het hart van Amsterdam wacht de Jumbo met de Arend 4' t ONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 TWEEDE BEAD PAG. 5 oorwegfenfoonsfelling een schitterende expositie jHè, toe, vader, laat mij n< |t het treintje spelen". ,Ja, jongen, dadelijk, ik ben er zoo mee Jar, dan krijg jij het den heelen tijd", tr is een heuglijke tijding voor ce dui- Iden vaders, die in duizenden woon- mers op hun knieën kruipen en die dan g niet eens rustig met locomotiefje en tonnetjes kunnen spelen, omdat het Entje het speelgoed wil. faders, kruip niet langer over den vloer, Jar ga naar het Frederiksplein in Am- rdam, waar alles prachtig is opgesteld I waar ge uw hart kunt ophalen met t wissels en seinen te verzetten, locomo- fen te laten loopen en treintjes in be ling te laten komen het hart van Amsterdam staat de (are Jumbo opgesteld en de Arend. De Tis bij de lilliputter daarmee is tevens kin en eindpunt van de ontwikkeling der PPJoorwegcn in honderd jaar geschetst ^0)p 8 September opent de Spoorwegten- Aanstelling „De Trein 18391939", welke is ■fiSericht op het terrein van het voormalige k^^Seis van Volksvlijt. Een jaar is gewerkt de inrichting. Vele jeugdige werkloo hebben hieraan werk gevonden en wet "n gepresteerd hebben is zeer die moeite iard. De expositie is zoo ingericht, dat er één- ihting-verkeer zal zijn, zoodat alle bezoe- rs de gelegenheid hebben alles goed te 211. In de historische afdeeling wordt de ont- Ikkeling van het verkeer te zien gegeven naf de oudste tijden. Draagstoelen, trek- huit, een oude diligence, het z.g. sleedje een koets zonder wielen een staatsie- iros, enz., enz en dan komt de ontwikke- ig van den stoomtrein. De spoorbreedte 0 J n 1839 wordt aangetoond, een klein iuten spoortje, afkomstig uit een mijn in r9's igcland, dat als het begin van den trein art, rails kan worden aangemerkt, wordt ge- irie )nd en zoo wordt door kaarten, platen ren ook door de opgestelde voorwerpen aan getoond, hoe de uitbreiding van het spoor wegnet geleidelijk tot stand kwam en ook hQi.'p materiaal steeds verbeterde. m'\e trein van heden Zoo komt men als vanzelf in den tegen bordigen tijd. In een groote ruimte zijn ile interessante dingen opgesteld. Een •oote maquette is geheel door jongeren irvaardigd, naar ontwerp van de Neder- ndsche Spoorwegen. Hier zijn alle moge- ■ke complicaties, welke - dagelijks velo alen in het Spoorwegbedrijf voorkomen, heengebracht, al^ kruisingen, wissels, brug, htion,^ aftakking, overweg enrz. De electri- t ine treintjes zijn nauwkeurig nagebootst, •enals het electrische net, dat boven gronds i6, zooals bij het geëlectrificeerde ïddennet in ons land ook het geval is. _ekoen kan hier duidelijk zien hoe het veilig- j. vidssysteem van de Spoorwegen werkt ie bijvoorbeeld een trein automatisch kt>pt voor een spoorbrug, die in geopenden 'en tstand is, en niet eerder doorrijdt dan idat het sein weer veilig is; hoe een trein it station wordt in- en uitgeloodst, enz. ^.(s men d'it gezien heeft, dan stemt men met den uitroep, dien de uitlegger opge- gen slaakte: „Dat is veiligheid". Heeft men die maquette gezien en •c" "en kan er meer dan een uur voor door- ©rkJengen, zoo interessant is dit op zichzelf |Dds dan trekt aan de overzijde een •paraat de aandacht, zooals op de sta- f|k$ns in gebruik is, en dat in contact aat met de toestellen, welke op de posten in weerszijden van een station zijn opge sneld. Men kan hier zien hoe de sporen svêuPrden geblokkeerd of vrijgemaakt voor kozem trein. Een volgende maquette laat zien hoe bij Spoorwegen het groote aantal wagens in een goederentrein gerangeerd worili A. or middel van een rangeerheuvel. De be- 0 («ekers kunnen hier zelf kiezen op welk erk °°r wagens gegroepeerd zullen worden. H.