ONZE KRANT TOT 10CT. GRATIS VOOR NIEUWE VASTE LEZERS Hitier ontvangt de buiten- landsche ambassadeurs CHIEF WHIP Gemengd Bloed ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 EERSTE BEAD PAG Pogingen, een con ferentie te beleggen De Tannenberg-herdenking gaat niet door Rijkskanselier H i 11 e r heeft, naar het D.N.B. bericht, gistermiddag in tegen woordigheid van Von Ribbentrop in de Rijkskanselarij te Berlijn de ambas sadeurs van Italië, Japan, Engeland en Frankrijk ontvangen. Daar aan Henderson, den Engel- Schen ambassadeur, door Londen geen instructies zouden zijn gezonden, om een onderhoud met den Führer te hebben, neemt men aan, dat de ontmoeting op ver zoek van Hitier zelf zou hebben plaats gehad. Van semi-officieele zijde te Berlijn .wordt meegedeeld dat het onderhoud tus- schen Hitler en Henderson ongeveer een half uur heeft geduurd. Naar Havas uit Berlijn meldt, zouden deze diplomatieke besprekingen geen re den tot optimisme mogen geven. Naar verluidt, heeft de Führer aan de ambassadeurs medegedeeld, dat hij vast besloten is handelend op te treden om de Duitschers in Polen te beschermen. Ver der zou hij verklaard hebben, dat de „maat vol was'' en dat het geringste in cident het vat zou. doen overloopen. Niettegenstaande dit dreigement, had men toch in de betrokken kringen den in druk, dat van Duitsche zijde pogingen in het werk worden gesteld, om een soort conferentie te beleggen, teneinde het lot van Polen te regelen in den zin van de Duitsche eischen. Men weet de draagwijdte van dit ini tiatief nog niet, noch de kansen, welke het heeft, doch in Duitsche politieke kringen heeft men te verstaan gegeven, dat derge lijke pogingen in het werk worden gesteld. Henderson vliegt heden naar Londen, teneinde over zijn onderhoud rapport aan minister Halifax uit te brengen. Naar men verwacht, zal hij slechts korten tijd in Londen vertoeven en daarna naar Berlijn terugkeeren. Men wil hieruit opmaken, dat hij een boodschap van Hitier aan de Britsche regeering meebrengt. Italië wil voor den vrede werken Gayda, Mussolini's pennevoerder, heeft in het „Giornale d' Italia" gezegd, dat de Ita- liaansche diplomatie, niettegenstaande de internationale spanning, bereid is tot de laatste minuut te arbeiden, opdat in Europa en de wereld de rede en de rechtvaardigheid zullen ovenvinnen. 'Nieuwe oproep van Roosevelt Naar Reuter uit Washington meldt zou Roosevelt zich opnieuw tot H i 11 e r heb ben gewend, om ten tweeden male op dezen een beroep te doen. Duitsche pers blijft ageeren Geheel in het kader van den propaganda oorlog wijst de Duitsche pers op de ver scherping van den toestand in de laatste 24 uur, waarbij er in het bijzonder nadruk op gelegd wordt, dat Danzig in het grootste gevaar verkeert. Verschillende bladen wijzen daarbij op een bericht van de Warschausche radio, waarin o.m. zou zijn gezegd. Enge land .Frankrijk, Polen, Roemenie. Turkije en andere staten zullen oprukken, wanneer de eer van één dezer staten het eischt en het heeft den schijn, dat de nationaal-socialis- tische provocaties en de ongehoorde mishan delingen van de Polen in Duitsch'and een al te lang wachten niet meer toelaten. Het vredesfront is van het defensief tot het offensief overgegaan. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat de oorlogstoestand, welke in Oost-Opper- Silezië is ontstaan door de mobilisatie in Polen, in de afgeloopen 24 uur steeds meer alarmeerendc vormen heeft aangenomen. Een burgerbevolking is niet meer te zien, aangezien vrouwen en kinderen zich angstig in de huizen verschuilen, terwijl bijna alle mannen onder de wapenen zijn. Tengevolge van de militaire transporten is het spoor wegverkeer in wanorde aldus het ..D.N.B. Tenslotte bericht hetzelfde bureau, dat de afdceiingen, welke belast zijn met het ver nielen van bruggen e.d. de haar aangewezen posten hebben betrokken. De ..Nachtsausgabe" schrijft, dat het acute gevaar voor Danzig de laatste 24 uur buiten gewoon verscherpt is. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft, dat de grensincidenten den indruk verster ken. dat Polen aanstuurt op het oogenblik, waarop het eerste schot kan worden gelost. Slechts weinig bladen houden zich bezig met de vredesboodschap van Roosevelt. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijtf de bood schap aan hinnenlandsche politieke overwe gingen van Roosevelt toe. De boodschap had aan Engeland gericht moeten worden, meent het blad. Roosevelt heeft zich inder tijd door zijn boodschap, die door Hitier af doende beantwoord is, zelf in dienst gesteld van den vrede verstoren den aanslag op de eer en veiligheid van Duitschland. Duitschers moeten Engeland verlaten De Duitsche ambassade heeft allen Duit schers in Engeland geadviseerd, onmiddellijk of zoo spoedig mogelijk te vertrekken Alle Duitsche journalisten te Londen zijn teruggetrokken en vertrekken naar Duitsch land. T amienb erg-her denking afgelast Het D.NJ5. heeft officieel meegedeeld dat in verband met den gespannen toe stand de herdenking van den slag van Tannenberg, welke Zondag zou plaats hebben, is vervallen. Roosevelts vredesoproep Wekt zeer scherpe Duitsche reactie Do „Deutsche Dienst" schrijft: Terwijl Danzig door Poolsche troepen wordt bedreigd. terWijl tienduizenden Duit schers in den Corridor en in Oost-Opper- Silezië vervolgd, gemarteld en vermoord worden, terwijl het waanzinnig dictaat van Versailles geleid heeft tot den van oudsher door alle politici venvachten spanningstee- stand, ontwaken weer eens die merkwaar dige apostelen, die van zichzelf beweren, dat zij het patent van den vrede bezitten en verplicht zijn het te behoeden. Wij zijn er aan gewend, dergelijke stem men, vooral op het Amerikaansche vaste land, te vernemen, maar wij herinneren ons juist vandaag, dat het do Amerikaansche president Wilson was, die de dealing van het rijk door den Poolschen Corridor tegen den verbitterden tegenstand van d«n toen- maligen Engelschen minister-president, Lloyd George, in Versailles heeft weten door te zetten. Toentertijd zouden de vredesoproepen, de vredestelegrammen, de vredesredevoeringen op hun plaats geweest zijn. Wie toentertijd niet gesproken heeft, moest liever ook vandaag zwijgen. Deze profeten komen niet om den wanhopige te helpen, maar met het doel de slachtoffers van de waanzinspolitiek van Versailles, van hun eenige hoop, de hulp van het Duitsche rijk, te bcrooven met zalvende woorden. DUBIEUSE VORDERINGEN FIDUGIA-INCASSO'S STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Reel.) Wijziging van Britsch Kabinet? Opneming van de oppositieleiders in geval van oorlog Medewerking van Labour nog niet zeker Uit gezaghebbende Engelsche regeerings- kringen verluidt, dat wijzigingen onder oogen gezien worden in het kabinet in ge val van oorlog. Het plan, dat thans voor oogen staat, is de vroegere conservatieve ministers en de leiders oer oppositie-partijen uit te noodigen om zitting te nemen in de landsregeering. Tegelijkertijd zal er een z.g. Inner Cabinet gevormd worden, bestaande uit ongeveer zeven ministers. Men denkt, dat dit inwendige kabinet waarschijnlijk zal omvatten: Chamberlain, Halifax, Simon, Lord Chatfield, Attlee, wanneer hij daartoe bereid is, Sinclair en Churchill. Bovendien zal het aantal leden van het kabinet wor den uitgebreid en is het mogelijk, dat Eden in het kabinet terugkeert. In dit verband is het belangwekkend op te merken, dat in hun vergadering van gis ter de drie executieven der Labour-beweging besloten hebben dat Labour geen portefeuille zal aanvaarden in een oorlogskabinet tenzij de goedkeuring verkregen wordt van een voltallige gedelcgeerdenconferentie