Vandaag liepen er weer veel treinen MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 3. 2 EERSTE BLAD PAG. 3 0584 IM Reel.) et isariSj 0 zijn' e des- t van 1 ken- iaam- 'Oning iavlag Gesta- laarop stapte isische n.USko. Sedich xandei an d( 3 me' tpelho: De laatste beslissende uren Zondag van n tot 5 uur Londen en Parijs verklaren Duitschland den oorlog Ambassadeurs vragen hun paspoort De Britsche regeering heeft officieel medegedeeld, dat Henderson Zondag ochtend om 9 uur een bezoek aan V o n Rlbbentrop heeft gebracht en hem tot elf uur gelegenheid heeft gegeven op den Britschen eisch te antwoorden. Het antwoord van Von Rlbbentrop was afwijzend. Om half één, zoo meldt Havas, heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn Coulondre een bezoek aan Von Rib- bentrop gebracht. Hij vroeg hem of hij in staat was een bevredigend antwoord te geven op de mededeeling van 1 Sep tember. Von Ribbentrop heeft daarop eveneens ontkennend geantwoord. Na daarop een laatste maal gewezen te hebben op de zware verantwoordelijkheid, die het Rijk op zich genomen heeft door zonder oorlogsverklaring vijandelijkheden tegen Polen te beginnen, en door niet in te gaan op de voorstellen der Fransche en Britsche regeeringen, heeft Coulondre aan Von Ribbentrop medegedeeld, dat de Fran sche regeering zich van af Zondag 3 Sep tember om vijf uur des middags voor de noodzaak gesteld ziet haar jegens Polen aangegane en aan de Duitsche regeering bekende, verplichtingen na te komen. Ingevolge het Duitsche antwoord hebben beide ambassadeurs door de secretarissen der ambassades in de Wilhelmstrasse hun paspoorten laten aanvragen. Daarop hebben :de Duitsche diplomatieke vertegenwoordi gers te Londen en Parijs eveneens hun pas poorten Siiezie door Polen prijsgegeven Derde communiqué van Poolsch hoofdkwartier „Groote overmacht van den vijand" Blijkens het derde Poolschc oorlogscom muniqué heeft de Poolsche luchtmacht Vrij dag en Zaterdag in totaal 67 Duitsche vlieg tuigen neergeschoten. De Polen zouden 11 toestellen verloren hebben. Met het oog op de groote overmacht van den vijand, die wordt gesteund door talrijke gepantserde afdeelingen, door zware artil lerie en geschut, zijn de Poolsche troepen gedwongen uit Silezië terug te trekken. Verder geven de Polen toe, dat do Duit- schers Crestotsjowa hebben bezet De Duit sche luchtaanvallen maken, volgens War schau, veel slachtoffers onder de burgerbe volking. Gister zijn Warschau, Deblin, Ra- domsko, Torun, Posnan, Krakau, Plock en een aantal andere steden gebombar deerd. Warschau zelfs zes maal, waarbij 10 dooden en 21 gewonden zijn veroorzaakt. Er zijn ook bommen geworpen op dorpen en zelfs op herders, die vee lieten grazen. Langs de rivier de Osa ten Noordoosten van Groedziadz valt de Duitsche infanterie, ge steund door vechtwagens, heftig aan. In den sector Oost-Pruisen duren de gevechten in de grensstreek voort. In de streek van Gdynia en Danzig hebben wij, aldus War schau, na tegenaanvallen Orlowo en Kack heroverd. Het garnizoen op de Westerplatte biedt nog steeds tegenstand. Trein gebombardeerd WARSCHAU, 4 Sept. (Havas. Een trein, waarmede vrouwen en kinderen werden weggevoerd, is door Duitsche militaire vlieg tuigen gebombardeerd nabij Kutno, honderd kilometer ten westen van Warsohau, Talrijke vrouwen en kinderen werden gedood en vele anderen gewond. aselari ie hou Een Dultsch memorandum aenigh mde d< De Duitsche Regeering heeft aan den ürit- Hitler fcchen ambassadeur te Berlijn het volgende memorandum overhandigd in antwoord op het gestelde ultimatum: Ook Britsche staatslieden hebben ver klaard, dat de vroeger aan Duitschland op gedrongen oplossing