&en derde maquette is al even interes- nt. Deze geeft weer het emplacement Ivoll© en de 0p den minuut gei*egeide e©k<-nen*oop wordt hier gedemonstreerd. De linen uit Coevorden en Groningen loopen er binnen en vertrekken weer, en het is •udeii beweeglijk en levendig spel het af- .taden en aankomen van de miniatuur- Binen gade te slaan. In tien minuten tijcla erkeprdt hier weer gegeven hoe te uurdienst a.i het emplacement. Zwolle verloopt en en heeft het zoo goed nagebootst, dat de ozenne keer een dieseltrein naar Amersfoort 1 en'dt en epn andere maal een stoomtrein, de üs precies zooals ook volgens de dienst- geling geschiedt. Ook hiervoor zal beslist bote belangstelling bestaan. 'eel en velerlei Wat we nu beschreven hebben is slechts •n kleine onderdeel van wat de bezoeken zien krijgen. Ze kunnen nog bewonderen ag P stuurstand van een electrischen trein, ens*= platen, enz. Ze kunnen een koppeling der electrische treinen zelf bedienen en precies constateeren, hoe zij werkt. Wat de vakbonden doen, wordt door pla ten en grafieken getoond. Fraaie miniatuurlocomotieven, die door leden van het personeel zijn gemaakt, zijn er opgesteld. Mei groote zorg hebben de ervaardigers getracht te locomotieven precies na te maken. Sommigen hebben er vierduizend uren voor over gehad om hun werkstuk klaar te krijgen. Alle modellen, elke werden ingezonden, zijn eerst door ;n werktuigkundig ingenieur van de Spoorwegen gekeurd, voor ze waardig ge keurd werden te worden geëxposeerd'. Een vijftigtal miniatuur Dieseltreinen is tevens opgesteld. Deze zijn gemaakt doot jeugdige spoorweg-enthousiasten, als ge- Dlg van een" wedstrijd, welke de Spoor- egen hebben uitgeschreven Het buitenterrein Dit alles is in de groote hall. Maar h-:-t groote buiten terrein bevat ook zeer veel interessants. Daar is als grootste attractie de trein uit 1839 ,de locomotief de Arend, welke precies als het origineel is gebouwd, met de chair k bancs en de deligences. Primitief doet het kleine treintje aan en toch hoe verwpnderd waren onze voor den kon rijden. Men kan met dit treintje, dat op het breede spoor van 2 meter loopt, een rondrit over het terrein maken. Reken er maar op, dat dit treintje altijd' stampvol zal zitten! Het personeel van dezen trein is gekleed in de uniform van 1839! Het station „De eenhonderd roe" is natuurgetrouw van oude gravures gecopieerti. Men weet, dat dit station het eerste was van Amsterdam. De plaatskaarten, die zullen wórden uitge geven zullen gelijk zijn aan de biljetten, welke in den eersten, tijd der Spoorwegen werden gebruikt Een merkwaardige tegenstelling met dit treintje vormt het moderne spoorwegmate- rieel, dat langs een 120 meter lang perron is opgesteld. Reuze-hoog en groot is de zware locomotief de Jumbo. Daarachter is gekoppeld een tender, een Pullmannrijtuig, een slaaprijtuig, een restauratierijtuig en een 3e klasse personenrijtuig. Veel van rtri materieel zal door vele bezoekers nog nim mer zijn betreden. Maar op de tentoonstel ling hebben zij er vrijen toegang. Aan den anderen kant van het perron staat een electrische drie-wagen-trein en een diesel-mechanisch motorrijtuig. Op het terrein is een open lucht-bioscoop, waar korte spoorwegfilms gedraaid zullen worden, terwijl een viertal stands is inge richt, waar bekende firma's, die speelgoed- treinen verkoopen, laten zien, wat ze aan de jongens of aan de pa's kunnen bieden, waar men ook weer lang kan toeven, omdat alle miniatuurtreinen er in volle werking te zien zullen zijn. Bloemen en veel licht Vooral bij avond zal te tentoonstelling ouders erover, dat de-ze trein zonder paar- een prachtig effect opleveren door de ver lichting, waarbij de omtrekken der hooge toegangsbrug en van de groote tentoonstel lingshall door electrische lampen zijn aan gegeven en door de fraaie beplanting o.a. met ruim 4000 dahlia's, die thans in vollen bloei staan