RUSTIGE BELEGGING GIWiGCi NDAG 25 SEPTEMBER 1939 TWEEDE BEAD PAG. s Parijs in oorlogstijd. Zelfs bij het bezoek aait de cinema wordt het onmisbare gasmasker niet van Polen. Een telegrafisch overgebrachte foto van het moment, waarop te Bialystock door Duit officieren de demarkatieVijn van het veroverde gebied wordt vastgesteld. [Tc Den Haag heeft de installatie plaats gehad van den Centralen Raad voorlichting voor het te vormen comité voor lichamelijke opvoeding ontspanning der militairen. Zittend rechts: Oud minister Jhr. O. C. A 1 Lidth de Jende. Naast hem luitenant generaal I. H. Reynders, opper- l hebber van Land- en Zeemacht. De uitdeeling van gasmaskers te Parijs is vooral de laatste dagen belangrijk in om vang toegenomen, zoodat thans vrijwel de geheele bevolking dit onmisbare apparaat in haar bezit heeft. De heldhaftige verdediging van Warschau tegen de aanvallen der Duitsche strijdkrachten wordt met alle kracht voortgezet. Een der gevangen genomen Duitsche soldaten wordt onder strenge bewaking door de straten van Warschau weggeleid. iRi1 ONZE «j TEXTIELINDUSTRIE i?edenkteeken onthuld ter a heer H. C. Ykeraa, in leven van de Vereeniging van Gezag- en Stuurlieden in Ned.-Indië en I van de Nederlandsrhe en de in- van gezagvornleis .uurlie- "i lië, schetste in een korte rede de van wijlen den heer Ykema larna spraken nog mr G, Seret, als SIGMUND FREUD OVERLEDEN Hij was de grondlegger van de psycho-analyse Op 83-jarigen lesftijd1 is in Engeland, te Londen, overleden Prof. Sigmund Freud, die over de geheele werald ver maardheid had verworven als de grondleg ger van de leer der psycho-analyse. De op vattingen, welke zich in zijn land, Oosten rijk, steeds sterker haan braken, nood zaakten hem, den Jood, die bovendien om zijn beschouwingen onder de nieuwe be windhebbers toch allerminst een persona grata kon zijn, óe wijk te nemen naar elders, waar hij thans na enkele jaren het hoofd heeft neergelegd, als balling. Een vruchtbaar leven, althans een leven van harden en noesten arbeid, is hiermee afgesloten. Weinig figuren zullen zoozeer omstreden zijn als het zijne. Werd hij eener- zijds vergeleken met een Columbus, een Gal- lileï, een Darwin, een Kepler, door anderen weer werd hij beschouwd te zijn een para- lyse-lijder, dien men nauwelijks meer ern stig nemen kon. Zelf zeide hij in een terug blik: „Zoo kan ik dan, zienoe op mijn leven, zeggen, dat ik met veel begonnen ben en tot veel geprikkeld heb, waaruit in de toe komst iets groeien moet Ik kan echter niet weten, of het veel dan wel weinig zal zijn". Een leven van hard wïrkenl Geboren op 6 Mei 1S56 te Freiburg in Moravië, ontving hij zijn eenste medisch onderricht in Wee- nen, waar hij zich aanvankelijk vooral toe legde op de botanica en de chemie en ge durende een zestal jaren werkzaam was in een physiologisch laboratorium en in een instituut voor hersenonderzoek. Toen hij in 1884, tezamen met Dr Breuer, een onderzoek instelde naar óe symptomen van de hyste- rie, werd daarmee tevens de grondslag ge legd voor de latere psycho-analyse. Wat is de arbeid van Freud geweest? Zijn beteeken is moet vooral hierin gezocht worden, dat hij gezocht heeft naar den ach tergrond van zielkundige verschijnselen. Hij was de overtuiging toegedaan, dat alles wat voorzitter van de Vereen, van Nederl. ge zagvoeróera en stuurlieden ter koopvaardij en de heer J. F. van Muylwijk, secreta ris van de Vereen, van scheepswerktuig kundigen. Hierna werd een krans neerge- legd. TE KOOP: een blok van 14 soliede MID DENSTANDSWONINGEN te ARNHEM, op eigen grond, geheel verhuurd. Huur ontvangst 4.704.