kdfOJ) Gemengd Bloed „Wij zullen den Führer te Danzig begroeten" IRKWIKT JANTJE KRUIZEMUNT MAANDAG ai AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK DUITSCH-RUSSISCH RUILVERDRAG De onderhandelingen te Moskou hebben plotseling een zeer merkwaardige wending genomen, waarop wellicht luttele ingewij den verdacht waren, doch waarvan in hei algemeen gesproken zeker niet werd ge droomd. De aandacht, voor wat in de Sov jet-Russische hoofdstad voorviel, bleef bijna uitsluitend beperkt tot de Fransch-Britsch- Russische besprekingen, die aanvankelijk alleen de totstandkoming van een militair .verdrag betroffen, en nadien ook zich uit strekten tot stafbesprekingen, vermits mer hoopte dat deze practische militaire gedach- lenwisselingen de meer abstracte conversa ties der heeren diplomaten zouden vermo gen te stimuleeren. Wel was bekend, dat daarnaast ook Duitsch-Russische contact- name bestond, met het oog op de totstand brenging van een nieuwe handelsovereen komst. doch deze laatste werd van geringe .waarde beschouwd vergeleken bij de Rus- sisch-Britsch-Fransche overeenstemming, waarnaar gestreefd werd, en die de laatste en voornaamste schakel zou vormen in den rond het Derde Rijk te smeden veiligheids keten. Thans blijkt, dat de Duitsche onder handelaars te Moskou aanzienlijk meer succes hebben behaald bij hun communisti sche tegenvoeters, dan voorshands aan Brit ten en Franschen is ten deel gevallen. De Itot stand gekomen accoorden betreffen aanzienlijken goederenruil, welke in een periode van twee jaar haar beslag zal moe ten krijgen. Ofschoon over de details van dezen ruil nog weinig substantieels bekend is, mag men met reden veronderstellen, dat in de eene schaal van de weegschaal Russi sche grondstoffen, oliën en granen zullen liggen, en in de andere afgewerkte Duitsche producten, inzonderheid landbouwwerktui gen en machinerieën. Duitschland zal der halve een vermeerdering van arbeid kunnen boeken, en wat nog belangrijker is, zich kunnen fourageeren voor juist die dingen, Welke het 't dringendst uoodig heeft: voel- selvoorraden om zijn bevolking krachtig te houden, en olie en benzine, teneinde zijn oorlogsmachinerie van het onontbeerlijke ite voorzien. Op Londen en Parijs moet deze overeen komst, die de kracht van het Derde Rijk .vergrooten zal, een bijzonder onprettigsn indruk maken. Het heeft' er namelijk iets yan, of de Russen het totstandkomen van een accoord met de Westersche democra tieën zoo lang mogelijk hebben opgehouden, teneinde eerst met de Duitschers tot deze belangrijke transacties te kunnen geraken. Deze ruilmogelijkheden hebben voor hen behalve een commercieele en economische, natuurlijk ook nog een aanzienlijke poli tieke waarde. In dezelfde mate dat Duitsch land ten opzichte van West-Europa aan kracht toeneemt, zal voor de Westersche democratieën de waardij van Rusland, als militair bondgenoot in spé, moeten stijgen, aangezien men de hulp van het Roode Leger, mocht het tot een Europeesch con flict komen, des te minder zal kunnen ont beren. Niet alleen Engeland en Frankrijk echter, 'ook Japan zal zich teleurgesteld moeten .Voelen over de Russisch-Duitsche surprise. Op een moment, dat in Japan machtige stroomingen werken voor een Japansch- Duitsch militair verbond, ondervindt Rus land dezen economischen Duitschen steun, alsof het Derde Rijk meer vertrouwen stelt in een krachtsaanwas, die het onmiddellijk zelf controleeren kan, dan in hulp en bond genootschap, die voor de toekomst te boek blijven staan. Het is thans nog te vroeg, zich over deze 'dingen in te vér voerende bespiegelingen te verdiepen; omtrent de achtergronden daar van is men bovendien nog in het geheel niet ingelicht Doch niet onmogelijk moet worden geacht, dat wat thans tusscnen Moskou en Berlijn beklonken is de eerste schrede zal blijken te zijn voor een nieuwe machtsontwikkeling, die ook