Rook CHIEF WHIP ONZE KRANT TOT 10CT. GRATIS VOOR NIEUWE VASTE LEZERS Gemengd Bloed Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 EERSTE BEAD PAG. g De diplomatieke actie der laatste dagen Hoe de onderhandelingen verliepen Hitlers voorstellen voorbarig als verworpen beschouwd 1 Havas seint uiit Parijs, dat uit goede bron de volgende uiteenzettingen zijn ontvangen over de diplomatieke gebeur tenissen der laatste dagen. Op 30 Augustus, laat in den nacht, heeft het Fransche ministerie van buiten- landscflie zaken den Fransohen ambassa deur te Warohau, Léon Noel, instruc ties gegeven, om den stap van zijn En- gelschen collega bij Beek te steunen, dat de Poolsche regeering zou toestem men in een procedure van directe onder handeling. Op 31 Augustus, aan het einde van den ochtend, heeft Léon Noel het minis terie van buitenlanidsche zaken ervan m kennis gesteld, dat de Engekche stap was ondernomen en dat hij 'hem had on dersteund en dat Beek beloofd had, in den middag antwoord te geven. Kort daarna heeft Leon Noel het depar tement getelegrafeerd, dat Beek hem er telefonisch van in kennis had gesteld, dat hij een gunstig antwoord gaf op het Fransch-Engelsche verzoek. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken verzocht den ambassadeur van Polen te Berlijn, een audiëntie in de Wilhelm- strasse te vragen, om te kénnen te geven, dat de Poolsche regeering positief antwoord gaf op het Britsche memorandum, Eenige minuten na het middaguur heeft de ambassadeur van Polen te Berlijn audiën tie aangevraagd bij von Ribbentrop. Een uur later heeft von Weizsacker telefonisch den ambassadeur van Polen ge vraagd of hij een mededeeling had te doen als ambassadeur dan wel als gevolmach tigde. L i p s k i antwoordde in zijn hoedanig heid van ambassadeur. Von Weizsacker be perkte zich ertoe, hem te kennen te geven, dat hij daarvan verslag zou uitbrengen aan von Ribbentrop. Des avonds werd Lipski door von Ribben trop ontvangen, wien hij de mededeeling deed der Poolsche regeering. Om half negen deelde de Duitsche radio mede, dat om negen uur een belangrijke mededeeling zou worden uitgezonden. Deze draadloos uitgezonden mededeeling gaf een opsomming van Duitsche voorstellen, welke ter kennis zouden zijn gebracht van de Brit sche regeering en welke de Duitsche regee ring door de Poolsche regeering als afge wezen beschouwde, aangezien deze geen gevolmachtigde had gezonden, om er in den door de rijksregcering vastgestelden tijd kennis van te nemen. Gisterochtend vroeg heeft de Duitsche radio de proclamatie van den „Fiihrer" aan het leger uitgevaardigd, waarin werd ver klaard, dat Duitschland voortaan geweld met geweld zou beantwoorden. Eenige uren later deelde de Duitsche radio mede, dat Forster de aansluiting van Danzig bij Duitschland had geproclameerd. Een uur later, tegen half negen, heeft Léon Noel de Fransche regeering er van op de hoogte gestold, dat de Duitsche troepen Polen aan al zijn grenzen aanvielen. Ook Londen constateert misleiding LONDEN, 1 Sept (Reuter). Het Duitsche .verslag van den loop der onderhandelingen wordt hier volkomen misleidend genoemd. Op 29 Augustus heeft Hitier den Britschen ambassadeur in Berlijn meegedeeld, dat hij !den volgenden dag een Poolschen gevol machtigde in Berlijn verwachtte met volle dige bevoegdheid om over een regeling te onderhandelen. Hij voegde hi&raan toe, dat hij inmiddels hoopte voorstellen uit te wer- Met andere woorden, men verwachtte, dat de Poolsche regeering zich zou onderwerpen aan een procedure zooals die was opgelegd aan den president van Tsjecho-Slowakije, en een afgezant naar Berlijn zou zenden die de voorwaarden zou moeten aanvaarden, welker karakter aan de Poolsche regeering volkomen