C a DE SFEER in huis Stekeligheden Als het weer herfst wordt .VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDF CHRISTELIJKE DAGBLADEN ïi16 SEPTEMBER x93 Het lijkt ietwat gewaagd, juist nu mobili satie en dergelijke verschijnselen hun druk op het leven hebben gezet, te spreken over de sfeer in huis. Er zouden heel wat onder werpen zijn, die dankbaarder zijn om be handeld te worden dan dit. Want in vele huisgezinnen is die sfeer er den laatsten tijd niet beter op geworden. Dikwijls is er een belangrijke stoel leeg, vaak kunnen de kinderen nog niet naar school, omdat het gebouw door militairen in gebruik is ge nomen, men moet soms uit gaan zien naar punten waarop men bezuinigen kan, en zoo wordt langzamerhand hier en daar, ja in vrij veel woningen de toestand iets an ders dan hij placht te zijn. Dit valt temeer op. nu de avonden lengen gaan en de be langstelling van buitenaf zich onwille keurig ook op andere kwesties richten gaat en dus minder wordt. De moeilijkheid is nu, dat met name onder zulke omstandigheden onzen vrouwen een bijzondere taak wordt opgelegd. Zij heb ben te zorgen voor 'n eigen sfeer in huis. of zoo die sfeer voorheen reeds prettig en gezellig was, moeten zij trachten, die sfeer te behouden, óók nü. De kinderen hooren al meer van krijgsver richtingen en soortgelijke verschrikkelijke feiten meer dan voor hun kleine hoofdjes en hartjes goed is. En al is dat heel wat vreedzamer op straat zien zij vaak de eene militaire troep na de andere, wat ook weer op ongewone dingen wijst. Het is waarlijk geen wonder, wanneer hun hersentjes dikwijls in het gheel niet los kunnen komen van wat zij rondom zich ontdekken. Welnu, het is vooral onder deze omstan digheden. dat wij ons huis echt huiselijk moeten houden. Dan weten de kinderen een plekje te vinden, waar zij wat tot rust kunnen komen, waar zij weer eens kind kunnen zijn. Wat denken we zelf soms met genoegen en iets van heimwee aan onbezorgde jeugdjaren terug, waarin we, nog zoo on bevangen stonden tegenover de wereld! Zou onze jeugd dit moeten missen? Noo- dig is het nog niet. En ook zélf hebben we zoo gaarne een kalm hoekje, waarin we ons eens terug kunnen treken als er eens wat te denken valt, en is dat juist in deze dagen niet vaak het geval? Het is dan ook thans min der dan ooit, dat we van die mogelijkheid tot bezinning afstand mogen doen. De Engelschen hebben een spreekwoord: „My home is my castle", „Mijn tehuis is mijn kasteel", m.a.w. hun tehuis is iets waarop zij zich terug kunnen trekken, iets, dat zij zich niet laten ontrooven. Welnu, hebben ook wij niet zooiets noodig? O zeker, we behoeven den onderlingen om gang niet te vlieden. Nog steeds kan er versterking uitgaan van het zien van broeders en zusters. Maar zooals de ker ken steeds de beteekenis hebben gekend van de „binnenkamer'', een toevluchts oord dat we allen behoeven, zoo ook blijft voor ons de eisch gelden van een woning, die ondanks de zorgvolle tijden iets heeft van wat we gewoonlijk aandui den met het niet omlijnde, maar toch vol doende duidelijke woord „sfeer". ONRADS GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN Toch is er naast overeenkomst ook verschil met dit voorbeeld. Want de verminkte on dergaat zijn lot passief. Hij moet zich daaraan wel aanpassen, of hij wil of niet. Hij kan niets anders. Maar bij die chronische ziekten, die ons thans voor den geest staan, kan de patiënt wèl anders. Hij kan wèl zondigen tegen de voor hem noodzakelijke levensregels. Hij kan wèl suiker gebruiken, ook al is hem dit wegens zijn suikerziekte verboden. Hij kan eveneens de lichaamsoefeningen nalaten, die hem wegens een minder goede stofwisseling zijn voorgeschreven. Hij kan al de raadgevingen in den wind slaan, die wegens een te hoogen bloeddruk noodzakelijk zijn. In één woord: hij kan zich aan allerlei min of meer „lastige" voorschriften onttrekken, zonder dat hij daarvan oogenblikkelijken hinder ondervindt. En juist daarin schuilt bij menige chronische ziekte het gevaar! Want deze kunnen zich nu door een doelmatige levenswijze ongestoord verder ontwikkelen. En het eind is. dat óf een nog zwaarder regime aan de orde komt, óf dat het lijden reeds zóóver is voortgeschreden, dat thans geen tegenweer meer helpt, maar de dood binnen korten tijd voor de deur staat. En zoo is menigeen vroeger heengegaan dan dat dit naar menschelijke berekening noodzakelijk was. Ook hier ligt dus weer een nauw verband tusschen ziekte en wilskracht. Waar deze e ontbreekt, kan de dokter zooveel waarschuwen als hij wil, maar op eenig succes behoeft hij niet te rekenen. Wie niet geleerd heeft zich in het leven iets te ontzeggen, zal ook niet in staat blij ken zijn leven, wanneer dit noodig is, op de juiste hygiënische wijze in te stellen. En toch mag zeker van een geloovige het aanvaarden van een dergelijke noodzakelijk heid verwacht worden. De zorg voor zijn gezondheid behoeft bij hem niet in de eerste plaats uit de vrees voor den dood voort te komen. Zeker, ook deze mag een rol spelen. Want de dood blijft ingaan tegen zijn vleesch en bloed. Maar tenslotte ziet hij over het graf heen en weet hij zich rentmeester van zijn leven. Eens zal hij ook daarvan rekenschap heb ben af te leggen. En het geheiligde hart zal ook zoeken God te dienen in datgene, wat zijn leven ver lengen kan, ook al vraagt dit van hem het loslaten van veel, dat hem vroeger lief was. Ook daarin ligt voor hem een stukje van zijn redelijken godsdienst. DOCEAM. NUTRICIA- KINDERMEEL deskundig samengesteld. nVCRPCIM7IMRPM. viiiiii uaiii-iiiuuii van een huisdokter VOLHOUDEN REEDS wezen we er eenmaal op, welk een groote beteekenis de geeste lijke gesteldheid van den patiënt voor zijn ziekteproces is. Het was in verband met de resultaten, die nog vaak bereikt kunnen worden, indien de zieke zich weet te schik ken in de omstandigheid, dat er voor zijn genezing soms meer tijd noodig is dan hem noodzakelijk voorkomt. Maar nu zijn er ook ziekten, waar tegenover we in zooverre machteloos staan, dat wij het juiste geneesmiddel daartegen niet kennen, maar dit aan den anderen kant toch in hun verloop door een doelmatige behandeling gestuit kunnen worden. Dergelijke ziekten stellen vaak aan degenen, die er het slachtoffer van zijn, zware eischen. Want de behandeling komt hierbij meestal neer op een ingrijpende verandering van de tot nu toe gevolgde levenswijze. En was dit nu nog maar een kwestie van enkele weken, of desnoods vai. enkele maan den, dan zou zulk een omzetting nog te dragen zijn. Maar in de meeste gevallen geldt deze voor het geheele verdere leven. Want het gaat hier om aanpassing aai standighed^n, die zich naar den tegenwoor- digen stand van onze kennis niet meer her stel'en kunnen. Het is er mee als met iemand, die door het een of andere ongeluk een zijner ledematen heeft verloren. Hij kan in zekeren zin met het leven van allen dag nog wel mee, maar door zijn hulpbehoevendheid wordt hij toch telkens gedwongen van al'erlei handelingen af te zien. die een normaal mensch zonder eenig bezwaar verrichten kan. Er zit niets anders op dan dat zoo iemand zich aanpast aan zijn gewijzigde omstandigheden. En deze aanpassing voltrekt zich niet alleen op ver lichamelijk gebied, maar doet haar in vloed ook op het zieleleven gelden. D* schen c Jan jarig geweest t op een ordentelijken verjaardag behoort te geschieden. Mevrouw Gelecke, echtgenoote van het hoofd van Jans school, de eer e gast van dezen avond, liet haar hooge en wat geaf fecteerde stem met gezag hooren in den kring der dames. Ze zei, dat ze alles, let terlijk cLlles met citroen deed; azijn kwam bij haar