PHILIPS Churchill over de eerste oorlogsmaand LUCHTGEVAAR i l mm jiii MAANDAG 2 OCTOBER 1939 EERSTE BI,AD PAG. 2 Rusland remt de Duitsche plannen naar het Oosten Steeds minder succes van Duitsche duikbootaanvallen De Britsche Minister van Marine, (Winston Churchill heeft gister avond voor de Britsche radio-zenders de balans opgemaakt van één maand oorlog. Hij kwam tot de volgende conclusies: 1. Polen is wel vernietigd, doch het zal herrijzen. 2. Duitschland durft op het oostelijk [front geen conflict met de Russen te ris- keeren. Onder de Duitsche plannen no pens de Oostzeestaten en de Oekraine is een streep gezet. Met betrekking tot den [Balkan en Turkije loopen de belangen ,Van Engeland, Frankrijk en de Sovjet- jUnie parallel. 3. In de afgeloopen week is geen enkel [Britsch schip tot zinken gebracht door Vijandelijke duikbooten. 1; Churohill zeide in zijn rede om.: „Nu wij begonnen zijn, zullen we met Gods hulp en in de overtuiging, dat wij de verdedigers van besohaving en vrijheid zijn. [lot het einde voortgaan", i Drie belangrijke dingen hebben zich, al dus de minister, voorgedaan. In de eerste plaats is Polen onder dim voet geloopm door twee der groote mogendheden, die hot Jand sinds 150 jaar in boeien hielden doch zijn geest niet konden winnen. De heldhaf tige verdediging van Warschau toont aan jdat de Poolsche ziel niet verwoest kar- .worden* In de tweede plaats heelt Rusland zijr macht aangewend voor het volgen van eer koelbloedige politiek van eigenbelang. We zouden gewenscht kunnen hebben, dat de Russische legers daar, waar zij zich thans bevinden, zoudien staan als bondgenooien ,van Polen en niet als indringers, maar dat zij zich daar bevinden, is een duidelijke noodzaak voor de Russische veiligheid te gen de Nat.-Soc. bedreiging. Toen Von Ribbentrop de vorige week naar Moskou ontboden v erd, moest hij er kennis van nemen en er mede instemmen 'dat de plannen der Nationaal-Sooialisten ten aanzien van de randstaten en de Oekraine begraven mo9ten worden. Het derde belangrijke feit is, dat de dulk- bootaanval op bet leven van Engeland tot dusverre geen 6ucces heelt gehad. In de afgeloopen week is geen enkel En- geledh schip tot zinken gebracht of zelfs anaar gemolesteerd. Ik hoop, dat de dag zal komen, aldus Churchill, waarop de admiraliteit de sche pen van alle landen zal kunnen uitnodi gen zich bij de Britsche convooien te voe gen en deze schepen op hun reizen zal kun- beveiligen tegen een redelijke ver- Engeland zet door De burgers, die op het oogenhlik nog niet actief aan den oorlog kunnen deelne men, moeten gediuld hebben. De Regeering is eenstemmig in haar besluit het maxi mum van inspanning te vragen waarkii het Britsche volk in staat is. En, wat ook mag gebeuren, vol te houden tot d© bes:i6 jsende overwinning behaald is. Ongetwijfeld zullen wij in den aanvang te lijden hebben, doordot wij te lang g> wenscht hebben een vreedzaam leven te lijden. Onze afschuw van den oorlog werd als lafheid bespot, ons verlangen de wereld ontwapend te zien werd uitgelegd als een bewijs van ons verval. Nu wij begonnen zijn, zullen wij met Gods hulp en in de overtuiging, j dat wij de verdedigers van beschaving f jen vrijheid zijn, tot het einde voort- j gaan. De regeering heeft aanwijzingen gegeven voor de voorbereiding >*p een oorlog van tenminste drie jaar. Dat beteekent niet dat de zege niet in korter tijd behaald kunnen