Gemengd Bloed Maarschalk Göring houdt een rede TvIAANDAG n SEPTEMBER 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 M SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT HAARLEM UTRECHT y JQ LEIDEN HILVERSUM den HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL Dagelijks Inwendig schoonhouden ven gebouwen Reel Buitenland ROODE LEGER ROEPT LICHTINGEN OP Troepen naar de grenzen De oproeping van nieuwe lichtingen, waartoe de Sovjet-regeering heeft beslo ten, beteekent in hoofdzaak een verster king van de aan Roemenië, Polen en de Oostzeelanden, Letland en Estland gren zende gebieden. Het desbetreffende communiqué, dat door alle te Moskou verschijnende bladen gepu bliceerd werd en door het officieele Sovjet persagentschap ook naar het buitenland ge zonden werd, luidt als volgt: .,In verband met den Duitsch-Poolschen oorlog, die een steeds grooteren omvang en een dreigender karakter krijgt, heeft de regeering der Sovjet-Unie besloten, ter verdere verster king van de landsverdediging, verscheiden lichtingen onder de wapenen te roepen. Voor het roode leger zijn de reservisten op geroepen in de Oekraïne en in Wit-Rusland cn in de militaire districten Leningrad. Moskou, Kalinin en Orel". Volgens het Duitsche nieuwsbureau is het wegvoeren van de in Moskou opgeroepen soldaten den geheelen nacht voortgezet. De mobilisatiemaatregelen worden, aldus het D.N.B., met een opmerkelijke snelheid, rust en orde uitgevoerd. Te Moskou zijn de meeste auto's door de militaire autoriteiten gevorderd. Het gewone reizigersverkeer van Moskou naar het Westen der Sovjet-Unie is niet gestaakt. Het Duitsche nieuwsbureau meldt verder dat het Sovjet-telegraafagentschap, onder den titel „Onvriendelijke daden tegen de Sovjet-Unie", een communiqué publiceert, waarin geklaagd wordt over bemoeilijking en chicaneering door Engeland van den Russischen buitenlandschen handel. Ver scheiden Engelsche firma's hebben, aldus dit communiqué, onlangs geweigerd de in opdracht van de Russische invoerorganisa- ties geproduceerde en gedeeltelijk reeds be taalde orders te leveren. Andere Engelsche firma's zouden zich schuldig gemaakt heb ben aan schending van gesloten contracten. Het communiqué wijst er ten slotte op, dat een dergelijk optreden van Engelsche firma's en Engelsche regeeringsorgnnen ernstig afbreuk doet aan de handelsbetrek kingen tusschen de Sovjet-Unie en Enge land. Neutraliteit geschonden in Ned.-Indië Een Duitsche aanklacht Het DJN.B. bericht uit Soerabaja, dat op 6 September te 8.30 uur bij Emmahaven aan de Westkust van Sumatra de Nederlandsohe neutraliteit is geschonden. Door een Britsch oorlogschip en een vliegtuig, wélke het Duitsahe ecihip „Franken" poogiden aan te houden, terwijl het zich in de territoriale wateren bevond. Toen -het Duitsche schip geen gevolg gaf aan het bevel te stoppen, wierp het Britsdhe vliegtuig twee rook- mijnen en vier drijvende mijnen. Het voor val speelde zich af op 800 meter van de kust. Naar aanleiding van een van Duitsche zijde hieromtrent binnengekomen klacht, wordt, naar wij vernemen, door den gou verneur-generaal een onderzoek ingesteld. WAPENEMBARGO GELDT OOK VOOR CANADA De regeering der Vereen. Staten heoft be kend gemaakt, dat de neutraliteitswet thans ook voor Canada geldt. Daardoor gelat voor Canada tevens het Amerikaansche wa pen-embargo. CANADA ZAL EXPEDITIE LEGER ZENDEN Het Britsche dominion Canada heeft thans ook officieel aan Duitschland den oor log verklaard. Ond^r geweldige toejuichin gen is in het parlement te Ottowa bekend gemaakt, óat reeds talrijke vrijwilligers zich hebben aangemeld voor het expeditie- leger hetwelk naar Europa gezonden zal worden. FRANKRIJK VORMT POOLSCH EN OOSTENRIJKSCH LEGIOEN Te Parijs is een Fransch-Poolseh a cc oord dpderteekend voor da onmiddellijke vorming .van een Poolsch legioen, te recruteeren uit de in Frankrijk wonende Polen. Deze mili taire eenheid zal onder Poolsch bevel en Poolsche vlag strijden. Gelijk reeds bekend' was