— per Jaar, koopsom 56.500,—, hypotheek beschikbaar. Gaarne worden geheel vrijblijvend nadere Inlichtingen verstrekt door de N.V. GrondexpL en Belegg. Mij. „ARNH EM-ZUID", Huissenschestr. 1, te Arnhem (Reel de mensch doet en zegt, een dieperen zin heeft, dan de mensch zichzelf als regel be wust is. Achter het bewustzijn ligt het donkere, onbekende terrein van het onbe wuste, en dat terrein nu maakte Freud tot het voorwerp van zijn onderzoekingen. Hoe nu dit terrein te betreden? Daartoe liet Freud zijn patiënten zich geheel uitspre ken. De gcoachten moesten daarbij vol komen den vrijen loop hebben en door deze methode van de „vrije invallen" kon men er in slagen, invloeden, die leefden in het onbewuste, over te brengen naar het be wuste en zoo hun verkeerde werking te doen verliezen. Daarnaast hechtte Freud veel waarde aan hetgeen een mensch droomt. Achter eiken droom, zoo leerde hij, ligt een onbestemde wensch. Zoo stelde Freud zijn theorieën op van het zieleleven, dat hij uiteen liet vallen in een bewust en een onbewust. Tweeërlei drif ten leven volgens hem, de eene groep is louter sexueel van karakter, de andere is uitsluitend op het „ik" gericht. Juist omdat Freud wilde teruggrijpen op den achter grond van de zlchtbara verschijnselen en van de bewuste gedachten, wordt de psycho analyse ook wel diepte-psychologie genoemd. De positieve waarde van hetgeen Freud heeft geleerd, ligt volgens ons vooral hier in, dat hij gebroken heeft met de opvatting, als zou de menschelijke ziel bij de geboorte een vlekkeloos en onbeschreven vel zijn. Steeds blijft daar dat onbewuste, waarin de driften heerschen, die ook op het bewust zijn hun invloed laten gelden. Doch kenne lijk onjuist is het om, zooals Freud ip sterke mate deed, allerlei zielkundige verschijnse len terug te voeren op een sexueel onder bewustzijn. Zilfs ging hij daarbij zoover.dat hij den godsdienst beschouwde als een, zij het ook gesublimeerde, sexueele driftl Juist om dit geprononceerde karakter zijn de leerstellingen van Freud sinds lang sterk omstreden geweest. Veel van wat hij aan hing is wederom losgelaten, en zoo is het ook te verklaren, dat volgens ntet weinigen Freud zijn eigen room overleefd heeft Doch •niet te ontkennen is, dat hij in zijn onder- zookingen nieuwe en soms waardevolle wegen, geopend heeft, perspectieven heeft doen zien, waarvan men het bestaan vóór hem nauwelijks vermoedde, al onderkende hij blijkbaar niet immer het gevaar van eenzijdigheid. Zijn invlo?d beperkte zich niet tot de wereld van de psychologen. Het accentuee- ren van sexueele driften heeft met name veel opeang gemaakt in velerlei romanlite ratuur, en dus behoeft het niet te verrbazen, dat bij zijn 80sten verjaardag Freud niet het minst werd gehuldigd door dichters schrijvers. Is de ziïlkunde immer reeds een moeilijk terrein, met de beschouwingen, door Freud verkondigd, zij men dubbel voorzichtig. Populariseering kan meer dan één risico met zich brengen. Opvattingen, die wellicht voor de psychologie niet waardeloos zijn, hebben in de roman literatuur producten van oen bar realisme, een verabsoluteeren van bepaalde ziekelijke typen opgeleverd, die voor den Christen ten eenenmale on aanvaardbaar zijn. En het gebruik van d< woorden ..complexen", „weerstanden", „ver