Een restaurant is aanwezig en zoo zullen de bezoekers alle comfort op deze belang wekkende tentoonstelling vinden. Hoewel als gevolg van tfe internationale omstandigheden het bezoek misschien niet zóo groot zal zijn als in normale tijden stellig het geval zou zijn geweest verwacht het tentoonstellingscomité tooh duizenden bezoekers uit het geheele land. Wij geloo- ven niet, dat het in die verwachting be schaamd zal uitkomen Want de indee'ing van de tentoonstelling is zoo goed, dat men, zonder veel vermoeienis, alles prach tig zal kunnen zien En te duizenden be zoekers. die de eerste dagen zullen komen, worden stellig allemaal propagandisten. Want aan het Frederiksplein in Amster dam, daar is iets moois tot stand gekomen, dat de aandacht van heel Nederland ver dient. De schooljeugd' verkrijgt belangrijke reductie. Maar ook de ouderen zullen hier gezellige uren kunnen doorbrengen en er veel kunnen leeren over de ontwikkeling van het spoorwegverkeer in honderd jaar! Gistermiddag werd op het departe ment van Justitie een vergadering van den Ministerraad gehouden. Bo venstaande opname werd tijdens deze zitting genomen. Van links naar rechts de ministers G. Bolkenstein (onderwijs): A. Q. H. Dijxhoorn (defensie) :Prof. Mr P. S. Gerbran- dy (justitie): Mr E. N. van Kleffens (buitenl. zaken): Ir J. W. Albarda (waterstaat): H. van Boeyen (bin- nenl. zaken): Jhr Mr D. J. de Geer (minister-pres. en financiën)Ch. J. 1. M. Weiter (koloniën): Mr M. P. L. Steenberghe (economische za ken); Dr J. v. d. Tempel (sociale zaken). Gecentraliseerde import van goederen Regeering dient een wetsontwerp ln Bij de Staten-Generaal is ingediend het wetsontwerp „regelen met betrek king tot den invoer van goederen in tij den van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden", aan te halen onder den titel „Invoernoodwet De Minister van Economische Zaken schrijft in de Memorie van Toelichting: „Met het oog op bijzondere tijdsomstandig heden als de huidige, is het gewenscht de mogelijkheid te openen om tot een regeling van gecentraliseerden import van goederen te geraken. Het onderhavige ontwerp van wet strekt daartoe. Het bepaalt, dat na het in werking treden der wet de invoer van door de kroon aangewezen goederen of soorten van goede ren nog slechts mogelijk zal zijn na verkre gen vergunning van een daartoe krachtens de wet aan te wijzen instantie. Het ligt in het voornemen, als zoodanig een bestaand of een nieuw op te richten regeeringsorgaan aan te wijzen. Het verleenen van een ver gunning zal dan afhankelijk worden gesteld van het voldoen aan zekere voorwaarden en het aangaan van zekere verplichtingen jegens de invoerende instantie." De wet treedt voor de eerste maal in wer king op den dag .volgende op dien harer afkondiging, voor den tijd van ten hoogste een jaar. De wet kan buiten werking en weder in werking worden gesteld bij Ko ninklijk Besluit. HET CHR. MARINEBLAD de abnormale tijdsomstandighe den en het vertrek van alle militairen naai hun mobilisatiebestemming, kan het Christe lijk Marineblad tot nader order niet ver schijnen. Over het houten brugdek van de Lange Vechtbrug te Weesp. waarvan de beide wallen waren ingestort, is een noodbrug aangebracht ten dienste van het verkeer. REGISTRATIE VAN HET VERVOERAPPARAAT Wetsontwerp ingediend Inschakeling van Rijks verkeersinspectie Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat beoogt een doelmatig ge bruik van vervoermiddelen in het belang van de volkshuishouding. Het geheele ver- voerapparaat zal worden geregistreerd. In de toelichting op het wetsontwerp wordt o.a, het volgende opgemerkt: de waarborg moet bestaan, dat het vervoer van primaire levensmiddelen, inzonderheid voor de groote steden, het vervoer van bederfelijke levens middelen, waaraan in bepaalde plaatsen een