Co ngres NATIONALE INDUSTRIE Internationaal Esperanto Het 31ste is te Bern gehouden Een internationaal congres zonder spraakverwarring De heer J. D. Brak el, hoofdbestuurder van de Ned. Ohr. Esperanto-Vereeniging, schrijft ons: Het groote feest der Esperantisten, het in ternationaal Congres ligt alweer achter den rug. Deze 31e samenkomst werd van 29 Juli tot 5 Augustus in Bern gehouden. Bern, de hoofdstad van het schilderachtige Zwitser land, dat wel zeer geschikt is een internatio naal gezelschap te ontvangen. Niet zoo groot, dat de volgelingen van Zamen'nof er ver zwolgen worden, zooals vorig jaar in Londen, toch ook weer groot genoeg om er rustig vertier te vinden, zonder vescejend te wor den. Veel interessante dingen trekken de aandacht van den bezoeker en maken de stad daardoor aantrekkelijk. Zoowel vanaf het Bondsgebouw als van de „Kursaal" geniet men een onvergelijkelijk panorama over de stad. Maar ook op de bruggen staande krijgt het oog niet genoeg van te zien naar het diepe dal, waardoor de Aare met groote snel heid zich een weg baant en omhoog ziende Bellevoystraat 75. R'dam. TeL 32631-36235 Óf' •aren bevordert fssi nel waart NUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 15 Renteberekening 2.7 pCt 's-jaars Scboolsparen Spaarbusjes bafe-inrichting ontwaart men de Alpen met hun gletschers, een tafreel waar men niet genoeg naar kan kijken. De straten met hun arcadenbouw, eenig in Europa, doen gezéllig aan en de vele bezienswaardige winkels achter de arcaden hadden wel de volle aandacht van het vrou welijk gedeelte der bezoekers. En rein als de straten zijn de hotels, waar men zich be ijverde de gasten een onthaal te bereiden, dat niet licht vergeten zal worden. Van de bevolking kan niets dan goeds gezegd wor den. Altijd vriendelijk en hulpvaardig met degelijken inslag verdienen de Zwitsers wel de sympathie, die men algemeen gevoelt voor dit bergvolk. In den loop van den Zaterdag waren zij aangekomen, de Esperantisten, uit alle wind streken der aarde. Dit bleek op de openings vergadering. die geleid werd door Dr. J. S c h m i d. Indrukwekkend was zijn rede, waarin hij memoreerde, dat hij 26 jaar ge leden op deze zelfde plek het Esp. congres opende, alwaar toen aan zijn rechterhand Dr Zamenhof zat, het genie, dat Esperanto sa menstelde. Het was zijn laatste congres. In 1914 werd het Congres verstoord door het uitbreken van den oorlog. In 1917 overleed hij. „Ik herinner mij", aldus Dr. Sohmid, „alsof het nog heden is, dat ik tranen in zijn oogen zag, toen het Esperantolied gezongen werd". Hij is niet meer, maar zijn geest stierf niet. ook verging niet zijn fenomenaal werk, de taal die ons dierbaar is: Esperanto". De eenige vertaling Als vertegenwoordiger voor het Kantonnale en gemeentebestuur was Dr. Durrenmatt aanwezig, die in hartelijke woorden het congres toesprak. Dit geschiedde in het Duitsch, waarop de vertaling door Dr. Schmid volgde. Maar dit was dan ook de eenige vertaling, die op dit congres gehoord werd. Want dit is immers het zeer bijzondere van deze internationale samenkomst, dat men er de spraakverwarring mist en daar door ook het vervelende en tijdroovende ver talen. Hier is het één taal en één begrijpen. Volgden de officieele regeeringsvertegen- woordigers, die het congres kwamen begroe ten, n.l. uit België. Frankrijk, Hongarije, Nederland, Noorwegen en Amerika. Het zou vervelend worden alle landen te noemen, die namens de daar wonende Esperantisten hun beste wenschen kwamen aanbieden. Genoeg zij te memoreeren, dat zelfs onze tegenvoe ters er niet ontbraken. Het congres werd gehouden in het „Casino". In de zaal hing een enorm groote vlag die veilig de grootste der wereld kon genoemd worden. Achter het Bestuur hing de Zwitsersche vlag, het roode veld met het witte kruis. En buiten stond het rijdende postkantoor, eeri groote automobiel, waarin enkele ambtenaren, ook Esperantisten, het publiek welwillend behulpzaam waren. Tevens kon men er telefoneeren en telegra- feeren. Voor de philatelisten was het speci- VOOR NEDERLAND EN N E D E R L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZUN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Willem