het probleem Duitschland—Polen in een geheel nieuwe belichting zal kunnen plaatsen, in zooverre 'dit laatste land wel eens zou kunnen moe ten bemerken, dat het in een leegte geraakt ïs, wegens de gedwongen positie-wijziging Van zijn groote politieke vriendea De Valera naar Amerika De Iersche president De Valera zal op 23 Sept. uit Cork naar New-York vertrek ken. Hij zal te Washington de gast van president Roosevelt zijn en de tentoonstel lingen te New-York en San Francisco be zoeken. Op 2 Nov. zal hij, het Iersche cm- gres to Chicago bijwonen* Förster verklaart: „Het uur nadert' Hongarije als bemiddelaar? In een partijbijeenkomst te Langfuhr, op het grondgebied der Vrije Stad. heeft Förster, de gouwleider van Danzig, o.a. verklaard: „De Führer zal de Duit sche aangelegenheden in rust en vrede regelen. De huidige toestand moge kritiek zijn, doch wat er ook gebeuren moge: wij zullen den Führer te Danzig begroeten. Het uur, waarop Danzig naar Duitschland zal terugkeeren, nadert." 'Indien Polen", zoo vervolgde spreker, „het voorstel van H i 11 e r van October j.l.- en ook dat van Maart j.l. had aangenomen, zou de Führer van den corridor, en zelfs ook van nog meer hebben afgezien. Maar Polen heeft zijn voorstellen afgewezen. Wij Duitschers zijn een goedmoedig volk. In dien dit niet het geval was, zou er thans geen Poolsch vraagstuk meer bestaan". Förster keerde zich vervolgens tegel Engeland en Frankrijk en. zeide: „Het -al den Engelschen en Franschen bij de Tsje chische kwestie duidelijk geworden zijn, dat de Führer zich niet laat intimideeren en dat het voor deze twee landen beter is, zich niet met de zaken van andere voliten te bemoeien. De toestand, die thans aan de grens heerecht, kan en mag niet langer voortbe staan. Ieder in Danzig «vet, dat er in het leven van de volken kwesties rijzen, die opgelost moeten worden, ook al is dat nóg zoo moeilijk. En het orobleem-Danzig is zulk een kwestie. Sinds twintig jaar spre ken de Danzigers er over, dat zij terug .vil len naar het rijk. Nu nadert deze tijd. Dan zig heeft zich reeds voorbereid. Evenals de partij en de Danzigsche soldaten een ge sloten geheel vormen, zoo ook vormt de geheele bevolking een gesloten front. De houding, die de bevolking van Danzig aan neemt- is voorbeeldig. Ook de vrouwen zien vol vertrouwen de komende dagen te ge- moet Zij allen dragen m het diepste van haar hart een groot geloof aan de Voor zienigheid. Zes jaren lang heeft de Voor zienigheid den Führer bijgestaan en Zij zal hem ook blijven helpen. Danzig zal Duitsch worden", De perscampagne De Duitsche pers zet haar anti-Poolsche campagne voort. „Danzig en de corridor zijn en blijven de onafwijsbare Duitsche eischen, waarover niet gedebatteerd dient te worden", zoo schrijft de „VöLkischer Bcobachter". Met dezen eisch, aldus D.N.B., stelt het blad de houding van de geheele Duitsche openbare meening vast. -Het blad keert zich vervolgens tegen de Engelsche pers, die „de berichten van de Duitsche bladen over de Poolsche terreur opvat als een poging om onrust te zaaien of als pro paganda, zooals in de Tsjechische crisis het geval was. „Het is een gevaarlijk spel", al dus het blad, „wanneer men opzettelijk de oogen voor de waarheid sluit. Slechts om der wille van den vrede en de rust heeft dp Duitsch pers langen tijd gezwegen óver de hemeltergende misdaden van de Poolsche oorlogshitsers". In de Duitsche pers wordt voorts a g medegedeeld, dat ter gelegenheid van df herfstmanoeuvres, te houden door gemoto riseerde troepenafdeelin^pn, de wegen in de gebieden gelegen tusscnen Brux- Freiberg- Chemnitz, Zwickau, Plauenhof, Waldmün- chen en de grens van 't protectoraat, van 10 tot 18 Sept. zooveel mogelijk voor het militaire verkeer moeten worden vrijge maakt. Het Poolsche telegraafagcntschap gpreVtt formeel de berichten van Duitsche zijdp tegen, dat in Polen wonende