worden. Dat hangt af van de vraag: hoelang Hitier en zijn slechte menschen. aldus Churchill, wier handen bevlekt zijn met bloed, hun greep op het ongelukkige Duitsche volk kunnen handhaven. Hitljr kon zeggen, wanneer de oorlog zou begin nen, doch hij of zijn opvolgers kunnen niet zeggen, wanneer de strijd zal eindigen. De oorlog begon toen hij hot wilde en zal slechts e-indigen wanneer wij er van over tuigd zijn dat hij genotg gehad heeft. De eerste minister heeft onze oorlogsdoelen omschreven in bewoordingen, die niet ver beterd en niet vaak genoeg herhaald kun nen worden. „De verlossing van Europa ban de voortdurende en terugkeerendr vrees voor Duitsche agressie en de hand! having van de onafhankelijkheid en vrijhe den deir Europeesche volken!". Daarvoor strijden de volken van Engeland en Frank rijk. Waardeering voor Italië Sprekende over Italië zeide Churchill in zijn radiorede nog: „In 1JU was Italië n >u- traal, doch wij kenden d& leden zijner neu traliteit niet. Eerst later vernamen wij, dat Italië door een geheime clausule in het oorspronkelijke verdrag der Triple Allian tie, zich uitdrukkelijk hot recht had voor behouden bij een oorlog afzijdig te blijven indien die het land in conflict met Enge land zou berengen. Sindsdien is er veel ge beurd. Er zijn misvensianden en twisier gerezen, doch des te meer waardeeren wij in Engeland de rediernen, waarom dit groote en bevriende volk, met hetwelk wij nood in oorlog geweest zijn, niet bereid schijnt aan deu strijd deel te nemen". Churchill besloot met te ?eggen: Ik onder schat datgene, wat voor ons ligt, niet. doch ik moet dit zeggen: ik kan er niet aan twijfelen, dat wij de kracht hebben om een goede zaak te volbrengen. Wat zijn de plannen van Turkije? Saradjogloe weer bij Molotof Eerst contact met Britsche en Fransche diplomaten MOSKOU, 2 Oct. Molotof en de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, hebben op 1 Oct. een bespreking gehad over belang rijke vraagstukken der Russisch- Turksche betrekkingen. Aan de con ferentie, die langer dan vier uur duurde, werd ook deelgenomen door Stalin, Potemkin, Dekanozof, den Sovjet-ambassadeur in Turkije en den Turkschen ambassadeur in Moskou. Aan dit onderhoud is Zaterdagavond een bespreking voorafgegaan van Saradjogloe met den Britschen ambassadeur en den Franschen zaakgelastigde te Moskou. Saradjogloe heeft blijkbaar Von Ribben trop tijdens diens verblijf te Moskou niet gezien. Intusscben meldt de U. P., dat het Turk sche gezantschap te Londen officieel heeft meegedeeld, dat een Turksche militaire missie op weg is naar Londen, ter verste viging van de Britsch-Turksche betrekkin gen. Binnenkort zou er een verdrag wor den geteekend tot wederzijdschen bijstand. De Turksche missie is Zaterdagavond onder leiding van generaal Orbay naar Lon den vertrokken. Zooals bekend, is Saradjogloe op 25 Sep tember j.l. naar Moskou gekomen, waar hij de gast is van de Sovjet-regeering, döe hem verzocht had, op nieuwe grondslagen het plan voor een Russisch-Turksch bondge nootschap te bespreken, dat opgeschort was, toen de Britsch-Russische onderhandelin gen mislukten. De Turksche regeering. aldus Havas, heeft zeer zeker Saradjogloe met zeer vriend schappelijke bedoelingen naar Moskou ge zonden, doch is tegelijkertijd vastbesloten, trouw te blijven aan haar verplichtingen jegens Engeland en Frankrijk. De door de Russische pers uitgevoerig