gewoon niet meer in huis en Johan zou ook niet anders meer lusten,, niet waar Johan„dat die Siegfriedlinie toch wel wat al te haastig in elkaar getimmerd schijnt te zijn," zei Johan, „wat vroeg je. Nel?" „Och nee," zei Nel, „ga maar door'' en een beetje nerveus voegde ze er aan toe „hooren we nog wel iets anders dan over de Siegfriedlinie't Is ook verschrikkelijk. Dat gaf ze toe.) Het vet was ook al aardig opgeslagen. Verschillende dames hadden voorbeelden van andere dingen, die ook opgeslagen waren. En verder: Die was ook weg en zij was weer bij haar moeder En h ij dan, je weet wel, uit die melkzaak. Nog geen twee weken geleden geopend. Jan was nu zeven-en-dertig geworden, zoo dat hij juist buiten de opgeroepen lichtingen viel. Dan zult u ook aardig opschieten naar veertigjarige bruiloft. Dit was tot Daatje en Daatje gaf het toe: Nog een kleine twee jaar bij leven en welwezen. Hoe zou het dan uitzien? Ja, hoe zou het er dan uitzien? Als wij er maar buiten blijven. Die vlieg tuigen telkens, dat was niks leuk. Zwarte veen-aardappelen. In de rij staan. Smok kelen. Alles nu toch wel beter geregeld. Als de scholen nu maar eens eindelijk beginnen. Schuilkelders. Ja, wat moet je nu eigenlijk doen. Je haalt je zolder toch ook nog maar niet direct overhoop. Waar moet je op bovenhuis met al die rommel blijven? De gemeente doet ook niet zooveel. Mag ik uitzoeken, mevrouw, dan neem ik die, zoo, voorzichtig scheppen, hupsaké, hoe heb ik dat er afgebracht? Dat zal ook wel duur der worden, dat snoepgoed. Een kwartje voor een nougat-blok in 1914. Ja, en daar zat de ouwe oom Kees. (aan getrouwde familie van Jan), tachtig jaar, nog kranig, grijs als een duif en rozig n gezicht. Ik zou wel eens willen weten...., zei oom Kees. Hij zat in hoekje en was door de levendigheid var gesprek geheel uit de conversatie en den gezichtskring geraakt, ik zou wel eens wil len wetenzei hij en kwam een beetje vooruit in zijn stoel, maar er was niemand die aandacht aan hem schonk. Telkens be gon h\j zijn aanloopje zn telkens zweeg hij weer. Maar tenslotte viel er toch een stilte in het gesprek en daar kwam Kees weer wat vooruit: Ik zou wel eens willen wetenHet zevende Fransche legerbericht, donderde de stem van de A N.P.-omroeper door de kamer. Jan had be merkt, dat hij de radio had vergeten en haar thans in zijn haast veel te hard aangezet. Toen de omroeper uitgesproken was, werd het gesprekvuur op alle fronten tegelijk met groote levendigheid heropend. Oom Kees raakte in diep nadenken verzonken en maakte geen aanstalten meer om aan het gesprek <jeel nemen. Toen er een stoel naast hem vrij kwam, ben ik een oogenblik daarop gaan zitten. En wat zou u nu eigen lijk willen weten, vroeg ik. Hij keek me een beetje wezenloos aan. Ja, kerel, zei hijs daar zit ik nou net over na te denken, ik had wat willen weten, maar ik weet het niet meer. De brigadier zat aan den anderen kant van oom Kees en grinnikte. Je slacht mij wat, zei hij, je zou eigenlijk een hoop willen weten, maar je weet eigenlijk nog geen eens wat je allemaal zou willen weten. En na deze diepzinnigheid greep hij in de sigarenkist en zei: ik zal nog maar een rookertje nemen. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. het heuglijk feit met vrienden magen in gepaste vroolijkheid te herdenken. Het was dezen avond eender als altijd. Dat wil zeggen, dat alle stoelen uit het gansche huis in de grootste kamer van de suite bijeengebracht en tot een grooten kring gerangschikt. Naast de zware crapeaud van het zitje uit de salon, stond broederlijk een gaatjes-stoel uit de slaapkamer en naast de met rood pluche bekleede huiskamerstoel prijkte hoog op zijn pooten en onwennig deze omgeving de zakelijke bruine bureau stoel van Jan. Daatje en ik waren vroeg, zoodat ons dit conglomeraat vam zetels