in het Oosten de kiem bèvatte voor latere oorlogen. Dat gevaar uit den weg te ruimen was de wensch van alle regeeringen van het Duit sche rijk en in het bijzonder de bedoeling van de nieuwe nationaal-socialistische volksregeering. Deze vreedzame herziening te hebben verhinderd, is de schuld der poli tiek van het Britsche kabinet. De Britsche regeering heeft een gebeurtenis welke zich slechts éénmaal in de geschiedenis heeft voorgedaan den Poolschen staat een algemeene volmacht verstrekt voor alle handelingen tegenover Duitschland, welke die staat zou willen bdgaan. De Britsche regeering heeft de Poolsche regeering de verzekering gegeven onder alle omstandigheden, voor 't geval Duitschland zich tegen eenige Poolsche uitdaging of aan val te weer zou stellen, Polen militair te zullen steunen. Daarop heeft de Poolsche terreur tegen de in de eens van Duitschland afgescheurde gebieden wonende Duitschers terstond onduldbare vormen aangenomun. De vrije stad Danzig werd ondanks alle wettelijke bepalingen in strijd met het recht behandeld. Eerst werd Danzig op econo misch gebied en door douane-maatregelen met vernietiging bedreigd, vervolgens mi litair omsingeld en van het vrije verkeer afgesnoerd. Al deze aan de Britsche regee ring bekende overtredingen van het Statuut ,van Danzig werden goedgekeurd en door de aan Polen gegeven blanco-volmacht gedekt. De Duitsche regeering heeft, geroerd door het leed van de door Polen gekwelde en op onmenschelijke wijze mishandelde Duitsche bevolking, toch nog vijf maanden lang ge duldig toegezien, zonder ook maar éénmaal tegen Polen een dergelijke agressieve hou ding aan te nemen. Zij heeft Polen slechts gewaarschuwd, dat deze gebeurtenissen op den duur ondraaglijk zouden worden en dat zij vastbesloten was, voor het geval deze bevolking anders niet geholpen zou worden, hulp te verleenen. De Duitsche regeering zet dan verder uit een, dat de Britsche regeering de verant woordelijkheid draagt voor al het ongeluk en het leed, dat thans over alle volken is ge komen en nog komen zal. De regeering van het Duitsche rijk is niet bereid, uit hoofde van Britsche bedoelingen of verplichtingen, in het Oosten van het rijk toestanden te dulden, welke gelijken op die in het onder protectoraat van Groot-Brit- tannië staande Palestina. In het bijzonder echter is het Duitsche volk niet bereid zich te laten mishandelen door Polen. i Nitsj peesch» t blac n neu 'gelegd „Hotsi uitschi "ïieraai bestem ree de n, daa m ziji len toe lue vej Reute.' lilt me tegen met issisch e Rood 'uitsoh e ringei stater ïvordei e Duil geerini ïgelani i op di word >or he LD [Jzerer enovei ities. Daarom wijst de regeering van het Duitsche rijk de poging van de hand, Duitschland door een ultimatieven eisch te dwingen zijn ter bescherming van het Rijk aangetreden weermacht weer te rug te roepen en daarmede de oude on rust en het oude onrecht opnieuw te dulden. De Britsche blokkade begonnen Reeds mijnenvelden in de Noordzee Naar aanleiding van een door United Press gestelde vrag omtrent den aanvang van de Britsche blokkade van Duitschland, heeft een woordvoerder van de Britsche ad miraliteit telefonisch verklaard: „De blok kade is uiteraard onmiddellijk bij het uit breken van den oorlog begonnen". Do Fransche kuststations voor de scheep vaart hebben den kopvaardijschepen op de Noordzee medegedeeld, dat zij ter wille van hun veiligheid rekening dienen te houden met het passeeren van onderzeebooten b o- .ven Terschelling. De juiste plaats en tlijdstippen, waarop deze verplaatsingen in den vroegen morgen zouden geschieden, werden daarbij opge geven. Dergelijke „avis de guerre" volgden elkaar snel op. Ook