BOL Honderd branden in Warschau -AUX ARMES DE BRUXELLES" NOVADA J ANTJ E KRUIZEMUNT a DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 EERSTE BLA]?DJ Voortgezette bombardementen Aantal slachtoffers loopt in de duizenden Om half elf gisteravond heeft de com mandant van de Warschausche verdedi ging het volgende communiqué opgesteld, welks uitzending is vertraagd: „Warschau en Modlin liggen onophou delijk onder het moorddadige vuur der zware Duitsche artillerie. Te Warschau is geen huis meer, of er is een slachtoffer, of het is beschadigd. Het meerendeel der huizen en vooral de openbare gebouwen liggen in puin. Ten gevolge van de bombardementen der laatste 24 uur is een nonderdtal branden uitgebroken. Gedurende danzelfden tijd is het aantal slachtoffers onder de burger bevolking tot eenige duizenden gestegen. De Duitsche luchtmacht heeft vandaag de hoofdstad tweemaal gebombardeerd. De vijand blijft Modlin van alle zijden aanvallen, doch de 6tad verdedigt zich op heldhaftige wijze. In den sector van Warschau zijn eenigo aanvallen in het Oosten afgeslagen. Op den linkeroever van den Weichsel werden gedurende den nacht drie sucjsj- volle uitvallen gedaan. Kon aantal krijgs gevangenen werd gemaakt. Het moreel van de bevolking en van het leger is uitmuntend. Warschau zet zijn verdediging voort". Muiterij te Klagenfurth? Verscheidene Oostenrijksche soldaten van het garnizoen van Klagenfurth zijn. naar Havas meldt, gefusilleerd, omdat zij poogden te deserteeren, toon hun regiment naar het front in Polen vertrok. De leider van de muiterij was een zekere Anion Doellnigg. Uit Graz wordt bekend dat de familie leden van de Oostenrljksche soldaten, die tijdens de Duitsch-Poolsche geveohten in Galicië zijn gedood, me ledeeling hebben ontvangen, dat het hun verboden is, rouw te dragen over hun doode.u. Het regiment van Graz, dat als berg regiment heeft deelgenomen aan de opera ties in het gebied tusschen Lwow en de Karpathen, werd, naar vorklaard wordt, bijna geheel vernietigd. Het regiment be stond voor een groot deel uit jeugdige nazi's, die weleer de fslêie tegenstand»-r£ waren van de regeering-Schuschnigg. Overigens zijn alle hotels en pensions in de badplaatsen van Zuid-Oostenrijk gere- quireerd, oon personen op te netmen, die uit het Saar-, Palts- en Rijngebied zijn geëva cueerd. Te Gastein bevinden zich roods meer dan 6000 vluchtelingen. Hitier naar Warschau Hitier heeft zich gisterochtend naar het gebied ten Oosten van de Rzura begeven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabijheid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitier een bezoek gebrauht aan de gevechtsterreinen lusschen Bzura en Weichsel. Men kan hioiuit dus afleiden dat Hitler zich niet aan het Westelijk front bevindt. Inmiddels verluidt, daï Hitier nog deze week naar Berlijn zou torugkeeren, omdat belangrijke diplomatieke gebeurtenissen te wachten zouden zijn. Rusland maakt propaganda Naar te Zurich vernomen wordt, brengen de sovjet-Russische troepen die Polen be zetten, niet alleen communistische pro-ia ganda-literatuur mede, doch ook kone en lange propaganda-films. In de bezette steden worden op de r ie: nen luidsprekers opgesto'd en de bevolking is verplicht, te luisteren naar de Russische programma's. Poolsche edelen gearresteerd In de omgeving van Novogrudek in h«t door de Russen bezette deel van Polen, hebben boeren prins Mirski en verscheidene andere Poolsche edelen