100% TRIUMPH Gemengd Bloed Geneve keurt Palestina-witboek af ELKEN DAG PREFEREEREN DUIZENDEN NIEUWE ROOKERS THEE-MELANGE DE BESTE 19 SIGARET Iarchitecte VHIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. a Onafhankelijke leden der mandaat-commissie eenstemmig ertegen Engelands naaste vrienden alleen er vóór De volkenbondscommissie voor de mandaten geeft in haar verslag, dat aan den volkenbondsraad zal worden voor gelegd, eenstemmig te kennen, dat de Palestijnsche politiek der Britsche regee ring, zooals die in het Witboek is uit eengezet, niet in overeenstemming is met de interpretatie, die de commissie aan het mandaat over Palestina geeft. Dit verslag heeft betrekking op de bijeenkomsten der commissie in Juni, toen minister Malcolm Mac Donald per soonlijk de vraagstukken met de com missie heeft besproken. Terwijl de meening der commissie ten aanzien van het Witboek eenstemmig is, bestaat er echter verschil van meening met betrekking tot de vraag, of het mandaat geen ruimte zou kunnen bieden voor een nieuwe interpretatie, welke, met behoud ,van de voornaamste beginselen, soepel ge noeg zou zijn, om de politiek van het Wit boek niet in strijd daarmede te doen zijn. Drie van de zeven leden der commissie hebben zich, volgens het verslag, op het standpunt gesteld, dat in dat geval de in Palestina bestaande omstandigheden de politiek van het Witboek zouden rechtvaar digen, indien de Volkenbondsraao! zich .daartegen niet zou verzetten. De vier andere leden echter achtten zich niet in staat te verklaren, dat de politiek van het Witboek in overeenstemming met het mandaat is. De commissie was echter eenstemmig van meening, dat de overwegingen, vervat in 't rapport der koninklijke commissie van 1937 en de mecning, in dat zelfde jaar door de mandaatcommissie uiteengezet, haar toe passelijkheid niet hebben verloren en dat men zich op het juiste oogenblik de oplos singen, in deze beide documenten aangege ven, met uitzondering van de instelling Van twee onafhankelijke staten, moet her inneren. De commissie brengt bij het uitbrengen ,van haar verslag dank aan de mandataire mogendheid' voor haar houding jegens den iVolkenhondsraad en in het bijzonder aan MacDonald voor de helderheid van zijn be toog en zijn onuitputtelijk geduld. In een uitvoerig Britsch antwoord, vervat ïn een op 5 Augustus 1939 gedateerd memo randum van het Foreign Office, wordt be toogd, dat de mandataire mogendheid, die .verantwoordelijk is voor het bestuur van Palestina, politieke overwegingen niet ter zijde kan laten. Wat het immigratievraag- stuk betreft, het Witboek van 1922 betec- kende slechts, dat de immigratie het eco nomische opnemingsvermogen van Palesti na niet te boven zou gaan. Het bedoelde nooit de. mogelijkheid uit te sluiten, dat het immdgratiequotum beneden dat peil zou dalen met het oog op andere geldige over wegingen. De Britsche regeering is het er !c»us niet mee eens, dat de verplichting tot bevordering der Joodsche immigratie onaf hankelijk is van iedere overweging, behalve die van het economische opnemingsver mogen. Zij is Van mëening, dat 'dit, indien Ket Öe bedoeling van de opstellers van het mandaat geweest zou zijn, met gooveel woorden gezegd zou zijn4 De belangen der belde volksgroepen De Britsche regeering legt er verder den nadruk op, dat een blijvende kwalificatie yan de verplichting tot bevordering van de immigratie wordt gegeven in artikel 6 van het mandaat, waar wordt gezegd, dat die immigratie vergemakkelijkt moet worden, ivoor zoover het mogelijk is en „met behoud ,van de rechten en de positie van andere !deelen der bevolking". Ook ten aanzien van de landoverdracht baseert de regeering zich op een overeen komstige zinsnede in hetzelfde artikel. Wat betreft de toekomstige constitutie Van Palestina, ten