voor onderzeeërs en mijnen bij de Canarische eilanden werd gewaarschuwd De Engelsche regeering heeft aan de Belgische Koning aanvaardt opperbevel Koning Leopold van België heeft de vol gende dagorder tot het leger gericht: „Ik neem vandaag het opperbevel over het leger over. Ik heb de zekerheid, dat het on der alle omstandigheden door zijn dapper heid en zijn zelfverloochening zich waardig zal weten te betoonen het vertrouwen, dat de geheele natie in hem stelt. Nieuwe Belgische regeering Ook deelnetolng van de socialisten Met het oog op de ontwikkeling van den Internationalen toestand heeft de Belgische premier Pierlot gisteren de Belgische socialisten namens den koning uitgenoo- digd, deel te nemen aan de regeering. In een spoedvergadering heeft het bestuur eer Belgische Werkliedenpartij besloten, dit aanbod te aanvaarden. In de nieuwe regeering hebben de volgen de ministers zitting: Minister-president zonder portefeuille: Pierlot. Verkeer: Marck; Landbouw: d'Aspre- m o n t Lij n d e n; Economische Zaken: Sap; Ravitailleering: Delfisse; Kolo niën: De Vleeschauwer; allen R.-Ka- tholiek. Minister zonder portefeuille: De Man; Buiten]. Zaken: Spaak; Justitie: Sou dan; Arbeid en Sociale Zaken: Baltha zar; Propaganda: Wauterö, allen socia list Minister zonder portefeuille: Janson: Binnenl. Zaken: Devèze; Openbare Wer ken en Werkloosheidsbestrijding: Vander- poorten; Volksgezondheid: Jasper, allen Liberaal. Technische ministers: Nationale Verde diging: luit.-generaal Denis; Financiën: G u11- Onderwijs Due6berg. GEZANTEN REIZEN VIA BELGIë De Fransche diplomalen in Duitschland zullen evenals de Duitsche in Frankrijk over België naar hun vaderland terugkes ren. De behartiging der Fransche belangen in Duitschland wordt toevertrouwd arv ambassade der Vereenigcïe Staten. Nederland en het sombere nieuws God helpe ons. Wij doen onzen plicht Toen begin Augustus 1914 de oorlog tus- schen Duitschland en de geallieerden uit brak en we al dadelijk wisten, dat onze buurman België mede in de slachting be trokken was geworden, heeft zich van velen onzer de angst meester gemaakt. Het ge voel, dat ook wij er, tegen onzen wil in, rechtstreeks bij betrokken zouden worden, we konden het langen tijd niet van ons af zetten. De optimisten kregen eerst gelijk toen het voor iedereen helder en klaar bleek, dat de Duitschers bij hun bezetting België met de grootste angstvalligheid grenzen ontzagen, waaruit de conclu sie moest worden getrokken, dat zij zulks hun belang achtten een opvatting, die tot het einde toe de juiste is gebleken Sindsdien hebben we de Volkenbonds tragedie doorgemaakt. Wij hebben, in den tijd toen het schéén, dat de idee „vrede door recht" eenige kans van verwezenlijking had, ons gewend aan het denkbeeld: wanneer er In de toekomst een aanvaller zal zijn dan zal elk lid van den Volkenbond in eeniger- lei vorm zijn bijdrage moeten leveren aan de „internationale politie", die het ge schonden recht zal hebben te doen eerbie digen. Dit hield dus in: een volgenden keer blijven wij er niet buiten. Velen onder ons heeft de beklemming, welke in die laatste opvatting van onzen plicht zat, zwaar gedrukt en in gelijke mate zal menigeen zich wel eenigszins opgelucht hebben gevoeld, toen de loop der gebeurte nissen ons weer terugvoerde naar onze be proefde „zelfstandigheidspolitiek". De ervaring in de periode 19141918 op- ;daan, gevoegd bij de overtuiging, dat wij ook thans bereid zijn onze onzijdigheid met kracht te handhaven, beïnvloedt ongetwij feld onze stemming bij het ontvangen van het nieuws, dat sinds gisteren weer, helaas, "uropeesch oorlogsnieuws is ge worden. Het Christenvolk is gisteren in