gepubliceerde verklaring van Von Ribbentrop, dat uit sluitend de Sovjet-Unie en Duitschland zich belasten met de regeling van de Oosi-Euro- peesche aangelegenheden, is wellicht niet geheel en al naar den zin van Turkije. In feite had Sarac'jogloe sinds zijn aan komst te Moskou Molotof slechts éénmaal gezien en dat onderhoud beperkte zich naar men gelooft tot eenige algeipeenheden. Volgens sommige berichten, aldus Havas, zou Saradjogloe geweigerd hebben, Von Ribbentrop te ontmoeten, anderen daaren tegen zijn van oordeel, dat het de Sovjets geweest zijn, die een dergelijke ontmoeting niet wenschelijk achtten, Buitenlandsche waarnemers te Moskou zijn van oordeel, dat Saradjogloe Zaterdag het antwoord van de Sovjet-regeering ont ving op zijn bij de eerste audiëntie over handigde voorstel, waarin hij er op ge wezen moet hebben, dat het Russisch-Turk- sche pact niet in strijd zou zijn met cie ver plichtingen van Turkije jegens Frankrijk en Engeland. DUIKBOOTOORLOG VERSCHERPT Waarschuwing aan Britsche koopvaardijschepen OP IEDER OOGENBLIK VAN den dag brengen de in ternationale kortegolf-stations nieuws! Onderstaande tabel geeft hiervan een indruk. De nieuwe Philips toestellen mun ten uit door voortreffelijke I or- tegolf-ontvangst. De toestellen 680 A, 735 A en 855 X bezit ten een kerstboomschaal, wel ke 't afstemmen en terugvinden van kortegolf-stations ten zeer ste vergemakkelijkt. De band spreiding van het toestel 895 X maakt het afstemmen op kor- tegolf-zenders even eenvoudig als het instellen op midden- en lange golf. Vraag Uw hande laar om U de eenvoudige be diening van de Philips toestel len uiteen te zetten. BOTPi AMERIKA 13.20 o 14.20 14.45 '7.20 17.35 18.20 18.50 22.15 23.10 00.05 03.50 DUITSCHLAND 19.05 20.20 22.20 00.05 00.20 ENGELAND 7.50 14.35 17.20 19.20 22.50 01.50 05.00 FRANKRIJK 12.20 16.35 18.00 20.20 22.50 01.20 03.35 04.20 ITALIË 10.30 10.45 11.20 16.20 19.00 19.20 20.00 00.20 01.50 De tijden zijn opgegeven in A'dan NIEUWE SERIE1939-'40 IN PRIJZEN VANAF f92.50 Britsche koopvaardijschepen de volgende boodschap heeft gericht: „Uit de Duitsche radio hebben wij hei volgende opgevangen: eiecheidene Duit sche duikbooten zijn de laatst'3 dagen gevallen door Briteche koopvaardijschepen Tot dusver, zoo beweert de Duitsche radio hebben de Duitsche duikbooten het interna tionale recht in acht genomen door de koopvaardijschepen altijd te waarschuwen alvorens aan te vallen. Thans echter zal Duitschland vergel dingsmaatregelen moeten nemen, door elk schip van de Britsche koopvaardijvloot te beschouwen als een oorlogsschip. Het bovenstaande, zoo voegt de admira liteit aan de betreffende boodschap toe, is natuurlijk volkomen onwaar. Her kan ech ter duiden op een wijziging in de politiek van oorlogvoeren der Duitsche duikbooten en gij dient daarop voorbereid te zijn", Duitschland en Roemenië Nieuw handelsverdrag afgesloten Tusschen Duitschland en Roemenië is een verdrag afgesloten voor het wederzijdsch handelsverkeer voor den tijd van .1 October 1939 tot 30 September 1940 Volgens berich ten uit Boekarest, heeft Roemenië niet al te veel terrein afgestaan. Duitschland krijgt meer steenkool, cokes en gietijzer, maar voor petroleum blijft het quotum vastge steld op 25 pet. van 't uitvoerbare surplus van Roemenië met nog 5 pel voor 't protecto raat Bohemen en Moravië. De meeste an dere quota's blijven ongewijzigd. Roemenië heeft een