aanzien waarvan de meening bestaat, dat de besluiten der Brit sche regeering een politieke ondergeschikt heid van hot Joodsche nationale tehuis aan een Arabische meerderheid en daardoor een botsing met artikel 2 van het mandaat inhouden, betoogt de Britsche regeering, 'dat het Witboek niet tracht, den vorm .voor een toekomstige constitutie aan te geven en dat gissingen daaromtrent dan ook voorbarig zijn. Het memorandum verklaart, met een ver- Wijzing naar het Witboek, dat 't volkomen 'de bedoeling van de mandataire mogend heid is, dat haar voorstellen niet zullen leiden tot een ondergeschikt maken van de rechten en positie van Joden of Arabieren. Hij voegt hieraan toe: „In ieder geval zou 'de Volkenbondsraad, welks goedkeuring .voor de beëindiging van 't bestaande man daat noodng is, in laatste instantie dc ver antwoordelijkheid dragen voor den vorm der constitutie, die de rechten van beide gemeenschappen handhaaft". „Indien de Britsche regeering", aldus 't memorandum, „een politiek zou moeten volgen, waarbij maatregelen ten aanzien van de immigratie en andere belangrijke onderwerpen, in het Witboek genoemd, zou den zijn uitgesloten, zou de onzekerheid tusschen beide volksgroepen voortduren. Indien de immigratie onbepaald zou wor den voortgezet tot het uiterste van het eco nomische opnemingsvermogen en met nega tie van alle andere overwegingen, zal dc heillooze vijandschap tusschen Joden en Arabieren blijven bestaan". Het memorandum besluit met de woor den: „Het is in het belang van Joden en Arabieren, dat geregeerd wordt, niet door geweld, maar door overeenstemming. Naar de meening van de Britsche regeering is het voor den vrede, de veiligheid en het welzijn van het Joodsche nationale tehuis noodig, dat do betrekkingen tusschen Joden en Arabieren berusten op wederzijdsche verdraagzaamheid en goeden wil. De Brit sche regeering gelooft, door hiernaar te streven, het fundamentcele doel van het mandaat getrouw te dienen". Wat zal Engeland doen? Reuter verneemt nog uit Londen, dat minister MacDonald1 de zitting van den Volkenbondsraad in September, waarop 't verslag der mandaatcommissie over Pa lestina besproken zal worden, zal bijwonen. In welingelichte kringen verluidt, dat de Britsche regeering voornemens is, 't uiter ste te doen voor de handhaving van een Joodsch nationaal tehuis, zelfs wanneer 't land een vorm van onafhankelijkheid zou krijgen. Hoewel nog geenszins een voorspelling gedaan kan worden ten aanzien van d«en bestuursvorm, welken Palestina zal krijgen, acht men een federalen staat zeer wel mo gelijk. nu de Britsche regeering het voor stel van de commissie-Peel twee staten met zelfbestuur als onuitvoerbaar heeft afgewezen. De vier leden der mandaat-commissie, die van meening waren, dat de politiek van 't Witboek niet in overeenstemming met het mandaat is, zijn Nederland, België, Zwitserland en Noorwegen. Van andere opvatting waren Portugal, Frankrijk en Engeland Spanje was niet aanwezig, terwijl de ver tegenwoordigers van Japan, Duitschland en Italië uit de commissie waren getreden. Er bestaat eenige onzekerheid over de positie van de Britsche regeering, in geval de Volkenbondsraad niet tot de vereischte eenstemmigheid komt bij de bespreking over het Palestijnsche vraagstuk. Naar ver luidt, zal de kwestie aan het Lagerhuis worden voorgelegd, indien de Volkenbon'ds- raad een besluit zou nemen, dat een ver andering in het mandaat inhoudt Polen gaat Duitsch bezit verkavelen Vandaag verschijnt in het Poolsohe staats blad een presidentieel decreet, waarbij de minister van binnenl .zaken zal worden ge machtigd om redenen van veiligheid van den staat of de grensverdediging over te gaan tot een verkaveling en ln zekere ge vallen van een geforceerden verkoop van bezittingen, die zich in