onbekend was. De Poolsche re geering was, naar de meening der Britsche regeering, volkomen gerechtigd de behande ling van de hand te wijzen, welke de Duit sche regeering haar trachtte op te leggen. Wat de thans gepubliceerde voorwaarden betreft, welke tot dusver nooit aan de Pool sche regeering zijn overgebracht, kan de Britsche regeering slechts zeggen, dat deze voorwaarden hadden dienen te worden voorgelegd aan de Poolsche regeering, met voldoende gelegenheid om te overwegen of zij al dan niet de vitale belangen van Polen raakten. De Britsche regeering heeft intusschen gisteravond de nota-wisseling tusschen de Engelsche en Duitsche regeering gepubli ceerd in den vorm van een Witboek. Dit1 gaat vergezeld van een "erklarende- nout over den loop der gebeurtenissen, welke zegt, dat het antwoord aan de" Duitsih8 regeering van 28 Augustus vóór de over handiging ter kennis was gebracht van de Fransche en de Poolsche regeeringen. De verklarende nota zegt cOan verder, dat de Poolsche regeering de Britsche regeering machtigde, om de Duitsche regeering ervan in kennis te stellen, dat Polen terstond be reid was, rechtstreeksche onderhandelingen met Duitschland aan te gaan. Het Britsche antwoord werd Hitier om 22.30 uur op 28 Augustus overhandigd' en hij beloofde den volgenden dag antwoord te geven. Het Duit sche, schriftelijke antwoord, werd om 19.15 uur op 29 Augustus overhandigd. Afgezien nog van een volledige verwringing der ge beurtenissen, die tot de crisis hebben ge leid, aldus «öe verklarende noot, eischte het antwoord van de Duitsche regeering boven dien de aankomst in Berlijn van een Pool schen afgezant met volledige volmachten in den loop van den volgenden aag. Het antwoord van de Britsche regeering werd üen Duitsdhen Minister van Buiten landsche Zaken te middernacht op 30 Aug. medegedeeld. Het antwoord van Von Rib bentrop was een lang document, dat hij snel in het Duitsch voorlas. Dit was klaar blijkelijk het uit zestien punten bestaande plan, dat de Duitsche regeering sindsdien heeft gepubliceerd. Toen Henderson om den lekst van deze voorstellen vroeg, zulks in oveieenstemroing met de toezegging in het Duitsche antwoord van 29 Augustus, gaf Von Ribbentrop de verzekering, dat. het thans te laat was, aangezien de Poolsche gevolmachtigde niet vóór middernacht in Berlijn was aangekomen, zooals dit ge- eischt was door de Duitsche regeering in haar mededeeling van den vorigen avond. Toen de Poolsche regeering deee ontwik kelingen vernam, stelde zij de Britsche regeering in den namiddag van 30 Augus tus er van in kennis, dat zij haar ambassa deur zou machtigen, de Duitsche regeering er van in kennis te stellen, dat Polen de Britsche voorstellen had aanvaard betref fende het voeren van onderhandelingen. De Poolsche ambassadeur te Berlijn werd ech ter door Von Ribbentrop eerst in üen avond van 31 Augustus ontvangen. Na dit onderfioud zond de Duitsche regee ring haar .voorstellen onmiddellijk per radio uit. Verlaat Duitsche ambassade Londen? LONDEN, 1 September (Havas). Te vier uur hedenmiddag stond de bagage van het personeel van de Duitsche ambassade te Londen opgestapeld in de voorhal van de ambassade. „Press Association" verneemt, dat de zaakgelastigde van Duitschland te Londen, dr. Kordt, vanmiddag van kwart vóór vijf tot half acht afwezig is geweest. Op een vraag over zijn eventueel vertrek, zeide dr. Kordt, dat hij geen instructies van Berlijn had ontvangen. In het begin van den middag heeft men een dunne rookkolom, waarin stukjes ver koold papier zweefden, zien opstijgen uit den schoorsteen van de Duitsche ambassa de te Londen. Men maakte hieruit op. dat het personeel van de ambassade documenten verbrandde. Oslo-besprekingen