drommen opgegaan naar de kerken om zich te ster ken in zijn vertrouwen, dat het niet een of ander staatshoofd is, die het wereldlot be paalt, maar God en dus Hem te smeeken ons voor het ergste te sparen. Na den ochtendkerkdienst werd al spoe dig- bekend, dat de teerling nu ook door Engeland was gewdfrpen. Men had het trou wens niet anders kunnen verwachten. Merkwaardig is, dat nu het gevaar, dat wij met dezen oorlog meer te maken zul len krijgen dan met den vorigen, tienmaal grooter is, de stemming van de Nederland- sche menschen over het algemeen niet zenuwachtig, maar kalm en vastberaden is. Ieder begrijpt, dat al mogen we voorloo- pig geen schaarschte van levensmiddelen hebben, de kans op schending van onze on zijdigheid thans niet gering is. Wij ervaren den bitteren ernst van dit feit en zijn bereid het plichtsgetrouw moedig onder de oogen te zien. Wij zijn op onzen post om het onvermijde lijke het hoofd te bieden, in vertrouwen op God, Die den arbeidzame zegenen wil, ook in de verdediging van zijn goed recht en van zijn vaderland. Onze weermacht en onze luchtbescher mers waken. In verschillende plaatsen zijn hedennacht reeds degenen, die zich voor de luchtbe schermingsdoeleinden hebben beschikbaar gesteld, gealarmeerd op het bericht, dat er vreemde vliegtuigen boven ons grondge bied waren gesignaleerd. De maatregelen zijn prompt uitgevoerd. De eerste nacht van den „staat van oorlog" van onze beide groote naburen heeft al toond, dat Nederland op zijn qui vive is. God helpe ons door dit noodgetij. Laten wij onzen plicht doen. scheepvaart doen mededeelen, dat een ge deelte van de Noordzee wegens mijnen ge vaarlijk is. Het gevaar-gedeelte wordt begrensd in het Westen door 5 gr. O.L., in het Noorden door 56 gr. N.B., in het Oosten en Zuiden door de Nederlandsche en Deensche terri toriale wateren en de Duitsche kust. De Straat van Dover is voor de scheepvaart af gesloten. Lectuurverzending aan militairen 's-GRAVENHAGE, 4 September. Het Na tionaal Jongeren Verbond maakt zich In deze dagen verdienstelijk door de \erzen- ding van boeken en tijdschriften aan mili tairen, vooral aan hen, die de kust- en grenswacht hebben betrokken. Zaterdag heb ben we eens een kijkje genomen in de ver trekken, waar de Haagsche afdeeling de lec tuur, welke zij ontvangen heeft, ordent en in kisten verpakt. Op dat tijdstip had men reeds ongeveer 100.000 tijdschriften en onge veer 8000 boeken ontvangen en nog steeds werden nieuwe zendingen binnengebracht. DE DOOP VAN PRINSES IRENE Voorloopig uitgesteld 's-GRAVENHAGE, 4 September. Men meldt ons van officieele zijde, dat de voorgenomen doopplechtigheid van Prinses Irene op 14 September a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam voorloopig is uitgesteld. Regeering vraagt f 60 millioen Ter voorziening in belangrijke uitgaven Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletoire begrooting van economische zaken, waarbij een buitengewoon crediet wordt aangevraagd van 60 millioen gulden. De politieke toestand in Europa en de in middels afgekondigde Mobilisatie in ons land maken het noodzakelijk onverwijld wettelijke maatregelen te treffen ter voor ziening in de vele en velerlei uitgaven, die van deze buitengewone omstandigheden het ïvolg zijn. Bij dit wetsontwerp w®rdt het daartoe be- noodigde bedrag aangevraagd. Het aange vraagde crediet is bedoeld als mogelijkheid om naar behoefte te kunnen beschikken over de eerste middelen ter bestrijding van de zeer belangrijke uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, die door de omstandig heden worden geboden, o.m. voor het aan- koopen van granen en andere artikelen voor de consumptie van