tekort kan ontstaan, alsook het vervoer van noodzakelijke grondstoffen geen andere dan volstrekt onvermijdelijke stoornis onder vindt. Zonder steun van overheidsmaat regelen is deze waarborg niet aanwezig, de spoorwegen gedeeltelijk beschikbaar moeten zijn voor militaire transporten, en ook op het vrachtautopark voor een belang rijk deel beslag is gelegd. Ontwrichting het niet-militaïre vervoer kan hiervan het gevolg zijn. Daarom is het noodzakelijk een wettelijke basis te scheppen voor het tref fen van maatregelen, die een zoo nuttig mo gelijk gebruik van het overblijvende ge deelte van het vervoerapparaat verzekeren. Daar komt nog bij, dat de omstandigheden er bij een mobilisatietoestand van eenigs- zins langeren duur toe zullen leiden, dat het gebruik van brandstoffen als benzine en zware olie dient te worden beperkt. Uit dien hoofde moet het overbodig rijden of varen kunnen worden teruggebracht. Het is zelfs niet uitgesloten, dat omstan digheden intreden, waarin wegens brand- stofsohaarschte het gebruik van het ter be schikking staande vervoerapparaat wordt beperkt, tot bepaald noodzakelijke transpor ten met een tot het uiterste ingekrompen aantal vervoermiddelen, en dat andere transporten dan deze moeten worden tegen gegaan, Een juiste regeling van het vervoer kan hier nuttig werken naast een beperking van het gebruik van brandstoffen. De beste oplossing van het vraagstuk wordt geacht een stelsel, waarbij tot in schrijving van vervoermiddelen wordt over gegaan. Zoodanig stelsel aldus de toe lichting dat leiden kan tot registratie van het geheele vervoerapparaat, laat ruim te tot vrije bedrijfsoefening voor de hou ders der vervoermiddelen zoolang de toe stand betrekkelijk gunstig is als voor het treffen van die maatregelen, welke buiten gewone omstandigheden kunnen vergen. Wat de toepassing van de wet betreft, bestaat het voornemen een speciaal daartoe geschapen onderdeel van de rijksverkeers inspectie te belasten. Lithografisch bedrijf Een bedrijfsraad ingesteld Bij K.B. is ingesteld een bedrijfsraad voor het lithografisch bedrijf. Tot het lithografisch bedrijf worden ge acht te behooren de lithografische inricht in gen en de lichtdrukinrichtingen. DE HAAGSCHE STADHUISBOUW Bij de Staten-Generaal ls ingediend een wetsontwerp houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening van percee- len, enz., nooaig voor en ten behoeve van den bouw van een nieuw raadhuis te Den Haag. Belgische miliciens De familieleden van dé Belgische mili ciens, die opgeroepen zijn voor de mobili satie, worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het consulaat-generaal van België te Amster dam, ter verkrijging van inlichtingen be treffende de uitkeeringen waarop zij recht hebben. Zeebanket als welkome versnapering voor het Roode Kruis. Gemobiliseerden krijgen geen verlof Uitgezonderd in zeer bijzondere gevallen Verzoeken worden niet in behandeling genomen Tal van gemobiliseerden blijven zich tot het Departement van Defensie wenden met het verzoek om verlof tot voortzetting van hun studie in de burgermaatschappij of wel om zich te kunnen voorbereiden voor exa mens, of wel om weer terug te keeren naar de fabriek, onderneming of eigen zaak.w zij niet of slechts moeilijk kunnen worden gemist. Er wordt daarom met nadruk de aandacht op gevestigd, dat dgl. verzoeken niet behandeling genomen kunnen worden zonder meer ter zijde worden gelegd, terwijl dringend verzocht wordt het zenden van telegrammen, brieven en requesten, alsmede het brengen van bezoeken tot het verkrijgen van zoodange verloven, achterwege te lateu, aangezien zul^s geen zin heeft en het depar tement van Defensie reeds met werk overbe last is. Uitsluitend in zeer bijzondere geval len waaronder b.v. te verstaan: on Ier- trouw, huwelijk, ernstige ziekte of overlijden