MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 EERSTE BEAD PAG. a HITLER VAARDIGT PROCLAMATIES UIT Aan volk, leger en partij Hitier heeft gisteren proclamaties uit gevaardigd aan het Duitsche volk, het Duit- sche leger en de N.S.D.A.P. In zijn oproep tot het Duitsche volk zegt Hitler o.m.: „Sedert eeuwen heeft Enge land er naar gestreefd de Europeesche vol ken weerloos te' maken tegenover de Brit- sche politiek om de wereld te veroveren, en wel door steeds den gevaarlijkst lijken- den staat onder allerlei voorwendsels aan te vallen en te vernietigen. Zoo heeft het eens de Spaansclie wereldmacht bestreden, later de Hollgndsche, dan de Fransche en sedert 1871 bestrijdt het de Duitsche macht. iWijzelf zijn getuigen geweest van de Engel sche omsingelingspolitiek tegen het Duitsch- land van vóór 1914. Toen Duitschland zich begon te herstellen van de vreeselijke ge volgen van het verdrag van Versailles, be gon de Britsche omsingeling opnieuw. In den wereldoorlog hebben de Britsche oorlogshetzers gelogen, dat hun strijd alleen het huis Hohenzollern of het Duitsche mi litarisme gold, dat zij er niet aan dachten Duitschlands koloniën, of zijn handelsvloot te nemen. Dat is toch gebeurd. Hitier zegt dan verder, dat Engeland Polen tot een onverzoenlijke houding heeft gedreven. De Britsche regeering heeft zich echter in het Duitschland van 1939 vergist, de huidige kanselier heet geen von Beth- mann Hollweg. Sedert twee dagen strijdt nu de Duitsche weermacht in het Oosten, om de veiligheid van het rijksgebied te her stellen. De Poolsche tegenstand wordt ge broken en Engeland kan gelooven: thans zijn in het Duitsche rijk negentig millioen menschen vereenigd. Zij zijn besloten zich niet door Engeland te laten wurgen. Duitschland zal niet 'meer capituleeren. Een leven onder een tweede en nog erger dictaat van Versailles heeft geen zin. Wij willen geen slavenvolk zijn. Ten slotte zegt de oproep, dat terwijl de soldaat aan het front strijdt, niemand aan den oorlog mag verdienen en dat niemand thuis zich aan zijn plicht mag onttrekken. Zoolang het Duitsche volk eensgezind was, is het nooit verslagen; wie zich schuldig maakt aan tweedracht zal als vijand der natie vernietigd worden. Als ons volk in dien zin zijn hoogsten plicht vervult, zal. besluit de oproep, ook die God ons bijstaan, die Zijn genade nog altijd gegeven heeft aan hem, die besloten was zichzelf te hel pen. Oproep aan de soldaten In den oproep tot de soldaten aan het Westelijk front zegt de Führer o.m.: Hoewel Duitschland in het Westen het rijk aan geen enkelen staat eischen heeft te stellen, hoewel Duitschland geen aanspraak heeft gemaakt op eenige territo riale revisies in deze gebieden en hoewel Duitschland zelfs Engeland, evenals ook Frankrijk, zoo vaak het aanbod heeft ge daan voor een hartelijke toenadering, ja vriendschap, heeft de Britsche regeering besloten, het masker te laten,vallen en on der een niet steekhoudend voorwendsel den oorlogstoestand geproclameerd. Zij heeft sedert maanden de Poolsche aanvallen op het leven en de veiligheid van de Duitschers zoowel als de overweldiging van de Vrije Stad Danzig gedekt met de belofte Polen direct te helpen, wanneer Duitschland zich daar tegen te weer mocht stellen. Sinds twee dagen vechten thans, in ant woord op de agressieve handelingen van Polen, afdeelingen van de Duitsche weer macht in het Oosten aan het herstel van den vrede, die aan het Duitsche volk het leven en de vrijheid zal verzekeren. Haar optreden heeft reeds na 48 uur overal suc ces gehad. Hoewel slechts een klein deel van het Duitsche luchtwapen in het Oosten bij de operaties is betrokken, beheerscht het het geheele Poolsche luchtruim. Het Duit sche volk en uw kameraden in het Oosten