zullen ook de in Frankrijk woonachtige Tsjeohen en Slowa- ken in aparte eenheden kunnen dienstne- men. Aan deze mogelijkheid is thans nog die van een speciaal Oostenrijksch legioen toe gevoegd. De oorlog in Polen zal niet meer dan vier weken duren Hij spreekt van Duitschlands vredeswil en beschuldigt Chamberlain Voor het personeel van de Rheinmetall- Börsig-Werke te Berlijn heeft veldmaar schalk Göring een rede gehouden om hen te danken voor hun werkkracht en een overzicht van den toestand te geven. Polen, aldus Goring, heeft niet in een eerlijken strijd de gebieden, die het tot de vorige maand bezat, veroverd, maar toen Duitschland in 1919 door verraad en hon gersnood lam was gelegd, heeft het West- Pruisen en Posen geannexeerd. Sindsdien zijn wij machtig geworden en de Führer heeft Polen een aanbod ged zooals slechts eenmaal gedaan pleegt worden. Laat u niet wijsmaken dat het Engeland om iets anders te doen is dan om te zorgen dat Duitschland niet groot en machtig zal worden. Het huichelt dat het op moet tre den ter bescherming van de kleine volken alsof Engeland niet eeuwen lang alle moge lijke volkeren, groot en klein, onderdrukt had. Hoe staat evenwel de zaak in Polen? Hier heeft de Duitsche weermacht te lano en in de lucht dingen gepresteerd, die men zich tot nu toe niet heeft kunnen voorstel len. Naar onze schatting zal de geheele veldtocht tot en met het laatste opruimings- werk niet langer dan vier weken duren. Allen, die mochten meenen, zich aan Duitschland te kunnen vergrijpen, zouden dit als een duidelijk teeken kunnen op vatten. Wanneer de Pool thans is verslagen, dan houdt daarmede de bedreiging van Duitsch land aan twee fronten definitief op. Wan neer tegenstanders ons dan aanvallen, heb ben zij slechts op één grond en met de ge heele kracht van de Duitsche weermacht rekening te houden. Hoe deze kracht er uit ziet, zullen de heeren zich misschien herinneren, wanneer zij aan den wereld oorlog terugdenken. Willen zij den West- wal bestormen? Wanneer zij absoluut een dergelijke misdac'igen aanval zouden wil len inzetten, welke stroomen bloed zal kos ten. dan kunnen wij dat niet verhinderen. Hoe ziet het er uit op het economisch striidtooneel? Het is geen phrase: Duitsch land is de best geoutilleerde staat ter we reld. Geen mogendheid ter wereld beschikt over zulke omvangrijke productiewerk plaatsen als onze voor cie bewapening wer kende fabrieken. Geen mogendheid ter we reld beschikt over zulke goede vaklieden en over zulke vastberaden arbeiders als wij in Duitschland. Wij zijn thans in ieder geval in het be zit van al die middelen, welke wij noofüg hebben om den tegenstander te overwinnen. Alleen op oen Oceaan kan Engeland een paar achtergebleven schepen oppakken, maar ik kan u verzekeren dat onze trotsche Bremen in veiligheid is. Ons Duitsch zwaard is getrokken, het zal den vijand ver pletteren, als de zeventig divisies die uit Polen komen, naar het Westen gedirigeerd kunnen worden. Te Wilhelmshafen is geen Engelsche bom op een onzer schepen gevallen, maar één schip is getroffen door een Engelsch vliegtuig dat neergeschoten is en op het dek terecht kwam. Hos ziet het er economisch bij ons uit? Engeland hoopt, dat wij spoedig geen mu nitie, geen grondstoffen enz. meer zullen hebben en vernielde vliegtuigen niet zullen kunnen vervangen. Maar ons vierjaarsplan heeft voor alles gezorgd; ik kan u als lei der van dit plan zeggen, dat Duitschland in ieder opzicht de meest volkomen uitgeruste staat ter wereld is. In 1910 zullem de eerste fabrieken en wa terwerken behoorlijk benzine geven. In 1941 komen dan de volgende. Ieder jaar willen wij sterker en weerstandskrachtiger wor den; omdat thans de oogst binnenkomt van hetgeen wij ia deze jaren hebben gezaaid Er is een groot verschil tusschen de blok kade van vroeger en die van nu. Toenter tijd hebben zij de blokkade zeer scherp kunnen voeren, omdat zij de wereldzeeën blokkeerden, zoodat wij van over zee geen grondstoffen konden verkrijgen. Het