STADSNIEUWS r Na jaars-in zameling NIEUWE LEIDSCHE COURANT iVRIJDAG a5 AUGUSTUS 1939 TWEEDE BLAD PAG. li Luchtbescherming Verdere maatrcgolen Wellicht zullen velen zich afgevraagd hebben waarom men in de laatste maan den zoo weinig over d'e Luchtbescherming heeft gehoord, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken dat er in Leiden niets gebeurt. Men denke echter niet dat degenen, die aan de organisatie van den Luchtbescher mingsdienst en' bescherming der bevolking werken, stil hebben gezeten. Moge tijdens de vacantie de opleiding van vrijwilligers als wel de organisatie van cursussen tijdelijk hebben stil gestaan, er wordt intensief gewenkt aan het opstellen van een werkschema voor dit najaar, waarin zoowel de organisatie van den dienst als wel de opleiding der vrijwilligers is verwerkt, terwijl tevens óe voorlichting van de Burgerlijke Bevolking wijkgewijze ter hand genomen zal worden. In verhand met den internationalen toe stand zou het noodzakelijk kunnen zijn dat. de opleiding van Ihen, die voor de Lucht bescherming onzer stal zullen zorg dragtij in zeer versneld tempo zou moeten worden uitgevoerd. In een bespreking tusschen het Hoofd' van den L. B. D. en de Ned. Ver. v. Lucht bescherming, zijn de vragen, hiermede sa menhangend besproken en voorbereidende maatregelen te dezen opzichte getroffen. Nog steeds is cr een tekort aan vrijwil ligers voor den Luchtbeschermingsdienst, al meldden .velen zidh aan. Laat een ieder, die vrij is van militairen dienst en geen bijzondere verplichtingen heeft in tijden van nood. zich alsnog aan melden. Meld u schriftelijk, onder opgave van uw naam, voornamen, leeftijd, adres, beroep. Voor zoover men zulks reeds deed is dit natuurlijk niet noodig. Men beschikt over uw naam en adres en met uw opleiding .wordt spoedig aangevangen. Wenscht u inlichtingen omtrent inrich ting van huizen en gebouwen, aanschaffing van materialen enz., stel u dan (liefst schriftelijk) in verbinding met het Secre tariaat van de Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming D. C. Kok, apotheker, Rapenburg 9, Tel. 25410. Zilveren-jubileum Gisterenmiddag is op het batterijbureau van 1—6 R.V.A. door den majoor P. C. Ta conis de zilveren medaille voor 24 jaar trouwen dienst uitgereikt aan den fourier der le klasse P. Vermeer van het 6e R.V.A. De tijdsomstandigheden dwongen er toe, dat bij dit zilveren jubileum de gebruike lijke ceremonieën achterwege bleven. Hoewel vele der collega's van den jubila ris door dienst of detacheering afwezig wa ren, werd hem toch in de onderofficiers- cantine bij monde van den adjudant onder officier van Maarle hulde gebracht voor zijn kameraadschappelijken omgang ia de af- geloopen 24 jaar. Hoewel .dankbaar voor deze onderscheiding sprak de jubilaris zijn spij-t er over uft dat hij nog steeds in den laagsten onderofficiersrang moet dienen. Na overhandiging van een stoffelijk hulde blijk aan den gedecoreerde bleven allen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Inlevering loonlijsten Raad van Arbeid De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden vestigt er de aandacht op, dat de loonlijsten krachtens de Ongevallenwet in de maanden Januari en Juli bij den Raad van Arbeid moeten worden ingeleverd. Zij kunnen ook ten postkantore worden afge geven. Het niet voldoen aan deze verplichting is strafbaar. In de laatste maanden zijn werk gevers, die niet voldaan hadden aan hun .verplichtingen tot het doen van hedrijfs- aangifte, tot het geregeld bijhouden van de loonlijsten, tot het op tijd inleveren van de loonlijsten of die opzettelijk onjuist de loonlijsten hadden ingevuld, veroordeeld tot boeten van f 5 .tot f 25 subsidiair hechte- nisstraffen. De Zijl I—S.Z.C. i Om ide Zilveren Sleutels Gisteravond speelde De Zijl tegen S.Z.C. om de zilveren sleutels. S.Z.C. is het eerst bij den bal en weet dadelijk gevaar te schep pen voor het doel. Beide partijen wegen goed tegen elkander op. doch als Key zijn man een oogenblik niet meer kan houden is het 01. Even later maakt S.Z.C. met een mooie doorslagbal er 02 van. De