drongen voorstellingen", zooals men die, vooral tot voor betrekkelijk korten tijd, zoo herhaaldelijk hooren kon, wees veelal meer op een oppervlakkig tippen aan de leerstel lingen van Freud, dan dat men een dieper kennen en begrijpen hierachter zoeken mocht. Eens werd aan Sigmund Freud gevraagd: „Gelooft u aan het voortbestaan van de per soonlijkheid na den dood?" „Daarover breek ik me niet het hoofd", antwoordde hij, „allis wat leeft, gaat te gronde; waarom zou is voortleven?" Zoo bleek, dat deze beroemde geleerde van wereldnaam, lang hoogleeraar aan de Universiteit van Wecnen, die zich steeds had toegelegd op het doorvorschen van de ziel, tot oat moment niet het geheim van het Evangelie der zaligheid ontdekt had, dat den kinderen was geopenbaard. BINNENLAND Geen luchthartige financieele politiek Allen, die geen luchthartige linancieele politiek willen voeren, zullen met het be toog van Mr. de Geer in de Millioencnnola instemmen; schrijft „De Chr. Bouwvak- patroon": Wat ons alleen verwondert, is, dat dit regceringswoorden zijn, m.a.w. dat de R.K. en sociaal-democratische ministers er mede verantwoordelijk voor zijn. Met name in socialistischen kring is uit den treure herhaald, dat vlotte leeningpolitiek de panacé was voor de kwalen van dezen tijd. Is er geen vol doende geld te halen uit de gewone opbrengst der middelen, aldus de socia listische theorie, dan is de uitweg: leenen en nog eens leenen. Men denke aan het roemruchte Plan van den Arbeid, te finan cieren uit 600 millioen gulden leenings- geld. Nu zijn de Socialisten verantwoordelijk voor de zinsnede uit de Millioenennota, waarin letterlijk staat: „Reeds de toren- hooge schuld en de sterk opgevoerde heffingen spreken van een verzwakt weerstandsvermogen." De „torenhooge schuld" ondanks een voorzichtig financieel beleid der laatste jaren. Ware naar de sociaal-democratie en naar andere stoutmoedige financieele politici geluisterd, dan zou de schuld nog grooter zijn geweest en had de heer De Geer naar een overtreffende trap van .torenhoog'' moeten zoeken. Eén uitzondering gevraagd In 't algemeen zijn Troonrede en Mil lioenennota goed ontvangen; ook dooi hen die aanvankelijk veel meer verwachtingen koesterden. doch „voorshands" willen berusten. Dit geldt ook van de V r ij z i n- Dagelijksche dingen De nuttigheid van hooge belastingen 't Is wezenlijk gebeurd: een vakvereeni- gingsman zette de noodzakelijkheid van loonsverhooging uiteen. Maar bij de discus sie ontkende een arbeider dat. „Wat heb ik aan meer loon?" vroeg hij. „Zoodra de fiscus het weet, moet ik meer belasting betalen!" En praten hielp niet. Hij bleef bij zijn mee ning. Deze man zag ver vooruit Zooals uit een artikel in „Wirtschaft im Kampf' blijkt Daarin viel deze redeneering op: Oorlog kost geld, veel geld. Van het vermogen der burgerij kan men het niet afnemen; want 't kapitaal ligt vast in grond, fabrieken, hui zen en vele andere vaste en roerende goe deren. Het moet dus uit het inkomen gehaald worden. En dat kan ook heel gemakkelijk. Want het aantal gebruiksmogelijkheden wordt minder. Om het duidelijk te zeggen: er is minder suiker, minder benzine, minder vleesch, minder stof voor kleeding Men geeft dus minder uit en kan dus meer aan den fiscus afdragen. Wanneer de mogelijkheid om uit te geven vermindert, zou het sparen toenemen. Maar de hoogere inkomstenbelastingen brengen een deel van deze besparingen in de staats kas en de