te Brussel De vertegenwoordigers der Oslo-landen vergaderden gistermorgen te Brussel onder voorzitterschap van den Belgisdluen minis ter-president Pierlot Zij stelden het werkprogramma vast van de a.a. bijeenkomst van het permanente comité, dat zal samengesteld zijn uit te Brussel geaccrediteerde gezanten. Aan dit comité zullen door verschillende landen to benoemen economische en juridische des kundigen worden toegevoegd. Samen zullen dan de vraagstukken wor den onderzodht, die betrekking hebben op de gemeenschappelijke belangen der Oslo- landen als neutrale staten. De volgende oij- eenkomst wordt Maandag 11 Sept ge houden. Radiotoestel type 1040 Pracht sorteering in alle fabrikaten* bil.„COUZY". Ie Middellandstr. 72 Rotterdam (Reel.) DE OPMARSCH DER DUITSCHE TROEPEN IN POLEN Bijgaande kaart geeft den opmatsch weer der Duitsche troepen, welke gisteren, 1 September, de Poolsche grenzen zijn overschreden. De opmarsch begon, waar de zwarte pijltjes zijn aangegeven, later zetten zich de Duitsche legercorpsen in beweging die aan de hoofdverbindings- wegen gelegerd waren; (op de kaart met zwarte blokjes aangegeven)De Duitsche troepen bewegen zich rui over het Pool sche wegennet hetwelk op de kaart is aangebracht. Geen buitenlandsche radio in Duitschland Luisteraars bedreigd toet tuchthuisstraf! De Duitsche ministerraad voor de riiks- verdediging heeft een verordening uitge vaardigd, waarin het volgende bepaald Het luisteren naar buitenlandsche zen ders is, verboden. Overtredingen worden met tuchthuis gestraft. In lichtere gevallen kan de uitspraak gevangenisstraf luiden. De ge bruikte radiotoestellen worden ingetrokken. Wie berichten van buitenlandsche zen ders verspreidt, wordt met tuchthuis ge straft en in bijzonder ernstige gevallen met den dood. De bijzondere gerechtshoven zijn bevoegd, overtredingen tegen deze verordening te be handelen. Poolsche gezant verlaat Berlijn De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipski, heeft order gekregen, Berlijn te verlaten. De Duitsche zaakgelastigde te Warschau heeft namens zijn regeering zijn paspoort aangevraagd. De Poolsche belangen in Duitschland zullen door het Zweedsche gezantschap behartigd wórden. De „Bremen" wordt gevolgd Uit Londen wordt gemeld, dat de „Bre men", een der mooiste en grootste schepen van den Nordeutschen Lloyd, dat 51.731 ton meet en dat op 30 Aug. j.l. uit New-York is vertrokken, na daar gedurende twaalf uur te zijn opgehouden door de Amerikaansche autoriteiten, die het vaartuig hebben door zocht naar wapenen, op zijn tooht over den Oceaan op korten afstand gevolgd wordt door een Engelsch oorlogsschip. Hitier antwoordt Roosevelt WASHINGTON, 1 Sept. Rijkskanselier Hitier heeft geantwoord op den vredes oproep van president Roosevelt. De ambas sadeur van Duitschland heeft dit antwoord overhandigd op het Ministerie van Buiten landsche Zaken en dit Minsiterie zal het binnenkort publiceeren. Volkenbondscommissaris verlaat Danzig Burckhardt, de voü^ibondscommis- saris voor Danzig, is gis^^^Bnet zijn me dewerkers uit Danzig ver^^^en. Een groo- te menschenmenigte, welke zijn vertrek bij woonde, hield een betooging. Buckhardt zou zich naar Oost-Pruisen hebben begeven. Het eerste Poolsche legercommuniqué Het bombardement van Warschau Communiqué No. 1 van den Poolschen general en staf luidt als volgt: Op 1 September 1939 zijn de Duitschers in den vroegen morgen, door middel van een onverwachten aanval van de Duitsche lucht macht en troepen, ons grondgebied binnen gedrongen zonder eenige oorlogsverklaring. De actie der Duitsche luchtmacht verliep als volgt: Duitsche vliegtuigen deden aan vallen op 'verschillende punten in 't geheele Poolsche grondgebied. Duitsche