gearresteerd. Men veronderstelt, dal hier bedoeld ie prins Simeen Swiatopolk Mirski, die in de omgeving van Novogrud.Jc een kasteel be woonde. Verder wordt gemeld, dat pr'ns Radziwil en zijn zoon nabij WHan door «li Russen zijn gevangen genomen. Russen aan de Lettische grens Sedert 23 Sept. des middag is aan d Zuidgrens van Letland contact gevestigd op verschillende punten met de afdeeldngim (Reel.) sovjet-troepen. Het betreft hier slechts con tacten met voorposten. Het is mogelijk dat de grensbewaking b'nüenikort gedeelte lijk door grenswachten wordt hervat. Moscicki en Smigly Rydz ceinterneeerd De Pooische president \)06cicki en maar schalk Smigly Rydz zijn beiden door Hoi* menië geïnterneerd Mo-ic cki te Bicaz bij Piatraneamtz op de Oostelijke helling van de Karpathen en Smigly R\dz te Craiova. Zeeslag voor Noorsche kust? Uren lang hevig kanonvuur gehoord Naar vernomen wordt, is voor de Noor sche kust kanonvuur gehoord. Verscheidene oorlogsschepen zijn gezien, doch verder zijn geen bijzonderheden bekend. Verder wordt gemeld, dat ook op de eilan den ten Westen van Bergen, sedert gister morgen vroeg, zwaar kanonvuur is gehoord. Blijkbaar afkomstig van schepen ver buiten de Noorsche kust. Het vuur was zóó hevig, dat de huizen schudden. Men heeft uit dit alles afgeleid, dat voor de Noorsche kust een hevige zeeslag heeft plaats gevonden. Intusschen heeft, naar het Britsche Mi nisterie van Voorlichting meldt, de Engel- sche admiraliteit geen rapport gekregen over een zeegevecht bij de Noorsche kust. Zij zou, indien een gevecht gevoerd was, in kennis zijn gesteld. Inmiddels wordt nader uit Bergen gemeld, dat minstens één schip, dat deelgenomen hebben aan den zeeslag, beschadigd is en gedwongen naar het zuiden terug te trekken. De inwoners van Algroe, ten Wes ten van Bergen, hebben namelijk een oor logsschip met twee pijpen waargenomen, dat blijkbaar met eenige moeite naar het Zuiden opstoomde. Ook werd het motorengeronk van een vliegtuig gehoord, dat vermoedelijk het schip escorteerde, maar dat door den zwaren rook niet te zien was. De zeeslag nam gedurende den middag van twee tot vier uur in hevigheid toe. Drie tot twaalf kanonsalvo's in series werden ge hoord. De vuurtorenwachter van Feie, ten Noorden van Bergen, nam vijf schepen waar, doch tengevolge van den rook en den grooten afstand kon hij de identiteit van de schepen niet vaststellen. In de Noorsche kustplaatsen trilden nu en dan de ramen, zoo hevig was het kanonvuur op zee. Na vier uur trok het kanonvuur langza merhand naar het Noorden terug. Daar werd het tot de duisternis viel voortgezet Om ongeveger zes uur hield het gebulder der kanonnen op. Aanval op Engelsch convooi? De aan de Noorsche kust waargenomen zeeslag zou volgens de geruchten veroor zaakt zijn door een Duitschen aanval op een Engelsch convooi langs de Noorsche kust. De Britten zouden een aantal Scandinavi sche schepen naar Engeland escorteeren. De aanval der Duitschers zou afgeslagen zijn. De schade is onbekend. Ook weet men niet of de Engelschen erin geslaagd zijn, alle schepen weer bij elkaar te brengen en de reis te vervolgen. De Duitsche vrijheidszender Wat is er in Oostenrijk gaande? LONDEN, 26 Sept. Het zendstation van de partij voor de „Duitsche vrijheid" heeft gis teravond medegedeeld, dat de houding der bevolking in Oostenrijk tegenover de S.A. en S.S. zoo dreigend is, dat de autoriteiten ge dwongen zijn af te zien van het doen ver