De Wereldoorlog van 1914-1918 HOE LANG ZAL DE NU ONTBRANDE STRIJD DUREN? Vier figuren, wier namen in de geschiedenis van den Wereldoorlog van 1914'18 bewaard zullen blijven. Van links naar rechts: Aartshertog Franz Ferdinand vam Oostenrijk, wiens vermoording te Serajewo tot den oorlog aanleiding werd. Keizer Franz Josef van Oostenrijk. Maarschalk J off re, de Fransche opperbevel hebber. Koning Albert van België, de dappere vorst, die met zijn soldaten heeft mee gestreden tot 't einde. bondgenoot. De gevreesde oorlog was uitgebroken. Deze spannende dag herinnerde heel sterk aan de Augustusdagen van 1914, toen, naar de be kende uitdrukking, „de oorlogsverklaringen als strooibiljetten door de lucht vlogen". Sommigen spreken nu van „een tweeden Were'd- oorlog", maar dat is toch niet juist. Niemand weet wat er uit 't huidige gewapend conflict kan voortkomen, maar feitelijk is 't nu zóó. dat vier Europeesche staten met elkander op voet van oorlog staan: Duitsohland, Polen, Engeland en Frankrijk. In 't laatst van den Wereldoorlog stonden zeventien staten tegen vier en was 't inder daad een feit, dat de strijd over heel de wereld werd uitgevochten. 't Is te -begrijpen, dat de bange omstandig heden als waar onder we nu leven vanzelf weer de aandacht vestigen op de geweldige worsteling, die nu juist 25 jaar geleden een aanvang nam. In zekeren zin kan gezegd worden, dat de nieüwe oorlog van thans voortsproot uit het minder gelukkige einde van den vorige (Vrede van Versailles). In enkele ruwe trekken wiï'en we hier 't verloop van den Wereldoorlog 1914'18 schetsen. Hij ontstond naar aanleiding van den moord op den Oostenrijksohen troonopvolger en zijn gemalin te Serajewo (28 Juni 1914). De Oostenrijksche regeering zond hierover een scherpe nota aan Servië, en toen 't antwoord hierop niet bevredigend was, verklaarde de regeering van keizer Franz Jozef aan Servië den oorlog (28 Juli). Toen 't Tsjareprijk partij trok voor de ,weste'ijke voorpost van 't Slavendom", zolgde de oorlogsverklaring van Duitschland aan Rusland, en toen Frankrijk weigerde den Duitschen eisoh tot neutraliteits-verklaring in te willigen, zond Berlijn eenzelfde document aan Parijs. Hierop ging Duitschland over tot den inval in België en Luxemburg, wat weer tot gevolg had dat ook Engeland besloot aan den strijd deel te nemen. Lang vóór 't uitbreken van dezen vreeselijken oorlog stonden reeds zes groote Europeesche mo gendheden in twee groepen zeer scherp tegen over elkander. Aan de eene zijde: Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië' (de z.g.n. Cen- tralen). Aan den anderen kant Frankrijk, Rus land en Engeland (de Entente). Italië verklaarde aanvan kelijk onzijdig te willen 'blijven, maar sloot zich in 't voor jaar van 1915 bij de vijanden van zijn bondgenooten aan, In 't verloop van de vierjarige worsteling werden ook Japan, Turkije, Bulgarije, Roemenië, Portugal, Griekenland, de Ver- eenigde Staten van Amerika, Brazilië, China en eenige kleine Amerikaan- sohe staten in den strijd betrokken, zoo dat hier inderdaad van een Wereldoor- log kan worden ge sproken. De Sngelsche opperbevel- Van de slagen aan hebber generaal French. het Westfront waren vooral van beteekenis die'aan de Marne, bij Amiens, aan den Yser en bij Verdun. De gene raals Hindenburg, Ludendorf, Joffre, Fooh en Haig hebben in deze veldslagen een groote rol ge speeld. Aan het Oostfront waren 't de velds1agen bij ZONDAG 3 September 1939 zal in de geschied- boeken bekend blijven als een zwarte dag. 