belangrijk punt gewonnen door te weigeren een wijziging te brengen in 0e verhouding van Rijksmark tot Lei, welke vastgesteld bleef op 44/fe Lei per Mark. NIEUWE POOLSCHE REGEERING Gevormd in Frankrijk President Moscicki afgetreden Gister is in Frankrijk een nie Poolsche Regeering gevormd. Dit is het gevolg van het aftreden van President Moscicki en de leden der oude Regeering, die in Roemenië ver toeven en daar hun functie niet kun nen uitoefenen. Polens nieuwe Pre sident is Ladislas Raczkiewicz. Als premier treedt op generaal Siikorski. Omtrent de vorming van de nieuwe Pool sche Regeering heeft de Poolsche ambassa deur te Parijs de volgende communiqué's verstrekt „De president der Poolsche republiek, prof. Ignace Moscicki, heeft op 30 September 1939 mededeeling gedaan van zijn aftreden. De president der republiek had op 17 September 1939 te Kuty (Polen) op grond der consti tutie der Poolsche republiek van 23 April 1935, bij decreet den oud-voorzitter Senaat, Ladislas Raczkiewicz tot zqn eventueelen opvolger benoemd. Dat de creet is. volgens de wet- afgekondigd in de nummers 214 en 217 van de „Monitor Polski", de Poolsche Staatscourant, welke op 29 September 1939 te Parijs werd gepubliceerd. Bijgevolg heeft Ladislas Raczkiewicz de hoo- ge functie van president der Poolsche Repu bliek op zich genomen. Op grond van artikel 19 van de Poolsche grondwet heeft Ladislas Raczkiewicz den eed afgelegd, in tegenwoordigheid van den Pool- schen ambassadeur te Parijs, Jules Luka siewicz, den opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, divisie-generaal S i k o r s k i, den onder-staatssecretaris van Financiën, Adam Koe, den chef der Pool sche militaire missie bij het Fransche hoofd kwartier. generaal Burnhardt Bukac- k i en den chef der kanselarij van den presi dent der republiek, Stanislas Lep- k o w k i. Deze eedsaflegging heeft plaats gehad in de Poolsche ambassade te Parijs op 30 September 1939" Het nieuwe bewind Van de samenstelling van het nieuwe mi nisterie is als volgt mededeeling gedaan: „De president der Poolsche republiek, La dislas Raczkiewicz. heeft het ontslag gelast van de regeering, onder voorzitterschap van generaal Felicien Slawoj Skladkowski, die niet in staat is haar functie uit te oefenen. Terzelfder tiid heeft de president der repu bliek benoemd: Dremier divisie-generaal La dislas Sikorski, opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frahkriik. Generaal Si korski heeft tevens de functie op zich geno men van Minister van Militaire Zaken. Op voorstel van den premier heeft de pre sident der republiek verder benc.md: prof. Stanislas Stronski. minister zonder porte feuille tot vice-minister: Auguste Zeieski tot minister van Buitenlandsche Zaken en sena tor Adam Koe tot Minister van Financiën, De benoemine van drie andere leden der regeering, een socialist, een lid der boeren partij en een van de nationale arbeidsparty zal later bekend gemaakt worden. De Regee ring van generaal Sikorski is dus een bewind van nationale eenheid en verdediging". Een grap! BERLIJN, 30 September Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het bericht over de vorming eener zgn. nieuwe Poolsche Regeering met een nieuwen zgn. staatspresident wordt in Duitsche be voegde kringen als een „grap" beschouwd, waaraan natuurlijk geen practische beteeke- nis gehecht kan worden". De souvereiniteitsrechten in het gebied var