mensch en dier, de eventueele regeling van de distributie en de voorzieningen ten aanzien van de indus trie. Een zeer belangrijk gedeelte der uit te geven gelden zal bij den verkoop van bedoelde producten weder terugvloeien K.N.S.M. roept haar schepen terug De Kon. Ned. Stoomb. Mij te Amsterdam heeft haar schepen, die naaF—*•-•»««»- onderweg waren, tei De Regeering heeft bij de een wetsontwerp ingediend te\ het onder de wapenen blijven tigen. De Koninklijke Besluiter gegaan werd tot voormobilisa' mobilisatie van leger en vloot' artikel 137 van de grondwet, worden vastgelegd. Om hiera; nu een wetsontwerp ingedienu. Prins Bernhard te IJmuiden Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zondagmid- lag namens H. M. de Koningin een onver- vacht bezoek aan IJmuiden gebracht Om streeks kwart voor drie arriveerde de Door de vele IJmuidenaren, die in ver band met de aankomst van een legertrein naar het station getrokken waren, werd Z.K.H. geestdriftig begroet. De hooge gast begaf zich over het spoor wegemplacement naar de daar opgestelde troep en volgde met belangstelling het ont laden der paarden. Na een oponthoud van een half uur ver liet de Prins weder per auto IJmuiden. Koningin, Prinses en Prins ter Kerke H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteren den dienst bijgewoond in de Bethlehemkerk te 's-Gravenhage, welke geleid werd door Dr W. J. de Wilde, SCHEVENINGEN, 4 September. Volgens hedenochtend ontvangen berichten uit zee zijn verschillende haringschepen thuis- stoomende. De thuisvarende loggers moe ten nog circa 3070 mijl stoomen. Te. Scheveningen is tot op heden een der tigtal haringvisschers binnengeloopen waarvan verschillende zonder vangst. VRAAGBAAK r\ voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen De uitgebreider dienstrege ling der spoorwegen Betere treinenloop dan in den wereldoorlog UTRECHT, 4 Sept De buitengewone toestanden hebben van de directie der Spoorwegen wel bijzonder veel geëischt Vandaag is echter tot veler vreugde een einde gekomen aan de zeer beperkte dienst regeling en Nederland kon heden weer op reis gaan. Er liepen weer treinen genoegen in alle deelen des lands razen de diesels, de electrische treinen en de stoomtreinen weer In een persconferentie heeft de direct e der Nederl. Spoorwegen Zaterdagmiddag een en ander verteld over de nieuwe dienst regeling en aangetoond, dat alles in hel werk is gesteld, om het reizend publiek be hulpzaam te zijn. Er is dag en nacht gewerkt en in samen werking met de Generale Staf kon deze uii- gebreiden dienstregeling reeds nu worden ingevoerd. De dienstregeling, welke van daag in werking is getreden, overtreft die van 1914, zoo vertelde ons prof. Goudriaan. Het publiek zal cr niet over te klagen heb ben en reeds vandaag is bewezen hoezeer de reizigers de uitbreiding waardeeren. Het kan natuurlijk voorkomen, dat de treinen plotseling weer buiten gebruik wor den gesteld voor het publiek. Dat is dan natuurlijk weer op hoog militair bevel. Nie mand moet daar een catastrophale gebeur tenis in zien. Het is louter een logisch ge volg van de toestanden. Bussen vullen aan Wanneer er op kleine tusschenstations geen aansluiting is, wordt daarin voorzien door autobussen. Op de hoofdlijnen loopt alles normaal, zooals voor 15 Mei j.L Fr zijn zelfs enkele verbindingen op vooruit gegaan, zoo bv. die van 't Zuiden des lan.a'3 met Zeeland. Oip de lijnen van Groningen en Leeuwar den naar het Zuiden des lands is een twee uur dienst ingesteld, zoodat men toch op een dag prachtig lange afstanden kan af leggen heen en terug. Wat de snelheid betreft kan worden op gemerkt, dat zal worden gereden met stoom- snelheid. De