Zijl die zich flink weert, ziet zijn kans door slecht schieten voorbij gaan. Met S.Z.C. in de meerderheid bcgekt de rust aan. Hierna wordt een mooie doorslagbal door de lat gekeerd. Even later maakt voor De Zijl J. Arnoldus 1—2. De Zijl komt flink opzetten en als De Zijl keeper den bal verkeerd plaatst is het 1—3. Beide doelen zijn om beurten in gevaar. Door onder water duwen krijgt De Zijl een vrije worp. Looff geeft goed naar Arnoldus en het is 23. Hierme de komt het einde. DE WERKLOOSHEID Het aantal werkzoekenden, ingeschreven hij den Gem. dienst voor sociale zaken be droeg op 21 Aug. 1871, benevens 15 god. werkloozen en 1169 in werkverschaffing. Op 25 Aug. 1938 en 26 Aug. 1937 was het cijfer resp. 3000'en 4021. Voor de verschil lende groepen zijn de aantallen: aardwerk 22, boekdrukkerij 30. bouwbedrijven 443, cheni. nijverheid 5, houtbewerkers 62, Wee ding SS, leder 11, metaalnijverheid 197, papier 20. textielnijverheid 126, voedings- en genotmiddelen 113, landbouwbedrijven 53, handel 89, verkeerswezen 168, verzekering en bankwezen 11, vrije beroepen 69, onge schoolde handarbeiders 206, huiselijke dien sten 9, personeel (geen handarbeiders) zon der voorkeur van beroep 16, A.V.O. G. vrouwen 124. BUR(ïRRI IJKF STAND ONDERTROUWD: H M Heuvelman 33 Jr en J M Stikkclorum 34 Jr J ZelKtra 23 Jr en M E Laserman 34 jr P H F Bosman 25 Jr en F Brussee 21 Jr BEVALLEN; M Hogervorstv d Heuvel dr P J Naber—v d B1U zn F W Hanaclaai Woei De stemming in de stad Het bericht van de voormobilisatie, dat in een broeierige en beklemmende hitte door Leiden verspreid werd, heeft aan het stads beeld wel het een en ander veranderd, Overal in de stad, in het bijzonder bij het station en bij de kazernes, was de bijzon dere militaire bedrijvigheid merkbaar. Vele menschen waren uit de benauwdheid van hun huizen gevlucht en bespraken op straat het nieuws, dat de dag gebracht had. De gesprekken-flarden, die men opving, waren vol van buitenlandsche namen. Van onrust was niets te bespeuren. De stemming was ernstig en men voelde een zékere spanning in de sfeer, maar nergens uitte de onge rustheid zich naar buiten. Enfin, we moe ten het maar afwachten! Dat was de slotsom der gesprekken. En dat is ook het eenige wat men doen kan. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Thans begint er schot te komen in de uit voering van het rioleeringsplan voor onze gemeente. De aanbesteding voor het eerste deel zal Zaterdag 9 September plaats vin den. Het is het gedeelte tusschen de Zaal bergstraat en het terrein der zuiverings installatie ten Westen van het üsbaan- terrein. HOE DE VOETBAL ROLDE De A.R.C. veteranen speelden gisteravond tegen de Alphia-veteranen en wonnen dezen aardigen wedstrijd met 52. ALPHENSCHE ZWEMCLUB Het tweede zevental van A.Z.C. speelde in Alphens Zwembad tegen Bodegraven 1 won met 51. De dames speelden gelijk tegen de Bos koop-dames met 11. KATWIJK a. d. RIJN T uinbouwoverzicht Het is al slechter geweest, dat is het eenige optimistische woord dat we an dit overzicht kunnen laten hooren. Het doordraaien en gros kwam deze week niet voor, doch zelfs het noteeren van den minimumprijs of het benaderen daarvan geeft al voldoende te leurstelling. Wanneer we een vergelijking an de prijzen der producten uit dit tijd- ak maken, valt het wel bijzonder op, dat alle producten, het eene meer dan 't andere, doch alle, aanmerkelijk lager in prijs staan dan vorig jaar, het product bloemkool, wat in de goede kwaliteit momenteel toch een mooion prijs opbrengt, zelfs niet uitgezon derd. Zoo bracht eerste soort bloemkool in de week van 18 tot 24 Aug. van ivorig jaar van f 22 tot f 28 per 100 op. Men heeft bij uit zondering thans eenmaal f 19.30 mogen no teeren. De tweede soort, dae vorig jaar in deze week liep tot f 16.50, ging thans als hoogste noteering voor f 12.10. En dit is dan het product wat thans die volle belangstel ling heeft. Met een klein© schommeling was die prijs voor 1ste soort van f 12.50 tot f 18.30 on tweede soort van f 7.50 tot f 12.10. De finaniceele utlcomten dezer teelt zijn bijzon der