheid en haar mannen ïn de kapbanken en het voorgestoelte. Hoe vonden zij het? Was hier een geméénte? Vielen hier nu de maatschappelijke jgrenzen weg? In Gijs Streef kwam weer het zachte gevoel van de minste ïe willen zijn. En hij keek naar hen, die hooger zaten en meer .vooraan. Jezus zag allen, zorgde voor allen, hoorde en hielp allen als zij vroegen „kom in mijn huis". Wat was hij den man op den preekstoel dankbaar, en ongewild gingen zijn gedachten terug naar den tijd van zijn diepe armoede, toen hij' door dominee Schravers van Dengeren behandeld werd als een uitgeworpene, omdat hij zich niet diep genoeg boog jen nog eenige veerkracht toonde. Nu voelde hij dat dit niet Sioodig was ge"-eest. Deze preek was een geschenk om lang, fctil te bewonderen en zich te verlustigen in het bezit er vanen ook om het anderen, zijn kinderen, te toonen. Hij zou1 Ach hij wist zich onbekwaam ener was zooveel uit zijn eigen leven, dat hem hinderde. Maar kon Hij nu komen ,in zijn huis ,om vrede en rust te brengen, en ook in het huis van Tinus. Toen het Formulier gelezen werd, zocht Gijs het op in een boekje, dat hem van achter werd aangegeven. Ook dat deed hem goed. Jammer was het eigenlijk, dat hij niet alles gehoord had, dat hij zich had laten voeren op den stroom van zijn eigen gedachten. Nu kwamen de doopelingen bin nen. Gewiegd op de armen van de dragende vrouwen, wer den ze uit de afzondering van de kerkekamer door de be drijvige kostersvrouw naar de leege stoelen naast de moeders geloodst. Elk verontrustend geluid, elk prutteltje, dat uit de dikke pakken opkreunde, moest onderdrukt of gestild worden. Opgewonden zaten drie vrouwen de zuigelingen te sussen. En de moeders konden niet nalaten haar naar den kansel ge heven gezichten nu en dan bezorgd naar de kleinen te wenden Gijs zag Stijn zitten, de helderwitte muts boven de zwarte jurk. Hij wist zoo om en bij, wat voor gedachten er nu door haar heen joegen in dit plechtig oogenblik en hij betreurde het, dat zij niet den troost gehoord had, die er was in de woorden van den Mo'nshuizenschen dominee. Maar dat er ook iets van haar gedachten ging naar den tijd, dat ze haar eigen kinderen ten doop hield, Tinus, Aart vooral, hij begreep het. Later werd het anders. Ze leefden toen in grooten nood. Hij zag Tinus staan naast de andere mannen, twee krom- gewerkte arbeiders, met blinkende kruinen, vaders zeker van groote gezinnen Hij zag hun afzakkende schouders en hun bruine, gegroefde nekken. Tinus stond er bij, jong en krachtig en tochwas hij er bij? En als hij niet den ernst voelt van dit oogenblik, is het dan niet voor een groot deel onze schuld dacht Gijs. De dominee stelde zijn vragen en het „ja" was een belofte. Toen daalde de blonde prediker van het trapje af, dat kraakte. Hij nam zijn wijde kleed met de linkerhand samen en stond beneden bij het koperen bekken, waarvan de koster het deksel hield. „Gijsbertus, ik doop u, in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Amen". Plechtig klonk het en ademloos was de gemeente. In Gijs' oogen welde een traan. Nu voelde hij alles sterker dan vroe ger, toen hij zelf stond als doopvader. Maar„Dat in het huis van dit kind ook gebeden worde om de binnenkomst van den Geneesheer, Amen''. Dat was een van die nieuwigheden, waarmee dominee Kleibergen sommigen afstiet, maar velen aan zich bond. Ook voor de ouderen had hij een extra woord, maar Gijs vond, dat zijn kleinzoon 't mooiste was gedoopt. Onder het goedmoedig geneurie van het orgel liep de kerk leeg. Buiten stond de lentehemel als een teerblauwe koepel over de wereld gestolpt, 't Groen der boomen, het mooie oude kerkje, met bemoste ondermuren, de stemmig gekleieli schen, het was een schilderij. Maar 't mooiste was ,n toch Stijn, die uit de zijdeur naar buiten trad. Er I groote ernst op haar gezicht. -I"1 En nog vóór ze in het rijtuigje stapte, kon ze vragen: „Vonde gij 't ook nie erreg mooi". a" Gijs knikte. et En toch had Stijn eigenlijk maar zoo weinig geh™ de preek. Ófwas het de bede na den Doop, die zoo'n haar gemaakt had? S; Ze reden naar huis. Ja, Lijntje was ook voldaan over den dominee en z\.a samen, de beide vrouwen, terwijl Gijs stil luisterde, Za\ zachtjes aandreef. o> Toen Tinus en de anderen ook thuis waren na huj.^ ling en de koffie geurde door de kamer. Sijke opgqj alies voorbij was, druk bezig was om Gijsbèrtje te ven 'e Tinus een sigaar presenteerde, kwam tot hun grooté1 dering Bram van Woerkom het pad af. Hij ürok zijn klompen buiten uit en zijn klop klo:e deur van het portaaltje. v< Tinus deed open. „Goeienmiddag, saome, ik kom es.burman oe is ej^. siteere mee den dooip van oewe zeun en klèènzeun". o 'IWordt v

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2