Duitschers het slachtoffer van terreur geworden zijn, dat de Duitschers in de gevangenissen gefolterd worden, dat er massa-arrestaties vafricht zijn, of dat de Duitschers bij massa's uit Polen trachten te vluchten. Dergelijke bi- richten, aldus het officieel e agentschap, worden slechts gelanceerd om de openbare meening in Duitschland legen Polen op te hitsen. Naar Havas verneemt, beeft de Gestapo alle Poolsche banken in Silezaë laten slui ten. Tevens zijn alle boeien in beslag ge nomen van andere Poolsche instellingen van, particulieren. Een Poolsche koop man, Kapuszczik geheeten, is de Ratibor ge arresteerd, omdat hij bij he autoriteiten te- de inbeslagneming van zijn boektn wilde protesteeren. De besprekingen van Csaky Csaky, te Salzburg en daarna te Rome heeft gevoerd, blijven nog steeds de aandacht trekken en in sommige kringen acht men het mogelijk- dat Hongarije op het oogen- blik de rol van bemiddelaar tusschen Polen en de as speelt Zoo wordt van gezaghehbende zijde ti Boekarest aan United Press verklaard- dat Csaky bij de Duitsche eu Italiaansche lei ders wel degelijk als bemiddelaar is opge treden en dat de vermoedens volgens wel ke de besprekingen ten doel hadden, Hon garije bij de as te laten aansluiten, onjuist' zijn. In dit licht bezien, zoo verklaart m--n. krijgt het plotseling vertrek van Csaky uit Salzburg naar Rome een geheel andere be- teekeni6. Het feit, dat hij toen ruim vier uur met Mussolini gesproken heeft zou dan een gunstig teeken zijn voor het be houd van den vrede in Europa. In politieke kringen te Boekarest wijst men er voorts op, dat Hongarije als vriend van Polen en als vriend van de as-mogend- heden de natuurlijke bemiddelaar is, waar op beide partijen kunnen vertrouwen. Do reizen van Csaky worden tok te Boekarest met groote aandacht gevolgd, omdat Roe menië natuurlijk de revisionistische politiek van Hongarije ten opzichte van Roemenië steeds als het uitgangspunt beschouwt vau alle Hongaarsche politieke stappen. De watersnood in Midden-China Hoog water verbreekt de blokkade te Tientsin Men vreest voor epidemie Ondanks alle inspanningen van de Ja- pansche en Chineesche autoriteiten is de dijk langs de rivier de Tsjiangtsoe Zon dagmiddag over een lengte van tien me ter doorgebroken, zoodat al zeer snel de Japansche zoowel als de Britsche en Fran sche concessies te Tientsin grootendeels onder water stonden. In verschillende stra ten in de Britsche concessie staat het wa ter een meter hoog. Het gebrek aan drinkwater en het ont breken van electrischen stroom stellen de autoriteiten voor moeilijke problemen. Men vreest voor het uitbreken van een epidemie vooral omdat er een groote toevloed van vluchtelingen naar de concessies is. Aanvankelijk bleven de Japanners door gaan met het controleeren van de toegan gen tot de concessies. Later hebben zij echter de blokkade der Britsche concessie gedeeltelijk opgeheven en hebben zij den electrischen stroom, die op het prikkel draad, rond de concessies staat, uitge schakeld. Van de renbaan, diie eveneens onder wa ter staat, komen tal van vluchtelingen en paarden de concessies binnen. De Japanners hebben de controle echter alleen bij de bul- tenlandsche concessies verslapt In de Ja pansche concessie laten zij geen vluchtelin gen toe. Indien het water blijft wassen, zoo meldt Havas, zullen spoedig alle nederzettingen onder water staan. De weg, welke het arse naal met de stad verbindt, is verbroken, evenals de telefoonverbinding. De verbin ding tusschen de stad en het arsenaal wordt door middel van de radio onderhouden. Men verwacht dezer dagen een geweldige toevloed van water uit Midden-China, waar het veel heeft geregend. Deskundigen veron derstellen, dat de overstrooming twee of drie maanden zal duren. Vooral de vlakte tus schen Tientsin en Tongkoe is getroffen. Aan beide zijden van de spoorwegen strekken zich