blok keerde evenwel -niet alleen in het Westen, doch in het Oosten blokkeerde ons de Rus sische oorlog. In het Zuid-Oosten hadden wij ook vijanden, dia tot blokkade besloten. In het Zuiden hadoen wij Italië als vijand, Japan was over zee onze vijand; aldus waren wij volkomen ingesloten. Thans zijn we voorbereid. En verder: hoe ziet de blok kade er nu uit? Deze blokkade is dun. Zij gaat van Bazel tot Denemarken. In het Noorden kunnen ze ons niet blokkeeren. In h-at Oosten kunnen zij ons niet alleen niet blokkeeren doch daar hebben wij jui6t gun stige overeenkomsten gemaakt. En wan neer zij nu van meening zijn, dat wij geen grondstoffen hebben dat Rusland' geen grondstoffen heeft kunnen zij nu met den besten wil nrat berweren en dat hier de overeenkomst werkelijk juist en diepgaand i, dat weet gij. Op het gebied van de binnenlandsóhe po litiek mag iedereen zijn eigen zaken uitvoe ren. Wij hebben ons nationaal-sociali6me, zij hun bolsjewisme, daar willen wij ons niet mee bemoeien. Voor het overige zijn wij twee volken, die vrede met elkander willen hebben, die den vrede thans hebbr- vastgelegd. Wij willen niets van de Franse hen. Wij hebben hun de grens voor eens en altijd ge garandeerd. Wanneer Frankrijk meent, zich tot den laatsten man voor Engeland te moeten opofferen, dan is dat zijn zaak, maar niet de onze. Verdedigen zullen wij ons, maar waarom aanvallen? Wanneer ik nu onzen voedseltoestand be kijk, dan is deze zeer gunstig te noemen. Twee dikke oogsten hebben wij in voorraad. Wij staan er zoo voor, dat wij eigenlijk gem beperking, geen kaarten voor brood enz. noodig hebben. Göring besprak vervolgens de anti-Duit- sche propaganda. Ik vrees, zeide hij, de vij andelijke propaganda niet. Zij is ook niet nieuw. In aeze propaganda wordt veelvuldig verklaard, dat Duitschlands oorlogsdoel de vordering der geheele wereld is; wij zijn echter niet eens uitgetrokken om Polen te veroveren, doch het oorlogsdoel van Duitsch land is, aan zijn Oostgrens rust te verschaf fen en te verhinderen, dat DuitscJvens daar vermoord worden, voorts óe waanzinnige ongerechtigheden van Versailles uit den weg te ruimen. In Engeland brengt men hulde aan het Poolsche volk. Hoe kan de heer Chamber lain dit dulden, daar dit volk dag in dag uit en nacht in en nacht uit gemoord heeft tot wij eindelijk moesten ingrijpen. Wij hebben een hoogeren plicht dan Engeland te gehoorzamen. Wat zegt u, mijnheer Chamberlain, van onzen vredeswil, waaraan u twijfelt? Hier over kan ik u zeggen: de wil naar vrede is in het Duitsche volk groot en diep -en hij is in het bijzonder aanwezig in het hart van den Führer. Ik ken zijn worstelen met de verantwoording. Op het oogenblik dat el ders reeds alles in verzet kwam tegen wat Duitsch was, hebben wij nog voorstellen gedaan. En wanneer u, mijnheer Chamber lain, thans zegt, deze niet ontvangen te heb ben, aan is dat niet waar. Ik kan getuigen, wanneer Lipski van de voorstellen kennis genomen heeft. Omdat hij ze kende, heeft hij ze niet afgehaald. Zoo is de comedie ge maakt Polen heeft de voorstellen niet aan genomen met 't oog op cfe Engelsche huip. Wat het de Engelsche hulp thans baten kan, maakt het op het oogenblik mee. Neen, riep Göring uit wij hebben den oorlog niet gewild en willen hem ook heden niet. Wij willen niets van Frankrijk. Wanneer de heer Daladier dat niet gelooft, is dat zijn zaak. Wij willen ook niets van de Engel- schen. Het is de Engelsche regeering, die het Engelsche en het Fransche volk in een oorlog drijft Wij willen den vrede en staan voor dezen vrede altijd klaar. Maar dat mag niet verwisseld worden met zwakheid. Ik ben er heilig van overtuigd, dat, wan neer wij de machtsmiddelen nuchter tegen over elkaar afwegen, en alle omstandighe den vergelijken, dan slaat de vergelijking sterk over in het voordeel van Duitschland. U klaagt den heer Hitier aan, zoo ver volgde Göring. Neen, mijnheer Chamber lain, u bent het geweest Bij u lag de rege ling in handen. Wie heeft den