den vroegeren Poolschen staat, zoo verklaart men, zjjn thans in handen van Duitschland en van de Soviet-Unie. De aanstelling van emigranten te dien aanzien, die door de Wes telijke mogendheden worden gesteund, heeft hierop geen invloed en speelt dus geen rol' GAS-, BRAND-, INSTORTVRIJE KELDERS. BRANDVRIJ MAKEN VAN HUIZEN EN GEBOUWEN. D E G E L IJ K E, EENVOUDIGE GEW. BETONNEN „PANTSERBETON* "schuM ifelderbouw" - ROTTERDAM Kantoor en Werkplaatsen: PERSOONS HAVEN 97—99 Telefoon 52675—53370 Luchtgevecht boven Siegfriedlinie Vier Britsche en twee Duitsche machines neergeschoten De Engelsche Minister van Voorlichting heeft vahavond medegedeeld, dat vijf Brit- 6che verkenningsvliegtuigen boven de Sieg friedlinie een groot gevecht met vijftien Duitsche Messerschmidt-gevechtstoestellen hebben geleverd. De Britsche vliegtuigen hadden opd'racht gekregen een bijzondere stelling achter de Duitsche linie, in het sterkst verdedigde deel van de Saarwerken, te verkennen. De luchtdoelbatterijen openden een hevig sper vuur, doch de Britsche vliegtuigen kwamen daar met succes doorheen. Toen zij zich op een behoorlijken afstand van de grens op een hoogte van meer dan 6000 meter bevonden, kreeg de escadrille- leider den vijand in het oog. Van achter een mistbank naderden negen gevechts vliegtuigen, die 700 meter hooger vlogen Aan de rechterzijde zetten zes andere toe stellen den aanval in. De verkenning moest volbracht worden en de Britsche escadrille vloog dan ook door. Toen het gevecht begon, onthulde de vijand zijn tactiek. De Duitsche toestellen verbraken hun formatie en concentreerden achtereenvolgens op alle Britsche machines een massavuur. Het was hun tactiek in duikvlucht naar beneden te cirkelen en onder den staart der Engelsche vliegtuigen te komen. Het hevige gevecht duurde 35 minuten Drie Engelsche toestellen werden neergeschoten, een vierde maakte oen nood landing, doch men heeft waargenomen, dat acht leden van de twaalf koppen tellende bemanningen der vliegtuigen zich doormid1- del van het valscherm konden redden. De escadrilleleider bleef over en zette zijn werk voort. Hij verwijderde zich van het geconcentreerde vijandelijke vuur, doch bleef den koers, dne voor de verkenning noodig was, volgen. Intussohen bleef het geschut in den staart van het toestel voort durend vuren. Een regen van kogels trof het leidende Messerschmidt-toestel, dat brandend neerstortte. Een tweede Duitsche machine ging in vrille naar beneden, ter wijl een zwarte rook uit de neus opsteeg De 13 overblijvende Duitsche vliegtuigen gaven den strijd op. De navigator gaf den bestuurder den koers voor den terugtocht aan, hoewel zijn instrumenten vernield waren en hij zelf aan het voorhoofd gewond was. Beide benzine tanks waren gebarsten. Toen het vliegtuig over de grens vloog, weigerde de motor Toen het toestel landde, geraakte het in brand. De bemanning werd echter gered. Kort Nieuws Naar verluidt, isdeLitauschegezant te Moskou aangekomen te Kaunas, na door Molotof ontvangen te zijn. Alfred Smith, die Roosevelt be streden heeft bij de Presidents-verkie- zingen in 1936, heeft de neutraliteitspolitiek van Roosevelt en de opheffing van het wa penembargo warm gesteund in een radio rede, die naar geheel Amerika werd uitge zonden. Te Panama heeft de vorige week een Pan Amerikaansche conferentie plaats ge vonden, waaraan 21 leden der P a n-A m e- rikaansche Unie