't Was een rustdag vol onrust en klimmende ontsteltenis. Dat was wel te voorzien. Toen twee dagen vroe ger de Duitsche legers de Poolsche grenzen over schreden, begreep ieder, dat dit de inleiding moest zijn tot ernstige gebeurtenissen. Maar tot Keizer Wilhelm met Von Moltke te paard tijdens inspectie' der Duitsche troepen. op 't laatste oogenblik bewaarden we in een klein hoekje van ons hart de hoop, dat het heel erge, dat allervreeselijkste misschien toch niet gebeuren Die hoop bleek ijdel, Zondag na kerktijd kwam 't ontstellend bericht, dat Engeland aan Duitsch land den oor'og had verklaard, en eenige uren later volgde Frankrijk dit voorbeeld van zijn De eerste Duitsche troepen trekken België binnen 388 Het visiteeren der Belgische vluchtelingen aan de Zuid-Limburgsche grens .a. g* 3_£: «1 ,R g h M ff» - f - V fi Tannenberg, de Massoerische meren en In de Karpaten, die 't geweldige Russische leger ont zettende verliezen toebrachten. Aan deze slagen blijven verbonden de namen van de generaals Hindenburg, Von Falkenhayn en Von Mackensen. Tijdens de gevechten aan het Zuid-Oosï-Europee- sche front werd geheel Servië door de Centralen ingenomen; de landing der Engelschen op Galli- poli mislukte. Aan het Italiaansche front waren beslissend de veldslagen bij Görz en bij Pavia. Verder waren van belang de zeeslagen bij de Falklandseilanden en bij Jutland. In 't algemeen waren de Centralen aan de win nende hand, maar de lange duur van den oorlog en 't steeds nijpender wordende gebrek deden in 1918 in Duitschland een revolutie ontstaan, waar door het eens zoo machtige Keizerrijk ineen stortte. Ook de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie viel uiteen. Zoo werd 11 November 1918 een wapenstilstand gesloten; de vrede volgde in 1919'20 met Duitsch land te Versailles, met Oostenrijk te St Germain, met Hongarije te Neuillly, met Bulgarije te Trianon en met Turkije te Sèvres. Bij. den Vrede van Versailles werd bepaald: Elsas Lotharingen kwam aan Frankrijk, Eupen en Malmedy aan België; Polen kreeg zijn oude gebieden weer terug; de Duitsche koloniën kwa men aan Japan. Engeland en Australië; een groote oorlogsschatting werd Duitschland opge legd; het Duitsche leger moest bijna geheel afge schaft worden en bijna de gehee'e vloot uitge leverd. Uit de van Rusland afgevallen randgebieden zijn gevormd de stacen Finland. Estlhland, Letland, Lithauen, Polen en Oekraïne. Dat zijn in 't kort de veranderingen, die de Wereldoorlog van 1914'18 in politiek opzicht teweeg bracht. Maar wie za' in woorden kunnen weergeven de ellende, die vooral over ons wereld deel werd uitgestort? Een historieschrijver vat aldus zijn oordeel samen: „Ontzettend zijn de gevolgen van dezen vierjarigen strijd. Nooit is iets dergelijks beleefd. Minstens zeven mil'ioen menschen zijn gesneuveld. Duizenden vermink ten zijn voor het leven ongelukkig. Groote ver woestingen zijn in verschillende deelen van Euro pa aangericht, waaronder vooral in N.-Frankrijk, zuidelijk België. Servië. Polen en Galicië. Een groot nadeel is de geestelijke verslapping in vele landen, tengevolge van de lichamelijke uitputting, de doorgestane e'lende en het diepe leed in tal- looze gezinnen." Ruim* vier jaar heeft de Wereldoorlog, die 25 jaar geïeden uitbrak, geduurd. Niemand had dat verwacht. In 1914 was de gangbare meening, dat 't eenige weken, hoogstens een paar maanden zou duren. Hoe lang zal de nü ontbrande strijd duren? Wie zou zioh aan een voorspelling durven wagen? In 't algemeen schijnt men er zich op voor te be reiden. dat 't een zeer lange en bloedige worste ling zal worden. A's dit nummer van ons Zondagsblad verschijnt, is de oorlog een week aan den gang. En hoeveel slachtoffers heeft hij al geëischl? „Nooit is iets dergelijks beleefd' Zal dat óók weer gelden van de ramp. die thans over ons werelddeel is losgebarsten? Kuriëleis! Heere, erbarm U onzer! VACANTIE-IDYLLE Door HEINO (Slot) THUIS liep hij op Zondagmorgen ook graag even den tuin in. Hier staat echter slechts een