der La- bourpartij met inbegrip van de vakvereni gingen. Reuter verneemt, dat tot dusverre nog geen voorstel is gedaan in deze aangelegen heid aan de Labourpartij. Na de conferentie der Oslo-Staten Een verklaring van den Noorschen Minister Koht Vredeskansen gering De Noorsche minister van Buitenland- sche Zaken, Koht, is te Oslo terugge keerd, na zijn bezoek aan Brussel, waar hij de bijeenkomst van de Oslo Staten heeft bijgewoond. Hij zeide, dat volgens zijn persoonlijke meening de kansen om een oorlog te voorkomen, gering waren. De deelnemers aan de conferentie te Brussel waren evenwel van oordeel dat zij verplicht waren alles te doen wat in hun vermogen ligt om een oorlog te voorkomen. Hij voegde hieraan toe, dat de staten voornemens zijn het contact te bewaren tot heil van hun belangen. Een oorlog zou niets veranderen aan de economische betrekkin gen tusschen de noordelijke landen, noch aan hun betrekkingen tot de oorlogsvoeren den. Zooals overeen is gekomen, zullen de ministers van buitenlandsche zaken van de noordelijke landen 29 Augustus te Oslo bij eenkomen en de latere vergaderingen zul len ook worden gehouden, zelfs wanneer een oorlog zou uitbreken. Ten slotte zeide Koth, dat de kansen van Noorwegen om buiten een oorlog te blijven, groot zijn. Het militaire gevaar is voor Noorwegen geringer dan den vorigen keer. Wel wordt de toestand van Noorwegen moeilijk in een oorlog, doch thans is het land voorbereid. DUITSCHE SCHEPEN MOGEN NIET MEER UITVAREN Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Nu de Engelsche regeering haar han delsvloot instructie heeft gegeven om in Engelsche havens te blijven, resp. daar heen terug te keeren, heeft de Duitsche regeering de koopvaardij bevel gegeven eveneens in de Duitsche havens te blijven of daarheen terug te keeren. ze bijten goed de laatste was 'n prachtbeest trek in een sigarethè, heerlijk dan zoo'n DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID Japan in isolement Tokio wil niet toetreden tot een of ander „kamp" Nu de oorlogswolken boven Europa dreigender en dreigender worden, aldus meldt Domei uit Tokio spreken waarne mers er over dat Japan vermoedelijk zal worden aangezocht toe te treden tot de verschillejide kampen. Er is reeds gespro ken over een Russisch-Japansch en een Duitsch-Japansch niet-aanvalsverdrag en evenzeer over Engelsch-Amerikaansche aanbiedingen aan Japan. Intusschen wetén dezelfde waarnemers te berichten dat in de bijeenkomst van het Japansche kabinet van gistermiddag be sloten is de Japansche diplomatieke lei van de betrekkingen met Europa volko men schoon te wasschen. Tevens is volledige overeenstemming ver kregen tusschen de ministeries van buiten landsche zaken, oorlog en marine met be trekking tot de nieuwe buitenlandsche poli tiek welke Japan tengevolge van den nieu wen toestand, ontstaan door de Duitsch— Russische toenadering heeft te volgen. In deze nieuwe politiek is het eerste punt de regeling van de Chineesche kwestie en voorts valt te zeggen dat Japan ten opzich te van de situatie in Europa zal handelen in overeenstemming met zijn nieuwe onaf hankelijke politiek, zonder zich te laten misleiden door geruchten uit buitenland sche kringen, dus zoowel Duitsche, Russi sche, Britsche als Amerikaansche. MILITAIRE MISSIES TE MOSKOU Geen Russische druk op Polen Naar thans uit Moskou wordt verno men, hebben de leiders van de Fransche en Britsche militaire missies, generaal Doumenc en admiraal Plunkett, gister middag te één uur maarschalk Worisji- low een afscheidsbezoek gebracht. Het onderhoud duurde tien minuten. Woros- jilow zou de missies meegedeeld heb- oen, dat verdere onderhandelingen in verband met het Duitqch-Russische pact geen zin hadden. Vannacht te half één zijn de militaire missies via Leningrad naar Helsinki ge gaan