vliegtuigen bombardeerden de plaatsen Augustow, No- wydwor, Ostrowmazowieoka, Otezew, Puck, Zambrow, enz. Bij Kutno werd een trein, welke de bur gerbevolking evacueerde door de Duitsche vliegtuigen onder mitraalleurvuur genomen. Tn Grodno is de katholieke kerk bescha digd. In Dialapodlaska werd de orthodoxe kerk getroffen. De verliezen van den vijand zijn: in totaal zijn vandaag zestien Duitsche vliegtuigen omlaag gescholen, de Polen verloren twee vliegtuigen. Dc actie: Tegelijkertijd met de luchtaan vallen begon de actie der Duitsche troepen, die op verschillende punten aan de grens het Poolsche gebied binnendrongen. De gevechten in de grenszone duren mo menteel nog voort. Het hevigst zijn de ge vechten in Silezië Tijdens onze actie hebben wij tot nog toe een pantsertrein met artillerievuur vemle tigd. Eenige tanks werden huiten gevecht gestald. Op verschillende plaatsen werden krijgsgevangenen gemaakt In Danzig werden drie Duitsche aanvallen tegen de Westerplatte afgeslagen. De schade te Warschau Bij den overval van Duitsche vliegtuigen op Warschau zijn vijf personen gewond door scherven van Duitsche bommen. Het waren drie vrouwen en twee mannen. Voorts zijn hommen gevallen op het weeshuis voor Joodsche achterlijke kinde ren, waardoor velen werden gedood. Een escadrille Duitsche vliegtuigen heeft den weg hij Warka gebombardeerd. Het Poolsche telegraaf-agentschap bericht verder, dat omstreeks één uur vanmiddag Duitsche vliegtuigen Poznan hebben gebom- bardeprd. Verscheidene burgers werden ge dood. Ook Lwow werd gebombardeerd, één persoon werd gedood en een 12-tal gewond. Londen begint leeg te stroomen Bij het aanbreken van den dag is gisteren te Londen de groote uittocht begonnen, de ontzaglijke taaie, die vier dagen in beslag zal nemen, om drie millioen kinderen, moe ders, blinden en verminkten te evacueeren. Uit alle deelen des lands, zoowel uit de te ontruimen gebieden als uit de gebieden, waarheen de geëvacueerOen worden overge bracht, zijn berichten ontvangen omtrent een vlotte functioncering van het plan, zon der dat zich haperingen voordeden. Het ministerie van gezondheid heeft ook een verklaring uitgegeven, waarin voldoe ning tot uitdrukking wordt gebracht over de vorderingen van het plan. Ouders aan vaardden de scheiding van hun kinderen met kalme vastberadenheid, gesteund door de wetenschap, dat hun kinderen in goede handen zijn en naar veilige plaatsen wer den gebracht. Voor de kinderen was het een opwindend' avontuur een vacantie aan zee of op het land bij vrienden. Terzelfdertijd begon een aantal zieken huizen met de evacuatie van de patiënten en ook hier werden de werkzaamheden rustig en doelmatig verricht. Vele auto's, die veranderd waren in ambulances, zijn in ge bruik genomen. Intusschen heeft de Lon- denaar zich opgewekt onderwerpen aan het ongemak, dat veroorzaakt werd door de beperking van eenige zijner reisfaciliteiten. Medegedeeld is. dat op bevel van het departement voor voedselvoorziening de prijzen voor alel levensmiddelen vastgezet zijn als onveranderlijke prijzen en wel tot nader order. Een oproep van Von Brauchitsch De opperbevelhebber van het Duitsche» leger, Von Brauchitsch, heeft aan de Danzigsche bevolking een oproep uitgevaar digd, waarin o.m. gezegd wordt: Duitsche troepen hebben uw land gesteld onder de bescherming en de souvereiniteit van het rijk. De Führer en opperste bevel hebber der weermacht heeft mij de uitvoe rende macht in het gebied van den voorma- ligen vrijstaat Danzig opgedragen. Met de uitoefening hjarvan VftreiT opperbevel hebber van de Oost-Pruisische troepen be tast en ik stel onder hem den gouwleider Forster als chef van het burgerbestuui\ Aanplakbiljetten met dezen oproep zijn in