onafzienbare watermassa's, uit. De lij ken van duizenden boeren en de kadavers van dieren drijven in het water rond; de overlevenden klemmen zich vast aan de toppen der boomen en aan vlotten. Japan bevordert den opiumhandel China het slachtoffer De Amerikaansche schatkist heeft van gezaghebbende zijde bericht ontvangen, dat het Japansche opium-monopolie groote hoeveelheden van het product naar de ver overde gebieden ln China verzendt. De groote vraag naar opium heeft Japan zelf6 gedwongen, ongehoorde kwantums uit lean te importeeren, zoo luidt het rapport van vertegenwoordigers eensr buitenlandsshe mogendheid. Vee] van deze Perzische opium wordt verhandeld via Macao, de Portugeesche bezitting aan de Chineesche kust. Van dit tekort aan opium ln het Verre Oosten trekken de Vereenigde Staten pro fijt, daar de smokkelhandel aan de kust van den Stillen Oceaan thans vrijwel is gestaakt Roode Spanjaarden in Fransche wapenindustrie Uit Fransche vluchtelingenkampen zijn 50 Spaansche republikeinen naar rte buurt van Roubaix gezonden, waar zij in de staalfabrieken te werk gesteld zullen wor- 1 den. Het zijn allen voormalige metaalva-k arbeiders uit Spaansche fabrieken en met oog op het gebrek aan werkkrachten in de industrieën, die voor de defensie wer ken, zullen de Fransche autoriteiten een proef met hen -nemen. In geval deze proef slaagt, zal men voortgaan met het recru teeren van arbeiders uit de kampen. Hongarije neutraal en vrij Wensch der nationale boerenpartij Tibor Eckharöt, de leider van de Hongaarsohe kleine boeren, heeft een rode gehouden, waarin hij er op aandrong, dat Hongarije strikte neutraliteit zou betrach ten in geval van een DuitschPoolsch con flict. Wij moeten, aldus Eckhardt, onze vriend schap met Duitschland, met Italië, maar ook met Polen niet onderschatten. Wij wen- schen vriendsdhap met al deze staten. Ik ben het geheel eens met onzen Minister van Buitenl. Zaken, graaf Csaky, dat wij ons loyaal moeten betoonen ten aanzien van onze vrienden in moeilijke tijden. Dat geldt echter voor ill onze vrienden, waartussdhen wij geen ondersaheid moeten maken. Sinds 15 Maart is 't streven van Duitsch land er blijkbaar op gericht, geheel cen- traal-Europa met inbegrip van Hongarije tot zijn „Lebensraum" te maken, vervolgde EckhardL Maar frank en vrij verklaar ik hier, dat de opvatting, die wij Hongaren hebben van de missie der Hongaarsche natie, met deze „Lebensraum"-theorie niet te vereenigen valt. Met klem betoogde Eckhardt, dat Hon garije met het oog op die DuitschPoolsche spanning, geen nieuwe verplichtingen op zich moet nemen. Paus wil niet in oorlog gelooven „Wij willen niet en wij kunnen niet de hoop opgeven, dat de staatslieden de gema tigdheid en billijkheid zullen betrachten en aldus een conflict zullen vermijden, dat volgens aller verwachtingen de vernieling en de geestelijke en moreele ruïne van het vorige conflict nog zal overtreffen. Wij blij ven vertrouwen, dat de leiders der volken, op het oogenblik, waarin de hoogste beslis sing genomen moet worden, niet de zoo zware verantwoordelijkheid op zich zullen laden, door een beroep te doen op het ge weld," aldus heeft Paus Pius XII een aan tal Venetiaansche pelgrims toegesproken. Hij vervolgde daarop: „Onze verwachtin gen gaan echter hooger dan de wijsheid en de goedheid van menschen. Onze blik gaat naar God, den almachtigen en barmharti- gen Heer, die de naties leidt en de harten en geesten der regeerders kent. Wij willen met alle katholieken der aarde en ook ver- eenigd met zoovelen die buiten de kerk leven, doch van goeden wil zijn en naar den vrede verlangen, God bidden, dat Hij een einde moge maken aan den oorlog in de landen, waar gestreden wordt en ons al len in Zijn goedertierenheid nieuwe en enorme conflicten bespare. Moge het Gode behagen, dat op deze wereld, die als een zee door een orkaan bewogen