oorlog ver klaard? De Führer of u? Hebben wij het Engelsche volk den oorlog verklaard? U zegt dat wij de Polen hebben aangevallen. Hebben wij niet het recht, wanneer de buur man naast ons het huis aansteekt, onze fa milieleden vermoordt, sr heen te gaan en het vuur te blusschen en den moordenaar te pakken? Dat heeft niets met oorlog te ma ken. U hebt den vrede verbroken. Wanneer u den oorlog wilt hebben, dan kunt u hem krijgen. U kunt hem zelfs hebben in eiken vorm dien u wilt. Wij hebben het parool uitgegeven: niet onnoodig vreedzame men- schen neerslaan en open steoen aanvallen. Zou men echter gelooven dat bij ons te kunnen doen, dan waarschuw ik: de vergel ding zal terstond volgen. Spr. besloot: de vijand moge weten: Duitschland bemint en wil den vrede. Maar een vrede met als inzet onzen Führer is voor een Duitscher ondenkbaar. Maar ook dat is ondenkbaar: dat wij kapituleeren. Wij nemen alle ontberingen, eiken nood op ons. Maar nooit, nooit weer een dictaat van Versailles. (Stormachtige bijval). Bet regelmatig kauwen van de gezon de, verfrlsschende WRIGLEVS PJL kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdobbelt Uw energie b|) Uw dage- UJkseh© bezigheden en bü aportleve pre«- tatlea. Het hoodt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en hoodt er steeds een paar b|) de band. Fee! genot voor weinig geldt S cent. „Geen onbeperkte duikbootoorlog" Verklaring van het Duitsche opperbevel ter zee Weer Britsche schepen getorpedeerd Naar aanleiding van een communiqué van het Britsche ministerie van Voorlich ting, waarin Duitschland beschuldigd wordt last te hebben gegeven tot den onbeperkten duikbootoorlog tegen handelsschepen, deelt het oppercommando der Duitsche oorlogs vloot het volgende mede: 1. Reeds in het geval „Athenia" is vast gesteld, dat de Duitsche zeestrijdkrachten het uitdrukkelijk bevel hebben zich bij het voeren van den zee-oorlog aan de inter nationale overeenkomsten te houden. 2. Deze verordening geldt ook verder. Zoo als de verklaringen van den kapitein van het Amerikaansche stoomschip „Washing ton", bij het torpedeeren van de Engelsche „Olive Grove", duidelijk aantoonen, wordt daaraan door de Duitsche zeestrijdkrachten de hand gehouden. 3. De officieele Britsche publicatie is niets anders dan een nieuw eclatant geval der door het Britsche ministerie van Voor lichting bedreven plompe leugen-hetze te gen Duitschland. Deze onfaire Britsche pro- paganda-methoden beoogen de houding der neutrale staten tegen Duitschland te be ïnvloeden. De Engelsche radio, aldus vervolgt het D.N.B., heeft meegedeeld, dat op het s.s. „Manaar" zonder waarschuwing een tor pedo zou zijn afgezonden. Naar echter in- tusschen leden van de bemanning van dit schip na hun aankomst te Lissabon ver klaard hebben, was het schip bewapend met kanonnen van 10 c.M., die door artilleristen bediend werden. Nadat het schip door een Duitsche duikboot was aangehouden heeft het zelf het vuur op de duikboot geopend. Dit feit werd ook bevestigd, zoo besluit het D.N.B., door een United-Press-bericht van 8 September uit Lissabon. De duikboot-aanvallen Het Britsche ministerie van Voorlichting maakt bekend, aldus Reuter, dat de volgen de Britsche schepen door duikbooten tot zinken zijn gebracht: de „Kennbec" (5548 ton), waarvan do bemanning gered werd, en de „Winkleigh" (5055 ton), waarvan de bemanning door de „Statendam" gered werd. De „Worwick Castle" van de „Union- Castle-Line" en de „Chloris" van de „Moss Hutchison-Line" werden Zaterdag door duikbooten aangevallen maar slaagden er in te ontkomen. Verder maakt het ministerie bekend, dat de „Goodwood" (2796 ton) in de Noordzee tot zinken gebracht is. De 22 opvarenden werden door een visschersboot gered. Som migen van hen werden lichtgewond. De ka pitein heeft beide beenen gebroken. Over de bovengenoemde „Warwick Castle", die aan een duikboot-aanval wist te ontkomen en Zaterdagavond een Engel sche haven bereikte, weet Havas nader het volgende te melden. „Wij