het geheele gebied van de voormalige vrije stad in het openbaar aangeplakt. Het ge bied is tot operatiegebied verklaard. Het bombardeeren van open steden Italië's antwoord aan Roosevelt De Italiaansche ambassadeur te Washing ton heeft mondeling het antwoord van zija regeering overgebracht op een nota van Roosevelt inzake het bombardeeren van burgerbevolking en open steden. De Italiaansche regeering wijst er op, dat de ministerraad vanmiddag heeft besloten, buiten het conflict te blijven en meent dar* halve, dat het verzoek vin Roosevelt od haar geen betrekking heeft. Alleen de Duitsche regeering heeft niet geantwoord. Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaakade 119 Telefoon 8252185421 3e Kostverlorenkade S6ha 37 p. m. Ie Helmersstraat 137-11 J 38 p. m. Ie Helmersstraat 289-11 38 p. m. Fred. Hendrikplantsoen 5-II 36 p. m. M. H. Trompstraat 10-111 ƒ36 p. m. Kostverlorenstraat l-II 34 p. m. Wonlnglüst en Inlichtingen GRATIS Amersfoort VAN HASELEN'S Wijnand van Haselen P.Hzn., Gemeente-Makelaar, SNOUCKAERTLAAN 22—24, Telet 6218 ASSURANTIËN U wilt verhuizen P HEEMSTEDE biedt U CENTRALE LIGGING LAGE BELASTINGEN EEN GERIEFELIJK HUIS Vraagt inlichtingen en gratis Woninggids HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU C O R Ns. L. KWAK DREEF 276 Telefoon 10636 BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABER MAKELAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Koopers en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor de Zomer maanden. Alle Inlichtingen kosteloos. Soestd.weg 270 Z. Telefoon 2155 (Reel.)] een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. (48 Met bevende knieën ging Leiva mede. Even later traden ze de kamer binnen, waar de Vasquez zat met Aquita. Deze was woedend en vloekte. Hij greep zelfs naar zijn wapens, doch hield zich in, toen hij bedacht dat daar zijn twee onderaanvoerders tegenover hem stonden, die onmogelijk gemist konden worden bij den [veldtocht. Aquita had zich uit de omarming losgemaakt en zat met 'de handen voor de oogen. Lei va zei met een stem, die trilde van ingehouden toorn, >vat Chavez had voorgesteld. Aquita stond op met gebogen hoofd en ging naar de deur.. De Vasquez werd bleek van woede. Hij waggelde overeind en begon met een krijschende stem: ,,Wie beveelt hier? Wie is hier kapitein. Ik laat me niet «door Doch eensklaps hield hij op en viel in zijn zetel neer. Hij had een blik opgevangen uit de oogen van Leiva, die hem 'deed schrikken, Leiva had veel invloed in het kamp. Hij had zeshonderd- Indianen naar het kamp gebracht. Deze voelden zich aan hem verbonden en zouden voor hem strijden als het er op aankwam. Leiva was een machtig man op dat oogenblik. Daarom zei hij verder niets, vloekte weer, dronk zijn glas leeg en wierp zich onverschillig achterover in zijn stoel, terwijl hij de vrouwen, die voor hem gezongen hadden, de kamer uitjoeg met een woedende armbeweging. Weldra liepen Chavez en Leiva met Aquita buiten en begaven zich naar hun verblijf. Aquita vertelde alles aan haar man. Het was zooals Chavez had vermoed. Vasquez had haar gedwongen bij hem te wonen en had gedreigd dat hij het zou wreken op haar man, als ze hem niet gehoorzaamde. De arme Indiaansche had bitter geleden en zich diep ge schaamd doch had niet anders gekund, naar ze meende. Ze smeekte Leiva om vergeving en vroeg hem haar van dien ruwen bandiet te bevrijden. Denzelfden nacht nog verlieten zij hun verblijf, slopen tusschen de wachtposten heen en begaven zich naar een plaats vanwaar men gemakkelijk den weg kon vinden naar het dichtstbijgelegen gehucht. Aquita ging moedig haar eenzamen weg door het woud, dankbaar voor haar bevrijding en Leiva wist onopgemerkt het kamp weer