CHIEF WHIP Gemengd Bloed LUCHTGEVAAR MIDDENSTANDSWONINGEN ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 EERSTE BEAD PAG. a Geniale vinding op het gebied van Schuilkelderbouw onder of naLij ieder huis of gebouw aan te brengen. Vraagt teekeningen en inlichtingen bij: „PANTSERBETON'' ROTTERDAM - Schuilkelderbouw Kantoor en Werkplaatsen: PERSOONSHAVEN 97—99 Telefoon 52675—53370 De besprekingen te Tokio Engeland handhaaft zijn stand punt inz. de financieele kwestie Afbreken der onderhandelingen verwacht Nieuwe instructies betreffende verschil lende administratieve kwesties ve Tientsin, alsmede nopens het monetaire probleem, zijn aan den Engelschen ambassadeur te Tokio, C r a i g ie door de Britsche regee- ring toegezonden. Deze instructies, aldus wordt in officieele kringen vernomen, heb ben Craigie tot gedragslijn gediend bii zijn gister plaats gehad hebbende nieuwe ont moeting met K a t o. Naar verluidt zijn tijdens dit onderhoud groote vorderingen gemaakt betreffende de nolitieele kwestie en die van de handhaving van orde en rust in de Britsche concessie. De Japansche autoriteiten hebben echter opnieuw hun voornemen bevestigd, deze kwestie te verbinden aan het prob 1 rei.'1 van een verbod van de circulatie van de fapi cn de overdracht van het zilver, da', gedepo neerd is bii de Engelsche. Amerikaansche en Fransche banken in de concessie en dat een totale waarde vertegenwoordigt van van 700.000 pond. Overeenkomstig de nieuwe instructies heeft Craigie de Japansche autoriteiten ervan in kennis gesteld, d het de Brit sche regeering niet mogelijk de mone taire problemen als zuiver plaatselijke kwesties te behandelen, oiAdat ook andere mogendheden er belang bi, hebben. De ambassadeur, aldus verluidt in of ficieele kringen, heeft met name verklaard, dat ten opzichte van de kwesties der Chi- neesche valuta en het zilver t Tientsin op de conferentie te Tokio geen nuttige resultaten kunnen verkregen worden, zoo lang de onderhandelingen worden voort gezet op zuiver Britsch-Japansche basis. Er dient immers rekening te worden gehouden met de opvatting van de andere belanghebbende mogendheden. In dezelfde kringen wordt eraan herin nerd, dat de Britsche regeering altijd heeft ingezien, dat de vraagstukken van de va luta en de zilverpolitiek niet afg'-'cheiden konden worden van de huidige positie van China. Alle partijen van het negenmogendh' - idenvecdrag en van andere vprdragtn, d,e op dez© affaire betrekking hebben moetc. kunnen deelnemen aan de onderhandelingen dienaangaande. In niet-Britsche diplomatieke kringen te Londen, aldus seint de „United Press", ge looft men, dat dit besluit vafn Engeland de afbreking van de Britsch-Japansche onder handelingen tengevolge zal hebben- In zijn commentaar op de Britsch-Japan sche besprekingen verklaart Domei van meening te zijn, dat de conferentie door een breuk wordt bedreigd als gevolg van het „diepgaande meeningsverschil tusschen Lon den en Tokio". Csaky thans in Rome Besprekingen met Ciano en Mussolini De Hongaarsche Minister van Buitenland- Sche Zaken, Csaky, die geruimen tijd voor het voeren van besprekingen in Duitsch- land heeft vertoefd, is thans met een Duitsch regeeringsvliegtuig te Rome aan gekomen. De Hongaarsche minister begaf zich ter stond naar den Italiaanschen minister van Buitenlandsdhe Zaken, graaf Ciano, met yrien hij een onderhoud had, dat, naar de „United Press" uit Rome meldt, zeventig minuten heeft geduurd. Dadelijk daarna heeft Ciano zich" naar Mussolini begeven. Na verslag uitgebracht te hebben aan Mussolini over zijn oonferentie met Csaky, heeft Ciano zich weer naar Csaky begeven. Daarop zijn beiden teruggekeerd naar Mus solini, met wien Csaky een conferentie van ruim een uur had. Förster reikt een vaandel uit „Danzig niet meer weerloos" De gouwleider van Danaig, Förster, heeft bij de uitreiking van een vaandel aan de S.S. Heimwehr een toe.