is opgevallen, maar toen eenmaal iedereen ge zeten was, merkte men het niet meer op. Alleen constateerde men toen nog het eigenaardige verschijnsel, dat, als men de rij langs keek, hier en daar een gast, ten opzichte van de rest, plotseling in de diepte verdween. Dat waren de bezitters va1 stoelen van het zitje. Evenals anders waren er ook het kopje thee of koffie eerst, het taartje tusschen de ge- koekjes door, het glaasje met zoutjes later, alsmede de gebruikelijke grap- en ander. De cadeaux werden bewonderd, de bloemen geprezen, de siga- dampten en alles geschiedde zooals dat Bak de taart in een matig warmen oven gaar (ongeveer 30 min. bij pl.m. 150 gr. C.). Laat het gebak in den vorm bekoelen en neem de noodvulling er uit. Vul het gebakje met pruimencompote en garneer tenslotte met geslagen room (vermengd met suiker en vanillemerg). Bereid de pruimencom pote op de volgende wijze: Wasch de prui men en zet ze op met een half kopje water. Kook ze zachtjes gaar (10 min.) en voeg de suiker toe. Bind het vocht bij met aange mengde aardappelmeel. Knippatronen _D 'n Limburgsch vlaoike! Wie in zijn vacantie in Limburg is geweest, heeft daar stellig ook gesmuld van de z.g. „vlaaien", vruchtentaartjes waarvan het ge bak bestaat uit een soort fijn brooddeeg. Menigeen zal bij het proeven van deze lek kernij op de gedachte gekomen zijn. oir ook thuis iets dergelijks eens klaar te ma ken. Hier volgt een recept voor pruimen- taart, die niet met brooddeeg, maar met zandtaartdeeg wordt bereid: PRUIMENTAART Deeg: 100 gram basterdsuiker; 150 gram boter 200 gram bloem; 1 ei; snuifje zout. Vulling: 1 pond pruimen; 50 gram suiker; ongeveer 5 gram aardappelmeel; 1/10 liter slagroom; stukjes vanille en 15 gram suiker. Kneed alle ingrediënten voor het deeg vlug door elkaar. Rol het deeg uit tot een lap van ruim y2 cm. dikte. Bedek hiermee ondiepen beboterden zandtaartvorm i pl.m. 20 cm. middellijn). Leg op het deeg een velletje papier en bedek dit met een laag rauwe boonen, zoodat rijzen tijdens het bakken wordt voorkomen. Dit herfstcomplet voor onze grootere meis jes kan ook in den winter worden gedragen, doch men doet dan beter de pale tot met een over slag te dragen. Wil men een goed zittende paletot, dan moet aller eerst de japon goed passend zijn, omdat de fouten van een japon, die men maakt uit dezelfde stof als den mantel dan ook in den mantel zeer dik wijls zichtbaar zijn. Daarom be stelle men dit goed-passend pa troon, zoowel voor de japon als den mantel. De japon wordt door een fleurige halsversiering en een ceintuur in dezelfde kleuren opgevroolijkt. De mantel wordt ge garneerd met persianer biais of imitatie. Men kieze een af- kleedende soepele woWen stof, die 130 a 140 cm breed is. De hoeveelheid stof, die men noodig heeft, wordt bij de patronen aange geven, Het patroon voor de japon kan men bestellen met een korte of een lange mouw, voor den mantel zooals het model aangeeft, zonder of mèt een overslag en afgeteekende knoopsgaten. Naden worden aan de patro nen niet toegevoegd. Men gelieve de maten vooral niet ruim te meten, omdat de c wijdte aan de patronen wordt toegevoegd. Men meet de volgende maten: Halve bovenwijdte, van middenachter onder den arm doormeten tot middenvoor. Lengte van de japon, van het hoogste punt op den schouder, naast den hals, over den rug, zoo lang men de japon wenscht. Taillewijdte, tamelijk strak om de taille. Heupwijdte, om het breedste gedeelte van de heup, ongeveer 20 cm beneden de taille, glad gemeten. Borstlengte, van den halskuil tot laag in de taü'.e. Ruglengte, van den halswervel tot laag in de taille. Mouwlengte, van den schouderknokkel, over den arm, recht gemeten tot den pols. Mantellengte, evenals die van de japon, doch 15 cm korter. De prijs van ..et op-maat-gemaakte-patroon van