verwachten thans van u, soldaten aan het IWestelijk front, dat gij onwrikbaar, gelijk een muur van staal en ijzer, de grens van het rijk tegen iederen aanval zult bescher men, in een vestingwerk, dat honderdmaal sterker is dan het nog nimmer overwonnen Westelijk front uit de oorlogsjaren. Wan neer gij uw plicht doet, zal de strijd in het Oosten binnen enkele weken op succesrijke svijze kunnen worden beëindigd en dan staat de kracht van den geheelen staat van 90 millioen menschen achter u. Als oudsoldaat uit den wereldoorlog en als uw opperbevelhebber begeef ik mij in het vertrouwen op u thans naar het leger in het Oosten. De partij moet offers brengen In do proclamatie tot zijn partij zegt Hit- Ier o.a., dat het Duitsche volk ieder offer zal brengen in het bewustzijn, dat het den strijd niet te vreezen heeft. Wie handelt in strijd met de eischen der gemeenschap of zelfs meent deze te kunnen saboteeren, zal dezen keer onbarmhartig worden vernietigd De soldaat aan het front moet weten, dat zijn leven voor ons altijd nog hooger staat dan dat van landverraders. Hij moet ook ^velen, dat in dezen strijd voor het eerst in de geschiedenis niet door den een wordt verdiend, terwijl de anderen moeten bloe den. Wie meent zich te kunnen verrijken, haalt zich geen fortuin, doch den dood op den hals. Alle partijfunctionarissen moeten offers brengen; wat wij thans bezitten, zoo besluit de proclamatie, is zopder belang. Van beteekenis is slechts één ding, dat Duitschland overwint. Wij hebben niets te .verliezen, maar alles te winnen. Mussolini stelde Conferentie van vijf mogendheden voor Uren van onzekerheid in Engeland Waarom de beslissing over oorlog of vrede zoo lang uitbleef Verklaringen van Chamberlain en Daladier Spannende uren van onzekerheid heeft men Zaterdag in Engeland doorgemaakt doordat de opvatting om zich heengreep, dat Chamberlain wederom een „eerloozen rede" zou bewerkstelligen. Deze vrees in ongerechtvaardigd gebleken. Tolk van de oppositie was Greenwood, de leider der Labourpartij, die in het Lagerhuis zeide ongerust te zijn over het uitblijven van de beslissing van oorlog of vrede. Deze uit lating was het gevolg van een even tevoren afgelegde verklaring van Chamberlain, waarin hij mededeelde dat Mussolini had voorgesteld onmiddellijk de vijandelijk heden te staken en een conferentie te be leggen van Engeland, Frankrijk, Duitsch land, Italië en Polen. De Britsche Regee ring, aldus Chamberlain, zal aan een dgl. conferentie niet deelnemen, zoolang Polen slachtoffer is van een aanval en voor Danzig een eenzijdige regeling geldt, opge legd door geweld. Wanneer de Duitsche re geering haar troepen terugtrekt is de Brit sche regeering bereid, den toestand aanwe zig te achten, zooals deze bestond voor het uitbreken van de vijandelijkheden. Op dat oogenblik is de weg vrij voor Duitsch-Pool- sche onderhandelingen, op voorwaarde, dat de bereikte overeenkomst de vitale Pool sche belangen niet aantast en verzekerd wordt door een internationale garantie. In dien Duitschland en Polen wenschen, dat andere mogendheden aan een dergelijke conferentie deelnemen, is de Britsche regee ring daartoe bereid. Greenwood gaf hierop uiting aan het vertrouwen, dat de zaak niet noodeloos zou worden uitgesteld, waarop Chamber lain zeide Zondag een definitieve verkla ring te zullen afleggen. „Ik ben de laatste man, zoo zeide hij, om een mogelijkheid te verwaarloozen en elke ernstige kans niet te overwegen ter vermij ding, zelfs op het laatste oogenblik, van de groote ramp van een oorlog." (Toejuichin gen). Het Lagerhuis ging daarna tot Zondag uiteen. In het Hoogerhuis legde Halifax een soortgelijke verklaring af als Chamber lain in het Lagerhuis. Frankrijk komt zijn verplichtingen na