van naaste familieleden, bevalling van de eahtgenoote en het afleggen van examens kan voor een of voor enkele dagen buiten gewoon verlof worden verleend. De betrok ken militair moet zich, bij het verkrijgen van zoodanig buitengewoon verlof, onder overlegging van een bewijsstuk, wenden tot zijn onmiddellijken commandant. Mocht in de toekomst blijken, dat de om standigheden zulks toelaten, dan zal in over weging genomen worden of, cn in hoeverre, verloven als in den aanhef dezes bedoeld (dus studieverlof, zakenverlof, enz.) kun nen worden verleend. Aan het treffen van een regeling dienaangaande zal tijdig de noodige bekendheid worden gegeven. Het vorenstaande geJdt evenzeer met be trekning tot het indienen van verzoeken tot overplaatsing naar een ander onderdeel, korps, wapen of dienstvak, of naar de ge meente van inwoning van den gemobili seerde. ROFFELRIJMEN TEGENSTELLINGEN Er is geen grooter tegenstelling Dan in het leven van vandaag: Het fijnste weer dat je kunt denken Genieten we al weken graag. En ondertusschen vechten volken Een bittre strijd, bij dag en nacht. En worden uit waanzinnig drijven De duizenden ter dood gebracht. Wij werken aan de luchtbescherming. Je kunt nooit weten wat gebeurt Als iemand ons onnoozel landje Niet het ontzien meer waardig keurt. En ondertusschen doen heel velen Alsof ter wereld niets geschiedt. Zij wórden graag beschermd, natuurlijk. Maar iets presteeren doen ze niet. Dat zijn zij. die het hardste roepen Dat geen syllabe wordt gedaan: Die. als ze er niet eng van waren. Vast in een schuilplaats zouden gaan. O ja. zij weten het het beste Hoe groot 't gevaar is. hoe nabij. Maar wie hun hulp vraagt, krijgt [te hoor en: Ach, neem een ander zeg. voor mij. Er is geen grooter tegenstelling Dan in het leven van vandaag: De één weet slechts mooi weer te spelen. De ander werkt en worstelt graag. De één is nacht en dag in actie. De ander liever lui dan moe. De laatste soort, geliefde lezer. Daar hoort immers toch niet toe? (Nadruk verboden.. LEO LENS Voor de gemobiliseerden Verzoek om steun voor ontwikkeling en ontspanning Gep. luitenant-generaal H. A. Cramer, voorzitter van het hoofdbestuur van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis", dankt in een schrijven allen die het werk van den bond steunden. Van de ingekomen gelden werd ongeveer f 2700 besteed voor aankoop van sportartikelen en ongeveer f 1000 voor sportkleeding. terwijl de resteerende gelden werden benut voor ontspanning en ontwik keling in verschillend opzicht, o.a. ook voor geestelijke ontwikkeling met behulp van het instituut voor individueel andenvijs (leider prof. Kohnstaminl. Het hoofdbestuur zet het ondernomen werk met kracht voort, vooral nu na de algemeene mobilisatie het werk noodwen dig op breeder 6chaal moet worden aange vat. Er is zeer veel noodig voor onze man nen op hun dikwijls afgelegen posten en standplaatsen. Giftan kunnen nog steeds worden gestort of overgeschreven op giro nummer 25424 van het hoofdbestuur van den Nationalen Bond „Het Mobilisatie- kruis" J. P. Coenstraat 49, Den Haag, dan wel rechtstreeks op gironummer 359988 van het Bureau Ontwikkeling en Ontspanning van het Algemeen Hoofdkwartier, Lango Voorhout, Den Haag. Dankbetuiging aan de P.T.T. Thans heeft ook de directeur-generaal der P.T.T. een dankbetuiging gericht tot het ge heele personeel van den post-, telegraaf- en telefoondienst met inbegrip van dat van den kust- en scheepsradiodienst, dat zich in de buitengewone omstandigheden der afgeloo- pen weken op voorbeeldige wijze van zijn taak heeft gekweten. Dat oo!: van andere zijde met lof wordt gewaagd van de door het personeel van het staatsbedrijf der P.T.T. bewezen diensten, moge blijken uit het telegram, dat van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reijnders, werd