- raak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „In hot bijzonder m de laatste maanden heeft cle politieke toe stand zich zoo ontwikkeld, dat Danzig door den staat, welke de vrije o ad volgens het besluit van den Volkenbond zou beschermen, voortdurend word' bedreigd en er op moet rekenen op een dag door Polen te vordetn overva.llen. De Poolschc sta;-', v.elke er door den Vol kenbond toe uitverkoren wa- verdediger te zijn van Danzig, >s rlotseline de eenig mo gelijke aanvaller geworden. In dezen drei genden toestand bleef ons niets anders over dan dat wij er naar uitzagen, hoe wij onszelf zouden kunnen helpc Iedere zich n haar verantwoordelijkheid bewuste staa'sleiding, om het even in welk land, zou niets anders hebben gedaan dan wij in de laatste acht weken hebben gedaan. Wij hebben r voor gezorgd, dat Danzig en zijn bevolking niet meer weerloos zijn. In tijden, zooals titans, zijn niet de doode letters van een of ander verdrag, of van een of andere grondwet toon aangevend, doch de drijfveer tot zelfbehoud van 400.000 mensch n. liet was voor ons ,als verantwoordelijke mannen bij voorbu: duidelijk, dat. wan neer wij afweerorganisaties zouden stichten, wij haar de voor dat doel noodige meest moderne wapens zouden geven, die bestaan. Een dezer afweerorganisatios vormt .pj in do S.S. Heimwehr. De naam Heimwehr zegt op zichzelf reeds all.es. Gij, jonge kameraden, hebt u enkele weken geleden in Danzig vrij willig vc-meld, toen men u zeide. waarom het ging. Gij wilt als jonge Danzigers niet ter zijde stgan, wanneer het er op aankomt, de eigen haardstede te beschermen. In korten tijd zijt gij afgericht Uw enthousiasme en de vreugdevolle overgave aan de zaak heeft het mogelijk gemaakt, dat gij in (betrekkelijk weinig weken soldaten zijt geworden. Op u, zooals op uw kameraden in de landspolitie, bouwt de bevolking van Danzig haar ver wachtingen. Gij zijt er toe bestemd, de mooie oude Duitsche stad en haar mensdhen in geval van een Poolschen overval te bescher men. hetzij deze van binnen-, hetzij van bui tenaf komt". Tenslotte reikte Förster als gouwleider en vertegenwoordig r van den „Fiihrer" com mandant Goetre het vaandel uit, dat een doodskop voor t Hakenkruis en daarnaast het Runenteek' der S.S. en het vapen van Danzig vertoor Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het vaandel steeds hoog in eere zal worden gehouden. Amerika wil nieuwe handelsverdragen Ook met Nederland H- meent te weten, dat de regeering de; Green. Staten voornemens zou zijn zeer binnenkort met Frankrijk Nederland, Finland, Zwitserland en Denemarken onder handelingen te openen voor het sluiten van nieuwe handelsverdragen op den grondslag van wederkeerigheid. Het zou de bedoeling zijn, dat de ithans geldende tarievenconcessies zouden worden uitgebreid. MILITAIR ACCOORD MET SLOWAKIJE Naar Havas uit Berlijn verneemt, is een accoord gesloten tusschen Slowakije en het Duitsche Rijk, waarbij de grenzen worden vastgesteld van het gebied, dat de Duitsche troepen in Slowakije kunnen bezetten en ver 6terken. De Duitsche militaire commissie te Bratislava