Ook de Fransche Kamer is Zaterdagmid dag bijeengekomen. Her riot, de voorzit ter, betuigde den Polen Frankrijks solidari teit, nu zij de slagen ondergaan van een wetenschappelijk barbarendom. Minister-president Daladier verklaar de vervolgens, dat Polen op 31 Augustus in beginsel directe onderhandelingen aan vaardde. Doch von Ribbentrop weigerde met den Poolschen ambassadeur te Berlijn te spreken. „Dit onder voorwendsel, dat de ambassadeur niet gevolmachtigd was en dat Polen de Duitsche voorwaarden had verworpen. Dat is een leugen, aangezien Polen deze voorwaarden zelfs niet kende." Daladier, die hulde bracht aan Roosevelt en aan de Italiaansche regeering, verklaar de dat Frankrijk bij de vernieling van een bevriend volk niet kan toezien. „Er is hier geen sprake van een conflict tusschen Duitschland en Frankrijk, er is sprake van een nieuwen stap van de Hitleriaansche dictatuur naar de overheersching van Europa en de wereld." Frankrijk en Engeland zijn geen landen, die hun handteekening ongedaan maken. Indien de Duitsche regeering niet de verze kering geeft, dat zij haar strijdkrachten zal terugtrekken, dan zullen Frankrijk en En geland hun verplichtingen jegens Polen na komen. Wat, zoo vroeg Daladier, zou een garantie voor onzen Elzas en ons Lotharin gen bettekenen, indien de huidige aanval geduld zou worden? Frankrijk is bereid het hoogste offer te brengen. In een dergelijk uur is Frankrijk overtuigd te strijden voor zijn leven en voor zijn onafhankelijkheid. Radio-rede van Engelschen koning „Wij worden tot een conflict gedwongen" Koning George van Engeland heeft Zondagavond een radio-rede gehouden voor alle deelen van het Britsche rijk, waarin hij o.m. zeide „in dit noodlottigste uur on zer geschiedenis aan elk gezin in het ge heele empire een boodschap te willen zen den met dezelfde innigheid, alsof hij den drempel der kamers had kunnen overschrij den om zijn onderdanen zelf toe te spreken". Voor den tweeden keer is ons leven zijn de meesten onzer in oorlog. Steeds weer opnieuw hebben wij geprobeerd een vreedzame oplossing te vinden voor de geschillen, welke tusschen ons onze vijanden bestaan. Wij worden tot een conflict gedwongen, want onze bondgenoot en en wij zijn genoodzaakt de uitdaging te aanvaarden van principe, dat, indien het zou overheer- schen, fataal zou zijn voor de wereldbe schaving. Dit principe toch veroorlooft een staat op zelfzuchtige wijze geweld te gebruiken, de aangegane verdragen en plechtige beloften te negeeren zich gewelddadig te keeren tegen de souverein.iteit en onafhankelijkheid andere staten. Een dergelijk beginsel is gebaseerd op de primitieve leer, dat macht recht is en in dien het over de geheele wereld zou worden gevestigd, zou de vrijheid van ons eigen land en het geheele Britsche gemeenebest gevaar komen. Doch nog meer dan dit. De volken der wereld zouden in de ban worden gehouden van de vrees en allen ver wachtingen op een duurzamen vrede en vei ligheid, van recht en vrijheid tusschen de naties zouden de bodem worden ingeslagen. Daarom moeten wij deze uitdaging aanne men. Onze taak zal zwaar zijn en de strijd zal niet beperkt worden tot de slagvelden. Wij zijn echter vastbesloten onze verplich tingen na te komen, bereid tot alle opoffe ringen, welke men van ons zal verlangen en dan, met Gods hulp, zullen wij zege vieren. Burgerbevolking zal worden ontzien Een Engelsch-Fransche verklaring De regeeringen van Engeland en Frankrijk hébben plechtig verklaard, dat zij voorne mens zijn de vijandelijkheden te voeren met den stelligen wensch de burgerbevolking te sparen en op elke mogelijke wijze de kunst schatten en monumenten te ontzien. Chineezen van Tientsin niet uitgeleverd Maatregel is opgeschort Do Britsche autoriteiten