ontvangen en als volgt luidt: „Het is mij, nu de mobilisatie en de con centratie der Nederlandsche weermacht zijn voltooid, een behoefte u mijn bijzondere waardeering en dank te betuigen voor de wijze, waarop u en uw personeel heeft me degewerkt om zoowel de mobilisatie als de concentratie te doen slagen. Localiseering van het conflict? In Duitschland blijft men er aan gelooven Volgens de laatste te Bazel ontvangen be richten, toont men Ln competente kringen te Berlijn, nog niet de werkelijke positie van den huidigen oorlog te hebben begre pen en gaat men door met twijfel uit te spreken over den wil van Engeland en Frankrijk om Polen me* ec maximum en ergie te hulp te komen. Dit heeft klaarblij kelijk ten doel de binnenlandsche meening gerust te stellen en de neutrale landen te imponeeren. De correspondent van de Baseier Nach- richten te Berlijn deelt mede, dat in com petente kringen aan de buitcnlandsche pers is verklaard, dat het eerste offensief aan het Westfront niet van het Duitsche leger zal uitgaan en zelfs ten aanzien van En geland zal Duitschland zich beperken, tot nader order, met het beantwoorden van iederen slag. De hardnekkigheid van Duitschland om de localiseering van den oorlog als mogelijk voor te stellen, toont hoezeer Duitschland er op gesteld is deze tot stand te brengen, welke noodig is om Polen te veroveren. De ontgoocheling van het Duitsche volk zal groot zijn, wanneer het voor het volk duidelijk zal worden, dat de militaire operaties algemeen zullen worden. Mail naar Ned.-Indië Mededeeling van de K.L.M. In verband met de bestaande onzuiverheid onder het publiek betreffende de laatste mailverzendingen naar Ned.-Indië wordt medegedeeld, dat de luchtpost, welke vóór Donderdag 31 Augustus te 3 uur 's morgens Amsterdam C.S. bereikt heeft, denzelfden dag met het K.L.M.-vliegtuig de Buizerd naar Indië is doorgezonden. Later binnen gekomen luchtpost, tot Zaterdagmorgen. 2 September te 3 uur. ls medegegeven met het s.s. Poelau Roebiah, dat dien dag naar Indië is vertrokken. Alle daarna, doch vóór Dinsdag 5 September te 3 uur 's morgens te Amsterdam C.S. ontvangen luchtmail is ver zonden met het K.L.M.-vliegtuig de Toren valk, dat in den morgen van dien dag yia Frankrijk naar Indië is vertrokken. Samenwerking. Bewoners van de Bovenbrugstraat te Arnhem hebben een modelschuilkelder ingericht voor een voldoend aantal personen. Oproep aan de boeren en tuinders De drie Centrale Landbouworganisaties, te w^eten de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité. doen een op roep aan de boeren en tuinders, waarin zij allen oproepen de moeilijkheden vastbera den tegemoet te treden en zoo mogelijk te overwinnen. Deze moeilijkheden zyn vooral van drio erlei aard: 1. wij zullen zooveel mogelijk moeten voortbrengen, terwijl het mogelijk is, dat er zal zijn aan wat wij voor een zoo groot mo gelijke productie noodig hebben; 2. de Regeering zal nog meer dan in de afgeloopen jaren moeten regelen, wat nog grooter verlies van bedrijfsvrijheid zal mee brengen; 3. deze welhaast bovenmenschelijkc aak zal door menschen, feilbare me. n, moeten worden volbracht met de ka op' het maken van fouten. De oproep besluit aldus: Wij weten, dat voor tijden van vrede en voor tijden van oorlog geldt her ol i psalm woordde Heer regeert. In dat bes. vinden wij de kracht voort te gaan ^et vaste voornemen onder alle omstanu. onzen plicht te doen. DE LOODSDIENST OP DE EEMS Wij vernemen, aat de Loodsdienst Ecms weer is ingesteld van den licl van het Doekegat in de Westereems DE EERSTE KAMER De voorzitter van de Eerste Kame leden ter vergadering bijeenroepe Vrijdag 8 dezei s middags te 2 ui handeling van enkele wetsontwe. spoedeischenden aard, welke vanda de Tweede Kamer worden afgedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5