wordt, de kalmte en de eendracht van volken en na ties terugkeeren, die wij telkens weer met vernieuwden aandrang van Hem blijven „Handel is altijd mogelijk" Bij ontstentenis van den Duitschen mi nister van economische zaken Funk heeft diens plaatsvervanger Landfried te Ko ningsbergen een landbouwtentoonstelling geopend, waarop Frankrijk, de Sovjet-Unie, Ttaljë en de Scandinavische en Oostzee- staten vertegenwoordigd zijn. Duitschland is, zoo zeide hij in zijn ope ningswoord, zoowel economisch als militair op een oorlog voorbereid en heeft de aan bieding van „politieke credieten" van de zijde van Engeland en de Vereenigde Sta ten, waarbij als voorwaarde de ontwapening van Duitschland gesteld wordt, niet van noode. Wij weten dat wij geen oorlog militair kunnen winnen, als wij hem economisch verliezen. Economisch en militair zijn thans alle krachten der natie met elkaar in even wicht, indien een vijandige wereld ons tot een oorlog dwingt. Het is niet Duitschlands schuld, aldus Landfried, dat het verleden jaar met Polen gesloten handelsaccoord niet in werking kan treden. Handel is altijd mogelijk, ook tusschen verschillende regeerings- en economische systemen. In dien zin hebben wij concrete voorstellen aan de Vereenigde Staten ge daan; bij gebrek aan goeden wil van Ame rikaansche zijde is het echter bij deze voor stellen gebleven. Immers in hun antwoord hebben de Vereenigde Staten goederencre- dieten aan Duitschland aangeboden, onder de voorwaarde dat Duitschland zou ontwa penen en zijn economisch systeem zou ver anderen. Wij antwoorden daarop, dat het Duitschland van Adolf Hitler kwesties van nationale veiligheid niet verwart met eco nomische kwesties. OORDEEL ZÉLF 20 stuks 25 ct. I AMERICAN Watteau's schilderij verknoeid? De officieele expert, wiens taak het was i te gaan wat Serge Bogoeslapki, de dief van Watteau's „Indifférent", nu eigenlijk met dat befaamde schilderij heeft uitge voerd. heeft thans zijn rapport uitgebracht. Hij moet tot de conclusie zijn gekomen, dat het stuk thans in zeer slechten staat ver keert. na de restauratie, welke de jonge schilder noodig achtte. De deskundige, de heer Pierre Goulinat, heeft weinig hoop, dat het doek kan worden hersteld. Intusschen heeft men kunnen zien wat het manuscript „Waarom ik de „Indifférent" heb gestolen" bevat. Het eerste deel van het werk schildert in groote lijnen het leven van Watteau. In het tweede deel heeft „Bog" het over de verschillende veranderingen welke hij in 't stuk meende te moeten aan brengen. In het derde vertelt hij uitvoerig hoe hij het schilderij heeft gestolen. Hij staat uitvoerig stil bij de sensaties welke hij heeft ondergaan gedurende het „leenen". Hij besluit met het te betreuren dat het stuk weer in het Louvre zal komen om wederom in handen te vallen van de officieele restau rateurs GEMENGD NIEUWS Jongen bij het zwemmen verdronken Te veel van zijn krachten ff ever gd DE LEMMER, 21 Augustus. Eenige Jou- giens waren vanmiddag in de haven van De Lemmer gaan zwemmen. Eén van hen de 16-jarige Jan Brandenburg, uit De Lemmer, vergde te veel van zijn krachten, want, nadat hij de haven reeds een keer was overgezwommen, probeerde hij langs dezelfde route weer terug te gaan. Op e*.n gegeven moment zagen zijn vrienden, dat de jongen in moeilijkheden verkeerde. 7ij trachtten hem boven water te houden, maar kwamen daardoor zelve in een gevaarlijke positie, zoodat zij hem moesen loslaten en de jongen in de diepte verdween. De ter stond gewaarschuwde politie heeft het luk drie uur later opgehaald. CIGARETTES (Reel.) II w—II JU 414-4 8.00 Gramofoonmuzlek. (Om 8.15 Ber.) 10.00, Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuz. 10.30] Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuz. 10.351 Causerie „De Vrouw en bet wereldbeeld"i! 11.00 Causerie „M. SahartenAntinkJ 70 jaar. Moeder en Kind de wereld over.'i 11.30 De Palladlans. 