zagen", aldus een lid der bemanning, „twee duikbooten. De eerste bevond zich voor den boeg. Wij be gonnen terstond zig-zag te varen en konden ons op deze wijze redden. Het was Vrijdag avond. Kort daarna werd weer een duik boot misschien dezelfde, maar dat staat niet vast gesignaleerd, thans drie mijlen achter ons. Wij hadden weinig passagiers aan boord, nauwelijks een honderdtal; l van hen had besef van wat er aan de hand was. Wij waarschuwden de Britsche oor logsschepen in de buurt <--- -"igen daarop geen duikbooten meer." De „Ile de France" te New York „Normandie" en „Queen Mary" blijven in Amerika Het Fransche passagiersschip „Ile de France" is met 1777 passagiers te New-York aangekomen. Sommige opvarenden hadden, na hetgeen zich met de „Athenia" heeft af gespeeld, voortdurend reddingsgordels ge dragen. Des nachts was het schip geheel verduisterd. De bemanning van de „Normandië", in totaal 900 personen, is plotseling van New York naar Canada vertrokken, terwijl de 600 koppen tellende bemanning van de „Queen Mary" naar Georgic is gevaren. Men legt dit uit als een teeken, dat men met geen van beide schepen de terugreis naar Frankrijk of Engeland wil rislteeren, alhoe wel de „Queen Mary" toch gecamoufleerd ls De Noorweegsche mailboot „Bergensfjord" ls onderweg driemaal door Britsche oor logsschepen aangehouden, die vermoedelijk de „Bremen" zochten. EEN PORTUGEESCHE „THUISVLOOT' Het Portugeesche ministerie van Marine heeft besloten over te gaan tot de vorming eener „thuisvloot", bestaande uit torpedo bootjagers, duikbooten en watervliegtuigen. Het opperbevel over deze vloot zal voorloo- ipig worden opgedragen aan een schout bij nacht, die eveneens belast zal worden met het bevel over de verdedigingswerken voor de haven van Lissabon. Doe niets overbodigs.... Wees echter ook niet nalatig Verricht wel wat noodzakelijk is! „LUCHTBESCHERMING" „Wat moet ik doen in dit geval?" Samengesteld door Dr. J. SANDERS en de overige deskundigen der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming ligt voor U gereed. Deze onontbeerlijke uitgave ie alom verkrijgb. tegen den prijs van 0.75 (Reel Reynaud over het economische front Produceeren en weinig gebruiken „Wij zullen overwinnen omdat wij de sterkst en zijn Reynaud, de Fransche minister van Financiën, heqft een radio-recfe gehouden, waarin hij heeft gewezen op de belangrijk heid van het economische front achter he^t militaire. Ik wil de kracht van den tegenstander niet onderschatten, zeide hij, maar ik meen, dat ik zulks ook niet doe ,wanneer ik zeg, dat Duitschland reeds in groote mate uit geput is door de geweldige krachtsinspan ning bij de voorbereiding van den oorlog. Economisch en financieel is het organisme van Duitschland reeds zeer kwetsbaar. Aan dat front heeft Duitschland geen versche troepen meer. Wat Frankrijk betreft, is het een feit, dat het den oorlog begint onder economische en financieele omstandigheden, welke veel beter zijn don d'ie van den tegenstander. In één jaar tijd is de productie der oorlogs- fabrieken aanzienlijk toegenomen, terwijl tegelijkertijd de algemeene productie en de rijkdommen van het land zijn gestegen. De Fransche Bank bezit thans tweemaal zooveel goud óan in Aüg. 1914. Met dat goud zullen wij in het buitenland.' de voor den oorlog noodige grondstoffen, wapens en vliegtuigen koopen. Hoe korter oorlog, hoe meer Fransche levens gespaard zullen blijven. Het gaat om de productie! Er bestaat op het oogenblik niets anders dan de verdediging van het land. Het laat ste woord zal het land hebben, <3at het meeste produceert en het minste gebruikt. Het gaat dus in de eerste plaats om een zoo groot mogelijke productie. Natuurlijk moeten vliegtuigen, kanonnen en munitie aangemaakt worden, maar ook datgene wat noodig is om de burgerbevolking te voeden en te klceden. Ten slotte moeten wij zoo veel mogelijk exiperteeren, ten einde onze goudreserve te sparen. Wie kan producee ren, moet ó<at doen, wie kan werken, moet werken. Als