„ALLES LIGT IN GODS HAND" VOOR DE- MOTORSPORT VEROVERT SPRONGSGEWIJZE DE NEDERL. MOTORRIJWIELMARKT. GEEN WONDER: "Ie prijs van deze oerdegelijke KWALITEITS-MACHINE is: SLECHTS f 235.Vraagt prijsc. en bet voorwaarden aan Uw motorhande laar of aan: =1 Rijwielfabriek EMPO te VORDEN Prijzen v s/at xica/// ROYAL-ENFIELD thans het meest populair motorrijwiel in Nederland, vervaardigd van het beste Engelse materiaal. Alle modellen voorzien van: oliebadkettingkast, magdyno, vier versnellingen, voetschakeling, gepaten teerde luchtfilter, chroom tank, chroom stuur, chroom velgen, grote koplamp, gepolijst carter 250 cc. zijklep f 395.- 250 cc. kopklap f 495.— 350 cc. f 475.- 350 cc f 545. 600 cc. f 560.- 500 cc. f610.— Meer dan 90 officieel aangestelde agenten door het gehele land. Uw Ideaal een machine van ENGELS MATERIAAL IMPORTRICE: Handelmaatschappij R.S.STOKVIS&Zn ROTTERDAM VEILIG VERKEER Automobilisten, Uw gereedschap tn Uw auto is niet compleet, wanneer daarbij niet is gevoegd de bekende „SAFETY TORCH", de veiligheidsfakkel, van de Firma NAGTEGAAL. Haringvliet «>7. Rotterdam. Tel. 26030. Vraap-t nog heden gratis prospectus aan. Het is in Uw eigen belang en voor Uw eigen veiligheid! Wel zelden hebben we onder zulke moeilijke omstandigheden ons neergezet om een artikel voor ons blad te schrijven. Even angstig en drukkend als 't op dit oogenblik daar buiten is, even benau wend zijn de gedachten, die in ons op komen en waarmee we bezig zijn, van uur tot uur. 't Zou ons niet verbazen als, gelijk in deze warme zomerdagen al meer ge schiedde, plotseling 't bliksemvuur langs 't zwerk schoot. En in dit natuurbeeld is volkomen de situatie geteekend, waarin heel de wereld zich bevindt en waarvoor ieder vreest. 't Is mogelijk, dat wanneer dit artikel onder de oogen van onze lezers komt, de toestand zich weer heeft gewijzigd, 't zij ten goede of ten kwade. In deze dagen van geweldige wereld- beroering leven' wé bij 't uur. En wij zijn •ns volkomen van bewust, dat elk oogenblik 't schot kan vallen, dat de wereldcatastrofe ontketenen zal. Dat weten we, en toch willen we er o moeilijk aan. We beseffen allen, dat, als de oorlog ontbrandt, naar den mensch gesproken Europa een groot slagveld zal worden. Maar als de gewone man van de straat deze waarheid aanvaardt, dan moeten de leiders der volken, wier hand- teekening over millioenen menschen- levens kan beslissen, toch wel terughui- veren voor zulk een even verantwoorde lijke als afschuwelijke daad. Zoo rede neeren we bij ons zelf, en gelijk begint de hoop weer te gloren, dat dat heel vreeselijke, dat ons al dagen- en weken lang benauwt en verschrikt, toch wel niet gebeuren zal. Maar dan komen weer nieuwe onheils berichten binnen, dan is 't «ns weer of we heel in de verte 't zoo gevreesde onweer reeds hooren en de benauwe nis is er weer opnieuw en telkens nog meer beangstigend. Zeg zelf. lezer, hebben we in deze enkele regels niet weergegeven 't onder werp van uw denken en spreken in de laatste dagen? Er zijn altijd optimisten om ons heen en we zijn zoo spoedig ge neigd hun opbeurend woord te aanvaar den. Maar ons aller hart begon toch in nieuwe onrust te kloppen, toen we den Belgischen koning met bewogen stem den toestand aldus hoorden omschrijven: „Onder onze oogen vormen zich de strijdkampen. stellen de legers zich op, wordt een afschuwelijke strijd in Europa voorbereid. Gaat ons werelddeel zelf moord plegen door zich te storten in een ontzettenden oorlog, waarin er noch overwinnaar noch overwonnene zou zijn. maar waarin alle geestelijke en stoffelijke waardon door de beschaving van eeuwen geschapen ten onder zouden gaan?" Zóó kan de toestand niet langer blijven. Er moet iets gebeuren. Maar wat? 't Is die angstige vraag, die als een obsessie ons leven drukt en versombert. En we denken weer aan 't gedenk waardige woord, dat lord Runciman ver leden jaar in de spannende September dagen sprak: „De toestand is zeer moei lijk; alles ligt in Gods hand." Dat de toestand zeer moeilijk is nu nóg moeilijker dan verleden jaar zal wel niemand durven ontkennen. Maar dat andere: „Alles ligt in Gods hand"? Dat zeggen we vaak en voor Christe nen is dit een vaststaande levenswet: alles in Gods hand. Maar deze waarheid, die door dage- lijksch gebruik voor velen pliché werd. staat in dagen als we nu doorleven in vlammend schrift voor oqs. Alles in Gods hand. Die waarheid moet de volkeren der wereld klein maken