verschillend. Voor sommige tuinders is dit product een groot© financieelc strop, terwijl anderen een zeer goede uitkomst kunnen boeken. De eene tuinder heeft ze best staan, terwijl ©en ander in de onmid dellijke nabijheid en met dezelfde bewer king een totaal misgewas heeft. Het gewas der late bloemkool gaf ook allerlei teekenen van iverval te zien. Een flinke donderbui met goed wat regen bracht 1.1. Zondagavond veel erbetering. Het zal het gewas zekor veel ten goede komen. De bos- en waschpeen is nog steeds ©en fiasco. Enkele da.gen was ©r een kleine ver betering te bespeuren. Dat gaf weer moed. Doch bet was van weinig beteeekenis. In deze periode was de noteering van f 0.70 tot f 1.35 per kist in 1938. Thans kan de notee ring dp meeste dagen niet hooger komen dan f 0.30. den minimumprijs, tot f 0.50, een extra partij soms f 0.60. Dat is nog niet de helft van vorig seizoen. Met boapeen hetzelfde liedje. In 1938 was gedurende een vrij lan gen tijd rond doze week de prijs van f 6 tot f 8 per 100 bos. Soms ook nog iets hooger, Thans blijft het steeds draaien om een no teering van f 2,50, den minimumprijs, tot f 5.30 per 100 lx®. En de voorraad bos- en wasolipcen is ook nu nog grootesr dan ooit in dezen tijd het geval was. In tegenstelling met vorige jaren werd' er thans voor conser ven zoo goed als niets gekocht. Ook voor export is de vraag zeer onbeteekenend. Wan neer dit allies zidh niieit wijzigt moet het slecht afloopen met de teelt van dit hoofd product. Kroten staan niet zoo veel ten achter in prijs als de andere artikelen, doch de op brengst is ook maar matig. De noteering was van f 0.45 tot. f 0.60 per kist ivan 20 kg., tegen f 0.50 tot if O.SO in vorig seizoen. Voor boonen geldt ook ongeveer dezelfde prijs van vorig jaar. Princessehoonen gaan voor f 6 tot. f 10 per 100 kg. en snijboonen brengen van f 8 tot f 15 per 100 kg. op naar kwaliteit. De late boonen staan vrij goed. Het besóhot is bevredigend. De pootuien zijn weg. Een enkele tuinder brengt soms wat zaai uien, die van f 2.50 tot f 4.1Ó per 100 kg. opbrengen. De gewas der uien beleeft een goeden oogst, doch de prijs zal den doorslag moeten geven. Aardappelen geven ongeveer hetzelfde beeld te zien ivtan vorig jaar. Eerstelingen komen niet meer en eigenheimers worden aangevoerd in verschillende kwaliteiten, uit de klei en uit het zand, uit hot zwarte zand uit de duinpannen. Maar de prijs is voor alle soorten slecht. Klca-eigenheimers in minder mooie sorteerinig noteerden van f 2.20 tot f 2.60 per 100 kg. en de mooiste zand- eigenheimers, mooi van sorteering en onbe rispelijk van kwaliteit werden verkocht tot hoogstens f 4 por 100 kg. Het verschil in prijs vergeleken met sorteering en kwaliteit is werkelijk te gering. Maar hét goedkoopere tegenwoordig hot gemakkelijkst te plaat- n. Drielingen-eigenheimers gingen, naar sorteering ei\ kwaliteit, voor f 1.30 tot f 2.20 per 100 kg. Een enkele maal kwam ©r wat sia. Deze ..as clan duur, soms van f 2 tot f 4.50 per 100. En dan was er op die kwaliteit nogal wat aan t© merken. De schaarsohte deed hier de duurte ontstaan. Een enkeling profiteert hieitvtan. "ÖLUNDSCHE^it A" 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN. KOUDEKERK AAN DEN RIJN GESLAAGDE ORANJE-FEESTEN De Oranjefeesten alhier gehouden op Woensdag en Donderdag zijn begunstigd door prachtig zomerweer en zeer geslaagd, pe eerste dag werd des middags qui 2 uur ingezet mgt een optocht door het dorp van de schoolkinderen vooraf gegaan door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" alhier en de Boreftsche ruiters die dezen middag waren uitgenoodigd door de feestcommissie. Deze demonstratie wekte bij de toe schouwers groote bewondering, omdat me nig bravourstuk als lintenroof, handicap- springen, stoelendans enz. door de heeren en dames ruiters werd gegeven, waarvoor hun telkens een welverdiend applaus ten deel viel. De middag werd verder doorge bracht met poppenkast en goocheltoeren voor de schoolkinderen, terwijl deze ook rijkelijk werden getracteerd. De tweede dag werd des morgens om 9 uur ingezet niet verschillende wedstrijden, waarvan de uitslagen zijn als volgt: Ringrijden met fietsen. Heeren: le pr. D. Reijneveld J.D.z., 2e pr. Wellolema Tzn., 3e pr. G. G. Reijneveld Klz., 4e pr. KI. Ver- gunst, 5e pr. A. Hortensius. Dames; le pr. Iü-eina Reijneveld J.D.d., 2e pr. Rika Ver- bree, 3e pr. Fie van Vliet, 4e pr. mej. Burg graaf. 