het grensgebied be vinden. De minister van landbouw zal thans bij voorbeeld kunnen worden gemachtigd, over te gaan tot de verkaveling van zeker groot grondbezit, toebehoorende aan leden der Duitsohe minderheid en ftr stukken van te verdeelen onder de boeren of kleine grond bezitters. Er moet in dit verband aan worden herin nerd, aldus Havas, dat in zekere grensstre ken, met name in Opper Silezië en Pomme- ren, nog groote stukken grond aan Duitsche aristocraten toebehooren. Naar sohatting zijn do groote bezittingen in Pommeren, d.w.z. 22 pet van den grond, voor 80 pet. in Duitsdhe handen, terwijl de Duitsche minderheid Sledhts 9,8 pet. van de bevolking uitmaakt. In Opper-Silezië telt de Duitsche minder heid slechts 9 pet van de bevolking, doch bezit zij 86 pet. van den grond. Poolsch-Duitse he spanning neemt toe Vluchtelingen komen Duitsch land binnen Arrestaties in Opper-Silezië De leider der j'ong-Duitsche partij in Op per-Silezië, Rudolf W i e s n e r en ongeveer zestig leden dezer partij zijn, evenals een aantal Duitsche burgers, door de Poolsche overheid gearresteerd. Zij worden beschul digd van spionnago Nader wordt gemeld, dat Wiesner later weer op vrije voeten is gesteld, doch dat hij zich tijdens den duur van het onderzoek ter beschikking van de autoriteiten moet houden. Bevestigd wordt, dat de Duitsche ambas sade te Warschau bij het Poolsche minis terie van huitenlandsche zaken een stap zal doen naar aanleiding van de arrestaties in Opper-Silezië. Volgens een bericht van het Duitsche nieuwsbureau uit Kattowitz zijn alle bu reaux der jong-Duitsche partij, der vakver- eeniging van Duitsche arbeiders, der vak- vereeniging van de Duitsche kantoorbedien- den en van het Duitsche volksblok gesloten en verzegeld. Ook zijn de bureaux van den Duitschen cultuurbond te Kattowitz en de lokalen van den Duitschen volksbond te Lublinitz Tar- nowitz, Koenigshutte en Rybnik gesloten. Het aantal gearresteerde Duitschers be draagt volgens het D.N.B. veel meer dan duizend en het bureau voegt hieraan toe, dat overal de overtuiging bestaat, dat de arrestaties slechts zijn geschied met het doel, gijzelaars in handen te krijgen. Eenige Duitsche bladen hebben hun ver schijning moeten staken, daar de redactie- bureaux zijn verzegeld. Volgens de Duitsche pers komen dagelijks uit Polen vluchtelingen Duitschland binnen, dikwijls na met levensgevaar de Oder over gezwommen te zijn, want het verkeer over de grens is zeer moeilijk gemaakt. In een uitvoerig betoog in de Berliner Börsenzeitung zet Megerle, diplomatieke medewerker van het blad uiteen, dat Polen in de jaren 1919 en 1920, het grootste deej van de mijnen en gieterijen in Opper-Silezië genomen heeft waarmee een der best geor ganiseerde en geslotenste industriegebieden ter wereld op ongelijke en onbillijke wijze werd verdeeld. Duitschland moest alles ge ven en Polen kon alles nemen, maar thans is er geen sprake meer van geven en nemen maar van teruggeven en terugnemen. Zoolang nog een millioen Duitschers in Polen zijn ingelijfd en 8 millioen Oekrai- ners, kome men Duitschland niet aan met een verwijt van schending van het zelf- bestemmingsrecht in verband met Bohemen en Moravië. Danzig veroordeelt Poolsche onderdanen De politierechter te Danzig heeft den Poolschen arbeider Josef Liss wegens oeco- nomische sabotage veroordeeld tol een ge vangenisstraf van een jaar en twee maan den. Verder zijn drie Poolsche seizoen- arbeidsters die plotseling haar werk hadden neergelegd, en in Kasemark bij Danzig ver scheidene andere Poolsche arbeidsters had den aangespoord haar arbeidsovereenkomst te verbreken of sabotage te plegen, elk tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank heeft een Poolschen machi nist Paul Luszaj, die op Hemelvaartsdag met bovenmatige snelheid door het hoofd station van Danzig was gereden en daar door een ernstig spoorwegongeluk had ver oorzaakt, waarbij tal van ptvsonen werden gewond, tot een gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Arrestaties in de Vrije Stad Agenten van de geheiiae staatspolitie en S.S.