richten van arrestaties. De omroeper wekte de Oostenrljksche ar beiders op in staking te gaan. Hij voegde hieraan toe, dat het regiem in deze tijden geen concessie kon weigeren en dat iedere concessie de tyrannie van Hitier zou ver zwakken. De woordvoerder zeide, dat thans in geheel Duitschland groepen worden organiseerd, die er naar zuilen streven het volk van juiste voorlichting te dienen. Hij protesteerde vervolgens tegen den werktijd van vrouwelijke fabrieksarbeiders, die een zevendaagsche werkweek hebben en onder voed zijn. SARADJOGLOE TE MOSKOU Selter weer vertrokken Gisteravond om 9 uur ie de Turkecne minister van Buitenlanischo Zaken, Sa- r a d j o g 1 o e, te Moakou uangekomen. De Estlandsche minister van Buitenland- sche Zaken Selter is meter uit de Rue- eische hoofdstad vertrokken. In den nacht van Zondag op Maanda*. was hij door Molotof ontvangen. Volgena het D.N.B zouden tijdens de besprjkingen de belang rijkste problemen der -olitieke betrekkin gen tusschen Rusland en Estland op open hartige wijze besproken zijn. Daarentegen meldt Havas, dat de minister in kennis is gesteld van Russische eischen t.a.v. -lc Estlandsche neutraliteit De Amerikaansche neutral iteitswet Inhoud van Roosevelt's wijzigingsvoorstel Naar uit Washington wordt medegedeeld, kunnen de voorstellen der Amerikaansche Regeering tot wijziging van de neutraliteits- vet als volgt saamgevat worden1: 1 Amerikaansche schepen mogen geen passagiers of goederen vervoeren naar oorlogvoerende landen. 2 Overtredingen van deze bepaling kun nen gestraft worden met een boete van hoogstens 50.000 dollar of vijf jaar ge vangenisstraf. 3 Oorlogvoerende mogendheden, die goe deren in de V.S. koopen, moeten bezit nemen van die goederen, alvorens zij verscheept worden. 4 Verliezen, die geleden worden door Amerikaansche verzekeringsmaatschap pijen op oorlogsladingen, kilnnen geen grondslag vormen voor eischen tegen de regeering. 5 De president zou „gevechtsgehieden" kunnen aangeven en Amerikaansche burgers of schepen kunnen verbieden, die gebieden binnen te gaan. 6 Amerikanen mogen niet reizen op sche pen van oorlogvqerenden, uitgezonderd, wanneer dit geschiedt in overeenstem ming met de door den president voor te schrijven regels. 7 Roodekruis-personeel en gecharterde schepen zullen vrijgesteld zijn van de restricties op Amerikaansche reizen. 8 Amerikaansche koopvaardijschepen mo gen slechts kleine wapens vervoeren, welke noodig zijn voor de discipline aan boord. 9 Oorlogvoerende regeeringen mogen geen staatspapieren in de V.S. verkoopen. 10 Oorlogvoerenden zouden de gewone handelscredieten kunnen krijgen voor een termijn, niet langer dan negentig dagen. 11 Roosevelt zal om de zes maanden rap port uitbrengen over het bedrag aan credieten op korten termijn, dat is ver leend. 12 Om de zes maanden moet rapport uitge bracht worden over de hoeveelheid oorlogsmateriaal, die door oorlogvoeren den in de V.S. is aangekocht. 