5e pr. mej. Coppelaar-Vlasveld. Ringrijden paard en tilbury. Dames: le pr M. Mourits, 2e pr. mej. S. Dorrepaal-Kwa- kernaak, 3e pr. M. Heijkoop, 4e pr. M. van Wetten, 5e Dr, mej. Klerk. Heer§n: le pr. Jac. Dorrepaal, 2e pr. A. Hoogeboom, 3e pr. W. Wille, 4e pr. L. .Verhagen, 5e pr. H. Ba telaan. Costumeering. le pr. P. v. Kempen-A. v. Veen, 2e pr. W. H. v d. Bijl-S. Dorrepaal- Kwakernaak, 3e pr. Klerk-v. Driei. 4e pr. Jac. Dorrepaal-A. v. d. Bijl-de Bruijn. Sprietloopen. le pr. D. Reyneveld J.D.zn., 2e pr. G. v. d. Voorst, 3e pr. P. de Lignij Pz., 4e pr. J. Bervoets, 5e pr. G. J. Reyneveld Klz. Hardloopen. le pr. S. v. Leeuwen Hzn., 2e pr. C. v. Vegten Hzn., 3e pr. Jan v. Velzen, 4e pr. L. Hakkenbrak, 5e pr. Kees Slinger land. Des avonds werden de feestelijkheden nog wat voortgezet doch in verband met de tijdsomstandigheden moest het feest helaas vroegtijdig met £en vuurwerk als slot wor den beëindigd. LEIMUIDEN DE ORANJEFEESTEN Dinsdagavond werden de oranjefeesten alhier geojjend met een concert door het muziekgezelschap Symphonie. Woensdagmorgen te ongeveer negen uur werd het eigenlijke feest met muziek ge opend. Te 10 uur werd een aubade gebracht aan den burgemeester. De voorzitter van het Oranje comité de heer Ki. Stigter, richtte zich in een toe spraak namens de Leimuidensche burgerij tot den burgemeester en bevestigde daarin de trouw van de Leimuidensche bevolking aan de aloude Oranje dynastie. De burgemeester beantwoordde deze toe spraak en sprak den wensch uit dat door de toenemende spanning op internationaal ge bied, het feest niet wreed verstoord zal wor den. Daarna werden door het muziekgezel schap onder leiding van den bekwamen di recteur den heer A. van Dam, uit Ter Aar, verscheidene nummers ten gehoore ge bracht. Vervolgens werd het Oranjecomité door het gemeentebestuur in de Raadszaal ontvangen en werd de eerewijn rondge diend. De burgemeester richtte zich in een gees tig toespraakje tot het Oranjecomité en bracht hulde aan den directeur van het mu ziekgezelschap den heer A. van Dam, die kans gezien heeft in betrekkelijk korten tijd het gezelschap weer naar boven te brengen. Ondertusschen was het reeds tijd geworden voor de zanghulde aan den burgemeester en diens eohtgenoote op het feestterrein. Na het zingen van vaderlandsche liederen werd de jeugd door het Oranjecomité rijkelijk ont haald. Het was een blijde dag voor de jeugd. In den namiddag hadden de wedstrijden voor de schoolkinderen plaats. De uitslagen waren als volgt: houtjesrapen meisjes van 68 jaar: 1. R. Mollers, 2. B. Molers; 3. L. Malipaard; 4. S. den Hollander; 5. N. Baak; 6. N. Opdeiju; letterwedstrijd meisjes van 10 —13 jaar: 1. B. Wallet; 2. S. Zandvliet; 3. F. Mollers; 4. B. van Berkel; vlaggensteken meisjes van 810 jaar: 1. G. Luursema; 2. B. Lissenburg; 3. R. Blom; 4. J. de Koning; turfrapen jongens van 6—8 jaar: 1. K. de Koning; 2. B. Verhaar; 3. J. Loogman; 4. J. Mollers; 5. S. van Egmond; 6. A. v. Egmcfitl; bloempotloopen jongens van 810 jaar: f. S. de Graaf; 2. P. van Dijk; 3. J. Mollers; 4. C. Overdevest; 5. A. Dompeling; 6. W. Beuk; hoogspringen jongens van 1013 jaar: 1. P. Bos, 1.20 l\1.; 2. P. Kok, 3. K. Zandvliet, 4. P. Willemstein. In de avonduren werden volks spelen gehouden voor de ouderen. RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente komt tegen Woensdag 30 Aug. a.s. des vra. te 11 uur (zomertijd) in openbare vergadering bijeen. Aganda: Notulen. Ingekomen stukken. Be handeling schrijven van Gcd. Stat©n inzake oelastingverordening. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie aan het Oranje-comité. Behandeling verzoek va» de Chr. H. B. S. te Alfen a. d. Rijn om een bij drage in de exploitatiekosten over het jaar 1938. Wijziging der gemeentebegrooting dienstjaar 1939 en hetgeen verder ter tafej zal worden gebracht. 