-mannen hebben een razzia gehouden in het grootste koffiehuis te Danzig, het Deut sche Haus. Drie personen werden gearres teerd. Deze maatregel staat in verband met de geheime anti-Hitleriaansche propaganda die op het oogenblik gevoerd wordt en een zekere opschudding onder de nationaal- socialistische leiders veroorzaakt heeft. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOTSEN Twee militaire vliegtuigen zijn ln de lucht tegen elkaar gebotst boven Beal in Northum berland. Een der toestellen stortte brandend neer; het tweede maakte een noodlanding. Een inzittende van het eerste vliegtuig werd gedood; de andere wist zich met be hulp van de parachute in veiligheid te bren gen. Csaky langdurig bij Hitier Volgens berichten door Reuter uit door gaans betrouwbare bronnen te Münchcn en Salzburg ontvangen, heeft het onder houd van graaf Csaky, den Hongaarechen Minister van Buitenïandsche Zaken, gis termiddag te Berchtesgaden met H i 11 e r tot laat in den middag geduurd. Csaky inoest zich haasten om op tijd te Salzburg te zijn, waar Minister Frick een maaltijd aanbood' te zijner eere. Te Salzburg weet men nog te vertellen, dat Csaky zich om half vijf naar den rijks kanselier heeft begeven, met wien hij de thee heeft gebruikt en wien hij de geluk- wenschen heeft overgebracht met het teit, dat Hitier 25 jaren geleden dienst heeft ge nomen in het Beiereclie regimc-nt generaal List. Men zegt, dat Csaky vergezeld was van den Hongaarechen gezant te Berlijn. Dc secretaris der fascistische partij heeft het werkprogramma voor het volgende jaar van het nationael instituut voor fascisti sche cultuur vastgesteld. Het programma vermeldt de bestudee ring van de vijf volgende vraagstukken: voorbereiding tot den totalen oorlog, de nieuwe fascistische opvoeding, de factor van het ras in den fascistischen staat, Albanië in het 'ascistisahe rijk en proble men met betrekking tot het nieuwe Spanje. Zooals men weet, bedoelt het instituut een keur van jonge Italianen op te leiden tot leiders der fascistische organisaties. &ESOLDEERDE ONDERNEMINGS VERPAKKING 'ZEKERHEID dat tl de echte cnfikïiUft', ute$i£ Jüi£n Jwtidêaah t'S fff 3-ponds-kistje 5.25 das ca. 5-ponds-kistje 8.50 34 cent per ons. Indien U»v winkelier ze niet heeft, wende zteh rechtstreeks tot de Imp. van de verpakte GOALPARA THEE. Heerengracht 451, Amsterdam. Fransche manoeuvres boven Engeland De Fransche luchtmacht heeft gecombi neerde manoeuvres boven Engeland gehou- i. Midden in den nacht waren zware bommenwerpers uit Frankrijk vertrokken. Tegen het aanbreken van den dag werd Liverpool bereikt, dat werd gebombardeerd, waarna de vliegtuigen naar de Fransche kust terugkeerden. Zij waren zeven uur in de lucht geweest. Van 10 uur 55 af waren eskaders middel- groote en lichte bommenwerpers op hun beurt het Kanaal overgestoken in de rich ting van Bristol, Birmingham, Manchester, Oxford en Liverpool. Te 14.50 uur gister- mie "dag verschenen dc eerste Fransche bommenwerpers boven Londen. Om half vijf gistermiddag keerden de vliegtuigen op hun bases terug. De manoeuvres geschieden onder normale omstandigheden, waarbij rekening werd ge houden met dc intense activiteit der Brit sche luchtverdediging, die alle formaties, het grondgebied waren binnengedron gen, aanviel. Nieuw Roemeensch-Hongaarsch grensincident Wederom in de Roetheensche zëne Reuter meldt uit Boekarest, dat 'bij een nieuw incident aan de Roemeensch-Hon- gaarsche grens een Roemeensche grens wacht werd doodgeschoten en