dieseltreinen en electrische treinen rijden dus circa 100 km. Men kan zeggen, dat de diensten op de groote baan vakken volledig hervat zijn. Voor do forensen in het Gooi is van be lang te weten, dat de aankondiging van den trein van Amsterdam—Hilversum—Amers foortUtrecht en terug, alleen voor heden gold. Do directie der Soormvegen heeft n.i. het plan, om het forensenverkeer aanzien lijk uit te breiden en dus kan men er In het Gooi op rekenen, dat dezer dagen meer treinen op dit net loopen zullen dan aan vankelijk op de tabellen staat aangegeven. Het is wel aardig, om te vermelden, dat deze dienstregeling, zooals wij die heden hebben gekregen, in groote trekken overeen komt met die van voor 15 Mei 1939. Het streven van de Spoorwegen blijft ech ter. om de oude dienstregeling zoo direct mogelijk te benaderen. Het hangt echter van den toestand af in hoeverre aan dit voor nemen gëvolg gegeven zal kunnen worden. Het is toch al mooi, dat wij in ons land onder do huidige omstandigheden nog zulk een treinverkeer hebben. Wij zijn andere landen daarmee voor. In België en Frank rijk in het treinverkeer ook heden nog zeer beperkt Het is dan ook een pak van ons hart, dat wij deze dienstregeling hebben gekregen na overleg met öe militaire autoriteiten, aldus zeide prof. Goudriaan. Daarbij bracht hij dank aan de militaire autoriteiten voor den prachtigen steun en medewerking. Op zijn beurt heeft kapitein J. J. Jurriens van de Generale Staf en hoofd van de sectie spoorwegdienst, dank gebracht aan de spoorwegdirectie voor de buitengewone medewerking tijdens het troe pen transport Het spoorwegpersoneel heeft een topprestatie geleveid. Er liepen n.l. meer dan 222 extratreinen in die dagen. Dat zegt dus al voldoende. Het goederenvervoer Dit kon vandaag vrijwel nunnaui ver- loopen en zal in de komende weken dus weer gewoon voortgang vinden. Alleen zal het publiek niet te veel kunnen eisohen, vooral niet wat betreft de wagenladiingen. Het stukgoederenvervoer hoopt men even snel te volvoeren als voorheen, maar de wagenladingen kunnen wel eens vertraging ondervinden, wanneer een bepaalde wagen niet aanwezig is. Overigens geldt ook hierbij de bepaling, welke geldt voor het personenvervoer: militairen hebben alt ij d voor- Enkele treinen In Zuid-Holland is van belang liet feit, dat er weer treinen loopen van Alphen aan den Rijn naar Gouda en naar Leiden. De eerste trein uit Leiden vertrekt om 7.55 uur, de eerste uit Gouda om 6.45 en dan telkens zoo om de twee uur. Op alle lijnen waarbij geen diesel-electrische of diesel-tractie ge bruikt wordt, is een twee uur dienst, "te overige diensten gaan dus om het uur. Voorbeeld: Amsterdam—Utrecht om het uur. Groningen—Maastricht om d-e twee uur. Men ziet, het komt veel overeen met den treinenloop van het oude spoorboekje van October 1938. Mocht het zoo zijn. dat de toestand voor loopig blijven kan zooals nu, dan over wegen de Spoorwegen zelfs de uitgave van een klein spoorboekje. Thans zijn de dienst regelingen te verkrijgen aan de stations tegen een geringen prijs. Op het middennet is dus een normale toe stand gekomen en het publiek kan tevreden zijn met zulk een voortreffelijke organisn tie. Terecht heeft prof. Goudriaan dank ge bracht aan het spoorwegpersoneel voor de uitstekende medewerking in de afgeloopc-n dagen. K Thans wordt nu ook een beroep gedaan op het publiek. Komt het voor. dat er stag natie is of een lacune in het treinverkeer dan is dat tengevolge van militair vervoer. Zooveel mogelijk zal dan met bussen het euvel verholpen worden. Dag en nacht is in Utrecht gewerkt op de bureaux van de Spoorwegen in samenwer king met de Generale Staf. Vandaag