'ALKENBUR r RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag 25 Augustus des nam. 8 uur. Onderwerpen ter behandeling. 1 Vaststel ling der notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Voorstel tot wijziging begrooting 1939. 4 Voorstel inzake het verzoek van mej. Roode- Gravekamp, om verhooging der jaarwedde. 5 Voorstel tot wijziging van het besluit tot onttrekking van een gedeelte van den Broek weg aan het openbaar verkeer. 6 Voorstel tot voorloopige vaststelling Rekening dienst 7 Voorstel tot vaststellen van een vent vergunning. 8 Rondvraag. Rijnsburg Bevestiging en intrede Ds. Post Ds. H. Post, gekomen van Ambt-Vollen- hove-St. Jansklooster, werd Dinsdagavond bevestigd als predikant der Geref. Kerk. Ds. Broekstra, die hem bevestigde, had tot tekst Jesaja 52 7. Gewezen werd op Jesaja's jubel over het heil des Heeren, aan Sion beschoren. Dezen jubel, ingezet in blijden toon, werd voortgezet in verlossings klanken en beëindigd in een alles belovend slo'taccoord. Ds. C. M. v. d. Loo werd dank gezegd voor zijn veelomvattend werk, tijdens de vacature verricht. Gisteravond heeft Ds. Post zijn intrede gedaan. De kerk was vol. Na een innig ge bed om behoud van den vrede en om een zegen over zijn vferk, dat hij nu aanving, begon spr. zijn predikatie, waartoe hij tot tekst gekozen had Spreuken 14 27: De vreeze des Heeren is een springader des levens, om af te wijken van de strikken des doods. In eenstemmigheid, aldus spr., zijn we hier samen door een hechten band veree- nigd, nl. Een God en Heere in Ghristus, een geioof, een doop. De band, dien wij aan elkander hebben is de broederband. Wii moeten ons één gevoe len. door den band der liefde. Di© eenheid moeten wij steeds zoeken te versterken. Daarom is spr. hier gekomen, om te zeggen dat men het leven dienstbaar zal maken aan Hem, die ons leven is. Gij vraagt van mij een vingerwijzing, hoe te moeten werken. Wij moeten elkaar lasten opleggen, waardoor wii naast elkander ko men ie staan. Want we moeten elkaar hel pen dragen. We moeten met elkander mee leven. meebidden, meedanken. Zoo aan el kaar onze zielsgeheimen toevertrouwen. En bij dat alles den Heere te hulp roepen. In de tekst wordt de vreeze des Heeren gepredikt: 1. Als levenverwekkend; 2. Als doodwerend. Wij moeten hier niet werken onder enge len of als een engel. Wij zijn zondaren. Maar de Heere neemt zondaren aan om zondaren te bewerken. Er zullen gebreken zijn aan het werk. Dat zal echter den zegen niet verhinderen. Spr. moet niet zeggen wat hij zelf denkt, .aar wat de Heere gedacht heeft. Tot menschvergodang hoeft het niet te komen, omdat onze Middelaar de centrale plaat§ blijft innemen in de Kerk van Christus. De Heere lescht ons uit zijn bron. Hij al leen doet het. En deze God is onze God, Hij zal ons geleiden tot den dood toe. Dat blijve ons levensparool, zonder dat ons voor- of tegfnspoed afleide. Wij zullen den Heere blijven vreezen in getrouwheid, want cte vreeze des Hetyen wekt levensenergie. God begint eerst zelf te spreken door Zijn Geest en Woord. De vreeze des Heeren wekt leven, maar evenmin als bij het natuurlijk leven, kun nen wij dat levenwekken zign. De vreeze des Heeren is de springader des levens; d.w.z. het springt te .voorschijn met stuwkracht. Als wij een rivier zien, letten wij niet zoo zeer op den oorsprong, maar op wat hij te weeg brengt, leven, vruchtbaarheid. Een zegen is geen dood ding. Een zegen wil wat van den Gever zeggen. Daarom moet studie gemaakt worden van de bron. De oorsprong is bij God. Blijf niet hij de uiterwaarden staan, want verleg de rivier en de vrucht versterft. .Wanneer wij niet letten op de bron, zou de zggen ons voorbij gaan. Het leven komt van God. Zoo moeten Gods kin deren rijke vruchten dragen, omdat zij het water des levens van God ontvangen heb ben om niet.'Laten wij daarom letten op de bron. Als men er niet op let, kan de spring ader verlegd worden en dan ontvangt men geen zegen meer. Wij kunnen de gaven zien en exploiteeren en