een andere door een bajonetsteek werd gewond. Een derdie man, behoorende tot den geneeskun digen dienst van het Roemeensche leger, wordt vermist. Het incident heeft zich voorgedaan bij Ataseulnou, waar een Roemeensche patrouil le, van de Hongaarsche zijde van de grens SPRINKHANENPLAAG IN NOORD-CHINA De Chinecsche boerenbevolking ten zuiden van Peiping levert op het oogenblik strijd tegen de sprinkhanen. Zij vormt geheele legers tegen deze plaag, die den oogst on herstelbare en onder de huidige omstandig heden catastrofale schade toebrengt. Uit het' Noord-Oosten komen onafzienbare zwermen sprinkhanen aan op de nieuwe te velde staande gewassen. Reizigers die uit Pao Tsien komen, waar: de overstroomingen nog steeds in omvang) toenemen, melden, dat de hemel daar som mige dagen verduisterd is door wolken sprinkhanen en dat alle plantengroei, die' *~">ven het water uitsteekt, vernield wordt; Daar, waar de grond droog ligt, wordt hij, bedekt met een laag van vijf centimeter sprinkhanen. De geweldige omvang van de ramp maakt; de bestrijding vrijwel geheel nutteloos. Uit Sjansi wordt bericht, dat, daar de orfcj afgebroken stortregens een nieuwe over-; strooming zeer waarschijnlijk maken. In Peiping stijgen de prijzen tengevolge van de schaarschte. Bepaalde elementen maken; daarvan, ondanks 't strenge politietoezicht, schandelijk misbruik. uit, door een groep mannen werd aange vallen. Na het incident werd een aantal doozen met patronen, van de in Hongarije gebruikte soort, in de buurt aangetroffen. Het incident deed zich voor op dat gedeelte van de grens, dat het nieuwe Roetheensche gedeelte van Hongarije aangeeft Het gebeurde heeft te Boekarest een pijn lijken indruk gemaakt, daar verluidde, dat de beide regeeringen stappen deden, om de betrekkingen te verbeteren. Britsch-Japansche besprekingen nog niet hervat Craigie vraagt verder uitstel Craigie, de Engelsche ambassadeur te Tokio, heeft aldaar gisteravond een ont moeting gehad met den minister ter be schikking, Kato, in de residentie van den vice-minister van Buitenland6ohe Zaken, teneinde om een verdere vex-daging te zoeken van de hervatting der Britsch- Japansche ronde tafel-conferentie. Naar vernomen wordt zette Craigie Kato uiteen, dat de vertraging in het verzenden der instructies uit Londen te wijten is aan het feit, dat de Britsche regeering 't nood zakelijk ach't, overleg te plegen met de dominions en derde mogendheden, met 't oog op de economische kwesties te Tientsin, welke zeer gecompliceerd zijn. Hij vex-zekerde Kato echter, dat hij spoe dig uit Londen nieuwe instructies ver- waoht. Kato heeft, naar vernomen -wordt, Craigie verzocht, effectieve maatregelen te nemen voor een zoo spoedig mogelijke heropening van de conferentie. Tenslotte hebben beide diplomaten van gedachten gewisseld over de kwesties nopens het handhaven van orde en rust te Tientsin. De geruchten over een anti-Amerikaan- 6che beweging, welke onlangs de ronde deden in verband met de anti-Britsche agi tatie in China, in het bijzonder na de jong ste opzegging door de regeering van Washington van het handels- en scheep vaartverdrag van 1911, zijn na een grondig onderzoek door gezaghebbende kringen, on gemotiveerd gebleken. HOGGLEERAREN WILLEN CHURCHILL TERUG 375 hoogleeraren en docenten aan Brit sche universiteiten hebben een oproep gericht tot minister-president C h a m b e r- lain, waarop zij aandringen op de opne ming van Winston Churchill in de re geering. De onderteekenaars zijn verbonden aan 22 universiteiten en lioogescholen in geheel Groot-Brittannië. Er zijn 70 professoren hoofden van colleges bij. VICTORIA- WATER natuurlijk GEZONDHEID-»*^ bronwater o CIANO NAAR ALBANIË Op 19 Augrustus a.s. zal Ciano zich naar Albanië begeven, waar hij tal van openbareii werken zal