zal zich daar blijvend vestigen onder oen naam van permanente militaire missie. DE DUITSCHE PROPAGANDA IN AMERIKA Te Washington heeft zich in de commissie, belast met het onderzoek naar de „niet- Amerikaansohe" werkzaamheden van den Duitsch-Amerikaanschen Bond. een heftig incident voorgedaan, toen de commissie wei gerde te voldoen aan het verzoek van Kuhn, zich tiidens het verhoor te doen vertegen woordigen door zijn advocaat. Kuhn moest in antwoord op vragen erken nen. dat tal van leden van den bond werk- loozen waren, die van de regeering werk- loozenuitkeerine ontvingen. Hij voegde hieraan toe. dat dezen 3000 dollars hadden gegeven voor de Duitsche winterhulp. De vrager trok hieruit de volgende con clusie: de Amerikaansche regeering heeft derhalve indirect ondernemingen van Hitier gesubsidieerd. De Amerikaansche rechters achtten de verklaringen van Kuhn vernietigend voor den Bond. welks verbinding met het Ryk schijnt te zjjn vastgesteld. Polen eischt herstel der douanerechten Weer grensincidenten De houding der Italiaansche pers De Poolsche commissaris in Danzig Chodacki, heeft gisterochtend zijn tweede onderhoud met den president van den Senaat, G r e i s e r, gehad over de Poolsche dcv..ine-inspecteurs. In Poolsche kringen gelovt men niet, dat de politieke prob -men zijn aangeroerd, omdat de at- m Ter op he' oogenblik voor dergelijke besprekingen n. :t gunstig wordt geacht. Naar Reuter n .der uit Warschau meldt, heeft Choda> ki het volledig herstel der Poolsche douanerechten geëischt. Cho dacki ..ad sind rijn eerste ontmoeting met G- ser van B< ck nieuwe instructies ontvangen. Uit Praag meldt Reuter, dat een Poolsche grenswacht is gearresteerd door Tsjechische autoriteiten bij Moraivisch Ostrau. Beweerd wordi, dat een Tsjechische vrouw, die op behoorlijke wijze gemachtigd was tot we kzaamheden te veld nabij de grens op Pooisch gebied, met een schot licht gewond is door een Poolschen grenswacht, die bij de achtervolging op Tsjechisch gebied kwam, waar hij werd gearresteerd. Dit is sedert eenigen tijd het eerste incident tusschen Polen en het Protectoraat De machinist Merten, burger van Danzig, die op 14 Augustus een goederentrein door den Poolschen Corridor naar Gross-Boschpol Pommeren moest rijden, is niet terugge keerd, hoewel hij op den 15den weer te Dan zig had moeten zijn. Het verluidt nu, dat hij te Strebeling vast gehouden wordt De Duitsche perscampagne Van Berlijn uit is geen verandering in den internationalen toestand waar te nemen. De perscampagne over Poolsche uitspattingen, gestijfd door de houding van Engeland, gaat voort en berichten uit Opper-Silezië vullen de kolommen der bladen. Dat de Duitsch- Poolsche grens „hermetisch gesleten" is. wordt door Reuter overdreven geacht, want reizigers met gewone paspoorten kunnen zonder eenige moeilijkheid passeeren. grens is alleen gesloten voor grensbewoners met passagevergunningen. De perscampagne heeft zich ook uigebreid tot Poolsche wreed heden in de Oekraine. Intusschen is in politieke kringen niets bekend van een Duitsdh diplomatiek protest tegen al deze „wreedheden". Aan Reuter verklaarde men, dat de arrestatie van Duit sche burgers vermoedelijk automatisch door de betreffende consuls behandeld zal wor den. Wat de arrestaties in Polen betreft, vol gens het D.N.B zijn in de laatste 14 dagen meer dan 100 leden van de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P. gevangen geno men, w,o. een kringleider en 11 groepenlei der3, In Katowitz moet