om vervolgens naar hun vader land terug te keeren. In politieke kringen te Moskou heerscht, volgens Havas, thans de overtuiging, dat het anti-Kominternpact heeft ongehouden te bestaan in verband met de afsluiting van het Duitsch-Russische non-ageressie- pact. Deze opvatting wordt ook uitgespro ken door Duitsche kringen in Moskou Naar van officieele Sowjetzijde verluidt, zal op de buitengewone bijeenkomst van den Oppersten Raad op 28 Augustus waar schijnlijk een verklaring worden afgelegd betreffende het Duitsch-Russische accoord door den volkscommissaris van buitenland sche zaken. Molotow. De Opperste Raad zal dan een resolutie aannemen, die het presi dium machtigt tot ratificatie van bet ver drag. De Sowjet-Russische ambassade te War schau heeft verklaard, dat alle geruchten, welke in het buitenland de ronde hebben geèaan over èen actie van de Sowjet-Unie bij de Poolsche regeering, met het doel Po len er toe te brengen met Duitschlan te on derhandelen, geheel ongegrond zijn. Nieuwe veiligheids maatregelen in Belgie Verschillende wetsontwerpen voorgesteld Strikte neutraliteitspolitiek De gisteren te Brussel gehouden kabinets raad van België heeft na afloop het volgen de communiqué gepubliceerd: De minister van landsverdediging heeft een uiteenzetting gegeven van de aanvul lende 'veiligheidsmaatregelen welke -door den internationalen toestand worden ver- eischt. Deze maatregelen zullen nog heden worden genomen. Het land zal er een nieu we bevestiging iji vinden van zijn wil tot onafhankelijkheid temidden van de conflic ten die Europa verdeelen. De regeering be veelt de bevolking aan kalm te blijven. De minister van hinnenlandsche zaken heeft verschillende ontwerpen voorgesteld: 1. Verlenging voor den duur van den oor log van de mandaten der geconstitueerde lichamen en die der tijdelijke ambtenaren. 2. Een wet betrekking hebbende op de ver- Iecning van volmachten gedurende den oor log. 3.De opschorting voor den duur der mobi lisatie van de onvereenigbaarheid van func ties in vertegenwoordigende lichamen en militaire functies. 4. Aan de onder de wapenen staande sol daten zal uit "hoofde van militairen dienst een schadeloosstelling worden toegestaan. De minister van landsverdediging ls ge machtigd voor de burgerbevolking 200.001 gasmaskers aan te schaffen. Onder de tegenwoordige omstandigheden heeft de regeering besloten zich te onthou den van iedere deelneming aan manifesta ties van welken aard ook. De oproep van de Oslostaten Het Engelsche antwoord BRUSSEL. 26 Aug. Op 24 Augustus J.l. heeft de Engelsche regeering aan de Belgi sche regeering het volgende doen weten: Zijner Majesteits regeering heeft het be roep, door den Koning der Belgen gedaan namens de vertegenwoordigers van de Oslo staten. te Brussel in conferentie bijeen, met sympathie begroet. Z. M. 's regeering heeft harerzijds her haaldelijk den wensch uitgesproken om alle geschillen, welke tusschen de naties moch ten ontstaan, door vrije onderhandeling op te lossen en zij is te allen tijde bereid het mogelijke te doen om mede te werken tot het scheppen van voorwaarden waaronder zulke onderhandelingen tot een eeslaagd en bevredigend einde gebracht kunnen worden. Het berusten in het opleggen vau beslis singen door geweld of door bedreiging met geweld kan slechts de pogingen Delemme ren en tegenwerken van hen die streven naar de vestiging van een Internationale orde der dingen, waarin de vrede kan behou den blijven en de rechtvaardigheid be tracht, zonder de rechten of de onafhanke lijkheid van eenigen souvereinen staat te schenden. Spanje verwacht geen oorlog De Spaansche politiek is geheel gericht op het bewaren van de neutraliteit Tot nu toe zijn geen troepen naar de grens gezon den en er is ook geen aanduiding, dat Franco de manschappen, die kort geleden gedemobiliseerd