Smit &Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DTNAMODRAAD mat katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTHISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smelten- VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Zeitglocken-toren te Bern ale congres en automobielstempel een aparte attractie. Werken afgewisseld door reizen en feesten In den loop der week werden de verschil lende werkvergaderingen gehouden, als b.v. van de intern, vereeniging, van de onderwij zers, van het taaicomité, van de blinden, van de Christ. Esperantisten, enz. Ook werden belangwekkende redevoeringen gehouden als b.v. van Dr. L a p e n n e uit Zuid-Slavië en Dr. Olsvanger uit Jeruzalem. Men zou echter niet in Zwitserland zijn om de uitstapjes te vergeten. Er waren er vele georganiseerd, zoodat men wel eens spottend sprak van het reizend congres. De Woensdag was besproken voor an trip naar de Jung- frau. Voor wie daar eens was gaat een wereld van schoonheid op by het hooren van dit woord. Voor wie daar niet was is het niet mogelijk eenige beschrijving te geven van wat daar te zien is. Alleen door aan- sohouwen kan men daar een indruk van krijgen. In één woord is dat overweldigend. En het zien van dat grootsche riep het Woord van Jezus ons in de gedachten: Al hadt gij een geloof als een mosterdzaad, gij zoudt tot dien berg zeggen wordt opgenomen en in de zee geworpen. Wanneer men met zóó'n klein geloof zóó'n berg in zee zou kunnen werpen, hoe ontzaglijk groot moet de Maker dan wel zijn. Uitstapjes naar Blausee, Schwarzsee. Chas- seral, Transalprondreis, men kon te kust en te keur uitkiezen, het een was al schooner dan het ander. Indrukwekkend was ook het openlucht spel voor de Kathedraal van Bern „De eeuwige Kringloop" dat Maandagavond werd opgevoerd. Een der gebrandschilderde ramen van genoemde kerk stelt verschillende per sonen voor als koningen, soldaten, bruid en bruigom, kinderen enz., waarbij steeds weer de Dood staat. Dit beeld van vergankelijk heid, „ieder mensch moet sterven", wordt ook ten tooneele gevoerd. Beschenen door schijnwerpers speelden de medewerkers in middeleeuwsche dracht hun spel op eenvou- dige en indrukwekkende wijze. Een week is echter kort en te snel kwam het einde van deze feestweek. Nog zouden wij kunnen vertellen van het Bundesfest dat 1 Augustus gevierd werd. Des avonds zag men overal in de bergen de bevrijdingsvuren branden en bracht het melancholieke spel op de alpenhoorn aparte bekoring. We zouden ook kunnen verhalen van de feestelijke ver lichting der stad ter eere van .de buitenland sche bezoekers. Bruggen, kerktorens, het Bondsgebouw alles in strijklicht gaven een be- tooverenden aanblik. Helaas moesten wij vele gasten missen. De geestverwanten uit Duitsohland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije mankeerden ten eenemale. En juist de Tsjechen met hun schoone kleederdracht gaven teroren steeds een apart cachet aan het congres. Ook hoorden wij dat de Polen om redenen van militairen aard geen pas hadden kunnen krijgen. Dit waren feiten, die wel eenigszins tot nadenken stemden, maar vermochten toch niet de feestvreugde te ver storen. Zoo kwam de slotvergadering. Juist vóór die begon verspreidde zich het bericht, dat in Nederland een prinses geboren was. Waar zoo plotseling al dat oranje vandaan kwam is ons nog een raadsel, maar feit is, dat men in een oogenblik alle Nederlanders kon aan wijzen, omdat zij met oranje getooid waren. En toen wij om 12 uur buiten kwamen, was het nog erger. Toen pas kon men zien hoeveel Hollanders zich, ondanks de critieke tijden, over de grens hadden gewaagd. Indrukwekkende sluiting Nadat rapport was uitgebracht over de werkzaamheden der verschillende werkver gaderingen kwam de sluiting van het Con gres. Op een teeken van den voorzitter be gon reeds genoemde enorm groote vlag heel langzaam te dalen en 4 Zwitsers waarvan 2 dames in nationaal costuum vingen op hun armen de vlag op. Nadat deze opgevouwen was boden beide dames de vlag aan het Vereenigingsbestuur aan als herinnering aan dit congres. Deze wijze van sluiting was wel eenig