een ambtenaar van bed Duitsche consulaat gearresteerd zijn. Van al deze gevangenen ontbreekt ieder be richt. Italiaansche aanvallen op Polen De Italiaansche hladen doen thans heftige aanvallen op Polen, ofschoon zij tevoren Warschau de verzekering van de Italiaan sche sympathie gaven en aanrieden gema tigdheid te betrachten. Gisteren maakten de bladen melding van de „anti-Duitsche vervol gingen", waarvoor de regeering te Warschau verantwoordelijk zou zijn. De „Messagero" neemt berichten uit Berlijn over en schrijft met groote letters daarboven: „Het Poolsche fanatisme thans ontketend". De „Popoio di Roma" verklaart, dat de at mosfeer „steeds ondragelijker" wordt. Het Wad betreurt, dat Polen, sterk door de ga rantie der omsingelaars, alle zelfbeheer- sching heeft verloren". De pers vergelijkt „deze dwaze Poolsche houding" met het onwrikbare Duitsche standpunt. „Voortaan aldus de „Popoio di Roma" is geen wapenstilstand, geen conferentie meer mo gelijk. Er is slcehts sprake van een Duitsch recht op Danzig en den Poolschen corridor". CHAMBERLAIN MAANDAG NAAR LONDEN Volgens plannen, die opgesteld waren vóór het ngelsche parlement op reces ging, ver trekt Cmamberlain Maandag a.s. uit Schotland. Dinsdagmorgen komt hij in Downing Street aan. In den lop van den dag zal hij be raadslagingen voeren met de ministers, die dan in of nabil Londen zijn en onder wie zich. naar verwacht wordt, zullen bevinden Lord Halifax, die uit Yorkhire terugkeert. Simon. Hoara en MacDonald. Op grond van de groote belangstelling der oppositie voor den internationalen toestand zal Greenwood waarschijnlijk een bezoek brengen aan Chamberlain. IPIés langs den grooten weg prachtige vergezichtentrek in een sigaret hè, heerlijk dan zoo'n DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID1. Een schapenfokker met professoralen aanleg Dat verstrooidheid niet een hebbelijkheid _j, alleen aan professoren eigen, bewees dezer dagen het geval van een zekeren mijnheer John Bradley, passagier aan boord van de „Queen Mary" op weg van Sou thampton naar New-York. Deze 50-jarige heer, afkomstig uit Fcil- ding, in Nieuw-Zeeland, waar hij het eer zame beroep van sohapenfokker uitoefent, heeft reeds herhaaldelijk groot ongerief van zijn professoralen aanleg ondervonden. Maar het summum van narigheid' bereik te hij wel, toen hij, kort voordat hij aan boord van de „Queen Mary" zou 6tappen, zijn vrouw verraste met de mededeeling: „Je moet niet schrikken maar ik heb de paspoorten niet meer". Nu is mrs Bradley aan dergelijke plotse linge verklaringen van haar echtgenoot sinds jaar en dag gewend, zoodat ze deze „schokken" lichter doorstaat, dan menige andere vrouw in soortgelijke omstandaz- heden. Doch het ellendige van het geval was, dat de heer Bradley zich met geen mogelijkheid meer kon herinneren, waar hij de onontbeerlijke documenten gelaten had. Dies besloot hij, toch maar aan boord te gaan, en inmiddels Cumberland Hotel te Londen, waar bij gelogeerd had.1, op te bellen. Daar werd elke dienstbare, die kon helpen zoeken, gemobiliseerd en tenslotte vond men de paspoorten in een lade op Brad ley's vroegere kamer. Op dat oogenblik bevonden zich de Brad ley's reeds in volle zee. Doch geen nood: een piccolo bracht de passen in een taxi naar dfe luchthaven van Croydon en bij aankomst te Cherbourg konden de vurig begeerde bewijsstukken hun dadelijk over handigd worden. Tot zoo ver was alles goed gegaan. Maar toen het tijdstip vian de passagebiljetten- controle gekomen