de japon bedraagt 50 cent plus 5 cent porto. Van de paletot 50 cent plus 5 cent porto. Voor beide patronen te zamen 90 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. .onne» kwartaal waar een gncoperP ■r week lor hel 91 zending j dagelijks t jsse rtumn GR Hitiers '.Duitse! waarii >ch te twen ei kt zou t slech doelei I en de jiar ve: jles e< blijk d I een h t andei om oo (zulk 1 uits t doo lelijk verzv t iedei geaa bcht de df isch. fechen !nd- o >ten z jende, tteni: logsw plger Al is het nu nog volzw&er, de herfst is al weer in het verschiet, en op het gebied van de ■mtde worden de nieuwe herfstmodellen reeds gelanceerdBovenstaande wollen tailleur is uitstekend geschikt voor de eerste herfstdagen. De hoogsluitende e.-. iets opstaande kraag, alsmede de zakken zijn bestikt. BESTELBON voor Patroon No. 46 en 46a Ondergeteekende wenscht te ontvangen: het patroon van de japon no. 46; van den mantel no. 46 a.; van de japon en den mantel 46 en 46a, (S.v.p. doorhalen wat niet wordt verlangd) Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heupwijdte Borstlengte Ruglengte Mouwlengte Mantellengte Naam Adres EINDELIJK UITKOMST! Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan zult U verbaasd zijn over het resnltaat van Dr. Landrae's Expilator. Dit electriach zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloo." en ongevaarlijk permanent de leelijk staande haartjes, daar de haarwortels gedood worden. Het eenige feillooze ontharingsapparaat voor zelfbehandeling, waarvan het gebruik uiterst eenvoudig is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen. Tallooze dankbetuigingen. Prijs 8.25, compleet, met gebruiksaanwijzing en qarantiebewijs. Vraagt Dr. Landrae's geïllustreerde brochure, welke U gaarne wordt toegezonden door den Importeur voor Holland en Koloniën: TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP „PUNKTO", Smidsplein 11. VOORTHUIZEN I (Old.). Postrekening 123808 Prijs Nederl.-Indië en bnitenland f 9.50 (franco) bij vooruitbetaling. O ZOMERTIJD RHABARBERTIJD 0 INMAAKTIJD SUKRETTENTIJD „Het zoetmlddel bij uitnemendheid" Prijs per onsbusje 0.35 Prijs per halfonsbusje 0.20 (Naar verkiezing poeder of klontjes) Probeert eens een proefpakje van 50 SUKRETTEN-klontjes ƒ0.05 en U zult tevreden zijn. RECEPTEN DE BESTE voor borstplaat, limonadestroop, likeuren. Ijs. pudding, enz. ontvangt men bU Ieder fleschjo NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel. Citroen, Ananas. Fram- ndel, e 'rUs f tmcnollön met recepten voor odeur, haor- er. pommade, brillantine, crömes, enz. i 0.40Vraagt steeds merk NECTAR apothekers en drogisten verkrijgbaar I stil in en om de school. De soldaten zijn des morgens vroeg ver trokken. Er was getrap pel van paarden, geratel van wielen, geroep, com mando's, dan een regel matig gestap van marchee - rende manschappen, dat wegstierf in de verte. En toen viel de stilte. De be woners van de buurt ble ven nog enkele minuten met verwarde haren en sla perige gezichten uit hun ramen hangen. Maar toen er niets meer te beleven viel, trokken ze zich terug en kropen nog voor enkele uren in bed. Doch later op den morgen, als de stad ontwaakt is, wordt het rumoerig om de school. De straatjeugd verdrinrt zich voor het gesloten hek. Ze hebben bij gerucht vernomen, dal de soldaten, hun vrienden van de laatste dagen, vertrokken zijn. Nu willen ze zekerheid hebben. Ze verlangen ook een kijkje te nemen in de verlaten lokalen. Daarom klimmen ze op de hekken en op de kozijnen. En ze verzekeren degenen, die minder dur ven, dat ze „allemaal foet sie" zijn. Lang kunnen hun beschouwingen echter niet duren, want het per soneel van de school nadert met sleutels en strengheid. De hekken en kozijnen worden aarzelend ontruimd en geen smeeken om mee naar binnen te mogen, baat. Op de