zeer geringe ruimte ten dienste. Het uitzicht is even eens zeer beperkt. Boven een klein stukje blauwe lucht. Beneden een paar dorre tuintjes Aan den overkant huizen, woningen op en naast elkaar gestapeld als kisten in een pakhuis. De overbuur man van één hoog staat zorgvuldig zijn Zondag- sche pak af te borstelen, terwijl boven hem op de tweede etage de vrouw des huizes bezig is de wol len dekens te luchten te hangen. Op de veranda van de derde verdieping zijn drie of vier jongens nog in nachtgewaad met veel lawaai aan het stoeien. Jan ziet met veel belangstelling het typische stadsleven dat voor hem, den man van buiten nieuw en interessant is. De benedenburen, onder hem, geven ook blijk van hun ontwaakt zijn. Met verwonderlijke voortvarendheid wordt daar reeds gewerkt aan het middagmaal. De braadpan staat op het gas en „heerlijke" geuren stijgen omhoog en vinden hun weg door Jans neusgaten na-ar zijn leege maag. Hij wordt er wee van en maakt rechts omkeer naar binnen. Tante is inmiddels gereed met het ontbyt. Een rijk voorziene disch noodigt tot toetasten. Op de tafel prijkt ook de gerookte visch die tante giste ren op de markt gekocht heeft. De Amsterdammer is in het algemeen een visch- eter en mag het deez' of gene op Zondagmorgen bevreemden wanneer hij een vischje aan zijn ont byt ontmoet, tante acht zooiets kwestie van ge woonte en tast zelf met blijkbaar welgevallen toe, Jan aansporend, om zich maar flink te goed te doen. Deze aanmoediging bereikt niet veel effect. Jan's maag, opstandig gemaakt door de lucht van gebraden vleesch, weigert resoluut zich aan te passen aan het voor hem vreemdsoortige De naderende kerktijd brengt uitkomst. Jan hun kert om de straat uit te komen. De hooge sombere huizen benauwen hem. Hij heeft het gevoel of ze op hem zullen vallen. De wandeling doet hem goed. Dan volgt de kennismaking met de groote stadskerk. Het enorm groote gebouw schijnt de massa te verslinden, die haar weg zoekt door de verschillende deuren. Twee gaanderijen, boven elkaar, loopen langs drie zijden van het gebouw, aan de opengelaten zijde is de preekstoel beves tigd, hoog in de lucht om zichtbaar te zijn zoowel van boven als van beneden. Op de tweede gaanderij, vlak vooraan zoekt tante een plaats, dan heeft Jan een goed gezicht over het geheele kerkruim. Het schoone uitzicht waardeert Jan, maar die peil- looze diepte vlak voor hem is nu niet direct be vorderlijk voor zijn goede aandacht. Het stemt hem onrustig. De predikant, geklommen' op zyn hoog spreekgestoelte, richt ernstige woorden tot de Gemeente, die amphitheatersgewijze rondom hem is gezeten. De middagwandeling verloopt prettig en zonder sensaties, 's Avonds na den broodmaaltijd zoeken zij een rustig zitje op de veranda. Het is een warme zomerdag geweest en dan is het 's avonds buiten lekkerder dan binnen. Tante geeft bijzonderheden over de buren in den omtrek. „Kiik, waar die dekens hangen, daar wo nen Joden, die hangen bij voorkeur op Zondag de wasch of beddegoed buiten. Daarnaast, waar dat meisje zit te lezen, dat zijn menschen van onze kerk. Aardige luitjes. Het meisje is een logé, ook uit Gelderland vandaan." Tante gaat voort, maar Jan's aandacht is bij het logétje blijven hangen. Het is geen onaardige ver-, schijning. zoo te zien. Een regelmatig gezichtje, omlijst door licht blond haar, mooie oogen, waar mede ze af en toe opkijkend van haar boek, droo- mend m de verte staart Ineens ontmoeten hun oogen elkaar en Jan kijkt snel terzijde. Zijn aan dacht wordt afgeleid door een schetterend mu ziekinstrument, een gramofoon of radiotoestel. Het is niet direct vast te stellen. Ergens zit een echtpaar op de veranda thee te drinken. Tusschen de geopende kamerdeuren grynst nog net de wijde bek van een gramofoon of een