en verschrikken. Welke staat, welke regeering rekent anno 1939 nu nog met God? Bij 't uiten van een wensch, die men graag vervuld zou zien. wordt Zijn Naam nog wel eens genoemd. Maar is dit wel van eenige reëele waarde? Maar God geeft Zijn eer aan geen ander. En als de machtigen der wereld, in hun trotsche plannen hopeloos vastge- loopen, de toevlucht nemen tot zelfver nietiging, tot uitschakelinq van geeste lijke waarden, volvoert Hij Zijn raad en volbrengt Hij Zijn welbehagen. Vlak tegen 't menschelijk bedoelen in. En vaak moet de zondige mensch, en ook de vol keren. die in hun staatsleven met God en Zijn Woord hebben gebroken, meehelpen aan de uitvoering van Zijn raad. Want tenslotte ligt alles in Gods hand. Alles in Gods hand. Voor 's Heeren volk ligt hierin rijke troost. In niet één kerkoebouw zal morgen worden nagelaten de nooden der wereld en ook die van ons eigen land in ernstig smeekoebed te brengen voor 's Heeren troon. Hij kent en peilt die nooden beter en dieper dan eenig menschenkird. En Hij alleen kan op Zijn tijd en wijze uit komst geven. Maar Hij wil er door Zijn volk om gebeden zijn. De gebeden van Gods kinderen re- geeren de wereld, heeft eens een kerk vader gezegd. En inderdaad zoo is t. Die wetenschap mag ons nooit ijdel en verwaand maken, alsof w ij iets zouden kunnen doen om verlichting te brengen in 't lot waaronder tienduizenden gebukt gaan. Ook hier geldt: alle roem is uitge sloten, 't is vrije gunst alleen. Dat de priesterlijke taak in al Gods kinderen moge leven. Alles in Gods hand. Ook als 't anders loopt dan wij vurig hopen. Niet alleen voor tijden van voor spoed maar ook voor die van tegenspoed geldt de eeuwenoude belijdenis; alle ding komt ons toe niet bij geval maar van Zijn Vaderlijke hand. En daarom: Laat Hem besturen, waken 't Is wijsheid wat Hij doet. Zóó zal Hij alles maken. Dat g'u verwondren moet, Als Hij. Die alle macht heeft. Met wonderbaar beleid Geheel het werk volbracht heeft. Waarom gij thans nog schreit. Vrijwillige Burgerlijke Dienstverleening Een Regeeringscommlssarlaat ingesteld Men meldt ons van bevoegde zijde: De Minister van binnenlandsche zaken heeft bij zijn departement ingesteld een re- geeringscommissariaat voor de vrijwillige burgerlijke dienstverleening. Aan dit regeeringscommissariaat is opge dragen de zorg voor de coördinatie van de werkzaamheden van ce particuliere organi saties, die zich vrijwillig beschikbaar stel len voor het verrichten van diensten in bui tengewone omstandigheden. Met het regeeringscommissariaat worden gecoördineerd de inspectie van de bes hc-r- ming van de bevolking tegen luchtaanvallen en de inspectie van de vrijwillige burger wachten. Met de leiding van het :ommissanaat wordt tijdelijk belast Mr H. V. J. M u - der, raadsadviseur bij het departement van binnenlandsche zaken, terwijl M' J. Heus- dens, werkzaam bij de afdeelng bmnen- landsch bestuur, voorloopig al secretaris zal optreden. Aan de burgemeesters van gemeen ton met moer don 50.000 inwoners is verrnrht een administratieve instantie am te wijzen, die zal worden belast met aangelegenheden betreffende de vrijwillige hub- en dienst verleening. Daarnaast heeft d minister van binnenlandsche zaken bij deafdeeling bin- nenlandsch bestuur van zijn departement een bureau „openbare orde en enigheid ingesteld, waarvan de leidint an Mr J Heusdens is opgedragen. Dit lureu ts be last met de behandeling var orerwerpen de buitengewone omslandighedeTtietreff-n de. voor zooveel deze onder het d'artement van binnenlandsche zaken ressoieren. De onderteek ening van het niet-aanvalsverdrag te Moskou. Stalin en von Ribbentrop drukken elkander de hand. TWEEDE BLAD PAG ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 Door verkeerden j* Maastricht een wjr H ran geer en uit de rails. Het gevaarte ±±JÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÈÊËI iakte ruim een meter in den grond. De autoriteiten, die bij de onderteekening van het niet-aanvalsverdrag tusschen Rusland en Duitschland tegenwoordig waren. V.l.n.r.: De Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, Onderstaatssecre taris Gauss, Stalinlegatieraad Hilger en Molotof Jhr mr D. J. de Geer, de minister-president, bespreekt op 't Buitenhe Den Haag den internationalen toestand met den minister van Buitenl d- sche Zaken, mr E. N. van Klef f ene, onder het genot van een kopje ko

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7