toch God den Gever niet eeren. Wij leven in een onrustigen tijd en weten niet wat ons wacht. Maar God kan door die onrust ons geloof versterken. Ook in dezen tijd laat God zich kennen als de bron. Laat ons elkaar ook zeggen, dat de spring ader zelf leven is. Hii is dé Levensbron. Gij moet God dienen, niet om wat Hij geeft, maar om wat Hij is. Gods wezen bepaalt den den springader verwekt, keert tot de bron die Levensbron. Hem zal ik prediken, wat Hij wil, wat Hij eischt. En het leven door den springader verwekt, keert tot den bron weder. Want uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen. De springader is le venverwekkend maar ook leventoonend t.-i einde toe. Het zal niet ophouden. De vreeze des Heeren is ook doodwerend. Leyen en dood zijn hier met elkander verbonden. Ze worden in de Schrift vaak in een adem genoemd. De springader en de doodsstrikken zijn *iet zoo ve.i van elkaar. Denk aan Petrus' verloochening. Zacharia, Simson, Jakob, vele levens leggen hiervan getuigenis af. Ook ons blijven de strikken niet gespaard. Zelfs den Heiland werden de strikken gespannen. Maar Hij overwon. De strik is gebroken en wij zijn vrij ge raakt. Daarom achter dien Christus aan, want dan leeft gij zoo ruim. De Satan kan zoo listig strikken spannen. Dat kan gebeuren als wij God beschuldigen, omdat ons geloofsleven niet floreert. Maar als wij biddend op God letten, zal Hij ons niet in de doodsstrikken laten. De vogelvangers overdekten de strikken letterlijk staat er stelhout) met zaad. Zoo doet de booze ook. Als God de wereld bezoekt, dan gaat de satan rond met z'n zaad. Hij zal ons niet herinneren Ibet Woord: Wie God aanroept in den nood, vindt Zijn gunst óneindig groot. Als God niet helpt sterft de menseh onder de strik. Leven en dood moeten altijd voorgehou den worden. Het Leven is bij de (ba-on, maar nok de strikken staan dicht bij de bron voor het argelooze dier. dat bij de bron verkwik king zoekt. De Satan is de Koning der ver schrikking. Maar in de vreeze des Heeren is groote blijdschap. Wacht u voor de strik ken. Vraag veel om opening der oogen en erlichting des verstands. Gij hebt mij beroepen en ik zat u het Woord moeten openen. Bij dat Woord ziet gij de strikken, maar ook de Levensbron. Vraag van den dienaar des Woords, dat hij u wijst op de Bron, opdat hij u geve wat God u wijst. We moeten elkaar de strikken ijzen en afwijzen. De jeugd zoekt vaak de strikken en vraagt, zou dit mogen, mag dat? Laat ons wijken v. d. strikken des doods .Daar hoop ik ook op te wijzen en u beide, het leven en den dood voor te stellen. Wij zullen u den zegen en de vloek der Verbonds laten zien, naar het Woord des Heeren. God komt mei cischen. Wij moeten God erkennen, God dienen, Satan haten. God verheerlijken. Gij verstaat, aldus spr., dat er zoo ontzag lijk veel gewicht gelegd wordt op het juist erstaan van Gods Woord. Aarzelend hoemen wij niet te prediken en ik zal het ook niet doedn. Het gaat om zie- len te redden van den dood, het gaat om het leven. Hoe moeilijk is daarom mijn taak, daar de booze ook mijn vijand is. Gelukkig welt altijd de Bron. Draag uw dienaar steeds in uw woorden aan God op. Ik kom niet als zendeling, maar als uw dienaar des Woords, bijgestaan door de arnjbtsdragers en door u, gemeente. Uw hartelijkheid is al gebleken. Ik hoop zoo spoedig mogelijk een der uwen te wor den. Ik heb gehoord, dat het bloed hier sneller gaat, dan in het Noorden. Als het dan maar voortgestuwd wordt door Gods Woord. Voorts sprak spr. Ds. v. d. Loo toe. De lief'dle waarmee de gemeente u draagt is oolc voor mij moedgevend. Om die plaats van u. Ds. Broekstra, te vervuilen, is een moeilijke taak. Oud en jong is aan u gebonden. Raad van u te mo gen ontvangen, zal door mij zeer op prijs gesteld worden. Verder sprak spr. nog toe de vertegen- woordigres ivan de genabuurde kerken, de classis en de vertegenwoordigers van de Ds. v. d. Loo sprak na den dienst Ds. Post en gezin toe namens den Kerkeraad. Hartelijke woorden van dank werden nog gesproken tot candidaat v. d. Bos, die zoo getrouw hulpdiensten verricht heelt en al tijd bereid was om t© helpen. Tenslotte verzocht Ds .v. d. Loo staande te zingen Psalm 66 10, waarmee de dienst beëindigd was. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De Raad, die Vrijdag 29 Aug. a.s. onder presidium van Burgemeester M. F. Berk hout in openbare zitting bijeen komt, krijgt de navolgende agenda te behandelen: 1 Notulen van het verhandelde in de ver gadering van 21 Juli. 2 Ingekomen stukken en mededeelingen. 3 Wijziging leges verordening. 4 Aanvulling legcsverordening 1940. 5 Verordening verdeeling werkzaamheden ambtenaren Burgerlijken Stand. 6 Jaanvedderegeling ambtenaren Burger lijken Stand. 7 Verslag keuringsdienst van waren, jaar 193S. 8 Bouw woningen groote gezinnen. .9 Onbewoonbaarverklaring Vinkensteeg. 10 Aanvulling brandweervgrordening. 11 Crediet luchtbeschermingsdienst 12 Uitbreiding verlichting Voorstraat. 13 Winkelsluitingsverordening 1939 14 Toepassing artikel 55 ter juncto artikel 101 der Lager Onderwijswet-1920, jaar 1938. 15 Aanvrage Huize Bijdorp vergoeding art. 84 der Lager Onderwijswet-1920, gewoon Lager Onderwijs. 16 Vergoeding ex-artikel 101 der' L.O-wet- 1920 voor het U.L.O., over het jaar 1936. 17 Verzoek G. Schrama, restitutie school geld jaar 19381939. 18 Crediet aanschaffing leermiddelen open bare lagere school. 19 Verslag schoolartsendienst jaar 1938. 20 Benoeming lid commissie van toezicht bijzondere school voor middelbaar on derwijs. 21 Subsidie Koningin Wilhelmina Vereen., geboortefeest H.K.H. Prinses Irene. 22 Algemeene beschouwingen rekeningen bedrijven en gemeente, dienstjaar 1938. 23 Voorloopige vaststelling rekening elec- triciteitsbedrijf, dienstjaar 1938. 24 Voorloopige vaststelling rekening gas bedrijf, dienstjaar 1938. 25 Voorloopige vaststelling rekening wa terbedrijf, dienstjaar 1938. 26 Voorloopige vaststelling rekening rad- bedrijf, dienstjaar 1938. 27 Voorloopige vaststelling rekening dienst van openbare werken, dienstjaar 1938. I Voorloopige vaststelling rekening wo ningbedrijf, dienstjaar 1938. 29 Voorloopige vaststelling rekening cen trale boekhouding, dienstjaar 1938. 30 Voorloopige vaststelling gemeenterelte- ning, dienstjaar 1938. 31 Wijziging verordening houdende voor waarden en tarieven voor watergebruik 32 Comptabiliteitsbesluiten. 33 Rondvraag. WOUBRUGGB AANRIJDING De arbeider B. uit Hoogmade werd op den Kerkweg aangereden door een hem achter op komende auto, bestuurd door den heer K. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer door den aanrijder naar zijn wo ning vervoerd. De bestuurder van de auto werd door naast hem zittende kinderen af geleid, volgens zijn verklaring, waardoor het stuur van zijn wagen bij het voorbijrij den van den wielrijder, teveel naar rechts ging- VARKENSPEST Onder de varkens van den veehouder de R. aan den Woudschendijk is varkenspest uitgebroken. MACHTIGINGEN AAN DE REGEERING BUITENZORG. 25 Aug. (Aneta). Heden zijn per Staatsblad de regelingen afgekon digd, teneinde de Regeering te machtigen tot het aangaan van verzekeringsovereen komsten op het terrein van scheep- en luchtvaart; in geval van oorlog, oorlogsge vaar of in andere buitengewone omstan digheden. Verscherping van de situatie '(van onzen Duitschen correspondent) I „De Führer is met zijn vliegtui-: onaeM weg naar Berlijn!" „De Führer zal nog hedenavond om uur een korte radiorede houden!" „De Fühier zal nog hedennacht het ecu mando geven tot den aanval op Po. Ziedaar een paar losse beweringen zooal we die heden te slikken krijgen, geruchte;? welke als het ware de toenemende neu os! teit en spanning duidelijk weergev n E| wanneer we daarnaast het werkelijke 'e stellen, dat reeds enkele buitenlands» h journalisten Berlijn hals over kop -r'.Af hebben, terwijl meerdere anderen *ei. eer staan om dit voorbeeld te volgen, dan zof men toch haast kunnen beweren, dat >ia iets buitengewoons gaat gebeuren. Stad Danzig. Daarmee wordt gezegd, a hij over de macht beschikt om besluiten nemen, welke van beslissenden invloed ki> nen zijn op het antwoord, dat Polen hicro zal geven. Verklaart Danzig zich van nu