voorbeeld noemde minister Reynaud de vrouw van den opgeroepen landbouwer, die moedig den ploeg hanteert; den vader van den gemobili6eerden industrieel, die zich weer aan het werk zet om te beletten, d«at de fabrieken moeten sluiten; de pad vinders, die den oogst binnenhalen of telo grammen bestellen. Thans ls verspilling misdaad Het tweede punt is zoo man mogelijk te gebruiken. Thans is versp|ling misdaad. Omdat men minder moet gebruiken, omdat, een gedeelte van de particuliere inkomsten gebruikt moet worden voor de nationale verdediging hebben wij die inkomsten werkgevers en arbeiders verminderd. Maar voor alles moeten wij dio schandalige ver rijking van leveranciers voor de nationale verdediging onmogelijk maken. Wij hebben de buitengewone nationale belasting, die sedert 12 Nov. j.l. ingevoerd is, verdubbeld. Dat geldt zoowel voor han- delswinsten, de inkomsten uit vrije beroe pen, de salarissen van ambtenaren of be dienden, als voor de loonen der arbeiders. Wij hebben bovendien zeer ingrijpende be palingen uitgevaardigd voor diegenen, die, hoewel zij den leeftijd hebben om naar het front gestuurd te worsen, in het belang van de nationale verdediging in de achter hoede moeten blijven. Dat geldt bijv. voor arbeiders in bepaalde fabrieken. De belas ting op hun loon stijgt van 2 tot 15 pet Door het nfeuwe decreet in zake 't arbeids- stelsel is hun loon reed* ingrijpend ge wijzigd. Gij zult zonder moeite begrijpen, d<at men in oorlogstijd geen vrijen ruilhandel met 't buitenland kan toelaten. Wij kunnen niet den invoer toestaan van producten, welke niet strikt noodzakelijk zijn; evenmin kun nen wij vergunning geven voor den uitvoer van goederen, die den vijand zouden kun nen helpen om ons te bestrijden. Alle des betreffende maatregelen zijn reeds in de afgeloopen week bij decreet genomen. De wisselcontröle voorkomt een hausse speculatie met buitenlandsche deviezen. Tevens zal door de controle op de goede- renprijzen elke hausse-speculatie verboden worden. Deze controle zal doeltreffend zijn, omdat zij zoowel geoefepd wordt op de koopkracht als op verschillende factoren, die de prijzen bepalen. Speculatie wordt aldus onmogelijk zoowel in deviezen als in goederen. De particuliere belangen kunnen samenloopen met het algemeen belang. Het spaargeld zal spontaan belegd worden in bons en leeningen der schatkist ter finan ciering van den oorlog. o Ernstig auto-ongelu te Hillegersberg Een doode, drie ernstig gewond ROTTERDAM, 11 September. Zond ochtend omstreeks half elf is op den strs weg te Hillegersberg voor het Raadhuis i ernstig auto-ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip reed een auto, een i Er goed als nieuwe Opel, waarin 5 perso^ zaten, in de richting van het dorp. Di auto werd bestuurd door den 55-jarigen van Veen, bouwkundige wonende Scl^ broekschelaante Rotterdam. Naast hem de heer G. A. Munnik, en achter h de echtgenooten van de heeren Munt) en Van Veen, benevens de dochter van d heer Munnik, die woonachtig zijn e 1 den Kleiweg te Hililegerebtrg. Het gezelschap was op weg naar Nooi van wijk om een zoon van den heer Mi! algc nik die in militairen dienst ie, te bezoekt De auto reed achter een tramwagen yi lijn 10 en om onbekende redenen wilde i bestuurder van de auto de tram aan ver linkerzijde passeeren. Deze manoeuvre pos hem noodlottig geworden, want nauwellj ove. wilde hij de tram voorbijrijden of hij we gegrepen door een uit tegenovergestej p richting aankomende tramwagen V| lijn 11. De gevolgen waren ontzettend. De aij d werd aan de linker voorzijde gegrepen i dacl om zijn as geslingerd, en werd in de andt „ehl richting staande met de linker achterzü pioe tegen een trammast gedrukt zien Bij de botsing werd de bestuurder van pos( auto uit den wagen geslingerd en liep «lmen schedelbasi6fractuur op. De heer Mu wer; nik, die eveneens uit de auto werd gesljde werd, kreeg eveneens een schedelbasisfr} tuur, terwijl de knieschijf vam het l'inki hedi been en zijn beide