13 Het verwerven van fondsen voor oorlog voerenden zal in de V.S. verboden zijn. 14 De president is gemachtigd het gebruik van Amerikaansche havens door duik- booten of gewapende koopvaardijsche pen van oorlogvoerenden te beperken. Naar vrede in het Verre Oosten Verhouding zou minder gespannen zijn De verhouding tusschen Tokio en Tsjoengking zou volgens berichten uit Shanghai, minder gespannen zijn ten gevolge van den druk, welke door Moskou zou zijn uitgeoefend op Tsjoengking om vrede te sluiten en door de officieus door Tokio te kennen gegeven mogelijkheid om terug te komen op het besluit in geen geval te onderhandelen met Tsjang Kai Sjek. In algemeen welingelichte kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat Wang Tsjang Wei er in slagen zal een nieuwe regeering in China te vormen, welke auto riteit heeft onder Japansche controle voor 10 October. De oogenschijnlijke moeilijkheid de verdeeling van de partijen in de nieuwe regeering zijn, doch de ware reden zou zijn gelegen in het feit, dat onderhan delingen worden gevoerd tusschen Tsjoeng king, Nanking en Tokio tot het herstel van den vrede waardoor beide landen ver- eenigd blijven. Een vergelijking met 1914 De beste wiize om zich rekenschap te geven van de krachtsinspanning van Enge land in den oorlog is den toestand van nu te vergelijken met dien van 1914. In begin 1914 had Engeland, behalve een goed uitgeruste vloot, een expeditie-leger van zes divisies een territoriaal leger van 200.000 niet vol ledig afgerichte manschappen. De eerste divisies van Kitchener werden ii Mei 1915 in Frankrijk ontscheept, doch eerst in Juli 1916 kon Engeland zijn waarde too- nen in den strijd aan de Somme. In Januari 1916 ging Engeland over tot het invoeren van den dienstplicht. Gedurende lange maanden was de toevoer van munitie treurig. De artillerie beschikte over vier gra naten per stuk voor 24 uur. Uit dit alles blijkt, dat eerst na twee jaar Engeland rol van beteekenis kon gaan spelen van mo gendheid van de eerste grootte. Op het oogenblik is de dienstplicht reeds een feit en beschikt men over de organisatie om een geregelde toename van den toevoer te verzekeren. Op den dag van de oorlogs verklaring werden alle Engelschen tusschen 18 en 41 jaar in dienst van leger, vloot of luchtmacht gesteld Het voornaamste indu- strieele centrum van het land en het arsenaal zullen een voldoende hoeveelheid arbeiders houden. Engeland moet zorgen over vol doende werkkrachten te beschikken vooi productie van zijn oorlogsmateriaal, doch alle anderen zullen naar behoeften onder de wape nen worden geroepen. Bovendien vervullen reeds nu duizenden vrouwen de taak van mannen in verscheidene openbare functies. De geheele mannelijke en vrouwelijke bevol king is thans gemobiliseerd. De grenzen in Galicië Dit kaartje geeft de demarcatielijn weer in Galiciëwaarvan het eigenaardige is, dat Duitschland toch nog (al is deze niet al te breed) een gemeenschappelijke grens met Hongarije zou krijgen. Het rijke petroleumgebied van Drohobycz is aan Russische zijde gekomen. Weer twee schepen getorpedeerd Een Fransch en een Zweedsch Gisterenmiddag is het Zweedschc stoom schip „Silesia", dat met een lading hout op weg was van Gothenburg naar Huil, ter hoogte van Stavanger getorpedeerd. De uit 19 koppen bestaande bemanning is door het Zweedsche stoomschip „Suecia" gered. Het Noorsche Telegraaf agentschap meldt nader, dat het schip door een Duitsohe duik boot is getorpedeerd en op 45 mijl ten Zuid westen van de Noorsche kust is gezonken. Do „Silesia" meet 1839 bruto en 1026 netto ton, •erd gebouwd in 1932 en behoorde aan Bill- ners Kolinmport te Gothenburg. De „Phyxne" tot zinken gebracht Ooggetuigen op een punt aan de Engel- sche kust hebben gezien, hoe een Fransch stoomschip, de „Phyrne", metende 2660 ton, tot zinken werd gebract door een duik boot. De uit 24 koppen bestaande beman ning, van wie twee leden gewond werden, werd aan boord