binnen te dringen. Den volgenden avond kwam het de Vasquez al spoedig ter oore, dat Aquita verdwenen was. Wat er met haar gebeurd was, wist niemand. Hij durfde het aan Leiva niet vragen, want steeds zag hij den blik van doodelijke haat in diens oogen, waarmede hij den vorigen avond was aangezien, maar voor zoover hij werd ingelicht, verklaarde Leiva ook van niets te weten. Aquita was verdwenen. Was ze vermoord? Door haar jaloerschen echtgenoot? Aan dezen was niets te bemerken, alleen was hij stiller dan voorheen, maar verder deed hij zijn werk als onderaanvoerder en overlegde met geestdrift, zooals het scheen de plannen om, nu de Soshonen en Pai Uten de krijgsmacht hadden versterkt, tot een grooten aanval over te gaan. Men had besloten op te trekken langs de plantages van )ohn Vancouver en zou trachten met een groote overmacht die te overweldigen en de overige plantages vervolgens onder handen te nemen. De halfbloeden zouden na de eerste overwinning toe- stroomen en het uur van de bevrijding van het eigen ras zou weldra zijn aangebroken. XIV Petar el Graeco, die in dienst van de bandieten stond, deed in sluwheid niet onder voor den ouden Don Carlos. Beiden waren vermetele verspieders en daardoor waren de twee vijandige machten in het land vrij goed öp de hoogte van el- kaars beweging en bedoeling. Er stonden feitelijk twee legers tegenover elkaar. Aan den eenen kant de Mestiezen met een aantal Roodhuiden en ver der de stam der Soshonen en Pai Uten, allen te samen min stens twee duizend gewapenden tellend, behalve de geheime handlangers en partijgenooten, die overal in de dorpen ver scholen zaten en onder de bedienden der plantages. Aan den anderen kant de blanken die zich in drie groepen hadden gesplitst. De soldaten onder hét commando van Ge neraal Mariano de'Veja, voorts de politietroepen met hon derden vrijwilligers versterkt onder leiding van den sheriff Johnson en een aantal blanken met hun bedienden, die aan gevoerd werden door John Vancouver. Verder waren er onder de Roodhuiden, stammen waarop men va.1, kon rekenen. Hiertoe behoorden vooral de Mos- quorito's, wier opperhoofd de oude Don Carlos was en de Turcreno's, die verscheidene honderden bruine krijgers in het veld konden brengen en wachten op het oogenblik dat ze noodig waren. Wat het aantal betrof en de bewapening, stonden de par tijen dus ongeveer gelijk. Van het leger van de Vasquez werd de hoofdmacht door hem zelf aangevoerd, de twee andere afdeelingen door Leiva en Chavez, zijn luitenants. De troep van de Vasquez kenmerkte zich als van ouds door wreedheid en geweld en men meende daardoor schrik onder de bevolking te kunnen brengen. Zoo was er verteld, dat een spion van het leger van John Vancouver ergens onderweg een dronk had gevraagd voor zijn paard aan een stokouden grijsaard, die met zijn oude vrouw eenzaam in zijn hutje aan het eind van het dorp woon* de. De man had niet geweten wien hij voor zich had. En het oude vrouwtje was hartelijk en gastvrij geweest voor den vreemdeling. Ze had hem binnen genood, terwijl haar man het paard te drinken gaf. Dit was ter oore gekomen van de bandieten. Zij begaven zich naar de woning van de oudjes en zeiden dat hij beschul* digd was van landverraad. „Ik?"', vroeg de verschrikte grijsaard, „ik van landverraad beschuldigd? Ik ben een man aan het eind van mijn jaren en bemoei mij met niemand". „Gij zijt schuldig!" was er geantwoord. „Ge hebt een spion van de blanken in huis ontvangen en zijn paard te drinken gegeven". „Dat deed ik om Gods wil!", wierp het oude vrouwtje er tusschen. „Ons is barmhartigheid geboden en gastvrijheid". „Niet tegenover den vijand!" '(jW_ordt vervolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2