deelnamen. Zaterdag avond is een resolutie aangenomen, welke de nauwste samenwerking tusschen de di verse Amerikaansche staten op 't oog heeft, ten einde de door den oorlog in Europa ont stane moeilijkheden uit den weg te ruimen- Een inter-Amerikaansche financioele en economische commissie zal voor 15 Novem ber rapport uitbrengen. De Duitsche lezing Over dit luchtgevecht deelt het Duitsche communiqué het volgende mede: Vijf Britsche gevechtsvliegtuigen kwamen bij Saarbrucken over de Duitsche grens ge vlogen. Zij werden alle door een Duitsch' escadrille jagers neergeschoten. Dezelfde escadrille haalde des middags een Fransch' vliegtuig neer. DE STRIJD OP HET WESTFRONT Fransche stellingen bij Saarlouis verbeterd De 6trijd op het Westfront is blijkens de drie laatste Fransche Cvjrnmuniqué's (tofi en met Zondagavond) als volgt verloopenj De Zondag was kalm. Ten Oosten van de Saar «vas de artillerie aan beide zijden ac tief. De stellingen in de streek ten Zuid- Westen van Saarlouis werden verbeterd Het Britsche Ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat de Britsche luchtmacht' gisternacht met succes een verkennings vlucht boven Noord-Duitschland heeft uit-* gevoerd. Alle toestellen keerden veilig naai; hun basis terug. Het Duitsche legerbericht BERLIJN, 1 Oct. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt med-.-: In het Oosten: verloopt het overgeven aan Warschau en' Modi in overeenkomstig de plannen. In het Westen werden twee Fransche en: tien Britache vliegtuigen omlaag geschoten* Boven de Noordzee werden twee Britsche toestellen vernield. De Duitsche luchtmacht verloor twee vliegtuigen. Druk op Saarlautern In de Fransohe en Britsche commentaren op den strijd aan het Westelijk front wordt! o.m. het volgende medegedeeld: De Fran sche .strijdkrachten hebben Zaterdag den druk op Saarlautern verzwaard. Tal vatf nieuwe stellingen konden betrokken wor» den. O.a. is in deize omgeving een plateatf bezet, van waaruit vele Duitsche verschan singen beheerscht kunnen worden. Ten Zuidwesten van Saarlautern, aldus Reuter, zijn de Fransoheu over een front van 2y2 K.M. voorwaarts getrokken. De be langrijke sector, die daarbij bezet werd. IS gelegen in den hoek, d^e door de samen voeging van de Nied en de Saar gevormd wordt. H-.t is een plateau, vanwaar men de vallei van de Saar beheerscht en de stedeff Saarlautern, Pachten, Dillegen, Roden en' Wall erlangen. B E L G i pwi-- v;< /--v' I /G.HDV -^T8URG ZO <30 40 so ^KOBLENZ ^y£v. ,'wiÈSBADEI LUXE MB.Gifj TRIER 4^ i/SfJhfX M l: SELT -ri* fMAIN; 1 (•BERNCASTEL:-.^ DUlT^CflL.D W/ ^^rufge^ool vW SAARBRÜ^OJ ff?: E V ^BITCHE ^SARREGUEMINES F (3381) R NANCY WISSEMB.GY //fji STRAATSBURGW/j (9 Ze reden. Zij voorop. Nu was hij nuchter geworden. Sterk was zijn slag. vast de greep van zijn pezige armen. Zoo had hij nog nooit gereden. In z'n ooren was 'n suizen, z'n hart joeg Ze waarschuwde hem, dat het niet te hard moest. „Mee mijn kande nie valle". En zwaarder leunde ze op zijn handen, die haar ellebogen hielden. De baan lag als een grauwe weg tusschen de donkere bermen. En verder gingen ze, soms even inhoudend als andere rijders niet ver genoeg uithaalden; dan weer in regelmatige, forsche slagen. Hij voelde zijn rijdster deinen op de gelijke bewegingen. Tot voorbij Bramsn molen waren ze op zijslooten, waar het ijle griendhout nu als een donkere haag was, waardoor ze als jn een diepen geul