openen. Zijn reis zal drie dagen v duren. Men meent te weten, dat Ciano tijdens een groote betooging te Tirana het woord tot het; Albaneesche volk zal richten. i 1 Ook Andersen-schuilplaatsen in Indië Te zien op de Pasar Gambir Zoo onlangs reeds in «*en speciaal pars interview werd meegedeeld, was het de be doeling van de inspectie der luchtbescner ming om ook over te gaan tot het bestel len van de speciale Andersen schuilplaat sen, zooals die door de Engelsche regw ring ter bescherming der bevolking bi schikbaar werden gesteld, schrijft Anel uit Batavia. Gekozen werd de Hermes-schuilplaati voor Nederlandsch-Indië in den handel g bracht door de firma Herm. E. Smalho'. en Co. te Batavia en gefabriceerd door d: scheepswex*f en plaatwerkerij der N.V, Ver cenigde Prauwenveeren te Batavia Op den a.s. Pasar Gambir zal een com plete schuilplaats volgens dit model vooi het eerst te zien zijn. Het is de bedoeling! dat dan ook door particulieren tot zeer Ja-I gen prijs orders geplaatst kunnen worden zoodat een ieder in staat zal zijn ziefi d: noodige bescherming te verschaffen. Eerst na langdurige proefnemingen die geregeld werden bijgewoond door de ervoor in aanmerking komende autoritei-, ten, zoowel te Batavia ais te Bandoeng,! ging de inspectie der luchtbescherming tot; aankoop der voor Batavia, Bandoeng en; Soerabaja bestemde schuilkelders over. De constructie der Hermes-schuilkelders is zoo eenvoudig mogelijk gehouden, zoo dat men met behulp van een teekenii 1 in een paar uren zelf de schuilplaats ki opstellen. Zij wordt opgebouAvd uit standaardstuk', lten van 61 cM., zoodat de lengte van elks schuilplaats geheel willekeurig kan worj den genomen. GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE - STANDRLAUW I Vraagt Uw scl werken b< Worden S !n huiseigenaren illder bij alle buitenverf- ivenstaande merken l Jaar gegarandeerd een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI5SCHER. (35 ,,Kan hij 'dan tooveren?" „Weet niet, Senor". „Maar we hebben dien knecht van hem nog altijd hier be* .waard. Kunnen we dien niet gebruiken? Pablo'" „Ja, Pablo!'" De oude Indiaan lachte* „Pablo doet als dom, maar ïs niet. Pablo liegt alles!" ,,'t Is waar, don Carlos, wij kunnen niets uit hem krijgen en moeten hem loslaten. „Dan niet loslaten voor Senor op reis maar geeft toch niets", ging de Indiaan na eenig nadenken voort. „Petar el Graeco toch zeker hier in de stad. Zal alles merken. En dan alles aan bende vertellen", .Dan moeten wij vlugger zijn dan hij'', verklaarde Johnson. „Ik wil dien boel daar ginds uit elkaar slaan! Nog vannacht gaan we op weg. Met twintig ruiters. Jij gaat natuurlijk mee. Je bent onmisbaar. Klokslag twaalf uur zullen we allen bij elkaar zijn op den kruisweg buiten de stad, waar het woud begint. Ik zal de voorzichtigheid in acht nemen en de mannen van verschillende kanten er heen laten rijden, en op verschil lende uren*- Ik zelf ben er vanavond om elf uur al, en zal mij opstellen achter de struiken. Zorg jij dan dat je er aanwezig bent, en beduid mijn mannen dat ze zich voorloopig verbergen Zijn alle mannen aanwezig, dan vertrekken wij". De Indiaan boog en er was vreugde op zijn gelaat omdat de blanken hem zoo vertrouwden. „Je bent wel blij dat de Vasquez onschadelijk is gemaakt* geloof ik! Jullie waren geen vrienden!" De oogen van den Roodhuid vonkten van toorn. „Nooit vriend van Vasquez. Vasquez haat John Vancou ver. Deze mijn vriend. En zijn moeder is als een heiligel Vertelt ons Indianen van Jezus. Net als priester van San Carlos vroeger toen er vrede was. Vasquez veracht San Carlos!" „Is dat die kerk?" „Ja, Senor! Die heilige kerk waar mij de hemel werd ge leerd. Toen ik nog een kind. En mooie liederen van Jezus. En van heilige Maagd. Toen prachtig! Vaandels en muziekl En alle Indianen gelukkig. En eigen korenvelden. En goede hulzen. Daarom, omdat Vasquez heiligdom onteerde en zocht naar goud, daarom haat!