loons- en salarisverlagingen be perken anderzijds het sparen. Dit is ook de bedoeling, want groote overschotten zouden de indiviauen er toe brengen luxe-artikelen tegen hooge prijzen te koopen en prijs stijging wil men voorkomen. Anderzijds moet de overheid de uitgaven voor doeleinden, die niet rechtstreeks de oorlogvoering betreffen, inkrimpen. Zoo moeten staat, provincie en gemeenten voor bouwwerken e d. met 50 procent verminde ren, de gemeenten en provinciën moeten extra-bedragen aan 's rijks kas afstaan enz. Zoo is er alles op gericht dat het geld voor de oorlogseconomie van alle kanten aan den staat toevloeit Dat klopt allemaal als een bus. Nog een paar conclusies meer en men komt tot de stelling, dat oorlogvoeren ook economisch een zegen voor een land is. Maar de man krijgt gelijk, die maling heeft aan elke loonsverhooging, want de fiscus legt er toch beslag op. Hij kan er geen pijp tabak meer van rooken, zelfs al zou er tabak te krijgen zijn. Voorshands gaat deze economie ons wat te hoog en prefereeren wij het ouderwet- sche: 10 gulden loonsverhooging en daar van 2 gulden voor den fiscus. 2 voor nood zakelijke uitgaven, 2 voor luxe. 2 voor Christelijke actie en 2 om te sparen. Dfit bevordert de algemeene welvaart. nig-Democraat, doch dit blad maakt een uitzondering! Dat geen nieuwe uitgaven gevraagd zul len worden, acht de redactie juist. Op één punt echter, zegt zij. moeten wij een voor behoud maken. Erkennend, dat de toestand van 's Lands financiën, zooals uit de millioenen nota duidelijk blijkt, zorgelijk is, meenen zij niettemin, dat de vraag of, zelfs onder de huidige omstandigheden, in de onvoldoende bezoldiging van de kwee kelingen met akte en in de overvulling van klassen berust kan worden, ernstige over weging verdient Die vraag klemt temeer, omdat daarmede gepaard gaat een toe stand van werkloosheid met alle schadelijke gevolgen daarvan voor een groot aantal leerkrachten. N.V. INGENIEURSBUREAU voor BOUWNIJVERHEID BOUW-EN GEWAPEND BETONWERKEN Volgent nauwkeurig werkplan in zeer korten tijd. OEGSTGEEST Tel. Leiden 1993 - 1996 VERWARMING' VENTILATIE KLIMA TISEERINO AMSTERDAM N.V. STAAL-LASCH, VOORBURG (Z.H.) Westeinde 8084 Telefoon: kantoor 778352, na 6 a.: 779291 Specialiteit: Electrlsthe laschwerken door het geheele land voor reparatie aan los- en laadinrichtingen, kranen, bagger-, graaf- en wegenbouw-machines. zuig-, pers-, breek-, maal-, en heimachines, rails, wissels en kruisingen. BALTEX LICHTAFSLUITENDE GORDIJNEN Voor Laboratoria - Röntgenkamers Filmlokalen en Luchtbescherming. Monsters en brochure's zenden wij U franco op aanvraag. BALTEX POSTBUS 52 - ZAANDAM KISTHOUT? SPECIALITEIT N.V H0UTH. v.h. P. ROT Cz. WE^TZAAN AMSTERDAM 8-GRAVEN HA GE KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Zaterdagmorgen is een drie-en-cen-half- jarig zoontje van de familie Huyskcns to Breda onder de wieion van een bestel wagen gekomen cn vrijwel op slag go- dood'. Toen de chauffeur zijn wagen, die hij on den H «ogen Steenweg geparkect«1 had. naderle zag hij het kind naaat da auto spelen. Alvorcn* te «tarter. waar schuw «Ie hij het vontjr weg te gaan Deze raad is w«arsrhijnli|k in «jgevolgd: bij het wegrijden bemerk;e Ie ciihufleur iets ongewoons, en bij na lei onderzoek bleek hem, cot het kind onder de auto geraakt was. Het liep een schedelfractuur op cn overleed enkele oogenblikken na het on geluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5