zijn, onder de wapenen wil roepen. De Spaansche pers is algemeen van oor deel. dat de vrede vermoedelijk bewaard zal worden en men verwacht veel van Italië als beslissende factor. Recordoogst in Duitschland I BERLIJN, 26 Aug. Evenals dit laar wj een recordoogst in Duitschland is te fl wachten, waardoor de graanvoorraden Duitschland wederom essentieel voorJ gaan, zoodat een schaarsch worden j voorraden graan in Duitschland in afzi baren tijd niet mogelijk is, is ook de v stapel aanzienlijk vooruitgegaan. Duita land heeft op het oogenblik 800.000 run ren meer dan in 1938 en 1,4 millien nu an voor den wereldoorlog. Dat beteekent, dat do vermeerdering het aantal runderen in Duitschland gel aan het geheele aantal runderen v Hongarije. Tegen December zullen 3 m lioen varkens meer in Duitschland ter j schikking staan dan verleden jaar, d.v dat de vermeerdering van het aantal v| kens even groot is als het totale aantal \i kens in Roemenië. Daarmede is Duitsd land voorzien van vleescbreserves als no< tevoren. Ook zijn 'de voorraden grondstof! voor margarine aanzienlijk grooter dan v; leden jaar. Zij zijn voldoende voor een jai PELMAN-TRAIN1NI Instituut, in 1S00 il-tralnlng" en staat thans met z(J| itigingen in S verschillende landei nog steeds aan de spits! De Pelman-mental. -lyehologle b bevolen dooi Cursus algemeene ontwikkelinf Deze, volgens de nieuwste gegevens samen1 gestelde Cursus, heft de groote handicaj die gebrek aan Algemeene Ontwikkeling zoowel maatschappelijk als psychologiscl is, op. Vollcrtlee seECTrn» verstrekken wil. «®1 P ELM AN INSTITUU1 AMSTERDAM Tel. «1878 Damrak t Pelman Instituten zijn gevestigd to: Londeil Blnomsbury Str. 4- Parijs, Boul. Haul mann 176; New York, North Avenue 21 Melbourne, Flinders Lane 39C; DurbgJ Natal Bank Chambers; Calcutta, CHS Strcot 102; Delhi. Allpore Road 10; T Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 825218542 3e Kostverlorenkade 36hs 37 p. n le Helmersstraat 137-11 38 p. n le Helmersstraat 289-II 38 p. n Fred. Hendrikplantsoen Bill 36 p. n M. H. Trompstraat 10-111 f 36 p. n Kostverlorenstraat l-II 34 p. n WonlngltJst en Inlichtingen GRATIS een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. (42 Groot was de ontsteltenis. De arme Indianen voelden zich niet opgewassen tegen de zwaargewapende blanken. Hoog stens hadden ze hun kapmessen en bogen om zich te ver dedigen. Ze besloten daarom zich terug te trekken en te verbergen totdat het gevaar voorbij was. Alleen de kleinste kinderen en oude squaws moesten achterblijven, omdat het bij de over haaste vlucht onmogelijk was hen dede te nemen, doch ze waren er van overtuigd, dat men deze zou ontzien. De troep reed het woud in, waar de hutten stonden en was zeer verbaasd alleen slechts eenige kinderen en oude vrouwen aan te treffen. Op hun vraag, waar de anderen waren en waar Don Carlos het opperhoofd te vinden was, kregen ze ontwijkende antwoorden. De strafoefening dreigde te mislukken. Er werd besloten dat men de hutten in brand zou steken en weder teruggaan, toen de sluwe Indianen, die bij de ban dieten behoorden, den luitenant Chavez den raad gaf: „Ugh, SenorI Schieten op de squaws". „Op vrouwen en kinderen schiet ik niet'', was het korte antwoord. „Wel schieten, Senor, Daar komen de mannen. Zijn vlak bij. Ik weet!" De anderen drongen er op aan, dat de raad van den Rood huid zou worden opgevolgd. Een salvo weerklonk, gevolgd door het gejammer der ge troffen vrouwen en kinderen. Na eenige oogenblikken verschelen achter boomen en rotsen de gevederde hoofden van de mannen, die zich haast ten met het blanke wapen in de hand voor hun gezinnen te vechten. Ze waren dapper genoeg, de arme kerels, en vlogen op de ruiters los. Menigeen viel van zijn paard en bezweek onder de steken der*vlijmscherpe manchete. Maar de Mosquorito's