verouderd type van radioluidspreker. Daarnaast vermaakt zich een talrijke familie met zang en scherts bij een luch tig stukje pianomuziek. Jan kijkt weer naar het logétje en weer ontmoe ten hun oogen elkaar. Het wordt laat èn donker. Tante is ingedommeld boven haar illustratie. Het Geldersche nichtje gaat naar binnen. Het theedrinkend echtpaar heeft zich ook teruggetrokken. Achter de nu ge sloten deuren blijft de gramophoon nijdig door zeuren met gedempt geluid. Bij de talrijke familie hebben zich de jeugdige leden tot danspaartjes gevormd, die bij het licht van een schemerlamp lustig zwieren over de veranda, terwijl hun scha duwen als in een schimmenspel getrouw meda- schuiven. draaien en wenden. De piano speelt een vluggen dans. Zoo komt de nacht en het einde van den Zondag in Amsterdam. Maandag, een nieuwe dag met nieuwe perspectie ven. Het programma vermeldt allereerst een be zoek aan het IJ, om de daar liggende schepen te zien. Zoo staan dan tante en neef al spoedig aan de wijde waterplas, waarvan in warme zomer dagen zoo'n verleidelijke aantrekkingskracht uit kan gaan. Tal van reizigers ziet Jan gaan over de loopplank van een boot, die naar Marken en Vo- lendam vaart. Plots, ziet hij het goed? Daar gaat ook zijn kennisje van gisteravond. In fleurig zomertoilet stapt ze kittig over de loopplank, naast haar tante. Een stout plan reist in Jan's hart op. Hij wil nader kennis maken, maar dan moet hij snel en vlug handelen, anders ontsnapt hem dezo „Tante, zou U ook wat voelen voor een reisje naar Marken?" Tante is verwonderd. „En het paleis dan, en dc Dam en de Bijenkorf?" „O, die loopen niet weg," meent Jan. „Daar kun nen we morgen ook nog heen." Tante laat zich overhalen. Het is stil weer en dan bestaat er geen vrees voor zeeziekte. Dus stapt het tweetal heel spoedig eveneens over de loopplank en Jan zoekt de richting, waarin hij het zomer- toiletje heeft zien verdwijnen. „Gunst Jan. daar zit ook dat meisje met haar tante, waarvan ik je gisteravond vertelde, weet je wel? Dat is ook toevallig!" Jan huichelt volle verwondering. De tante van het nichtje is eveneens zeer verrast en natuurlijk is spoedig een plaatsje ingeschikt; het is ook wél zoo gezellig het reisje samen te maken Ze varen het zeegat uit onder stralenden zonne schijn. De zee is vlak ais een spiegel en de boot laat een lang zilverig spoor achter zich. Blanke meeuwen scheren door de lucht. Aan boord lieerscht een prettige stemming, terwijl een klein strijkje vroolijke muziek ten gehoore geeft. De tantes zijn in geanimeerd gesprek gewikkeld, cn Jan heeft het gezelschap van het blonde nichtje. Trudy heet ze. eigenlijk Geertruida, maar thuis noemen ze haar Trudy. Ze genieten van het zee tochtje en dwalen over het dek. Het kleurige fleurige Marken moeten ze te vlug naar hun zin weer verlaten. De dag snelt ook voorbij, reeds zinkt de zon in purperen gloed ach ter den zeedyk als de boot de hoofdstad weer :n zicht krygt. Jan slaakt een. zucht. „Het is een bijzonder pret- t'ge dag voor me geweest" zegt hij. Trudy ze*t r.iets. "Ze knikt alleen en bloost, terwijl haar glanzende oogen hem aankijken. Dit geeft Jan moed om voor den volgenden dog een reisje voor te stellen naar Muiderberg. Trudy kijk» vragend haar ta/i+e aan. Tante vindt het goed, maar ze gaat zelf niet mede. Zoo eiken dag reizen en trekken, daar zijn haar beenen to nud voor, zegt ze. Zoo stant dan het tweetal den volgenden dag m de Gooische tram om nieuwe vacant-evreugde te gaan ervaren. E"kel vacantievreue^e? Jan kan niet meer onderccheiden waar h»*f blij gevoel van .vakantie t° hebben ophoudt en het andere Ket o—«otere ge'uk hem lokkend begint te roepen De blijheid van het samenzijn met Tr-tv verdiept

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14