was, en men naar de „tickets" vroeg, moest mr Bradley verkla ren, dat hij de zijne nergens meer kon vin oen. Weer ging een snelbericht naar zijn hotel te Londen, thans per radio: „Zoek tickets, spaar moeite, noch kosten". Opnieuw werd Bradley's vroegere hotel kamer doorzicht Een kamermeisje vond in een prullemand eenige snippers, die van de „tickets" des heeren Bradley, welke waarde van 90 pond sterling vertegenwoor digden, afkomstig moesten zijn. De ver- strooidte schapenfokker had ze gedachte loos stukgescheurd en weggeworpen. Bij navraag werd door een reisagent schap naar het schip en naar New-York geseind, dat de Bradley's voor zich pas sage betaald hadden, zoodat ook deze affaire in het reine kwam. De verdere „tickets", die de heer Brad'ley nog noodi;_ zal hebben op zijn tocht naar de werelth tentoonstelling te New-York, het midden westen van Amerika, Californië en Ken tucky en waarschijnlijk ook nog naar Canada, zal zijn ega in bewaring houden. Zonder zijn vrouw zou de heer Bradley hoogstwaarschijnlijk zichzelf ook reeds ver loren hebben. Met dat al kostte hem dit grapje een kleine 45 pond sterling, waarvan 35 pond' alleen voor het door hem gecharterde vlieg tuig. Iedere kus verkort het leven drie minuten Aldus een geleerde Amerikaan Er is een knappe Amerikaan, n.l. de directeur van het psycho-tedhnisch insti tuut te Buninson (V.S.), die er een zeer eigen meening over het kussen op na houdt. Na een „diepgaand", „wetenschappelijk" onderzoek heeft deze heer verklaard, dat iedere kus het menschelijk organisme in beroering brengt, hart en pols tot onregel- matigen slag dwingt en daardoor het leven telkens met drie minuten verkort Zoodoen de kosten 480 kussen een heelen dag, kussen een heele week. Of het waar is? 't Kan best zijn, al lijkt ons eenige reserve wel wenschelijk. Maar dat de menschheid daarom de kus zal af schaffen, d'édr gelooven we niets van! RUSSISCHE VLIEG DEMONSTRATIES Boven het Moskousche vliegveld Toetsjino heeft de Russische luchtmacht gisteren vlieg- demonstraties gehouden, waaraan door 500 militaire en burgervliegtuigen werd deelge- omen. 5 De demonstraties, die gehouden werden ii het kader van den nationalen luchtvaartdag, werden bijgewoond door de leden der Russi sche regeering en de leden der Fransche er Britsche militaire missies. Er waren 1.500.000 toeschouwers, In verband met dit feest zijn gisteren ;en militaire besprekingen gehouden. In een artikel, getiteld „Vredespolitiek", schrijft de „A.B.C." dat „Spanje, zonder dat het lust heeft in avonturep, zonder dat het agressieve plannen koestert, bereid is, ziin waardigheid en de onafhankelijkheid van ziin binnenlandsche leven te handhaven en alle offers te brengen voor zijn eigen verdediging. Spanje keert zich tegen niemand, vreest ook niemand, maar concentreert alle aandacht en activiteit on de regeling zijner binnenlandsche vraagstukken". DE „FORMIDABLE" LICHT BESCHADIGD De Britsche admiraliteit heeft een tele gram ontvangen van haar technischen ver tegenwoordiger bij de werven van Harland Wolf te Belfast, waar de „Formidable' gebouwd. Het schip heeft lichte averij bekomen bij het te vroeg van stapel loopen. Men kent de oorzaken daarvan nog niet. Het is mogelijk, dat de Formidable in een droogdok wordt opgenom, om nauwkeurig nagezien te worden. HOFSTEDE IN DE ASCH GELEGD TE LEXMOND LEXMOND, 19 Augustus. Terwijl de be woners van de hoflstede van A. Kersber gen te Achthoven, gemeente Lexmond', aan het melken waren, brak brand uit in den