heeft het reizend publiek kunnen zien, wat do vrucht is geweest van al dien arbeid en 't npeft mogen constateeren, dat de grootate moeilijkheden thans alweer te boven ziin gekomen. Een woord van hulde aan de No derlandsehe Spoorwegen voor deze snelle wijze van handelen is hier zeker on zijn plaats. Nederland kan vanaf heden weer reizen en trekken. Laten wij hopen, dat 't voorloopig zoo weer kan voortgaan. Maar niets is op het oogenblik zeker, zelfs geen treinverkeer in ons land. En dat zegt wat»., C. LIND ZOON zak<*r». Administratie ions. Verzekeringen YE&Wapmin<L? ADIATODEN ETELS Hörchner Götzen Afdeeling Assurantiën Alle Assurantie-adviezen zoowel voor U persoonlijk, als voor Uw bedrijf AMSTERDAM-C HEERENGRACHT No. 237 TELEF.i 49555 - 47755 - 47756 - 47757 Techn. Installatie Bureau „ROTTERDAM" Centrale Verwarming Sanitair ROTTERDAM Tel. 37302 MAASSLUIS Tel. 159 Vertegenwoordiger »e Venlo Tel. 2886 Vertegenwoordiger 'e Vlaardingen Tel. 526 Vertegenwoordiger ie H. v. HOLLAND Tel. 25 Electrische Aardappelschil- en Groentensnijmachines Luxe uitvoering. Laagste prijzen Tevem Gietwerk volgens model en tekening ook bewerkt Fa MUNCKHOF JOOSTEN Machinefabriek Ijzergieterij TELEFOON 204 BAARLO (L) Hek - en Rasterwerken Vogelenzang (N.-H.) Fa.C.A. Ruigrok en Zn. 4/rnriiiii volautomatische •VEUEHA ^L^?^ASSERS Alle voordeelen v. volnutom.itisrh stoker- SS} ZUINIGER dan Minnen één dag aan te brengen bij alle bestaande en In bedrijf zijnde Installaties '.aag In prijs. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen bij: uureau voor warmtetechnieb „V E D E H A" Jac. de Graefflaan 27, den HAAG Telefoon 333777. KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN roepen: Te Harkstede, Joh. den Ouden, te Campen (Oost-Friesland). Aangenomen: Naar Velsen, F. E. Hoekstra te Zwartebroek. DOOPSGEZ. KERK genomen: Naar Makkum c.a., A. in Drooge, prop. te Deventer. NED. HERV. KERK roepen: Te Woubrugge, toez., D, End Braat te Over-Langbroek. reetal: Te Hoogezand, D. Bender, te St. Jacob Parochie, en K. Wybenga te Dronrijp. Beroepen: te Hoogezand. D. Bender te St. Anna Parochie. HULPPREDIKER Benoemd tot hulpprediker bij de Gerefor meerde Kerk van Apeldoorn candidaat E. J. O o m k e s, te Groningen. Dr G. A WUMKES Vandaag is dr G. A. Wumkes,, em.- predikant der Ned. .iervormde Kerk en be kend propagandist voor de Friesche taal, 70 jaar geworden. Sedert 1924 heeft Dr Wum kes, die de gemeenten van Hoorn op Ter schelling, Roden, Zeerijp en Sneek gediend heeft, als bibliothecaris der Prov. Biblio theek te Leeuwarden de functie, waarin hij zijn groote kennis van en liefde voor de Friesche taal kon uitleven. Hij was de eer ste, die destijds (te Sneek) in het Friesch preekte. PROV. KERKBESTUUR VAN OVERIJSSEL Met ingang van 1 September j.l. is opge treden als secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel Ds J. P. van L e u s d e n, Ned. Herv. predikant te Steen- wijk. UITGESTELD BEZOEK Tengevolge van den toestand in Europa, heeft Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, die dezer dagen naar Java zou vertrekken om als afgevaardigde van de Synode der Prot. Kerk in Ned.