polsen werden gebrol^ j), De 48-jarige mevrouw W. L. Munnlljwor Lucking liep een ernstige hoofdwonde jgevc terwijl zij klaagde over pijn iin den linkjmen heup. Haar dochtertje bekwam een hers|slui schudding. De echtgenoote van dien heer veld Veen-, die niet werd gewond, doch begrii|der lijkerwijze zeer overstuur was, werd lyan omwonenden binnengebracht oefe De vier gewonden ziju per ziekenaugesl van den G.G.D. naar het ziekenhuis Beirnaa weg te Rotterdam overgebracht, waar jaan ter verpleging zijn opgenomen. |lege De politie, onder leiding van burgeme^buri ter F. H. v. Kemipen en den inspecteur, dUlui1 heer S. Voswijk, waren zeer spoedig tjtain plaatse aanwezig voor het instellen viadrc een onderzoek. Later heeft ook de Officii beef van Justitie, Mr H. J. Reumer, de plad van het ongeluk bezocht. |^erl Het tramverkeer op beide lijnen ondè vond geruiimien tijd vertraging. r De auto werd zoo goed ais geheel vernis In den middag i6 de bestuurder, de he ~7 Van Veen, die een zwager van den he Munnik is aan de bekomen verwonding* overleden. ,ede adre OPSPORING PER RADIO dan Zaterdgamorgen werd te Hillegerwe^ berg een zestienjarig meisje, nadat k°ni. van haar moeder een berisping had gekr 's gen. vermist Toen zij Zondag nog niet P0®* het ouderlijk huis was teruggekeerd, Ef. haar signalement des middags per rad p omg.eroe-pen. Reeds in de avonduitzendin le^r kon worden meegedeeld, dat het kin*, gevonden was. Wandelaars op den veilin^ keersweg TilburgBreda zagen n. 1. eflPP, t aan hi'"15.1 jordde «50sd waarschuwden de politie. In den loop va era den dag kwam de vader zijn avontuurlijk dochter van het politiebureau te Tilbui f afhalen. Het bleek dat zij Zaterdag vaPaa Hillegersberg via Utrecht, Apeldoorn Beekbergen naar Nijmegen was gefietsi, c m hotel den nacht had doe dagmorgen heeft zij de in door Brabant voortgezet, doch de rad!naai maakte spoedig een einde aan haar „ui ^en stapje". lood Dat is de weg, dien wij zullen volger Dat is de strijd, dóen wij zullen leveren&-el Op 11 November 191S is Duitschland bejciei zweken onder de overmacht van het logspotentieel der geallieerden. Die ovetkel macht bestaat nog steeds. Zij is mis6chiei ake thans nog grooter. Het gewicht van dile a twee machtigste wereldrijken, dat van Eng n k land en dat van ons, is in de weegschaa »pvc geworpen. Wij zullen overwinnen, omrja wij de sterksten zijn. tFe c Een Italiaansch schip heeft de geheel bemanning gered van het driemotorig 'e! Fransche watervliegtuig „E 22". dat in d Golf van Bizerte is verongelukt. De elf in zittenden zijn door middel van een reddingw boot naar het schip gebracht AMERIKA STEUNT POOLSCHE ROODE KRUIS Het Amerikaansche Roode Kruis heeft een bedrag van 50.000 dollars uitgetrokken,^, voor den aankoop van tenten voor veld -ehe lazaretten, medicamenten en dekens tei bate van het Poolsche Roode Kruis. Verde ,jt is 25.000 dollar gestort voor het Amerikaan sche ziekenhuis te Parijs. e post iP r» ?GZl De sheriff was ook weinig spraakzaam en gevoelde blijk baar geen behoefte om met zijn gevangene te spreken. Hij scheen strenge bevelen te hebben, want een van d« mannen had een geladen pistool in de hand, gereed om ttnoge vuren, terwijl een ander het touw vasthield, waaraan hejtxpe paard van den gevangene was gebonden. Zoo reed men in de richting van Monterey, waar binnen enkele dagen over het lot van de Vasquez zou worden bi slist en met de meeste zekerheid kon nu reeds worden vastT gesteld, dat de bandiet zijn misdrijven met den dood zou Hoe moeten bekoopen. Tot op een zeker punt was men voortdurend naar hetnL" Noord-Westen gereisd, doch toen zwenkte de troep eens-is fc klaps naar het Oosten en later met een bocht naar het het Zuiden. De Vasquez bemerkte dit wel, doch begreep er niets van. Er kwam een vaag vermoeden bij hem op, dat men hem naai een eenzame plaats zou brengen en dat hij daar zonder vorm van proces zou worden opgehangen, om zoodoende alle c spraak aan een vonnis verbonden, te vermijden, temeer een land van zooveel halfbloeden, waar hun held zijn vonnis zou ondergaan. Nu kraaide er geen haan naar, als hij dwenen zou zijn. Niemand zou zijn lijk ooit vinden en hij zou weldra alleen nog maar bestaan in de herinnering van zijn vroegere volgelingen. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. (55 ,,Dat weet ik!" ging Mevrouw Vancouver verder. „Doch als gij haar weer terug wilt vinden, dan moet ge luisteren naar Gods stem „Ik vind haar immers nooit meer terug". „Niet in dit leven, maar wel in het leven hiernamaals". De Vasquez zweeg. Er was een zachte uitdrukking in zijn oogen gekomen. Het was duidelijk, dat de woorden van Me- yrouw Vancouver indruk op hem maakten. „Wat wilt U dan toch eigenlijk?" begon hij opnieuw. „Ik wil niets anders dan dat U nadenkt over mijn woorden en dat U in de eenzaamheid uw zonden voor God belijdt". „Mevrouw", zei de ander, „ik ben overtuigd van uw goede bedoelingen. Mijn geval is zonder eenige hoop. Maar ik zal over alles nadenken. Laat mij nu weer alleen". „Nog één vraag: wilt ge uw Moeder zien?" „Mijn Moeder, die alle heiligen dag en nacht heeft aange roepen opdat mijn zaak zou zegevieren en die mij heeft aan* gemoedifld op mijn weg! Neen, Mevrouw!" „Uw kinderen dan?" „Ik weet, dat ze in de macht van mijn tegenstanders zijn, maar ik moet eerlijk er bij zeggen, dat ik ook weet hoe goed ze het daar hebben. Misschien Mevrouw, zult u met hen be reiken, wat U tevergeefs nog van mij verwacht, doch ik bid U breng ze niet hier om hun vader te zien in de boeien. Ver tel ze zoo weinig mogelijk van mij. Laten ze mij vergeten. En nu verzoek ik U mij alleen te laten „Mevrouw Vancouver wilde hem de hand geven, doch hij weigerde deze met de woorden: dat ben ik niet waard! Toen ging zij weg, doch hij riep haar na: „Mevrouw, wilt U aan kolonel Vancouver zeggen, dat hij mij indertijd in een eerlijk gevecht overwonnen heeft en dat mijn wraakgevoelens onbillijk waren". Hiermede eindigde het gesprek. Toen Mevrouw Vancouver weg was, ging de ruwe ban dietenleider aan de tafel zitten, sloeg de handen voor de oogen en snikte, terwijl hij telkens denzelfden naam noem de1 Men was blijkbaar van meening bij de rechtbank dat de zaak van Don de Vasquez spoedig zou moeten worden afge handeld. Zoolang deze man nog in leven was, bestond er ner gens zekerheid, dat er geen nieuwe tijd van onrust zou aan breken. Zijn gevangenneming was door een groot aantal Mestiezen met ontsteltenis vernomen. Hij was van velen de held. Er waren liederen op hem gemaakt waarin zijn onversaagdheid en vermetelheid werden bezongen. In het geheim had hij nog tallooze aanhangers, die hoopten dat er een nieuwe tijd zou aanbreken. Het was dus in elk geval zaak om Don Tiburcio de Vas quez zoo spoedig mogelijk te laten vergeten. Een voorbeeldige straf voor zijn vele misdaden zou boven dien heilzaam werken op de nog onrustige Mestiezen en deze zouden het dan wel laten zich nogmaals tegen het gezag te keeren. In Monterey was daarom besloten de zaak van den rebellen leider met groote haast af te werken. Aan een ondersheriff werd opgedragen zich met vijf po litiedienaren naar New Home te begeven met een schrifte lijke machtiging van de autoriteiten om de Vasquez op transport te nemen en over te brengen naar de gevangenis. Men had op New Home niet anders verwacht. Zoo verscheen dan op zekeren dag ondersheriff Robert Caballo met zijn mannen. Hij was een uiterst beleefde jon geman, die John gelukwenschte met de bevrijding van zijn plantage en het land met de verlossing van een schavuit als zijn gevangene en toonde zijn schriftelijke opdracht. De Vasquez werd aan hem overgeleverd. Op een paard gezet, zoo luidde de instructie in de schriftelijke opdracht, en geboeid de poort uitgeleid, waar zijn bewaking gereed sto.nd om hem over te brengen. Zwijgend reed men verder. De bandiet zat norsch voor zich uit te kijken en ant woordde ternauwernood op de hem gestelde vragen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2