aan onafhankelijk van Polen, dan ligt 'v voor de hand, dat ook de zoo fel gehai Poolsche Corridor zijn langsten tijd cchu zich heeft. Zijn we eenmaal zoover ge v men, dan heeft Danzig onder Forster's wind een stap gedaan, welke door F; land en Frankrijk als een casus belli uitgil legd kan worden. De waarschuwingen vo,! Coulondre en Neville Henderson, te Ber... tesgaden in opdracht van hunne regeerin gen aan den Führer doorgegeven, zijn dn doelloos gebleken en men zal dienen af wachten, wat Londen en Parijs daarop ti antwoord geven met woord of daad! Onze collega, dr Otto Kriegk, van di „Lokal. Anzeiger" dien we al vaker gec teerd hebben, daar hij steeds goed i hoogte bleek te zijn van wat men in u« W-ilhelmstrasse denkt, wees al bij voorbaa u onderhandelingen te dien opzichte op t< een of andere conferentie van vier of v mogendheden van de hand: „Een compi mis is in dezen onmogelijk. Ook hot pi bleem van den Corridor kan slechts volg? de Duitsche opvatting geregeld word' Belde aangelegenheden zijn een kwes van Duitschlands eer". Deze taal laat aan duidelijkheid nMs wenschen over. Niettemin mogen wij f r v onzen kant dan nog wel eens op wijz» dat de Rijksregeering bij herhaling v klaard heeft, dat men wegens den terugb van een door en door Duitsche stad ge ei oorlog kan voeren, dat men daar „übei haupt" niet aan denkt, daar men ervai overtuigd is, dat de gansche zaak ook zojJS der oorlog geregeld kan worden. Dat ia nK weliswaar een zeer positieve uitspraak maar de gebeurtenissen der laatste dagtffi hebben bewezen, dat men er onder de hul dige omstandigheden slechts een zeer Lr» perkte waarde aan mag hechten. De avondbladen van heden brengen o^t der dikke opschriften het bericht, dat Pole™ mobiliseert en dat het verkeer met Danzig is onderbroken. Treinen en schepen wordeL in Dirschau vastgehouden. Ook het telefw nisch verkeer tusschen Gdingen en Danzii, is stopgezet en toen men van Poolsche 7 ij dl weigerde, zakelijke gesprekke»-dooi» (c gi ven, volgde Danzig dit voorbeeld en we igert de hetzelfde voor Poolsche aangelegerl heden. Ook met andere Poolsche steden kofl men geen telefonische verbinding tot stanf brengen. De onderhandelingen met Poo© sche tolinspecteurs, om de gerezen geschil len tot een voor beide partijen aannemehik oplossing te brengen, zijn zonder opgav? van redenen van Poolsche zijde afgebroker" En zoo zouden we nog een half uurtje k-uK nen voortgaan met het noemen van op z\ zelf wellicht niet erg belangrijke feiïenfi welke tesamen echter bewijzen, dat de lo f meele vriendschap tusschen Duitschlan J - Polen in het vroegere stadium van op 18 lijke vijandschap is teruggekeerd. Zoo bevinden we ons dan ongeveer weaj in de stemming van Augustus 1914. Met diT verschil, dat men niemand meer over eeill „frisch-fröhlichen Krieg" hoort reppen. lot tegendeel, men is gedeprimeerd en vrangj zich af, waartoe het ditmaal zal leidenö wanneer men de halve wereld te-» T Duitschland in het harnas jaagt! De ha en bittere ervaringen van 1914 tot 1918 lifl gen nog te versch in de herinnering del millioenen burgers, die den toenmalig 4 oorlog hebben meegemaakt en de kwe tij Danzig en Poolsche Corridor „mit allenl was drum und dran ist" wordt door geef zakelijk denkenden sterveljng belangnj' genoeg geacht, om zich opnieuw aan d enorme gevaren van een wereldbrand bloo te stellen. Berlijn, 24 Augustus 1939. Radiodistributiebedryf Gemeentelijk ZATERDA/3 26 AUGUSTUS Programma 3: 8Keulen. 10.20 Parijs ?- 12.10 Radio PTT N., 12.20 Brussel VI.. 2.20 Keu l len, 3.50 Brussel Fr., 5.20 ld. VI.. 5.50 ld. Fr., 6 2 j, Id. VI.. 7.35 ld. Fr.. 7.50 Londen R., 9.25 Brus: !f. VI. of dlv. Programma 4: 8.— Brussel VI., 9.20 Rac.il PTT N., 10.10 diversen, 10.-35 Londen R., 11.Ml Drojtwich, 1.20 Londen R., 3.50 Droitwich, 4.,: Ondergeteekende geeft met ingang van 1 October a.s. op als jaar- abonne Naam Adres ."Z Woonplaats ie nummers tot 1 October zullen hem gratis worden toegezonden. De aanbrenger Wenscht in aanmerking te komen voor toezending van een premie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6