genomen van een van de kust uitgevaren reddingboot. Twee Britsche torpedojagers kwamen korten tijd later ter plaatse. De bemanning verklaarde, dat het schip geen waarschuwing had gekregen, al vorens het tot zinken werd gebracht De ondergang van de „Hazelside" In een mededeeling van het Britsche mi nisterie voor de voorlichting wordt, na een beschrijving van de patrouilles der Engel- sche vliegtuigen en hun pogingen om bij te staan in het reddingswerk toen de „Hazel side" tot zinken was gebracht, nog ge zegd: De Duitsche duikboot werd gezien Eenige minuten later trachtte zij haastig te duiken, maar terwijl zij dit deed, vormde zij een goed doelwit voor bommen. Men bleef ter plaatse den toestand eenigen tijd waar nemen. doch er werd niets meer gezien van den onderzeeër. De toestand in de Antwerpsche haven De Antwerpsche correspondent van de „Lifore Belgique" schrijft, dat de toestand in de haven van Antwerpen beter wordt. Tusschen Zaterdag en Maandag zijn 24 sche pen in de haven binnengekomen, waarvan drie in Engeland werden vastgehouden voor controle. Verscheidene schepen zijn geladen met graan, andere zijn kleine schepen van de geregelde lijnen. Gisteren lagen in de haven van Antwer pen 81 schepen, hetgeen een belangrijke verbetering is. Talrijke havenarbeiders kon den het werk hervatten. „Geheel Slowakije is bezet" Verklaring van Slowaakschen consul Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede, dat de Slowaaksche con sul in Londen het departement van buiten- landsche zaken do volgende verklaring ter kennis heeft gebiacht: „Geheel Slowakije is bezet door de natio- naal-socialistische gewapende strijdkrach ten en de stem van het Slowaaksche volk is tijdelijk tot zwijgen gebracht door de meedoogenlooze opheffing van alle verdra gen en overeenkomsten. Uit naam van Slo wakije protesteer ik plechtig tegen dit schandelijke verraad en verklaar ik, dat het doel en de idealen van Groot-Brittannië en Frankrijk identiek zijn aan die van mijn zwaarbeproefde volk". De strijd in China Omtrent het Japansrhe offensief in China wordt uit Tokio gemeld, dat door Japansche landingstroepen een deei van Loeisjnjan aan den Oostelijken oevir van het Tsjo-n- tingmeer hebben bezet. Japansche voorhoedetro-:pen hebben den Noordelijken oever van de Mi bereikt en een krachtig offensief tegen d- Chin'ee6Che stel lingen op 11 K.M. ten Oosten van der. spoorweg KantonHainkau ingezet. Andere afdeelingen trokken over de Mi en zouden voortdurend in de richting van Tsjangwja vorderen. Het Chineesche telegraafagentschap pu bliceert een communique, dat met deze Ja- HOTEL ROYALBRSLES (Noord-stationingang v. h. hotel: 1 roe des Croisades. 150 Kamers. Modern com fort 38 tot 90 frs.; met privat badkamer 50 tot 125 frs. Telegr.-adr.: Royalotcl. „SUISSE NORD" Hotel-Restaurant en Banketbakkerij Bekend bij de Hollanders om zijn gerenommeerde keuken en matige prijzen. Prima Hotel. Kruidtuinlaan 78 -BRUSSEL (2 minuten van Noordstatie) RESTAURANT 13 Rue des Bouchers 13 BRUSSEL - Tel. 112118 Gerenommeerde Kenken, waar men eet zooals bij zich thnisl «- GUNSTIG bekend bij de HOLLANDERS 22 NIEUWSTRAAT - BRUSSEL DINER. 