in haar soort en maakte dan ook een diepen indTuk op de aanwezigen. Opgewekt werd het volgend jaar het Con gres in Marseille te bezoeken, waarvoor zich reeds meer dan 200 deelnemers had den opgegeven. En met een weemoedig „gis revido" ging men uiteen, nadat nog eenmaal het Espe rantolied „La Espero" gezongen was. Een openlucht-godsdienstoefening Zondagmiddag is op de Gurtenkulm, een berg tegenover Bern een openlucht-gods dienstoefening gehouden. Voorganger was Ds. J. Schmid, uit St. Merits. Op een preek stoel van dennengroen sprak hij zijn gehoor toe, uit Genesis 11 19. De jonge pastor mocht zich in een aandachtig gehoor verheu gen maar toen de aanwezigen samen zongen „Groote God, wij loven U" en dit ge zongen werd door zoovele tongen uit zoo vele natiën, toen was dat wel een machtig moment. In het congresboek waren de te zingen liederen afgedrukt, zoodat iedereen mee kon zingen. Maandagmorgen had de werkvergadering der Chr. Esp. plaats. Ongeveer 30 aanwezi gen toonden belangstelling voor het werk der Vereeniging, een aantal dat tot naden ken stemt: er is nog veel te doen in eigen kring. Moge dit rapport ertoe bijdragen, dat men ook in onze kringen belangstelling gaat toonen voor Esperanto. Dan zullen onze In ternationale samenkomsten winnen door be langrijkheid en intensiviteit. Want wanneer men samenkomt en het grootste gedeelte woont het bij zonder te begrijpen, dan zul len ook de resultaten evenredig daaraan zijn. HOFMEESTER VOOR ƒ300 BESTOLEN AMSTERDAM, 25 Au?. Toen gistermid dag een hofmeester aan boord van de Johan van Oldenbarnev.ilt zich in zijn hut verkleedde om aan land t«* gaan. bemertcte hij, dat zijn portefeuille, waarin 300 cn enkele papiren waren geborgen, uit tij" binnenzak was verdwenen. Dit moet zijn gebeurd in den korten tijd dat hii even de hut. welke hij met vier in dere opvarenden deelt, ha" verlaten D^ti' allen reeds aan land waren gegaan toen oe aangifte bi] de politie geschiedde, leven het onderzoek in dit gevai eenige moeilijk heden op. ROFFELRIJMEN GETROEFD Kareltje komt bij den kapper. „Knippen!" zegt-ie zonder meer. Op een extra hooge troonstoel Zet de witte jas hem neer. ,J(ort of lang?'' vraagt hem de kapper. „Kort!" komt Karei kort. en zwijgt. Dan probeert de kapper knippend Hoe hij hem aan 't praten krijgt: .Jiebben jullie nog dat hondje .Jieb je nog dat wit konijn „En. hoe gaat het met je zusje?'' „Vind je 't op bewaarschool fijn?'' Karei wenscht niets los te laten Dan een koppig nee of ja. Praten zal-die. denkt de kapper: „Visch je nog wel eens met pa?" „Neel" bijt Karei in z'n ooren, 't Komt heel diep uit Kareis keel. Vader wèl hè?" vraagt de knipschaar. „Vangt-ie altijd nog zoo veel?'' .Jièndesl knauwt de kleine jongen. De barbier schiet in de lach: „Ja! ik dacht al dat 'k hem gister Op de vischmarkt loopen zagü" Vroolijk denkt-ie bij z'n eigen: Nou. hoe raak ik die daar kwijt? „Juist", zegt Karei, „dat kan wezen: Daar verkóópt-ie ze altijdl" (Nadruk verboden.) LEO LENS, Minister-president jhr mr D. J. de Geer verlaat het Depar tement van Algemeene Zaken na de zitting van den vol tallig en ministerraad, wélke gisteren gehouden werd in verband met den internationalen toestand. Tante Eefke", de oudste inwoon ster van Delden, is honderd jaar geworden. De jubilaresse leest de krant nog zonder bril. Graaf Khnen Hedervary, de Hotv- gaarsche gezant te Parijs, verlaat den Quai d'Orsay na zijn onder houd met Bonnet, den Franschen minister van Buitenl. Zaken. Het zal den bezoekers van Amsterdam niet moeilijk vallen de tentoonstelling „De Trein" te vinden. In verband met den internationalen toestand heeft het korps Vrouwelijke Vrijwilligers een nieuwe op roep tot de Amsterdamsche vrouwen gericht, om zich op te geven voor het verrichten van vrijwillige dien sten voor de overheid. De verdediging van het Suez-kanaal. Het eer ste contingent van 7000 Hindoe-soldaten is in Egypte aangekomen en werd te Suez ontscheept. Voor de internationale radio-tentoonstelling in Olympia-Hall te Londen bestaat veel belangstelling. Op den achtergrond het model van het broadcasting House",

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5