hooiberg, welke vlak bij het huis stond. In korten tijd1 stonden ook de hofstede en de schuren in vlammen. De brandweer kon niet verhinderen, dat alle gebouwen tot den grond toe afbrandden. Slechts een gedeelte van den inboedel kon in veiligheid worden gebracht. Men vermoedt, dat hooibroei de oorzaak van den brand was. RIJWIELDDEF AANGEHOUDEN TE GRONINGEN GRONINGEN, 19 Augustus. Het aantal fietsen, dat alhier gestolen wordt, was sedert! Augustus schrikbarend toegenomen. Bij hetl politie-onderzoek werd een adres gevonden zoo kon de dief opgespoord worden. Het is de 44-jarige K. H. uit Groningen, groot aantal rijwielonderdeelen en nietl minder dan dertig fietsen werden bij hem in g genomen. Inmiddels is ook een rijwiel-, hersteller gearresteerd, verdacht van heling.1 De man, de 42-jarige W. R., eveneens uitj Groningen, zou van den dief de fietsen heb ben opgekocht. De mannen zijn ingesloten en worden ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. GEMENGD NIEUWS Ernstige heidebrand op Texel Ongeveer 70 ha verloren DEN BURG, 19 Augustus. In de onmid dellijke nabijheid van de dennenbossdhen op de Westermient is gistermiddag door on bekende oorzaak een ernstige heidebrand uitgebroken. Gelukkig bevonden zich tal rijke personen, vooral kampeerders en mili tairen, in de nabijheid, die terstond het blussehingswerk aanvingen. Ondanks de ingespannen pogingen om het vuur te stui ten, ging een oppervlakte prachtige heide verloren. Dank zij het feit. dat de wind uit een gunstige richting kwam, bleven de bosschen gespaard. Dingen, die men niet begrijpt Moeder, die steeds haar kind mishandelde ASSEN, 19 Aug. Voor de rechtbank te Assen stond gisteren terecht Lea G.. vrouw van S. M. C. te Eexterveenschi naai wegens ernstige mishandeling van haar 13-jarig dochtertje Sophia. Een tweetal buren, J Pot en zyn vrouw, hadden gezien, dat de vrouw haar dochtertje op 20 Juli had geschopt en geslagen. Het kind had een goed heenkomen gezocht bij de familie Pot. Den volgenden dag kwam het meisje weer bij hen en vertelde, dat zij geen eten had gekregen en dat zij liefst naar haar grootvader in Stadskanaal wilde. De vrouw van Pot had het kind een paar boterham men gegeven en geld voor de bus naar Stadskanaal. Denzelfden avond was zij ech ter loopend terug gekomen, omdat haar grootvader niet thuis was. Haar moeder wenschte haar echter ook niet in huis, waarop Pot de marechaussee had gewaar schuwd. Het kind werd tijdelijk bij den hoofdonderwijzer ondergebracht. Sophia werd zelf ook als getuige ge hoord en zij verklaarde, dat moeder haar dikwijls had geschopt en geslagen. Ook de andere kinderen in huis kregen wel slaag. Zij was nu niet meer thuis doch in Sant poort en zij wilde niet meer naar moeder ■terug. De inlichtingen over verdachte waren zeer slecht, zeltfs de inlichtingen, die haar eigen vader had verstrekt. Haar gedrag ter terechtzitting maakte dezen indruk vooral niet beter. De officier van justitie eischte zes i den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bonwknndige Expert Nassankade 1H9 Telefoon 8252185421 3e Kostverlorenkade 36hs 37 p. m. Ie Helmersstraat 137-11 38 p. m. Ie Helmersstraat 289-11 38 p. ra. FredL Hendrlkplantsoen 5.II 36 p. m. M. H. Trompstraat 10-111ƒ36 p. m. Kostverlorenstraat l-II ƒ34 p. xn. WonlngltJst en lnliohtingen GRATIS TE KOOP en TE HU UI Nieuw gebouwde Middenstandswoningen t d. breede Sportlaan en Burgemeester Ver* kadesingel te VLAARDINGER-AMBACHT. Bev. begane grond: ruime hal en