-Indië bij te wonen, daarvan afgezien. VAN DE LUTH. NAAR DE HERV. KERK Naar wij vernemen zal Ds. J. Heidin ga, predikant bij de Ev. Luth. Gem. van Harlingen, binnenkort zijn ambt neerleggen wegens overgang tot de Ned. Herv. Kerk. Ds. Heidinga werd in 1910 geboren en in 1935 proponent bij de Ev. Lutti. Kerk, om 1 Dec. van dat jaar te Harlingen, zijn eerste en eenige gemeente, zijn ambt te aanvaarden. Over zijn voorgenomen overgang uit de Evang. Luth. naar de Ned. Herv. Kerk deelt Ds. Heidinga mede, dat hij te Harlingen van zijn kerkeraad om de voormelde reden defi nitief ontslag aanvroeg tegen 1 December De oorzaken van zijn overgang of eigen lijk terugkeer tot de Hervormde Kerk liggen niet in de Harlingsche Gemeente. Er is ech ter Ir» den loop van dit jaar van vrijzinnig Hervormde zijde sterken drang op hem uit geoefend, om te komen arbeiden op de groo te, voor een beitnoerijk deel braakliggende akker van de Ned. n«v. Kerk. Er is daar groot gebrek aan predikanten. Nu ms er in hem de laatste jaren steeds sterker ge groeid het verlangen, nog eens te kunnen terugkeeren naar het dorp en naar de kerk zijner vaderen. DE OXFORD-BEWEGING Onlangs maakten wij melding van de po gingen, aangewend om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen voor de Groepbeweging. Het toen geopperde beswaar van het misver stand, dat kon ontstaan door de gelijknamig heid met de Universiteit te Oxford, blijkt thans niet meer overwegend te zijn zoodat de rechtspersoonlijkheid is verleend. De doel stelling der beweging is zoo geformuleerd, dat zij beoogt: „Bevordering van het Chris telijk geloof, in het bijzonder door versprei ding van de beginselen der Oxford-Groep op wijzen, welke met die beginselen overeen stemmen". LUTH. ZENDINGSFEEST AFGESTELD Wegens het onder de wapenen zijn van vele dienstplichtigen zal de Luth. Zendings dag op „De Viersprong", Donderdag 7 Sept. a.s. niet doorgaan. Waarschijnlijk zal op den avond van de najaarsvergadering een samenkomst voor bereid worden, waardoor de gelegenheid bestaat, dat de Zendingsgemeente zendeling Steinhart kan begroeten. ONDERWIJS ONDERWIJ S-BENOEMINGEN Berlikum. C. N. School. Tot onderwu- zer: de heer M. Holwerda, tijdel. onderw. Geref. School te Nes. Fijn a art. Herv. Chr. School. Tot tijdel. onderwijzer: de heer J. Soncke. kw. m. a. aan deze school. Dinxperlo (De Herema) C. N. School. Tot tijdel. onderwijzer: de heer L. Knol, kw. m. a. Chr. School te Elburg. Mep pel. Geref. School. Tot tijdel. on derwijzer: de heeren H. Baakman te As sen. J. v. Dalen te Assen en H. Wach ter te Noordwolde (Fr.). Mon^tfoort. School met den Bijbel. Tot onderwijzer: de heer J. Breunesse, tij delijk hoofd Chr. School te Papekop. Z i e - rikzee. Chr. U-L.O.-school. Tot tij delijk onderwijzer: de heer J. Bunscho ten. kw. m. a. aan die school. CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE HAARLEMMERMEER Jongens van 16 jaar en ouder, die late.' graag zelf een boerderij willen beheeren, kunnen zich voor die toekomstige taak niet beter voorbereiden dan door het onderwijs aan een Landbou-wwinterschool te volgen. Men zie de advertentie in dit nummer. Voor het Zuidelijk deel van Noord-Holland en het Noorden van Zuid-Holland is de school te Hoofddorp het meest aangewezen. Deze school wordt echter ook bezocht door jongens uit Zeeuwsch Vlaanderen. Flakke® en Groningen. Het onderlinge contact van leerlingen uit de beste landbouwrt. eken van ons land heeft op zichzelf ook al waarde. Het doel van bet onderwijs is om als aan vulling van de practiseh" opleiding, de leer lingen zoo goed mo?elilk op de hoogte te brengen van datgene wat zij bij <k uitoefe ning van hun toekomstig beroep noodig heb ben: kennis van den rr-» sn landbouw- planten en -dieren .van "«'Ten. veevoe ding .boekhouding, van de maatschappelijke verhoudingen Het leerplan komt overeen met dat van de Rijkslandbouwwlnterscho- len. verde- ♦-•r-ht zoowel het onder wijs als de geest op de sc>x>ol metterdaad Christelijk te doen zijn. Ouders die bezwaar hebben dat hun Jon gens de lessen in godsdienstonderwijs vol gen. kunnen op schriftelijk verzoek daarvan vrijstelling krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3