van Tientsin, die besloten hadden aan de1 Japansche regeering het viertal Chineezen uit te leveren, dat van een moord werd verdacht, hebben op het laatste moment aan de Japansche overheid een teleurstelling bereid, door deze uitleve ring op te schorten. Zulks moet zijn geschied opdracht der Britsche regeering, Engeland neemt de „Bremen" Het grootste en mooiste schip van de ge heele Duitsche koopvaardijvloot, de „Bre men" van den Nordcieutschen Lloyd, het welk sinds Woensdagavond' van New-York op de thuisreis was naar Hamburg, moet door een Engelsch oorlogsschip zijn buit ge maakt Naar alle waarschijnlijk is het schip bij zijn vertrek uit de Vereenigde Staten door een Briischen kruiser geschaduwd, die na radiografisch in kennis te zijn gesteld van 't intreden van den oorlogstoestand hantfelend is opgetreden. Hierop wijst een verklaring onlangs te Kopenhagen door een passagier van de „Europa", het zusterschip van de „Bremen", afgelegd. Deze passagier vertelde namelijk, dat de „Europa" haar laatste reis Amerika naar het Europeesche vasteland gemaakt heeft met gedoofde lichten, terwijl ook de naamplaat van den boeg van het schip geschroefd was. In een interview met een Deensch blad deelc>e deze passagier nog mede, dat het schip gedurende een groot deel van zijn reis op eenigen afstand gevolgd is door een Britschen kruiser. In verband hiermede nam de „Europa" de noordelijke route en voer om Schotland heen. De „Bremen" hoort in dezelfde scheeps- klassc als de „Queen Mary" en de „Norman die": het schip meet 51.731 ton, onze „Nieuw Amsterdam „slechts" 36.000 Er zijn vermoe delijk 4 k 500 koppen aan boord, en 1500 éi 2000 passagiers! BRITSCHE EN FRANSCHE CONSUL VERLATEN TSJECUO-SLOWAKIJE De Britsche consul-generaal te Bratislava heeft een bezoek gebracht aan het Slo- waaksche ministerie van Buitenl. Zaken-, waar hij heeft medegedeeld, van zijn regee ring instructies te hebben ontvangen, Bra tislava te verlaten. De Fransche consul-generaal te Bratis lava heeft het m/inislerie van Buitenland- sche Zaken er van in kennis gesteld, dat hij spoedig zal vertrekken mar Hongarije voor een „verblijf van onbepaalden tijd", FRIESCHE BOTERDRflBBELKOEKEN Oudste adres Vers1 aar>1 Hoe Burckhardt Danzig verliet tot op Kreten: „Slaat hem doodi" ^e De Danzigsche Volkenbondscommissaris, ah urckjiardt, evenals de Fransche con- sul-generaal, heeft voorloopig in Kowno zijn' j. intrek genomen. Burckhardt bevestigde des gevraagd tegenover een correspondent van c 0 Reuter, dat Förster en Greiser hem. te ken- bei nen 'hadden gegeven, dat zijn werkzaam- ;n heden in de Vrije Stad geëindigd waren en aat hij binnen twee uur zijn ambtswoning had te verlaten, zoodat de hakenkruis-vlag leE gehaschen kon worden. ev< Vergezeld van twee agenten van de Gesta- po zoo meldt Reuter heeft hij daarop Wa Danzig verlaten. Toen hij in zijn auto stapte hebt werden er uit de volksmenigte kreten ge- die 1 hoord: „slaat hem dood". Er is echter niets zonc| gebeurd. Hij heeft echter zijn meubelen en boeken achter moeten laten. teSei gaar Brit: Von Ook Australië en Nieuw-Zeeland in den oorlog Hulp uit Britsch-Indië Ierland blijft onzijdig Australië en Nieuw-Zeeland hebben thans eveneens den oorlog aan Duitschland ver klaard. De Australische premier, Men zie s.heefb van dit feit mededeeling gedaan in een radiorede. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gestreden om een conflict te vermij den, zoo zeide hij. Het gezin der naties is thans in een strijd gewikkeld, welken wij ten koste van alles moeten winnen en ik ben van meening, dat wij hierin zullen elagen. Het volk van het Britsche impe rium en alle - Britten in de wereld, staan aan de zijde van Groot-Brittannië. Nieuw-Zeeland heeft de Britsche regee ring telegrafisch van zijn besluit in kennis gesteld, met het verzoek de Duitsche regee ring te verwittigen, dat Nieuw-Zeeland zich met Groot-Brittannië verbonden heeft. Britsch-Indië bereidt zich voor Uit Simla wordt gemeld, dat de premier Hyathkan een beroep heeft gedaan op den Pundsjaab, om de hulpbronnen, waarover deze beschikt, ter beschikking te stellen van ae Britsche regeering. Hij zeide, overtuigd te zijn, dat de Pundsjaab er een eer in zou stellen, opnieuw het zwaard van Britsoh- Indië te zijn. Bombay wordt snel op voet van oorlog gebracht. Ongeveer honderd Duitschers, allen mannen, zijn gevangen genomen. De Duitsche consul heeft de belangen van het consulaat in handen gesteld van den Zwit- serschen consul. Iersche republiek neutraal In de heden gehouden debatten in de Iersche Dail heeft president De Valera medegedeeld, dat de Duitsche gezant hem de verzekering had gegeven, dat Duitsch land een vredelievende houding ten op zichte van Ierland wenscht in te nemen en dat de Iersche neutraliteit zal worden ge ëerbiedigd. De Valera heeft hierop geantwoord, a'at de regeering van Ierland met Duitschland evenals met de andere mogendheden, in vrede wil leven en herhaald, dat de poli tiek van zijn regeering erop is gericht om de neutraliteit te handhaven. Toch Russisch-Japansch niet-aanvalspact In buiterilandsche kringen te Moskou gaat volgens Reuter hardnekkig het gerucht.dat binnenkort onderhandelingen zullen wor den geopend voor het afsluiten van een Russisch-Japanseh non-agressie-pact. Egypte verbreekt betrekkingen met Duitschland De minister-president van Egypte, M a h e i P a c h a, heeft medegedeeld, dat overeen komstig het Engelsch-Egyptisch verdrag Egypte de diplomatieke betrekkingen met Duitschland verbreekt. De bevelvoering van het Britsche leger Koning George heeft tot opperbevelhebber van het Britsche veldleger benoemd gene raal Gort, tot chef van den imperialen generalen staf generaal Ironside en van de strijdmachten in Engeland) generaal K i r k e, Het Engelsche oorlogskabinet Ook Churchill en Eden maken er deel van uit Engeland heeft een oorlogskabinet, waarin thans, zooals algemeen verwacht werd, ook Churchill zitting heeft. In de regeering is ook Eden als minister van Dominions opgenomen, di£ geen deel uitmaakt van het oorlogskabinet, maar wel toegang tot zijn zittingen heeft. Premier: Chamberlain. Buitenlandsche Zaken: Lord Halifax Financiën: Sir John Simon. Coördinatie Defensie: Lord Chat- field. Marine: Winston Churchill. Oorlog: Hore B e 1 i sh a. Luchtmacht: Sir K i n g s 1 e y W o o d. Minister zonder portefeuille: Lord San- key. Lord privy-seal: Sir Samuel Hoare Dit oorlogskabinet heeft reeds Zondag- iddag een eerste zitting gehouden, Voorts zijn nog in de regeering opge nomen, respectievelijk hebben andere functies gekregen: Binnenlandsche Zaken en Binnenland- sche veiligheid: Sir John Anderson. Dominions: Anthony Eden. Lord-president van den ministerraad: Lord Stanhope. Lord-kanselier: Sir Thomas Ins- k i p. Sir John Anderson en Sir Samuel Hoare hebben wel is waar van functie verwisseld, maar eerstgenoemde blijft belast met het organiseeren van de verdediging tegen luchtaanvallen. In de andere ministeries is geen wijziging gekomen. De liberale leider Sir Archibald Sinclair heeft geweigerd zitting in de regeering te nemen, omdat hij en zijn partij van oordeel zijn, dat zij het land, buiten de regeering, betere diensten kun nen bewijzen, door alle oorlogsmaatrege len te steunen, zonder gebonden te zijn. Uitgebreide regeeringsvolmachten Op velerlei gebied heeft de Engelsche regeering uitgebreide volmachten van het parlement gekregen. De wet, waarbij de dienstplicht wordt ïn- _3voerd voor mannen tusschen de IS en 41 jaar, is