vestibule* kelder-keuken, groote kamers suite; verdie* ping: 3 slaapkamers, 2 waschtafels en bad* kamer met ingetegeld bad. Verder: groote zolder met slaapkamertje. Flinke voor- en achtertuinen met achteruitgang. Schuur met groot kolenhok enz. Deze panden zijn met en zonder Centrale Verwarming ingericht Huurprijs vanai 38.tot en met 47.50 per maand. Reeds verschillende van verkocht en ver* huurd. Ook zeer geschikt voor geldbelegging Te bevragen bij den Bouwer: Amersfoort VAN HASELEN'S Wijnand van Haselen P.Hzn., Gemeente-Makelaar, SNOUCKAERTLAAN 22-24, TeleL 6218 ASSURANTIËN U wilt verhuizen P HEEMSTEDE biedt U: CENTRALE LIGGING LAGE BELASTINGEN EEN GERIEFELIJK HUIS Vraagt inlichtingen en gratis Woninggids HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU C O R Ns. L. KWAK DREEF 276 Telefoon 10636 '(Recl.Ji een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. (36 „Niets aan te doen mannen!" zei de ondersheriff, „maar dit is toch niet de laatste maal dat hier politie komt. Wij kennen den weg en weten de plaats te vinden. Ik zal voor stellen om hier een politiepost te vestigen. Maar al hebben we de vogel niet, het nest zullen we grondig uitroeien. Sloopt de gebouwen jongens, laat er geen plank vast blijven zitten, maar laat dat groote gebouw staan en dien eenen stal. Dat wordt Straks een versterkt fort met schietgaten". Het bevel was vlug uitgevoerd. Weldra begon men te bre ken en na een paar uur stond er van het groote kamp niet veel meer over dan de beide gebouwen. „Zie zoo", zeide Johnson. „Opbouwen kost tijd en in middels hebben wij hier onze mannen geinstalleerd. Twee van jullie draag ik op om naar Los Angeles te rijden, te vertellen, wat wij hier vonden en de autoriteiten te verzoeken hierheen voorloopig een bezetting te plaatsen van vijf en twintig sol daten. Wij blijven hier tot de komst van de bewaking. Gedurende de vijf dagen dat men op den troep wachtte, gebeurde er niets bijzonders. Johnson en zijn mannen ge bruikten den tijd om het hoofdgebouw en den stal belangrijk te versterken met het materieel der gesloopte gebouwen, zoo dat, toen de Soldaten oader aanvoering van een sergeant waren aangekomen, ze een sterk fort vonden, waarop geen bandietentroep een aanval zou durven doen. Al was het plan van Johnson dan wel niet zoo uitgekomen als hij gedacht had. zoo was er toch een volledig doel bereikt want was er dan ook al niet gevochten, zoo was de troep toch uit het Californisch gebied verdwenen en zijn geheime schuil plaats aan het licht gekomen. Inderdaad werd het ook veel rustiger in het land en ieder een was er dankbaar voor. Aan de Vasquez dacht men niet meer, daar deze gevangen zat. Op New Home ging het leven rustig voort. Don Carlos was er voortdurend en kon zich geen heerlijker uren voorstel len, dan om te luisteren naar wat de jonge Engelsche prediker vertelde in de kleine houten kapel, waarheen de Indianen eiken Zondag in grooten getale toestroomden, vooral toen de Engelschman hun taal zoo veel beter leerde spreken. Het was een tijd van vrede en van voorspoed. Benecia en John waren innig gelukkig met elkaar. Don Mariano was een zeer welkome gast, evenals de bisschop, die uren lang zat te praten met zijn boezemvriend, den Engelschen predikant. Viola was trouw toegewijd in haar ijver om de oude mevrouw te helpen en ging aanhoudend met haar naar het Indianen dorp in het woud om daar haar liefdewerk te doen. Als het nu zoo maar had kunnen blijven. XI Het was vijf jaar later. Aan Don Vasquez had niemand