1 fl., uitgelezen Menu en k la carte Avondeten naar keuze. Specialiteit: Kip, Hollandsche Bief stuk. - Elke dag: VERSCHE VISCH direct uit de Vischmijn v. Oostende. Attentie-adres: RUE NEUVE 22 -^eft t« Hollanders gedurende Uwe Lgeri BRUSSEL, maakt van de jbilis gebruik door Uw Inkoopen ui ge „ELLEN SPORT", Bd. Afc Specialiteit in: MANTELS. PULL-OVERS, HOEDEN Specialist ifif| KEUKEN-N toonzP1" 61 rue d'iden BRUSSF Y:a LA MODISTE ,e MARIE ORLC LE PLUS GRAND CHOIX DE7 COMPAGNIE ANÏvi ROSKAM ET ROLLp1 GROOT KLEEDERMAlfi Kleeding naar Maat em< Mooiste keuze Engelsch5 Hoek van de Roes de la Ctf de la Régence Llh In Brussel^ Wissel Uwiel bit JOS. DE DECKSdc 55 Boulevard Adolphe Max 5^ VOORDEELIGSTE KOEtf, pansche gegevens in strijd is. Volgens h.*t Chineesche berioht hebb^a de Japanneezen vruchtelooze ontschepingspogingen gedaan in het westen van het au ei Toenting. De Chineesche troepen, die er in geslaagd zijn de Hsintöjiang over te steken, achter volgen de Japaaineezen up den anderen oever. Kort Nieuws In de eerstvolgende lagen worden In Duitschland twee lichtingen jonge vrou wen voor den arbeidedienst opge roepen. Zij zullen bij boerinnen moeten wer ken. Vooi; ruim 60.000 mii6jes zijn de iaat- ste weken nieuwe kampen ingericht. Gister zijn de lijken vn 27 slachtoffert- van de Thetls aan de oppervlakte ge bracht. Vandaag wordt -en begin gemaakt met de laatste faze vaa het liohten der duikboot. Donald Adams, een man van 56 jaar die aangeduid wordt als een journalist van paardenraces, is te London veroordeeld tot ze>en jaar dwangarbeid negens het ver koopen van geheimen aan Duitseh- land. Uit de verhooren was komen vast te staan, dat Adams contact had gezocht met Duitsche agenten centrale. Naar het Zwitsersohe Te| schap meldt, heeft gister i vliegtuig om 16.52 uu: bo\l van Allschwil bij Bazel gevlie hoogte van 500 M. in Z.W. rich|< REKENT NAAR ZICHZELr Naar "aanleiding van pogiil door het z.g. Nationaal BemiddUG Mathenesserlaan 110, te Rottciwn, werk gesteld worden, ter verr deelnemers, om door onderlingfbr, king zich te dekken tegen schade aangericht door oorlogs£A zoekt men ons het volgende het meedeelen: Het optreden vanjroo heeft niets te maken met de t™' wetgeving. Het bureau treedt at>Uv delend op. Aangerichte schadSt een expert vastgesteld. De btve het bureau rekent uit hoeveel" moeten betalen en uit niets ite'ö dat de onderneming van plan i£cuhc last zelf te dragen. Zij, die bij hm één gulden per jaar moeten betj zi> recht opniets. De politie L deze practijken te moeten wa«n. ■HU KRIJ&T 'N LtFENfS OOOO oooo door G.Tm.Rotman 37. Het Irielp niets, meneer Kruizemunts portemonnaie moest er aan geloven; hij liet enige costuums op zicht koenen en zocht er een uit. Vervolgens kocht hij, ver lokt door al het water, dat hij overal om zich heen zag, een hengel met toebehoren en stelde zich op een der bruggen op, om zo mogelijk een visje te verschalken. 38. Terwijl hij daarmee bezigfe, de van den anderen kant een jat vurige Italiaan was net bezig N" verklaring tegen zijn beminde rn dat hoort zo bij een „gondola'hei donna!" riep hij uit, „trouw zweer U bij mijn zwarte lokken^' mand bemin zoals U!" En hij £v vreeselijk met z'n oogen. to door G.R.van der BEEK Binnen treft hij Kees als een geslagen hond. De man kan niet meer praten. Hij wijst van de machine naar den mano meter. Met één blik ziet Tinus het gevaar. Hij springt naar den afsluiter. Ademloos kijkt de ander toe. Maar er komt geen beweging. Dan. met een beslisten draai aan het wiel zet Tinus den afsluiter vast dicht, rent naar de stookplaats en als hij ziet dat de ketel al vol water is. grijpt hij het stookijzer en den ander met een nijdigen stoot wegduwend haalt hij de vuren leeg. De gloeiende