aangenomen. Do Minister van Financiën heeft een aan tal bepalingen uitgevaardigd tot hand having van de belangrijkste financieelc diensten en ter bescherming van het pond sterling. Volgens «Je bepalingen in zake het bezit van goud en buitenlandsche deviezen, moe ten in het Vereenigd Koninkrijk wonende personen, door middel van hun bankiers de schatkist hun goud of buitenlandsche devie zen te koop aanbieden. Voor den handel in goud- en buitenland- sdhe deviezen is bepaald, dat tot nader aan kondiging vreemd geld alleen wordt be schikbaar gesteld van speciaal goedgekeur de doeleinden. De Minister van Volksgezondheid, El liott, zal een voorstel indienen voor de instelling en het bijhouden van een natio naal register voor de volgende doeleinden: le. Het steunen en vergemakkelijken van de werking van nationale diensten, welke ingesteld kunnen worden. 2e. Het verkrijgen van een bijgewerkte statistiek van arbeidskrachten en andere gegevens omtrent de bevolking. 3e. Andere diensten, zooals het bewaren van contact tusschen leden van gezinnen, die door d'e evacuatie verspreid zijn, of het vergemakkelijken van de identiteit van sol daten. De registratie geldt voor alle personen, die thans in het Vereenigd Koninkrijk ver blijf houden, met uitzondering van soldaten en bemanningen van koopvaardijschepen. Iedere persoon krijgt een identiteitskaart. Tot handelaren, rceders en anderen heeft het Ministerie .van Handel een waarsohu- wing gericht, .volgens wolke liet yan, hét uitbreken van den oorlog af, onwettig 13 zaken te doen, of ander contact te hebben met vijanden, zonder officieele toestemming, welke slechts bij hooge uitzondering ver leend wordt. Op overtreding staan zware straffen. Het ministerie van Marine deelt mede, dat schepen, die Firth of Forth in Schot land willen binnenvaren, ten Noorden van Bass Rock moeten passeeren. Passeeren zij ten Zuiden daarvan, dan doen zij dat op eigen risico. Nachtelijk luchtalarm te Londen Een loos gerucht? Vannacht om tien minuter voor drie uur werdi Londen opgeschrikt door 't geloei .van sirenes, welke de-bevolking uitnoodig- den de schuilplaatsen op te zoeken, daar gevaar voor een luchtaanval bestond. Rustig hebben de Londenaars de gegeven instruc ties gehoorzaamd en de schuilplaatsen be reikt. Zij spraken over den aard van het alarm, dat hen uit den slaap had gehaald. Na 35 minuten meldden de sirenes, dat het gevaar was geweken en in dezelfde orde en kalmte ontruimde de bevolking de schuil plaatsen. Voor het oogenblik heeft men nog geen enkele bijzonderheid over wat precies ge beurd is, maar men gelooft, d'at het gevaar van twee richtingen kwam. Het ministerie van voorlichting heeft van ochtend om 7.20 uur Britsche zomertijd ver klaard dat het luchtalarm vanochtend gege ven werd, omdat boven de oostelijke graaf schappen en de Midlands niet geïdentificeer de vliegtuigen zijn gepasseerd. Een aantal gevechtsvliegtuigen werd de lucht ingezon den en zoodra op bevredigende wijz vastgesteld, welke vliegtuigen het betrof, werd het signaal gegeven, dat alles veilig was. Radiorede van Roosevelt Amerika blijft neutraal President Roosevelt heeft gisteravond een radiorede gehouden tot het Amerikaan- sche volk, waarin hij de neutraliteit der Ver. Staten afkondigde. I-lij kon echter niet vragen, zoo zeide hij, dat iedere Amerikaan in gedachten neu traal zou blijven, „want zelfs als men neu traal is kan men niet vragen, zijn geest of geweten af te sluiten". Na te hebben gewezen op de bestaande neutraliteitswetgeving sprak president Roo sevelt de hoop uit, „dat in de komende da- onze neutraliteit tot waarlijke neutralf teit kan worden gemaakt". Roosevelt sprak de hoop en het geloof uit, dat Amerika buiten den oorlog zou blijven. Mijnen in Deensche wateren De Deensche regeering heeft besloten, ten einde de controle in de territoriale wateren nabij Kopenhagen te vergemakkelijken, mij nen te leggen in de toegangswegen Konge- dybet, Hollaenderdybet en Drogden. In bussen 6 st. 0.50; 10 st. 0.85; Luxe bussen 10 st 0.90; 17 st. 1.50; Boven 2.— franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM Russische militaire missies te Berlijn In Berlijn is thans een Sovjet-Russische militaire missie aangekomen, bestaande uit nooc den commandant van het legercorps Purka- aanj jef, brigadecommandant Belakof, kolon. Sko. miakof, majoor Bajanof en kapitein Sedich In De nieuwe Sovjet-ambassadeur Alexandei Skwartzef en de eerste secretaris van dt heid Sovjet-legatie Pawlof, hadden de reis mei der hetzelfde vliegtuig gemaakt. pas] Bij aankomst op het vliegveld Tempelho: 'de was de Duitsche onderstaatssecretaris var j Buitenlandsche Zaken, Wiermann, ter be gen groeting aanwezig. In vijf auto's, met d< poo Sovjet-vlag vorop, werd naar de kanselari gereden, waar de wacht stram in de hou Een ding stond opgesteld. Een groote menigt< wachtte voor het gebouw en verwelkomde d< D Sovjet-Russische gasten met den Hitier fcchi groet. mer het Japan zal neutraal blijven Volgens het Japansche blad „Nifsji Nitsj Sjimboen'-' zal Japan in het Europeesch» hev conflict 6trikt neutraal blijven. Het blac D voegt hieraan toe, dat evenwel geen neu war traliteitsverklaring zal worc«en afgelegd BC" Tot nader order zullen volgens de „Hotsi van Sjimboen" de Japansche schepen Duitschi vo11 havens vermijden. Het blad voegt hieraai *e I toe, dat alle voor Duitsche havens bestem ti®*1 de ladingen in neutrale havens zullen wor r®S den gelost ziel Naar verluidt zullen de Japansche reede Lee rijen de vaart op Europa voortzetten, daa een er speciale oorlogerisicoverzekeringen zijl har gesloten. die De Japansche ambassadeur te Rome 1 E naar Tokio ontboden. De officieele verkla reg ring hiervan luidt, dat hij gaat om versla, om uit te brengen over den Europeeschen toe ziel stand. In Japansche kringen te Romra vei val heelt men echter niet, aldus meldt Reutei zul dat zijn terugroeping verband houdt me ter de houding der Japansche regeering tegen afg over de as-mogendheden in verhand met d ter: totstandkoming van liet Duitsch-Russisch I non-agrossie-ipact. ROODE KRUIS BIEDT ZICH AAN bel Het bestuur van het internationale Rood Kruis te Genève, heeft, naar het Duitsoh LR Nieuwsbureau verneemt, den regeeringei a/8 en roode kruis-organisaties van die stater rm die bij den oorlog betrokken zullen worder yai zijn diensten aangeboden, aai I DE BEHARTIGING DER DUITSCHE hel BELANGEN om Naar United Press meldt, heeft de Duil sche regeering aan de Zwitsersche regeerini du verzocht de Duitsche belangen in Engelani te? te willen behartigen. De Nederlandsche re dl1 geering is daarentegen verzocht de Duitschi 8e' belangen in Frankrijk te willen waarnemen d® zij DE WERELDTENTOONSTELLING be TE NEW-YORK hu Roosevelt heeft goedgevonden, dat aai de landen, die vertegenwoordigd zijn op di eei tentoonstelling te New-York verzocht word wt hun deelneming ook te verleenen voor he en jaar 1940. ho „IJZEREN KRUIS" WEER INGESTELD he Hitler heeft de orde van het „IJzerer Kruis weer ingesteld. Deze orde zal in viei klassen, nl. tweede klasse, eerste klasse, rid Jn üerkruis en grootkruis verleend worden, er a wel uitsluitend voor dapperheda tegenovei ec den vijand, resp. voor bijzondere pretaties. *e In verband met den ingetreden oor logstoestand heeft de Holland-Ame- rika-Lijn in allerijl op de zijwanden van haar schepen in zeer groote let ters den naam laten schilderen. De „Noordam", die Zaterdag ver trok, kwam 't eerst aan de beurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2