gedurende langen tijd ge dacht. Er werden nog wel diefstallen van vee gepleegd, doch dit betrof enkele koeien of paarden, In een klein dorp, waar een honderdtal halfbloeden hun luie bestaan leefden, lag voor een der vuile huizen een jonge kerel languit op een eigen gemaakten ruststoel. Hij vertoonde niet bijster veel energie, als men hem daar zoo lui zag liggen, de armen onder het achterhoofd gekruist, de beenen wijd uit gespreid, een sigaret tusschen de lippen en met half dichtge knepen oogen. Elk oogenblik geeuwde hij met groot lawaai. Zoo had hij daar al gelegen van 's morgens af. Alleen toen hij honger kreeg was er eenig leven in hem gekomen, had hij geschreeuwd, of het nog niet klaar was, was loom opgestaan, had zich uitgerekt, had zich volgegeten en was weer gaan liggen. Vadziger kerel dan Leiva was er in dat dorp niet te vinden. „Val niet, Leiva!spotte een dorpsgenoot, die voorbij kwam om wat op zijn land te arbeiden. „Stik! zei de ander, die er niet aan dacht om iets uit te voeren. Hij was immers zijn eigen meester. Hij deed wat hij wilde, hetgeen beteekende dat hij niets deed. Behalve dan misschien des avonds met zijn makkers in het speelhuis zitten te zweren en te brassen. Veel respect had men niet voor hem in het dorp. Hij was nog jong, hoogstens dertig jaar en zou heel wat werk kunnen verzetten, doch hij beschouwde dit als beneden zijn waardig heid. Hij liet voor zich werken, maar omdat hij weinig bezat en dat weinige vaak nog naar de kroeg bracht, moest hij soms wel werken al bleef zijn land vervuild, met onkruid doorwoe- kerd en zijn woning verwaarloosd. Slechts om één reden was hij omringd door een soort van vermaardheid. De vrouw van Leiva, Aquita, was de mooiste vrouw uit de geheele omgeving. Hoe deze beeldschoone Indiaansche het kon uithouden aan de zijde van zoo'n luiaard, begreep men niet. Maar waar zou ze ook heen moeten? Ze was toch immers maar de slavin. Hij had haar gekocht, ongeveer zes jaar ge leden voor heel veel geld en feitelijk had ze zich wel kunnen schikken want hij sloeg haar nooit en was op zijn manier goed! voor haar, zooals voor een mooien jachthond of een volbloed paard. Er was hem meermalen een aanbod gedaan om haar voor-, deelig te verkoopen maar dan was hij in verontwaardiging losgebarsten, want hij hield beslist van zijn vrouw. Kinderen hadden zij niet. want dat was een groote last en daar ging het niet om. Daar lag Leiva, de grootste luilak van het dorp. De zoi scheen lekker en brandde over de velden. Hij lag te peinzen over vroeger. Dat waren toen betere dagen. Toen had hij zijn buidel voll gehad. Dat was in den tijd dat hij Aquita kocht voor meer geld dan hij in een heel jaar had bezeten. Dat was een mooie tijd! Toen was hij niet lui, zooals nu, maar had hij op zijn prach tig zwarte paard de buks op den rug, de macheta aan zijn zijde en de pistolen in den gordel, door de wouden gedraafd. Dat was in de dagen toen hij op avontuur ging. In de dagen van Soto en van Don de Vasquez. Soto was gevangen en verdwenen. Die kwijnde weg in dwangarbeid. En Don de Vasquez was eveneens verdwenen. Zijn moeder treurde nog altijd over hem op Los Flores. De Vasquez was toen in de val geloopen door de roeke loosheid van kapitein Soto, die Johnson, den ondersheriff had willen ontvoeren, alsof dat zoomaar ging. Want slimmer dart Johnson waren er niet veel. Die had tenslotte dat heele vrij* buitersleven onmogelijk gemaakt. XWordt .vervolgd)]»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2