kolenmassa, die een verstikkende walm slaat in de kleine ruimte, trekt hii op de vuurplaat. Dan zinkt hij amechtig op de bank naer. Kees staat er ver wezen bij. Even later gieten ze emmers water over de gloeiende massa en sissend vergaat het water in witte wolken, die door de 'open deur den nacht inzuigen. Sijke komt uit de duisternis. Tinus brengt haar terug in huis. „Neje, 't is nikshij heet zeker zitte slaope". „Ik zij zoo erreg geschrokke". Tinus laat haar drinken en schuift een stoel bij de tafel. Even later brengt hij haar naar bed. Dan gaat hij terug, gekleed nu. Kees van Pelt zit nog op de bank. „Wet is t'er gebeurd?" „Det ziede". „Hoe kwaamp 't dan?" „Het ding stind stil vur det ik 't in de gaote ha". „Det kan nie". „Dinkte gij det ik er om staoi te liege"» „Hedde er nie aon zitte prutse?" „Prutseik heb mieer verstaand van mesienerie es gij, es 't er op aon komt, dink ik''. „Mer den aafsluiter stind dicht!" Tinus had weinig menschenkennis, anders had hij aan het huichelachtige gezicht van den ander wel gezien, dat Kees hem poogde te brutaliseeren. „Dochte gij dan, det ik nie wies wet ik doen moes". „En waarom makte dan zun léve?" Kees schoof zijn pet met de glimmend leeren klep wat naar achter, duwde met de tong zijn pruim van links naar rechts, spuwde vervaarlijk naar de afkoelende nog steeds walmende kolen en met een verachtelijken grijns zei hijr „Ikdinkdet gij vroeger banger gewest zij es ik, toen gullie Jan Donkerstalle het laote verzuipe1" Tinus greep in zijn woede naar de kolenschop. „Jaoslaot er mer op, es ge durft''. „Kruit dieje rommel nar buiten", beet hij hem toe. Toen Kees, die zijn zaak gewonnen zag, tergend langzaam de heete massa in den ijzeren kruiwagen schepte en naar bui ten kruide, ging Tinus naar het tafeltje. Bij 't licht van de pas bijgevulde lamp keek hij naar de waterlijst. Wat Waterhoogte om 12 uur 1.37. Hij had dus om 2 uur geen stand opgenomen. „Zeg is efkesWaorom hedde om twee ure gin watter opgenome Kees stond even onthutst. Tinus zag z'n aarzeling. „Ge het gezeed, det 't mesien om half drie stopte Wil ik oe is wet zeggeGe het geslaope, kérel. Dat was te veel. De ander smeet zijn schop neer. „Zeg det nog is''. Tinus durfde het niet herhalen. Hij vreesde eigenlijk de ontstuimigheid van den Gronde- laar. Zich omkeerend ging hij naar de machinekamer en onderzocht kranen en leidingen. Er was niets. Hij moest weer stoommaken. Zwijgend werkten ze samen. Het water aan de peilschaal was sinds 12 uur^'r duim gerezen. Hij moest draaien. »t, 't Werd grauw toen de machine nog niet op g. Toen, 't was al over zeven, stond er in eens als dreigend silhouet. Knelis Maas in de deuropenii zitter van den polder. Tinus schrikt. tei Dat die net nu moet komen. -n* „Goeie merrege" groet hij. „Ja, goeie merregege ziet det we stilstaon..™ Hij voorkomt de vraag van den boer. m Knelis Maas is een vooruitstrevend man en bel tegenspraak velen. Dat hij bovendien niet kerksebk. niets ter zake. Zijn hoeve ligt een groot kwartier de kade van den Ganzewijkschen polder. Heeft^ geroken, dat er iets haperde aan het gemaaltje?iu hij anders zoo vroeg hier doen? r „En waarom draaide nie?" „Het wil nie''. In enkele woorden brengt hij den boer op vertelt hem zijn vermoeden. w Dan stapt Knelis Maas zwaar naar Kees. ec „Hedde gij geslaope of nie". Dreigend staat hij voor den ander, die zic^®1 worden. t? (Word

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2