*' „Zocht hij daar naar goud? Hoe kwam hij daartoe?" vroeg Johnson. „Daar is toch niets te vinden?" Het gelaat van het oude opperhoofd werd strak als dat van een beeld. Hij zweeg lang en zeide: „Dat nu niet! Dit alleen zeggen als oude Indiaan sterven gaat aan moeder, John Vancouver. En nooit een anderl" Hij klemde de lippen op elkaar en er was niets meer uit hem te krijgen omtrent deze zaak. Des avonds om elf uur kwam Johnson op het afgesproken punt aan. Don Carlos was er reeds. Hij zag hem zitten op zijn paard, half verborgen achter de struiken. Achter hem kwam weer een ruiter aanrijden, wiens hoef slag men duidelijk vernam in den stillen avond. Hij naderde den Indiaan. „Goed op tijd! Don Carlos!" zoo begon hij. „Stijg nu af. Ik zal uw paard vasthouden". Maar,-Don Carlos gaf geen antwoord. Plotseling ging zijn paard op hol als van een boozen geest bezeten en draafde met razende vaart den boschweg in. Johnson riep hem om halt te houden, doch het baatte niet. Hij hoorde het beest nog draven alsof het om het leven ging, doch weldra was het stil. Hij begreep er niets van. Maar daar kwam die andere ruiter aanrijden, dien hij van verre gehoord had. Het was Don Carlos, de oude Indiaan. „Wat," riep Johnson. „Spookt het tegenwoordig?" „Wat spookt, Senor?" „Wel, jij stond daar in de struiken!" „Ik, Senor. Ik kom juist aan." „Maar wie was dan die ruiter?" „Welke ruiter, Senor?" Johnson vertelde haastig wat hem overkomen was. De oude Indiaan sloeg met de handen in de lucht. „Petar el Graeco, Senor! Ziet ge wel? Weet alles. Hij bende waarschuwen." „Hangen zal die kerel!" schreeuwde Johnson. ..Nooit vangen, Senor", zei Don Carlos. „Dat zullen we dan eens zien. Gewaarschuwd of niet, wij gaan er op los! Over een uur Zijn al mijn mannen aanwezig!" Om 2 uur vertrok de politiemacht. Doch het was niet bij zonder aanmoedigend, wat hun chef mededeelde. Toen ze den anderen dag bij de hoeve van Petar el Graeco aankwamen, was deze natuurlijk niet thuis. Ja, de hoeve bleek geheel onbewoond te zijn. Er was geen meubel in het woon* vertrek te vinden, geen bed, geen stukje gereedschap. Natuurlijk was dit weer een slimmigheid van den Griek doch inmiddels bleef hij zelf onvindbaar. Nu kwam het gevaarlijkste van den tocht. Don Carlos ried aan, dat men hem vooruit zou laten gaai om te onderzoeken of er gevaar dreigde. Hij bleef een paar uur weg, doch kwam toen weder te voor schijn met de mededeeling, dat hij niets had gezien, dat ei blijkbaar nergens schildwachten waren uitgezet en dat mei veilig, doch op elke tegenweer bedacht, verder kon gaan. De weg voerde nu langs allerlei grillige rotswegen, doo kloven en bergstroomen, langs ravijnen en door welhaast on doordringbare wouden. Toen de troep op een oogenblik een vrij breed dal moes oversteken, vanwaar men hoog-op tegen de bergen kon zien werd er een schot gelost op een der hoogste toppen. Daarm bleef alles stil. „De waarschuwing. Senor!" verklaarde Don Carlos. „Ni gerust verder gaan. De bende is op de vlucht. Trekt vannach: de grenzen van Mexico over. En niet veel vindenl" Het bleek waar te zijn. Na eenige uren rijden langs moeilijke wegen, lag de ge< heime kampplaats voor hen. Daar stonden de houten gebouwen. De woningen van Soto en Vasquez, de stallen waar het gestolen vee geborgen wen en de schuren met hun voorraad. Alles was verlaten. Een enkele oude hond liep nog snufj felend tusschen de gebouwen en blafte tegen de indringexsi De huizen waren leeg. De stallen en schuren eveneenST Daar stond nu de gewapende macht. Teleurgesteld en wrevelig over den vergeefschen tocht (Wordt vervolgd)')

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2