reden. Weinig rijders waren hier nog. Paren, die de eenzaamheid zochten of enkelingen, die op huis aan gingen. ,,Nou de tweede slooit aon de rechterkaant in, dan gaoi ik nar huis." Hij hield in. Haar adem ging snel van den rit. Ergens knapte er een scheur in het ijs met een doffen knal. Door het hout langs den kant neuzelde de ijle, koude vries wind. Hij zag nauwelijks haar gelaat. En 't schoot door hem heen, dat zij de dranklucht uit zijn mond moest ruiken. „Wooinde gij dan hier erreges?" ,,Jao, wieste det dan nie Ze lachte. „Ik zijde vrouw van den Canadas". „De Canadas?" „Verschrikte gij daor 'n bietje van". „Nejemer dèt wies ik toch nie", Ze stonden nu een pas van elkaar; twee donkere figuren in de snel vallende duisternis". „Nou gaoi ik" zei ze, „aanders is Koos nog eer thuis es ik". Nu wist hij dat het haar zoontje was, dien ze weg stuurde. Ze reikte hem haar hand; ze was bloot en warm. Toen, met een onhandig gebaar, trok hij met de linker zijn pet op, als om te groeten. Ze moest dat gezien hebben en ze zag engenóót er van. „Ge wit den Canadas te veindel" zei ze; toen ze zich omkeerde en naar de sloot reed. „Jaowil ik zoo wijd nog meerije?" Met twee slagen was hij weer naast haar. „Nie omdet ik bang zij, es ge det mer wit". „Det begrijp ikl'. Nog tien minuten reden ze door het lage land, maar ze reden apart. Uit de donkerte doemde het silhouet van den Canadas op. Het was een boerderijtje waarover de laatste jaren veel praat geweest was. De boomeri, de hooimijten, de schuur en het huis ze stonden elk afzonderlijk tegen de bleek-vale lucht. „Ik zij er". Die laatste tien minuten waren te kort voor hem ge weest. Hij was niet tot klaarheid gekomen wat hij doen zou. In zijn onstuimig hart was de twijfel gekomen. Wat had ze met hem voor? De vrouw van den Canadas. De weduwe van Maarten van 't Veld, daar had hij mee gereden. Was het een overwinning of een nederlaag? In eens begon de suizing weer in zijn ooren. Z'n hart bonsde. Hij zou „Noutot nun aandere kieer". En ze reed weg. Woedend op zich zelf reed hij terug. Kwaadaardig smeet hij zijn schaatsen in het keukentje. Tinus zat aan tafel met een verband om 't hoofd, dwars over zijn gezicht was de breede witte doek geknoopt. „Wet is det?" vroeg hij, toen hij Sijkes behuilde gezicht zag. „Det is van unnen Grondelaer, van Kees van Pelt, es ge die kint". „Dieje kwast mee zunne lère jas?" „Hij heet um wille vermoorde" snikte Sijke. „Hij sloeg mijn mee z'n schatse in m'n gezicht". Toen hoorde hij 't verhaal van de vechtpartij op 't ijs, hoe Kees van Pelt, lichtelijk aangeschoten en aangehitst door zijd Grondelsche kornuiten hem neer geslagen had. Slechts de spoedige tusschenkomst van de marechaussée's, die met kra kende passen naderden, toen Tinus op het ijs liggend een ongelijken strijd voerde, had hem gered. De ander was mee genomen. Dien avond had iemand het noodig gevonden op den Elzenberm aan te gaan, om de ouders te zeggen, dat de eene zoon den hoofdprijs van vijf en dertig gulden had ge wonnen. „Jao, die jen Aort van oe, hij ree ze allemaol vurbijmerden aanderedie heet gevochte en is er nog al geblutst aafgekomme. Mieer weet ik er ook nie van. Ik heb hem weg zien draoge nar huis." Hij bracht de onrust en de verslagenheid bij de brave menschen. Stijn huilde en Gijs schudde het hoofd. „Wieste we nou mer wet", klaagde Stijn. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2