moesten het onderspit delven. Bij groepen werden ze neerge schoten. Er werd op geen leeftijd of kinderen gelet. Het over schot vluchtte weer diep in de wouden om pas na enkele da gen terug te keeren en niets anders terug te vinden dan hun platgebrande woningen en de lijken van hun stamgenooten iaet nog een zieltogende gewonde daartusschen in. Op New Home, de plantage van Vancouver, was de wan daad spoedig bekend geworden. Helaas kon de slachting niet ongedaan gemaakt worden. De roovers waren reeds teruggetrokken naar hun schuil plaatsen. Wel werd alles gedaan om het leed te verzachten en wer den de woningen weder opgbouwd doch deze gruweldaad bleek tenslotte voor de partij van de Vasquez noodlottig te zullen worden. Immers ging het gerucht van dezen massamoord van Half bloeden op Roodhuiden onder de stammen rond. Nu wist men wat men eigenlijk aan de partij van de zoogenaamde patriot ten had en dat het eigenlijk schurken waren. De Mestiezen waren gebleken de vijanden der Roodhuiden te zijn. Het was voor deze laatsten verreweg het beste zich toe te vertrouwen aan de bescherming van de blanke planters. Wel hielden zich eenige stammen nog afzijdig, maar die van de Turereno's en nog een vijftal andere braken openlijk met de partij van de Vasquez en zonden hun opperhoofden naar John Vancouver om mede te deelen dat zij voortaan bondgenooten wilden zijn. Dit deed een plan rijzen in de gedachten van John Van couver. hetwelk hij met Johnson' den ondersheriff nader uit werkte. Men zou trachten overal de Indianen los te maken van de Mestiezen en een groote macht op de been te brengen met flinke leiders aan het hoofd om krachtig weerstand te bieden aan de macht van de Vasquez en dezen zoo mogelijk te ver nietigen. Onderwijl hield het schrikbewind aan. Wie tegen de Vas quez was, was zijn leven niet zeker. Sluipmoord was aan de orde van den dag. Zelfs in de steden koos men zijn slacht offers. Vooral onder de leden der rechterlijke macht. Op een Zaterdagavond zat kolonel Shaman, de sheriff van Monterey met zijn zwager een partijtje domino te spelen in de schemering. Hun tafel stond tegen het raam en omdat het donker was geworden, staken ze de lamp op en lieten de gordijnen zakken, zoodat hun zwarte silhouetten zich daarop afteekenden. Daar knalde een schot! De glasruit vloog in scherven. Beide spelers vlogen op, zwaar gewond. Toch konden ze nog ieder een geladen geweer grijpen dat in de kamer gereed stond om te schieten. Buiten hoorde men voetstappen zich verwijderen. Een stem riep: „Patriot!" Shaman, hoewel hevig bloedend, snelde naar buiten I vuurde in het donker. De aanvallers ontkwamen. Toen er hulp kwam, bleek het dat beide zwaar gewol waren. Shaman had een schot in de borst, de ander wasi de zijde geraakt. Bij het onderzoek bleek, dat de moordenaar op zijn kousi door het struikgewas was gekropen, zoodat hij op zijn gem? vlak bij zijn tegenstanders de volle lading in het lichaam k' jagen. Er was geen twijfel aan of een van de mannen van Vasquez was de moordenaar, die wraak had genomen ome de sheriff eenige bandieten had gevonnist. Zoo waren er voortdurend voorvallen aan de orde van dj dag. j De toestand werd onhoudbaar, doch weldra zou de bandf tenleider ondervinden, dat de partij die de orde handhaaf^ ook geenszins met zich zou laten spotten. Sterke patrouilles soldaten doorkruisten het land en zocht overal de bandieten op. Doordat een aantal stammen van Roodhuiden hun partij had gekozen, hadden ze een uits den inlichtingendienst. Hevige gevechten vonden plaats waarbij kleine versprei benden van de Vasquez uit elkaar werden geslagen. Bij tientallen werden de gevangenen binnengebracht! Monterey en de andere steden en daar streng gevonni Velen moesten hun misdaad met den dood bekoopen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2