12.15 Berichten. 12.il Gramofoonmuzlek. 1.00 Interview. 1.05 Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuz. 2.00 Hel Omroeporlces.t 2.45 Het AVRO-Amusenxental orkest, (opn.) en planoduo 4.30 Kinder» koorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 De Ha« bj wallan- Serenaders, orgelspol en zang. 6.2S|ja Berichten. 6.30 Causerie „Het puseerende heelal. Consequenties en paradoxen". 7.00- Kwintet van de Nederlandsche Jazzllga. ensemble. 11.00 Berichten Het AVRO-Vaud-evllle-orkest „(opn.) 11.4012.00 Orgelspel „(opn.). HILVERSUM II. eld". 3.36 Het Omroep- amofoonmuzlek. 3.35 Ge- y (opn.) 10.30 Illeacu'i O' ANP, hierna: soliatt 'dj M. IUtO-UItzendinL 8.00—9.15 Gramofoonmuzlek (Om 8.15 Ber.J 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO- Orkest 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.2i MelodLsten en solist. 2.00 Voor de 2.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 KRO-Melodisten en solist (5.456.05 Felicitaties en ca. 6.30 Ber.) 7.00 Berichten. 7.16 Causerie ..Familli bezit het gezin." 7.35 Graraofoonmu; 8.00 Berichten ANP, mededeellngen. 9 Q0 Zang en pianoJ zi muziek. 9.30 Radlotooneelj KRO-Kami 9.15 Gramof< 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Bericht» ANP. 10.40 Willy Rockln'a orkest. 11.01 12.00 Gramofoonmuzlek. DROITW1CH 1500 M. 11.20 Zang en Plano, 11.50 Orkest 1.05 Gramofoon, 2.00 Harp, trio. 2.20 Orkest 3.35 Orgel. 4.05 Plano, 4.20 Viool en plano. 4.56 Gramofoooi. 6.51 Celllni-trlo. 7.20 Orkest 8.20 Orkest 10.11 HUSSEL 322 12.50 Grar 6.20 en 6.50 Gramofoon. 7.20 Doedelzak- ^et 8.20 Gramofoon. 8.50 Concert. 10.31 KRIJOT 'N LtFENIS OOOO o O O O door G.Tfi.Rotman MMUwawmmr 11. Nu was het niet erg mooi, wat mijn heer Kruizemunt deed; maar, inplaats van te vertellen, zoals het behoorde, dat Jantje de schuldige was. stapte hij in de stad gauw uit en rende er met Jantje aan z'n hand vandoor. Niet uit oneerlijkheid, maar uit angst voor de woede van dien dikken me neer, die wie weet wat voor machtige sinjeur was. „Hier blijven! Staan, zeg ik je!" brul- 12. En waarlijk, doordat Jantje en hun kaartjes moesten laten controleererl haalde de dikzak hen bijna in. Maar o wee] nu moest hy zelf met z'n kaartje voor derf dag komen en hij kon het niet vinden, hosj hy ook al z'n zakken nazocht. Drift is een middel, om iets gauw te vinden, en hy het kaartje eindelijk te pakken had, wa- i ren Jantje en z'n vader al lang niet meer tb een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VISSCHER. (37 Het was fraai! Het geheime kamp van vroeger was nu al 5 jaar een fort met soldaten. Men kon niet eens meer veilig over de grenzen komen als men soms nog eens wat te pakken had gekregen. Leiva was toen ook verdacht geweest. Maar ze hadden niets kunnen bewijzen. Veiligheidshalve was hij een jaar of drie weggebleven, maar nu liet men hem al een jaar met rust. Hij was gemelijk gestemd als hij aan vroeger dacht en vloekte. 't Was. treurig gesteld in het land. Het krioelde van Britten en Amerikanen. Overal planters, die groote stukken land van 'de Indianen kochten; straks bleef er voor de Mestiezen niets meer over. Ze drongen op met geweld en namen alles in beslag. Hij was aan de kust geweest en had gezien hoe de blanke kolo nisten zich daar hadden gevestigd langs het strand waar een havenhoofd moest worden gebouwd en waar het vol stond met fabrieken en magazijnen. Er waren al spoortreinen aan gelegd dwars door de prachtigweelderige bloemenweiden en bpwcftgBï Wö&f 2e het water konden gebruiken voor een of ander doel, namen ze de oevers der rivieren in bezit. Ze voe ren met schepen en legden pontveren aan. Ze zagen nergens tegen op! Hun geest was doortastend. Ze doorzochten heuvelen en bergkloven of er erts te vinden was, ze haalden uit den grond de steenkool. Ze deden of ze heer en meester 'Varen. En als men hun mooie