speelplaats ligt wat stroo in een hoek. Als de laatste meester in de gang verdwenen is, rennen de jongens door het open hek en buitelen en rollen in het frissche stroo. Ze hebben buiten gewoon veel pleizier met dit bijzondere speelgoed Maar in de lokalen, waar ook de grond met stror bedekt is, staan de onder wijzers en onderwijzeres sen stil met ernstige ge zichten. De ramen staan wijd open, maar toch slaat een vunze lucht hun tege moet. Over den vloer en tusschen het stroo en op de langs den wand ge stapelde banken liggen hompen brood, appels, koek, kluitjes boter zoo maar weggeworpen. Heb ben deze mannen in hun jeugd niet van hun moe der geleerd, „dat ook geen kruimeltje van 't brood ligt, ordelijk opgesta peld, een honderdtal kug gen. De hoofdonderwijzer neemt er een in zijn han den. Het brood is nog ta melijk versch en best te eten. Hij gaat naar de telefoon en belt het Leger des Heils op. „Ja zeker, voor de Toevlucht, heel mag worden weggesme ten?" Of zijn ze hun op voeding vergeten? Of werkt het oorlogsgerucht reeds nu, terwijl het nog slechts by onze naburen vernomen wordt, al demo raliseerend? Een der on derwijzeressen grijpt een kartonnen doos, die daai toevallig staat en gaat de hompen brood verzamelen Licht, dat een hond of een paard er zijn honger mee kan stillen. In een hoek graag, we zullen ze dade lijk laten halen, dank u wel." Zoo bereikt het brood toch nog een be stemming. Ze loopen de gangen door, klimmen de trappen op en overal heerscht dezelfde trooste looze ontreddering. En ze denken aan de mannen die zonder morren zich getroost hebben met deze ligging en dit ongezellige onderdak, omdat het Va derland ze noodig heeft, Velen zullen wel niet ge slapen hebben, de eerste nachten en daar zal wel een andere reden voor ge iveest zijn, dan het onge wone bed in de ongewone slaapkamer. Daar, in dien hoek heeft een jonge man gelegen. Toen hij van huis ging, droeg hij de weten schap mee, dat hij over een dag, over een halven dag, over een uur mis schien voor het eerst va der zou worden. En waar hij eerst met groote vreug de aan kon denken, dat vervulde hem nu met bange spanning en hield de slaap uit zijn oogen Daar is de plaats geweest van een, die midden in den nacht werd opgeroe pen, terwijl hij waakte bij het bed van een doodzie ken vader, van een ernstig ziek zusje. Daar lag er een te tobben over zijn zaak die zou vallen of staan mei zijn tegenwoordigheid. En er waren er ook, wier ouders hen hebben laten gaan,, met kommer in het hart. De verleiding is zoo groot en een menschen- hart zoo zwak. Zwijgend loopen de onder wijzers terug door de lo kalen en gangen. De school, ach, die komt wel weer in orde. Straks ver schijnen de werksters en de mannen van de ge meentereiniging. Maar achter deze ontredderde lokalen rijst het beeld van de hopeloos verwarde we reld. Wie zal orde schep pen in dien chaos? Wie geeft den vrede op aarde weer? En dan wéten zij het. Eens heeft er een hulpeloos Kind geslapen op stroo. En, Man geworden, had Hij zelfs geen plaats, waar Hij Zijn hoofa kon neder leggen. Nu echter woont Hij in heerlijkheid en zit op Zijn troon en de heerschappij is op Zijn schouder. Hij regeert over de koningen en Zijn naam is: Vrede vorst. Deze wetenschap geeft rust temidden der droe vigste verwarring. BREI MET NEVEDA-WOL NAAR NEVEDA PATRONEN ^MUPATEOHBN In mijn woonplaat. E^ÏOHj - m M Wat de LIPPENSTIFT is voor de lippen, is LUMINEX voor het haar. schoonheid xardlge spc Rlnnn, klei Vraagt Uw kapper om een SPOELING LU BI IN EX LUMINEX ls een creatie van de „LABORATOIRES INSTANTO VITE" Importeur voor Holland en KolonlSn H. MESKER, Tasmanstraat 198 Den Haag cUw -furnxJe/uitc xyaolot op Stoorn- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluiterid met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8