houten huizen zag. verscholen achter cypres- sen en gomboomen, dan leek het ook wel alsof zij de beheer-, schers waren. Wat een verschil tusschen die paleizen en de armzalige hutten van de Mestiezen en halfbloeden. Die mochten zich tevreden stellen met de nog vrijwel on toegankelijke streken van het achterland. En achter hen waren de Roodhuiden teruggedrongen in de ongezonde moerassen. Die blanken waren een vloek voor het land! Dat had Don de Vasquez vroeger al begrepen. Toen hij zijn plan met Soto gemaakt had om de Mestiezen-bevolking op te roepen om hun rechten te hernemen. Patriotten waren ze toen geweest en als het plan was door gegaan, dan waren nu de Mestiezen de baas in het land en woonden ze in de mooie houten villa's der blanken. Maar toen waren Soto en de Vasquez gevangen genomen. De een was voor altijd van het terrein verdwenen. En de ander? Hoeveel had hij ook al weer gekregen? Vijf jaar! En hoe lang was dat geleden? Leiva probeerde het uit te rekenen, doch het was hem te kras. Hij 'geeuwde. „Aquita"! Onmiddellijk Icwanf ze te voorschijn,- Wie haar voor het eerst zag, werd getroffen door haar schoonheid. Het was geen wonder, dat velen haar hadden begeerd. Met trotsche bewondering zag hij haar aan, zooals ze daar stond Gitzwart waren de lange vlechten, die om haar schouders vielen. Bruin was haar huidskleur en de groote koperen rin gen kwam wondermooi uit tegen die kleur. Omdat hij trotsch op haar was, wilde hij altijd dat ze fraai gekleed ging. Zij had nu een lang gewaad aan van hemels blauw, beschilderd met Indiaansche motieven in wit en oker. Op haar boezem hing een sieraad van koperen en zilveren munten, die rinkelden bij elke beweging. „Zeg, Aquita!" begon haar man, terwijl hij bleef liggen en nauwelijks het hoofd omwendde. „Wanneer komt Don Vasquez vrij? Die vijf jaar zijn toch zoowat om, is 't niet?'* Zij dacht na! „Hij werd veroordeeld in de maand April. Den laatsten van de maand, geloof ik. Ja, het was de laatste van de maand". „En vijf jaar geleden?" „Ja, zeker", „Maar dan komt hij deze maand vrij", Leiva werd vroolijk. Hij ging zitten en stond zelfs op, keek Aquita vroolijk aan en zei: „Dat zou een geluk wezen, Aquita! Dan komen de goeie, oude tijden terug". Aquita haalde de schouders op. „Nou, vind je soms van niet. Dan mag je weer spelen voor hem en dansen en zingen» Weet je nog wel hoe dol hij daarop was?" n Hij wreef zich de handen. ri „Ik wou dat hij vandaag kwam. Je zult eens zien hoe gauw er hij de jongens weer bij elkaar heeft", n Aquita zweeg. g Ze had haar gedachten over Don de Vasquez. Ja. ze had 3l indertijd ook wel gezien hoe graag hij haar zag dansen en y zingen. Maar wat hij haar daarbij had toegevoegd, had zij h nooit aan Leiva verteld, want ze wist dat er dan twist zou v ontstaan. Op leven en dood misschien. Ze hield op haat h manier van Leiva. Maar hoe vaak had ze in haar droom aafl d Don de Vasquez gedacht, dien ridder zonder vrees, died 0 prachtigen kerel op zij'n zwarte paard. De held der vrijbuiters, e' Ze zag weer den blik uit zijn oogen, die onweerstaanbaar haar aantrokken. Wat een andere man tenslotte dan die luit y Leiva. die alleen maar in het vuur kwam als er een stroop- tocht beraamd werd. Ze was bang voor Don de Vasquez en daarom verheugde tv ze zich niet over zijn terugkeer. d En toch verlangde ze. maar dat hield ze voor zich. i a „Ik ga even het dorp in", verklaarde Leiva tot groote vei' bazing van Aquita. lr Hij spoedde zich weg. nog vlugger dan wanneer hij naar de kroeg liep en hield stil bij een van laatste woningen vat g het dorp. Daar riep hij den bewoner: „Nunez! Nunez!" 6' Een donkere kerel van ruim 50 jaar kwam voor den dag, haveloos gekleed en met een gemeen uiterlijk. i ]j Zij gaven elkaar de hand. Nunez spuwde op den grond en wachtte af* (Wordt vervolgdji

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2